Aarzelend vlagvertoon Vele miljoenen zagen de directe tv-beelden van Irene's huwelijk op Irene's trouwdag „Prins Hugo kan maar beter NIET komen" In stilte na huwelijk moge geluk opbloeien In het zuiden hangen meeste driekleuren K. WILDEBOER DIRECTEUR VAN WIJK HERINGA Dèt Is 'n Amstelman!/aSl\ Bruidstaart van één nieter Spaanse regering: Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 april 1964 Derde blad no. 31249 EMS ziet ontwikkelingsmogelijkheden bij bedrijven In tegenstelling met de in september j.l. gehouden vergadering van aan deelhouders van de N.V. Van Wijk Heringa, tydens welke vergadering het tussen commissarissen en directie gerezen conflict veel stof tot praten gaf, had de hedenochtend in café-restaurant Van der Heijden gehouden vergadering van aandeelhouders een rustig verloop. Uit de kring van aan deelhouders werden weinig vragen gesteld, terwijl alle jaarstukken na ampele bespreking werden goedgekeurd. Bij de opening van de vergadering wees de president-commissaris, dr. H. A. Zeven, erop, dat met de over name van een belangrijk pakket aandelen van de familie Heringa door de E.M.S. (Zwolsmangroepi, bij de vennootschap een geheel an dere situatie is ontstaan, hetgeen ook een totale wijziging in de ver houdingen met zich meebracht. Na mens een indertijd gevormde com missie uit aandeelhouders sloot de heer F. M. van Gils zich hierbij aan. Dr. Zeven bracht de leden van deze commissie dank voor het werk, dat in een moeilijke tijd is verzet. De commissie werd décharge verleend voor het gevoerde beleid en onthe ven van haar functie. In de plaats van de in december j.l. afgetreden commissarissen, mevr. mr. J. H. de Lussanet de la Sablo- nière-Heringa en prof. ir. W. A. Bos, werden met zeer grote meer derheid van stemmen tot commissa ris benoemd de heren D. de Rooij I en P. van Cleeff te Wassenaar, Bei den zyn zeer nauw betrokken bij de E.M.S. Eveneens werd met zeer grote meerderheid van stemmen dr. H. A. Zeven tot commissaris her benoemd. Bij acclamatie werd de heer K. Wildeboer, sinds december tydelyk belast met het beheer van de ven nootschap, in de vacature van de heer J. W. Heringa tot directeur benoemd. Bij de bespreking van de jaar stukken deelde dr. Zeven mede, dat over het pas begonnen boekjaar nog zeer weinig valt te zeggen. Aan het eind van het jaar zal een tussen tijds rapport worden uitgebracht. De omzet in het eerste kwartaal is echter niet onbevredigend; de pro- duktie der beide fabrieken bevindt zich in een stijgende lijn. In het al gemeen is de verhouding in het be drijf zakelijker geworden dan in het verleden. Plannen Op een vraag welke plannen de E.M.S. met Van Wijk en Heringa heeft, deelde de heer De Rooij mee, dat deze groep zeker ontwikkelings mogelijkheden bij Van Wijk en He- Advertentie Reis naar de maan met veel lawaai Voor leerlingen uit de lagere klas sen van V.H.M.O., U.L.O. en "U.T.S. werd gisteren onder auspiciën van de Commissie Jeugdvoorstellingen van K. en O. en L. J. A. in het Sint Antonius Clubhuis de film „Reis naar de maan" van George Pal gedraaid. De film heeft, zoals de titel al zegt, 'n ruimtereis tot onderwerp. Het ver haal is onwaarschijnlijk en nauwe lijks spannend, terwijl de eduvatieve waarde ervan nihil is. De zaal was voor driekwart gevuld met rumoe rige jongens en meisjes, die nauwe lijks stil konden zitten. Het viel deze scholieren eigenlijk niet kwalijk te nemen, want het geluid bij deze kleurenfilm was erbarmelijk. Het liet af en toe zelfs gelukkig verstek gaan. (Van onze speciale verslaggever) De macht van een prinses is groot. Dankzij het jonge meisje, dat vandaag naast prins Hugo naar het altaar