Fellini analyseert eigen onmacht in „8 1/2 demi 4 Franse regering vreest samengaan van Paris Match en L'Express I Films van deze I 1 week in Leiden I 'Koningen van de zon' Shell belangrijk voor Nederlandse economie 'Man met 5 paspoorten' blijmoedige thriller Belastingwetten in wat moderner versie L L H L L L L Canon Schur op naar 25000 km mi pk pi k l p* L p* pi p». p* p* p* k k beter een CANON in de hand Forse winst op Bloodhound*" Nederlands-Duits geschil over verdeling continentaal plateau Kamer legt laatste hand weg Kamer akkoord met wijkraden 5 Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 april 1964 Vierde blad no. 31239 IIMUMII L L ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■li (Van onse correspondent in Pa rye) Er is in Franse perskringen al enkele weken sprake van een belangrijke politiek-financiele operatie die tussen de twee voornaamste weekbladen, Paris Match en L'Express, op til zou zijn. Paria Match maakt deel uit van de machtige groep van Prouvost, die voor de oorlog Paris Solr bezat cn die ook de belangrijkste wolmag naat van Frankrijk is. De geïl lustreerde Paris Match, die typogra fisch en Journalistiek op hoog niveau staat, heeft politiek gesproken tot voor kort zelden zeer geprononceerde meningen geuit. Sedert enkele maan- CAMERA Fellini's „8\'2" werd in Nederland al een meesterwerk genoemd, toen in Italië het première-applaus nog maar nauwelijks was verklonken. De faam die „8V2" is vooruitgesneld, heeft tot lo gisch gevolg dat iedere in de filmkunst geïnteresseerde zich moreel verplicht voelt zich naar het theater te reppen. Om daar. al dan niet met berusting, te gaan zitten wachten op de dingen die niet willen gebeuren. Want is strikt genomen geen film. maar een poging tot een film. en om nog precieser te zijn: de verfilming van een po ging tot een film. Regiseur Federico Fellini heeft geen verhaaltje in beeld willen brengen, doch zijn eigen streven of, zo men wil. falen. Hij gaf zijn nieuwste werk dan ook geen titel mee. maar een num mer: „&V2", omdat hij al 7y2 film had gemaakt, n.l. zeven speelfilms en een episode voor „Bocaccio". Fellini heeft zichzelf geprojecteerd in de figuur van filmregisseur An selmi «prachtige rol van Marcello Mastrolannieen cineast met een grote reputatie, die wordt bezeten door het idee te breken met de rou- tineproduktie en een „volkomen eer lijke en oprechte" film te maken. In een kuroord waar iedereen mi neraalwater drinkt en modderbaden neemt, heeft Anselmi zich omringd met een staf van acteurs en technici, die steeds ongeduldiger èn ongeruster gaan vragen wat nu eigenlijk zijn bedoelingen zyn. De regisseur kan geen bevredigend antwoord geven: hemzelf staat slechts zeer vaag en verbrokkeld voor ogen wat hy wil verfilmen. Jeugdherinneringen, kort stondige dagdromen over een jonge, mooie actrice (Claudia Cardinale» ais de belichaming van het zuivere, de tragiek van zyn huwelijksleven samen vormen deze elementen de chaotische grondstof, waarvan Ansel mi een „eerlijke boodschap" in een eenvoudige vorm wil maken. Overi gens zijn Anselmi's drijfveren niet van alleen artistieke aard: doordat hu als kunstenaar het volmaakte wil bereiken, hoopt hij als mens met zichzelf in het reine te komen. Hij is een man, die, zoals hij zelf zegt., „geen woorden voor de waarheid heeft", die liegt tegen zijn vrouw en zyn vrienden en zijn medewerkers. Maar mens en kunstenaar zijn geen twee verschillende grootheden: ook sis regisseur vindt hij geen inhoud en vorm voor de „waarheid" en ten slotte moet hij voor een forum van honende Journalisten zijn falen er kennen. Het hoofdthema van deze film is welbeschouwd hyperromantischhet is een