Vorstin en regering voor voldongen feit geplaatst Staatsgreep van rechtse militairen in Laos Aankondiging een volslagen verrassing Chinezen bedreigen Bhoetan en Sikkim êud%i i IRENE TROUWT 29 APRIL IN ROME TWEE KONINGS HUIZEN WEERBERICHT Huwelijk op televisie? Mr. v. Kleffens bij Koningin Jongen zweeft duizend meter boven grond Elf doden bij 2 ongelukken Nozems slaags met politie Ghana pleit voor Nkomo tmtvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 APRIL 1964 No. 31241 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A_ E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? Witte Singel L, Lelden - Giro no. 57055 MEN kan bezwaarlijk zeggen dat de leden van het Huis van Bourbon Parma zich veel moeite geven om de woorden van Prins Hugo „Ik houd van Irene en dus houd ik ook van Nederland" waar te maken. Integendeel: zü laten geen middel onbenut om ook het laatste restje sympathie te verspelen, welke het Nederlandse volk wij zouden bijna seggen: van-huis-uit bereid was "te koesteren jegens de toekomstige lechtgenoot en familie van een ge liefde Oranjeprinses. Na alle achter, baksheid omtrent de geloofsovergang van Prinses Irene, na haar brute weigering te elfder ure om haar ouders naar Mexico te vergezellen, zulks als gevolg van de wens van Prins Hugo om zijn aanstaande echt genote reeds nu in zijn politieke aspiraties te betrekken, na alle moelijkheden, welke zich in de be slotenheid van Paleis Soestdijk heb ben voorgedaan, komt nu plotseling het bericht uit Parijs, dat het huwe lijk op 29 april in Rome zal worden gesloten. L H"1 OEN gisteravond via radio en F 1 televisie namens de vader van Prins Hugo, Prins Xavier werd medegedeeld dat deze datum reeds geruime tijd geleden in overleg met 2j0ns Koninklijk Huis was vastgesteld, Ijebben wij dat onmiddellijk in twij- getrokken. Deze twijfel bleek al heel spoedig volkomen gerechtvaar digd, want niet lang daarna meldde de particulier-secretaris van Hare Majesteit, dat het Koninklijk Paar jas gisteren in de loop van de mid dag door Prins Xavier telefonisch vanuit Parijs van deze datum in tennis was gesteld. Koningin en 'rins werden zonder enige vorm van ilichtpleging of burgerlijke beleefd- ïeid voor dit voldongen feit ge- ilaatst. Alsof het niet hun eigen lochter is, die bij dit huwelijk is «trokken. En ook minister-president Marijnen aoest desgevraagd erkennen dat hij >as op deze zondag voor het eerst ie 29ste april als de definitieve rouwdag had horen noemen. Het is envoudig ongehoord! Uitgerekend 29 april: de dag vóór Ie verjaardag van de Moeder van de mid. Men kan het zich nauwelijks actlozer, onbehouwener, grover voor tellen! T OE waardig en waarlijk Konink- 1 lijk steekt tegenover dit optre- en de houding af, welke Koningin Prins onmiddellijk hebben aan- enomen toen Prins Xavier aan zijn elefonische mededeling de uitnodi- ing aan het Koninklijk Paar ver- ond om op 29 april de huwelyks- olfcrekking in Rome bij te wonen. Hun ntwoord luidde spontaan „neen", laar hoe oneindig moeilijk moet het oor een vader en moeder zijn om it besluit ten aanzien van hun eigen ochter te moeten nemenDe ombinatie Vorstin-Moeder is onder eze omstandigheden wel een bijzon- Er zware, waarvoor onzerzijds het lepste begTip en respect past. Ook al uit zich dit niet in massale Etogingen, welke juist op dit ogen- Uk niet in overeenstemming zijn iet de persoonlijke en menselijke tvoelens van het Koninklijk Paar, mogen zich overtuigd weten van et eensgezinde en innige medeleven in ons gehele Nederlandse volk. Gisteravond hebben wij bij radio televisie beseft hoe dankbaar wij agen zijn, dat ons Koningshuis het als van Oranje heet! Prinses Irene, haar verloofde en zijn