ging hebben de Carlis- ten voor hun gooi naar de Spaanse troon een publiciteit gekregen, die de wereld omspant. Prinses Irene, die dat bleek telkens als wij haar weer zagen nog steeds duidelijk verliefd is, heeft de Carlisten daarmee in hun streven naar een stoffig ideaal een on betaalbare dienst bewezen. Als een sneeuwbal is de zaak de laatste dagen aan het rollen gegaan. Aanvankelijk zou er helemaal geen televisie-uitzending komen. Op ver zoek uit Nederland heeft de Italiaan se televisie nu toch voor een directe uitzending gezorgd, die tenslotte door alle landen van de Eurovisie (be halve Italië zelf) is overgenomen. Ook worden tv-films gevlogen naar Noord- en Zuid-Amerika. Ook daar dus zal men onze Prinses in haar Balmain-japon kunnen zien. Het Wilhelmus klinkt ook daar als de Prinses aan de arm van haar schoonvader naar het altaar schrijdt. Over de hele wereld zal men de Prinses zien knielen op het kussen, dat gevuld is met Nederlandse aarde en de Prins op een kussen met Spaanse grond, terwijl een koor van veertig zangers, aangevuld met stem men uit de Sixtijnse kapel, speciaal op verzoek van Irene het „A toi la gloire" zal laten horen, het lied dat ook bij de begrafenis van Koningin Wilhelmina klonk. De beelden van onze Prinses en de 220 genodigden in de kapel op vergulde stoelen ge zeten onder een koepel vol engelen en heiligen (die echte edelstenen dragen) komen bij tientallen mil joenen in huis. De wetenschap, dat een groepje van heetgebakerde en in hun eindeloze propagandapraatjes erg vermoeiende lieden dit effect om politieke redenen nastreven, geeft al deze publiciteit rond de romance, die met zijn tragische achtergrond velen aanspreekt een wrange bijsmaak. Af en toe mochten de persfoto grafen tegelijkertijd door een kier van de deur een foto maken. Tot hun ergernis zagen zij, dat zes foto grafen van grote weekbladen zich in de balzaal bevonden en daar vrij spel hadden. De gunsten jegens de publi citeitsmedia zijn steeds zeer ongelijk verdeeld geweest. Het is duidelijk, dat de Carlisten. de familie Van Bourbon Parma, het maximum aan propaganda uit dit huwelijk weg pro beren te halen. De zes uitverkoren fotografen vertegenwoordigden na melijk, drie Franse, twee Duitse en een Engels weekblad. Voor ons land heeft men op het ogenblik de be langstelling volledig verloren, en het was dan ook niet op uitnodiging van de bruidegom, dat wij het laatste deel van het diner nog even aan schouwden. Wij zagen 25 obers bij kaarslicht dmk in de weer om het gezelschap te bedienen. Een taart van één me ter hoog Werd aangesneden. Uitermate vrolijk was de stemming niet. Dat veranderde echter op slag toen een orkestje van zes man Spaanse muziek begon te produceren. Er werd geestdriftig in de handen geklapt. Diner Gisteravond al maakten de publi citeitsmedia van de gehele wereld zich op om met woord en beeld het huwelijk in de huiskamers te bren gen. Journalisten van overal belden nonstop hun berichten door. Tot diep in de nacht hingen grote groepen fotografen rond het Grand-Hotel, waar gisteravond werd gedineerd. Het feest was volledig van de buiten wereld afgesloten. Alle vertrekken, die aan de feestelijke balzaal grens den, waren ontruimd. Het bruidspaar tussen de op dringende menigte voor de kerk. Slechts met moeite konden zij hun weg naar de ingang vinden. Overal hingen dikke gordijnen en op verschillende plaatsen stonden groepen rechercheurs opgesteld. Rommel In de Borghesekapel was het gis teren nog een enorme rommel. De vloer werd met rode tapijten belegd. Twee televisiecamera's werden links opgesteld, maar hogerop heerste de rust van eeuwen. Er zou een repetitie van