Washington is oorlog tegen armoede begonnen Verschil van inzicht omtrent aanpak ARMOEDE BIJ UNCLE SAM (11 en slot) Meer werk Meisje gedood door zandauto A. administratieve medewerkster 6. aank. administratieve krachten (vrl.) C. typiste D. jongste bediende LEIDSCHE ONDERWIJS INSTELLINGEN LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 MEI 1964 (Van onze correspondent in Washington) Waarom is één van de vijf Amerikanen arm terwijl de Ver enigde Staten de grootste welvaart, het hoogste gemiddelde in komen en de omvattendste produktiviteit ter wereld hebben? Dat was de vraag, die president Kennedy zich ruim een jaar geleden j stelde, toen hij Harringtons boek ,,The Other America" in han den had. Kennedy gaf opdracht een onderzoek in te stellen en een programma uit te stippelen om de armoede te bestrijden. Enkele dagen voor zijn dood viel het officiële besluit een groot scheepse campagne te beginnen tegen dit kwaad in de Ameri kaanse samenleving. President Johnson nam dit pro grammapunt van Kennedy over, on- twijfeld ook wel omdat de armoede bestrijding een mooie zaak is in het licht van de verkiezingen van deze herfst. Alle politici beseffen nl. dat het arme vijfde deel van de bevol king één kostbaar bezit heeft: stem recht. Aan de andere kant zal de Verkiezingsovenveging niet de enige jyn geweest bij het afkondigen van de anti-arm oedecampagne. Het ligt in de lijn van de huidige democrati sche regering zich te interesseren voor misstanden in de Amerikaanse Maatschappij en voor eventuele op lossingen daarvoor van hogerhand. D« oorzaken voor de armoede zijn Énd opgesomd. Het is in de eerste plaats erkloosheid, die de econo mische nood op haar geweten heeft, en die op haar beurt weer veroor- nakt wordt door de automatisering de meeste takken van bedrijf» die mankracht steeds overbodiger maakt. Van het individu uit gezien vaak rassendiscriminatie en ge brek aan opleiding de oorzaken van erkloosheid. Vele negers, Aziaten of Portorica- vinden vaak geen werk louter alleen wegens hun huidskleur of "mst. Zelfs met goede opleidingen ~en zij niet aan de slag of moeten en nemen met simpele baan- waarvoor geen opleiding nodig geweest. In de zuidelijke staten .r. Amerika is deze discriminatie "1 sterk en worden negers stelsel - tig uit alle betere baantjes ge- eerd, ook al hebben zij goede scho- achter de rug en zouden zij in *t zyn beter werk af te leveren menige blanke. In het noorden en westen speelt 'iet gebrek aan opleiding onder ar- e blanken een fatale rol. Door ortijdig van school gaan of het piet kunnen betalen van voortgezet inderwijs (dat vaak peperduur is» inden velen op de door werklozen iverstroomde arbeidsmarkt geen of een zo miserabel baantje lat het spook van armoede een da- 'ijkse gast blijft. Andere oorzaken t gezinnen noodlijdend zijn luiden: groot kindertal, te hoge ouderdom van het gezinshoofd of vaderloosheid n slechte gezondheid van de brood winner. De regering in Washington vreest, dat het onmogelijk zal zijn de ar moede op te heffen van hen, die te oud of te ziek zijn om nog te worden ingepast, in het economische leven, zy wil nl. de armoede bestrijden door de werkloosheid op te heffen, door nieuwe banen in nieuwe indus trieën te creëren, nieuw werk in een uitgebreide produktie. zy heeft geen plannen om via