Henk Scholte triomfeert in „slag tegen de hitte Rammelend zaterdagteam klopt Frankrijk met 3—2 Hockeyteam heeft weinig moeite met Zuid-Afrika GROOT FAVORIET Bittere afgang van wonderkindKees de Ruyter VVS verliest van Alexo 0-3 Oerter nadert 63 meter TELEURSTELLENDE INTERLAND IN KATWIJK Schrik voor Heerjansdam Ruime zegemaar geen topvorm Wat traag Geen zin LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG SI APRIL WM 99 Henk Scholte heeft zijn haast onstuitbare jacht op biljarttitels in de naar het zomersei zoen hunkerende badplaats Callantsoog voort gezet met een hernieuwd kampioenschap in het libre, de tiende nationale titel van de Eind- hovenaar, de derde van dit seizoen na zijn ze gepralen in de kaderspelen 47/2 en 47/1. Bo vendien veroverde Scholte een maand geleden in Bilbao de Europese titel in het 47/2, terwijl onder de finalisten was. daarna de Europese kroon in het 47/1 hem slechts met een verschil van drie beurten ont ging. Nu rest Scholte nog een greep naar de allerhoogste eer op biljartgebied, die hij in de eerste week van juni kan verwezenlijken in het wereldkampioenschap libre in de Spaanse havenstad Vigo, waar de Brabander als laatste Europese kampioen al zeker van een plaats Daar start Scholte als de grote favoriet vooral gezien zijn spel in het weekeinde van de slag tegen de hitte", zoals de titelstrijd in Callantsoog geboekstaafd zal blijven, want toen de zon na twee regendagen doorbrak was het in de charmante biljartzaal van het hotel Callant, waar de uit sportjournalisten bestaande biljartclub Kant noch Band" als organisator debuteerde, niet meer om uit te houden .Zaterdagmiddagmet tientallen schijnwerpers van een tele visieploeg als extra warmtebron, stonden de matadoren drijfnat van 't zweet in 'n op toptemperatuur gestookte oven. Het was toen zo erg, dat de laatste middagpartijen, nadat de televisiemensen hun werk hadden gedaaneen tijdje werd gestopt om pas nadat de schijnwer pers waren gedoofd en de spelers aan de ook veranderde licht omstandigheden waren gewend, te worden voortgezet. In drie partijen 1500 caramboles Maar Juist in dit weekeinde groeide Scholte naar zijn vorm van het vo rige kampioenschap in Winkel, toen hij het verbluffende record van 184.21 algemeen gemiddelde speelde. In de hem resterende drie partijen tikte de zwartkijkende Brabander 1500 caram boles ln zes beurten bijeen, waardoor zijn algemeen gemiddelde, dat na een voor zijn doen matig begin na vrij dag 101.11 bedroeg, nog tot 138.33 groeide. Scholte begon, zaterdagmiddag met een winstpartij in drie beurten op Jacobs, daarna liet hij de overblufte Beekman in één beurt op 1 staan en zondagmiddag bond hij de toen nog met een matchpunt voorsprong aan de leiding gaande Hans Vult ink in twee beurten aan zijn zegekar. De Aaltenaar was zaterdagavond een punt kwijt geraakt aan de terug gekeerde Jacobs, die met een uitein delijk gemiddelde van 67.11 bewees, dat zijn nationale titel van twee jaar geleden geen toevalstreffer is ge weest. I banden, dat, door specialisten uitge voerd, zo gemakkelijk lijkt, maar een I volledige concentratie en beheersing van de zenuwen eist. Gokje De eindstrijd ging dus tussen Scholte en Vultink, waarin de Aal tenaar aan een overigens in finales weinig voorkomende remise genoeg zou hebben om kampioen te worden. Scholte won de trekstoot en liet Vul tink voorspelen, een gokje, want ook de Gelderlander heeft al eens een serie van 500 