ciTOsm HEMELVAART Home krabbelt terug inzake de wreedheden van rebellen in Jemen Kerkdiensten Hemelvaartsdag Zaak Finsterwolde in hoger beroep bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! Heksenjacht in Brazilië DE EFTELING" NIET ROKEN IN LONDENSE BIOSCOPEN Weduwe eist een ton van de staat Jam-janboel Cadeautje? 99 ideeën! 65 alles TWEEMAAL RIJEXAMEN IN 2 DAGEN ieericïit 1 maart 1860 I' Woensdag 6 mei 1964 Vierde blad no. 31254 i Leiden. Herv. Gem.: Pieterskerk: 10 iuur dr. P. L. Schoonheim. Hooglandse Kerk: 8.30 u ds. J. Groot 1 Bevrijdingskerk (Montgomerystraat) 9.30 uur Hemelvaartsdienst gezamen lijk met Geref. Kerk. i Academisch Ziekenhuis: 10 u ds J. Irlk te Oegstgeest. Dlaconessenhuis: 10.30 u ds. J. de .Wit Geref. Kerk (Oude Vest): 9 u dr. K. Dronkert (Groenhoven) 10 uur ds. 'De Boer. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10 uur ds. J. van der Haar. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19) 10.30 uur Gezongen H. Mis. Evang. Luth. Kerk 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgezinde Gemeente: 10.b0 uur ds. H. van Bilderbeek. Geref. Gem.: 10 uur ds. Hegeman. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel £0) 9 30 tiur Hoogmis. Chr. Geref Kerk: 9 uur dr. Velema. Alplien aan den Rijn: Herv. Gem.: ►^Adventkerk, Julianastraat 9.30 uur ds. .P. A. Lefeber. Hooftstr. Kapel: 9 30 u ds. H. Koudstaal. Geref. Kerk: Mara- 'nathakerk. Raadhuisstraat gem. dienst 9.30 uur ds. W. Wijma. Alphen-Noord- Hoof tstraat 10 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10.30 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk: Jeruzalem- i kerk. 9.30 uur ds. R. Kok. Oud. Geref. iGem., Van Mandersloostraat 3 uur ds. Van den Breevaart. I Aarlainlerveen: Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert. Geref. Kerk: 10 uur ds, W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. Benthuizen: Geref. Gem.: 11 uur ds. iL. Rijksen te Rotterdam (openbare ge loofsbelijdenis). Benthuizen: Herv, Gem.: 9.30 u ds. W. A. S. Laurense. Bodegraven: Herv. Gem.: 9 u ds. A. den Hartogh. Geref. Kerk: 10 u drs. R. v. d. Berg. (Nieuwerbrug)9.30 uur ds. C. J. Tissink. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 9 uur ds. H. Scholte. Geref. Gemeente: 10 uur preeklezen Boskoop: Herv. Gem.: 9 uur ds. A. jde Leeuw.. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. Vesseur Chr. Geref. Kerk: 9.30 u [prof. J. J. van der Schuit te Utrecht. Hillegom. Herv. Gem.: 9 u ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 9 uur drs. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u ds. J. C. Maris te Bloemendaal. Mara- aatha-by eenkomst: 8 uur iNutsge- bouw) evangelist Wout Philippo uit Hillegom. Hoogniade: Herv. Gem. 10 uur ds. L. S. Kijne te Leiden. Katwyk aan Zee. Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Vink. Geref. Kerk: 9 uur ds. De Vries. Chr. Geref. Kerk 110 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrij gemaakt): 8.30 uur ds. J. Bos en 10 30 uur ds. Breen. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem: (Dorpskerk)ds. F. van Nieuwpoort te Voorhout (Kapel Nieuwe Duinweg) 10 uur ds. A. Baas. Geref. Kerk (in herv. Dorpskerk)8.30 uur ds. J. Kersten te Den Haag. Koudekerk: Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 uur ds. Makkinga. Leiderdorp: Herv. Gem.: 9 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk 9 uur ds. jMlnnema. Lelniuiden: Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Baayens. Lisse Herv. Gem.: 10 uur ds. S. Kooistra. Geref. Kerk: 9 uur «is. J. van Drie te Leiderdorp. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9 uur ds. J J. Verleur. Geref. Gem.: 10 uur I.ees- dienst. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u Leesdienst. Nieuwkoop: Herv. Gem.: 9.30 u ds |D. Ollemans. Geref. Kerk: 9.30 uur i gecombineerde dienst in de geref. kerk jWoerdense Verlaat. Chr. Gerefj. Kerk: 9.30 u de heer J. van Leeuwen te Den Haag. Nleuwveen: Herv. Gem.: 9 uur de heer J. van den Hoek te Leiderdorp. Geref. Kerk 9.30 uur ds. Snel. Noord wijk aan Zee: Herv. Gem.: j 10 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 9 uur ds. H. A. van Bottenburg. Herv. Geref. Evangelisatie (VGLO-school, .Schoolstraat 2)10 uur ds. W. Vroeg- jlndewey te Katwyk aan Zee. Noordwyk-BinnenHerv. Gem.