Voortgezet overleg over fiscale studierichting te Leiden Duitsers lieten honden op de gevangenen los Bouw van tribune op Sportpark Sassenheim 2.35 Sassenheim wil het kinderdagverblijf in Lisse steunen Kamercommissie teleurgesteld KASTEN Ds. H. C. TOUW MET VERVROEGD EMERITAAT I VERKOUDHEID? AUPING Voor geestelijk gehandicapten Zilver voor i\c( Ier land se bloemen Huwelijk in Athene op 18 september Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 april 1964 Tweede blad no. 31239 Ucik JU De regering heeft het contact met de Leidse Universiteit voortgezet en de plannen voor de opzet van een fiscale studierichting aan deze universiteit verder uitgewerkt. Dit blijkt uit het verslag van het mondeling overleg tussen de regering en de bijzondere Kamercommissie, dat geresulteerd is uit een motie terzake b(j de behandeling in de Tweede Kamer van het herzleningsontwerp van de regeling van de toelating tot universitaire examens. Van de zijde van de Kamer was namelijk bezwaar tegen de concentratie der fiscale studierich ting te Leiden gemaakt. Blijkens het verslag van het mondeling overleg ffas de Kamercommissie ernstig teleurgesteld, dat de regering desondanks en ondanks de mededeling, dat zij bereid was nog met de commissie over deze kwestie te overleggen, voortgegaan is met de uitwerking van haar plan. dienst zullen hebben. De aanvullende opleiding, die overigens wel als voor waarde verplicht zal worden gesteld, dient tot uitbreiding en verdieping van de kennis en tot vergroting van de geschiktheid om de toekomstige functie op de juiste wijze te vervul len. Concentratie noodzaak Desgevraagd is van regeringszijde in het mondeling overleg verklaard, dat concentratie van de fiscale studie richting in de juridische faculteit noodzakelijk is vanwege het zeer be perkte aantal deskundigen op dit ge bied en het geringe aantal te ver wachten studenten. Concentratie dient ook een behoorlijke teamgeest in het amb tenarenkorps van de belastingdienst. De regering heeft voorts meegedeeld, 'dat zij krachtig blijft streven naar een studie, die in normale gevallen binnen een duur van vijf jaren Toltooid zal kunnen worden. Verplichte functie Op de vraag van de zijde der com- 'missie, of de desbetreffende studen ten verplicht zullen zijn na afloop van hun studie een functie bij de f-flilbelastingdienst te aanvaarden, ant woordden de bewindslieden dat 't in de bedoeling ligt zulk een verplich 'ting voor een periode van vijf jaar vanaf de benoeming tot inspec teur in het leven te roepen. Bij de Belastingacademie was dit in ju ridische zin niet het geval. Nu het echter betreft studenten aan een uni versiteit of hogeschool, die belang rijke faciliteiten zullen ontvangen en verzekerd zijn van een benoeming bi) de belastingdienst, lijkt het ge rechtvaardigd dat zij zich ook ver- 'ju binden tot een betrekking bij de ^dienst. Mede uit een oogpunt van personeelsvoorziening voor een zo es sentieel onderdeel van het ambtelijk apparaat als de belastingdienst, acht de regering deze opzet alleszins rede lijk. Recht- ep benoeming De regering deelde mee dat dege nen die met gunstig gevolg het doc toraal examen hebben afgelegd, recht op een benoeming bij de belasting- i N'i ïuzitl GORDIJNSTOF „SUNSHINE" Zonnige gordijnstof, uitge voerd in filmdruk, dat nor maal veel duurder zou kos ten. Verkrijgbaar in diverse frisse kleuren, 100% ka toen, goed te wassen en slechts p. mtr. 120 cm breed Haarlemmerstr. 