familie hebben ons ko ninklijk paar en de regering voor een voldongen feit gesteld. Als een volslagen verrassing kregen Koningin en Prins gisteren uit Parijs de mededeling, dat 29 april en Rome als datum en plaats voor Irene's huwelijk waren vastgesteld. Ook minister-president Marijnen wist van niets. Een uitnodiging om de huwelijksinzegening door kardinaal Giobbe in de basiliek van Maria Maggiore (Maria de Meerdere) in Vaticaanstad bij te wonen, heeft het koninklijk paar niet aangenomen. ENKELE BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot ^genavondveranderlijke bewoL ig met plaatselijk enkele buien. [e tot vrij krachtige wind uit Iflke richtingen. Weinig veran- in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 APRIL op: 5.41 uur; onder: 19.48 uur. tón óp: 13.40 uur; onder 4.10 uur. bgwater te Katwijk te 11.30 uur, twater te 6.35 en 19.40 uur, Datum en plaats van Irene's hu welijk werden in Parijs door haar schoonvader Prins Xavier van Bour bon Parma wereldkundig gemaakt. Hij voegde eraan toe, dat hij deze mededeling deed „na overleg met de Nederlandse Koninklijke familie na de terugkeer uit Mexico tenein de nieuwe moeilijkheden voor het Koninklijk gezin en commentaren als bij de aankondiging van de verlo ving te vermijden". Volgens Prins Xavier kon de datum van het huwe lijk „die begin februari was vastge steld" niet worden bekendgemaakt in verband met het staatsbezoek aan Mexico en de moeilijkheden, die daaraan waren voorafgegaan. Het huwelijk zal in Rome worden vol trokken „opdat de plechtigheid een strikt familiekarakter zal dragen". De particulier secretaris van de Koningin, mr. J. van den Hoeven was kort en zakelijk, maar duidelijk genoeg in zijn commentaar op deze mededelingen. De Koningin had gis teren „voor het eerst" gehoord waar en wanneei het huwelijk zou worden voltrokken. En zü en de Prins had den een voorstel om aanwezig te zün afgeslagen. Aan de verklaring van Prins Xa vier werd nog het een en ander toe gevoegd door de inmiddels zeer be kende markies De Valous, die al meermalen als woordvoerder van de (Van onze rtv-medewerker)f Het NTS-bestuur is vanoch- 1 tend in spoedvergadering bijeen f gekomen ter bespreking van de f i vraag of de huwelijksplechtig- f i heid van prinses Irene en prins Hugo van Bourbon Parma 29 april a.s. in een rechtstreekse i tv-reportage op het scherm ge- i bracht zal worden. Na uitvoerig a overleg heeft men besloten de J definitieve beslissing uit te stel- len tot donderdag 23 april. In de tussentijd zal nagegaan wor den of de Italiaanse televisie een reportage wijdt aan de hu welijksplechtigheid en zo ja. of deze reportage beschikbaar wordt gesteld voor uitzending via het Eurovisienet. Mocht de Italiaanse t.v. geen rechtstreeks beeldverslag geven, dan ligt het in de lijn der verwachtingen, dat de NTS een cameraploeg en commentatoren naar Italië zal zenden. De afwachtende hou ding van het NTS-bestuur houdt mede verband met het onzekere karakter van de huidige berich ten over de huwelijksplechtig heid. familie Van Bourbon Parma is op getreden. Volgens hem had het Ko ninklijke Paar „hun zegen aan het huwelijk gegeven tijdens het gesprek over de bekendmaking ervan, dat zü na hun terugkeer uit Mexico met Prins Xavier voerden". Hy vervolg- dp „Wy kennen de genegenheid van de Koningin en Prins Bernhard voor Prins Charles Hugues van Bourbon Parma en wij kennen zyn genegen heid voor zyn toekomstige schoon ouders. Wij betreuren het daarom dat bepaalde politieke kringen, die er niet in waren geslaagd de verloving te doen verbreken, de goede ver standhouding tussen de beide fami lies wisten te verminderen, waardoor deze tot onze spijt op het ogenblik van elkaar