- 10 uur ds J. van Dok. Geref. Kerk: j9 30 uur ds. P. Hazelkamp. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Woudenberg B. M. Meyndert te Waarder te Workum A. P Peschar te Ballum-Hollum (Ame land). Aangenomen naar Gramsbergen S. Brandsma te Veghel naar Wormer (toez.) c. H. Bijl. kand. te Driebergen naar Bovenhardinxveld P. Alblas te Scherpenlsse, die bedankte voor Goltgensplaat en voor Papendrecht (toez.). Bedankt voor Amsterdam-W. (Jeru- zalemkerkgemeente A) (toe.) A. Th. Bothfusz te Vlissingen voor Eind hoven (wfjkgemeente Woensel) H. Onstein te Hilversum. GEREF. KERKEN I Beroepen te Vlagtwedde, te Mids- land en te Emmercompascuum F. de ■longe te Amsterdam-W. GEREF. KERKEN (vrygemaakt) Beroepen te Soriburg-Vlissingen S. jBraaksma, kand. te Kampen. Beroepbaar: De classis Gouda, Lel den, Woerden heeft praep. geëxami- |?.eer(l en beroepbaar verklaard de heer Heemskerk te Leiden. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zierlkzee J. Brons te Bunschoten. Noordwykerhout: Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits. Oegstgeest: Herv. Gem.: Pauluskerk 10 uur ds. W. E. Verdonk. Geref. Kerk: 9 uur ds. Kappers. Geref. Kerk (vrygemaakt)8.30 uur ds. Brands. Oude Wetering: Herv. Gem.: 9.30 u. de heer J. Goedhart te Wilnis. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. C. A. Verhoog. Sassenhelni. Herv. Gem.: 9 uur ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 u ds. P. D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. L. S. den Boer. Rynsaterwoude: Herv. Gem.: 9 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 7 u ds. J. C. van Ravenswaay te Scheve- nlngen. Rynsburg: Herv. Gem.: 10 u ds. H. van Gosliga. Geref. Kerk (Rapenburg) 8.30 uur ds. J. Bijleveld. Geref. Kerk (vrygemaakt.): 10 uur ds. J. J. Verleur te Llsse. Chr. Geref. Kerk: 10 u ds. Kampman. Ter Aar: Herv. Gem.: 9 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Heyner. Valkenburg. Herv. Gem.: 8.45 uur ds. D. Lekkerkerker en 10.15 uur her denkingsdienst met vm 4 R.I. Voor gangers: ds. P. v. d. Staay en ds D. Veldkamp. Geref. Kerk: 10 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrygem.): 7 u ds. R. Brands. Voorhout. Herv. Gem.: 10 uur ds. M. J. Elffrick. Voorschoten. Herv. Gem.: (Dorps kerk) 10 uur ds. Saraber. (Ryndljk) 10 uur ds. Meyering. (Hulp en Heil) 10 uur ds. zyistra. Geref. Kerk: 9 u ds. Modderaar. Geref. Kerk (vrygem.) 8.30 uur ds. J. van der Haar te Le'den Waddlnxveen. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Verwelius. (W en E)9.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. J. Snoey. Chr. Afgesch. Gem: 10 uur ds. A. P. Verloop. Warmond. Herv. Gem.: 9.30 uur cs. H. L. Boonstra. Woubrugge. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Kempenaar. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Schuring te Alphen a. d. Ryn. Zevenhoven: Herv. Gem.: 9.30 uur ds. F. De Jong. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Meinders. ZwaininerdaniHerv. Gem. 9 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 u ds. Wagenaar. Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern snel- tablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met'de pijlen. Pijn en koorts verhogen de be hoefte aan vitaminen: Citosil be vat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie, om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Duszonder bij menging van schade- lij ke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f 1.