het hu welijk worden gehouden, maar het tijdschema liet het niet toe. Inplaats daarvan kwamen wat zussen en vriendinnen van het bruidspaar de zaken bij de autoriteiten definitief regelen. Hoge geestelijken en vak mensen van de Italiaanse televisie moesten met deze onervaren meisjes in onderhandeling treden over de meest uiteenlopende zaken. Prinses Irene's vriendin, de Rotterdamse Petra Brussaard eiste van de televi siemensen dat de lichtsterkte van de lampen een bepaalde grens niet zou overschrijden. De kannunik van de kerk, die vandaag kardinaal Giobbe bij het celebreren van de huwelijks mis assisteerde, moest het muzikale programma met een studievriendin netje van Prinses Irene doornemen. Een gang van zaken waarover zich niemand meer verbaasde, die de voorbereidingen van dit vorstelijke huwelijk een paar dagen heeft mee gemaakt. Het is vandaag een merkwaardige dag. Van sommige openbare gebouwen en (r.-k.) kerken, voornamelijk in het zuiden van het land wapperen vlaggen. En zo hier en daar hebben ook particulie ren de driekleur uitgehangen, om toch iets feestelijks aan deze dag te geven, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Irene en prins Hugo. gen: vlaggen in rood-wit-blauw en in carnavalskleuren. Banken en in- distrieën vlagden voorzichtig met de weinige middenstanders mee. Maar op net stadhuis van de Limburgse hoofdstad staken enkel drie kale vlaggestokken omhoog. Daar liggen de driekleuren klaar voor Koningin nedag. ringa ziet. De E.M.S., welke thans voor 70% belang by de vennootschap heeft, zal zeer zeker de belangen van de minderheidsgroep en het personeel in het oog houden. Ge dacht wordt aan investering voor een nieuwe outillage van de fabriek. Aan het einde van de vergadering bracht dr. Zeven de afgetreden com missarissen en daarbij zeer in het bijzonder mevr. mr. De Lussanet de la Sablonière-Heringa, dank voor üe trouw, waarmede zij de vennoot- i schap hebben gediend. Ondanks de mededeling van pre mier Marijnen, dat van openbare ge bouwen niet zal worden gevlagd, heb ben verscheidene gemeentebesturen toch besloten het feest van het prin selijk huwelijk in Nederland enig ca chet te geven door te vlaggen. In Berghera, Boekei, Gemert en Wychen wapperen met goedvinden van de plaatselyke overheid vlaggen van gemeentelijke gebouwen. In overwegend katholieke plaatsen han gen ook wel de vlaggen uit by ker ken. Ofschoon ook sommige particu lieren een dundoek hebben uitgan gen, haalt het vlagvertoon het niet by Koninginnedag. Halfstok Ondanks de bijna dagelijks her haalde oproep in een lokaal dagblad, wordt in Nijmegen en omgeving schaars gevlagd. Er hingen daar ook enkele doeken demonstratief half stok. In Groesbeek herinneren al leen de vlaggen van het raadhuis en van de ambtswoning van de burge meester san het huwelijk van Prin ses Irene. In de grote pdaatsen zoals Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Gro- De Spaanse regering heeft prins Hugo van Bourbon-Parma dringend aangeraden, in geen geval aan de traditionele Carlistenbyeenkomst op 3 mei in Navarra deel te nemen. Naar gisteren in Madrid werd ver nomen zou men de in Estoril by Lissabon wonende troonpretendent Don Juan van Bourbon al een ge ruststellende toezegging hebben ge daan. Hy en zyn zoon Juan Carlos worden beschouwd als de officiële kandidaten voor de Spaanse troon. Prins Hugo is in hun ogen een on gewenste mededinger. Naar aanleiding van voornoemd^ nieuwe ontwikkeling vroeg men zich gisteren in Madrid af, of Hugo er nu inderdaad vanaf zal zien, zich met prinses Irene op de berg Mon- tejurra bij Pamplona door de Spaan se Carlisten als „toekomstige kening" te laten