HUWELIJK IRENE EN HUGO VANOCHTEND INGEZEGEND Twee ministers naast Koningin op bordes Gevechten om beste pl aatsen in de kerk Bruidsjapon Het koninklijk gezin vandaag in Diepenheim Tijdens défilé morgen HERDENKING OP DE DAM Arrestaties in Spanje (§u(f Tumultueuze taferelen buiten basiliek Climax WEERBERICHT onweerstaanbaar lekker! «Si Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 APRIL 1964 No. 31249 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directle ^^na^oes Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Prinses Irene droeg vanochtend een witte bruidsjapon met ge rende rok van een dubbele laag transparante witte zijden organ za. Het bruidstoilet was afgezet met Brugse kant, die reeds gene raties lang in het bezit is van de Nederlandse Koninklijke familie. Deze kant is een geschenk van Koningin Juliana. De bruidsjapon werd vervaardigd door de Parijse couturier Balmain. Op haar kap sel droeg de prinses een 200 jaar oude tiara, die 1,7 miljoen gulden waard zou zijn. Het is 'n geschenk van haar toekomstige schoonva der. Een witte tulen sluier reikte van de tiara tot aan de grond. Koningin Juliana, Prins Rem hard en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina hebben vandaag de trouwdag van prinses Irene doorgebracht in kasteel Wannelo in Diepenheim. Dit deelde de Rijksvoorlichtingsdienst mede. Zoals bekend is kasteel Warmelo in Diepenheim de residentie van prin ses Armgard, de moeder van Prin» Bernhard. Het koninklijk paar heeft vanmorgen vroeg een telefoongeprek gevoerd met prinses Irene in Rome. Het gesprek had plaats op verroek van prinses Irene. Voor het eerst in de traditio-1 nele vieringen van de verjaar dag van de Koningin zal de jarige vorstin tijdens de bloe menhulde op het bordes van het paleis Soestdijk geflankeerd worden door twee ministers. De Koningin heeft de regering verzocht een deputatie van de mi- „Honds" optreden van president JOHNSON „Ik wil niet onmenselijk zijn", heeft president Johnson gisteren tegen een groep vrouwen van hulpdien sten van het Amerikaanse leger ge zegd, die hij in het Witte Huis ont ving. De Amerikaanse president zei dit naar aanleiding van een foto in de kranten, waarop hij staat aJge- beeld met zijn twee jachthondjes „HU" en „ZU" aan de oren opge tild. De diertjes hadden uiteraard geblaft van pün en de president had toen aan getuigen van de scène laten weten, dat dat goed voor de beestjes was omdat blaffen goed voor hen was, aldus de pers berichten. Tegen de presidentiële behandeling van de jachthondjes zijn evenwel protesten gerezen van dierenartsen en vertegenwoordigers van vereni gingen en dierenbescherming, die deze behandeling als „onmenselijk" hebben gebrandmerkt. Zelfs zouden gisteren de gehele dag telefoontjes op het Witte Huis ontvangen zajn en voor de televisie verklaarde se nator Dirksen, leider van de Repu blikeinse oppositie in de Senaat, dat hij zijn hond nimmer zo iets zou aandoen als Johnson zijn hon den had aangedaan. Voor de groep leden van vrouwelijke hulpkorpsen van het leger zed Johnson te zijner rechtvaardiging, dat hij op verzoek van een foto graaf zijn honden aan de oren had opgetrokken. De betrokken foto graaf heeft evenwel ontkend een dergelijk verzoek gedaan te heb ben. Amerikaanse bladen hebben vanoch tend „politieke gevolgen" voorspeld van dit incident. Het Republikeinse blad „Daily News" meent, dat het gedrag van Johnson onvergeeflUk was en dat dit hem de stemmen van miljoenen dierenvrienden zal kosten. De eveneens Republikein se „New York Herald Tribune" schrijft, dat de president eenvoudig een ogenblik vergat met houden te maken te hebben en dacht dat het senatoren waren In aanwezigheid van de Koningin en Prins Bernhard zal maandagmid dag 4 mei weer de nationale herden king worden gehouden ter nagedach tenis aan alle tijdens de tweede we reldoorlog gevallen Nederlanders. Na dat Koningin en Prins om 4 uur bij het nationale monument op de Dam in Amsterdam zijn gearriveerd, zal Rob de Vries twee coupletten van het Wilhelmus voordragen. Daarna zal een groot aantal kransen aan de voet van het monument worden ge legd. De Koninklijke Kapel verzorgt tijdens deze kranslegging de koraal- muziek. Nadat een hoornblazer van de K.M.K. de taptoe ten gehore heeft gebracht wordt een minuut stilte ge houden. Vervolgens zal het eerste couplet van het Wilhelmus worden gezongen, waarna