belastingen te heffen van de veelverdieners uitkeringen van de staat mogeiyk te maken aan diegenen, die van de samenleving geen kans krijgen Een dergeiyke politiek, die ook de ouden van dagen, zieken, kinderen enz. van armoede zou kunnen bevrij den, acht men nl. te zeer in strijd met de Amerikaanse beginselen van vry initiatief en individuele onderne mingslust. De overheid is er in Ame rika om het bezit van de enkeling te beschermen en om hem de veiligheid en mogelykheid te geven vooruit te komen. Dat de staat als uitvoerend orgaan van de samenleving zou moe ten zorgen voor degenen, die misdeeld zyn achtergebleven en verdrukt, is voor de meeste Amerikanen een ket terse gedachte, die gevaarhjk naar socialisme riekt. Programma Het bureau in Washington, dat de stryd tegen de armoede voert en dat geleid wordt door Kennedy's zwa ger Sargent Shriver, heeft een bud get van 962,5 miljoen dollar voor de uitvoering van zyn vijf-puntenpro gramma. Dit omvat: 1. Het verschaffen van opleidingen aan jongeren door: a. inrichting van opleidings kampen en opvoedingscentra: b. subsidie voor avondscholen of training in baantjes; c. beurzen voor hoger onder- wys. 2. Regeringssteun aan alle gemeen tes, die een programma ter bestrij ding van lokale armoede op tafel leggen. 3. Het verstrekken van leningen (1500 dollar aan agrarische en 2500 dollar aan niet-agrarische be- dryven in arme plattelandsstre ken. 4. Het verstrekken van leningen aan zakenlieden op gunstige voorwaar den met een maximum van 15000 dollar. 5. Het bepalen van de kosten van opleidingen voor werkloze vaders of moeders met noodhjdende ge zinnen. Het is een begin, zo zeggen alle kenners van de feiten, en dat is beter dan niets. Of het echter lukt met Shrivers anti-armoedebudget de 20 procent arme Amerikanen boven de welvaartsgrens uit te heffen, vra gen velen zich af. Een groep promi nente economen, sociologen, juristen en schrijvers heeft zich tot president Johnson gericht met een verklaring, waarin zy een hele nieuwe aanpak van de economische problemen be pleit. Ander systeem Er is een „cybernetische revolutie" aan de gang, aldus deze experts, die met die term de voorschrydende com binatie van elektronische breinen met automatische machines aandui den. Door deze revolutie is mensely- ke arbeid steeds minder nodig en het wordt daarom tyd het verband tus sen inkomen en werk los te laten. Veel eerder moet men een systeem uitwerken, waardoor iedere Ameri kaan ,of hy een baan heeft of niet, een redelyk inkomen krijgt. Alleen op die manier kan men voorkomen dat een steeds groter percentage van de bevolking werkloos en arm wordt terwyl de rest van de samenleving de koek opeet. Dat dit schrikbeeld niet uit de lucht gegrepen is, wordt bewezen door het feit dat in de komende ja ren miljoenen mensen werkloos zul len worden door de verdergaande automatisering. Als men geen andere methode voor het verdelen van geld weet te vinden dan door salarissen voor baantjes, loopt dit spaak, aldus de bovengenoemde groep, die pleit voor grootscheepse openbare werken, belastinghervormingen en economi sche planning door de staat om de .sybei netische revolutie" zonder brokken te laten verlopen. Ook dit zyn ketterse denkbeelden in stryd met de Amerikaanse tradi tie. die de vrije enkeling centraal plaatst en