geluksmotief. Anselmi (Fellini zo men wil» zal pas gelukkig zijn, als bij er in slaagt een volmaakt werk stuk te creëren. Als hij nog zoekt naar het procédé, klaagt hij dan ook in het modderbad tegen een kardi naal dat hij ongelukkig is. De circusachtige vertoning waarmee Fel lini zijn „8\<z" besluit, is dan ook een romantische „oplossing" welke voor tweeëerlei uitleg vatbaar is: hij ac cepteert het feit dat het volmaakte niet bestaat óf hy ontvlucht de wer- keiykheid in een van zyn vele dag dromen. Overigens is het hoofdthema niet primair in de behandeling; het is een volkomen logische geintegreerd on- derdeel in een zeer veelzydig en „Stripgirls in Soho" Triest REX Terry Collins is een ty pisch voorbeeld van een „underdog". Hy moordt, steelt, drinkt, gaat met «iriptease-danseresjes om en komt steeds dieper in de put te zitten, hoewel hij toch een goede opvoeding heeft gehad. Hy slaat een man neer. berooft hem van zyn geld en zet dat in drank om. De politie stelt een onder zoek in en legt hem het vuur steeds nader aan de schenen. Op een gegeven moment wordt de vriend van Terry ontslagen uit de gevangenis Deze eist zun deel van de buit op van een inbraak, die zy samen hebben gepleegd en waarvoor de vriend enkele jaren in de cel heeft geboet. Terry, die de dans ont sprongen is, heeft het geld niet meer, maar stelt voor de brandkast van een nachtclubeigenaar open te breken. Op het laatste ogenblik loopt dit echter mis en na een tweede moord wordt Terry Collins gegrepen. In Nederland draagt de film de commerciële titel „Stripgirls in So ho". De oorspronkeiyke Engelse titel, „Jungle street", ïykt ons objectiever. Een beeld van de circusach tige vertoning (een dagdroom van Anselmi) aan het slot van Fellini's ,.8Y'In het midden van de piste Anselmi (Marcello Mastroianni) met zweep. verbindt (de Italianen verrassen ons namelijk herhaaldelijk met uitste kende films). WU vragen ons name lijk af. wat zwaarder weegt by een film: de technische volmaaktheid, die Fellini hier wel byna heeft bereikt, of de intrinsieke waarde, waarmee o.i. ook een zekere mate van ontroe ring samenhangt. Ontroerend is „8W' namelijk geen moment. ffliiuniiHniiiiiniiiiiiiitiiNiiiiinmHiiiiiiimiintiiiinHiiiiiiiiiiiiiiiiiHittniiinniinnintiiMinniiitiimaiiniiiiniHiiiiiiiHiitiniiiiHiiHiiiiiniiitHniiiiiiiiiiuiiiiu 3 boeiend geheel, waarin men tal van elementen uit vroegere Fellini-films terugvindt. Zeker is „9W een mees terwerk, voor zover men aan deze kwalificatie geen exclusiviteit Spel George Chakiris valt tegen TRIANON Ver voor onze jaartelling leefde in Zuid-Ame- rika het Mayavolk. Het was een beschaafd volk met een barbaars trekje: af en toe werden mensen geofferd om de goden gunstig te stemmen. Men heeft hier een film van gemaakt, die de titel „Koningen van de zon" draagt. Een van de hoofdrolvertolkers is George Chakiris. wiens spelpresta- ties wy in West Side Story beter kon den waarderen dan in deze film. Zyn tegenspeler Yul Brynner maak te meer indruk. „Koningen van de zon" tracht ons duideiyk te maken dat de Maya's worden verslagen door een troep barbaren. Terwyi zy onder leiding van Hunac Ceel het rük binnen val len, sterft koning Balam de achtste, zyn zoon 'George Chakiris) volgt hem als Balam de Negende op. Met een aantal aanhangers vlucht hy. vordert de schepen van een vissers dorp en neemt de bevolking mee om „over zee" een nieuw bestaan 1 op te kunnen bouwen, zy zetten voet aan wal en vestigen zich. De autochtone bevolking van dit land staat hier nogal wantrouwend tegen over en stuurt de hoofdman, Zwarte Adelaar (Yul Brynner) uit om een man gevangen te nemen en hem om inlichtingen te vragen. Zwarte Adelaar wordt echter zelf