ISRAEL BEPROEFT DE BEVLOERNGS WERKEN Voorlopig compromis over werkprogramma Russen trekken radar uit Cuba terug ZECH - NENNTWICH IN EGYPTE éw êföbmvs Sog geen reactie van rabische buurstaten Kennedy-ronde ^WEERBERICHT R.k. Kerk op Malta houdt privileges Chroesjtsjow naar Egypte Weekblad volgde zijn spoor NOG 2 BOOREILANDEN NAAR NEDERLANDSE KUST AMERIKAANS- RUSSISCH VERDRAG? Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 MEI 1964 No. 31254 LEIDSCH DAGBLAD Irecteur: E. A_ E. van Dishoec* jooldredacteur: J. Brouwer F= DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Israël is gisteren begonnen met beproeving van de bevloeiings werken voor de Negeb. Het stelsel, omvat reusachtige pompen, Bnalen en geleidebuizen, waarmee water uit het Meer van Gali- naar het dorre zuiden van het land zal worden overgebracht, proeven zullen verscheidene weken in beslag nemen. Indien 'S naar wens verloopt zal de bevloeiing van zuid-Israël in de nende zomer beginnen. De bevloeiiingswerken hebben in to- 360 miljoen gulden gekost. Wanneer het water aan het meer aittrokken, wordt het op een hoogte van 250 meter gebracht, ima het over een afstand van 100 km in zuidelijke richting It afgevoerd. Plan-Johnston verdeelschaal sraëls Arabische buurstaten zijn tegen de uitvoering van de be- eiingwerken gekant. In januari heeft president Nasser van Egypte De nieuwe Linie l.k.- studenten bezorgd over terugtrekking Jezuïeten :-:j e Unie van Katholieke Studen- nigingen in Nederland, IV) heeft in een brief aan de :-generaal der Jezuïeten in Ro- nlting gegeven aan haar bezorgd- over de opdracht van het gene- it aan de redacteuren-Jezuïeten „De Nieuwe Linie" om hun taak snel mogelijk neer te leggen. De «SV verzoekt met klem de genomen Hatregelen ongedaan te maken. t)e brief is gisteren verzonden. In /4brief wordt geconstateerd, dat al- t ens deze opdracht werd gegeven, weinig informaties zijn ingewon- Mn en de contacten merkwaardig Iperkt zijn gehouden, als gold het i interne aangelegenheid der Je- fieten. Deze stap is wellicht te zien —4 een uitvloeisel van een blijkbaar fcneins georiënteerde statische op- tting van de integriteit van de or der Jezuieten. Een dergelijke op ting sluit niet aan bij het huidige namische levensproces. De UKSV et de integriteit als een solidair zijn et de anderen, een elkaar zoeken, o bewustwording van het eigen ge iten in dynamische zin. Deze integriteit wordt met name hoge mate vertolkt door De Nieu- Linie. >0, In dit tijdschrift is een hechte sa- i rBiwerking tot stand gekomen tus- priester en leek. Een voortref fen jke illustratie van het moderne -^fkidee, dat ieder op gelijke wijze ;naar ieders vermogen oproept tot wezenlijking van het christendom, 'halve verzoekt de UKSV de ge ien maatregelen ongedaan te :en en spreekt zij de verwach- uit, dat het mogelijk is een luaat antwoord op de vragen, die kwestie kan oproepen, te verne- Een afschrift van deze brief is iden naar de pater-provinciaal, ar B. J. kardinaal Alfrink, de jpfdredactie en de commissarissen All „De Nieuwe Linie". Herdenking gevallenen v.m. He Depot Infanterie 3 De herdenking van de gevallen jlitairen van het voormalige lie ïpot Infanterie te Leiden wordt dit ar gehouden op zaterdag 9 mei a.s. n 15.30 uur bij het monument bij Vlfet Haagse Schouw". Muzikale edewerking van „Valkenburgs irmonie". ÜNKELE OPKLARINGEN ,J5et KNMI verwacht van heden- tot zwaar bewolkt met frele opklaringen en op de meeste fratsen droog weer. Matige wind in pfdzaak tussen zuidwest en zuid. zachter (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 