Ovaties in V.S. voor Concertgebouworkest Zeer grote drukte in de Bollenstreek kunst kalei öoscqqp OEFENSCHEPEN VOOR VISSERIJ DELIER WINNAAR OP HET CONCOURS SASSENHEIM hogere officieren Rijkspolitie was echter paraat Indrukwekkend slotAmsterdam Promotion Onzichtbare restauratie 11 van „Meermin i Ylaardingen en Honselersdijl kregen de lof van de jury Nieuwe studie is klaar Grand Prix voor tulp in Parijs BEN BELLA Tragere bevordering IN MOSKOU Keukenhof trok 63.000 bezoekers Vier mannen aangehouden na nachtelijke klopjacht Sassenlieimer bij prinses Irene Doodstraf voor dr. Soemokil Opgericht 1 maart 1860 Maan Jag 27 april 1964 Derde blad no. 31247 Advertentie De actie „Amsterdam Promotion", gedurende de afgelopen veertien da gen in New York, heeft vrijdagavond een indrukwekkend slot gekregen door het optreden van het Concert gebouworkest onder leiding van Ber nard Haitink in Lincoln Center. Voor dit (uitverkochte) galaconcert hadden burgemeester mr. G. van Hall en de Nederland-Amerika stich ting (waarvan de vroegere ambassa deur in ons land Philip Young pre sident is) bijna 600 gasten uitgeno digd, o.a. James O. Brien, vertegen woordiger van New Yorks burge meester. mr. E. Schiff, zaakgelastig de van de Nederlandse ambassade, dr. J. G. de Beus, permanent ver tegenwoordiger bij de VN, de heer B. J. Slingenberg, consul-generaal en de directeur van de Newyorkse haven, Austin Tobin. Op dit concert beleefde de com positie „Mouvements Retrogrades" van de Nederlander Ton de Leeuw haar première. Voorts werd het pia- Slachtoffers van een intrige In de Poolse pers is zaterdag voor het eerst openlijk geschreven over de brief, die 34 vooraanstaande Poolse intellectuelen vijf weken geleden pre mier Cyrankiewicz hebben toegezon den en waarin zij aandrongen op grotere culturele vrijheid. In deze brief, die nog niet is gepubliceerd, werd de censuur een bedreiging van de Poolse cultuur genoemd. Het Poolse weekblad „Polityka" schrijft thans dat de meerderheid van de ondertekenaars van de oproep in een vaJ waren gelopen die was op gesteld door organisatoren van een „intrige". Het betreurt, dat er een poging is gedaan om een wig te drij ver tussen de leiding van de commu nistische partij en het „creatieve mi lieu". De culturele vrijheid in Polen is sedert het einde van het tijdperk der persoonsverheerlijking groter ge worden en men kan onze leiders er niet van beschuldigen dat zij het creatieve milieu binnen het geheel van de socialistische revolutie ver waarlozen, aldus Polityka. Functionarissen in Warschau heb ben tegengesproken, dat de regering rerresailles heeft genomen tegen een aantal ondertekenaars. Het beeldje van de Zeemeermin in de haven van Kopenhagen, waarvan een vandaal het kopje heeft afge zaagd, zal van het voetstuk worden genomen voor reparatie in een gie terij. Alleen het kopje zal opnieuw worden gemaakt en het beeld zal er na de restauratie precies hetzelfde uit zien als tevoren omdat de giet vormen van bewaard zijn gebleven. Er bestaan buiten Denemarken twee kopieën van het beroemde beeld, na melijk in Brazilië en Hongkong Het beeld is al dikwijls het doelwit van vandalen geweest. Het is meer malen beschilderd of behange met ondergoed, maar nog nooit be schadigd. Het in 1913 bij de haven geplaatste beeldje is vervaardigd door de beeld houwer Edvard Eriksen, naar het model van diens echtgenote Eline, die nu nog 83 jaar oud in Ko penhagen woont. De politie heeft tot- nutoe geen spoor van de dader(S) kunnen vinden. Het is niet uitgeslo ten, dat het hier om een uitzonder lijk fanatieke souvenir jager gaat. Raadselachtige reiziger in ziekenhuis (Van onze Bredase correspondent) Sinds zaterdagmorgen ligt in het Ziekenhuis van het Noordbrabantse plaatsje Oudenbosch de 26-jarige West-Berljjner R. Lindner, die daar onder raadselachtige omstandighe den terecht is gekomen. Hij werd in alle vroegte gewond langs de