gemaakt. Vultink begon met een 2, waarna Scholte 11 caram boles bijeen stootte. Toen kreeg Vul tink de ballen in de goede positie en begon aan de serie Americaine, het wonderlijke drijf spellet je langs de Vaardigheids- proeven Turnkring Duizend deelnemers en deelneem sters hebben deelgenomen aan de jeugdvaardigheidsproeven (voor 8 t/m 11-jarigen), die door de Turn kring Leiden en Omstreken werd ge organiseerd. Het aantal toont wel aan dat er onder de jongeren een zeer grote belangstelling voor de re gelmatige gymnastiekbeoefening be staak Nadat in de afgelopen weken in talloze gymnastieklokalen onder het wakend oog van juryleden de vaar digheid aan de verschillende tum- t-oestellen was getoond, trad de jeugd zaterdag op het Wassenaarse land goed „Duinrell" aan voor de wandel- proef van 10 of 12 kilometer. Naast de Leidse verenigingen, Brunhilde, Nieuw Brunhilde, Rond om de Maredijk, Concordia, Excelsior, LTC en DOS namen uit de omgeving deel: Hou-Vast (Alphen), OGAV Oegstgeest)DOS (Noordwijk), Her cules (Katwijk), SKR (Katwijk a.d. Rijn) en WIK (Wassenaar. De diplo ma's A ,B of C werden uitgereikt aan resp. 451, 209 en 88 meisjes of jon gens. Niet allen voldeden dus aan de vaak strenge eisen. Volleybalcompetitie WS heeft de beslissingswedstrijd tegen Alexo niet in een zege weten om te zetten. Met 0—3 gingen onze stadgenoten, die nu degradatie wed strijden zullen moeten spelen, ten onder. In de eerste set nam VVS dank zij een hard werkende aanvoerder Henk Kleingeld, een 8—3 voorsprong. Maar daarmee was al het kruit ver schoten. Terwijl de Leidenaasr ge leidelijk aan naar een dieptepunt wegzakten, klommen de studenten cmhoog. Even nog vocht VVS met de moed der wanhoop terug en kwam naast Alexo :13 —13. De studenten hadden echter het geluk aan hun zijde, toen een bal, die op de rand van het net balanceerde, aan de Leidse zijde naar beneden viel. Via 13—14, 13—15 werd het 0—1. De tweede set was snel beslist. Tot 8—8 bleef VVS overeind. Een wonderlijke beslissing van de scheids rechter betekende het einde. Alexo serveerde en terwijl de bal nog in de lucht was, floot de arbiter. Bram Favier ving de bal op „Punt", zei da fluitist. Protesten van VVS kon den hem niet tot andere gedachten brengen, zelfs niet tot een dubbel- fout, zoals de bijscheidsrechters voor stelden. Teleurgesteld verloren onze stadgenoten deze set met 10—15 2 Ook in de derde-set gaf VVS in het begin aardig partij. Na 8—10 kwam het einde toch nog met 10—15 (0—2). En aan deze laatste voorwaarde kon Vultink niet voldoen. Na 105 bleven de ballen vast liggen en toen de doodnerveuze Vultink de acquit- stoot miste, greep Scholte zijn kans met beide handen. Zijn slotserie van 489 werd geen schoolvoorbeeld van perfecte uitvoering van de serie Ame ricaine. Na 253 razendsnel bijeen ge tikte caramboles raakte Scholte in een hoek in het slop en het duurde tot 275 voordat hij de positie terug had. Er kwamen nieuwe moeilijkhe den na 360, maar Scholte bleef knok ken en opnieuw kon hij na 399 zijn rondwandeling vervolgen. Nog een maal groeide de spanning tot het toppunt toen na de 413ste carambole de witte ballen zo dicht bij elkaar bleven liggen dat arbiter De Haan tot tweemaal toe „vast" annonceerde. De vertwijfelde Scholte hield echter vol. dat er tussen het ivoor nog „licht" was en een vergrootglas toonde dit tenslotte ook aan. Een paar stoten verder was Scholte weer aan de lange band en stond zijn hernieuwde