„Bruidsstoet der Lente gaat zaterdag trekken Esperanto facultatief op de lagere scholen Ook Senaat aanvaardt aanvulling prijzenwet Eis gehandhaafd in Nijmeegse moordzaak Voorbereidingen in volle gang Bollenstreekcorso met 39 groepen •>1 ASPIRINdaa, staat BAYER Tweede Kamer heeft geen beswaar Kritiek op Bogaers-woningen ONTWAPENINGS- CONFERENTIE VERDAAGD Sergeant verantwoordelijk voor dood drie militairen DE EFTEEING" 99 ppgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 april 1964 Zesde blad no. 31249 Jong en modern" is het motto waaronder het zeventiende Bloe mencorso Bollenstreek zaterdagmorgen 2 mei klokslag 10.30 uur in Sassenheim vanaf de Warmonderdam vertrekt. Niet minder dan 39 groepen telt de karavaan van rijdende gigantische bloemstukken anno 1964". Als eerste praalwagen zal men een „Concours Hip- pique" wagen van de Bond van Bloembollenveilingen in Haar- lem voorbij zien treken. De afdeling Sassenheim van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur stelt een wagen met een levensechte „Saskia" aan het duizendkoppige publiek voor, gevolgd door een luxe wagen waarop bloemsierkun- stenaars „Amaryllis" hebben geschikt. De gemeente Lisse pre senteert „Elegance": gracieus en bekoorlijk van lijn en kleur. Betoverend wordt de zwarte dia mant Kohinoor door The Black Dia mond Lines uit Rotterdam den volke getoond. De Nationale Bloementen toonstelling „Keukenhof" te Lisse 6howt „Bloemen en Vlinders". Een combinatie van 4 bloembollenexpor teurs roept met de wagen „Omar Khayyam" de mystieke Oosterse sfeer op. Vyf Sassenheimse collega's bren gen een oude „Api" op de moderne rijweg van 1964. „Eieren In overvloed" verzekert het Produktschap voor Pluimvee en Eieren te Zeist. Bols uit Amsterdam voert een wereldpremière van de nieuwe Bols-creatie: Mocka- Advockaat" ten tonele en deze wordt gevolgd door een fraai versierde Ford Consul-Corsair. De „verenigde ban ken" met kantoren ojn. In de Bol lenstreek: Amsterdamsche Bank, De Twentsche Bank N.V., Rotterdam- 6Che Bank N.V.. Nederlandsche Mld- denstandsbank N.V. en de Coöp. Raif- feisen-Bank brengen met medewer king van een lid van de Noordhol- landsche Bond van Goochelaars „De Goochelaar" voor het zonnelicht. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging „De Nar cis", de groep narcissenkwekers van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, gaf deze aan haar „gouden wagen" het motto „Jubileum" mee. De firma H. Willemse Jr. uit Hillegom vraagt de aandacht voor de „E.E.G.", terwijl de gemeente Sassenheim dit doet voor de „Kobalt". De afdeling Hillegom van de Koninklijke Vereeniging voor Bloembollencultuur produceert zater dag de cijfers 5-4-3-2-1-Zero en Re nault Nederland N.V. brengt een drie tal luxe wagens: Renault Caravelle. De afdeling Bennebroek-Vogelenzang wekt de bewonderende toeschouwers (sters) op tot „Vreugde". Een groep Bloemenbollenkwekers en Belangheb benden uit De Zilk (gemeente Noord- wljkerhout) gaf haar wagen „Slalom" tot opschrift mee. Zie daar Twee exporteurs van bloembollen uit Lisse het hart van de oude Bloembollenstreek en twee Sassen heimse bloembollenexporteurs roepen de kykers toe: Zie daar (voila) wat de „Jeboman" van Verdugt's Indus trie- en Handelsonderneming uit Tiel eveneens tenvolle beamen zal. „Char me" brengen de schonen der afdeling Noordwijkerhout van „Bloembollen cultuur". De Keukenhof eens een verblijf van Jacoba van Beieren Inspireerde de ontwerpers van Vlisco Textieldrukkerijen tot „Keukenhof dessins" en de Olie Kombinatie Bol lenstreek c.v.u.a, gevestigd te Lisse doopte haar wagen „PAM". Uit de zelfde streekplaats laat bloembollen- kwekerij en exporthandel Leo Berbee een luxe wagen, gesierd met Eucha- ris Amazonica en Amaryllis-bloemen voorrijden. De Stichting Mechanisatie Bollen streek. die in Lisse haar domicilie koos, brengt een moderne mechani sche versie van „Prikkebeen", terwijl de afdeling Voorhout van de Konink lijke Vereeniging voor Bloembollen cultuur de .Rondvlucht" gaat