179 hoek Hoogl. Kerksteeg MIDZA BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrika Catharina, d. v. J. J. de wiser en G. Keijmel, Henny, z. v. H. J- Verhoeven en A. van Velzen. Sandra J- v. J. Boom en J. C. MartiJn, Maartje «coba, d. v. J. Kluivers en S. Ba- toidse. John Richard, z. v. R. van As Fllkweert. Cornells, z. v. J. J. en P. C. W. Lammers. Agatha v. G. Mulder en D. G. van Vene- «Q. Paulus Cornells Hermanus, z. v. G. Sloos en E. Marquenie GETROUWD 6. J. de Jong en H. C. M. C. de 'Dg. C. P. Peters en M. J. Burger. W. 'an Duijvenbode en M. Pasman. L. J°odakker en J. M. de Tombe. H. J. [Jnlnhof de Moed en P. P R. Sip. J. «lisman en J. Ladan. J. Hockx en A. J- van Hoof. H. J. Takken en P. Mak. J. Smit en A. Schroder. A. A. Vink 91 J. M. van der Spree. M. J. de Bock 11 C. Kooien. OVERLEDEN L, H. Wegman. 59 Jaar, echtgen. v. Haalebos. H. J. van der Pol, 85 Jr., '*1 v. C. W. Smit. S van Putten, 70 J. v. N. van Polanen. C. J. van der Studie elders De commissie heeft ook de vraag gesteld, of een student elders zijn benoemd. doctoraal examen zal kunnen beha len om zich daarna in Leiden verder te specialiseren. Zal men voorts het kandidaatsexamen aan een andere inrichting van hoger onderwijs kun nen afleggen, en daarna de docto raalstudie in Leiden volgen? De regering achtte deze mogelijk heden alleen aanwezig indien de nor male recrutering onvoldoende krach ten oplevert. Gezien de voorafgaan de aanwijzing van de Leidse studen ten is het uit een oogpunt van per soneelsbeleid niet mogelijk aan an dere studenten de zekerheid van een benoeming bij de belastingdienst te bieden. De bewindslieden meenden, dat voor wat het specifiek belastingrechter- lijke gedeelte van de studie betreft met een drietal hoogleraren en enig wetenschappelijk personeel zal kun nen worden volstaan. Een hoogle raar en een lector zijn by de Leid se juridische faculteit reeds aanwe zig.. Naast de vorenbedoelde uitbouw van de bezetting op het gebied van het belastingrecht zal voorts in elk geval een hoogleraar voor de be- drijfshuishoudkunde moeten worden LD-WISSELBEKER VOOR LLC-LID Op de laatst gehouden jaarverga dering van de Leidse Luchtvaart Club is de Leidsch Dagblad-wisselbeker uitgereikt aan de heer J. Stapper te Voorschoten. De heer Stapper kreeg deze beker voor de verdienstelijke activiteiten, die hij in het afgelopen jaar in het belang van de club heeft verricht. GEBEDSGENEZING De afdeling Leiden Zuid-West van de Ned. Christen Vrouwenbond kwam gisteravond bijeen in de bo venzaal van de Bevrijdingskerk. Als gast was aanwezig de heer J. v. d. Hoek te Leiderdorp, die het probleem van de gebedsgenezing onder de loep zou nemen. De heer v. d. Hoek had dit onderwerp reeds voor verschil lende afdelingen van de N.C.V.B. behandeld. Ook deze avond vond hy bi) de christen vrouwen een aan dachtig gehoor. BUITENHUISJE IN NOORDWIJKERHOUT Het nieuwe gebouwtje van „Het Leidse Volkshuis", dat op het terrein „Duinsohoten" te Noordwykerhout verrijst, zal op zaterdagmiddag 9 mei as. feestelijk in gebruik worden ge nomen. De officiële opening van dit buitenhuisje zal worden verricht door de voorzitter van „Het Leidse Volks huis", prof. dr. L. de Klerk. Aan deze opening is een puzzeltooht voor de bezoekers van het Volkshuis verbon den. Hogewoerd 99 - Leiden Telefoon 22536 Zomerpostzegels vanaf 21 april Men schrijft ons; De vijfentwintig ste uitgifte van de bekende zomer postzegels beleeft op 21 april a.s. haar eerste dag. Deze jubileum-serie is ge wijd aan het dier, omdat dit jaar de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren 100 jaar