Ongemakkelijk begin van Kennedy-ronde in Geneve WIN IN VAN Prinselijk paar op Tenerife aangekomen Tegenwerking van Franse delegatie Prins Hugo draagt ten onrechte Orde van Gulden Vlies Helikopter stort in Oude Rijn (9ïtc/ Qffiemvs UITBREIDING STAKING IN SPANJE Op de huwelijksreis Niet in Madrid Zionistische vrouwen in Sowjet-Unie WEERBERICHT Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 MEI 1964 No. 31253 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 IY (Van een speciale verslaggever) In Genève is gisteren een begin gemaakt met de besprekingen .over de z.g. Kennedy-ronde, die tot doel hebben te komen tot een belangrijke vrijmaking van de wereldhandel door internationale ^verlaging van de douanetarieven en het afbreken van andere handelsbelemmeringen. De eerste dag heeft twee dingen duidelijk gemaakt: dat de veertig deelnemende landen, ondanks kritiek, bereid zijn mee te werken aan een tariefsverlaging van 50 procent en aan tegemoetkoming aan de minder ontwikkelde landen inzake grond stoffen en halffabrikaten; dat echter Frankrijk weinig of niets voelt voor die ver jaging en dat het thans reeds obstructie voert. De Franse afwij zing van een halvering der tolrechten geschiedde op een afzon derlijke vergadering van de zes landen van de E.E.G., waar een ontwerpbesluit zou worden besproken, dat dan later aan alle deelnemers zou worden voorgelegd. Maar de Franse delegatie Bjwenste dit voorstel zelfs niet te bespreken en verbet de bijeen komst na te hebben aangekondigd, dat er een Frans voorstel in ^de maak was. e rnl 5.1 Beslissingen einde 1964 of begin 1965 De enige optimist was Jean Rey, het Belgische lid van de Europese Commissie en wel haar reizende ambassadeur genoemd. Men zou er ;oed aan doen, zei hjj, niet dade- jk te zeggen dat alles misloopt wan- leer er in detail iets niet lukt. Als :rste noemde hij een tijdslimiet: de lEG-commissie meent, dat het ver- Jere jaar 1964 moet worden gebruikt h Worn alle problemen te onderzoeken en aan het einde van het jaar of in iet eerste kwartaal van 1965 beslis- n kunnen worden genomen. De Nederlandse minister van ingefconomische Zaken, prof. Andries- viel Jean Rey bij. Nederland .t akkoord met de vijftig procent amt] foec ilfe tEC wigen 1 UilelDe N ingeïcor Advertentie verlaging en het meent, dat er zo weinig mogelijk uitzonderingen op mogen worden gemaakt. Minister Andriessen wees erop. dat de Kenne dy-ronde wel eens te veel gezien wordt als een kwestie, die alleen de Ver. Staten, de zes EEG-landen, En geland en nog enige industrielanden aangaat. Zo is het niet. Een essen tieel punt van het programma is juist hei openen van de wereldmarkt voor de produkten van de minder ont wikkelde landen. Men moet zijn ge duld niet te spoedig verliezen. Er hangt veel van het welslagen af. Als het deze keer niet zou gelukken de handelsbelemmeringen te verminde ren, vraag ik me af of het ooit nog wei zal gelukken, aldus de Neder landse minister. Zo spraken achter eenvolgens ook vertegenwoordigers van andere landen. Uitzonderingen Voor vanochtend stonden er nog acht sprekers op de agenda. Het be langrijkste zal echter zoals altijd binnenskamers worden behandeld, in een commissie van deskundigen en door de ministers. Gisteren heeft men daar al een voorbeeld van ge had toen er een eerste bespreking is geweest over het slotcommuniqué. Dat bevat een paragraaf, die betrek king heeft op de verlaging van 50 In het ontwerp heette het, dat de onderhandelingen zouden beginnen op basis van die vermindering van 50 doch dat, bij belangrijke dis pariteit, voorstellen voor minder dan 50 zouden kunnen worden gedaan. Die uitzonderingen