kam- p'oenschap niets meer in de weg. Bitter Triomf dus voor Scholte, maar een bittere afgang voor een groot kam pioen van weleer. Want de nu 38-ja rige Kees de Ruyter, die dertig jaar geleden als „Keesje het wonderkind" de biljartwereld met zijn vaardigheid verbaasd had doen staan, die na de oorlog de eerste Europese titel in het libre (in 1950) voor zich opeiste, die vjjfmaal in zjjn grote specialiteit Ne derlands kampioen werd en tien jaar lang recordhouder was met een ge middelde van 111.11, bleef in Cal lantsoog met de Amsterdammer Ben nie van Leeuwen beneden de grens van 30.00 en degradeerde m.p car. brt. h.s. gem. Scholte 12 3320 24 500 138.33 Vultink 11 3107 58 324 53.56 Ligthart 10 2809 74 338 37.95 Jacobs 9 2886 43 500 67.11 Beekman 4 1830 55 367 33.27 Roodenbui-g 4 2101 69 241 30.44 De Ruyter 4 2058 80 499 25.72 Van Leeuwen 2 2108 91 255 23.16 Toernooi-gemiddelde 40.92. TBS wint laatste wedstrijd (37-73) The Bona Stars heeft de competi tie met een overwinning afgesloten. Met duidelijke cijfers 3773, werd het Haarlemse Antilopen in eigen huis geklopt. Door dit resultaat ein digde TBS in de landelijke klasse B op de tweede plaats achter Punch. De eerste minuten gaven een wis selend spelbeeld te zien. Geen van beide teams slaagde er aanvankelijk in een beslissende voorsprong te ne men. Eerst nadat onze stadgenoten het tempo hadden opgevoerd kon de Antilopen-verdediging voldoende onder druk worden gezet om via 11—26m een 1540 ruststand te be reiken. Hoewel TSB enkele invallers telde, kon de ploeg ook in de tweede helft het straffe tempo handhaven. Enke le foutjes in de Leidse verdediging waren er echter de oorzaak van, dat de Haarlemmers iets van hun ach terstand konden afknabbelen. Met 3773 kwam tenslotte het ein de. Hongarije verslaat Fransen in Parijs In een wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams heeft Frankrijk zaterdagmiddag te Parijs met 1-3 verloren van Hongarije. Bij de rust hadden de Hongaren met 2-0 de leiding. Het was de eerste ont moeting tussen belde ploegen. Linksbinnen Tichy had met twee doelpunten een groot aandeel in de zege van de Magyaren, die door mid- voor Albert in de veertiende minuut van de eerste helft de leiding hadden genomen. Twee minuten later scoor de Tichy zijn eerste treffer, in de 24ste minuut na de hervatting bracht hij de stand op 3-0, waarna Coussou de Franse eer redde. De return wordt 23 mei in Boedapest gespeeld. A. Oerter, de Amerikaanse twee voudige Olympische kampioen, heeft zaterdag te Walenut (Californië) het in zjjn bezit zijnde wereldrecord dis cuswerpen opnieuw scherper gesteld. De 27-jarige Amerikaan bracht het op 62.94 meter. Sedert 27 april stond het met 62.62 meter op zijn naam. Het is de vierde maal dat Oerter het record verbeterde. Corrie van Wijk verder met kogel Corrie van Wijk van DEM heeft zondag tijdens wedstrijden te Bever wijk haar eigen nationale record kogelstoten, dat sinds 31 mei 1962 op 14,49 meter stond, verbeterd en ge bracht op 14,72 meter. Zij kwam tij dens de wedstrijden drie keer boven haar oude record. Uitslagen HENK SCHOLTE Roodenburg 500 5 115 42.00 Beekman 500 5 367 100.00 Ligthart 500 17 270 29.41 j Van Leeuwen 467 17 212 27.47 De Ruyter 119 8 55 14.87 1 Vultink 500 8 258 62.50 Scholte 500 3 359 166.66 Jacobs 279 3 275 93.00 Van Leeuwen 473 20 178 23.65 De Ruyter 500 20 236 25.00 Roodenburg 355 15 107 23.66 Ligthart 500 15 132 33.33 Beekman 1 1 1 1 Schollte 500 