Advies 1.3 pet van de Stichting: huurcompensatie Weer conflict tussen Cuba en de Ver. Staten? Nr. 2 MIJNWERKERS IN SPANJE STAKEN DRAKACELE! Dit jaar als bijslag Belgisch vorstenhuis niet naar huwelijk UITGERUST! In Noordwijk tot akkoord gekomen Herziening van rijksbegroting Wijziging van de personele belasting WEERBERICHT WASHINGTON WAARSCHUWT MOSKOU Conflict in Amerika geregeld Geen directe 't tv-reportage afA Prinses Irene herdoopt? Twee doden bij autobotsing Uitgeslapen? néén... Veroordeelde nazi ontsnapt ©u c/ tros Opgericht I maart 1860 DONDERDAG 23 APRIL 1964 No. 31244 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) De Stichting van de Arbeid zal minister Veldkamp van So ciale Zaken en Volksgezondheid adviseren de huurverhoging, die de regering per 1 juli wil doorvoeren, te compenseren met een huurbijslag van 1,3 procent van het loon met een minimum van twee gulden per week. Met de bijslag is rond f250 miljoen gemoeid. In het advieswaarover de Stichting gistermiddag overeenstemming bereikte, is de mogelijkheid geopend de bijslag volgend jaar bij de herziening van de C.A.O.'s be- drijfstakgewijs in de loonschalen te verwerken. De S.E.R. zal moeten onderzoeken, welke economische mogelijkheden daartoe in 1965 voor handen zijn. Mocht het parlement met de huur verhoging (10% in de grote steden en 12,5% in de overige gemeenten) akkoord gaan, dan wil de Stichting de bijslag verplicht uitgekeerd zien aan alle werknemers, die onder een C.A.O. of bindende loonregeling val len, ongeacht de hoogte van hun in komen. Daarnaast moeten ook man nen van 23 jaar en ouder, alsmede kostwinners en gehuwde vrouwen, die kostwinner zijn, voor de bijslag in aanmerking komen. Voor de werk nemers, op wie geen C.A.O. van toe passing is, dient de bijslag verplicht te worden uitgekeerd over een in komen tot f 13.000,-. Compensatie van de huurverhoging over een ho ger inkomen wil de Stichting binden aan een vergunning. Veer gelaten De Stichting wist gistermiddag in zijn vergadering in het conferentie oord „De Baak" in Noordwijk, tot een akkoord te komen dankzij het feit, dat zowel van werknemers- als van werkgeverszijde een veer werd gela ten. Naar gemeld vonden de werk nemers in hun streven de compensa tie in de lonen verwerkt te krijgen, de werkgevers aanvankelijk lijnrecht tegenover zich. De werkgevers hiel den het op een huurbijslag, de derde sinds 1960, omdat daarmee zeker de helft minder aan loonkosten zijn ge moeid. Een bijslag wordt namelijk niet uitbetaald aan gehuwde vrou wen en jongeren en werkt ook niet door in premies, tarieven, pensioe nen en dergelijke voorzieningen. Na veel wikken en wegen vonden beide partijen elkaar tenslotte in het compromis de 1,3% over 1964 te ver strekken in de vorm van bijslag om voor volgend jaar de mogelijkheid te openen de bijslag in de loonschalen te verwerken bij de eerstvolgende Minister Witteveen raamt in een herziene Rijksbegroting 1964 de uit gaven thans op f. 13.564 miljoen (f. 487 miljoen hoger), de inkomsten op f. 11.449 miljoen (f. 1061 miljoen hoger). Het tekort van f. 1054 mil joen is f. 574 miljoen lager dan de oorspronkelijke raming (f. 1628 mil joen). De minister van Financiën ver meldt deze cijfers in een nota met een globaal overzicht van de ver moedelijke ontwikkeling van de Rijksuitgaven en -ontvangsten in het lopende jaar. Hij beloofde deze nota bij de algemene debatten over de Ontwerp-Rijksbegroting, zodra de ge volgen van de loon. en prijsontwik keling zich duidelijker zouden afte kenen. In deze nota wijst de minister er op, dat de relevante reële uit- Igavenstijging volgens de herziene I begroting waarschijnlijk niet belang rijk zal afwijken van die. weergege ven in de miljoenennota 1964. In