spoor baan bij Zevenaar gevonden, terwijl de trein waarin bij met een West- berlfjnse hockeyploeg op weg was naar Ramsgate in Engeland, Neder land helemaal niet heeft aangedaan. De Westduitse hockeyers reisden op een gezamenlijk vervoerbiljet. Het verhoor dat de Zevenaarse rijkspolitie Lindner heeft afgenomen heeft tot dusver weinig of niets aan het licht gebracht. Hij zwijgt over de wijze waarop hij ergens in België zijn ploegmakkers is kwijtgeraakt, over de manier waarop hij kans heeft gezien Nederland te bereiken en laat evenmin iets los over zijn val of sprong uit de trein, waarbij zijn lichaam een afstand van 21 me ter over de spoorbaan, een fietspad en het tal du heeft afgelegd. Aangenomen wordt dat Lindner 's morgens om half zes op het sta tion in Roosendaal in de trein naar Dordrecht is gesprongen. In de haast sprong deze reiziger echter niet in de trein naar 's Hertogenbosch, maar in die naar Dordrecht, die juist zou wegrijden. Hij is niet in Dordrecht aangekomen. Het is moéelijk dat Lindner onderweg zijn vergissing heeft ingezien en besloten heeft uit de trein te springen. Van de Westberlijnse politie kwam intussen het bericht dat Lindner nooit iets met haar te maken heeft gehad. De Duitse hockeyers zullen morgen uit Engeland naar Duitsland terugkeren. Of Lindner zich bij hen zal kunnen aansluiten is nog onzeker. noconcert in G. van Ravel uitge voerd, met Daniël Wayenberg als so list en de Symfonie nr. 1 van Mahler. Eurgemeester Van Hall en de heer Philip Young boden hun gasten na afloop van het concert een receptie aan. Pianist Wayenberg oogstte een groot succes met het pianoconcert van Ravel en na het laatste deel van het programma bracht men het or- kt„ en dirigent Bernard Haiitink een staande ovatie, een hulde, die in de Verenigde Staten weinig gebruikelijk is. De Newyorkse pers was vol lof over de prestaties van het orkest. De New York Times had wel enige kritiek op de klankverhoudingen en de in terpretatie. Men acht het orkest een der beste ter wereld. De New York Herald Tribune sprak van een schit terend orkest met een ongeëvenaar de heldere en evenwichtige klank. Opvallend is, volgens dit blad, de snelle ontwikkeling van de dirigent Bernard Haitink. De vertolking van Daniël Wayenberg noemde het blad perfect. Zaterdagmiddag vond in de Carne gie Hall het tweede concert plaats. Concertmeester Herman Krebbers speelde het vioolconcert van Beetho ven en oogstte met dit eerste optre den in de VS groot persoonlijk suc ces. Na de pauze volgde de tweede symphonie van Brahms, die door het publiek met ongewoon enthousiasme werd ontvangen. Gisteravond gaf het Concertge bouworkest het derde en laatste con cert in New York. Op het program ma stonden het eerste pianoconcert van Beethoven met als solist Daniël Wayenberg en de achtste symphonie van Bruckner. U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Eerste prijs voor bariton Kraak De jonge Nederlandse bariton Mei- nard Kraak heeft op een concours in Parijs uit 46 deelnemers een eer ste prijs gekregen. In de jury hadden onder meer zitting Charles Panzera en Irma Kolassy. Meinard Kraak heeft onder leiding van Jan Keizer aan het conservatorium in Amster dam zijn solistische en pedagogische diploma's gehaald en heeft toen een beurs gekregen om zich in Parijs bij Bernac te specialiseren in de Franse liedkunst. Meinard Kraak behaalde zijn eerste prijs met o.m. liederen van Ravel. De tweede concoursdag van de Bond van Chr. Muziekverenigingen in Nederland, verwerkte 16 korpsen, waarmee (eetpauze inbegrepen) ongeveer 10 uren waren gemoeid. Hun herkomst was overwegend uit Noord- en Zuid- Holland met een uitloper naar Cadzand. Drie grote winnaars kwamen uit de strijd. Winnaar noemen we de hoogvliegers, die in de hoogste afdeling (G), zich 9/10 van de haalbare punten zagen toegekend, d.i. ten minste 324. Zul ke winnaars krijgen er een gesproken „wimpeltje bü, n.l. de woorden „met lof van de jury". Vlaardingen en Honselerdijk veroverden dat wimpeltje met de hakken over de sloot, elk met 324 punten. De Lier overtroefde ze al lebei met 335 punten. Hier raken we een dode zijde van het concoursbes tel. Laat het vrije werk er uitsluitend zijn om de ar tistieke en concerterende vermogens van het korps te toetsen, zodat wie met misbaksels komt aandragen ook geen „lof van de jury zou kunnen venverven. Men vergeve ons deze uitval! Virtuositeiten zonder meer dienen niets, zijn een dienstbaar middel, maar een leeg en slecht doel. Virtuositeit niet voldoende Dat Vlaardiingen en Honselersdijk beide precies op 324 uitkwamen zou als toevalsuitkomst nogal onwaar schijnlijk zijn. De jury zal ze dus wel in onderling beraad over de gluks- streep gehaald hebben. Overigens menen we, dat een „lof van de jury" ons stellig niet als onrechtvaardig voorkomt. Welke reden de leiding had om De Lier in een zelfde afdeling een ander verplicht werk op te leggen dan aan Vlaardingen en Honselers dijk, kunnen we niet raden. Voor deze twee laatste was „An original Suite" van Gordon Jacob verplicht en voor De Lier een „Modale Suite" van Flor Peeters, bewerkt door de Vlaming Moerenhout. De jury (de H.H. van Yperen, Steyn en Westerhout) behandelt de vraag HOE wordt gespeeld. Er is daarnaast ook nog een vraag WAT wordt vertolkt ter beoordeling. Over de vergevorderde korpsen spreken we ongemerkt niet meer als van fan fare of harmonie, maar als van „or kest". Deze benaming leidt de ge dachte naar het symfonie-orkest en z'n repertoire. En deze twee gebieden vergelijkend, is er toch nog steeds van een teleurstellend artistiek kwa liteitsverschil sprake. Het is een moeilik probleem, maar jury's (en uitgevers) zouden er toch meer aan moeten doen. Intussen betogen we niet, dat de verplichte werken in de afdeling G geheel van kunstwaarde waren ontbloot. Gordon Jacob is een Engelse com ponist. iemand die zeer intelligent instrumenteert. Hij baseerde zich in zijn „Original Suite" op klassieke compositie-principes en hoedde zich er ook voor, dingen te zeggen die al eerder en beter door anderen waren gezegd en dus overbodig zouden zijn. Het eigen gezicht van de tijd sche mert door alles heen en zijn werk klinkt goed. Op te merken valt ech ter, dat het laatste deel van zijn Sui te een inzinking wordt bij het vooraf gegane. Datzelfde is het geval met de Mo dale Suite van de organist Flor Pee ters, directeur van het Antwerps Conservatorium. Deze schreef een veel opzichtiger op oude vormen te ruggrijpende compositie, waarin „uit komende stemmen" van het orgel on miskenbaar zijn, maar zijn finale was iets verschrikkelijks om aan te ho ren. Of heeft Moerenhout deze in de bewerking verknoeid? De suggestie ligt voor de hand. dat veel compo nisten van de tweede of derde cate gorie van heden wel genoeg geïnspi reerde muziek in de geest in voor raad hebben om goed te beginnen, nu ar dat hun inspiratiebron al doen de opdroogt en de grote worp mis lukt. Het betere in dit opzicht kwam in de vrjje sector van Honselersdijk (waar de harmonie helaas nog geen uniformen bezit) met „Epaminondas" van G. van Roeck, vermoedelijk ook een Vlaming. Hier regeerden poten te invallen, die behoorlijk werden uitgewerkt bij een nogal symfonische denkwijze, hetgeen bij dit van fagot en contrabas voorziene orkest nogal trof. Vooral de maskerade-patronen gaven een muzikaal effect. Het vrije werk van De Lier heette Petite Suite de Concert, van Cole ridge Taylor, ons niet bekend. Deze in feite „Grande Suite" heeft een zeer welsprekend, dartel-badinerend tweede deel, dat échter de fout heeft niet te willen eindigen. Deel 3 boeide ons aanzienlijk minder en deel 4 verzinkt in onmacht. Genoemde compositie vergt veel verantwoordelijkheid in de solistische passages en symfonische bekwaam heid van de eerste tot de laatste man van het