overheidszorg verwerpt, zy zyn echter niet zo erg in stryd met de dagelykse Amerikaanse prak- tyd, die al heel wat meer overheids bemoeienis kent dat men officieel erkennen wil. Een grondig analyseren en door denken van de structuur van de sa menleving in een tydperk van over vloedige produktie zal waarschyniyk nodig zyn om de noodlydende gedeel ten weg te snyden uit de Ameri kaanse maatschappy. De huidige anti-armoede-campag- re is nuttig, legt de vinger op een wonde plek en is in staat veel in- I dividuele ellende op te heffen. Maar j een oplossing voor het Amerikaanse i probleem der armoede als zodanig 1 lijkt alleen mogelijk door een struc tuurverandering van het economi sche en maatschappelyke leven, die de Verenigde Staten wellicht, ondanks zyn traditie, zal brengen tot grotere overheidsbemoeienis en staats zorg voor de burger dan nu het ge val is. In dit verband is interessant dat experts met veel belangstelling naar V.'est-Europa kyken en dat het succes van het Franse economische plan hier veel indruk heeft gemaakt. De V.N.strijdkrachten op Cy prus zijn versterkt met een deta chement Finnen, die met fietsen zijn uitgerust: een unicumnadat Nederland deze vorm van ver voer voor het leger heeft afge dankt. Eerst gebouw van „Het Dorp" gereed Het eerste gebouw van „Het Dorp" wordt dinsdag is gebruik genomen. Het is het zojuist gereedgekomen admistratiegebouw. Tegelykertyd zal dr. A. Klapwyk zijn functie als waar- Hef bestuur van de Stichting Nationale Bloemententoonstel ling „Keukenhof" heeft vanmor gen de 7 miljoenste bezoeker ge durende het vijftienjarig bestaan Jazzavond De jazzsocieteit The Beat belegt zaterdag weer een jazzavond in De Barak aan de Klikspaanweg in Lei den (achter de StudentenSterflat Michxel de Ruyter zal een lezing houden over de altsaxofonisten Ju lian Cannonball Adderley en Eric Dolphy. Daarna treedt het trio Kees Nix op. Met een jamsession wordt de byeenkomst, welke om acht uur be gint, besloten. nemend directeur neerleggen en de werkzaamheden overdragen aan mr. W. P. Bijleveld. Het medisch toe- zicht zal cok in de toekomst onver anderd door dr. Klapwijk worden uit geoefend. mogen begroeten. Het was me vrouw Di Houter uit Bergen N.Ii.die met hiar man om even over half tien de toegangs poort passeerde. Verwonderd ■waren zij toen de voorzitter van „Keukenhof"mr. Th. M. J. de Graaf, hen verwelkomde en mededeeldedat mevrouw De Houter het aantal van 7 miljoen bezoekers in 15 jaar had volge* maakt. Mr. De Graaf overhan-» digde haar als aandenken een gouden armband en een boeket van gemengde parkiettulpen. (Foto LD/Hoiva«t) Op de Hoge Ryndyk in Zoeter- woude is de vyfjarige Annemieke Winkelmolen gisteren door een zand auto overreden en op slag gedood. Het meisje was van de kleuterschool op weg naar huis. ZU was in gezel schap van de vierjarige Betty de Haan, die by het ongeluk schaaf wonden opliep. De chauffeur van de zandauto, die uit een oprit de Hoge Ryndyk op reed, heeft by het oversteken beide meisjes, die samen op een autoped reden, niet opgemerkt. H. C. W. heeft volop werk Ondanks de abnormale weersom standigheden in het begin van 1963, waardoor de oplevering van werken aanzienlyk werd vertraagd, kon de HCW het jaar toch met een positief resultaat afsluiten. Bovendien geven de tot heden geboekte orders het