-. GEVITAMINEERDE SneLTAB LETTEN tegen pijn, griep en koorts Kerkelijke actie tegen voorarrest in Zuid-Afrika Leiders van 19 kerkgenootschap pen, die vijf miljoen blanke en niet- blanke. christelijke mohammedaanse en joodse Zuidafrikanen vertegen woordigen. hebben een verklaring uitgegeven, waarin een beroep op de regering wordt gedaan de wet, die het mogelijk maakt iedere Zuidafri- kaanse burger zonder proces voor 90 dagen in eenzame afzondering te houden, niet te verlengen. De „wet op 90 dagen voorarrest" loopt op 30 juni af. Minister van Justitie Vorster heeft onlangs te ken nen gegeven de wet niet te zullen intrekken. Kopieën van de verklaring zijn ge zonden aan premier Verwoerd en mi nister Vorster. Volgens de verklaring is de ,wet op 90 dagen voorarrest" in strijd met de rechtspraak, die zegt dat er geen gevangenneming zal plaats hebben zonder proces. Verder wordt de wet „een schending van de wetten der moraliteit" genoemd en „een inbreuk op het godsdienstige ge weten". Mijn eerste gemeente be stond voor 95% uit een voudige veenarbeiders. Ze hadden amper een lagere school doorlopen, verscheidene waren zelfs nooit op school geweest. De vragen waarvoor een modern mens, als hy in zijn bijbel over de hemelvaart leest, zich gesteld ziet, bestonden voor hen niet. Ze bestonden wel voor hun jon ge dominee, die moest preken over het verhaal van de Heer, die voor de ogen van Zijn dis cipelen ten hemel voer, zo plas tisch dat een wolk Hem aan hun ogen onttrok en die zich daarbij afvroeg hoe hij dat moest rijmen met de ontdekking van Coper nicus. dat daar boven geen he mel 'is, maar een oneindige ruimte, waarin ontelbare ster renstelsels zich bewegen. Vol gens een mededeling van Chroejtsjow heeft de astronaut Gagarin daar nergens iets van Gods hemel bespeurd. Omdat ik als jonge dominee bij de voorbereiding van mijn hemelvaartspreek met deze vra gen bezig was geweest en daar door danig met het verhaal van Lucas in de knoop was gekomen, was er van mijn preek niet veel terecht gekomen. Het was wat gestotter en gestamel. Met zorg was ik naar de kerk gegaan. In de consistorie wachtte de kerkeraad, veenarbeiders, die na de lange winterse werkloosheid juist weer begonnen waren aan het zware werk in dat sombere veen voor lonen, die eigenlijk mensonwaardig waren. Ik merk te op dat het buiten een mooie dag was. Ja, zei er een, dit is de mooiste dag van het jaar, want het is de dag van de glorie van onze Heer. Dominee, ik hoop dat je daarover met blijdschap en overtuiging preken zult! WOORD VAN BEZINNING 'k Ben het nooit vergeten, 'k Had een gymnasium doorlopen, daarna theologie gestudeerd, me ook een beetje verdiept iri de vragen van deze moderne cul tuur, maar een veenarbeider heeft me eens voor altijd geleerd wat hemelvaart betekent. Het is de dag van de glorie van onze Heer. Daar loopt het evangelie op uit. Dat hebben die mensen geweten, die het evangelie heb ben opgeschreven, dat wist ook die eenvoudige ouderling. Ge woonlijk horen we iets anders. Wanneer de Prediker zich er re kenschap van geeft waar alles op uitloopt, dan is zijn slotsom: ijdelheid der ijdelheden. Hij is echt niet de enige die er zo over denkt. Overal ter wereld zijn denkers, die menen te ontdek ken dat verderf en dood het laatste woord hebben. Maar een christen, die na denkt over wat hem in Christus geschonken is en die Zijn ge schiedenis nagaat, komt uit bij de hemelvaart, dat betekent bij Zijn glorie. Da Costa zei het in de taal van de vorige eeuw aldusi Dien de mensen hoonden en met doornen kroonden a leeft, gekroond met eer. i Dien de wereld smaadde en met vloek belaadde, heerst als aller Heer. f Mijn ouderling Wessels in f Westerhaar had het begrepen. Het was de vreugde van zijn, zo van buiten gezien, harde en bij- i na altijd zorgelijke leven. Vra- i gen waar een modern mens door i in de knoop raakt kende hij piet, maar hij wist één ding met een grote zekerheid: hij was een f knecht van een Heer, aan Wien f God al de dag van de hemel- vaart een onvoorstelbare glorie gegeven had. En hij verwachtte i van zijn dominee, dat hij dat a aan de gemeente door zou ge- i ven. Voor alle knechten van die Heer, hoe hun leven dan ook f verder zijn mag, mag het mor- f gen een dag van stille en dank- f bare vreugde zijn. P. J. MACKAAY. herv. predikant te Oegstgeest. i BROOD VOOR HET HART V/i MILJOEN De actie „Brood voor het hart", die in 1963 onder verantwoordelijkheid van de Nederlandse Zendingsraad ln bijna alle