Koos Kukler Romantische avond met Jong en Jolig 't is weer tijd voor directeur van een Leids showbedrijf Sempre Avanti viert zijn zilveren feest Ds. Iz. de Tombe (Leiden) kwart eeuw predikant zó zacht zó geurig mri Met een lied i Zingen van de liefde Opgericht 1 maart I860 Woensdag 29 april 1964 Tweede blad no. 31249 Via politie-administratie en journalistiek naar predikambt Morgen is het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot, ds. Iz. de Tombe werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Izak de Tombe werd op 19 april 1896 uit een kappersgezin geboren. Hij bezocht eerst de h.b.s. in zijn ge boortestad en was daarna enige ja ren werkzaam op een scheepvaart kantoor en op een bank. Na het ver vullen van zijn militaire dienstplicht ging hij eerst enige tijd in de jour nalistiek en daarna was hij tot ok tober 1933 nog ongeveer dertien jaar in dienst van de gemeente Amster dam, werkzaam bij de afdeling po litie-administratie. In 1932 deed de heer De Tombe staatsexamen gym nasium B, een jaar later staats examen gymnasium A en vervolgens studeerde hij nog enige jaren aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1936 cum laude zyn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer De Tombe in 1938 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en hij eerst enige tijd bij ds. J. de Wit alhier werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hij op 30 april van het daaropvolgend jaar door ds. J. de Wit bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Doeveren in de clasis Heusden. In Noord-Brabant. Op 23 juni 1946 ver wisselde de jubilaris deze gemeente met die van Bladel in de classis Eindhoven, vanwaar hij op 3 augus tus 1947 naar die van Zoelen in de classis Tiel vertrok. Daarna diende ds. De Tombe nog ongeveer vier jaar de Hervormde Gemeente van Zalk en Veecaten in de classis Kampen en op 30 november 1952 werd hij door ds. M. Ottevanger, toen nog pre dikant te Leiden en thans emeritus predikant te De Bilt in Utrecht, be vestigd als predikant van de her vormde gemeente van Jaarsveld in de classis Utrecht, welke hij heeft A. N. BALLEGO ridder Oranje-Nassau gediend tot 1 mei 1961, toen hem op vijfenzestig-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. De Tombe zich in zijn geboortestad, waar hij zich aan de studie wijdde. Ds. De Tombe was o.a. lid van de Sociaal Ethische Commissie van het Christelijk Nationaal Vakverbond en bestuurslid van de afdeling Lopik van het Nederlands Bijbelgenoot schap. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Hervormde Ge meente van Jaarsveld gaf ds. De Tombe daar mede de stoot tot de oprichting van een jeugdvereniging. Verder werd daar in die periode een jeugdgebouw gesticht en de kerk te Jaarsveld ook nog gerestaureerd. Ds. De Tombe heeft bijzondere be langstelling voor talenstudie en hij interesseert zich in het bijzonder voor Russisch en Spaans. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd drs. C. van den Berg, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de pathologie; dr. L. F. Bernini, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de an- thropogeneticadr. F. J. Cleton tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescher- ming; mej. dr. E. Gans tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij d, stratigrafie en poleon- tologie; dr. J. J. Hamming, tot we tenschappelijk ombtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de heelkunde; dr. A. Hensen, tot wetensch. hoofd ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst by de inwendige geneeskunde, mej. drs. M. Hoeke, tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de farmacie; dr. A. Huson, tot wetenschaappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de ana tomie; drs. J. Kaaijk, tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de fac. der Sociale