bestaat. Een dubbel jubileum dus, waarop hierbij nog eens uw bijzondere aan dacht wordt gevestigd. Van de op brengst van die zomerpostzegels, die bestemd is voor allerlei verenigingen op het gebied van de volksgezond heid, cultuur bevordering en maat schappelijk werk, zal de dierenbe scherming dit keer ook een deel krij gen. Van 21 april tot en met 8 mei zal er een 6peoiale verkoopstand voor de zomerzegels zijn in de hal van het postkantoor, daarna zijn de zegels, behalve aan het postkantoor en de postagentschappen, ook verkrijgbaar aan het adres van het plaatselijk co mité te Leiden, Cobetstraat 57. Na 13 juni zijn de zegels niet meer ver krijgbaar; zij blijven geldig tot en met 31 december 1965. De waarden zijn 5 cent (+5 cent toeslag), 8 cent (4- 5 cent), 12 cent (+9 cent) en 30 cent 9 cent), per serie dus 83 cent. Liefhebbers zullen ook weer de zoge naamde maximumseries, bestaande uit vier dieren-prentbriefkaarten, elk beplakt met de bijbehorende; postze gels en voorzien van een speciaal poststempel, weten te waarderen. Deze zullen slechts zeer beperkt ver krijgbaar zijn, evenals de eerste-dag- enveloppen. Schetsplan voor nieuwe vakschool De gemeente Leiden staat achter de plannen om zo spoedig mogelijk te komen tot de bouw van een twee de r.-k. vakschool voor meisjes. Het lokalenplan is al goedgekeurd en de architect is nu bezig met het ont werpen van een schetsplan. Dit staat te lezen in het pas ver schenen jaarverslag van de R.-K. Vakschool voor Meisjes te Leiden. Uit het verslag blijkt voorts, dat het internaat nog steeds volledig is bezet. De huisvesting behoeft ech ter dringend verbetering. Ook hier laat de nieuwbouw te lang op zich wachten, aldus het verslag. De school werd op 31 december 1963 door 871 leerlingen bezocht, n.l. 522 voor de opleidingen en 349 voor de cursussen. In totaal waren 543 leer lingen afkomstig uit andere gemeen ten. Er waren 6 leerlingen in praktijk, nl. 1 leerling voor de aantekening „huishoudkundige voor inrichtingen" 5 leerlingen voor de opleiding „kinderverzorgster in koloniehuizen" van deze leerlingen waren afkom stig uit andere gemeenten. Motor in brand Een motorfiets is gistermiddag om streeks kwart voor vijf bij het star ten op het Rapenburg in brand ge raakt. De politie heeft getracht om de vlammen, die uit de motor lekten, met een brandblusapparaat te be strijden. Toen dit geen resultaat had moest de brandweer er aan te pas komen. Deze heeft het vuur met een nevelspuit geblust. Behalve de mo torfiets werd ook een geparkeerde auto beschadigd. Gouden legpenning voor P. J. J. Jansen Behalve het koninklijk brons mocht de heer P. J. J. Jansen, die gisteren het, feit herdacht, dat hij voor veertig jaar in dienst van de NZHVM trad, ook de gouden legpenning en het ver erend getuigschrift van de Maat schappij van Nijverheid en Handel ontvangen. Tijdens een bijeenkomst ten huize van de jubilaris, heeft de heer E. R. Schultz, chef van de Tech nische Dienst, deze legpenning uitge reikt. Namens de directie van de NZH werd een enveloppe met inhoud over handigd. „WONINGBOUW" IN JEUGDPARLEMENT Het Leids Jeugdparlement, dat in januari van dit jaar is opgericht, houdt woensdag 22 april a.s., des avonds om acht uur, in het stadhuis zijn derde debatavond, met als on Moedige figuur in predikanten verzet Naar in brede kring met leedwezen zal worden vernomen ziet onze oud- stadgenoot, ds. H. C. Touw, predikant bjj de herv. gemeente van Nijmegen, zich om gezondheidsredenen genoopt met vervroegd emeritaat te