zouden echter uiterst beperkt in aantal moeten zijn en noodzakelijk gemaakt door reden van groot nationaal belang. Ook gro tere verlagingen zouden mogelijk zijn. De uitzonderingslfjsten zouden 10 september van dit jaar moeten zijn opgesteld terwijl de landen de uitzonderingen aannemelijk zouden moeten maken tegenover de andere partners. In de paragraaf over het deelnemen van minder ontwikkelde landen werd vastgelegd dat de in dustrielanden tegenover hen grotere zouden kunnen toe verlagingen passen. Franse vrees Gisteravond tijdens een bijeen komst van de ministers van de zes EEG-landen heeft Frankrijk zich bij monde van minister Giscard d'Estaing verzet tegen de omschrijving van die 50 pet. en tegen het tegemoet ko men aan de minder ontwikkelde lan den. Het is bekend dat de Franse in dustrie niet veel belang schijnt te zien in een tariefsverlaging op zo gro te schaaL Dat niet alleen, zij is er eerder bevreesd voor want de positie van de Franse industrie is, zoals onlangs een enquêtte van het Franse werkgeversverbond heeft uitgemaakt, zwakker dan die van de Amerikaan se en dat in dubbel opzicht: voor wat betreft de financiële grondsla gen en met betrekking tot de stand van het wetenschappelijk onderzoek. Natuurlijk zijn er in alle industriële takken wel ondernemers, die de ver laging van rechten met genoegen zouden zien, zoals bijv. in de Franse textielindustrie, maar het merendeel schijnt er weinig of niets voor te voelen. Zo heeft ook de Franse chemische industrie grote zorg over de dispari- teitenkwestie. Volgens een onderzoek dat het blad Le Monde onlangs heeft ingesteld zouden er alleen voor che mische produkten reeds 409 geval len van dispariteiten zijn. Ook de Franse mechanische industrie heeft dergelijke zorgen. Dat zijn slechts enige voorbeelden die Frankrijks ob structie kunnen verklaren. Stormachtig De Zes wilden als eenheid naar buiten optreden en omdat er nu een maal vetorecht is voor de afzonder lijke landen hebben de vijf zich moe ten richten naar Frankrijk. De vijf tig pet. zullen worden omschreven als een, na te streven percentage", over de eventueel gewijzigde formule voor de minder ontwikkelde landen zal niet worden gesproken en de datum van 10 sept. voor de uitzonderings- lijsten zal ook vervallen. Frankrijk bleek namelijk bevreesd dat de Ver enigde Staten deze zou gebruiken om de gemeenschap onder druk te zet ten. Het is gisteravond rondom mid dernacht een nogal stormachtige bij eenkomst van de Zes geweest in een van de hotels aan het Meer van Ge nève. De vijf andere EEG-landen die er nu eenmaal op stonden dat de gemeenschap naar buiten tenmin ste als eenheid zou optreden zjjn daarbij eigenlijk min of meer door zou door haar noodzakelijker wijze de knieën gegaan voor de Franse j hoge opritten onoverkomenlijke ste- verlangens, hoewel zjj natuurlijk het I debouwkundige problemen schep- tegendeel zullen beweren en aanto- pen, terwijl de kosten naar zijn me nen dat het een kwestie van speel- ning het dubbele van die van een ruimte in de formulering is. tunnel zou bedragen. Bouw tunnel onder Schelde begint Met de tweede tunnel onder de Schelde te Antwerpen zal onmiddel lijk worden begonnen. De Belgische minister van Openbare Werken. Georges Bohy, heeft daartoe giste ren opdracht gegeven. Dat bete kent nog niet dat de bulldozers en graafmachines vandaag al in actie komen, maar wel dat de bouwplaats zal worden opgezet en de detailteke ningen uitgewerkt. Tegen 1 septem ber verwacht men met de werkelijke bouw aan te vangen. Voor de werkzaamheden is een consortium gesticht, dat drie Belgi sche en een Deense firma omvat. Deze laatste, Christiani en