verzor gen. Een Spaanse stierenvechter, uit genodigd door de Bond van Detail- Bloembollenhandelaren te Haarlem, slaakt de krijgskreet „Oleh". De af delingen Katwijk, Noordwijk, Voor schoten, Warmond en Wassenaar van „Bloembollencultuur" gaven hun ge zamenlijke praalwagen het opschrift mee „Vlucht". Lisse het centrum van de Bol lenstreek en met name de plaat selijke afdeling van „Bloembollencul tuur" is voor geen kleintje vervaard: dat bewijst de naamgeving aan haar verenigingswagen „De Heks" en een Sassenheimse en drie Hillegomse ex porteurs laten tenslotte de hopelijk honderdduizenden kijkers hun „Fata Morgana" zien en... genieten! Opbouw Koninginnedag, 30 april, begint de opbouw van de wagens: een leger van vrijwilligers uit het vak en de streek beginnen met dè tijdrovende arbeid van het prikken en steken van de hyacinten-nagels, die op ca. 4 cm dikke basis van roggestro, tevoren gevormd en gemodelleerd door de strobinders, de hyacinten bloemen met stalen, haarspeld vormlge pennen vaststeken. Hoe zorgvuldiger, regel matiger en In strakke lijnen dit werk wordt uitgevoerd, des te mooier het kleurenpatroon tot uitdrukking komt. Met dit werk is ook de komende don derdagnacht gemoeid en eeret vrij dagmorgen vroeg volgt het sluitstuk, wanneer bloemsierkuns te naars op de achtergrond van de pasteltinten va.n de hyaclntenbloemen veelkleurige tulpen, vrolijke narcissen, bladplan ten, varens, enz. in hun stukken ver werken en hiermee de laatste hand leggen aan de wagens. De jury zal bestaan uit 2 groepen van tenminste drie personen, buiten het comité en buiten het bloembol lenvak staande. De keunng heeft dit jaar plaats in gedeelten: t.w. een eerste keuring zonder figuranten en bestuurders op vrijdagmorgen 1 mei tussen 8-10 uur op de opbouwplaats: veiling H.B.G. aan de Grachtweg te Lisse. Een tweede, tevens slotkeuring met toekenning van de prijzen op de vroege ochtend van zaterdag corso dag 2 mei aan de startplaats War monderdam in Sassenheim. Figuran ten en bestuurders zullen hun plaats op de wagens dan hebben ingenomen. De beoordeling door de jury is ge splitst in 3 onderdelen voor elk waar van een aantal punten zal worden toegekend: a. algemene indruk, b. kleurencombinatie, c. afwerking. Ere prijzen (wisselprijzen) worden toege kend voor het meest originele idee, het meest humoristische idee, de mooiste kleurencombinatie en voorts wordt een ereprijs uitgeloofd voor de mooiste praalwagen van het corso. De artistiek adviseur en ontwerper is de heer A. W. van Driel uit Amstelveen Corsoconsul der Bollenstreek en het bloemenarrangement verzorgt de heer W. Buurman uit Oegstgeest. Route en tijdschema Klokslag 10.30 uur v.m. snerpt het Duitje, dreunen de trommen en klin ken de fanfares by het startpunt ter hoogte van de Warmonderdam in Sassenheim voor een tocht door de bollenstreek: Sassenheim-Bennebroek, vice-versa 28 kilometer lang. Om 11 uur wordt het centrum van Sassenheim bereikt en om 11.50 urn- het centrum van Lisse. Tien over half één komt men in de bakermat van het corso: Hillegom en half twee denkt men bij het keerpunt te Ben- nebroek te arriveren. Daar wordt een rustpauze van 1V2 uur gehouden. Pre cies 3 uur keert men terug voor de terugtocht, passeert 3 kwartier later het centrum van Hillegom, om 4.30 uur komt men in het centrum van Lisse aan en, als alles gaat zoals het actieve bestuur zich voorstelt arri veert men om kwart voor 6 liur bh het eindpunt aan de Parklaan te Sassenheim. De Rijkspolitie zorgt er om. voor dat het tijdschema op de minuut wordt gevolgd en regelt de aan- en afvoer. Helikopters vanuit de lucht en brigades van mobilofoon-wagens houden het politioneel apparaat van minuut tot minuut op de hoogte van de stand van zaken. Daar het corso in afwijking met vorig jaar nu weer voor de 16e maal heen- en weer trekt tussen 10.30-6 uur en het komende weekeinde vele tienduizenden buiten landers naar de streek komen, wordt het voor de politie een ware kracht meting, die zorgvuldig en efficiënt is voorbereid. Veel muxiek Niet minder dan 20 muziekkorpsen zorgen voor de muzikale noot, oa. het Chr. Fanfarekorps „Arti et Reli gion!" uit de Bloemenstad Haarlem, de r.