gaan. Ds. Touw, die verleden Jaar gerui me tijd zeer ernstig ziek is geweest, herstelde in zoverre, dat hy half de cember voorzichtig een aanvang mocht maken met de hervatting van zijn werk. Helaas kwam onlangs een terugslag in zijn genezing. Ds. Touw moet thans volstrekte rust houden en brengt die door in Lunteren. In over leg met de behandelende medici heeft ds. Touw nu zijn emeritaats- aanvrage bij de prov. kerkvergadering ingediend. Met hem verdwijnt een bekend en moedig man uit de actieve dienst. Hij werd in 1903 geboren en in 1927 kan didaat in Groningen om 22 juli 1928 te Kaag in zijn ambt te worden be vestigd. Vandaar vertrok rij in 1934 naar Eerbeek, welke standplaats in vestigd. Vandaar vertrok hij in 1934 trad hij op als studentenpredikant te Utrecht en 8 mei 1955 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeen te. Ds. Touw heeft zich in de bezet tingsjaren een zeer moedig vaderlan der getoond, die zich in het predikan- tenverzet niet onbetuigd heeft gela ten. Krachtig nam hfj stelling tegen de jodenvervolging en ondubbelzinnig was zijn woord. Vele stadgenoten zul len zich nog zfjn moedige rede herin neren, welke hjj in de bezettingsjaren op 3 oktober in de Pieterskerk uit sprak ter gelegenheid van de herden king van Leldens beleg en ontzet in 1574. Na de bevrijding viel hem de eer ten deel, dat de generale synode hem verzocht het standaardwerk over het verzet der kerk te schrijven „Op dat wij niet vergeten" van welke taak ds. Touw zich op uitstekende wijze heeft gekweten. Thans noopt zijn ziekte hem helaas voortijdig de a-ctieve dienst te verlaten. Academisch* examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer A. R. I. Aris (Leiden), de heer L. H. A. J. M. Quant (Den Haag)de heer F. A. M. de Jongh (Aerdenhout)mej. A. J. M. de Heij (Leiden); doet. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. A. A. Metz <Bloe- mendaal), kand. ex. mej. A. Th. ten Kate (Rotterdam); mej. A. M. Uh- lenbeck (Voorhout)de heer N. M. M. van der Voort (Naaldwijk). JeugdroWy Leger des Herts Zaterdagmiddag vindt fri de Korpszaal van het Leger des Heils aan de Hooigracht een grote jeugd- rally plaats. Deze bijeenkomst wordt geleid door de jeugdsecretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel L. Nij- man hierin bijgestaan door de divisie jeugdsecretaris majoor C. Nieuw- land. Een landelijke groep van studeren de jonge heilssoldaten (van 15 tot 24 jaar) zal aan deze samenkomst me dewerking verlenen. Ook de bijeenkomsten van zondag zullen door kolonel Nijman worden geleid. Officiële publikatie ONTEIGENING De burgemeester van Lelden brengt fcer voldoening aan het bepaalde bij artikel 84 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met Ingang van 20 april 1964, gedurende 21 dagen ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken, kamer 111, voor een leder ter Inzage ls nedergelegd een besluit van de gemeenteraad d.d. 13 april 1964 tot onteigening ten name van de gemeen te Lelden In het belang van de volks huisvesting, Ingevolge het bepaalde bij artikel 77, eerste !ld, onder 4e, der Onteigeningswet, van eigendommen, welke zijn gelegen ten zuiden van de Lage Rijndijk en ten noorden van de Nieuwe Rijn en begrepen in het par tiële uitbreidingsplan „Lelden-De Waard 1962", zulks overeenkomstig de bij dit besluit behorende grondplannen en verdere bescheiden, als genoemd ln artikel 80, tweede lid, van meerge noemde wet. Lelden, 16 april 1964. De burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. Jf/VU ÓÓK IN