MEI rh op; 5.00 uur; onder: 20.14 uur. fran op: 3.44 uur; onder: 14.17 uur. Twater te Katwijk te 11.43 uur. 5-vater te 6.54 en 19.51 uur. ^hoogwater te 0.18 en 12.46 uur, rater te 8.11 en 20.56 uur). nummer bestaat alt 24 pagina's. In Cairo een bijeenkomst van de hoogste Arabische leiders belegd om te spreken over maatregelen, die het Israëlische bevloeiingsplan zouden kunnen doen mislukken. Men kwam toen o.m. tot het besluit de hoofd stroom van de Jordaan te verleggen voordat deze Israëlisch grondgebied bereikt. De Israëlische premier Levi Esjkol verklaarde in de Knesseth (volks vertegenwoordiging) in antwoord op de Arabische dreigementen, dat „Is- ïaël zich tegen eenzijdige en onwet tige maatregelen der Arabische sta ten zal verzetten en zo nodig hande lend zal optreden om zijn vitale be langen te beschermen". Esjkol legde er nog eens de nadruk op, dat Israël niet méér water aan het Meer van Galilea zal onttrekken dan de hoe veelheid, die het kreeg toegewezen volgens het plan- Johnston. Ambas sadeur Eric Johnston werd in 1953 door president Eisenhower naar het Midden-Oosten gezonden om daar met Israël en de Arabische landen over zijn plan tot waterverdeling te onderhandelen. Israël aanvaardde het plan van de Amerikaan, doch de Arabische staten wezen het van de hand. Protest van VS tegen levering Franse locs De Sowjet-Unie heeft uit Cuba een radarsysteem terug- i Het eerstvolgend nummer van 4 a dit Blad verschijnt vrijdag 8 mei a 9. C. AT f» r fr P n Tl Pm artsdag, gesloten f a.s. Morgen, Hemelvaartsdag, zullen onze kantoren gesloten f zijn. f Dt volksstemming die gisteren op h«-t eiland Malta is gehouden, is door de Nationale Regeringspartij gewon nen: 65.714 kiezers hebben zich na melijk voor het door haar gesteunde ontwerp-grondwet uitgesproken, ter wijl 54.919 kiezers „neen" op hun stembiljetten hebben geschreven. Ei waren 9.016 ongeldige stemmen uitgebracht. De verkiezingsuitslag is tevens be palend voor de staatkundige toe komst van Malta. Eerder had na melijk Duncan Sandys, de Britse mi nister voor Gemenebestzaken, ver klaard, dat Malta bijna onmiddellijk onafhankelijkheid zou verkrijgen, wanneer een duidelijke meerderheid van het kiezerskorps zich voor het ontwerp-grondwet zou uitspreken. Het ontwerp voorziet onder meer in handhaving der voorrechten van de R -K Kerk, een Maltees lidmaat schap van het Britse Gemenebest en een door Koningin Elizabeth te be noemen Britse gouverneur-generaal voor het eiland. De leider van de Nationalistische Regeringspartij, dr. George Borg Olivier, had de kiezers verzocht het ontwerp-grondwet goed te keuren. Daarentegen had de lei der der socialisten. Dom Minthoff, zijn volgelingen verzocht „neen" te stemmen..Hij wilde, dat de rechten der R.-K. Kerk zouden worden be knot. getrokken dat in gebruik zou zijn geweest bij de raketstrijd krachten op Cuba. Dit is giste ren van officiële zijde in Wash ington meegedeeld. Door deze maatregel, die ongeveer drie maanden geleden zou zijn ge troffen, wordt waarschijnlijk de doel treffendheid van de raketten vermin derd. Zoals bekend dreigde Fidel Cas- tio onlangs van deze raketten gebruik te zullen maken indien de Ameri kaanse verkenningsvluchten boven Cuba zouden worden voortgezet. De bekendmaking van Amerikaanse zij de volgde op de ontkenning van het ministerie van Defensie, dat de Sow- ,iet-Unie haar beste luchtdoelraketten uit Cuba zou hebben teruggetrokken. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren meegedeeld, dat de Ver enigde Staten bij Frankrijk hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen levering van twintig diesel-locomo tieven aan Cuba. Een woordvoerder van het ministerie deelde op een persconferentie mede dat Amerikaan se functionarissen in gesprekken met Franse collega's in Parijs en Washing ton hun „ernstige bezorgdheid hier over hadden uitgesproken. De woordvoerder herhaalde het eerder verkondigde Amerikaanse standpunt, dat de verkoop van uit Westelijke landen afkomstige loco motieven „een nog grotere invloed" zal hebben dan de onlangs gesloten overeenkomst tot levering van Britse autobussen. Hij liet verder doorsche meren dat de regering Johnson al les had gedaan om de verkoop van Franse locomotieven te voorkomen, doch dat er op het ogenblik weinig kans bestaat dat de verkoop niet zal doorgaan. De woordvoerder vroeg vervolgens de aandacht voor de opmerkingen, vorige maand gemaakt door de Ame rikaanse onder-minister van Buiten landse Zaken George Ball, in een t< espraak in Roanoke, Virginia. De ze had gezegd dat de verkoop van locomotieven een nog grotere invloed op de Cubaanse economie zal heb ben dan de leveranties van Britse autobussen. Het vervoer van suiker naar de Cubaanse havens vindt bij na geheel per trein plaats en de afdeling tractie van de Cubaanse spoorwegen bevindt zich op het ogen blik in staat van verval, zo had minister Ball verklaard. Als zelfs maar een deel van het materiaal zou worden vervangen, zou dit een zeer grote zegen voor de Cubaanse economie betekenen, aldus Ball. Het Engelse tieneridool Cliff Richard is gistermiddag op Schiphol aangekomen. Hij zal o.m. optreden tijdens het festival Butler maandag naar Den Haag De Britse minister van Buiten landse Zaken, Butler, vliegt maan dag naar Den Haag waar hij zal deelnemen aan de voorjaarsconfe rentie van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Lenden mee gedeeld. In Egypte gaan zaterdag de vlag gen met de sikkel en hamer in top als premier Chroesjtsjow daar arri veert. De Russische premier zal per schip in Alexandrië aankomen voor een bezoek van zestien dagen aan Egypte, de eerste maal dat hij een Afrikaans land bezoekt. Het hoogtepunt tijdens zijn ver blijf in Egypte zal zijn de plechtige opening van het eerste gedeelte van de Assoeandam op 13 mei. Andere onderdelen van zijn bezoek zullen zijn een toespraak tot de pas gekozen Nationale Vergadering in Cairo en een bezoek aan het Suez- kanaal. In Port Said zal hij op 19 mei een krans leggen ter nagedach tenis van de Egyptenaren, die tijdens de Engels-Franse landingen, in 1956, 1 het leven lieten. I De Russische eerste-minister zal een groot aantal onderwerpen met president Nasser bespreken. De Westduitse televisie liet gisteravond beelden zien van de uit de gevangenis van Brunswi]k ontsnapte voormalige SS-offi- cier Hans ech-Nenntwich, die in Egypte werd geïnterviewd door een verslaggever van het West duitse weekblad Der Stern. De oud-SS'er ontsnapte bijna 2 we ken geleden met hulp van buiten af uit de gevangenis na enkele dagen tevoren tot vier jaar ge vangenisstraf te zijn veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. De politie raakte zijn spoor bijster in Zwitserland, waarheen hij zich per vliegtuig had begeven. Zech-Nenntwich zou de verslagge vers van Der Stern hebben meege deeld, bereid te zijn naar West- Duitsland terug te keren op voor waarde dat hem een nieuw proces zou worden toegestaan. Een woordvoerder van het week blad verklaarde gisteravond, dat het spoor van Zech-Nenntwich twee ver slaggevers van het blad via Athene en Beiroet naar Cairo had gevoerd, waar ze hem staande hielden