gevangen genomen en moet dienen als offer aan de goden. Boven op de piramide speelt zich een beslissend conflict afBalam breekt met de goden, schenkt Zwarte Adelaar de vryheid en haalt zich daar de woe de op de hals van de priesters, maar slaagt er ln een vernietigende oor log te voorkomen. den heeft het blad echter een cam pagne geopend tegen de miljarden- uitgaven waarmee De Gaulle jaariyks de voormalige koloniën in Afrika steunt en die volgens Raymond Car- tier, de politieke directeur van het biad, veel beter zouden kunnen wor den besteed om de achtergebleven provincies van Frankrijk zelf eerst eens op de been te helpen. Deze denkbeelden, die als het car tier isme worden aangeduid, hebben onder dat deel der Fransen waar voor het hemd nu eenmaal nader dan de rok Is, diepe indruk gemaakt, zodat de regering zich zelfs tot een zwaar georkestreerde tegencampagne verplicht zag. De invloed die Paris Match op mil joenen Fransen dus biykt uit te oefenen, heeft de regering nu nog schichtiger gemaakt met betrekking tot de geruchten omtrent die sa menwerking met L'Express. L'Express is veruit het boeiendste en Intelligentste opinieblad waarover Prankryk vandaag beschikt, zyn po litieke oriëntatie is (zeer) links libe raal en het is de directeur van L'Ex press, de jonge en voortreffeiyke journalist Jean-Jacques Servan- Schreiber geweest die vorig jaar ook de socialistische burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, aanvanke lijk als Monsieur X in zyn kwali teit van tegenkandidaat voor het Elysée heeft gelanceerd. Beide weekbladen zouden, volgens de oorspronkeiyke plannen, zonder te fusioneren toch wel onder een en dezelfde commerciële leiding worden geplaatst. Terwyi Paris Match op het Amerikaanse Life is geïnspireerd, zou L'Express een Franse neef moeten worden van Time of de Duitse Spie gel. De politieke Ujn £ou echter on gewijzigd biyven en zich speciaal richten op de overwinning van Def ferre op De Gaulle. Naar men verzekert, moeten premier Pompidou en de minister van Voor lichting, Peyrefitte. de laatste we ken hemel en aarde hebben bewo gen om het plan, waarvan zU dus een nieuwe versterking van de po sitie van Defferre vreesden, te torpe deren. Men weet nog niet met zeker heid of die tegenaanval van de rege ring definitief is afgeslagen.' Als een kwaiyk teken voor de fusieplannen werd gisteren in Parys echter het onverwachte vertrek van de 80-ja- rige Prouvost beschouwd, waardoor de onderhandelingen, die juist een beslissend stadium hadden bereikt, nu, althans voorlopig moesten wor den onderbroken. Dan krygen Balam en Zwarte Ade laar onenigheid over het meisje Ix- hel (Shirley Anne Field», dat ver liefd is op Balam. maar dat Zwarte l>)ke Shell groep 1963 wederom een Adelaar heeft verpleegd toen hy ziek goed jaar is geweest. Er werd meer In het verslag over 1963 van de Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappy wordt in aansluiting op de 5 maart gepubli ceerde gegevens medegedeeld, dat voor de maatschappy en der Konink- was. De ruzie wordt echter weer by gelegd, en net op tyd. want over zee naderen de troepen van Hunac Ceel om de laatste Maya's te ver nietigen. Zwarte Adelaar en zyn volk staan aan de zyde van de Maya's. Hy moet de stryd met de dood be kopen, maar sterft op d® piramide ln de wetenschap, dat deze zal worden afgebroken, dat Balam en Ixchel ge lukkig worden en dat de volken in vrede zullen voortleven. voor perfekte foto's ilillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllliillllllllillllllllllllllilll „De beul van Venetië Adembenemend LIDO Het bloed druipt deze week in het theater aan ae Steen- straat van het witte doex ai. Er aoen zich nameiyk