verwijderd zijn". Aldus de markies. Goedingelichte kringen in d omgeving van Prins Xavier van Bourbon Parma gaven zondag als hun mening te kennen, dat er „onenigheid bestaat tussen de Konin gin en Prinses Irene, maar dat er nooit onenigheid is geweest tussen de moeder en de dochter". „Wordt het een grootse en specta culaire bruiloft" vroeg een van de journalisten aan de markies De Va lous. Misschien niet spectaculair, zo antwoordde deze wat spijtig, maar zeker wel groots, gezien de prinselij ke kwaliteit van de personen, die in de echt zullen worden verbonden. Valiente heeft gisteravond gezegd, dat hü het onwaarschijnlijk acht, dat het paar naar Montejurra zal komen. „Prins en Prinses zijn dan juist aan hun huwelijksreis begon nen". (Van onze Hilversumse correspondent) Mr. E. N. van Kleffens, de oudste minister van staat, vertoeft sinds vanmorgen kwart voor elf In paleis Soestdük. Mr. Van Kleffens, die oud minister van Buitenlandse Zaken en oud-gezant in Washington is, is de belangrükste adviseur in kroonzaken van de Koningin. De voorzitter van het Oranjecomi- te Baarn, dat gewoonlijk de organi satie van het Koninginnedag-defilé in Soestdük in handen heeft, is eveneens vanmorgen in het paleis ontvangen. Prins Bernhard zou met hem de lunch gebruiken. Het in Nieuw-Delhi verschij nende-dagblad .Times of India" maakte zondag melding van Chinese troepenconcentraties op grote schaal langs de grenzen van de Himalaja-staten Bhoetan en Sikkim. De Chinezen zouden volgens sommige in het naburige Assam ontvangen berichten zelfs op enkele plaatsen al op het grondgebied van Bhoetan zijn doorgedrongen. De Indiase minister van Defensie^ Chavan, heeft verleden week een onverwacht bezoek gebracht aan Siligoeri, waar het hoofdkwartier is gevestigd van het Indiase legerkorps dat verantwoordelyk is voor de ver dediging van Sikkim en Bhoetan. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken liet, eveneens verleden week, door schemeren dat de Chinezen mogelük de hand hebben gehad in de moord op de premier van Bhoetan, Dorjl, eerder deze maand. Opdracht Inmiddels heeft het Vaticaan nog geen bekendmaking uitgegeven, waaruit zou blüken, dat de mede deling van Prins Xavier, dat de Paus kardinaal Giobbe opdracht zou heb ben gegeven de huwelüksinzegening namens hem te verrichten, juist zou zün- De kardinaal en zün secretaris waren niet beschikbaar voor het ge ven van commentaar. Het Italiaan se persbureau „Ansa" meent te we ten, dat gisteravond zo'n opdracht van de Paus nog niet was uitgegaan. Aangenomen mag worden, dat nu Prinses Irene een kerkelyk huwelyk in, Rome sluit, geen burgerlyke hu- welyksvoltrekking zal plaats hebben, daar in Italië het kerkelyk huwe lyk tevens burgelüke rechtsgeldig heid heeft. Officieel is hierover ech ter nog geen uitspraak gedaan. Passen In Engeland is een Russische delegatie aangekomen voor een bezoek aan vliegtuigindustrieën. Een van de leden is de zoon van de Russische premier, Sergei Chroesjtsjow jr (midden). Links de leider van de delegatie De- mentjew, rechts de Britse minis ter van luchtvaartzaken Amery. Ook wordt het onwaarschün- lijk geacht, dat Prinses Irene nog voor haar huwelük naar ons land zal terugkeren. Zy heeft zich thans teruggetrokken in het kasteel van haar schoonouders In midden-Frank rijk om de belangstelling van de persfotografen te ontkomen. Zater dag heeft zy haar bruidsjapon ge past. Pierre Balmain wachtte de Prinses bü de ingang van zyn mode paleis persoonlijk op. Er waren weer veel politiemannen en nauwelyks minder journalisten en fotografen op de been. De Prinses wilde natuurlijk geen mededelingen over haar bruids toilet doen. Algemeen werd al aangenomen, dai ze