toen hjj de lift in het Atlas-hotel ver liet. Zech-Nenntwich had in een op de band opgenomen interview gezegd, dat zijn ontsnapping was voorbereid door „een organisatie van voormali ge officieren van alle schakeringen, van grijs tot zwart inazi-symbolen). Volgens hem zouden in de nabije toekomst nog meer gevangenen op deze wijze uit het land worden ge smokkeld. „Ik had elk uur van de dag in avondkleding de gevangenis uit kunnen lopen", zo pochte hij. „U zult zien, dat er nog meer zullen verdwijnen". De Westduitse justitie heeft van daag Egypte verzocht de 47-jarige voormalige SS-officier te arresteren. Van de zijde van de politie in Bruns- wijk is neg meegedeeld, dat alle voor bereidingen voor een uitleveringspro cedure zijn getroffen. In aanwezigheid van Prins Bernhard. staatssecretaris Haex en familieleden van de verzets strijder Johannes Post heeft diens weduwe, mevr. D. Post Salomons gisteren de leger plaats Steenwijkerwold herdoopt in de Johannes Post-kazerne. Prins Bernhard begroet mevr. Post voor de\ aanvang van de plechtigheid. Nog juist voor middernacht is in Genève een voorlopig compro mis bereikt tussen de Verenigde Staten, De Europese Economische Gemeenschap en Engeland over het werkprogramma voor de maandag officieel begonnen Kennedy-onderhandelingen. Op een avondvergadering van onderhandelaars van niet alleen de drie grote handelspartners, maar ook van de GATT, werd een nieuwe tekst opgesteld, die de Amerikaanse en Engelse delegatieleiders en die van de E.E.G. nog definitief moeten goedkeuren. Het Belgische lid van de Europese commissie, J. Rey, verklaarde echter na afloop van het gesprek „verbaasd" te zullen zijn, wanneer er nog moei lijkheden zouden rijzen. De nieuwe tekst zou vandaag worden voorgelegd aan de 42 van de 60 GATT-landen, die deze week in Genève bijeen zijn gekomen voor de officiële opening van de Kennedy-onderhandelingen. De nieuwe formules, waarover men een akkoord bereikte nadat de Zes door de Franse oppositie tegen het oorspronkelijke werkprogramma wer- d genoodzaakt met een gewijzigd voorstel te komen, hebben betrekking op de drie punten waarover sinds maandagmiddag de strijd is gevoerd: de 50 procent verlaging van de dou anetarieven als uitgangspunt bij de komende onderhandelingen, de da tum waarop uiterlijk de bij de be sprekingen betrokken landen bekend moeten maken welke produkten zij van een verlaging van de tolrechten willen uitsluiten (thans definitief 10 september) en de maatregelen ter bevordering van de uitvoer uit ont wikkelingslanden naar geïndustriali seerde landen. Wat het eerste punt betreft werd zoals trouwens Frankrijk had ver langd de oorspronkelijke formule van een basisaanbod vervangen door het woord „werkhvnr+v><^-" met handhaving van de 50 percent. Wat de ontwikkelingslanden betreft schrapte men de voorwaarde op Frans aandringen aangebracht dat rekening zou worden gehouden met bestaande internationale verplichtin gen bij aan ontwikkelingslanden te verlenen voorrechten. Van Franse zijde was op deze clausule aangedron gen ter bescherming van de belangen der bij de EEG geassocieerde voor malige Franse gebieden in Afrika. Na afloop van de vergadering van gisteravond zeiden de onderhande laars, dat het bereiken van het com promis in feite alleen een kwestie was van het vinden van de juiste formu les en dat over de materiële kant van de zaak niet was gesproken. De Amerikaanse onderhandelaar, W. M. Blumenthal, zei dat niet kon worden gesproken van concessies, die door een der partijen zouden zijri gedaan. In antwoord op een vraag