wrede scnermutsenn- gen voor tussen het Venetiaanse volk anno 1650 en de huurlingen van de meedogenloze Groot inquisiteur, Rodngo Zeno. Oorzaak van al dit sabelgekletter is hoe kan het an ders een liefdesaffaire. De Groot Inquisiteur, verliefd als hu is op de schone Leonora, de dochter van een edelman, kan het niet verkroppen, dat het meisje haar hart heeft ver pand aan Sandrigo, de aangenomen zoon van de Doge. Als onder grote belangstelling van het volk de gelief de Sandrigo zyn bruid naar het altaar voert wordt hu op last van Rodrigo Zeno gearresteerd. Dan volgt er een serie adembenemende momen ten, waarin Sandrigo al of niet met behulp van het volk vele malen aan de beul, die het doodvonnis moet voltrekken, weet te ontsnappen. Zo spannend zun af en toe de gebeurte nissen dat het moeite kost om stil in de bioscoopstoel te biyven zitten. Zal het recht zegevieren of zal San- drigo's hoofd rollen? Hoogtepunt van dit drama is ongetwyfeld het ogen blik. waarop de beul, de voormalige piratenhoofdman Guarniera, er ach ter komt, dat de ter dood veroordeel de Sandrigo zyn bloedeigen zoon is. Dan duurt het niet zo lang meer of diens byi treft, terwijl het volk in oproer komt, het hoofd van de ge vreesde Groot Inquisiteur. Het huwe- lük van Sandrigo en zyn Leonora is pas op dat moment gered. De hoofd, rol ln deze kleurryke vechtfilm wordt vertolkt door Lex Barker. Deze rol Is hem overigens wel toevertrouwd. De Venetiaanse opnamen zijn schit terend. zodat de film in velerlei op zicht de moeite van het zien waard is. Teveel „eer" voor „De mooie Antonio STUDIO Het woordje „eer" wordt op het eiland Sicilië met hoofdletters geschreven. Pietro Germi heeft daar al eens op tra- gi-komische wijze op gewezen in Echtscheiding op z'n Italiaans Zijn landgenoot Maitro Bologni heeft nu zijn voetstappen ge drukt met de satirische zeden schildering „De mooie Antonio". Het gaat hier om de eer van de mannelijkheid, waaraan volgens Bolognio op dit eiland ook zeer zwaar wordt getild. Deze knappe Antonio (een weinig genuanceerde rol van Marcello Mastroianni) vindt heel het vrouw- dom van het eilana aan zyn voeten als hy terugkeert uit Rome, waar hy volgens de geruchten een losbandig leventje heeft geleid. Maar de Sici- liaanse schonen kennen zyn druk kend geheim niet. Ze weten niets van de meer psychische dan fysieke afwuking, welke hem daar danig parten heeft gespeeld. Antonio denkt in een huwelyk met de ingetogen, lieftallige Barbara (Claudia Caridi- nale) zijn handicap te kunnen over winnen. maar helaas De 100ms-katholieke huweiyksmoraal stelt Barbara's familie, die het hu- weiyk toch al met lede ogen aan schouwde. nu in staat een kerkeluke nietigverklaring te bewerkstelligen. Want al wordt een huwelijk door een priester in de kerk ingezegend, de geloofsleer zegt. dat man en vrouw het sacrament elkaar in inti miteit toedienen. De feiten tonen echter aan. dat deze feitelijke vol trekking van het huwelijk tussen Antonio en Barbara nooit heeft plaats gehad. Een .schande", voor Antonio's vader niet en voor zyn moeder nauweiyks te tillen. Dat de .eer" op het nippertje nog door een onverwachte complicatie wordt ge red, doet aan dit feit maar weinig af. De luchthartige en ironische wijze, waarop Mauro Bologni dit gegeven op het witte doek heeft gebracht, laat weinig ruimte voor de grote te leurstelling en het menseiyke leed, dat zo'n handicap in het werkeiyke leven zou kunnen teweeg brengen. Hy heeft kenneiyk de spot willen urijven met de overdreven waarde, die hierbij op Sicilië aan eer wordt toegekend. Daar is hij zeker ln ge slaagd. Maar daarbij heeft hy vol gens ons de goede smaak wel eens uit het oog verloren. Voor f 