de hogere raming van de middelen vol gens de herziene begroting Jcomt Voorts o.m. een krachtiger effect van de in de belastingtarieven besloten progressiefactor tot uitdrukking, dan waarmede aanvankelijk was gere kend. herziening van de contracten. Voor de werknemers was dit compromis wel aanvaardbaar omdat daarmee de bedrijfstakken de vrijheid wordt ge laten de bijslag volgend jaar al dan niet te verwerken, een en ander af hankelijk van de mogelijkheden in die bedrijfstakken. Mogelijkheden De werkgevers werd daarbij in zo verre tegemoet gekomen, dat de mi nister gevraagd zal worden de ver werking van de bijslag te betrekken in zijn adviesaanvrage aan de S.E.R. over de economische mogelijkheden in 1965. De vraag of er volgend jaar de nodige ruimte zal zijn om die ver werking toe te laten, dient dus nog door de S.E.R. te worden beant woord. Desondanks biedt het akkoord volgens de werknemers die zich in het advies overigens tegen een huur verhoging uitspreken voldoende garanties dat de bijslag zo spoedig I mogelijk zal worden verwerkt. Ook zal de S.E.R. zich op hun uitdrukke lijke wens moeten beraden over een geleidelijke verwerking van de oude huurbijslagen 1960 en 1962, die samen 5 procent van het loon uitmaken, in de loontabellen. Praktisch Hoewel zij in de huurbijslagen langzamerhand een soort kostwin nersbijslag gaan zien, die de loon- structuur scheef trekt ten nadele van de jongeren en de werkende vrouwen, zijn de vakcentrales, zoals N.V.V.- voorzitter drs. Roemers na afloop verklaarde, om praktische redenen met het compromis akkoord gegaan. Onmidellijke verwerking van de com pensatie in de lonen zou namelijk tot gevolg hebben dat alle dit voorjaar afgesloten C.A.O.'s weer op de hel ling zouden moeten. De woordvoer der van de werkgevers, ir. J. Bosma, voorzitter van het C.S.W.V., ver klaarde, dat de ondernemers wel even tegen de wensen van de vakcentrales hebben zitten aankijken. Verwerking van de bijslag heeft namelijk een extra stijging van de loonkosten tot gevolg. Dat niet alleen omdat de compensatie dan ook aan vrouwen en jongeren moet worden uitgekeerd, maar ook omdat zij doorwerkt in tal van andere voorzieningen, zoals bij voorbeeld de tarieven, waardoor de hoogst betaalde werkers in tarief een overcompensatie ontvangen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de personele belasting zo danig aan de komende huurverho gingen aan te passen, dat de totale opbrengst van de personele belas ting ongeveer gelijk blijft. Deze aan passing wordt bereikt door de mi nimum-bedragen voor de belas baarheid, de aftrekbedragen en de grensbedragen voor de verschillende percentages van de kinderaftrek in dezelfde mate te verhogen als de huren en voorts door het heffings percentage voor de grondslag huur waarde te verlagen van 3,6 tot 3,4. De wijzigingen kunnen na parle mentaire goedkeuring per 1 juni 1965 ingaan. Voor het belastingjaar 1964/1965 wordt de huurwaarde vast gesteld in overeenstemming met het huurpeil op 30 juni 1964. De uitnodigingen voor het bijwo nen van het huwelijk van prinses Irene en prins Hugo zijn verstuurd. I Onder meer ook naar Brussel en I Luxemburg. Hoewel nog geen offi- cieel antwoord is gegeven, staat het j vrijwel vast, dat Koning Boudewijn en Koningin Fabiola verstek zullen laten gaan en dat zij zich evenmin door prins Albert en prinses Paola zullen doen vertegenwoordigen. De verhoudingen tussen het Belgische hof en de familie van de bruidegom schijnen trouwens niet zo bijzonder hartelijk te zijn. Moeilijker liggen de zaken in Luxem burg, waar het hof nauw met de bruidegom is gelieerd, want prins Felix, de echtgenoot van groother togin Charlotte, is een broer van prins Xavier en dus een volle oom De