Koninklijke eer voor duizenden Nederlanders kunst kalei öoscQQp WOLKENKRABBER IN AMSTERDAM? CLAUDIA Zeven nieuwe Commandeurs in Orde van Oranje Nassau RADIO-TV KUNST SPORT Ik vind dit. Zo is het! gezellige mensen stoken Cenvo moet in stand blijven nsta ^Brinkó HUILEBALK GEPAKT runt after shave lotion Wennerström Russisch generaal? Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 april 1964 Vierde blad no. 3124» Advertentie De buitengewone editie van de Nederlandse Staatscourant, die vandaag is verschenen, be tékent eerbetoon voor duizenden Nederlanders. Veertien met kleine lettertjes bedrukte pagina vol met namen. Namen van landgenoten, die ter gelegenheid van de verjaardag van onze Vorstin voor hun verdiensten zijn gehonoreerd met koninklijk eremetaal. Elders geven wij de personen uit Leiden en omgeving, die in deze lintjesregen hebben gestaan. Hieronder volgt dan nog een greep uit velen. mr. dr. R. H. Pos, ambassadeur in Havanna (bij bevordering); mr. C. W. A. Schürmann, voormalig hoofd permanente missie bij V.N., thans ambassadeur in Washington (bij bev.); mr. F. J. de Jong, Den Haag, vice-president van de Hoge Raad en lid van het driemanschap belast met het ontwerpen van een gedeelte van het nieuwe Burgerlijk Wetboek; mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht (bij bev.); Ir. H. Vos, Wassenaar, lid Eerste Kamer; prof. dr. J. Tinbergen, Den Haag, hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool in Rotterdam; prof. dr. F. J. J. Buijtendijk, Amsterdam, voorzitter Kath. Cen trale Vereniging voor Geestelijke Gezondheidszorg. Ridder In de Orde von de Nederlandse Leeuw: Jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden, secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken; Jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, ambassadeur in New Delhi; mr. W. J. G. baron Gevers, ambassadeur in Je ruzalem; A. H. Hasselman, ambassa deur in Teheran; mr. R. B. baron van lijmden, chef directie kabinet en pro tocol van het ministerie van Buiten landse Zaken; Jhr. mr E. V. E. Teixei- ra de Mattos, ambassadeur in Ka- ratsji; mr. J. A. G. baron de Vos van 6teenwijk, directeur-generaal poli tieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken; mr. Chr. M. J. A. Moons, Den Haag, advocaat-gene raal Hoge Raad; mr. W. H. Ariëns, Vught, president Gerechtshof Den Bosch; mr. A. Maassen, Assen, presi dent Arrondissementsrechtbank As sen; mr. J. E. Visser, officier van Jus titie in Dordrecht; mr. C. B. Rein- hold, kantonrechter in Den Haag; jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, kan tonrechter Heerlen; mr. F. W. An- driaanse, advocaat-procureur Middel burg; mgr. M. A. P. J. Oomens, vi caris-generaal bisdom 's-Hertogen bosch, prof. C. Veenhof, Kampen, hoogleraar Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (art. 31); mej. prof. mr. J. C. Hudig, Rotter dam, lid wetenschappelijke commis sie justitiële kinderbescherming; mr. B. van der Waerden, Amsterdam, af delingsvoorzitter Ned. Genootschap tot Reclassering; mr. P. W. van der Ploeg, notaris Amsterdam; H. van Eljsden, Rotterdam, lid Tweede Ka mer: mevr. D. HeromaMeilink, Am stelveen, lid Tweede Kamer; ir. S. A. Posthumus, Rotterdam, lid Tweede Kamer; dr. C. N. M. Kortmann, com missaris Koningin in de provincie Brabant; mr. C. J. G. Becht, burge meester van Tilburg; mr. D. Okma, Leeuwarden, lid, G. S. Friesland; drs. J. J. Hangelbroek, griffier Staten Groningen; prof. dr. J. C. van Dillen, Amsterdam, oud-hoogleraar Rijks universiteit Utrecht; pi-of. dr. W. G. Sillevis Smitt, hoogleraar Rijksuni versiteit Utrecht; prof. dr. T. C. Vrie zen. Den Dolder, hoogleraar Rijks universiteit Utrecht; prof. dr. R. W. Zandvoort, hoogleraar Rijksuniversi teit Groningen; prof. ir. J. W. Bone- Bakker. oud-hoogleraar Techn. Hoge school Delft; prof. dr. ir. J. J. Koch, oud-hoogleraar Techn. Hogeschool Delft; prof. ir. C. G. J. Vreedenburgh, Den Haag, hoogleraar Techn. Hoge school Delft; prof. dr. K. Posthumus, reotor-magnificus Eindhoven; prof. dr. J. Kok, rector-magnificus Uni versiteit van Amsterdam; prof. dr. J. P. Slooff, hoogleraar R.