Wetenschap pen; dr. T. G. T. Pigeaud tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tijde lijke dienst bij de bibliotheek; dr. L. M. van Putten, arts, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij het instituut voor Radio pathologie en Stralenbescherming; drs. J. van Riemsdijk, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de algemene psy chodiagnostiek; drs. M. S. H. Schlem- per, arts, tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de psychiatrie; dr. A. Struyenberg, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State1', met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 0. Amerikaans voedsel Op grond van hefc Amerikaanse program „Voedsel voor Vrede" zal Joego-Slavië voor 64 miljoen dollar aan Amerikaanse voe dingsmiddelen kopen, zo meldt het persbureau Tanjoeg. Het gaat om een halfmiljoen ton tarwe, terwijl voorts katoen, spijsoliën en bonen zullen wor den betrokken. Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- Of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. in tijdelijke dienst bij de faculteit der geneeskunde; drs. H. Visscher, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de allergologie. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer A. N. Ballego, oudste firmant van het dahlia-veredel.ngsbedrijf J. G. Ballego en Zonen alhier. De heer Ballego is oud-secretaris-penning meester van de Afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van de Ned. Dahlia Vereniging. Hij was voorts vele jaren lid van de Vaste Keuringscommissie van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Aalsmeer en van de Commissie voor Nomenclatuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem. Verder was hij algemeen secretaris van de Internationale Dahlia Vereni ging, gevestigd te Biarritz (Fr.) en gedurende 30 jaar lid van de Com missie van Toezicht van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Bos koop. Hij geniet grote bekendheid als winner van talloze nieuwe dahlia rassen, welke internationaal werden onderscheiden en zeer hebben bijge dragen tot de verbetering van het wereld-sortiment en tot de vergroting van de dahlia-export uit Nederland. De Franse regering verleende hem de Offioiersorde van de Mérite Agri- cole, terwijl de Braziliaanse regering hem voor zijn bijzondere verdiensten voor de dahlia-cultuur onderscheidde met de Ruy Barb06a-medaille. KOOS KUKLER (Foto LD/Holvast) Een leven vol muziel, KOOS KUKLER is de man aan wie Sempre Avanti's Jong en Jo lig" zijn grote populariteit in de eerste plaats heeft te danken. Hij is de directeur van een Leids showbedrijf, dat elk jaar op nieuw een muzikale produktie tot stand brengt. Hij arrangeert, componeert, dirigeert en in spireert. Hij is de stuwende kracht ,die van dit, ook buiten de stadsgrenzen, zéér bekende mu ziekgezelschap uit gaat. Hij brengt zijn klank- en kleurrijk bedrijf op een steeds hoger plan, zonder de smaak van het publiek te verwaarlozen. Hij weet, dat wandelliedjes alléén het niet meer doen en nieuwe wegen bewandeld moeten worden. „Vroeger bestond ons program ma bijna uitsluitend uit wandel liedjes, nu zingen we liedjes uit alle landen en nog maar twee marsliedjes"zegt hij zelf. Hij herinnert zich nog goed, dat de kranten in 1950 graag de woorden ..Sempre Avanti" en ..Jong en Jolig" worden in één adem ge noemd. Ze zijn een onlosmakelijk vergroeide Siamese tweeling. Geworden, niet zo geboren. 