grootste brugoverspan- ning in Europa in aanbouw. Het is de middelste overspanning van de Brienenoordbrug ten oosten van Rotterdam, een be langrijk werk voor de ontlasting van het noord-zuidverkeer, dat zich nu door de Maastunnel moet wringen. In etalage nr. 2 van juwelier Siebel, Lange Poten 11, Den Haag, ziet U Omega, triomf in horloges. Dit Zwitserse uur werk van allerfijnste precisie en Wereldfaam is de trots van Nederlands grootste Omega- dealer: juwelier Siebel. PLAATSELIJK REGEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar be wolkt inet plaatselijk regen. Overwe gend matige wind aanvankelijk tus- {en zuid en zuidwest, later ruimend naar west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 APRIL Zon op: 5.25 uur; onder: 19.53 uur Maan op: 17.18 uur; onder: 5.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.03 en H'25 u, laagwater te 10.01 en 22.28 u. (Dit blad bestaat uit 26 pagina's) (Van onze correspondent in Washington) Washington heeft Moskou laten weten, dat er een nieuwe ernstige crisis dreigt als premier Castro van Cuba ernst maakt met zijn recente uitlating, dat Cuba Amerikaanse verkennings toestellen, die het Cubaanse luchtruim schenden, zal neer schieten. Aldus welingelichte regerings- Zoveel belangstelling was er op het Londense vliegveld, dat de door de Russen vrijgelaten Britse zakenman Wynne, die door zijn echtgenote werd afge haald, nauwelijks zijn auto kon bereiken. Er kwam heel wat po litie aan te pas om hem voor de tweede maal nu van zijn land genoten te bevrijden. Bijna achtduizend mijnwerkers in verschillende streken van Spanje heb ben het werk neergelegd. In Asturië staken ongeveer duizend mijnarbeiders waardoor drie mijnon stilliggen. Andere plaatsen waar wordt gestaakt zijn Puertollano en Rio Tinto. De arbeiders willen meer loon en vakbondsvrij heid. President Johnson heeft gister, avond via radio en televisie bekend gemaakt, dat het reeds viereneen- halfjaar bestaande conflict tussen werkgevers en werknemers bij de Amerikaanse spoorwegen is geregeld en dat bijgevolg de staking, welke morgen te middernacht zou begin nen, is afgelast. Volgens de president zou de sta king hebben geleid tot werkloosheid voor zes miljoen mensen en een ver mindering van het bruto nationale produkt met dertien procent. Het conflict ging voornamelijk over het voornemen van de spoorwegen om het merendeel van de stokers ge leidelijk af te danken, omdat zij over bodig zouden zijn op de tegenwoor dige diesellocomotieven. Een bij een wet ingestelde arbitrage-commissie had zich voor het standpunt van de werkgevers uitgesproken, doch de vakbonden hadden tegen deze be slissing beroep aangetekend. Aanvankelijk zou de spoorwegsta king op 10 april zijn begonnen, maar de presindent slaagde er toen in, de twee partijen tot een uitstel van twee weken te bewegen. Sindsdien is voortdurend in het Witte Huis over een regeling onderhandeld, waarbij de president herhaaldelijk tussen beide kwam. Dat dit overleg tot suc ces heeft geleid, wordt als een be langrijke zege voor Johnson be schouwd. Het personeel op de stationsempla cementen krijgt een loonsverhoging. De losse arbeiders krijgen zeven dagen betaalde vakantie en voor werk buiten de standplaats zal een extra vergoeding worden gegeven. De spoorwegmaatschappiien krijgen het recht tot vermindering van het personeel voor het onderhoud van de spoorhaven en het recht bestuurders en stokers met rangeerwerk te be lasten. kringen in Washington, die ook menen te weten, dat de Ameri kanen met geweld zullen ant woorden op elke gewelddaad van de Cubanen. De nieuwe crisis is, merkwaardig genoeg het gevolg van de stipte na koming door de Russen van de be lofte uit de herfst van 9162 hun troepen