Carlisten teleurgesteld: Irene en Hugo bleven we Britse regering zendt versterking naar Aden Jonggehuwden naar Canarische Eilanden Jaime de Bourbon versterkt aanspraak op Spaanse troon Niet naar pelgrimageop Montejurra WEERBERICHT Hugo en vader „non gratae" in Nederland L. Nasser bedreigt Zuid-Arabië en Israel Ex-miljonair arm gestorven Overheid in Amerika gaat bezuinigen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 MEI 1964 No. 31252 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tele,oon ITZ'siofs Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* (Van onze speciale verslaggever) Montejurra Het Carlisme heeft zijn grote jubeldag achter de rug. Maar zonder Hugo en zonder Irene. Een zeer somber kijkende Carlistenleider José Maria Valiente moest na uren wach ten volstaan met de simpele mededeling, dat het prinselijk paar niet zou komen. Waarom wist hij niet te vertellen- De Garlisten hoopten nog even op een groet van het paar uit de lucht. Maar ook dat ging niet door. Prinses Irene en haar echtgenoot stegen wél gisterochtend op met een licht vliegtuig van het vliegveld van de i Madrileense Koninklijke Vliegclub (Higa is luitenant van de Franse lucht- I macht), maar anderhalf uur later landde het toestelletje daar weer. Een defect aan de motor zou hen belet hebben naar Montejurra te vliegen. Gisteravond woonde het paar, dat zaterdagavond per vliegtuig van Italië naar Madrid was gevlogen, in het centrum van de Spaanse hoofd stad de mis bij. Vandaag weid het echtpaar in Santa Cruz op Tenerife, het grootste eiland van de Canarische Eilanden, verwacht. De reis van het badplaatsje Posi- tano naar Madrid hebben de jong gehuwden even in Rome moeten on derbreken. In Italië moet de bruid de huwelijksacte ondertekenen met haar meisjesnaam en dus had Prin ses Irene moeten ondertekenen met Irene van Oranje Nassau. Dat deed EU niet. Zij schreef: Irene van Bourbon-Parma. Dus moest de Prin ses opnieuw tekenen. Het oponthoud iuurde maar kort. Incognito kon de ;is naar Spanje worden voortgezet. Maar niet naar Montejurra. Daar wachtten de Carlisten en de Neder- ïdse verslaggevers vergeefs. Maar poor de Nederlanders kwam er wel een geruststellende mededeling: het Carlisme vergeeft onze regering al- wat zy de Prinses heeft aange- iaan. In de brandende hitte van de >n boven Navarra heeft Hugo's se- retaris dit plechtig ten overstaan tienduizenden pelgrims ver- •d. Een grootmoedig gebaar, dat omkranst met het gejuich van het uiterst ontvlambare leger der ro- baretten. |i Het was senor Ramon Masso, die woorden sprak. Een kwiek de- nagoogje Dezelfde man, die tijdens iet hoogtepunt van de verwarring de affaire-Irene met een ge- luurde auto kris-kras door het Gooi eed en het erop aanlegde het Paleis kjestdijk tot een soort van tweede ,arlistisch hoofdkwartier te maken. Jet zijn pedante vergevingsgezind- leid neutraliseerde hij enigszins de elle kreet, als een van de slagzin ier van deze 25ste Montejurra-bij- lenkomst veelvuldig aangeheven .Holland ja. zijn regering nee". Legende Het was een bijna surrealistisch afereel: die mannen, vrouwen, kin- leren. de wijdheid en ruige schoon- ïeid van het Navarrese bergland. En laar in die omgeving, opeens de angelegenheden van het Haagse linnenhot in de trant der Carlisten Dit de doeken gedaan. Want Masso n later andere voormannen in het ladje Estella. knutselden vlijtig ver- 'd per aan de legende, die in alle Car- istische hoofden onwankelbaar heeft ostgevat Namelijk dat Nederland lechts „officieel" tegen Hugo is, naar dat het eenvoudige volk in Ne- lerland als één man met deze pre tendent sympathiseert. M De toespraak volgde op de mis, ge houden in de kleine in de bergtop Uitgehouwen kapel. En de voornaam- Ite van de toehoorders was de tenge re Prinses Marie-Cecile. licht man telpak, rode baret, die stormachtig Werd toegejuicht, waar zij zich ver toonde. Wat echter niet de wrevel Iron verbloemen, dat het Hugo, de toon van „El Rey", niet mogelijk was met zijn echtgenote bij deze icliryn van het Carlisme te verschy- Den. ,Tot laat in de ochtend v^n deze ünderende zondag bloeiden nog de truchten De Prins komt, of op zijn Qinst: hij zal met een vliegtuig over e Montejurra gaan, zoals hij dat nkele jaren geleden deed. Even leek iet erop. toen een sportvliegtuig ka- •riolen maakte boven dit technico- o: van rood en wit. Maar het toestel In etalage nr. 1 van juwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag ligt de gouden deco ratie voor uw vrouw: broches van de beste Europese goud ateliers, vele modellen exclu sief bij juwelier Siebel. ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond- wisselende bewolking —"Met plaatselijk enkele buien. Matige Pt krachtige zuidwestelijke wind. Aeinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 MEI fon op: 5.03 uur; onder: 20.11 uur. «aan op: 2.55 uur; onder: 11.44 uur. Ijpoewater te Katwijk te 0.07 tn 21.47 Tur. laagwater te 4.19 en 17.01 uur. nummer bestaat nit 18 pagina a. bleek toe te behoren aan het film journaal de orkaan van gejuich ging snel weer liggen. Alleen Cecile zat daar dus alleen. Hugo durfde het kennelijk niet aan Fran co's duidelijke vingerwijzing te ver onachtzamen. Carlistische interpre tatie (en dus aan de hevige kant) „Als de Prins zou zijn gekomen, was hem door de caudillio verder de toe gang tot Spanje ontzegd" en terwijl dc jonge Bourbon zich op zijn flat in Madrid verbeet en uit de kranten van zaterdag vernam, dat zijn grote rivaal bij Franco te gast was ge weest, las Cecile twee verklaringen op de Montejurra voor: één van haar broer, één van Irene. Met daarin de wens, dat het volgend jaar anders zal zijn en een verklaring over de lief de, die hen met elkaar en met Spanje verbindt. „Todos juntos", allen verbonden, zingen de Carlisten in hun hymne voor God vaderland en Koning. En pllen. nauw verbonden, trokken zij door de hitte van de Montejurra. Het object van hun geloof mag schim mig zijn, het geloof zelf is oprecht. Ruim 1100 meter is deze Montejur ra en ongenaakbaar zijn zijn flan ken. Over vier, vijf kilometer voert kronkelend een smal met stenen be zaaid pad. Ook oude mannen en (Van onze speciale verslaggever) Er bestaat goede reden aan te nemen, dat Prinses Irene's echt genoot en zijn vader, prins Xa- vier door de Nederlandse rege ring als personae non gratae worden beschouwd. Zij zouden daarom niet meer in ons land worden toegelaten. Ook het plotselinge vertrek van Xavier en Hugo kort na het vertrek van het koninklijk paar naar Mexico, schijnt met deze rege ringsbeslissing te maken te hebben. Dit kan mede een ver klaring vormen voor het feit, dat prinses Irene niet meer in Nederland is teruggekeerd in de dagen voor haar huwelijk. Zoals bekend, heeft kort voor dat hu welijk Prins Bernhard met zijn dochter en Hugo in Brussel een gesprek gevoerd. Het commentaar dat wij op deze kwestie vanmorgen in Den Haag van een woordvoerder van het ministeri van Justitie kre gen, luidde: „Niets van bekend". Verder ook niet tot een re gelrechte ontkenning wilde men op het departement niet op de zaak ingaan. vrouwen en kleine kinderen (met rood-wit-blauwe vlaggetjes soms) trokken langs deze weg omhoog. Een lijdensweg, en als zodanig ook be doeld. Veertien kruisen, veertien sta ties van Christus' kruisgang, alle ge schonken door afdelingen oudstrijd- ders, markeren dit weerbarstig pad langs de rotswanden. Bij die kruisen wordt gebeden door de rode baretten, voorgegaan door een Carlistische priester (men ziet het zwart van ha bijten trouwens vaak met het rood van baretten gecombineerd). Défilé Als steeds ging aan deze pelgrima ge het défilé van vier. a vijfduizend ..requetes", strijdvaardige speerpun ten van Tiet Carlisme, vooraf. Aan de voet van de berg stond op het po dium Cecile om die parade af te ne men Een verwoed opgevoerd militair spektakel. Zonder echte militairen overigens. Voor het eerst was hun de deelneming aan deze betoging verboden. Zonder wapens ook. Voor zover er van geweren sprake was, stonden die aan de voet van enkele mannen van de Guardia Civil, die het allemaal onbewogen aankeken. Vreemd contrast met de exaltatie van de gelovigen, toenemend naar mate de uren verstreken. In deze hoofden was geen ruimte voor de koelte van scepsis of twijfel. Elke kreet weergalmde honderdvoudig. Er was slechts gedeelde vreugde, gedeel de boosheid, gedeelde dorst. Een gon zende, tot het kookpunt verhitte mensenmassa, zingend en biddend op weg naar een toekomst-van-het-ver- leden. Met hun mastbos van cruci fixen, spandoeken, met banieren vol bloedige wapenfeiten. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Vereniging voor Gehandicapte Kinderen ..DlO" werd zondag voor Pa leis Soestdijk voor de Koningin gedefileerd. De tienjarige Anne- mieke Jacobs uit Tilburg bood de Koningin in stromende regen bloemen aan. De Britse regering laat troe pen overvliegen naar Aden ter versterking van de daar gele gerde vierduizend man federale troepen, die in het wilde Rad fan-gebergte in gevecht gewik keld zijn met rebellen, die door de nieuwe republiek Jemen ge steund worden. Daarmee wil Engeland de Zuidarabische Fe deratie duidelijk laten blijken, dat het geheel achter haar staat. Vandaar ook het Britse lucht bombardement van het fort in Jemen, enkele weken geleden. Engeland wil door deze verster kingen een einde trachten te ma ken aan de voortdurende grens- overvallen, welk worden ge steund door Egyptische jagers. De Jemenietische invallers zijn ongeveer 500 man sterk. Vorige week werd de toestand ver scherpt, toen een Britse majoor om het leven kwam en twee officieren werden gewond toen een landmijn in dit gebied ontplofte. Voorts wor den twee Britse militairen vermist na een botsing met leden van een opstandige stam. Gisteren bestook ten Britse vliegtuigen en zware artil lerie de posities van de opstandelin gen, die een ernstige bedreiging vor men voor de verbinding tussen Aden en Dhaia. De weg van Aden naar Dhala, die 100 km lang is, wordt ge bruikt door pelgrims op weg naar Mekka. Er patrouilleren thans pant serwagens om overvallen te voorko men. De opstandelingen hebben al enkele malen landmijnen op deze weg gelegd. In Londen heerst een zekere be- zorgoneia uver .wassers dreiging urn ue .ormen uit de Araoiscne wcicio ie veraryven. rviaar wat ueuren oeuiext, geioort men uac hy aaar zyn nanoen nog te voi heert tegen de restanten vau net ouue regime om nu ar zyn aanaaent te concentreren op ae Zma maoiscne r eaerauie. oen speciaie correspondent van de „Güaroran(Lonueuj meidt urt rramuurt, dat presruent wasser van pran is van zyn lanu een „nucleare mogendheid te ïnaxenLr zyn do- venuien aanwyzmgen voor oat ny aankzy ae nurp van twee aozyn' Diuise wetenscnapsmensen, die ny permanent in cuenst heelt, een door- uraak heeit bewerasteniga op het ge bied van lichte en gemaxkeiyk ver- voerbare gereide projectielen welke beperkte Hoeveelheden radio-actief materiaal bevatten. Deze projectielen produceren niet de enorme hitte en algemene verwoesting welke H-bom- ben teweeg brengen, maar bezitten een secunaaire stralingskracht waar- by de radioactieve neerslag de dood van tallozen zal veroorzaken. Oor- spronkelyk droegen een haiidvol Duitse wetenschappelijke onderzoe kers en Nassers persoonlijke raad gevers kennis van het project, maar de Israëlische regering is op de hoogte gesteld van de details en de Britse, Amerikaanse en Franse rege ringen kennen het project, tenminste in grote trekken. De Britse minister Butler v. Buiten landse Zaken zinspeelde hier vorige week in Washington op toen gemeld werd dat zyn desbetreffende opmer kingen aan een misverstand over Nassers rakettenprogram waren te wijten. Dit was echter niet waar. President Nasser werkt op het ogenblik aan een uit de volgende drie punten bestaand nucleair program ma met de vernietiging van de staat Israel als doel: Operatie-Cleopatra, beogende de vervaardiging van atoombommen Het regende volop toen het Bloemencorso Bollenstreek door Lisse trok. De figuranten waren in plastic gehuld en de toeschou-1 wers maakten veelvuldig ge bruik van paraplu's. Toch u>as het zaterdag bijzonder druk in de Bollenstreek, maar sfeer was er niet. Dat is oegrijpelijk. (Foto LD/Holvast) U i tgaans verbod voor teenagers in Manilla De burgemeester van de Philip- pijnse hoofdstad Manilla, een fel be strijder van jeugdmisdadigheid, heeft een uitgaansverbod voor teenagers ingesteld. Met ingang van heden mo gen jongelui onder achttien jaar na negen uur 's avonds niet meer op straat komen Zy die tegen deze regel zondigen kunnen worden gearres teerd en voor een rechtbank worden gebracht. Omdat men verwacht dat een opmerkelijk aantal klokken en horloges in Manilla tegen negen uur onduidelijke mankementen zullen gaan vertonen, laat men op dit tijd stip de sirenes loeien. van het Hirosjima-type, welke weliswaar verouderd zijn maar krachtig genoeg om de kleine ge concentreerde bevolkingscentra van Israël te vernietigen; O Operatie-Ibis, de codenaam voor de produktie van kleine