VOORDELIGE GEZINSDOOS VAN 100 TABL. i f2.4 "67A,jaart"m^r*ji*de^ Gelder,"05 7 de"™? :'1?LJ'oi;!ngn??d-'- I,nleider ton. is Gijsbert Dompeling (AH.P.). LEDIKANTEN, MATRASSEN één- en tweepersoons in vele modellen. Textielhandel en Woninginr. W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTR. 7—7 A, LEIDEN - TEL. 24610 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Schiplulden J. D. Wuls- ter te Ophemert te Amsterdam-W. (Jeruzalemkerkgemeente A) (toez.) A. Th. Rothfusz te Vllsalngen, Bedankt voor Woudenberg C. den Boer te Slledrecht. GEREF. KERKEN (vr^gern.) GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aalburg C. Molenaar te Moerkapelle. BAPTISTEN GEMEENTEN Geen fusie van kerken in Amerika De methofisten in de Verenigde Staten hebben de hoop de bodem in geslagen, dat binnen afzienbare tjjd een fusie tot stand zou kunnen ko men tussen zes protestantse kerk genootschappen in Amerika. De Methodistische Kerk van Ame rika wil „het gesprek op lange ter mijn" niet afbreken, aldus haar lei ders, maar ls niet bereid nu al mee te werken aan opstelling van een herenigingsplan voor vroegtijdige verwezenlijking. De methodisten voe ren voor hun houding o.m. aan, dat onder de vijf andere protestantse zijn die niet het traditionele me thodistische standpunt over sterke drank delen. De methodisten staan op algehele onthouding van alcoho lische dranken. Deze verklaring heeft grote con sternatie veroorzaakt op de jaarver gadering van de adviesraad inzake kerkelijke eenheid, sinds het begin van de week in zitting in het theo logisch seminarium van Princeton. De raad is in 1962 ingesteld om de mo gelijkheid te verkennen van fusering var de Methodische Kerk, de Epis copaalse Kerk, de Verenigde Pres byteriaanse Kerk, de Verenigde Kerk van Christus, de discipelen Christi, en de Evangelische Broe dergemeente. De zes kerken tellen samen onge veer twintig miljoen lidmaten. De methodistische is verreweg de groot ste met de helft van dit aantal up 11 januari 1964 is een stichting onuer de mw*.m van „bticnting iwin- ueraagverbuji voor geestelijk gehan dicapten in net leven geroepen, ileze sucnnng is in de gemeente Lisse gevestigd en rekent voornamelijk tot naar werkgebied de gemeenten Hil- legom, Lisse, Noord wijk, Noord wy- kernout, sassenheim en Voorhout. Z.y stelt zich ten doel de verzorging en opvoeding van geestelijk gehandi capte kinderen van alle gezindten. Zy tracht dit doel te bereiken door het stichten, exploiteren en beheren van een of meer tehuizen. De opneming van een kind in het d-agveruiyi maakt de verpleging in een aangewezen inrichting zo de mogeiijkneid daartoe zou bestaan minder urgent. Bovendien wordt door bedoelde opneming de mogelijk heid geopend tot een optimale medi. sche en sociale begeleiding. Zy brengt daarnaast een zo zeer gewen, ste ontlasting in de betreffende ge- ,Van onze correspondent in Wenen) Na een voorbereiding van vier jaar is gisteren de grote internationale tentoonstelling van bloementeelt en tuinbouw in Wenen door president Scharl geopend. In een groot aantal hallen en tenten kan men de prach tigste bloemen en planten uit alle werelddelen bewonderen. Na de ope ning werd de show de eerste dag al door 25.000 nieuwsgierigen bezich tigd. Het meest in trek is de grote hal met een oppervlakte van 6000 m2, waar ons land verreweg de meeste aandacht trekt omdat het 1200 m2 ter beschikking kreeg om de pracht van azalea's, rododendrons en voor al van rozen en tulpen te laten zien. Ons land kon bovendien op de eerste dag