orkest. Alles is natuurlijk toegespitst op een hoog cijfer van de jury. Daarvoor zou het verplichte werk alleen voldoende moeten zijn. Een harmonie, ten opzichte waar van we toekenning van maar een tweede prijs niet konden begrijpen, was die van Koog-Zaandijk o.l.v. W. Schoon (in Leiden dirigent van Werkmans Wilskracht")Het voert te ver om daarop in te gaan. Dat de ontvangende vereniging „Crescendo" van Sassenheim (afd. E) o.l.v. Peet van Bruggen het niet tot „lof" heeft gebracht, is uiteraard jammer. Wij hebben de mogelijkheid daartoe wel eens in het korps gezien. Burgemeester Duiker van Katwijk herhaalde als Bondsvoorzitter na af loop nog eens de bij de opening bij voorbaat uitgesproken dankbetuigin gen, maar betrok er ditmaal ook de Sassenheimse politie in. V. Uitslagen van zaterdag: Afd. D. fanfare: „Excelsior" Cad zand 324 punten, 3e prijs. Afd. D. Harmonie: Oranje Har moniekapel Wormer 291,5 punten, le prijs. Afd. C. fanfare: „Patrimonium" Amstelveen 270 punten, 2e prijs. Afd. D. Harmonie: „De Bazuin" Utrecht 278,5 punten, 2e prijs. Afd. E. fanfare: „Sursum Corda" Andajk 275 punten, 2e prijs; „Soli Deo Gloria" Alblasserdam 267,5 punten, 2e prijs; Soli Deo Gloria" Colijns- plaat 257,5 punten. 2e prijs; „Sursum Corda" Krommenie 295,5 punten, le prijs. I Afd. E. harmonie: „Concordia' Monster 257,5 punten, 2e prijs. Afd. F. fanfare: „Soli Deo Gloria' Wieringermeer 295,5 punten, le prijs. Afd. E. Harmonie: „Crescendo" Sassenheim 299,5 punten, le prijs. Afd. C. fanfare: „Oranje" Rotter dam 253 punten, 2e prijs. Afd. F. harmonie: „Soli Deo Glo ria" Koog-Zaandijk 263,5 punten, 2e prijs. Afd. G. harmonie: Honsels Har monie Honselersdijk 324 punten, le prijs met lof van de jury; „Excelsior" De Lier 335 punten, le prijs met lof van de jury. Het ziet er naar uit, dat het vis serij-onderwijs in de toekomst zal kunnen beschikken over twee oefen- schepen, een voor het maken van dagreizen en het andere voor het maken van meerdaagse reizen naar verder gelegen visgronden. Deze me dedeling heeft wethouder H. de Boer gedaan tijdens de begrotingsbehande ling door de gemeenteraad van Vel- sen. De wethouder zei, dat de nieuwe studiecommissie haar werk thans vrijwel gereed heeft, bezig is met de samenstelling van liet rapport, dat dan aan de minister zal worden aan. geboden. Hij voegde hier aan toe, dat dit rapport een positieve bijdrage vormt voor een modem oefenschip. Over de thans door de visserij scho len van Katwijk en Scheveningen als oefenschip in gebruik zijnde omge bouwde logger, had de Velsense wet houder nog steeds geen goed woord over. „Je kunt tegenwoordig in een oud Ford je immers ook niet meer iemand leren autorijden". Wethouder De Boer wees daarbij op de keiharde strijd, die door de verschillende in dustrieën wordt geleverd op de personeelsmarkt. Als de visserij niets anders heeft te bieden dan een oud schip, dan komt er volgens hem niemand. Ook benadrukte de wethouder, dat er aansluiting moet komen, zowel in het onderwijs zelf als tussen het onderwijs en het visserijbedrijf. Hij voegde hier aan toe, dat de gemeen telijke school voor visserij en scheep vaart te IJmuiden de eerste school zal zijn met een 3-jarige opleiding, die waarschijnlijk nog dit jaar en anders toch volgend jaar zal worden ingevoerd. Daarnaast blijft men onvermoeid streven naar de stichting van een internaat bij de school, terwijl een aan de school verbonden kokscursus evenzeer als een noodzakelijkheid wordt gezien. Dit ales is nodig, om dat aleen een behoorlijke opleiding kan voorkomen, dat de Nederlandse visserijvloot ontvolkt wordt, aldus wethouder De Boer. (Van onze Parijse correspondent) Nederland heeft zijn reputatie hoog gehouden door de eerste Grand Prix te winnen op de Internationale Bloe mententoonstelling Floralies, die vo rige week vrjjdag in Parijs is ge opend en die tien dagen zal duren. De prjjs, die meer dan een