of de nieuwe formule voor het streven naar een 50 procent verlaging van de douanetarieven in de Kennedy-ronde onderhandelingen dan eeen Ameri kaanse concessie betekende, ant woordde hij, dat dit een uitgangspunt blijft. „De V.S. hebber» z:ch daar zelf nooit op willen vastleggen en even min de EEG". (Van onze Rotterdamse correspondent) Sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zullen in de komende vjjf weken aan niet minder dan negen sleepreizen voor de olie- industrie moeten beginnen. Later kan niet in verband met het orkaan- seizoen. i Tezamen zullen de Zwarte Zee, Elbe, Clyde en Ierse Zee en de sleep- b°ten Van de Mississ'PPikIasse waaronder ook de nieuwe Orinoco die KllSSlSChe militaire i *l8teren door de rcderÜ van de werf is overgenomen hiervoor 47.000 I sleepmijlen (tweemaal omtrek van de aarde) nodig hebben. Het betreft booreilanden en z.g. boorbakken. Il II lp voor Algerije? De reiz,n eaan t0°r h" overgrote deel vanuit de Golf van Mexico naar 1 O J het olieland-van-de-laatste-tijd Nigeria en West-Europa. In de komende maanden kunnen ook nog twee booreilanden worden verwacht, die in de Noordzee voor de Nederlandse en Duitse kust zullen gaan boren. van Blokker. Cliff Richard in ge zelschap van Willeke Alberti. die voortdurend in zijn nabijheid was op de luchthaven. President Ben Bella van Algerije, die op het ogenblik in de Sowjet- Unie is, heeft gisteren verklaard, dat hij met Chroesjtsjow een overeen komst heeft gesloten, waardoor Al gerije beschermd kan worden „tegen de machten, die het van de gekozen weg proberen af te dringen". In Moskou vraagt men zich nu af, of dit betekent dat Rusland erin heeft toegestemd Algerije militair materieel te leveren. Zoals gemeld hebben Chroesjtsjow en Ben Bella in Jalta op de Krim een gemeenschappelijk communiqué ondertekend. De inhoud hiervan is nog niet bekendgemaakt. Ben Bella is inmiddels naar Leningrad ver trokken. De Sow je truss ische premier Nikita Chroesjtsjow zou bereid zijn met de Verenigde Staten na de presidents verkiezingen een verdrag van vreed zame „coëxistentie" te sluiten, aldus welingelichte diplomatieke bronnen in de Engelse hoofdstad. Tevens wij zen zij erop dat het akkoord gelijk zou staan met een verlengd bestand tus sen Oost en West. Het Kremlin zou, non-interventie beloven in de Ameri kaanse invloedssferen, in ruil voor de status quo (bestaande toestand) in Europa, De beweegredenen van het Kremlin zouden o.m. zijn het groeiende geschil met China, de hoge kosten van de be wapeningswedloop. de economische spanningen in eigen land en de ge dachte aan een mogelijke economi sche samenwerking met de Verenigde Staten. Het Kremlin zou niet van plan zijn enige belangrijke positie prijs te ge ven voor het akkoord. Boven alles is Moskou erin geïnteresseerd de hui dige toestand in Europa te handha ven. In verband met Duitsland zou den de Russen niet bereid zijn om toe te geven. Advertentie Voor goed auto onderhoud NIEUWE RIJN 49 r Uit het Leidsch Dagblad van J 4 Mei 1864: a Te Bonn heeft de recht- a bank een 27-jarige man ver- a oordeeld tot 3 maanden ge- a vangenisstraf, omdat h\) zijn a echtgenote eenige malen per i week met stokslagen mishan- a delde. Als reden gaf hij op dat zij bij het huwelijk 10 ja- ren gelogen had: z\j had n.l. 42 jaar opgegeven als leeftijd. Door het korps officieren der dienstdoende schutterij alhier is Maandag aan den majoor de Timmerman aan geboden een album als blijk van agting voor het intrek ken van een verzoek tot eer vol ontslag.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1