protestantse kerken van ons land is gehouden, heeft ruim anderhalf miljoen gulden opgeleverd. Het doel van deze actie was in een aantal landen van Azië, Afrika, en Zuid-Amerika een bescheiden bij drage te leveren in de produktie van goede lectuur. De actie zal i.v.m. nieuwe aanvra gen, die inmiddels binnenkwamen, in 1965 voortgezet worden. De Braziliaanse regering heeft gis teren een commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar „te gen het nationaal belang" gerichte activiteit op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het onderzoek ge schiedt krachtens de ..institutionele wet", afgekondigd na de omverwer ping van de regering-Goulart, die het de regering mogelijk maakt bur ger-functionarissen van wie is vast gesteld dat zij communist zijn of op andere wijze „in opspraak zijn gekomen", te ontslaan. Een dag eerder werd al een com missie in het leven geroepen om de antecedenten na te gaan van de personeelsleden van Braziliaanse handelskantoren in het buitenland. Minister van Buitenlandse Zaken Da Cunha gaf ambassades en missies opdracht dc geschiktheid en de doel treffendheid van hun handelsstaf te onderzoeken. De „Jornal do Brasil" meldde gis teren, dat volgens een sociaalde mocratische afgevaardigde op een nieuwe Hjst van personen die van hun politiek mandaat vervallen zul len worden verklaard, de namen voorkomen van drie ministers van het voormalige kabinet-Goulart. ?9 NATUUR- EN ONTSPANNINGSPARK Kaatsheuvel. 150 ha levensvreugde voor een „sprookjesachtige" dag in 't hart van BRABANT. (Van onze Londense correspondent) De Londense graafschapsraad, die pas volgend jaar door de nieuwe raad voor Groot Londen zal worden vervangen heeft zich na een lang en heftig debat met overweldigende meerderheid uitgesproken voor een rookverbod in de 154 Londense bio- scoDen. Hiervoor is echter waarschijn lijk parlementaire wetgeving nodig. Vandaar dat het Londense graaf schap besprekingen hieromtrent zal openen met de ministers van Bin nenlandse Zaken en Volksgezond heid alsmede met de Vereniging van bioscoopeigenaren. In het debat lag de nadruk meer op het recht van de enkeling dan op het risico voor de gezondheid. Maar een motie om een referendum in bioscopen te houden alvorens een besluit te nemen werd verworpen. Een vrouweiyke conservatieve afge vaardigde zei. dat ze een verwoed sigarenrookster is, maar niet rookt als dit haar buurman in de bioscoop hindert. Een andere afgevaardigde voerde tegen een verbod aan dat twee jaar geleden een dergelijk ver bod in een bioscoop in een van de voorsteden niet had gewerkt. „Hoe moet een verbod worden nageleefd? moet de arme, kleine ouvreuse dit doen?" Een andere tegenstander op- perde het merkwaardige argument, dat de brandweer tegen een verbod I zou zijn omdat mensen in het ge heim even snel een trekje zullen willen nemen en hun sigaret trach ten te verbergen, waardoor het brandgevaar wou worden vergroot. Maar de voorstanders stonden sterk, „elke invloed, welke we kunnen uit oefenen om jongeren van roken af te houden, komt de gemeenschap ten goede", zei een hunner. (Van onze Londense correspondent- Na een mededeling van de Ame rikaanse ambassade in Taiz, een van de hoofdsteden van Jemen, dat nie mand daar op palen gestoken hoof den heeft gezien, moest de Britse premier, Sir Alec Douglas-Home, gis teravond in het Lagerhuis wel te rugkrabbelen. In pijnlijke stilte luis terde men naar zijn medewerking, dat de nasporingen van de Ameri kanen een negatief resultaat heb ben gehad. Maar wat er gebeurd is met de twee gesneuvelde militairen, blyft een open vraag. In elk geval heeft de Britse com mandant een blunder begaan door het gerucht niet te controleren en het door te geven achter de rug van de minister om en zonder eerst de nabestaanden te waarschuwen. Hij liet weliswaar een element van twij fel open. maar de sensationele ma nier van publikatie via een pers conferentie in het hoofdkwartier maakte het tot een gruwelverhaal, dat koren op de molen is voor de republiek Jemen, welke Engeland er van kan beschuldigen een vals ex- (Van