kwart miljoen gulden bedraagt, werd door een Franse jury toegekend aan de tulp Red Parrot, die een donker roze kleur en sterk gekartelde bloembla den heeft De Hollandse bloemkwekers had den zich veel inspanningen getroost en de 200 veelkleurige reuzenboe- ketten, die hier zijn uitgestald en dagelijks worden ververst, geven de ha) het aanzien en de geur van een overdekt stukje Holland, zoals de bui tenlanders zich dat graag voorstel len. De eerste twee dagen hebben al tweehonderdduizend Parijzenaars de Floralies bezoent, zodat de voor spelling, dat de expositie voor de definitievè sluiting misschien wel 2 miljoen mensen zou trekken moge lijk nog wel eens bewaardheid zou kunnen worden. President Ben Bella van Algerije is zaterdag in Moskou aangekomen voor een bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie. Langs de route van het vliegveld naar het Kremlin werden Ben Bella en zijn gastheer Chroesjtsjow harte lijk toegejuicht. Ben Bella, die voor het eerst de Sowjet-Unie bezoekt, had korte tijd later reeds zijn eerste bespreking met de Russische pre mier. Op het vliegveld had Chroesjtsjow zijn gast bij aankomst een „uitste kende strijder tegen imperialisme en kolonialisme" genoemd. De Algerijnse president zei op zijn beurt, dat Alge rije „het pad van het socialisme" heeft gevonden en nooit „de grote materiële en morele steun" van de Sowjet-Unie en andere communis tische landen zal vergeten. (Van een onzer redacteuren) De eerste (echte) bollenzon- dag heeft een enorme drukte veroorzaakt in de Bollenstreek. Vele honderdduizenden Neder landers en tienduizenden buiten landers onder hen waren bij zonder veel Duitsers hebben op deze stralende dag genoten van de kleurenpracht op de vel den en van alles wat er ten zien was op Keukenhof in Lisse. Meer dan 40.000 mensen wa ren gisteren naar Nederlands voorjaarstuin bij uitstek geko men en zaterdag passeerden 23.000 gasten de toegangshek ken. Op zo'n grote drukte had men in dc Bollenstreek niet gerekend. Reeds zaterdag arriveerden vele duizenden Duitsers in autobussen en personen auto's en ook gisteren zagen we in de files auto's, die zich moeizaam in twee rijen door de bollendorpen be wogen, vele uit het buitenland af komstige wagens. Het waren niet al leen Duitsers, maar ook Belgen, Fransen en Engelsen. Zoals begrijpelijk werd niet alleen gebruik gemaakt van de hoofdwegen. Zij die een beetje bekend zijn in deze streek verkozen de binnenwegen. Maar ook daar kon men slechts voet je voor voetje rijden. Het begon al in Leiden. Daar vormden zich de files, die zich via Oegstgeest, waar de Rijkspolitie paraat was, naar de bol lenstreek begaven. Verkeer goed geregeld Het was wel duidelijk, dat de Rijks politie voorzorgsmaatregelen had ge troffen om bij een eventuele massale uittocht naar de bloeiende velden het verkeer in goede banen te kun nen leiden. Die voorbereiding is niet tevergeefs geweest. Het was zondag een drukte van belang. Overal op kritieke punten stonden Rijkspolitie mannen het verkeer te regelen. Po- litie-auto's met mobilofoon reden af en aan en van de centrale radiopost uit had men voortdurend contact met de overige posten in de Bollen streek. Bovendien cirkelde het vliegtuig van de Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie voortdurend boven de stroom van auto's, zodat uiterst snel aan de centrale post kon worden doorgegeven waar zich opstoppingen voordeden. De organisatie was weer voortreffelijk. Het waren niet alleen de auto's en toeringcars, die metertje voor meter. tje voorbij schoven. De fietspaden werden bereden door duizenden wiel rijders en bromfietsers. In de Keukenhof In de Keukenhof gingen gistermor gen om 9 uur de parkeerplaatsen open en omstreeks 11 uur stroomden de bezoekers reeds bij duizenden bin nen. In de morgenuren waren het overwegend Duitsers. Later werden ze verdrongen door Nederlanders, waaronder opmerkelijk