195,- biedt Canon U een sierlijke semi- automatische halfkleinbeeld camera met bellchtingsrege- ling, ragscherp tekenend 28 mm 2.8 objectief, afstand- instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfilm, slui ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotohandelaar vertelt u gaarne nog veel meer over de ruwe olie en aardgas gewonnen en er werden meer olie- en chemische produkten vervaardigd en verkocht dan ooit tevoren. Ongeveer 225.000 mensen, werkzaam in meer dan 100 landen, hebben met behulp van ac tiva met een totale waarde van bU np 25 miljard gulden een winst kun nen behalen van 2.177 miljoen gul den by een omzet van circa 33 mil jard gulden. Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAS Het meningsverschil tussen Neder- zal binnenkort een goedkeuringswet land en Duitsland over de uitleg van aan het parlement voorleggen. het internationale verdrag inzake de verdeling van het continentaal pla teau van de Noordzee is nog steeds niet opgelost. Zo bleek gistermiddag uit het antwoord van de minister van Buitenlandse Zaken ad interim mr. Marynen op vragen, die gesteld wer den door de socialistische fractielei der dr. Vondeling. Het Nederlands-Duitse menings verschil wordt thans besproken in oriënterende voorbesprekingen, die dienen tot een definitieve bepaling van het Nederlandse en Duitse standpunt, dat in latere besprekin gen zal worden verdedigd. Minister Marijnen maakte duide- ïyk dat by het uitbiyven van over eenstemming in de definitieve be sprekingen Nederland de kwestie wellicht zal voorleggen aan het In ternationale Gerechtshof. Het internationale verdrag over de verdeling van continentale plateaus werd in 1958 door 46 landen gesloten. Het verkrijgt rechtskracht na rati ficatie door 22 landen. Slechts 21 landen hebben het totnutoe gera- ticifeerd. De Nederlandse regering Mr. Marynen ontkende, dat door het uitbiyven van de Nederlandse ondertekening schade is toegebracht aan Nederlandse belangen, zoals dr. Vondeling in zyn vraag veronder stelde. Deze vond het byzonder vreemd, dat Juist ons land zolang met de bekrachtiging heeft gewacht. Ook Duitsland heeft nog niet gete kend. Mr. Marynen maakte duideiyk, dat onze regering voorshands niet be reid is verdere mededelingen in het openbaar te doen over het verloop der voorbesprekingen en de Duitse wensen. Wel verklaarde hy zich be reid de vaste commissie van Buiten landse Zaken op de hoogte te stellen. V) Een commissie van toezicht uit het Britse Lagerhuis heeft gisteren ver slag uitgebracht over haar onderzoek naar de winst die de firma Ferranti Lid heeft gemaakt by de ontwikke ling van het type I van de luchtdoel raket „Bloodhound" (bloedhond) De commissie noemt de winst die tot 31 maart 1961 45 miljoen gulden of wel 63 procent bedroeg „buiten sporig". Politieke waarnemers zeiden dat de oppositie (Labour) nu nieuwe druk zal gaan uitoefenen op de gevoerde politiek by het totstandkomen van defensie-contracten. De regering zal er echter waarschynUJk op bUJven staan dat een debat moet wachten op het verslag van een nieuwe, door de regering aan te wyzen, commissie van onderzoek. In de begroting van liet Britse ministerie van Luchtvaart was reke ning gehouden met een winst van zeven procent De firma Ferranti zag echter kans de kosten veel lager te houden, zonder dat de Britse rege ring hiervan in kennis werd gesteld, aldus de regering. De firma Ferranti gaf later een verklaring uit waarin wordt tegengesproken dat zy mis bruik had gemaakt van onwetenheid by de Britse regering aangaande de werkeiyke produktiekosten. Het mi nisterie van Luchtvaart was in het bezit van de werkeiyke cyfers voor dat een regeling werd