be drijf nog voor geruime tyd volop werk. Investeringen vorderden in 1963 een bedrag van f319.835 waartegen- over een afschrijving in dat jaar j staat van f 439.301. i Nadat rekening is gehouden met afschryvingen en belastingen en na I toevoeging, vóór winstdeling, van f350.000 aan de reserve voor byzon- dere doeleinden, resteert een beschik baar winrisaldo van f 1.049.323. Voor gesteld wordt om het dividend vast te stellen op 21%. waarvan reeds 6% als interim-dividend is betaald. Vliegtuig landt met afgebroken schokbreker Groot alarm ls vanochtend op Schiphol gegeven voor het K.L.M.- lynvliegtuig uit Tokio, de PH-DCE „Thomas Alva Edison", nadat de ge zagvoerder tydens de vlucht over zyn radio aan de verkeerstoren op Schiphol had gemeld, dat hy by het opstygen van het vliegveld by Frankfort een defect aan het hoofd landingsgestel had opgelopen. Naar later bleek was dat inderdaad het geval. De grote, minstens een me ter lange schokbreker van de rech- terwielpoot bungelde los langs de ko lossale stang, waaraan de vier rech- terwielen zyn bevestigd. Ondanks deze handicap maakte de DC-8 een normale, geslaagde landing op de 3300 meter lange baan. Aan boord bevonden zich circa 80 passa giers. Niemand liep enig letsel op. Ambtsaanvaarding dr. J. Winseniius Dr. J. Winsemius. oud-lid van de Leidce raad, benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en de faculteit der economische weten schappen aan de Ryksuniverslteit te Groningen om onderricht te geven in de economische en sociale aard rijkskunde, zal op dinsdag 19 mei zyn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula van de uni versiteit. Dit Olympische jaar 1964 brengen wij de complete Oxford „Gold Medal Line' Tyc/f/medadéent' HAARLEMMERSTRAAT 107—109 TELEFOON 24016 - LEIDEN SLEUTELTJES AANGEBODEN B Goedkoop en vakkundig uw gouden en zilveren nieraden gerepareerd by Tom Brinks, Haarl .straat 13 t/o. Voortman cafétaria. Een nieuwe woning? Vooral uw lampen naar De Llchthal. Gratis plaatsen van lampen boven ae f 25.- In Leiden en omgeving. De Llchthal, Haar lemmerstraat 293, t.o. De Overdekte. Nu een nieuwe lamp voor woning, boot, winkel or kan toor. De grootste sortering. De laagste pry zen. pe Llchthal, Haarlemmerstraat 293, Lelden. P| 10 volle uren autoryies 47.50 onkelnleuw lesmateriaal. Ge diplomeerde Instructeurs. Losse lessen f 6.50. Erkende Bonds- autoryschool „De Centrale". Veerstraat 31. telef. 24600 Taxi hestellen tel. 25555 bellen (1 x 2 en 4 x 5). Gar. W. C. A. van Kerkhof. Narm- straat la-2. Tel. 25555 (1 x2 en 4 x 5). Nieuwe auto's zonder chauf feur op korte en lange termyn Blliyke tarieven. Gar. W. C. A. van Kerkhof, Narmstraat la - 2. Tel. 25555 (1 X 2 en 4 x 5). B Wy verzorgen al uw druk werken tegen blliyke prijzen. Visitekaartjes, geboortekaartjes verlovlngskaartfes. huweiyks- aankondlglngeri enz. Prima af werking en vlotte bediening. Halpa vulpenservice. Haarlem merstraat 64, naast muziek handel Hofenk. Moderne mensen willen een moderne stalen slaapkamer. De grootste sortering ledikanten. De Kleine Winst. Haarlemmer straat 51. Leiden. Autoryschool „.Juliana", K. G. Verlaan. Julianastraat 38. Leiderdorp. Telefoon 34271 Lest in nieuwste Daffodil en Opel Kadett. 3 Financiering van alle motor- rytuigen. Aanvragen ln één dag gereed. Ass. kant. C. W. Betcke. Kanaalwe 11. Lelden, telef. 