toejuichen. Als sinds gerui me tijd bespeuren waarnemers in Spaanse regeringskringen groeiende bezorgheid, dat deze Carlistische de monstratie nieuwe onrust op het binnenlandse vlak teweeg zal brengen en de moeilijke kwestie van het her stel van de monarchie in Spanje nog gecompliceerder zal maken. Om deze reden ook wordt het verzoek van prins Hugo om een Spaans paspoort zeer gereserveerd behandeld. In politieke kringen heeft 't de aan dacht getrokken, dat zelfs de woord voerders van de Carlistische bewe ging de laatste tijd zeggen dat Hugo ,zo kort na zijn huwelijk misschien nog niet naar Spanje zal kunnen ko men." Aan de andere kant zijn ech ter al herdenkingsmedailles ontwor pen, waarop naast het wapen van de Carlisten de beeltenissen van Hugo en Irene voorkomen. Of de prins on prinses er overigens bij aanwezig zullen zijn of niet, vast staat dat de Carlisten van hun jaarlijkse bij eenkomst dit keer een feest zullen maken als nooit tevoren. Het bruidspaar in devote aandacht tijdens de huwelijks voltrekking in de basiliek Santa Maria Maggiore. ningen, Eindhoven en Leiden, kan men maar een enkele vlag zien han gen. Bij vlaggende burgers was al gemeen het motief: „Nóg is Prinses Irene een Prinses van Oranje en wat de buren er ook van mogen den ken, wy vlaggen voor een feest van het Koninklijke Huis". By vry veel gebouwen van katho lieke instellingen in Haarlem hing vanmorgen de Nederlandse vlag uit. In vele katholieke kerken in het zuiden van ons land zyn of worden missen opgedragen om Gods zegen voor het bruidspaar af te smeken. Voorts zyn verscheidene acties gaan de om geld in te zamelen voor een huweiyksgeschenk voor het bruids paar. Onder meer is een actiecomité ge vormd onder de katholieke jongeren uit de middenstandsgroepen (10.000) leden). Ook in Utrecht is een comité va.\ jongeren opgericht, dat een ge schenk wil aanbieden en een in Ny- megen gevormd comité denkt over twee a drie weken na het huweiyk een cadeau aan te bieden. De grootte van het reeds binnengekomen bedrag wil men echter nog niet bekend ma ken. Telegrammen De gemeenteraad van Venray heeft met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aanvaard om telegrammen te zenden aan Konin gin en Prinses. Het telegram aan de Koningin luidt: „De gemeenteraad van Venray wil op deze dag uiting geven aan zijn gevoelens van harte lijk medeleven en aanhankelykheid jegens Uwe Majesteit en bidt om Gods byzondere zegen voor Uwe Majesteit, het jonggehuwde paar en al de uwen". Aan de Prinses wordt het volgen de getelegrafeerd: „De gemeenteraad van Venray biedt zyn harteiyke ge lukwens aan uwe Koninklyke Hoog heid en uw bruidegom en bidt God om een zegenrijke toekomst voor uw gezin". Twee winkelstraten In de Maas- I trichtse binnenstad hadden een feestversiering aan de gevels gehan- i Wens van premier Marijnen: De minister-president, mr. Marijnen en de voorzitter van de Eerste - Tweede Kamer, mr. Jonkman en mr. Van Thiel hebben vanmiddag voor de aanvang der beraadslagingen korte toespra ken gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Irene. Mr. Jonkman herinnerde er in de Senaat aan. dat de regering overeenkomstig de wens van de prinses had besloten geen wetsontwerp tot het verlenen va ntoestemming voor dit huwelijk in te dienen. Mr. Jonkman memoreerde ook het besluit van de prinses te gaan delen in het werk van haar aanstaande echtge noot met alle consequenties van dien. ,,Zo koos zij al voor haar huwelijk staatkundig van de Nederlandse staat te scheiden". Maar deze staatkundige scheiding, zo meende mr. Jonkman, behoeft niet te betekenen het verbreken van alle persooniyke banden. Prinses Irene