projectie len met een beperkte hoeveelheid radio-actief materiaal; Operatie-Strontium, president Nasser overweegt de mogelijkheid om strontium-90 in kleine hoe veelheden verderf te laten zaaien in Israël en landen welke het vriendelijk gezind zijn, namelijk Frankrijk en Engeland. De levens duur van strontium bedraagt 20 jaar. Het kan worden gebruikt als middel tot politieke chantage of als vergeldingsmaatregel. Nic. den Besten Nic. den Besten is zaterdag op 51- jarige leeftijd arm en eenzaam over leden in het ziekenhuis Zeeburg In Amsterdam, waar hij twee weken ge leden met een ernstige tumor in de rug werd opgenomen. Drie jaar ge leden is hij veelvuldie in het nieuws geweest. Als miljonair, directeur van de N.V. Socrates werd hy na lang durige berechting wegens eenvoudige bankbreuk veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek. Hem was ten laste gelegd oplichting van de Amsterdamsche Bank voor zeven miljoen gulden. Don Jaime de Bourbon, hertog van Segovia en oudste zoon van wijlen Koning Alfonso XIII van Spanje, heeft gisteren in zijn Parijse woning tegenover journalisten verklaard, dat hij voortaan niet slechts in de lijn der Bourbons, doch ook in die der Carlisten aanspraken zal doen gelden op de Spaanse troon. Om zijn aan spraken in de Carlistische Ijjn te on derstrepen zal hy in het vervolg ook De Amerikaanse regering heeft een soberheidsprogramma voorbe reidt om de regeringsuitgaven tot een strikt minimum te beperken, al dus verklaarde president Johnson zaterdag. „Wy willen dat ons rege ringsapparaat een zuinig en doeltref fend apparaat wordt", zei hij, na af loop van een kabinetsvergadering en een bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad over dit onderwerp. „Wij moeten niets nalaten om waar voor ons geld te krygen". Als voor beeld noemde hij het niet uitgeven van 141 regeringspublikaties van minder belang, waarmee jaarlijks één miljoen dollar wordt bespaard. Het is mogelijk de militaire uitga ven met 40 min. dollar per jaar te verminderen, alleen al door bepaalde uitrustingsstukken niet te kopen, al dus de Amerikaanse president. Studentenbetoging in Praag Ongeveer tienduizend Tsjechoslo- waakse studenten hebben vrydag in Praag tijdens een mars ter gelegen heid van de eerste mei hun ontevre denheid geuit over de lage levens standaard, de stijgende kosten en de lage studietoelagen. Voordat de be toging was geëindigd kwam de politie met de gummistok tussenbeide. Twaalf studenten werden in verze kerde bewaring gesteld. de titel van „hertog van Madrid" voeren. Men weet, dat Prins Xavier van Bourbon-Parma deze titel aan zjjn j zoon Hugo heeft verleend vóór hy in het huwelijk trad met Prinses Irene. Er zijn dus nu twee kandidaten van de Bourbons (Don Juan van Bour bon en Don Jaime van Bourbon) en twee van de Carlisten (Prins Hugo van Bourbon-Parma en Don Jaime van Bourbon) voor de Spaanse troon. Don Jaime, die het hoofd is van het huis Bourbon, is hiermede terug gekomen van zyn besluit om, ten gunste van zijn jongere broer Don Juan, graaf van Barcelona, zijn aanspraken op de Spaanse troon prijs te geven. Hy deelde mede dit gedaan te heb ben naar aanleiding van een verkla ring, die Prinses Alice van Bourbon, één dochter van de Carlistische troonpretendent Carlos VII, die in 1872 aan het hoofd van Carlistische eenheden vergeefs gepoogd heeft zich van de Spaanse troon meester te maken, dezer dagen tegenover een Madrileense notaris heeft afgelegd. Volgens Don Jaime heeft Prinses Alice hierin verzekerd dat, na het overlijden in 1936 van de „laatste Carlistische troonpretendent, Prins Alfonso Carlos van Bourbon", en na de dood van ex-Koning Alfonso XIII „de Carlistische troonopvol- gingsaanspraken, volgens het door de Carlisten zelf aangehangen be ginsel van de rechtstreekse manne lijke troonopvolging, thans zijn overgegaan op Don Jaime van Bour bon en wel in zijn hoedanigheid van oudste zoon van Alfonso XIII". "UWl f Uit het Leidsch Dagblad van l 2 Mei 1864: t De procureur-generaal bij J het prov. gerechtshof in Gel- J derland heeft de doodstraf J geêischt tegen Christ. Vel- dink, beschuldigd wegens 4 J moedwillige brandstichtingen met diefstal gepaard. t —Z.M. heeft benoemd tot f commissaris van politie al- f hier A. C M Vink thans 2e commissaris van politie.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1