26785. Trouwjapon, m. 40 42, kort model, geheel compl. Prys f45. Te bevr.: Colenbran- derstraat 11. Tel. 24483. H „Rosine" geeft de hoogste pry8 voor goud. zilver en Ju welen. Grote keuze ln verlo vingsringen. gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16. te lefoon 26854. Hardboard, zachtboard. tegelboard, brandvryboard, schoorsteenplaat. spaander plaat en plasticplaat. Aan de plaat of op maat gezaagd. Voordyk's Houthandel. Lange Mare 106. tel. 22017. Leiden. B Kajultzellboot van 16 me ter aangeboden, zeilklaar, af meting 6.50 m. by 2 m. Op helling te zien. T.e.a.b. Cosljnstraat 22, Lelden. R Jonge Poedels aangeboden, eur bruin en zwart. Garage Beuk Lelmuiden. H Solex-Ot.o, ln prima staat. Te bevr.: Tasmanstraat 84. (Na 6 uur). Een huiskamerameublement, e koop voor een spotprys. Meloenstraat 3. Portefeuille met 9 Ned. tijd schriften vanaf 60 cent p.w. L.L.C.. Levendaal 27. Tel. 20300 B| Originele U.S.A. spljkerbroe- en. wy hebben alleen de ver koop van originele Amerikaan- Be spykerbroeken o.a Lee- Wrangler-Globe-Trotter. Nu ook met wyd uitlopende pijp. Natuuriyk weer bij Sportnuis Van Delft, Steenstraat 45, Lei den. Nog nooit gekampeerd? Laat U zich dan eerst vryblijvend voorlichten, door één onzer kampeerexperts, want leder personeelslid ls een ervaren kampeerder. Natuuriyk weer bij Kampeerparadys Van Delft Steenstraat 45. Lelden. Par keerruimte aanwezig. Cw rybewys ls onderweg! Knipkaart 10 lessen. V.W. of Opel Kadett f74.—. De-ge wenst worden de lessen ln de moderne talen gegeven. Kwak's Verkeerslnst. o-l.v. oud-exami nator. Zocterw Singel 104. Tel. 22803. B In- en verkoop. Centrale koopt alle-- zoals radio's, pick ups. langspeelplaten, motoren, televisie, fietsen, motorfietsen, auto's enz. Tevens zolderoprui mingen C. J. van Vliet. Jan- vossensteeg 20, tel. 30184. Echt doublé, 17 st. Anker, onbr. veer schokvry, dames polshorloges hebben wy al voor f29.75 Van de Water. Haarl.- 6traat 207. De vakzaak met goede service en garantie Con tante verkoop, Uw voordeel B Taxi de Groot, Beesten- narkt 3 Telef 23300. H Kampeerders kopen natuur lijk tun kampeeruitrusting by Kampeerparadys Van Delft. Al onze tenten hebben een eer volle vermelding gekregen van de A.N W.B 2-persoons dub- beldaks tent 69.50 Grote bun galowtent v.af 237 50. Steen straat 45, Leiden. S3 Kampeerders. Wist U dat onze zaak 40 mtr .diep ls en dat U daar elke tent opge zet kunt zien. Natuuriyk by Kampeerparadljs Van Delft, Steenstraat 45, Leiden. Par keerruimte aanwezig. B Kampeerders - Kampeerders Kampeerders - Kampeerders Kampeerders - Kampeerders Kampeerders - Kampeerders Kampeerders - Kampeerders Kopen natuuriyk hun kam peeruitrusting by Kampeerpa radys Van Delft, Steenstraat 45, Lelden. Bondstentenver- huur A.N.W.B. S Kampeershow 1964. Iedere dag van 9 6 uur hebben wij een uitgebreide Kampeershow ln onze enorme snowroom achter onze winkel. Natuurlijk weer bij Kampeerparadys Van Delft, Steenstraat 45. Leiden. Parkeerruimte aanwezig, fl Kampeerders. Verhuur zonder borg van meer dan 1000 dub- belaakstenten, bungalowtenten, Luchtbedden, kooktoestellen, slaapzakken enz. en 10% kor ting als huurt van mei tot 15 Juli. Natuurlijk weer bij Kampeerparadljs Van Delft. Steenstraat 45. HEBT U NOG IETS OP TE RUIMEN PLAATS EEN