voor de jaarlijkse byeenkomst van de Carlisten in Montejurra op 3 mei zouden trouwen. Maar in Madrid wordt het niet waarschynlijk geacht, da;, de Spaanse autoriteiten er iets voor voelen om het paar in staat te stellen onmiddellyk na de huwelyksvoltrekking naar Spanje te reizen. De vurige Carlist José Marie Een rechtse militaire groep, geleid door generaal Koeprasith Abhay, heeft zondagochtend in Vientiane, de hoofdstad van Laos de macht in handen genomen. Prins Soevanna Phoema, de neu- tralistische premier, is afgetreden en heeft de regering overge dragen aan een „revolutionair comité van het nationale leger", zo heeft Radio-Vientiane omgeroepen. Voordien waren er enige schermutselingen geweest met neutralistische strijdkrachten, waarbij drie soldaten zouden zijn gesneuveld. De 63-jarige Soevanna Phoema had zaterdag met tranen in de ogen verklaard, dat hij wilde aftreden om dat de drie partijen in het land rechtsgezinden, neutralisten en pro communisten het niet eens kon den worden. Op de Vlakte der Krui ken had hü met de leiders van links en rechts onderhandeld over de wüze waarop de zetel van de coalitie-rege ring overgebracht zou moeten wor den naar Loeang Prabang, de resi dentie van de koning van Laos. Men was niet tot overeenstemipg ge komen. 'It nummer bestaat alt 14 pagina's) De twaalfjarige Danny Nowell uit Mill Valley in Califomië beleefde dit weekeinde een angstig avontuur dat gelukkig goed voor hem afliep. Samen met andere kinderen hield hü de touwen vast die een ballon van William Berry aan de grond moest houden. Toen anderen op het teken van de ballonvaarder de touwen loslieten, bleef Danny aan het zijne hangen doordat het het om zün pols had geslagen. Ondanks zün hulpgeroep steeg de jongen al hoger en hoger tot de ballonvaarder pas op duizend meter de kreten waarnam. „Ik was zo on dersteboven. dat ik bijna overboord sloeg", vertelde Berry later. Hy riep de jongen toe dat hy nog even vol moest houden. De ballon daalde langzaam en Danny kwam veilig op de aarde terug. „Mün armen begonnen bü het opsty- gen pyn te doen, maar nu is alles in orde", verklaarde Danny nog. onder de indruk van het gebeurde Iets dergelüks heeft zich op 3 oktober 1925 in Leiden voorgedaan, toen de twaalfjarige Ebel Magnim, han gend aan een touw van een ballon enkele honderden meters boven het aardoppervlak werd getild. Prins Soevanoevong, de leider van de linkse troepen, heeft echter ge zegd, dat de coalitieregering nog steeds bestaat. Hy deed gisteren in een radiotoespraak een beroep op de neutralistische leiders samen te wer ken in „de stryd tegen de nationale vijand". De rechtse troepen beheer sen de meeste wegen rond de hoofd stad. Overigens wordt de rechtse staatsgreep zowel in Washington als in Londen en Parüs betreurd. Afkeurend (Van onze correspondent in Washington) Washington is niet van plan een omwenteling in Laos te dulden of deze nu rechtse of linkse groeperin- In Belgisch Limburg zijn zondag avond bü twee verkeersongelukken elf personen om het leven gekomen en vijf gewond. Op de weg Bilsen-Genk, onder de gemeente Zutendaal, kwam op een kruispunt een oude personenauto uit Genk in botsing met een tegenligger. De auto uit Genk geraakte links van de weg. reed tegen een boom, kwam weer op de rüweg en reed 150 meter verder rechts tegen een boom. Van de acht inzittenden werden vier per sonen uit de wagen geslingerd Zü waren op slag dood. Van de vier overige inzittenden werden er drie dood in de wagen aangteroffen. De achtste in op weg naar het zieken huis overleden. De slachtoffers, vfjf mannen en drie vrouwen, waren Tur ken. In Mielen, nabü St.