onze Haagse correspondent) De civiele kamer van de Haagse rechtbank heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het proces dat mevr. M. C. Vrijer- Olie, wier echtgenoot in juni van het vorige jaar bij een aanvaring tussen een landingsboot en het mo tortankschip Volendam bjj Geertrui- denberg het leven verloor, heeft aan gespannen tegen de Staat der Neder landen. In deze procedure, die wordt ge voerd omdat de Staat niet bereid is de volledige aansprakelijkheid voor de door dit ongeluk geleden schade te erkennen, eist de weduwe een be drag van f 101.386,--. Het bedrag van de vordering is gebaseerd op een door een levens verzekeringmaatschappij opgestelde becijfering. Daarbij is uitgegaan van wat de weduwe boven het haar toe gekende pensioen toekomt om haar een inkomen te verschaffen van 15 procent van hetgeen zij en haai man zouden hebben genoten als hij in leven zou zijn gebleven. De vor dering steunt op „schadevergoeding terzake van onvoorzichtige doodslag" zuais omschreven in artikel 1406 van het Burgerlijk Wetboek. Een uitdruk king, die overigens niets te maken heeft met de kwalificatie „doodslag" zoals die in het strafrecht voorkomt, maar die ongeveer op „dood door schuld" neerkomt. De gezamenliike consumentenorgani saties in Nederland hebben, na overleg met het ministerie van Economische Zaken, de winkelprij zen van verschillende gangbare soorten huishoudjam vergeleken. Het resultaat van deze vergelijking is frappant: onder diverse merken jam, in soorten die voIp""" de wa renwet aan dezelfde eisen moeten voldoen, komen prijsverschillen voor die vaak één of twee dubbeltjes be dragen, maar ook kunnen oplopen tot 40 cent per pot. Uiteraard kan de kwaliteit van de diverse mei-ken uiteenlopen. Maar de consumentenorganisaties advi seren het publiek, gezien de niet onbelangrijke speling in prijs, eens na te gaan of duurdere jams inderdaad zoveel beter bevallen dan de goedkopere. Een advies dat aansluit bij dat van minister Andriessen: wees prijsbe wust en koop waar u waar voor uw geld krijgt. In deze zaak is de Staat aange sproken, omdat het slachtoffer in dienst was van het ministerie van Defensie. De Staat heeft nu vijf we ken de tijd voor een conclusie van antwoord. Bevestiging van vonnissen geëist De vervalsingszaak ..Finster- wolde" is gisteren in hoger be roep voor het Leeuwarder ge rechtshof behandeld. Tegen alle verdachten is bevestiging van het vonnis van de Groninger rechtbank (in december 1963) geëist. Zes inwoner van deze overwegend communistische gemeente stonden te recht op beschuldiging van het uit lokken. respectievelijk plegen van valsheid in geschrifte en het gebruik maken van vervalste stukken. Dit om de verzekeringspenningen van liet in 1960 afgebrande volkshuis in handen te krijgen en om de aanne mers van het in herbouw zijnde volkshuis te kunnen betalen. Valse stukken Formeel was het volkshuis toen nog eigendom van een verdachte, die echter wegens etn vroeger royement nergens een verzekering kon afslui ten. De verzekering werd daarom op naam gesteld van een andere ver- de C.P.N., die tevens wethouder in Finsterwolde was. Daar de polis al leen verzekering van de eigenaarsbe- langen toestaat, moesten valse stuk ken dienen om te bewijzen, dat de ze laatste de financieel belangheb bende van het gebouw was. Dit oud- cerste kamerlid was door de Gro ninger rechtbank tot 4 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Een wet houder in Finsterwolde en de hoofd commies ter secretarie waren op be schuldiging van valsheid in geschrif te door de rechtbank tot respectieve lijk 2 maanden en 10 weken gevan genisstraf veroordeeld. Ondertekening Drie andere verdachten, een opper man en propagandist van de C.P.N., een voorwerker,, tevens leider van de communist^che werkgroep, en een wegenbouwarbeider waren beschul digd van het plaatsen van hun hand tekening onder de door de wethouder opgestelde valse verklaring. Uit de ze verklaring moest blijken dat het oud-eerste kamerlid f 60.000 had be taald aan de eigenaar van het afge brande gebouw. Deze laatste