getroffen ten aanzien van de pryzen, aldus de mv dedeling. De „Bloodhound", die een belang- ryk onderdeel van de Britse defensie vormt, werd ook verkocht aan Zwe den, Zwitserland en Australië. Tarieven blijven echter hetzelfde LUXOR Een film met Audry Hepburn is vaak een belevenis, die langer in de herinnering blijft dan een urenlang durend spektakelstuk. In haar frêle persoontje zyn waar digheid, gevoel voor humor en een byzonder mimiek verenigd, een sa menvoeging, die men by geen enkele andere actrice van allure aantreft. In „De man met vyf paspoorten" heeft zy de nu toch wel heel erg gryzende Cary Grant als tegenspe ler. Dit tweetal doet het voortreffe- lijk in dit stuk, dat men het best kan karakteriseren met „een thriller vol verrukkeiyke humoristische ogenblikken". Audrey Hepburn speelt, de rol van de jonge, in haar huwelijk teleurge stelde vrouw, wier echtgenoot op een kwade dag terwyi hy op de vlucht biykt te zijn wordt vermoord en uit de trein geworpen. Een drietal obscure individuen aast op geld, oorspronkelijk de Ameri kaanse staat toebehorend, dat de vermoorde hun kort na de tweede wereldoorlog door de neus had weten te boren. De grote vraag ls nu: waèr ls het geld gebleven? Iedereen neemt aan dat zyn echtgenote het heeft, want op de vermoorde zelf werd het niet gevonden, zy wordt hevig be dreigd door het drietal, maar zy weet van niets, daar de daden van de man een gesloten boek voor haar waren. De enige, by wie de jonge vrouw steun vindt, is een wat raad selachtige Amerikaan, die steeds met veel smoesjes van naam verandert. Is HIJ wel te vertrouwen? Het wordt haar angstig te moede als de drie schurken stuk voor stuk zeer hard handig om zeep worden geholpen Het. verhaal in koele woorden ver teld doet aan een „detective"-zonder- meer denken, maar Audrey en Cary breken de spanning met talrijke tert sen en juist die maken van deze film ook nog zo'n boeiende komedie. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer en staats secretaris Van den Berge van Financiën hebben gisteren sa men de laatste hand gelegd aan de herschrijving van een drietal belangrijke belastingwetten, die de accijnsheffing regelen voor suiker, minerale olie en tabak. De bestaande wetgeving, voor een deel daterend uit de vorige eeuw. is verouderd, ondoorzich tig en moeilijk te hanteren. Overheid en bedrijfsleven heb ben dan ook grote behoefte aan een moderne versie. Voor de be lastingbetaler brengt de her schrijving geen verandering. De tarieven blijven hetzelfde. Van de specialisten in de Tweede Kamer kreeg de staatssecretaris heel wat lof voor zyn degeiyke arbeid te horen. Toch wilde de Kamer op een paar ondergeschikte punten nog wat wyzigingen aanbrengen, die door de staatssecretaris voor het grootste deel grif werden overgenomen. Een van deze wyzigingen had be trekking op de verkoop van sigaret ten via automaten. De Kamer was bevreesd, dat de nieuwe regeling zou leiden tot een schoksgewyze uitbrei ding van het aantal sigarettenauto maten met alle gevolgen van dien voor detailhandel in sigarettenauto maten. De staatssecretaris had be grip voor deze vrees en nam een amendement van de KV.P.