Uitbundige bijval voor Albeo's ,Who is afraid' kunst kalei öoscqqp Rusk: Amerika moet op zijn hoede blijven Opera - voorstellingen in Holland Festival PW Benauwende droom H m navrante scènes Grandioze interpretaties MORGEN een heerlijk naar..^ BMW te f 5.295,- §pg«ricl»t 1 waart 1800 Woanadag 0 mal 1904 Derde blad no. 31254 lij} K. en O. heeft gisteravond zijn abonnementhouders in de gele genheid gesteld kennis te maken met het meest succesvolle werk aSvan de plotseling naar voren gekomen Newyorkse toneelschrijver 5pdward Albee: „Wie is bang voor Virginia Woolf", zoals hijzelf dzegt "The most shocking play ever was", ten tonele gebracht door atjde Nederlandse Comedie. In ons blad van gisteren verscheen van onze correspondent te Washington reeds een uitvoerige beschrij- van Albees oeuvre, zodat wij kunnen volstaan met een be- samenvatting. Indertijd is bovendien een uitvoerig recensie over het stuk in ons iBlad verschenen. De remmen los! af» De auteur laat zijn sujetten van twee tot vijf uur 's nachts, na afloop een fuif waar de alcohol reeds rijkelijk vloeide, zich zodanig bedrin- u jken dat de remmen volkomen losge- t^agen zijn en ieder zijn gedachten, oJjfclfs de meest intieme, uitspreekt. Men late zich door dit naar onze kefmaak nogal goedkope middel niet encp een dwaalspoor brengen. Zijn we- e'zenlijke bedoeling is ons een blik te «oen slaan in de sombere spelonken van het gedachtenleven en, in min- k'dere mate, van het onderbewustzijn. 1 ^ij doorbreekt hiermede de onge schreven wet die medische kringen ,gfiiitbarstingen van deze aard doen Wordt men met de ge- l,»volgen van deze opzet dus onvoorbe- igje;d geconfronteerd dan s de eerste eineiging verzet aan te tekenen. 0VJ Maar de bouw van het toneelwerk Jlszó suggestief, de dialoog zó bijtend (doordringend, de gehele situatie zó ViOngewoon dat we de gehele voorstel ling: ais een benauwende droom er- 1 varen. Dat we hier te maken hebben iwmet een werk van groot formaat lf staat voor ons vast. Eminent spel ku De grandioze interpretatie die de Nederlandse Comedie van dit uitzon- olijke toneelwerk heeft gegeven, heeft ij. er in hoge mate toe bijgedragen dat de opvoering 'n enorm succes oogst- gr; te; velen zullen meer waardering ■ervoor bet eminente spel dan voor het ibtuk hebben. 4 4Mis voor teenagers 1 Ml Merkwaardig experiment Mis voor teenagers" is de jnaam van een compositie van de toonkunstenaar Koos Overbeek, die bij wijze tign experiment vanavond in première ™is uitgevoerd in de Theresiakerk fte Breda. Honderden middelbare jscholieren en geestelijken van de protestantse en katholieke kerk woonden deze eerste uitvoering ui bij. De componist begeleidde de i gezangen zelf op het kerkorgel. x\Twee amateur-slagwerkers assis teerden hem daarbij op drums en up bongo. Van Overbeek vertelde voor de pre- 1 jtmière dat deze mis voor jongelui ge it ent is op de gregoriaanse kerkmuziek 25 geritmeerd in de vierkwartsmaat, ter- >n$wi]l de gezangen getoonzet zijn in de lpistijl van Joh Seb. Bach, aré De ritmische uitvoering viel bij de J yele. doorgaans jeugdige aanwezigen, d'in de smaak, hetgeen bleek uit de manier waarop zij meer dan eens de letmaat met duim en vingergeknip aan- JS gaven. Een ideaal ritme-instrument voor in de begeleiding van zijn compositie wJacht Van Overbeek behalve slagwerk n« nog de stringbas. De teksten van de d gezangen zijn van de hand van Guil- i.Jlaume van der Graft. Omdat de .