-K. Universi teit Nijmegen; prof. dr. J. J. J. Dal- mulder, hoogleraar aan R.-K. Eco nomische Hogeschool Tilburg; prof. ir. H. Smidskamp, hoogleraar Vrije Universiteit Amsterdam; ir. J. W. J. Beek, Den Haag adviseur Ned. Centr. Organisatie voor Toegepast-Natuur- wetenschappelijk Onderzoek; J. C. van Marken, voorzitter Vereniging voor Effectenhandel, Amsterdam; W. G. Douma, directeur Rijksbelastingen Groningen; generaal-majoor der Ma riniers J. G. M. Nass; generaal - majoor G. H. Christan, van het wa pen der infanterie; prof. mr. S. F. L. baron van Wijnbergen, Nijmegen; ir. J. van de Kerk, Den Haag, directeur- generaal Rijkswaterstaat; ir. F. L. van der Bom, Den Haag, hoofdinge nieur-directeur Zuiderzeewerken; mr. J. van Andel, Den Haag, voorzitter commissie vervoervergunningendrs. L. Speelman, Bussum, direoteur Kon. Java-China Paketvaart Lijnen N.V.; ir. D. Th. Ruijs, lid van de firma Wm. Ruijs en Zonen; dr. A. H. J. van de Kamp, Den Haag, algemeen-medisch adviseur PTT; ir. M. H. Damme, Am sterdam, directeur Werkspoor en Ver. Machinefabriek; drs. J. H. W. Hoog water, Den Haag, plaatsverv. direc teur-generaal voor buitenlandse eco nomische betrekkingen bij Economi sche Zaken; prof. ir. F. Hellinga, Wa. geningen, hoogleraar Landbouwhoge school; prof. dr. F. C. van der Kaay, De Bilt, oud-hoogleraar Rijksuniver siteit, Utrecht. Officier in de Orde van Oranje-Nassau: Mr. P. W. A. G. Cort van der Lin- den, administrateur Buitenlandse Zaken, gedetacheerd bij de NAVO in Parijs; jhr. B. J. Elias, ambassa deur in Quito; L. J. Goedhart, hoofd afdeling politieke aangelegenheden en militaire hulpverlening der di rectie NAVO en WEU-zaken van het ministerie Buitenlandse Zaken; ds. Klein Wassink, Ned. Herv. predikant in Bergen; C. H. van den Berg, 1 voorzitter verbond van commissies van beheer in de geref. kerken in Nederland, Hilversum; prof. dr. A. A. Cense, directeur van het Neder lands Historisch-Archeologisch In st,ituut in Istanboel; ds. J. H. Grolle, predikant N. H. Kerk (bijz. dienst); ds. H. C. J. van Deelen, directeur pensioenraad N. H. Kerk, Den Haag; Jhr. L. de Geer, secretaris college visitatoren generaal N. H. Kerk, Zeist; ds. H. A. Wiersinga, pred. bijz. zendingsdienst Geref. Kerk in Baarn; dr. H. K. Gerson, directeur Rijksbureau Kunsthistorische Docu mentatie, Den Haag; dr. E. F. Jaco- bi, directeur Artis; B. M van Griet- huijsen, Den Haag, administrateur ministerie O., K. en W.; A. H. Huij- boom, oud-aalmoezenier KAJ en VKAJ, Den Helder; mr. M P. Ba- jetto, Den Haag, administrateur mi nisterie O., K. en W.; dr. E. Diemer, Rotterdam, hoofdredacteur „De Rot terdammer"; J. H. Knijpers, Rotter dam, directeur van de NV Courant „De Maasbode"; prof. dr. H. A. F. Lampen, Utrecht; J. M. Lücker, oud-hoofdredacteur van „De Volks krant", Amsterdam; ir. C. de Cler, Den Haag. hoofdingenieur-directeur Centrale Directie van de Volkshuis vesting en Bouwnijverheid: R. H. Fledderus, Voorburg, architect en stedebouwkundige; F. E. Röntgen, Den Haag. hoofdarchitect A. Rijks gebouwendienst; prof. ir H. W. Slootboom, Naarden, voorheen lid raad van beheer van Shell Interna tionale Research Maatschappij NV en Coördinator Reseach Koninklijke Shell Groep; dr. :r. H. J. A. de Goeij, Bloemendaal, directeur N.V. Drukkerij De Spaarnestad in Haar lem; ir. P. Verhoeven. Den Haag, rijksveeteeltconsulent Zuid-Holland ir. B. Wilton, directeur Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord NV Schiedam; dr. J. Wasscher, Aalsmeer, rijkstuinbcuwconsulent en directeur proefstation voor bloemis