van cuba terug te trekken, van de 22.000 man, die toen op het eiland waren, zjjn er nu nog 4000 over en van hen vertrekt driekwart waarschijnlijk binnen enkele we ken. Dat betekent echter dat de Cu banen nu zelf de beschikking krijgen over de Russiche elektronische lucht- afweerrakatten, die de SowjetpUnie aan Cuba heeftgeleverd. Het drei gement Amerikaabse toestellen neer te zullen schieten is dus verre van holle bluf. Dat de huidige situatie in Wash ington als ernstig wordt beschouwd, bleek de afgelopen dagen al uit ver klaringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en president Johnson, waarin gesteld werd, dat de Amerikanen vastbesloten zijn ver kenningsvluchten boven Cuba voort te zetten. Aan de regering van Fidel Castro werd dit trouwens al officieel meegedeeld in een diplomatieke nota, die via de Zwitserse ambassade werd verzonden. In Washington vreest men, dat Castro Amerika zal provoceren door een verkenningsvliegtuig neer te schieten zo gauw hij de kans krijgt. Indien de Verenigde Staten daarop bombardementen zouden gaan uit voeren of andere militaire maatrege len tegen Castro zouden nemen, zou Cuba zich op de Verenigde Naties kunnen beroepen en een veroordeling van Amerika als agressor kunnen eisen. Een dergelijke situatie zal voor Washington verre van prettig zijn, daar er weinig kans is dat de leden van de Verenigde Naties de Ameri kanen toestaan het Cubaanse lucht ruim naar eigen goeddunken te schenden. De nieuwe dreigende crisis rondom Cuba valt juist in een periode, waar in velen hoopte op verbetering van de betrekkingen tussen de grote con tinentale mogendheid en het eiland. Er gaan de laatste tijd in Amerika steeds meer stemmen op, die pleiten voor verzoening met Cuba en aan vaarding van de realiteit van het re-i gime-Castro en ook van de kant van de eilandrepubliek zijn nu en dan toenaderende geluiden te horen. Nog dezer dagen was op de Amerikaanse televisieschermen een in februari op genomen interview met premier Cas tro te zien, waarin hij zei dat de tijd rijp is voor herstel van de relaties en dat aan beide zijden concessies moes ten worden gedaan. van prins Hugo. Prins Felix zou in ieder geval het huwelijk van zijn neef willen meemaken, maar de groothertogin, die meeleeft met Ko ningin Juliana, zou hem dat hebben afgeraden. De Luxemburgse regering is van oordeel, dat de groothertogin gelijk heeft, maar prins Felix schijnt vast van plan te zijn zijn zin door te drijven. Geen meines De vroegere Keizerin Zita van Oostenrijk zou de uitnodiging om naar Rome te komen wel aanvaard hebben. Dit bericht is afkomstig van het huis Van Bourbon Parma. Alle berichten komen trouwens uit deze richting. De Romeinse correspondent meldt, dat er in Rome geen nieuws te verkrijgen is. Het Vaticaan zwijgt. Het bericht, dat de paus opdracht gegeven zou hebben het huwelijk „in grootse stijl en ordelijk" te doen ver lopen en het paar later in audiëntie zou ontvangen, hebben kringen in het Vaticaan geweigerd te bevestigen. De beide ambassades in Rome laten niets van zich horèn. Ook de kranten schrijven er weinig over. Er is niet veel belangstelling. Uit Valencia zal een speciaal boe ket met oranjebloesem worden ge stuurd, dat prinses Irene bij haar huwelijk zal dragen. Verder komen er nog talrijke andere boeketten, uit Amerika een heel vliegtuig vol. maar die zijn dan maar voor de aardigheid. En tevens heeft een Spaanse Carlis- tenleider, een zekere meneer Agra- munt in Valencia bekendgemaakt, dat uit die stad een hondertal Car- listen naar Rome zullen komen. Va lencia is na Pamplona het belang rijkste centrum van de Carlistische beweging. Andere berichten zeggen weer, dat prins Hugo opdracht heeft gegeven, dat bij het huwelijk