«teenagers vóór alles een eigen idioom nJhebben, meent Koos van Overbeek j hen tegemoet te zijn getreden met een eigen middel tot geloofspraktize- ^7 ring. Enkele middelbare scholen in jOosterhout en Breda hebben de mis n# inmiddels in studie genomen. De bisschop van Breda, mgT. G. de Vet, heeft wel toestemming gegeven np voor deze experimentele avonduitvoe- hng, maar heeft nog niet beslist of f' Van Overbeek's compositie in het j' ®re«lase bisdom op het repertoire van de kerktoren zal worden geplaatst. Han Bentz van den Berg als Geor ge en Ank van der Moer als Martha, zijn vrouw, dienen in één adem ge noemd door de sublieme karakter tekening en het prachtige samenspel Een scène uit Albee's "Who is afraid of Virginia Woolf V.l.n.r. Hans Boswinkel. Ank van der Moer en Han Bentz v. d. Berg. in de vele navrante scènes. Als Geor ge de moederloze Martha haar illu soire zoon heeft ontnomen en zij in de slotscène volkomen ontredderd neerzit bereiken beide kunstenaars een emotioneel hoogtepunt van gro te dramatische kracht. Hans Boswinkel als Nick, de zelf verzekerde en eerzuchtige strever, en Femke Boersma als de mooie, maar weinig intelligente Honey, zijn vrouw pasten volkomen in het feilloze ge heel. Henk Richters voerde met be kwame hand de regie. Het sfeervolle decor werd ontworpen door Edo Spier. Namens K. en O. ontvingen Ank van der Moer en Femke Boersma een bloemenhulde, Nog lang daarna weer klonken de uitbundige bijvalsbetui gingen van het opgetogen publiek. B.H. 5 mI Weer lioge prijzen op kunstveiling Bekroonde jeugdballetten Nieuwe realisten' in Gemeentemuseum In hot Haagse Gemeentemuseum wordt op 17 juni de tentoonstelling „Nieuwe realisten" geopend. Deze expositie wil een overzicht geven van de binnen en buitenlandse vormen van realistische schilderkunst. De conservator van de afdeling moderne kunst van het museum, drs. W. A. L. Beeren, heeft voor de samenstelling ervan bezoeken gebracht aan Parijs, Londen en New York. Uit het Musée National d'Art Mo derne te Parijs komt het schilderij „Les Losirs" of .Hommage a David" van Fernand Leger, geschilderd in de jaren 1948/'49. Dit vormt de inlei ding tot het scala van realistische stromingen die vooral de laatste vier of vijf jaar zijn ontstaan. Hierbij komen de zowel de „pop art" als werk van kunstenaars als Westerik, Ben Shahn en Dubuffet aan bod. Orgelconcours te Bolsward In de Martinikerk te Bolsward wordt op zaterdag 6 juni a.s. het 3e internationale orgel-improvisatie concours gehouden. Naar bekend, brachten de beide voorgaande con coursen het tot een succes: het niveau lag hoog, de publieke belang stelling was groot en de winnaars kregen uitnodigingen om aan het internationale orgel - im provisatie - concours in Haarlem deel te nemen. Bolsward voldeed dus inderdaad aan het doel, dat de organiserende stich ting zich had gesteld: jonge orga nisten (maximum leeftijd 35 jaar) te stimuleren de moeilijke en toch zo belangrijke improvisatiekunst in tensief te beoefenen en bovendien den lande te presenteren welk talent beschikbaar blijkt. Dit jaar zullen de organisten Frans van Doorn uit Haarlem. Addie de Jong uit Delft, Gerard Muts uit Soest en N. A. M. Waasdorp uit Bloemendaal zich aan het vermaarde Hinsch-orgel zetten om te trachten de hoogste eer gesymboliseerd in de „zilveren noot" te behalen. De jury bestaat uit de heren dr. Anthon van der Horst. Herman Strategier en Albert de Klerk. De thema's werden gecomponeerd door Piet Post. Het concours wordt door de radio uit gezonden. Nationale Ballet naar Joego-Slavië Het Nationale Ballet zal in de eer ste helft van juli een tournee maken langs de Adriatische kust van Joego- Slavië. Tussen 7 en 13 juli worden in totaal zeven voorstellingen gege ven in Zagreb, Ljubljana, Opatija, Pula en Kopar. De uitvoeringen op 8 en 9 juli te Ljubljana «vinden plaats ter gelegenheid van de derde Ballet Biennale, die daar tussen 1 en 12 juli wordt gehouden en waaraan o.a. medewerken de balletgezelschappen van de opera van Ljubljana, Belgra. do, Skopje en Sarajevo. Het Nationale Ballet zal in Joego- Slavië twee geheel verschillende pro gramma's uitvoeren, waarin o.m. zijn opgenomen de balletten „Four Tem peraments" en „Svmphonie in c" van George Balanchine, „Jungle" van Rudi Dantzig, „Shirah" van Pearl Lang, en David Lichine's „Gradua tion ball. RECITALS VAN SVIATOSLAV RICHTER De Russische pianist Sviatoslav Richter zal in het Holland Festival Advertent!