-k. harmonie „Crescendo" uit Hillegom, de chr. muziekvereniging „De Harpe Davids" uit Noordwyker- hout, de aldaar gevestigde r.-k. mu ziekvereniging „St.-Jeanne d'Arc", het r.-k. fanfarekorps „Excelsior" uit Noordwyk, evenals het Noordwykse „Crescendo", de muziekvereniging „Trou moet Biycken" en de r.-k, mu ziekvereniging „Canite Tuba" uit Lisse. Bovendien komen korpsen uit Half- veg, Beverwijk, IJmuiden, Boskoop, Veenendaal, Alphen aan den Rijn, Rotterdam, Gouda. Den Haag, Heem stede, en vanuit Den Bosch verleent de Koninklijke Harmonie ,,'s-Herto- gcnbosch" muzikale medewerking. Geen gevaar meer voor overstroming in Tadzjikistan Het overtromingsgevaar in de Rus sische staat Tadzjikistan als gevolg van de verstopping van de rivier de Zerawsjan door een aardverschuiving, is bezworen. De werkzaamheden aan een kanaal van 300 meter lengte, waardoor het water om de dam heen zal worden geleid, vorderen goed. Vrydag denkt men het kanaal klaar te hebben. Vóór corsodag kan het publiek de expositie van de corso-praalwagens tweemaal bezichtigen, in de veiling hallen van de H.B.G. aan de Gracht- weg te Lisse. Donderdag 30 april (Koninginnedag) ziet men dan de wagens in opbouw vanaf 's middags 1 uur en vrijdag 1 mei staan na 10 uur de wagens „kant. en klaar" tot het middernachtelijk uur voor be zichtiging gereed. Voor automobilis ten is er by de bloembollen-veiling- liallen ruime gelegenheid tot parke ren. De zondag na corsodag: 3 mei staan de praalwagens van de Lente parade 1964 Jong en Modern" vanaf Sassenheim tot en met. Bannebroek op passende plaatsen buiten opge steld. Het secretariaat van het Centraal Comité ,31oemencorso Bollenstreek" verwacht, omdat 1 mei in Duitsland en andere landen een vrije dag be tekent, waardoor onze Oosterburen een lang weekeinde in ons land kan worden doorgebracht, mits de weers omstandigheden gunstig zyn, zater dag meer dan een halfmiljoen kijkers. „Kapitalistische" samenwerking België-Rusland (Van onze Brusselse correspondent) Voor het eerst in West-Europa is er „op kapitalistische basis" een in dustriële samenwerking tussen België en de Sow jet-Unie tot stand geko men. In Brussel is n.L de naamloze vennootschap Scaldia-Volga opge richt. Het kapitaal bedraagt 15 mil joen Belgische franken: 10 miljoen daarvan komen voor rekening van drie grote staatsorganisaties in Mos kou: auto-export, machine-exporten tractors-export. De maatschappij krijgt ook twee Russische commis sarissen In Brusselse zakenkringen heeft men de indruk, dat de leiders van de grote economische staatsorganisaties in Rusland dit eerste experiment zorgvuldig zullend gadeslaan om het later, wanneer de resultaten aan de verwachtingen beantwoorden, ook in ander Europese landen toe te passen. Het doel van de nieuwe N.V. is in de eerste plaats, zo meldt het dag blad „De Nieuwe Gids", het overne men op een ruimere basis van de ac tiviteiten van de vroegere Belgische invoermaatschappij Sobimpex, die in België de Russische auto's Volga en Scaldia monteerde en verkocht. Zij begon daarmee in 1960 en tot nu toe zijn er ongeveer 5.000 auto's in België en Nederland op de markt gebracht. Thans wil men ook machines en tractors uit Rusland in de Benelux gaan importeren. Advertentie Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bij hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! achter! "3 (Van onze parlementaire redacteur) Vrywel algemene instemming bleek de Tweede Kamer gisteren te hebben Advertentie Prijsverlaging van aardolieprodukten De verkooppryzen van een aantal aardolieprodukten zullen per 1 mei worden verlaagd. Voor autogasolie uit pompen, gas- clie voor andere doeleinden en huis brandolie 1 bedraagt, de prijsverla ging f 0,80 per 100 liter. De prys van dunne stookolie e\\ huisbrandolie 2 gaat met f 0,75 per 100 liter naar