geen groepen Carlisten aanwezig mogen zijn om het „familie-karakter" te be waren. Tiara Een woordvoerder van de familie van Bourbon-Parma heeft bekend ge maakt, dat de tiara van het huis Bourbon-Parma, welke prinses Irene bij haar huwelijk zal dragen twee miljoen dollar waard is. Het is een familie-erfstuk sinds de 18e eeuw en is geheel uit diamanten samengesteld. Het bruidspaar en de familie zullen dinsdag in een speciaal vliegtuig naar Rome vertrekken. De woord voerder ontkende berichten, dat zij maandag reeds zouden vertrekken en wees op het feit, dat het paar maan dagavond een verlovingsfeest geeft. t i De NTS heeft vanochtend be- sloten geen rechtstreekse repor- tage te geven van de huwelijks- f plechtigheid van Prinses Irene f en Prins Hugo. Wel zal in het avondprogramma een gefilmd verslag van de Italiaanse tele- l visie worden uitgezonden. Of dit a verslag de gehele plechtigheid en de kerkdienst betreft is nog niet bekend. De NTS wacht het f materiaal van de Italianen dit l eid iog t iet i Volgens het rooms-katholieke och tendblad „De Volkskrant" is op korte termijn een verklaring te verwachten van de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink waarin melding zou worden gemaakt van de herdoop van prinses Irene bij haar overgang naar de Rooms-Katholieke Kerk. De herdoop zou zijn geschied „on der voorwaarde", dat wil zeggen dat de formule: „Indien g\j niet gedoopt zijt, doop ik u enz., zou zijn ge hanteerd. De verklaring van de aartsbisschop zou het antwoord zijn op de brief, die het moderamen van de Neder landse Hervormde Kerk in februari aan het episcopaat heeft gericht met het verzoek om opheldering over de wijze, waarop de prinses tot de Rooms-Katholieke Kerk is toegetre den. In de verklaring zou tevens worden uiteengezet waarom tot her doop is besloten hoewel de Rooms- Katholieke Kerk over het algemeen de doop in een protestantse kerk als geldig erkent. Slechts wanneer er twijfel bestaat aan de geldigheid wordt onder voorwaarde herdoopt. Gevraagd naar de juistheid van het bericht weigerde het secretariaat van de aartsbisschop vanmorgen eni ge mededeling over de kwestie. Ook van de zijde van het moderamen van de Ned. Hervormde Kerk wenste men gen commentaar te geven. Slechts werd medegedeeld dat het modera men nog altijd wacht op het officiële antwoord op zijn brief van februari. Twee personen zijn gisteravond in het ziekenhuis in Oudewater overle den na een autobotsing op de krui sing van de Provinciale weg De Meern-Oudewater met de Provincia le Weg Woerden-Benschop. Het zijn de rijwielhandelaar G. Eskes (46) uit Harmeien, vader van negen kinderen, en zijn neef J. Eskes (26) uit Montfoort. Het ongeluk ontstond doordat een automobilist geen voor rang verleende aan de auto van de heer G. Eskes. Advertentie De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Een maandag wegens mede plichtigheid aan moord tot vier jaar tuchthuis veroordeelde voormali ge SS-officier, de 47-jarige Hans Wal ter Zech-Nenntwich, is vannacht uit zijn gevangenis in Brunswijk ont snapt. Volgens het Nedersaksische minis terie van Binnenlandse Zaken wordt in heel West Duitsland naar Nenntwlch gezocht. Verdere bijzonderheden over zijn ontsnapping zijn nog niet bekend. CJit het Leidsch Dagblad van 22 April 1864: Een ingenieuss Belg, de heer Loret, heeft een machi- ne uitgevonden om kunst- matig met de hand of stoom te weven. Men zegt dat de heer Ledéboer te Tilburg een 100-tal machineheeft staan i om flanel tz weven. Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende aan besteding van het afbreken der Koepoort is hoogste in- I schrijver voor f 5600: J. Bou- dri, timmerman alhier.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1