1 500 500.00 Jacobs 500 2 384 250.00 Vultink 500 2 324 250.00 Roodenburg 235 5 142 47.00 Jacobs 500 5 473 100.00 Beekman 191 9 81 21.22 Van Leeuwen 500 9 255 55.55 Ligthart 500 10 338 50.00 De Ruyter 67 10 23 6.70 Vultink 107 2 105 53.50 Scholte 500 2 489 250.00 (Van onze sportredacteur) Vier minuten voor het einde van de zaterdaginterland Ne derland-—Frankrijk kwam de zege van oranje toch nog even in gevaar. Bij een poging om op doelman Cas Woudstra te rug te spelen liet stopper Joop Visser het leer zo onfortuinlijk van zijn schoen glijden dat het rechtsbuiten David niet de min ste moeite kostte om via de bin nenkant van de paal de Franse achterstand terug te brengen tot 3—2 Vooral voor de Heerjansdamse supportertjes, die achter het doel van Woudsma zo trots grote spandoeken Joop Visser, onze stopper" en „Hup Holland, Hup Joop" in de Katwijkse lucht hadden geprikt, was het een bij zonder moeilijk moment. Verlegen verstopten zij hun slogans in het geduldige gras van het Quick Boys-stadion Kort daarop verscheen de Franse rechtsbuiten opnieuw in kansrijke positie voor het Neder landse doel, maar ditmaal richtte hij enkele decimeters te scherp en ging zijn schot rakelings naast. Ongetwijfeld tot grote opluchting van èn Visser èn Cas Woudstra, welke laatste zich totaal verkeerd had opgesteld Venijn Onverwacht zat er 'daardoor nog wat Frans venijn in de staart van deze door de bank genomen teleur stellende eerste ontmoeting voor het jaarlijkse drielandentoernooi. Met een gelijkspel zouden de Haantjes echter een te royale honorering heb ben gekregen. Weliswaar demon streerden zij in de eerste helft, waar in de Nederlandse ploeg zwak in de opbouw, zwak in de afweer zel den tot constructief voetbal kwam. een surplus aan persoonlijke techni sche vaardigheid, in het bijzonder midvoor Chevalier, maar daar dit ge goochel het tempo sterk drukte, le verde het weinig vruchten op. Een blunder van Woudsma, die zich te ver voor zijn doel had opgesteld, moest de Fransen dan ook aan hun openingstreffer helpen. In de zeven tiende minuut wipte David een door rechtsbinnen Hild doorgekopte bal handig over hem heen. Eerst in de 31ste minuut slaagde de rammelende Nederlandse ploeg erin de score recht te trekken: links binnen Kiel legde de laatste hand aan een van de zeldzame geslaagde combinaties tussen Slagboom en Bos nia. En één minuut voor de rust bracht de beste man van de oranje - formatie, rechtshalf Jan Nieuwstra- ten, met een knap schot, dat doel man Corbel volledig verraste, de stand op 21. zelden boeiend. De spanning keerde pas weer terug, nadat David, zoals in de aanhef vermeld, profiterend van de fout van Visser de Franse achter stand reduceerde tot 32. Maar kwa litatief kon dit de wedstrijd niet meer redden. De ontmoeting werd bijgewoond door 3500 bezoekers o.w. de KNVB- stuurders ir. H. Hopster en Dirk Nijs. Overwicht Na de hervatting veroverde de fy siek sterkere Nederlandse ploeg een groot veldoverwicht. Enkele snelle acties van linksbuiten Slagboom, die zich even over de slagboom der mid delmatigheid wist heen te tillen, brachten vaart in het Nederlandse spel. Een doelpunt van Pannen, die in de vierde minuut een voorzet vaar Slagboom met het hoofd langs Cor bel joeg (31) leek de basis te zullen vormen voor een grote Nederlandse zege. Maar uiteindelijk wist deze wel heel matige oranjeploeg toch niet goed raad met de na de hervatting vrijwel uitgebluste Franse