een défilé volgt. Deze plechtigheid zal door ruim 3500 rechtstreeks verwanten van al onze gevallenen worden bijgewoond. Te voren worden in drie kerkgebouwen herdenkingsbijeenkomsten georgani seerd. Het verkeer langs Rokin en Dam zal tuseen half vier en half vUf zijn gestremd. nisterraad van het Verenigd Ko ninkrijk naar SoestdUk te zenden om dit bloemendefilé mee te maken. Voor deze demonstratie van een heid tussen Koningin en kabinet zul len de minister-president Marynen en de vice-president Biesheuvel naar SoestdUk overkomen. Zij zullen met Koningin, de Prins en de prinsessen op het bordes staan. Aan het défilé zal worden deelge nomen door 200 Amerikaanse kinde ren van zes tot vyftien jaar van de American Dependent school in Soesterberg. Deze kinderen krijgen op hun school 2 uur per week les in de Nederlandse taal. Zeventig dochters van Amerikaanse militai ren is Soesterberg zullen eveneens in de stoet te zien zyn. Diana Den man uit Carck-County en Karen Symonette uit London-Kentucky bie- de de Koningin bloemen aan. Het défilé zal traditiegetrouw wor den geopend door de studenten- esta fetteploeg uit Leiden. Vijftig chro nische patiënten uit Waddinxveen zullen de Koningin een tuinstoel aanbieden, die gemaakt is by het tuinameublement, dat de koninklij ke faqiilie in Porto Ercole gebruikt. Onder de velen, die defileren en bloemen aanbieden, zal ook madame Mancaux zü'n, de presidente van de wereldmoderbeweging, bejaar den, wandelverendgingen oorlogsvete ranen, de zeevaartschool uit Vlissin- gen, het oranje- gardevendel uit Utrecht, muziekvereniging uit Axel, Bernholt (Lb.), Baarn, Joure, Amers foort, Llmmel-Maastricht. en Oos terbeek zullen voor marsmuziek zorgdragen, geëscorteerd door diver se drumbands uit alle delen van het land. De Madrileense politie deelt mee. dat zU José Sandoval Moris heeft aangehouden, die bestuurslid zou zün van de Spaanse communistische par ty in ballingschap, en drie andere „belangrijke communistische agita tors". Morris zou hebben samengewerkt met Julian Grimau, de communis tische leider die vorig jaar in Span je is terechtgesteld. DOCHTER VOOR DE HERTOGIN VAN KENT De hertogin van Kent heeft gis teravond het leven geschonken aan een dochter. BUjkens het officiële communiqué maken moeder en kind het goed. De bevalling werd pas be gin mei verwacht. De baby weegt 3,4 kilogram. De baby is het tweede kind van de hertog van Kent, zoon van de her togin-weduwe Marina van Kent. De hertog, een neef van koningin Eliza beth van Engeland, dient thans by het Britse leger In West-Duitsland. De pasgeborene bezet de twaalfde plaats ln de volgorde van troonop volging in Engeland. i Uit het Leldsch Dagblad van i 28 April 1864: Dr. Cornel heeft een uit- voerige beschouwing gegeven over de werkloonen te Leiden in de fabrieken: Mannen f4,85f8,56; vrouwen fl,68 f 2,25. Treurig is het gesteld met de voeding: het vleesch- verbruik bepaalt zich tot 1 Ned. pond „afval" van het rund of van het kalf, als nuchtere blaf bekend Heden herdenkt een pe- acht stadgenoot de heer Jan Kros een halve eeuw cmbts- vervulling als assistent op- ziener over Rijnlandswerken. Hij is thans 72 jaren oud en j hoopt nog vele jaren zijn I ambt te vervullen. TerwUl in de kerk het Wilhelmus werd gezongen, holden priesters en gasten naar binnen om de ryen te vormen waartussen het paar een ogenblik later naar het altaar schreed. Terwijl prinses Irene en prins Hu- go plaatsnamen op de stoel achter de dubbele knielbank speelde het orgel, op speciaal verzoek vaai de prinses enige noten van Handels Halleluja. In afwachting van de komst van kar dinaal Giobbe spraken zU half naar elkaar gebogen enkele woorden, ter- wijl om hen kerkelijke functionaris sen heen en weer liepen en kardinaal Giobbe zich tooide met de rituele gewaden. Strak keek de prinses voor zich uit. slechts nu en dar. knipper den zy even met de ogen Het paar knielde even later op de dubbele bank. Terluiks even aan ziend schoven zij elkaar de ringen om de vinger. Tijdens de zege en het gebed, dat in het Latyiv werd uitge sproken hield de prinses de blik neer geslagen, Prins Hugo keek wat ner veus om zich heen. Gewijde sfeer De mis. die na deze korte plechtig heid werd opgedragen was in eenvou dige vorm gehouden. De muziek was beperkt tot zang door het koor onder leiding van Dominico Matelicci, die ook het koor van de Sixtynse