heeft verzekerd, dat zij nog graag in Nederland zal zijn. Haar bruidegom heeft daar begrip voor getoond. Zeer velen onder ons volk zullen evenmin aan een afscheid willen denken en op herhaald weerzien hopen. Zy zul len zich in ieder geval verheugen in het geluk van het jonge paar, dat ervan verzekerd kan zyn, dat hun beste wensen hen steeds zullen ver gezellen. „De zin van deze verheugenis en van deze goede wensen spreekt te sterker, by overweging van de moeilykheden, welke er reeds zyn gerezen en welke de toekomst nog zal kunnen brengen", aldus mr. Jonkman, die de wens uitsprak, dat de regering de Staten-Generaal na der over het huweiyk zal inlichten in verband met de staatsrechteiyke gevolgen. Premier Marynen sprak in de Tweede Kamer. Hij bracht met enkele woorden de jeugd van prin ses Irene in herinnering. Wonden helen „In de eerste vier maanden van dit jaar is een storm van gebeurte- Een beeld van de belangstel ling bij de kerk voor de aan komst van het bruidspaar nissen rond de prinses over orfs heengegaan. Ik meen goed te doen daar nu niet by stil te staan. De staatsrechtelyke plaats van de prinses in ons midden komt thans te vervallen. In de stilte, die er nu hopelyk op volgt, moge het geluk voor onze prinses opbloeien. In die stilte mogen ook de wonden helen, die zyn ontstaan. Van harte sluit ik my vandaag dan ook aan bij uw wens, mynheer de voorzitter, dat het geluk van het jonge paar mede ervaren zal kunnen worden in ons koninklijk gezin. Daar. door immers zal de band van gene genheid van ons volk met onze prin ses biyven bestaan. Onze gedachten gaan vandaag vanzelf uit naar dc Koningin, de Prins en de andere drie prinsessen. Hoe gaarne zouden zy en wy met hen het huweiyk van prinses Irene in ons land hebben meegemaakt. Het heeft niet zo mogen zyn. In gezameniyke teleursteling zhn koningshuis en volkeren van het koninkrijk weer één. Het is dan ook met een woord van warme genegen heid vooral jegens de Koningin, dat ik deze toespraak wil beëindigen". Voorzitter mr. Van Thiel had te voren gewezen op het byzondere van deze dag. Maar hy vond toch „Ge lukkig een land, waar dit alles kan plaats hebben met behoud van de oprecht goede verstandhouding tus sen Koningin en volk". Hy wilde niet ingaan op de omstandigheden, waar door een nationale viering achter wege moest biyven. Hij wilde slechts zyn goede wensen by de verloving uitgesproken herhalen en hy hoopte, dat het geluk van het jonge paar ook zal kunnen worden ervaren in de kring van het gelukkige gezin van Soestdijk. Minister-president Marynen had er in de Eerste Kamer vanochtend nog eens aan herinnerd, dat het be sluit geen wetsvoorstel tot goedkeu ring van dit huweiyk in te dienen niet van de regering afkomstig is, al heeft zy het tot de hare gemaakt. Hy achtte er allerminst reden aanwezig om over alles verheugd te zyn. „Wy weten niet of het vervallen van de mogeiykheid van troonopvol ging voor prinses Irene en haar na geslacht ooit van feitelyke betekenis zal zyn. Zulks is in de schoot van de toekomst verborgen. Het kan zyn, dat de jyn van troonopvolging er niet door verandert. Wy weten het niet". „De gedachte van een nationaal koningschap heeft weer een beslis sende rol gespeeld. Duideiyk is. dat in ons land niet persooniyke aan spraken op dr troon, maar de belan gen van het koninkrijk de regels van de troonopvolging beheersen". De regering zal met het pog op die staatsrechtelyke gevolgen van het huweiyk van prinses Irene, zodra alle formaliteiten voor een rechts geldig huweiyk zyn vervuld, hiervan schrifteiyk mededeling doen aan de Staten-Generaal.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5