reeds beslag leggen op de tweede prys in de vorm van een zil veren beker. Op open terrein staan de bloemen nog niet in bloei, omdat het weer nog te koud is. doch daar kan men wei een rykdom aan planten bewonde ren, want er zyn 2 miljoen heesters gezet ,500.000 struiken en 30.000 bo men. Alleen al de rozen zijn in 200.000 exemplaren vertegenwoor digd. De tentoonstelling duurt tot 11 ok tober van dit jaar en daarna zal het terrein een park worden voor de be volking van Wenen. De Donau-to ren van 260 meter hoogte is ook reeds toegankelijk voor het publiek. Met een lift bereikt men op 160 me ter hoogte een platform voor de toe schouwers; 20 meter daarboven be vinden zich een langzaam rond draaiende tearoom en een restaurant vanwaar men een uniek uitzicht heeft zowel op de tentoonstelling als op Wenen en omgeving. zinnen teweeg, terwijl het dagelijks contact met het gezin in stand blijft. Tot dekking van de aanloopkosten, waartoe ojn. wordt gerekend de ver goeding van een door de Dr. Mr. W. van den Berghstiohting tijdelijk af te stane maatschappelijk werkster, vraagt het bestuur aan de gemeente een startsubsidie van 3 cent per in woner. Aangezien de stichting is opgericht ln nauw contact met de Sociaal- Psychiatrische Dienst der provincie Zuid-Holland en met de psychiatri sche inrichtingen in haar werkgebied zijn B. en W. van Sassenheim van oordeel, dat een kinderdagverblijf inderdaad in een behoefte gaat voor zien en dat de gevraagde subsidie in dit verband volledig verantwoord is. Het college stelt de raad' dan ook voor op deze subsidie-aanvraag gun stig te beschikken. Mochten de gevoelens van B. en W. in deze juist zijn, dan komt het dit college voor, dat de bijdrage niet tot een startsubsidie beperkt zal blijven. Prof. Lieftinck uit de K.L.M. Prof. P. Lieftinck heeft in New- York vlak voor zijn vertrek per boot naar Nederland verteld, dat hij zich niet langer beschikbaar stelt als lid van de raad van commisarissen van de K.L.M. De reden hiervoor is, dat hy een belangrijke opdracht van de Wereldbank heeft gekregen Prof. Lieftinck krijgt de leiding van een internationale studiegroep die be last is met het onderzoek in Pakistan naar de mogelijkheden tot ontwikke ling en economisch gebruik van het water van de rivier de Indus en haar zystroom voor irrigatie doeleinden en voor de opwekking van elektriciteit. Door de Wereldbank en bevriende naties is hiervoor een bedrag van een miljard dollar beschikbaar gesteld. Geref. waarnemers naar reformatorisch concilie De Geref. Kerken in Nederland zenden twee waarnemers naar de grote internationale vergadering van de wereldbond van pres-byteriaanse en gereformeerde kerken, die in augustus te Frankfurt in Duitsland wordt gehouden. Dit zijn prof. dr. D. Nauta uit Am sterdam en dr. O. C. Broek Roelofs uit Zuidlaren. Thema van dit „reformatorische ooncilie is de oude Pinksterhymne „Kom Schepper, geest". Men verwacht vertegenwoordigers uit meer dan vijftig landen. Geref. pastoraat voor atoomcentrum Vanuit de Geref. Kerken van ons land wil men steun geven aan de stichting van een protestantse ge meente in het Europese atoomcen trum te Ispra ln Noord-Italië. In dit centrum is een groot aantal Nederlanders werkzaam. Op het ogenblik telt men er rond vijftig pro testantse gezinnen uit ons land. Zij willen nu in samenwerking met de Waldenzenkerk een eigen predi kant beroepen. Deze zal tevens gods dienstonderwijs moeten geven op de Nederlandse school in Ispra. Het deputaatschap van de Geref. Kerken voor de