beneden. (Van onze Arnhemse correspondent) Voor de tweede keer stond in Arnhem een 22-jarige laborant uit Nijmegen, die wordt beschuldigd van moord op zijn vriend, de 30-jarige fabrieksarbeider H. Peters uit Groesbeek, voor zijn rechters. Een nieuwe behandeling was nodig wegens een andere samenstelling van de Arnhemse rechtbank en omdat de president, mr. B. W. van Houten, toelichting van psychiatrische aspecten noodzakelijk vond. Gruwelijke bijzonderheden over de steeds in een situatie als ie in ziin 1 11 lid 1 J „J 1,J (Van onze parlementaire redactie) Dankzy de steun van de oppositie heeft minister Andriessen (economi sche Zaken) gisteren zyn aanvulling op de pryzenwet, die het hem moge lijk maakt in te grypen tegen prijs- uitschieters van individuele onderne mingen, met 46 tegen 12 stemmen door de Eerste Kamer gekregen. Tegen het aanvullingsontwerp stem den 10 KVP-ers en 2 VVD-ers. De minister kreeg de Senaat mee, nadat hy ervoor had gewaarschuwd, dat het gevaar voor inflatie thans zo ern stig is, dat de aanvulling van het prysinstrumentarium niet kan wor den gemist. Prof. Andriessen zag zich by de verdediging van het wetsontwerp ge plaatst voor een uiterst kritische Se naat, Niet alleen toonde de fractie van de VVD zich weinig gelukkig met het voorstel, ook van de zijde der overige regeringspartijen werden grote bezwaren aangedragen. Alge meen betwyfelde men de noodzaak van de aanvulling, waarvan men vreesde dat het tot willekeur by de prijsbeheersing zou leiden en het vrije ondernemerschap zou aantas ten. In feite was alleen de opposi tie ingenomen met het voorstel. De bewindsman betoogde onder verwUzing naar het jaarverslag van de Ned. Bank, dat zich thans ern stige inflatierisico's voordoen in de economie, die de inkomens- en ver mogensverhoudingen ten nadele van de zwakkere groepen dreigen te ver storen. Als de prijzen niet binnen de gestelde grenzen biyven, is de kans op een nieuwe loonexplosie niet denkbeeldig met alle gevolgen van dien en is de loon- en prijsspiraal een feit. Om in deze periode een slagvaardig beleid te kunnen voeren, achtte de minister een aanvulling van de prijzenwet noodzakelijk. Met nadruk stelde prof. Andriessen. dat alleen onder uitzonderlijke omstan digheden van de bevoegdheid tegen individuele prijsverhogingen in te grypen, gebruik zal worden gemaakt, De aanvulling zal niet worden ge hanteerd als een botte byi, maar als een verfynd pincet ter completering van het bestaande instrumentarium. Voor alles dient het prijsbeleid t; steunen op gedragsregels, die tussen overheid en bedrijfsleven zyn over eengekomen. Maar tegen individuele prysuitschietsers dient een wapen te bestaan, dat niet de gehele bedrijfs tak treft en dat een preventieve wer king heeft, zo voerde hy aan. De indringende verdediging van het voorstel leverde na een kort fractie- beraad tenslotte een forse meerder heid op, die behalve aan de steun van de oppositie mede te danken was aan een ommezwaai van AR en CH. Woningbouw De Eerste Kamer is niet onverdeeld ingenomen met de „Bogaerswoning". Dat bleek uit de beschouwingen, die gewijd werden aan de begroting van volkshuisvesting en bouwnyverheid. Opvallend was daarby het algemene pleidooi voor ruimere en comfortabe ler woningen in de gesubsidieerde bouwsector. Op die niet malse kritiek op de woningen, die zyn naam heb ben gekregen en andere ter sprake gebrachte onderwerpen zou minister Bogaers vandaag antwoorden. op 21 december 1962 gepleegde moord bleven ditmaal achterwege. Het ging nu over de psychotische toestand van de laborant, in de dagen rond het misdrijf en over de mate waarop hem de moord kan worden toegere kend. Drie psychiaters gaven hun zienswijze over de psychische struc tuur van verdachte. Hun meningen liepen minder uiteen dan tijdens de eerste zitting van 18 februari. De officier van Justitie mr. A. J. J. Pfeil persisteerde niettemin bij de eis van 8 jaar gevangenisstraf met af trek eö onvoorwaardeiyke ter be schikkingstelling van