veel Amster dammers. In de middaguren krioelde het ver keer in de omgeving van Keukenhof als een mierenhoop dooreen. De snel ste manier van vervoer was toen de auto ergens in Lisse te parkeren en dan lopend naar dï fraaie bloemen tuin te gaan. Ook de Linnaeushof in Bennebroek trok veel bezoekers. Gisteren waren het er ongeveer 10.000 zaterdag kwa men ruim 6500 gasten. Vooral de gro te speeltuin bleek een trekpleister. De bollenvelden zelf hoewel nog niet in de allermooiste tooi, trok ken veel bekijkt en lokten duizenden tot net maken van foto's. De mensen in de bloemenstalletjes verkochten veel slingers en bolbloemen. Wanneer volgende week zaterdag het corco door dé streek trekt van Sassenheim naar Bennebroek en te rug wordt, als de weersomstandighe den meewerken, de grootste drukte verwacht. Dan zullen de velden ook op hun mooist zijn. Aan de kust was het ook bijzonder druk. In Katwijk en Noordwjjk zaten de terrassen vol en deden de stand- exploitanten goede zaken. Ook op de toegangswegen naar de badplaatsen deden zich begrijpelijk veel opstop pingen voor. Zo had men om van Leiden naar Noordwyk te komen ruim een uur nodig. En 's middags zelfs wel meer. Het lijkt onontkoombaar, dat er in de meest nabije toekomst een vertraging zal optreden in de bevor deringsgang van officieren in de rangen bij de Kon. Landmacht. Dit is de mening van de opperofficier personeel, luitenant-generaal J. G. Smit. Generaal Smit heeft deze me ning gegeven tijdens de deze week gehouden „oefening Informatio", een jaarlijkse bijeenkomst van hogere of ficieren in het hoofdkwartier van de Kon. Landmacht. Generaal Smit heeft gezegd, dat deze vertraging-die in vergelijking met de tot nu toe gevolgde bevor deringsgang bij bepaalde wapens en dienstvakken voor bepaalde officiers rangen aanzienlijk zal zijn nog geac centueerd wordt door reorganisaties in de landmacht. Het is niet zo, al dus de generaal, dat een stop in de bevorderingen wordt overwogen, om dat men dat noch in het belang van de dienst noch in het belang van het beroepspersoneel acht. Zoals bekend vertoont het perso neelsbestand van de Landmacht gro te afwijkingen ten opzichte van de gewenste opbouw. Al jarenlang zijn er te grote „jaarklassen" van offi cieren in bepaalde rangen. In het verleden zou reeds een temporisering van de bevorderingsrang moeten zijn toegepast, maar daartoe is men niet overgegaan. Men kon nog voortgaan met bevorderingen door extra gele genheid te scheppen, onder meer met behulp vart het creëren van „dubbelfuncties". Om tot een vermin dering van het overcompleet aan mi litair beroepspersoneel te komen, wordt thans een aantal maatregelen overwogen. Zo wordt gedacht over een herindeling al dan niet vooraf gegaan door een vaktechnische om scholing in functies bij die wapens en dienstvakken waar nog een in compleet bestaat. Bekend is bijvoorbeeld, dat waar bij infanterie en artillerie een overcompleet aan hoofdofficieren is. er zich bij de verbindingsdienst nog een tekort voordoet. Deze maatregel op zichzelf zal het probleem echter niet volledig kunnen oplossen. Daarom acht generaal Smit het onmogelijk om te ontkomen aan een maatregel als voortijdige afvloei ing van personeel. Indien enigszins mogelijk op vrijwillige basis. YN-waarnemers naar West-Irian De secdetaris-generaal van de V.N. zal binnenkort een beslissing nemen over het zenden van waar nemers naar West-Irian (Nieuw- Guinea), aldus heeft de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, dr. J. G. de Beus, medegedeeld. Volgens de overeen komst tussen Indonesië en Nederland moest een aantal V.N.-deskundigen vanaf het ogenblik van overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië '31 december 1962) in het gebieds deel verblijven voor adviezen en bij stand bij de voorbereidingen van de volksstemming, te houden voor 1969. Een V.N.