3n 1960 vierde .Jong en Jolig" het 10-jarig bestaan. In oktober 1963 bestond Sempre Avanti", op gericht als christelijke mandolinevereniging, een kwart eeuw, welk jubileum gisteravond tijdens de première van een nieuwe show werd gevierd. dolines, gitaren, twee accordeons, viool, piano, klokkenspel, strijkbas en slagwerk. „Jong en Jolig" beheerst het toneel met een zevenhoofdige groep zangsolisten en een vrij groot koor. Het programma spreekt van Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Jong en Jolig is dus van Sempre Avanti. Op papier ten minste. In werkelijkheid deelt Jong en Jolig de lakens, de songs, de tableaus en de kwikslagen uit. „Leidse Vrij en Blij" gebruikten „Deze benaming werd zo alge meen, dat Wessel Dekker daar ernstig bezwaar tegen maakte en aan de bladen het dringende ver zoek werd gericht om het Leidse gezelschap bij zijn eigen naam te noemen", vertelt Koos Kukler tij dens de repetities van zijn nieuw ste show. Nu de wandelliedjes niet meer zo in zwang zijn maakt hij gretig gebruik van de moge lijkheden, die de musical, de tan go en de operette hem bieden. Hij zorgt letterlijk voor elck wat wils, ook wanneer de show eenmaal aan de gang is. Hij houdt altijd rekening met de mensen in de zaal, want als zij spontaan reage ren „doen koor en orkest er bijna automatisch nog een schepje bo venop". Het rekening houden met de smaak van een bepaald publiek kost overigens weinig moeite, zó veelomvattend is het repertoire, dat het Leidse gezel schap zich in de loop van de ja ren heeft opgebouwd. „Verder komt het op de team geest aan", vindt de dirigent. Dat deze geest goed is. daar be hoeft niemand in Leiden aan te twijfelen. Toch maakt de lange, slanke directeur zich af en toe wat ongerust. Het op peil houden van de mandolinesectie ivordt volgens hem een probleem. Het orkest van „Jong en Jolig" telt op het ogenblik zestien mandolines en zes gitaren, maar de belang stelling voor het mandolinespel daalt. Koos Kukler vindt dat tam mer, temeer daar Sempre Avanti een kwart eeuw geleden als (christelijke) mandolinevereni ging is opgericht. De instandhou ding van het koor kost minder moeite. „Toen we voor het eerst in 1950 optraden, in een school aan de Hoge Morsweg onder Oegstgeest bestond het koor uit zes meisjes, het is uitgegroeid tot een groep van twintig jongedames". Koos Kukler vertelt er als bijzonder heid bij, dat van het eerste zestal meisjes er één nog steeds mee zingt. Bijzonderheden over hem zelf? De in hemdsmouwen gestoken muziekdirecteur steekt een siga ret op en denkt een ogenblik na. Kort samengevat komt het hierop neer, dat hij in 1920 in Leiden werd geboren en als tienjarig Koos Kukler, voorzitter van Sem pre Avanti en dirigent van de in strumentale sectie, sprak de wél- komstrede uit. Hij wa strots. Op twee ook van- avond is er een voorstelling uit verkochte Stadsgehoorzalen. Op de grote kring, in Leiden om het en semble opgebouwd, en op de grote kring daarbuiten. En op alles, wat nu in het verleden ligt. Het programma was „beeldig" uit gedost, stemmig eenkleurig, maar met de papierkleur zelf als meespelend element. In een uitgespaard hart de afdruk van een flard van een melo die en de woorden (de enige) „with a song in my heart". Verder een mand met bloemen, een pagina lange mandoline en enige maten partituur. Daarmee is de gegeven avond al in hoofdzaak beschreven: zingen en be geleiden, zingen van liefde en waar over een eenvoudig hart droomt en soms zucht. Alles bleef romantiek, romantiek vrij van het te ver „ge zochte", zonder het ordinaire-ker- mende-hysterische amusementssur rogaat dat een heledag-radioluiste- raar uur in uur uit als kauwgom toegevoerd wordt. Het meest gewaag de, dat we te horen kregen, was waarschijnlijk een laten rijmen van slippie op hippie ..Sempre Avanti" bezette de „or kestbak", d.w.z. de voet van het po dium, en was samengesteld uit man- Tableaux Jong en Jolig presenteert zich in tableaus. Het waren er tien met ti tels, maar gelet op de onderverdelin gen meer. Deze in woorden uit te te kenen zou veel gevergd zijn. Soms waren die tebleaus niet meer dan zangspelletjes. De requisieten waren soms een verrassing (waar „duizend lichtjes branden naast palmen aan stranden"!), soms argeloos dilettan tisch. Argeloos Dr. S. J. Ridderbos