SLEUTELTJE! Q Nieuwe auto's zonder cbauf- feur. Taunus 17 M, Consul. Opel Rekord. Volkswagen. Ang- 11a VW-busjes met radio. All-rlsk verz. Werkhovens Garagebedryf. Maredljk 34 a. Tel 22300 - 32735. B Verhouwlngsplannen? Vraag een prijsopgaaf tegen de laagst mogelijke pryzen. Sinds 1875. J. Stouten, aannemersbedryf, Schelpenkade 23, Leiden. Tel. 21751. J| Wy hebben steeds voor- elige aanbiedingen ln de etalage, camera's-toebehoren, films, fotopapier, fotolijstjes en wat verder voordelig wordt aangevoerd. Zoekt u iets? Kom een6 kyken! Fotoclné Ober. Nieuwe Ryn 18 by Koorn- beursweg. H De nieuwe volautomatische Velo wasmachine met droogma- chlne is thans leverbaar. Uw goed komt er kastdroog uit. Voor demonstratie gaarne tot Uw dienst. Velo. Breestraat 143, Lelden. Tel. 25873. B Watersport. Firma Hartog en Maarssen voor alle merken. B.b.motoren vakkundig advies, volledige service voor Lelden: C. Teske, Sieboldstraat 55. B Norton sportrywtelen, diver se kleuren, kabelremmen of origineel Torpedo. Geheel com- gleet f 157.50, 1 jaar garantie, e Jong, Herensingel 4, hoek Alexanderstraat. B Nu ook In Lelden. Autorij school Ancor. Le6t ln de nieuwste Taunus 12 M De eer ste 10 lessen f 60.-. Losse les sen f7.-. Ter Haarkade 1, Lei den. Telef. 25985. B Onderhoud van kantoren en fabrieken. Dagelijks onder houd van kantoren en fabrie ken. Schoonmaakbedrijf Gebrs. J. v. Vliet, Mecklenburgerstraat 7. Leiden. Tel. 01710 - 33870. Autowas- en cleanlnglnrlch- ting Jansen werkt met scherp concurrerende pryzen sinds 1958. Garage le Binnenvest gracht 10 (by de Steenstraat). Lelden. Tevens Autoryschool. Akkerstraat 30. Tel. 34520. Lei derdorp. B Glas - geslepen. Glas-ln- Iood Glas - verzilverd 30-Ja- rlge ervaring geven de zeker heid van degelijk vakwerk. G. N. Jllleba. Oude Rijn 104— 106. Lelden Tel. 24292. B Autoryies Frans GoddMn's erkende rijschool V.A.M.O.R.) Snelle, dus voordelige opleiding in nieuwe Opeis. Madoera- straat 29. Garenmarkt 5. Tel. 34430. Nieuwe auto huren, o.a. Mercedes, Opel, Taunus, V.W. B.M.W., Cortina, V.W.-busjes. Autoverhuur Tip-Top. St.-Aag. tenstraat 14. Telef 25709. Huur Phillps-televlsle voor f 2595 p. maand, zonder voor uitbetaling maar met recht van koop. Morgen al by u thuis? Bel dan vóór 6 uur 010 1 - 120705 en 'g avonds 070- 883077. Door toenemende bedrijfsuitbreiding hebben wij nog plaats voor: voor het cursistensecretariaat. Mulo- en typediploma gewenst. Steno-diploma strekt tot aan beveling. Leeftyd 1623 jaar. voor verzorging van de lesverzending aan cursisten. V.G.L.O. of huishoudschool voldoende. Uitstekende aanloop voor meisjes met onvoldoende vooropleiding voor een kantoorbaan. Gratis typelessen. voor cursistenregistratie-afdeling. voor magazünwerkzaamheden. Voor verdere studie wordt alle medewerking verleend. In ons bedrijf zyn uitstekende promotiekansen aanwezig. Sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken, waar tevens inlich tingen over bovenstaande functies zyn te verkrijgen. Degenen die tydens de kantooruren verhinderd zyn kunnen ook inlich tingen ontvangen ten kantore van de LEIDSCHE ONDERWIJSINSTEL LINGEN, iedere zaterdagochtend van 1012 uur. Instellingen zonder winstdoel. OOSTERKERKSTRAAT 11 LEIDEN. TELEFOON (01710) 2 18 44 (10 lijnen).

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13