-er Note- boom over dat voorzag in de hand having van de bestaande situatie. Een andere wyziging had betrek king op de hoogte van het accyns- tarief in de goedkopere prysklasse. De wyziging, voorgesteld door de staatssecretaris, die daarmee voort bouwde op een soortgelijk amende ment van de socialist Van Urk zal tot gevolg hebben dat het tarief in de goedkopere klasse iets wordt ver zacht wat overigens niet voor de consument, maar wel voor de han del tot een klein voordeeltje zal lei den. Het voornaamste aspect van de nieuwe wetgeving is gelegen in de In het verslag wordt ook het be lang van de Shellgroep voor de Ne derlandse economie onderstreept. In de bedoelde periode van tien jaar bedroegen de totale investerin gen der groep in Nederland voor de uitbreiding van de olie- en gaspro- duktie. van de raffinaderij in Pernis. voor de bouw van research-centra, chemische fabrieken op aardolieba- sis, voor het verkoopapparaat enz. byna 2 miljard gulden. In het afge lopen jaar alleen bedroegen de in vesteringen ongeveer 100 miljoen gulden. In de genoemde bedragen zyn niet begrepen de uitgaven voor de bouw van tankschepen op Neder landse werven, waarmee voor de af gelopen tien jaar een bedrag gemoeid was van 600 miljoen gulden. Aan research werd in die tien Jaar byna 500 miljoen gulden uitgegeven Voor de bouw. vernieuwing en uit breiding van Nederlandse fabrieken en installaties der groep en voor bui tenlandse bedrijven der groep werd in de afgelopen tien jaar voor een bedrag van byna 2.5 miljard gulden by de Nederlandse industrie besteld, waarvan ongeveer 1.6 miljard gul den bestemd was voor in Nederland werkzame maatschappyen van de groep. Het aantal werknemers der groep ln Nederland bedroeg einde 1963 ruim 17.000 tegen ruim 14.800 per einde 1962. In 1963 werd aan sala rissen en lonen ongeveer 181 miljoen gulden uitbetaald. WIELRENNEN De oud-wereldkampioen by de ama. teurs Gustaaf-Adolf Schur zal in de achttiende Warschau-Beriyn-Praag wedstryd. die 8 mei in de Poolse hoofdstad begint, het aantal kUome. ters, dat hy in deze wedstrijd heeft gereden, op 25,000 brengen. In de vierde etappe, die de renners op 12 mei van Wroclaw naar Poznan voert, zal de thans 33-Jarige Duitser, die in 1958 en 1959 de regenboogtrui veroverde, ongeveer 50 kilometer na de start, deze myipaal bereiken. „Tave", zoals men hem graag noemt, maakte in 1952 als 21-jarige zyn debuut in deze wedstrijd, Van dat Jaar af heeft hy met uitzondering van 1962 alle „Friedensfahrten" mee gereden. In 1955 en 1959 zegevierde hy in de elf wedstrijden, die hy tot nu toe gereden heeft, ging hy negen maal als etappewinnaar over de eind streep. Wat etappe-zeges betreft us Schur geen recordhouder. Die eer Ls voor de Tsjechen Jan Vesely en.. Vlasti Milzuricka met resp. 16 en 12 overwinningen. Zyn eerste ritzege behaalde Schur op 9 mei 1955, toen hy in Leipzig de Belg Ver helst in de eindsprint ver sloeg. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft zich gis termiddag verenigd met de voorstel len van minister Toxopeus om de gemeenten ln staat te stellen wyk- raden en functionele commissies in te stellen ter bevordering van de de centralisatie binnen de gemeenten. De Kamer nam tegen de wens van de minister by zitten en opstaan ook het amendement-Kolfschoten aan, dat voorziet in de verplichting tenminste één lid van de gemeente raad te benoemen ln de functionele commissies met bestuursbevoegd heid. De minister, die het amendement in stryd vond met de beoogde de centralisatie en daarin de V.V.D- fractie aan zyn zyde vond. nam wel het voorstel van de socialist Voogd over betreffende de openbaar heid van de vergaderingen. Diens voorstel Inzake het verplichte lid maatschap voor de leden van de col leges van B. en W. werd ingetrok ken. nadat de minister had verklaard dat zulks de toch al drukbezette be stuurders teveel aan banden zou leg gen. eenvoudiger werkwyze. die by de ac- cynsheffing wordt gevolgd. Dit houdt onder meer in dat de controle op de heffing minder ambtenaren val vergen. Om het in de styi van de drie wetsontwerpen te zeggen: „min der fysieke controle door betere al- ministratieve controle".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7