Kapel leidt. Om toch maar vooral niets van de plechtigheid te missen verdrongen zich honderden voor de gesloten hek ken van de kapel. Zacht flakkerden de vlammen van de zes manshoge kaarsen op het altaar en verspreid den in deze prachtige kapel een sfeer van wüding die nog intenser werd door de zachte orgelmuziek. Na de mis las de kardinaal een korte toespraak voor, die hy aan ving in het Frans en waarin hy commentaar leverde op dat deel van de huweiyksmis, waarin wordt ge sproken over de verhouding tussen Christus en zyn Kerk als teken van de verhoudingen in het gezin. Daar na ontwikkelde hy enkele gedach ten in het Spaans, geinspireerd op het Spaanse spreekwoord". Het gezin ls de kleine kerk". In gebroken Ne derlands volgde daarna nog een ge lukwens. Tot ieders verrassing las hy ten slotte een boodschap van Paus Pau- lus VI voor, die hem had opgedra gen zyn gelukwensen aan prins Hu- go en prinses Irene over te brengen. Glimlach Krachtig zette het orgel ln. De jonggehuwden en de getuigen teken den het boek dat kardinaal Giobbe hun gaf. Pas toen speelde even een glimlach op het gezicht van de prin ses. In de kerk zongen de honder- Prinses Irene en Prins Hugo van Bourbon Parma op weg naar de kerk, waar hedenoch tend hun huwelijk werd vol trokken. den Nederlanders het Wilhelmus, dat werd begeleid door scfhuchter applaus, toen prins en prinses gearmd naar buiten liepen. Weer holden aan de buitenkant van de erehaag tientallen met hen mee. Hier en daar klom een geeste- ïyke op een stoel, waarvan hy al gauw werd verdrongen door fotogra fen. Buiten de basiliek klonken flarden van het Wilhelmus door kreten als „Viva Espanja". De weg die het paar naar de auto moest afleggen was voortdurend geblokkeerd door fotografen, die slechts met veel drin gen en stompen opzy waren te krij gen en dan nog slechts een ogenblik, want onmiddeliyk drongen anderen op die het paar dwongen te poseren. Zeker tien minuten duurde het eer de wagen met het bruidspaar door de menigte het plein afschoof. Het hu- weiyk waarvoor men meende, dat Rome nauwelijks belangstelling zou hebben was voorby. Misschien is niet alles helemaal volgens plan verlopen, maar aan bekyks heeft het de Car- listische Prins in elk geval niet ont broken. (Van onze speciale verslaggever) Het huwelijk van prinses Irene en prins Hugo van Bourbon Parma is vanochtend door Paolo kardinaal Giobbe ingezegend in de basiliek van Santa Maria Maggiore in Rome. Van Carlistische demonstraties heeft men nauwelijks iets gemerkt, maar wel was er groot tumult bij de aankomst en het vertrek van het bruidspaar bij de kerk. Het bruidspaar kon zich slechts met de aller grootste moeite een weg banen door een enthousiast opdringende men senmenigte. De chaos op dit moment was wel kenmerkend voor het gebrek aan procotocol en de gebrekkige organisatie van de plechtigheid. Het was een dramatisch moment, toen prinses Irene aan de arm van haar aanstaande echtgenoot van ochtend om even over elf ten aan- echouwe van vele duizenden, roepen de en applausdisserende Italianen, Spanjaarden en Nederlanders de trappen van de Santa Maria Mag giore beklom. In het voorportaal zong een groep Nederlanders even later „Oranje" boven, leve prinses Irene". Het was toen duideiyk, dat de bruid het al erg te kwaad had. In begin van de kerk hield het paar stil, toen het orgel het Wilhelmus in zette. Het werd door Nederlandse zusters en paters uit volle borst mee gezongen. Op dit moment was de prinses haar tranen niet meer mees ter. zy trachtte zich voor de televi- gie-camera's en de menigte in de kerk goed te houden. Het lukte niet. Men kan het begrUpen. Veldslag Het begin van de huweiyksplech- tigheid in Rome is volledig uit de hand gelopen. Hoewel een grote poli tiemacht op de been was kon het loch gebeuren, dat de genodigden, die by het dringen om de beste plaats niet kleinzerig waren, in een chaos verzeild raakten, die wU bU dit soort gelegenheden nog nimmer hebben aanschouwd. Tegen negen uur heerste in de basiliek al een ware veldslag. Het wegwerken van de Romeinse vrouwen werd door de steeds botsende Spaanse jen Italiaanse temperamenten niet bepaald bevorderd. De stilte van de (kerk werd toen al herhaaldelUk door luidruchtige twistgesprekken verbro ken. Twee uur voor de aankomst van het bruidspaar verdrongen zelfs vele genodigden, die niet direct tot het eerste plan