de regering. Hallucinaties Volgens de officier moeten in deze zaak de achtergronden van de zoge naamde imperatieve hallucinaties, die verdachte zouden hebben gedre ven tot de moord op zijn vriend, wor den gescheiden van de roofmoord zonder meer. De laborant haatte zyn stiefvader en een doekoen (een soort medicijnman) in Indonesië zou hem in verbinding hebben gesteld met de geest van zijn overleden vader. Deze geest manifesteerde zich, volgens verdachte, in steeds terugkerende stemmen die hem bevalen zijn stief vader te doden. Hy heeft het inder daad geprobeerd, maar het overwicht van de stiefvader was te groot. Hy zette niet door. Hierna beval de stem zijn oudere vriend Peters te doden, aldus de verklaringen van de labo rant. Het ging er nu om, of het onge- rymde van zulk een verschuiving van toeleg uit d« psychische toe stand van verdachte kan worden verklaard. De officier aanvaardde dat niet. De laborant had in het eerste verhoor door de politie niet over stemmen gesproken. Hy gedroeg zich toen ais andere verdachten, die een wandaad niet willen bekennen: hy zocht uitvluchten. Later bekende hy maar de stemmen gebruikte hy voordeel paste, aldus de officier. Volgens prof. dr. J. Kloek, direc teur-geneesheer van de observatie kliniek van het gevangeniswezen in Utrecht, moet men bij Indische jon gens als deze verdachte steeds reke ning h ouden met een ongrijpbare mentaliteit die niet in psychiatrische overwegingen hier te lande past. Wanneer de officier de twee gebieden die van de hallucinaties en die van dc roofmoord op zijn vriend wil scheiden denkt hy te schematisch. Verschuivingen van agressie komen in het pathologische denken van een verdachte als deze gemakkelijker tot stand dan in een normaal denkpa troon. Prof. Kloek concludeerde tot ontoerekeningsvatbaarheid. Zover wilde dr. A. J Kroft, direc teur-geneesheer, van de psychiatri sche inrichting St. Servatius in Ven- ray niet gaan. Dr. Kroft concludeer de tot in sterke mate verminderde toerekenbaarheid, ruimte latend aan geringe verantwoordelijkheid, omdat verdachte zich wel ln de hand had toen hy er voor stond zijn stiefva der te doden. De raadsman, mr. G. de Meulder, vroeg ontslag van rechtsvervolging, het met prof. Kloek eens zijnde dat zyn cliënt ontoerekenbaar is. Met terbeschikkingstelling van de rege ring wilde pleiter zich bij voorbaat conformeren. Uitspraak over veertien dagen. De ontwapeningsconferentie in Genève is verdaagd tot 9 juni. Het hoofd van de Russische dele gatie, Tsarapkin, heeft de besprekin gen van de afgelopen drie maanden „volkomen negatief" genoemd. Hy vindt dat het Westen het werk van de conferentie belemmert. „Militaire industriëlen" in Amerika en elders willen de spanning op peil houden, aldus Tsarapkin. Hei zei niet te kun nen begrijpen, waarom sommige Westelijke landen zo optimistisch zyn. Adrian Fisher, het hoofd van de Amerikaanse delegatie, zag „geen reden tot pessimisme". De problemen die de conferentie moet oplossen zijn ingewikkeld, zei hij, een snelle oplos sing is nu eenmaal niet mogelijk. Met geduld, vastberadenheid en vin dingrijkheid zou er voortgang op de weg naar ontwapening worden ge maakt. Het is toch een feit, aldus de Amerikaan, dat er enige vooruitgang is geboekt. voor het voornemen van staatssecre taris Grosheide van O.. K. en W. om esperanto als facultatief vak by het lageronderwys in te voeren. Slechts de S.G.P. by monde van de heer Mieras was er tegen, omdat „het niet de taak der mensen is het oor deel van de Babylonische spraakver warring te doorbreken." De invoering van esperanto vormde een voornaam onderdeel van een wyziging van de l.o.