-Truiden kwa men zondagavond twee personen auto's met elkaar m botsing In een van de wagens zaten drie mannen, Belgen tussen de 20 en 32 jaar, die by de botsing op slag dood waren. In de andere wagen zaten een man, vrouw en drie kinderen, die ernstig werden gewond. gen aan de macht zou brengen. Dat is de kern van de Amerikaanse po litiek, die er toe geleid heeft dat mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, die juist een reis door het Ver re Oosten maakt, meteen al fel ge reageerd heeft op berichten uit Vientiane over de omwenteling in Laos. Men hoopt nu in de Ameri kaanse hoofdstad dat deze afwüzen- de reactie tot herstel van de oude toestand in Laos zal leiden, zoals die in het akkoord van Genève van juli 1962 door de veertien betrokken lan den voor Laos is vastgelegd. Deze situatie, die betekent dat alle Laotiaanse groeperingen aan de regering deelnemen, acht Washing ton nog steeds de beste garantie voor rust en orde in het land. Een rechts regime zou, zo redeneert men hier, evenveel aanleiding kunnen geven voor een nieuwe burgeroorlog als een communistische bewind. De beschuldiging van Peking en de Pathet Lao dat de rechtse revolutie een voortbrengsel zou zijn geweest van Amerikaanse imperalisme, is dan ook onzinnig. Van de door de communisten in dit verband genoem de ernstige consequenties en gevaren voor een burgeroorlog in Laos zyn de Amerikanen zich even bewust en zel den kunnen Oost en West zo eens gezin zün geweest in hun beoordelin gen van de situatie. Slot pag. 2 In Zandvoort is het gistermiddag zeer onrustig geweest toen grote groepen nozems uit Haarlem en Am sterdam met de politie slaags raak ten. Nadat enkele belhamels die ge wapend waren met fietskettingen, boksbeugels en zelfs met stukken beton, waren ingesloten, verzamelden zich ruim 200 jongens en meisjes voor het politiebureau aan de Hoge Weg. Daar zü zich niet wilden ver spreiden, trok de politie, die in aller- Ü1 niet de reservepolitie was versterkt, met gummiknuppels en sabels erop los. Op vele punten in het centrum van Zandvoort werd daarop slag ge leverd. In totaal werden 14 belhamels ingesloten. Tegen hen is proces ver baal opgemaakt. Tegen zes uur meld de de politie de tóestand volkomen meester te zün. Gisterochtend is ook Prinses Beatrix op Schiphol terugge keerd uit Mexico. Op de lucht haven werd zij enthousiast ver welkomd door de prinsessen Margriet en Christina. Om tien voor half elf kwam de Kroon prinses in haar kasteel Drake- steyn aan, voor het publiek bijna onopgemerkt. De regering van Ghana heeft se cretaris-generaal Oe Thant van de VN verzocht te trachten van Enge land waarborgen los te krügen voor de veiligheid van Joshua Nkomo, leider van de nationalisten in Zuid- Rhodesië, en nog drie negerleiders, die door de (nieuwe ultra-rechtse) regering van Zuid-Rhodesië zün ver bannen naar een gebied bü de grens met Mozambique. De regering van Ghana wil ook dat Oe Thant tracht deze vier negerleiders vrü te krij gen- In Salisbury is het nog steeds on rustig. Zaterdag vielen negers vier blanke vrouwen en een man aan. Niemand werd gewond. De laatste dagen zün er betogingen gehouden tegen de verbanning van Nkomo. Uit het Leidsch Dagblad van 19 April 1864: Een fabriekant van para- pluien te Boston heeft para- pluien uitgevonden, die alleen door den eigenaar kunnen gebruikt worden. Men kan de knop eraf nemen en de para- pluie kan alleen geopend worden als de knop er weer op gaat. i Dezer dagen is een dame tot beambte bij het tele- i graafbureau te La Roebelle i benoemd. Dit is een voorbode van een meer algemeene maatregel, strekkende om de meerderheid van het perso neel der telegraaf-bureaux vooruit uit vrouwen te doen bestaan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1