* En geen wonder:niemand wil gekreu keld achterblijven bij correcte collega's. Terlenka kostuums staan borg voor góed-staan heel de dag. Sterk, kreuk- herstellend en plooihoudend. Dat eist u. Dat gééft u IN VELE PRIJSKLASSEN Het is alléén Terlenka met het Terlenka etiket, want alléén de artikelen die A.K.U. goedkeurt verkrijgen het merk Terlenka. Artikelen die niet aan de A.K.U.-eisen voldoen zullen veelal onder een soortnaam zoals polyester in de handel komen. GEKONTROLEERD PUBL1KATIE VAN A.K.U., ARNHEM Vakbondsdictator Hal Banks, voormalig voorzitter van de Canadese Internationale Vakbond van Zeelleden. I is gisteren In Montreal tot vijf Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het laten verwonden van een be stuurslid van een andere vakbond. De 54-Jarige Banks wordt verantwoorde lijk geacht voor de mishandeling van kapitein Henry Walsh In 957. Een door de regering ingestelde commissie van recitals geven op 5 juli in Amsterdam I onderzoek heeft Banks bestempeld als en op 7 juli in Scheveningen. Zijn een „vakbondsdictator", die nog meer programma bevat werken van: Men- gewelddaden ln de havens aan de grote deteohn. Brahma en ProkofieH meren °P z'Jn geweten heeft. Op de gisteren voortzette tamst. I OP."jidag15 mei zal Het Na- en antiekveiling in de zalen van PaulLt ï-ta? Brandt aan de Keizersgracht in Am- £5°™ 7 T t a i sterdam z«n weer hoge prijzen ge- ^HaPpe" t* »en Haag de Haagse maakt. Waren eergisteren schilderijen "a vlertal be" van oude en moderne meesters aan kroonde balletten, door een jury ge- i bod, gisteren was het de beurt aan kozen uit inzendingen voor de libret- - 1 to-pnjsvraag voor de jeugd. Een dezer balletten, „Da Capo": libretto: Mirjam Koen, choreografie: een collectie juwelen, gouden en zil veren werken en Chinees en Europees porselein, afkomstig uit nalaten schappen en particulier bezit. Er was weer zeer veel belangstelling en de stemming was zeer geanimeerd. Er werd hoofdzakelijk voor Neder landse rekening gekocht- Voor een stel zilveren koektrommeltjes werd f 3600 betaald. Een ander stel ging voor f 2300 van de hand. Een zilveren komfoortje bracht f 920 op. Een serie van vier zilverenkandelaars haalde volgens deskundigen de enorme prijs van f 2100 en 'n zilveren presen teerblad f 2600. Voor 18 dessertmesjes werd tot f 880 geboden. Een gouden armband bracht f 6200 op en een gouden broche f 3300. Een Chinees porseleinen schaaltje werd voor f 4200 zes Chinese porseleinen borden voor f 2500 en een serviesje van Saksisch porselein voor f 2000 verkocht. Karei de Grote prijs voor Segni De Karei de Grote-prys van de stad Aken die voor de 13e maal wordt uitgereikt, is toegewezen aan de Ita liaanse president, Antonio Segni we gens buitengewone diensten ter be vordering van het begrip tussen de volkeren en landen van Europa. Segni zal de prijs in ontvangst ne men op het stadhuis van Aken. dat tijdens de regering van Karei de Grote de hoofdstad van Europa was. De prys is in vorige Jaren toege kend aan Alcide de Gasperi, Jean Monnet, Konrad Adenauer, Sir Win ston Churchill, Paul Henri Spaak, Robert Schumann, George C. Mar shall, Joseph Bech, Walter Hallstein en Edward Heath. Ruimtevaart en schilderen In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt van 15 mei tot 6 juli een tentoonstelling gehouden van het werk van de Amerikaanse schilder Al fred Jensen. De ruimtevlucht van de Russische kosmonaut Joeri Gagarin inspireerde hem tot een serie van 16 schilrt "Tijen, waarvan er twee op de expositie worden getoond. In het museum wordt van 15 mei tot en met 21 juni een kleine exposi tie gehouden van schilderijen, goua ches en wandkleden van de in 1962 overleden Haagse schilder Jaap Nan- ninga. De Amerikaanse ministervan op de weg naar een algemeen ontwa- Karel Shook. muz:ek: Kees Blader- groen, kostuums: Billy Wilson, dé- cors: Toer van Schayk, werd reeds Buitenlandse Zaken. Rusk, heeft gis- penmgsakkoord. voor de televisie gebracht in het pro- I teren op de jaarlijkse bijeenkomst gramma „Pas voor Pas". De gehele reeks werd op 18 april j.l. met enorm succes in Theater Carré te Amsterdam voor het eerst