-wet 1920, waar de Tweede Kamer zich gisteren mee bezig hield. Andere onderdelen van deze wetswU- ziging hebben betrekking op de op richting van nieuwe scholen en de verplichte instelling van ouderraden ln gemeenten met meer dan 1 ouder commissie. Als het parlement akkoord gaat met de wijziging zullen in de toekomst ouders het initiatief kun nen nemen tot de oprichting van een openbare lagere school, indien er in een gemeente nog geen openbare lagere school bestaat en de op te richten school tenminste 20 leerl. zal t^len. Inplaats van een ouderraad za! het gemeentebestuur ook een schoolraad kunnen instellen, die meer bevoegdheden en bredere samenstel ling zal hebben dan de ouderraad. De Kamer bleek tegen al deze voor stellen van staatssecretaris Groshei de geen bezwaar te hebben. Dat zy gisteren nog niet werden aangeno men lag aan de KVP'er Engel- bertink, die te elfder ure nog een aantal zeer technische amendemen ten indiende, waar de Kamer nog een nachtje over wilde slapen. De amendementen en de voorstel len van de staatssecretaris zouden vandaag in stemming komen. De Kamei heeft zich gisteren ook bezig gehouden met 't ontwerp oor- logswet. Maar liefst meer dan acht- enhalf jaar nadat het ingediend werd. Dat het zolang geduurd heeft komt door onzekerheid over de vraag of en in hoeverre deze wet een ko- ninkrykswet behoorde te zijn. Na langdurig overleg met de konink- rijkspartners is men tenslotte tot de conclusie gekomen, dat de oorlogs- wet alleen voor Nederland zal moe- ter gelden.Slechts twee sprekers ble ken grote bezwaren tegen het wets ontwerp te hebben: de communist Bakker en de pacifist Bruggeman. De heer Bakker kwam tot de conclusie, dat op grond van deze wet een of en kele figuren in tyden van ernstige spanning een militaire dictatuur in Nederland kunnen vestigen Minister De Jong zou de Kamer vandaag antwoorden. Premier overleden van Sierra Leone In de leeftyd van 68 jaar is gister avond de premie van Sierra Leone, Sir Milton Margai, overleden Volgens berichten is hy enkele weken ziek geweest. Sir Milton bracht vorig jaar een bezoek aan Europa en \x>erde bespre kingen met president De Gaulle van Frankrijk en premier Macmillan van Engeland. Sir Milton Margai, die de voor naamste bewerker van de onafhan kelijkheid van zyn land is geweest, hielp in 1951 mee aan de oprichting van de Volksparty en ijverde met een gematigd nationalisme voor po litieke eenheid en onafhankelijkheid. Op 27 april 1961 overhandigde de hertog van Kent, namens Koningin Elizabeth van Engeland, Sir Milton de officiële stukken ter bekrachtiging van de soevereiniteit en onafhanke lijkheid van Sierra Leone. Het rookbom-ongeluk in België O O Het verplaatsen van een rookbom bij een militaire oefening door een 20-jarige sergeant is de oorzaak ge weest van de dood van drie Belgische dienstplichtigen. Dit heeft de Belgi sche minister van Defensie, P. W. Segers, gisteren in de commissies van landverdediging van Kamer en Se naat medegedeeld. Minister Segers verklaarde, dat het militaire gerechtelyke onderzoek nog niet is voltooid, maar dat „.de ver- antwoordelykheid van sergeant Ro bert Maigre op het spel schynt te staan". EN ONTSPANNINGSPARK Kaatsheuvel. NATUUR- 150 ha levensvreugde voor een „sprookjesachtige" dag in 't hart van BRABANT. De drie slachtoffers hadden met een tiental andere militairen op 26 februari door een koker moeten krui pen. Om de soldaten „vertrouwd te maken met de rook van tanks" had de sergeant de by de oefening ge bruikte rookbom op een andere plaats gezet. „De rechtstreekse oorzaak van het ongeval is duidelijk", aldus de minis ter in zijn verslag. „De niet overwo gen handeling van een jonge onder officier, die uit eigen beweging heeft gehandeld". Ministers Segers verklaarde voorts, dat de voorschriften voor het ge bruik van rookbommen „dikwyis door de instructeurs uit het oog wor den verloren", omdat zy in feite wei nig gevaariyk zyn Bovendien ont braken duidelijke richtlijnen op de rookbommen. Hierin wordt thans verbetering gebracht. De sergeant, die de leiding had by de oefening, werd na het ongeval in hechtenis genomen. De militairen, die het ongeval overleefden, werden na voor de opgelopen rookvergiftiging in het militaire hospitaal te zyn be handeld. met herstelverlof naar huis gezonden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19