-ambtenaar heeft onlangs een bezoek aan Indonesië en Nieuw-Guinea gebracht om het bij standprogramma van de V.N. voor West-Irian op gang te brengen. Het geld 'tien miljoen dollar) wordt door Nederland en Indonesië beschikbaar gesteld. Het programma van bijstand zei voorlopig drie jaar van kracht zijn. (Van onze Vlissingse correspondent) De heer E. O. Cuelenaere, hotel houder uit het Zeeuwse stadje Aar denburg, is donderdagavond laat sa men met zijn neef, de boembollen- kweker Aad Reisen uit Sassenheim onverwachts op bezoek geweest bij prinses Irene in Parijs. De twee Ne derlanders, die voor zaken in de Franse hoofdstad waren, besloten donderdagavond eens een kijkje te gaan nemen in de straat, waar de familie Bourbon-Parma woont, de Avenue Marceau. Nadat zij voor de deur van het huis van De Bourbon-Parma's een gesprek hadden met prinses Marie des Neiges en de jonge chauffeur van prinses Irene, ging deze chauf feur naar binnen en kwam later te rug met een verzoek van de Prinses of beide Nederlanders er voor voel- om weer eens een paar Nederlanders te spreken", zei de prinses. „Wij werden binnengelaten door een heer en een eind verder stond in een deuropening prinses Irene op ons te wachten", aldus vertelt de Aardenburgse hotelhouder." Gaat u zitten heren, ik vind het erg fijn om weer eens een paar Nederland- sers te spreken", zei de prinses. De hotelhouder en de bloembol lenkweker hebben ruim twintig mi nuten met prinses Irene ges-roken. Het bezoek was zo onverwachts, dat de twee Nederlanders snel moesten zoeken naar een goede introductie. „Nu heeft mijn neef echter een tulpensoort gekweekt, die de naam prinses Irene draagt, zei de heer Cuelenaere," zodat we daarover eerst hebben gesproken. De neef beloofde de prinses een aantal bollen van de ze tulpen te zenden, wanneer zij en prins Hugo zich eenmaal hebben ge vestigd in Madrid. Mannen van de gemeentepolitie van Winschoten, van de Rijkspolitie en een speurhondgeleider uit Borger hebben in Winschoten een nachte lijke klopjacht gehouden, die resul teerde in de aanhouding van drie in woners van Winschoten. Een vierde verdachte, eveneens uit Winschoten, is van zijn bed gelicht. Twee van hen werden betrapt by een poging een brandkast te force ren. De beide anderen hielden zich op verdachte wijze in de omgeving op. By de klopjacht zijn tal van schoten gelost, die de vluchtelingen echter niet tot staan brachten. Nie mand is gewond. De politie kwali ficeerde de arrestanten allen als „goede bekenden". Zij vermoedt, dat er verband bestaat tussen de arresta tie van het viertal en de inbraken, die de laatste tijd in Winschoten en omgeving zijn gepleegd. Toen 's nachts twee mannen wer den ontdekt, die zich verdacht op het industrieterrein in Winschoten op hielden, werden zowel het industrie terrein als de wegen om Winschoten afgezet. Bij het uitkammen van het gebied werden twee mannen aange troffen in het kantoor van de Gro ninger Aankoopcentrale, waar zij poogden de brandkast te kraken. Toen zij bemerkten, dat zjj ontdekt waren, vluchtten zij in het vrij wilde terrein. Twee mannen konden vrij spoedig worden aangehouden, de derde ver dachte werd later gearresteerd. De vierde vluchtte in de richting van het station, waar de politie zyn spoor bijster raakte. Hij werd later van zijn bed gelicht. Het viertalheeft nog geen bekentenis afgelegd. j Een bijzondere militaire rechtbank in Djakarta heeft de 58-jarige dr. Christiaan Robert Steven Soemokil, vroeger leider van de Republiek der Zuid-Molukken, .ter dood veroordeeld wegens zijn verzet tegen de centra le regering. Hij werd vorig jaar de cember op Ceram aangehouden. Het proces is dinsdag begonnen en met gesloten deuren gevoerd. Het eindigde vrijdagavond. Regeringstroepen hebben inmiddels een actie ingezet tegen de laatst over gebleven opstandelingenleider, Kahar Muzahar, en zijn manschappen ia Zuid-Celebes.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5