terij; M. J. Doesburg, Utrecht, gees telijk-adviseur NKV; W. G. P. Es- sers. Utrecht, penningmeester NKV; ir. J. Bosma, Borne, voorzitter Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond; drs. A. J. C. Rijven, Den Haag, se cretaris bedrijfschap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten; dr. J. A. Ponsioen, hoogleraar aan het Institute of Social Studies in Den Haag te Breda. Ridder in de Orde van Oranje Nassau Pater Gilbertus Lohuis OFM, gar diaan van de Orde der Minderbroe ders in Maastricht; ds. J A Steen bakker Moriljon Loijsen, emeritus predikant N.H. Kerk in Hilversum; ds. H. M. Strating, N.H. predikant voor buitengewone werkzaamheden in Zeeland te Goes; D. Boer. redac teur tijdschrift „Focus', directeur uitgeversmij. „Focus" in Haarlem. Officier in de Orde van Oranje Nassau. J. B. Broeksz, omroepsecretaris van de VARA, bestuurslid van Radio Unie en NTS (bij bev.); J. W. Ren- gelink, eveneens bestuurslid van de NTS en secretaris teievisiesector VARA in Hilversum. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gerard Hoek, programmaleider en waarnemend directeur van de NCRV in Hilversum; Alex van Waijenburg, leider van het KRO-ziekenprogram- ma „De Zonnebloem" in Hilversum. SJOUKJE DIJKSTRA na vele titels nu ook het ridderschap Officier in de Orde van Oranje Nassau. A. D. Copier, glaskunstenaar in Den Dolder (bij bev.); Magda Jans- sens, actrice, in Amsterdam (bij bev.); Ko van Dijk, acteur, in Am sterdam; Guus Hermus, acteur, in Amsterdam; Rob de Vries, acteur, directeur Nieuw Rotterdams Toneel. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. P. H. Dubois, letterkundige en kunstcriticus in Den Haag. Phia Berghout, toonkunstenares, in Am sterdam; C. A. H. van der Linden, cineast, in Amsterdam; Emmy van Lokhorst, schrijfster in Amsterdam; Jan Mul, toonkunstenaar in Haar lem; Willem Noske, eersr.e concert meester Residentie Orkest, in Den Haag; Wim Schuhmacher, kunst schilder in Amsterdam; To van der Sluijs, zangeres in Amsterdam; I Maarten Toonder, filmproducent, I schrijver en tekenaar in Blaricum; I Adriaan van der Veen. letterkundige j en criticus in Den Haag. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Jan Cottaar, sportjournalist in Den Haag; Jan Derksen, wielren ner in Amsterdam; Sjoukje Dijkstra wereldkampioene kunstriiden in Am stelveen. Bijzondere stempels Ncrvito en Novo Van 7 tot en met 18 mei zal in de Houtrusthallen in Den Haag de internationale visserijtentoonstelling Navito worden gehouden. In de hal zal een brievenbus worden geplaatst voor poststukken, waarop men een byzonder stempel van deze expositie wenst te ontvangen. Hetzelfde is het geval tijdens de ministeriele NAVO- voorjaarscon ferentie in de Prinses Julianakazerne te Den Haag. In een van de gebou wen zal een tijdelijk postkantoor wor den gevestigd. De daar aangeboden potstukken krijgen eveneens een bij zonder stempel. Personen buiten Den Haag kunnen de poststukken, waar op zij deze stempels willen ontvan gen, in een gefrankeerde enveloppe toezenden aan de directeur van het Fostdistrict. 's-Gravenhage met er op vermeld welke stempeling zij wensen. Antiek Balinees beeld gestolen Bij de Amsterdamse politie is aan gifte gedaan, dat zondag uit een hotel aan de Prinsengracht aldaar een antiek Balinees beeld ter waarde van f. 2500 is gestolen. Het in de kleuren zwartwit en roodgeel gepo lychromeerde, 300 jaar oude houten beeld stelt de god Wisjnoe voor, zit tend op zijn rijdier de garoeda (legendarische vogel met menselijk lichaam)Ook de god draagt vleugels, welke uitneembaar zijn. Het beeldje is 50 k 60 cm hoog en de vleugel wijdte van de god heeft dezelfde af meting. Het beeld staat op een zwart gekleurde voetstuk, waarop in witte letters de benaming van de god en de vogel is aangegeven. Bijzonder eregeld letterkundigen Evenals in