drie ver dachten waren door de Groninger dachte, een oud- eerste kamerlid van rechtbank tot zes weken gevangenis- cuus te gebruiken om de Britse cam pagne te verscherpen. Sir A.lec bood namens de regering de familieleden van de twee gesneu velde zijn verontschuldiging aan voor het extra leed. als gevolg van de plompe, waarschijnlijk onware me dedeling van de generaal. Hij be loofde ook, dat hij ervoor zal zorgen dat in de toekomst iets dergelijks niet meer kan gebeuren. Afgezien van dit inoident, dat overigens in een barbaars gebied als dit aller minst ondenkbaar is, heerst er in Engeland onbehagen genoeg over het „waarbm" van deze actie in deze eenzame streken, bestaande uit ko kend heet wit zand en zwarte ber gen, waarin middeleeuwse toestan den heersen. De Egyptische troepen in Jemen staan bijna even mach teloos tegenover de roy alisten in hun bergen als degenen in de fede ratie in het zuiden, die zich tegen infiltratie verweren. Het Britse op treden kan het best worden onschre- ven als een militair-politieke actie, waarbij het zwaartepunt beslist op de politiek valt. Militair gesproken is het een strafexpeditie tegen de opstandige, door Jemen gesteunde stammen binnen de grenzen van de Zuidarabische Federatie. Londen neemt Nassers anti-Engelse dreige menten niet al te ernstig op. Het beschouwt deze veeleer als een af gezaagde afleidingsmanoeuvre voor allerlei interne moeilijkheden en spanningen. Niettemin wil Engeland hem waarschuwen, bij zijn avon tuur niet de richting van Aden in te slaan. Ook na een grootscheeps Brits- Arabisch offensief in de bergen kan de pacificatie van het grensgebied nog eindeloos lang duren. Geen pret tig vooruitzicht voor de Engelsen, die wegens Cyprus, Maleisië en andere brandpunten toch al zo krap in hun reserves zitten. Maar dit is de prijs welke Londen betalen moet om En- gelands goede trouw als bondgenoot van de Zuidarabische Federatie te demonstreren en daardoor iets te doen tegen Nassers anti-Britse on dermijningscampagne, welke in wer kelijkheid het allergrootste gevaar voor Aden vormt. By een gevecht met opstandige stamleden in het Radfan-gebergte nabU de grens met Jemen zyn gis teren twee Britse militairen gesneu veld en tien gewond, zo deelde een Britse militaire woordvoerder in Aden gisteravond mee. 99 ideeën voor hem en haar die tuin en/of huisdier hebben. Van belletjes-halsbandje voor de poes tot hark voor de tuinpaadjes. Van vogelkooi of mooie eetbak voor de hond, tot spuit voor de plantjes. Of kies uit de reuzenkeus b.v. een gieter, al voor cent weet heeft straf veroordeeld lichte straffen vond de procureur-generaal by het Leeuwarder gerechtshof, mr. YV. A. baron Van der Velts, die toch be vestiging van dit vonnis eiste. De raadsman van de laatste drie verdachten, noemde hen klassebewus- te arbeiders, politiek wel ter tale, maar verzekeringskundig onge schoold. Hy vroeg een voorwaarde lijke veroordeling. Het hof zal op 14 mei arrest wy- Z6IL Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) (Van onze Bossche corespondent) Een Eindhovense mevrouw, 1 die gisteren rijexamen deed (uitslag nog niet bekend) moet vandaag voor de tweede maal een rijproef afleggen. Dit is overigens haar eigen schuld, omdat ze met een tussentijd van twee weken tweemaal examen heeft aan gevraagd. Dat doen zo'n 40.000 mensen per jaar om te voorkomen dat ze na een eventueel „zakken", lang moeten wachten voor het volgende examen. Jhr. O. Valk, hoofd van de afdeling voorlichting van het CBR, neemt sterk stelling te gen deze dubbele aanvrage, die het examen zijns inziens het karakter van een loterij geven. Recht om de kandida ten te weigeren heeft het CBR niet, want de aanvra gers hebben betaald. Bona fide rijschoolhouders zullen er volgens de heer Valk ech ter niet aan meewerken, dat examenkandidaten twee aan vragen indienen. De heer Valk deelde mee dat het CBR zeer binnenkort een nieuwe computer krijgt. Daarmee is het mogelijk een systeem te ontwikkelen om alle dubbel- aanvragers direct te „ont maskeren".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7