formatie. Het briesje verzandde tenslotte weer in brokkelig aanvalsspel. Ook in de tweede helft was daardoor de strijd Onze nationale hockeyploeg is gereed om de grote strijd ook van belang voor de plaatsing in het Olympisch toernooi in Tokio met Duitsland aan te binden. Met Zuid-Afrika als nagenoeg ideale sparring-partner heeft het elftal zaterdag in Amstelveen voor ongeveer 2.000 toeschouwers in weer een andere formatie een nuttige test op conditie en stoot kracht gehad. De 4-1 overwinning op deze snelle, zeer sterk ver dedigende springbokken stemt tot tevredenheid. Dat het Nederlands elftal echter m topvorm is, kan men niet zeggen. In de achterhoede, waar John Elffers in zijn tweede interland overigens een voortreffelijke partij speelde, werd nog wel eens wat traag gerea geerd. Spil Fiolet had voor rust dui- delijK moeite met zijn opstellen en over het geheel genomen werd deze middag nogal eens onzuiver geplaatst en slecht gestopt. De opzet van de Nederlandse aan vallen met het sterk stuwende spel van de middenlinie was uitstekend met een grote variatie in de diepte pass en sterk vleugelspel. Het binnen- trio, ditmaal gevormd door de hard wei-kende, fel door de Zuidafrikanen belaagde schakelspeler Van 't Hooft, midvoor Zweerts en op de linksbin nenplaats de onberekenbare Voigt, speelde in nauwe samenwerking met de vleugels, maar vooral met de snel le linksbuiten Arie de Keyzer een ongrijpbaar spel van switch en short passing. Dat hun acties maar zel den gelukten was niet alleen te wij ten aan het hobbelige, voor top-hoc- key eigenlijk ongeschikte veld. Het ging ook vaak mis door slordigheid jes, slecht schieten (Zweerts) en te veel „pingelen" (Voigt). Voigt maakte drie schitterende doelpunten en was alleen daardoor zijn plaats al dubbel en dwars waard, liet was echter juist, wat een official na afloop zei: „ze hebben nu vier doelpunten gemaakt hoeveel zou den het er geweest zün wanneer Voigt de bal wat meer had afgege ven". Hard tegenspel De Zuidafrikanen, sedert hun laat ste bezoek aan Nederland in 1957 aanmerkelijk in speelkracht toegeno men, leverden een hard maar niet afbrekend tegenspel met een stugge en consequente dekking afgewissels door goede, snelle en verre van onge vaarlijke uitvallen. Doelman Boks kreeg zodoende heel wat meer werk dan een week tevoren tegen Wales. De wedstrijd was nauwelijks 5 mi nuten oud ,toen de Oranjeploeg de score opende met een kogel van Jaap Voigt uit een geraffineerd door Van 't Hooft aangegeven strafcorner. Het doelpunt werd voorafgegaan door een offensief, dat in hoofdzaak werd geleid over de linker-vleugel, waar Arie de Keyzer en Jaap Voigt hun tegenstanders met aal-gladde eentwee acties op het verkeerde been lieten staan. Datzelfde speltype, waarbij ook F. Zweerts en Francis van 't Hooft steeds meer werden be trokken begon zich na de eerste treffer te ontwikkelen. De zuiverheid, die dit subtiele spel behoeft, ontbrak echter en zo kwam het, dat geen van de Nederlandse doelpunten een rechtstreeks gevolg was ran combi natiespel. Na 22 minuten werd het 2—0 toen Voigt een vrije slag van Krol ineens verwerkte tot een voor doelman Maurer onhoudbaar schot. spon zich een attractieve strijd tus sen de techniek van Oranje en de stugheid van de „Springbokken". Juist in een periode van Neder landse overmacht misschien dat juist daardoor de aandacht van de verdediging iets verslapte kwam het fraaie tegendoelpunt van de groenhemden, met