voor het voetlicht gebracht. De ove rige drie balletten zijn: „Cumuleren", libretto Jaques Vriens, choreografie: Robert Kaesen, muziek: Henk Ba- dtngs, décors en kostuums: Jan Beu- tener, „de Spiegel", libretto: Len- naert Nijgh, choreografie: Sonia Gas- kell, muziek: Witold Lutoslawski, en tot slot het ballet „De Auditie", naar een libretto van Vera Whistler, cho reografie: Simon André en Robert Fisher, muziek: Sergei Prokofieff. van de Amerikaanse „Raad voor de heeft zich een Reclame" verklaard, dat, ondanks het feit dat er vorderingen zijn gemaakt op de weg tot ontspanning, voor Amerika nog niet het ogenblik is aangebroken om zijn pogingen tot het verzekeren van zijn veiligheid en die van de vrije wereld te ver minderen. Minister Rusk, zei dat er weliswaar op enkele punten overeenstemming met Moskou is bereikt met betrek king tot de kwestie-Berlijn en dat bijvoorbeeld kan worden gesproken van een pauze, doch dat er nog be langrijke hinderpalen blijven bestaan De laatste maanden, aldus Rusk, „samengaan van be- De Gaulle houdt week lauger rust President De Gaulle zal de periode voor zUn herstel in Parijs met bij na een week verlengen, aldus is gis teravond uit Franse regeringskrin gen vernomen. Oorspronkelijk zou de president een week in Parijs vertoeven en daarna een week rust nemen in Colombey-les ax-Eglises. Hij zal nu eerst op 14 of 15 mei naar Co- lombey vertrekken en daar zonder twijfel de week na Pinksteren blij ven. Als de president tegen het einde van deze maand naar Parijs terug keert, zal hij het reisprogramma dat voor zijn operatie op 17 april voor hem was samengesteld, nog eens be zien. Dit programma bevat een reis voor de komende herfst door La- tijns-Amerika, waarbij in 25 dagen een bezoek aan tien landen zou wor den gebracht. In officiële kringen acht men het waarschijnlijk dat ge neraal De Gaulle deze reis te in spannend zal vinden en dat hij wel- Het Kroatisch Nationaal Theater uit Zagreb zal in het Holland Festival 5 voorstellingen geven van Moessorg- sky's ..Boris Godoenow"; op 2 en 14 juli te Amsterdam, op 5 juli in Rot terdam. op 7 juli in Utrecht en op 12 juli in Den Haag. De dirigent is Samo Hubad, de regie berust bij Vlado Ha- bunek, de décors zijn van Bosko Ra- sica, de kostuums van Vanda Pavelic. De titelrol wordt gezongen door Mi- roslav Cangalovic. De solisten zijn verder o.a.: Tugomir Alaupovic, Lad- ko Korosec, Frano Lovric, Franjo Paulik, Ruza Pospis, Zvonimir Prel- cec, Nada Putar, Badema Sokolovic, Noni Zunec. Tevens zal het gezelschap twee voorstellingen geven van Sjostako- witsj opera „Katerina Ismailowa": op 4 juli in Amsterdam en op 10 juli in Den Haag. De dirigent is Milan Horvat, de regie berust bij Kosta Spaic, de decors zijn van Zlatko Bou- rek, de kostuums van Inge Konstin- cer, Solisten zijn: Mirka Klaric, Dra- go Bernardic, Milka Betrapelle, Piero Filippi, Miljenko Grozdanic, Frano Lovric, Tomislav Neralic, Franjo Pau lik Zvonimir Prelcec, Tatjana Slast- jenko. De Nederlandse Opera zal zes voor stellingen in het Holland Festival geven van Gluck's „Iphegenie auf Tauris" en wel op 20 juni en 11 juli in Amsterdam, op 22 juni en 6 juli in Den Haag. op 24 juni te Utrecht en op 13 Juli in Rotterdam. De dirigent is Alberto Erede, de regisseur is Ru- dolf Hartmann, de decors zijn van Teo Otto, de kostuums van Heilwig Westerdorf, Medewerking wordt ver leend door het Residentie Orkest en het Nationale Ballet. De solisten zijn o.a. Gré van Swol-Brouwenstijn, Ju les Bastin, Robert Uosfalvy en Vilem Pribyl. De componist Benjamin Britten heeft de titel van de eerst als „Cros sing the River" aangekondigde kerk- opera thans gewijzigd in „Curlew Ri ver". Dit werk wordt op 7 Juli in de Westerkerk te Amsterdam opgevoerd en op 9 juli in de Willemskerk te Den Haag. De muzikale leiding heeft de componist zelf. De regie is van Colin Graham. De tekst is van William Plo. mer. De solisten zijn o.a. Peter Pears, John ShirleyQuirck, Bryan Drake en Don Garrard. langen en politiek" van