beroepen Bij acclamatie heeft een kerkeraad der Geref. Kerk alhier gisteravond in de a.s. vacature van dr. G. Th. Rothuizen, als studentenpredikant beroepen dr. S. J. Ridderbos, geref. predikant te Amsterdam. Zoals be kend is dr. Rothuizen benoemd tot hoogleraar aan de Theol. Hogeschool te Kampen in de vacature van prof. dr. Brillenburg Würth. Dr. Ridderbos is de jongste zoon van wylen prof. dr. J. Ridderbos en werd op 12 augustus 1914 geboren. HU studeerde te Kampen en Amsterdam en werd op 25 maart 1942 predikant t-e Sleen. In 1945 ging hij naar Rot terdam Charlois en In 1950 naar Amsterdam. In 1947 promoveerde hij aan de Vrije Universiteit te Amster dam tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld „De theologische cultuurbeschouwing van Abraham Kuyper". zuiver benaderden met de minste pose, overdrijvingen of bij-effecten, dan aarzelen we niet om Tiny Arool- dus en Gerard Koolhaas aan te wij zen, die zich afkerig hielden van het „te" Jolig. Waarmee niets afgedaan wordt aan de geroutineerde waarden, waaraan Nel de Vries, Lyda Spaan» en Wim Brugman op zo gevarieerde wijze gestalte wisten te geven. Overvloed En hier komen we op het woord, dat voor ons „het geheim" is van Sempre Avanti's Jong en Jolig": het argeloze dat een sfeer wekt, waarin neiging tot kritiek wil zwijzen. Dit musiceren en spelletjes bedrijven in operette-geest en onschuldig cabaret onttrekt zich zelfs uit z'n aard aan kritiek, is daar geen object voor. De zangstemmen „croonen", wor den niet buiten de microfoon gehoord (die als een wandelstok wordt mee gedragen in alle bewegingen), en val len daarmee ook buiten beschouwing. Maar als men ons vraagt, wie van de solistengroep het argeloze het meest Wij laten, gevolg van de overvloed, nu zoveel en zovele namen onbespro ken, o.m. ook wat arrangement be treft, ideeën en regie, kostuum», technische verzorging, decorontwerp en administratieve beslommeringen. De zaal was voor alles dankbaar. Dit is een loon. Maar een beter loon is nog de bevrediging van een nimmer eindigend dienend geven. Dit leeft in Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Ge lukgewenst en lang leven! jongetje bij „Kunst en Genoegen" kwam, dat toen nog een mond- accordeonvereniging ruas. Veer tien jaar lang is hij deze vereni ging trouw gebleven. Toen Koos Kukler achttien was begon hij gitaar te spelen. „Ik heb vijf jaar lés gehad, klassiek gitaar en theo rie, bij wijlen meneer Brons en- drie jaar moderne gitaar les bij Ab Bronkhorst". Hoe hij dirigent van Sempre Avanti's Jong en Jolig" is geworden? ,Jk ben bru taalweg voor het orkest gaan staan" luidt het enige antwoord. Koos Kukler werkt overdag als lokettist bij de PTT. Hij is ge trouwd en heeft geen kinderen. Hij woont in een gezellig inge richte flat aan de Valeriusstraat, in de componistenbuurt dus. De zondag houdt hij vrij voor het schrijven van muziek en het ma ken van arrangementen „We ko men elk jaar met ongeveer vijf entwintig nummers"). Donder dagavond leidt hij de wekelijkse repetities in „Rehoboth" en dan zijn er nog dat spreekt van zelf de voorstellingen. Deze verlopen meestal vlot, soms te vlot. De dirigent zal nooit die avond in Bodegraven vergeten, waarop Thom Brandt als partner van Wim Brugman, tijdens het zingen van „Dat is de kunst" van het hoge podium pardoes in de zaal viel. Hij moet nog lachen als hij aan dit grappige voorval wordt herinnert. Tenslotte nog een vraag over zijn liefhebberijen. Koos Kukler heeft naast zijn diri gentschap van „Jong en Jolig" grote belangstelling voor orgel muziek en voor de Noorse schrij vers. Ook leest hij graag boeken over archeologie. Muziek en lite ratuur, zij zijn kenmerkend voor het leven van deze enthousiaste Leidse amateur". Een romantisch tafereeltje tijdens de première van Sempre Avanti's nieuwste show. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3