behoorden, zich voor de Ingang van de kerk. Dames in ele- jgante gewaden raakten in een draai kolk, waarbij tenslotte vloeken en zelfs klappen vielen. Een Italiaanse volksvrouw, die vermoedeiyk dacht flat er tegen onze prinses werd be toogd, greep ons hl de opwinding beet en zei, dat wy moesten schrijven dat Irene een heldin is van het ge loof en de liefde, welke woorden wy noteerden op de brede rug van een ogenschijnlijk erg belangrijke Span jaard, die met ons volledig in de knel was geraakt. Een politielegertje wist het illustere gezelschap tenslotte toch nog met duwen uit het voorportaal te werken, waarbij een krans met Spaanse en Nederlandse kleuren verpletterd Morgen, de verjaardag van HM. de Koningin zal ons Blad niet verschijnen. Onze zullen de gehele dag: gesloten zijn. In etalage nr. 1 van |uwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haagzijn122paar verschillende gouden verlovingsringen geëta leerd. Het zijn de mooiste en de beste die er zijn. WISSELEND Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatseiyk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 APRIL Zon op: 5.13 uur; onder: 20.03 u. Maan op: uur; onder: 7.15 u. Hoogwater te Katwyk te 5.23 en 17.43 uur. Laagwater te 1.14 en 13.36 uur. Dit blad bestaat alt 22 pagina's dreigde te worden. Het tumult groei de daarna snel naar een volstrekt chaotische climax. Toen wy uit lyf- behoud in een hek waren geklommen zagen wij onder ons de elite voor de ingang van de kerk gemangeld wor den alsof het een uitverkoop tegen spotprijzen betrof. Transpirerende en spierwit geworden Carlisten worstel den in de verdrukking met vier oor- logsvlaggen, die nog in de kerk moes ten, wat overigens tegen alle katho lieke gebruiken in was. Mantilla's en hoeden van duizenden guldens raak ten met bloemstukken van de car listische afdelingen in Spanje in de verdrukking. Maar niemand liet zich afschrikken. De menigte, waarvan ieder zo dicht mogeiyk by het altaar wou komen, bleef al die ttfd samengeperst in het voorportaal. Tenslotte losten de da mes en heren de zaak op door met veel moeite over een één meter hoog hek te klimmen om zodoende een nog gunstiger gelegen gedeelte van de kerk te bereiken. Zelfs hooggeplaatste lieden, die gewend rijn, dat regimen ten voor hen in de houding springen, moesten bij de Italiaanse politie soe batten om toegelaten te worden. Schittering Op de beeldsohermen hebben de kykers in Nederland en in de rest van Europa de voltrekking van het huwe- lyk ongetwyfeld beter kunnen volgen dan wy in het afgezette gedeelte van de kerk. Wat de camera's niet konden registreren was de schittering, die de schijnwerpers aan de mozaïeken ver leenden. Na alle drukte buiten, werd de plechtigheid in grote styi voltrok ken. De felle kleuren van de gewaden, gaven het huweiyk in deze historische omgeving een sterk aansprekende sfeer. Het was begrijpelijk, dat zij, die zich niet behoefden te bekommeren over de achtergronden van deze dag, onder de indruk kwamen van hetgeen zich hier voltrok. Dat waren in de eerste plaats natuuriyk de naar schatting 500 Spanjaarden, die niet als toeristen, maar als „vrienden van de prins" naar Rome waren gekomen, maar ook voor velen van de paar honderd Nederlanders, die een plaats je in de basiliek hadden weten te be machtigen. Prinses Irene en de droe ve aspecten van haar romance heb ben duidelük indruk gemaakt op de Romeinse vrouwen. Vanochtend vroeg was het in de Santa Maria Maggiore al een drukte van belang. Op het moment, dat de stoet voor de kerk kwam, stonden de Romeinen bjj duizenden op het plein voor de in gang en met trossen hingen zU in een nabijgelegen monument. Duizenden Carabinieri hielden de duizenden op het zonovergaten plein slechts met moeite in bedwang. Alleen vlak voor de ingang van de kerk waren hekken geplaatst, zodat de wagen® die de bruiloftsgangers aanvoerden, slechts met veel manoeuvreren de weg vry konden maken voor de volgende. Met drukke gebaren probeerde men ruim te te maken. Maar veel hielp dat niet. Het bruidspaar werd dan ten slotte om kwart over elf ook meer uit de zwarte wagen getrokken dan dat er van waardig uitstappen sprake was. Glimlachend en minzaam bui gend liepen de prinses en de prins onder een opklaterend applaus naar binnen. Een enkel handje confetti werd over hen uitgestrooid. 4

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1