Nielsen, is gespecialiseerd in de zogenaamde zinkmethode. De totale kosten wor den geraamd op 3.098.000.000 frank (286.5 milj. gulden) Het was minister Bohy die ten slotte besliste dat de tweede oever verbinding in Antwerpen een tunnel en geen brug zou worden. Een brug Hugo en zijn vader niet „ongewenst" De Regeringsvoorlichtingdienst 5 heeft inmiddels ontkend, dat de echtgenote van prinses Irene en f zijn vader, prins Xavier van Bourbon-Parma door de Neder- landse regering tot personae non r gratea zijn verklaard. Waar schijnlijk is dit bericht door de Carlisten in het leven geroepen om nog meer bouwstenen aan te dragen voor de legende, dat de regering alles heeft gedaan om het huwelijk tussen de prinses en prins Hugo te stoppen. De term „persona non grata" wordt trouwens alleen in het di plomatieke verkeer tussen twee landen gebruikt en geldt niet ten aanzien van niet-diploma- tieke vreemdelingen. Gewone vreemdelingen kunnen „onge wenst" worden verklaard, maar ten aanzien van Irene's echtge- f noot en zijn vader is daar geen sprake van. Aldus de RVD. (Van onze parlementaire redacteur) In strijd met de geldende regels en voorschriften heeft prins Xavier zün zoon prins Hugo benoemd tot Ridder in de Orde van het Gulden Vlies. Deze orde kan slechts worden ver leend door de regerende koning van Spanjeniet door een pretendent. Het particuliere initiatief van prins Xavier is evenals de uitroeping van prins Hugo tot hertog van Madrid op niets gebaseerd en dient waarschijnlijk slechts ter ondersteu ning van de Carlistische pretenties. Na het uitsterven van de Spaanse Habsburgers in 1700 beschouwden zowel de Spaanse Bourbons als de Oostenrijkse Habsburgers zich als soevereinen van de Orde van het Gulden Vlies. In de praktijk beston den er dan ook twee orden: een Spaanse en een Oostenrijkse. Anders onderscheiden. dan de Spaanse orde is de Oosten* rijkse Orde een huisorde, die door het hoofd van het huis Habsburg wordt verleend ook als hij geen rege rend vorst is. Aartshertog Otto van Habsburg verleent de ridderorde nog steeds. In Spanje was de orde een kroonorde, die verleend werd door d« regerende koning. Na de troonsafstand van de laatst® Spaanse koning kan dus de orde niet meer worden verleend. De Carlistische kroonpretendenten denken hier blijkbaar anders over en devalueren de orde tot een Carlisti sche huisorde. Indertijd hechtte men vooral aan de Spaanse Orde van het Gulden Vlies veel waarde. Prins Hendrik, de echtgenoot van Koningin Wilhel* mina was een van de weinige Neder landers die met deze orde werd In Madrid is van officieuze zijde vernomen, dat de 20 april onder As- turische mijnwerkers begonnen sta king zich heeft uitgebreid: 21.000 mijnwerkers zouden nu het werk hebben neergelegd. Totnutoe hebben zich nog geen incidenten voorgedaan. Marinemensen slepen op het omgeploegde land van de heer K. Zandbergen in Valkenburg de talrjjke verwrongen resten bjjeen van wat eens een „Agusta-Bell"-helikopter van de Koninklijke Marine was. Het toestel sloeg gistermiddag om even over half drie door onbekende oorzaak te pletter op het water van de Oude Rijn. Het ongeluk kostte het leven aan adjudant onderofficier A. J. van Dun (43) uit Katwijk aan den Rijn, een zeer be kwaam piloot, die de vlucht als instructeur meemaakte. Adjudant Van Dun had juist enkele dagen tevoren zijn zil veren jubileum bij de Konink. Ijjke Marine gevierd. Twee andere inzittenden konden door resoluut optreden van bewoners van de zeer nabij ge legen woonarkhaven „De Krom" worden gered. Elders in dit blad kan men daar meer over lezen. (Foto: LD/Holvast) Prinses Irene en haar echtgenoot zijn gisteren