omgekeerde stick uit moeilijke positie gescoord door linksbinnen Edwards. Wat zich tot dusver aan lauwheid in de Neder landse ploeg demonstreerde, ver dween als een schrikreactie op deze tieffer en van dat moment af ging het er nog maar om of de gasten erin zouden slagen de nederlaag zo beperkt mogelijk te houden. Het ge lukte niet. de 5de Nederl. strafcorner werd in de 60ste minuut na een mis ser van Voigt door de naar rechts gezwenkte De Keyzer benut en vier minuten voor het eindsignaal van de rustig leidende scheidsi-echters Herrebrugh (Med.) en Hawkins <Z- Afr.) maakte Voigt met een scherp diagonaal schot uit ogenschijnlijk on mogelijke positie zijn derde doelpunt, 41. Het Nederlandse team kwam a.ls volgt in het veld: Boks, Leemhuis Elffers, Fokker, Fiolet en Terlingen, Krol, Van 't Hooft, Zweerts, Voigt en De Keyzer. Het Nijmeegse SCH, uitko- mende ln de oostelijke tweede klasse A maar reeds zeker van i degradatie, heeft zondagmiddag J scheidsrechter Visser genoopt de competitiewedstrijd tegen WAVV J in Wageningen te staken. De i NIjmegenaren hadden kennelijk l niet veel zin en steeds groter J werd hun achterstand. Bij de stand 82 boden de SCH'ers helemaal geen tegenstand meer. Twaalf minuten voor het einde floot de scheidsrechter af liet de spelers inrukken. Zweerts rechtsop weg naar het Zuidafrikaanse doel. De doelman van het Frans j zaterdagelftal maakt een einde aan een Nederlandse aanval. (Foto Leldsch Dagblad) Attractief Na rust, toen de middcnlinie met Fiolet weer geheel in zijn spel het middenveld volledig beheerste, ont- Tafeltennisploeg verloor in Boom De Nederlandse heren tafeltennis ploeg heeft te Boom een duidelijke nederlaag geleden tegen België. Onze zuiderburen zegevierden met 5—2. Voor de Nederlandse winstpunten zorgde de nationale kampioen Frans Schoofs, die zowel Pierre Juliens als Paul van Elewjjck in twee games ver sloeg. Gé Bakker en Mauri Colthof konden het niet tot een overwinning brengen. Geen promotie voor dames van LMHC De beslissingswedstrijd voor een plaats in de promotieklasse tussen de damesteams van de Leidse Mixed Hockeyclub en HHYC heeft onze I stadsgenotes geen succes opgeleverd. I De Haagse ploeg won met 10. I Het enige doelpunt van de span- i nende wedstrijd werd gescoord door Trix Bensink. Keer op keer belaag den de voorhoeden van beide teams daarna nog het vijandelijke doel, maar zonder enig resultaat. De voorhoede van H.H.Y.C was aanmerkelijk sneller en kwam dan ook vaker tot het doel van Leiden. De Leidse verdediging keerde de aan- vallen steeds opnieuw en met harde schoten werd de eigen voorhoede de gelegenheid gegeven een tegenpunt te maken. Dit lukte echter niet, want de aanvallen van de Leidse dames kwamen meestal niet verder dan de cirkelrand. Met een 1—0 stand voor H.H.Y.C. werd de wedstrijd beëin- j I digd. H.H.Y.C. komt nu volgend jaar J in de promotieklasse uit terwijl Lei den in de tweede klas blijft. DE SPARTAAN Een jeugdploeg gewichtheffers en worstelaars van de Leidse kracht sportvereniging „De Spartaan" heeft zaterdagmiddag in Dordrecht strijd geleverd. Zowel bij de worstelaars als bij de gewichtheffers legden Spar tanen beslag op de eerste plaats. Gewichtheffen 1) A. de Bruin 235,2 kg. P. Iterson met 180 kg, S. Willem- se 202,5 kg. en H. Schuchard 217|5 kg verbeterden hun persoonlijke presta ties. Worstelen 1 J. Gout met twee gewonnen partijen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8