de Verenigde licht zal besluiten dit jaar slechts Staten en de Sowjet-Unie kunnen twee Latijns-Amerikaanse landen te ontwikkelen. Hij noemde als voor- bezoeken, te weten Argentinië beelden de beslissing van de twee landen om hun militaire begrotingen te verminderen en hun besluit om de produktie van splijtstoffen in te krimpen. Hij zei dat dit samengaan van politieke belangen niet op een akkoord berust maar dat het had bij gedragen tot Yermindering van de spanning. Gevraagd over de houding van president De Gaulle ten aanzien van de NAVO zei minister Rusk, dat de Franse president „strikt aan het bondgenootschap zal blijven gebon den". zelfs indien hij bedenkingen heeft tegen bepaalde organisatievor men of tegen integratie van de At lantische strijdkrachten. Er aan herinnerend dat president De Gaulle altijd het „prestige, de macht en de welvaart van Frank rijk" als doelstelling heeft gehad, verklaarde Rusk nog, dat de vraag stukken tussen Frankrijk en Ame rika met betrekking tot de NAVO slechts van structurele en niet van fundamentele aard zyn. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ball, voerde eveneens op deze bijeenkomst het woord. Hij zei dat de Amerikaanse handelsblokkade van Cuba de beste verdediging van het Amerikaanse vasteland tegen het communisme is. Affaire-Christine Ver rier moet terechtstaan (Van onze correspondent in Londen) De jury in het vooronderzoek naar de affaire-Christine wees de 33-jari- ge automobielhandelaar Ronald Ver- rier aan als de „schurk van het stuk", namelijk de man die de dood van Danny Bassett zou hebben veroor zaakt. Als gevolg daarvan zal hij volgende maand wegens doodslag moeten terechtstaan. De jury was van oordeel dat Ver- rier ervoor verantwoordelijk is, dat de ..Christine" in onzeewaardige staat is uitgevaren. Van het jacht werd nooit meer iets gehoord en het lijk van Bassett spoelde in België aan. De onmiddellijk gearresteerde Ver- rier werd op borgstelling weer vrij gelaten. Dit was het dramatische einde van het langste srerechteRlke onderzoek naar één doosoorzaak in de Engelse rechtsgeschiedenis. Edward Anderson eigenaar van de ..Christine", die door Verrier was bedreigd, gaat nu voor lopig vrijuit. V ocalistenconcoiirs Het internationaal vocalistencon cours wordt dit jaar van 7 tot en met 12 september gehouaen in het Bos sche Casino. Het wordt besloten met een f eestconcert op 16 september. recreatiecentrum Krachtig „raspaard van een vermaarde stal" De ruime, zuinige gezinsauto. Luchtgekoelde boxermotor. Snelheid 120 km/u. Verbruik 1:16. incl. ruitensproeiers, buitenspiegel, verwarming, airconditioning, lichtseiner, verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-diefstal slot IMPORTALIMPO N.V., PARKSTRAAT 91 a, DEN HAAG, TEL. 070-194943 Pulitzer-prijzen toegekend De Amerikaanse journalisten Mal- cr'-n W. Browne (Associated Press) en David Halberstram (New York Times) zijn onderscheiden met de Pulitzer-prijs 1964 voor hun bericht geving over de oorlog in Zuid-Viet- nam. Zy delen de prys, die 10.000 dollar «ca 36.000 gulden) groot is. Een 2elfde onderscheiding viel Mer- riman Smith (United Press Inter national) ten deel voor zijn verslag over de moord op president Kennedy De Pulitzer-prys voor persfo tografie ging naar Robert H. Jack son van de „Dallas Times Herald" voor de foto van de moord op Lee Harvey Oswald, de ver™^ 3 "Hike moordenaar van president Kennedy. De prijswinnaars zijn door de pre- ALLE ANDEREN BLEVEN WEG... Met 3.830 tegen 3.484 stemmen is de communistische kandidaat Harry Clayden, gekozen tot voor zitter van dc Coöperatieve Ver eniging Londen". Deze vereniging telt IJ miljoen leden en heeft 700 warenhuizen met een jaarlijkse omzet van 60 miljoen pond (zes miljoen gulden). Slechts één procent van de le den nam aan de stemming deel. sident van de universiteit van Co lumbia in New Vork bekendgemaakt. Voor muziek, literatuur en toneel worden dit jaar geen prijzen toege kend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5