van Madrid naar Santa Cruz op Tenerife, het grootste van de Canarische Eilanden, gevlogen. Zij zullen daar enkele dagen blijven Zij zetten hiermee hun huwelijks reis voort, die in Italië is begonnen en zaterdag door een verrassend uit stapje naar de Spaanse hoofdstad werd onderbroken. Naar in Carlistische kringen in Madrid is vernomen, zouden de prin ses en de prins zondag op eigen ini tiatief verstek hebben laten gaan in Monte Jurra. „Zij zouden niet eens de tijd hebben gehad om er naar toe te gaan", werd eraan toegevoegd. Het jonge paar heeft zondagmiddag in een sportvliegtuigje boven Madrid wat heen en weer gevlogen zonder koers te zetten naar Monte Jurra. Waarnemers achten het niet onwaar schijnlijk. dat prins Hugo met deze vlucht zijn aanhangers heeft willen bewijzen, dat hij ondanks de be zwaren van de Spaanse regering te gen zijn aanwezigheid in Monte Jur ra tijdens de bijeenkomst „in de omgeving van zijn getrouwen ver toefde". Volgens onze correspondent in Pa rijs zou de Spaanse regering prins Hugo inmiddels hebben later weten, dat hij zich toch maar beter niet in Madrid kan vestigen. Onze corres pondent voegt daar aan toe: gene raal Franco, die Hugo zondag op het laatste moment het affront aan deed om hem te verbieden naar Mon te Jurra te gaan, moet hem dus nu bovendien hebben laten weten, dat hü de Madrileense lucht voor de politieke gezondheid van de prins minder gunstig acht. Wel mag het jonge paar in Spanje wonen. Maar nu het intussen wel zeker is gewor den, dat de prins voor zichzelf en zün echtgenote maar niet langer op een Spaans paspoort moet rekenen, zal ook zün permanente vestiging in Spanje zün politieke activiteiten toch allerminst kunnen bevorderen. Want ook in Spanje moet een bui tenlander en zodanig wil Franco de Franse prins dus beslist blüven beschouwen - zich van iedere politie ke propaganda onthouden. Alle grof heden, die prins Hugo zich in het verleden zo royaal jegens Nederland en het vorstenhuis veroorloofd heeft, worden hem door generaal Franco nu met interest terugbetaald. Tot zover onze correspondent in Parüs. gaa' nee!; Een delegatie van de Internationa le Zionistische Vrouwenorganisatie „Wizo" is vanochtend uit Israël naar de Sowjet-Unie vertrokken voor een officieel bezoek van twee weken. De delegatie is uitgenodigd door een Russische vrouwenorganisatie. Dit is de eerste keer, dat een zionistische organisatie voor een bezoek aan de Sowjet-Unie is uitgenodigd. Advertentie. Wees mooi in de Pinkstertijd met ELEGANT EN STERK f 1.95 Een overzicht van de Dam tijdens de plechtige dodenher* denkingwelke werd bijge* woond door Koningin Juliana en Prins Bernhard, LATER MEER WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond; aanvankeUjk weinig bewolking en matige westehjke wind. Later meer bewolking en toenemend® kans op regen bü matige tot krach tige zaïidwestelüke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 MEI Zon op: 05.02 uur; onder: 20.13 uur. Maan op: 03.21 uur; onder: 13.10 uur. Hoogwater te Katwük te 10.27 en 23.07 uur; laagwater te 5.30 en 18.28 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina'® a Uit het Leidsch Dagblad van J 3 Mei 1864: Bij de op heden Maandag plaats gehad hebbende aan besteding was A. Verhoog, metselaar alhier, de minste inschrijver voor het leggen van een vaste ijzeren brug genoemd de Nieuwsteegbrug voor 1 3629. De arrondissements recht bank te 's Hage heelt heden de Delftse student, die duelleerde schuldig verklaard v aan moedwillige verwonding en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 dagen en f25 boete.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1