voorgaande jaren heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar besloten over 1964 een aantal letterkundigen, die zeer belangrijke bijdragen tot de Neder landse literatuur hebben geleverd, een bijzonder eregeld toe te kennen. Op advies van de raad voor de kunst heeft de staatssecretaris deze bijzondere eregelden voor dit jaar verleend aan de letterkundigen mr. J. C. Bloem, mr. F. Bordewijk, mevr. I. BoudierBakker, J. Engelman, J. Greshoff, P. Kemp, mr. H W. J. M. Keuls, A. Roland Holst, S. Vestdijk, H. de Vries en dr. V. E. van Vries land. Italiaanse week in Groningen Van maandag 25 mei tot en met zaterdag 29 mei zal in Groningen, in het kader van het Nederlands-Ita liaanse culturele akkoord en de vie ring van het 350-jarige bestaan van de Rijksuniversiteit aldaar een Ita liaanse week worden gehouden. Het programma vermeldt o.m. op 28 mei de opvoering van twee kameropera's door „I Virtuosi di Roma" en een tentoonstelling in „Pictura" van achttiende-eeuwse Venetiaanse teke ningen met een gezamenlijke waar de van f. 2.000.000. Na Groningen, waar de tentoonstel ling blijft tot 4 juli, zal de expositie nog in museum Boymans te Rotter dam te zien zijn. Het gezelschap „I Virtuosi di Roma" zal ook nog in Utrecht optreden ter gelegenheid van het 15de lustrum van de r.-k. stu dentenvereniging „Veritas". In het kader van deze Italiaanse week zul len verder drie Italiaanse geleerden in Groningen een voordracht houden, t.w. de bekende fysicus prof. Edoardo Amaldi, de filosoof prof. Michele F. Sciacca en de chirurg prof. P. J. Pietro Valdoni. Zinman vervangt Pierre Monteux De 88-jarige dirigent Pierre Mon teux moet op doktersadvies geruime tijd rust houden. De grote Shakespea- re-herdenking in Utrecht door het London Sjmphony Orkest met Ber lioz' Romeo en Julia, zal worden overgenomen door de jeugdige David Zinman, die ook in de maand juni in Utrecht een concert in de Beet hoven-cyclus van het Utrechts Ste delijk Orkest zal dirigeren. 'Als ik thuis geen echte kolenhaard zou hebben, dan zou ik zelfs in mijn eigen tijd 'kantoorlucht' inademen! Niemand (ook de baas niet) kan mij kwalijk nemen, dat ik daar voor pas. Daarom hebben wij anderhalf jaar geleden, toen wij trouwden, geen moment ge aarzeld. Een kolenhaard!' Deze bekentenis doet de heer N. Gerritse, Emmakade 12 in Amstelveen. En hij voegt er aan toe: 'Dag in dag uit zit ik op kantoor. Daar is kantoor verwarming. Centraal dus, met warme buizen en radiatoren. Erg efficient, maar de hele dag zit je in de warme droge lucht die omhoog blaast. Wilt u geloven, dat het dan een ver ademing is om thuis te komen? Een kamer met lééfwarmte! Dat is pas echt thuis-zijn. De kamer waar je in leeft, met warmte waar je wat aan beleeft. Kolen - en niks anders!* De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren bij de opening van de jaar lijkse bijeenkomst van de raad van ministers der Centrale Verdragsorga nisatie (Cenvo) in Washington ver klaard, dat de dreiging van commu nistische agressie voortduurt en dat de leden van de Cenvo daarom hun verdedigingsorganisatie in stand moe ten houden. „Laten wij niet verge ten dat de leiders der belangrijkste communistische landen China en de Sowjet-Unie) de wereldoverheer sing als hun uiteindelijke doel zien", aldus de minister, die Zuid-Vietnam noemde als voorbeeld van een land waar de oorlog nog steeds woedt „om dat communistische agressors volhar den in hun poging hun wil op te leggen aan vrije mensen". Zijn Britse ambtgenoot. Butler, gaf uiting aan zijn bezorgdheid over spanningen in het Midden-Oosten. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Cenvo-landen- Perzië, Pakistan, Turkije en Groot Brittan- nië zullen gedurende twee dagen te zamen met Amerikaanse waarnemers spreken over de betrekkingen tussen Oost en West en over politieke, mi litaire en economische ontwikkeling in het Midden-Oosten en zuid-Azië. Amerika is geen lid van de organi satie, maar geeft wel financiële steun. Hoogste gebouw van Nederland (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Philips pensioenfonds heeft aan de Amstel in Amsterdam een terrein verworven, waarop het in de naast etoekomst een hoog flatgebouw wil bouwen met een monumentale gevelwand. De breedte zou circa 120 meter bedragen, terwijl wordt gedacht aan een hoogte van 30 verdiepingen. Het gebouw zou daarmee het hoogste van Nederland worden. Elisabeth Schwarzkopf in Holland Festival Op 23 Juni a.s. zal Elisabeth Schwarzkopf, begeleid door Geoffrey Parsons een liederenrecital in Am sterdam geven. Haar programma om vat liederen van de Duitse componis ten Zchubert, Mahler en Strauss en ver ar Franse componisten Duparc, Debussy en Faure. De plannen bevinden zich nog in een beginstadium. Het gaat hier om een terrein dat aan de ene zijde wordt begrensd aoor de eerste Oos terparkstraat en zich uitstrekt van de langs de Amstel lopende Wees- perzijde tot de Wibautstraat. Alles mogelijk De architect ir. F. J. E. Dekleuke- laire zal het flatgebouw ontwerpen. Ir. Dekeukelaire zei ons vanmorgen: „Als ik mijn zin krijg, komt hier een monumentaal gebouw van minstens 100 meter hoogte. Ik geloof dat dit een bijzonder fraaie afsluiting van de oostelijke Amsteloever kan wor den. Op dit ogenblik ben ik nog niet verder dan het spelen met maten en verhouding. Technisch is alles mo gelijk al zou men hier een wolken krabber als in New York willen bou wen De vraag is alleen tot hoever de gemeente met mijn wensen zal kunnen meegaan. En daarover moe ten de eerste besprekingen nog plaatsvinden". Het Concertgebouworkest is gisteren op Schiphol terugge- keer uit de Verenigde Staten, waar drie concerten werden ge geven, Dirigent Bernard Hai- tink (rechts) ontving bij zijn aankomst een bloemenhulde na mens het ..Amsterdam Promo tion' comité. de verlovingsring voor moderne mensen CLAUDIA d* nieuwste creatie van de CONSTANT T fabrieken Een der mooiste ringen uit de Constant collectie JUWELIER BREESTRAAT 114C (Van onze Venlose correspondent). Een 33-jarige ongehuwde in woner van Venlo is maandag door de politie gepakt. Hy wordt 1 verdacht van, oplichting, meer- malen gepleegd. Hij zou zich hebben verrijkt door oplichting, vooral pasto- 1 rieën hadden zijn voorkeur. Met snikkend gejammer, waarbij hij echte tranen over zijn wangen i liet rollen, wist hij op tal van 1 plaatsen in ons land, van kape- laans en pastoors of dommees geld los te krijgen. Al huilende i had de fantast een belastingvrij 1 inkomen van ruim f 500,per 1 maand. Hij trok van stad naar i stad en stond o.m. onder „op- sporing verzocht" in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht en diverse andere plaatsen. Bij de Amsterdamse dienst voor stadontwikkeling juicht men in prin cipe toe, dat op deze plaats een groot flatgebouw zal komen. Ir. Dekeukelaire denkt voor ztjn ontwerp van een flatgebouw aan een winkelgalerij, een parkeergarage voor circa 1000 auto's enige verdiepingen voor kantoren en circa 750 flatwo ningen. Als de samenwerking met tie gemeente vlot verloopt, zou over twee jaar een begin met de bouw kunnen worden gemaakt. Veroverend fris... Exclusief verkrijgboji bij Je kapper' Kolonel Stig Wennerström van de Zweedse luchtmacht, die op het ogenblik wegens spionage voor de Sowjet-Unie terechtstaat, heeft vol gens het Stockholmse blad Tidnin- gen tegenover de politie gezegd, dat hij generaal is geweest in het ge- politie zou op Wennerström een na- politie zou op Wennerström een na- turalisatieverzoèk aan de Russische autoriteiten gevonden hebben bij zijn arrestatie op 20 juni 1963. Wen nerström zou toen op het punt ge» staan hebben Zweden te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7