geestelijke verzorging van verstrooiden in het buitenland heeft contact opgenomen met de Ned. Herv. Kerk. Vanuit Ispra was namelijk zowel aan de Geref. Kerken als aan de Herv. Kerk om hulp ge vraagd. Prinses Beatrix met de film camera in de hand hij de archeo logisch belangwekkende rxines van Uxma-Yucatan ht Mexico, Het huwelijk van Prinses Annc- Marie van Denemarken met Koning Constanten van Griekenland sat op 18 september in Athene worden Toe trokken. Prinses Anne-Marie verloofds zich met de toenmalige Prins Constanten toen zjj zestien jaar was. Haar vader, Koning Fred er ik van Denemarken, was tegen een huweHJk véér haar achttiende verjaardag (31 augustus van dit jaar). In maart wu in Athene bekend gemaakt, dat het verloofde paar nog dit jaar zou trouwen in plaats van in 1965. De datum van het huwelijk werd vervroegd nadat de 23-jarige Prins zijn overleden vader. Koning Paul, opvolgde als Koning Constan ten xm. Prinses Anne-Mario zal bh haar huwelyk haar rechten op de Deense troon automatisch verliezen en wel omdat zy trouwt met de Koning ran een ander land en omdat zij over gaat van het protestantse naar het Grieks-orthodoxe geloof. Volgens de Deense grondwet moet het staatshoofd lid van de Deense Lutherse kerk zfjn en kan hij (pf zij) geen koning of koningin van een ander land zijn. Auschwitz-p roces Een Poolse getuige in het Auschwitz-proces in Frankfort waar 22 voormalige kampbe wakers van het beruchte Ausch- witz-kamp terechtstaan - heeft gisteren verklaard dat in het kamp Duitse herdershonden op de gevangenen werden losge laten, die ,.de mensen aan stuk ken scheurden". De getuige, Henryk Wysotszynski (44) zei: „Onze eerste gedachte toen B. en W. van Sassenheim delen de raad mede. dat de besturen van de twee plaatselijke voetbalverenigingen „Ter Leede" en „Teijlingen" aan de gemeente hebben verzocht medewer king te verlenen aan de bouw van een tribune met ongeveer 400 zit plaatsen. De verenigingen voeren hierbij aan, dat een tribune in een dringende be hoefte voorziet, dat zy economisch verantwoord is en dat zij ook overi gens het aanzien van het gemeente lijk sportpark in belangrijke mate verhoogt. De kosten worden geraamd op f 36.000. B. en W. hebben zich in beginsel bereid verklaard dit verzoek met gunstig advies aan de raad voor te leggen, indien de verenigingen de vol gende voorwaarden aanvaardbaar zouden achten: 1. de aankoop vereist de goedkeu ring van het college; 2. de gemeente neemt 1/3 deel van de door B. en W. goedgekeurde stich- tingekosten voor haar rekening, ter wijl het restant dier kosten voor re kening van de gezamenlijke voetbal verenigingen komt; 3. 50 van het onder 2 vermelde restant zal door de verenigingen worden gefinancierd uit een door de gemeente te verstrekken geldlening, tegen een rentevoet van vijf ten hon derd per Jaar, af te lossen op annuï teitsbasis in ten hoogste 20 jaren; 4. de tribune wordt in eigendom aan de gemeente overgedragen; de opbrengst van toegangsbewijzen komt ten bate van de verenigingen; 5. de verenigingen zyn leder hoof- delyk aansprakelyk voor een tydige voldoening van de rente en de aflos sing van de onder 3 vermelde annuï- teitslening 6. de geringe en dagelijkse onder houdskosten zyn voor rekening van de verenigingen. De besturen van de verenigingen hebben inmiddels schriftelijk doen weten, dat deze voorwaarden aan vaardbaar zijn. B. en W. stellen de raad daarom voor conform voren staande te besluiten. we in het kamp kwamen was: hier zullen we nooit meer uitkomen". Hij verklaarde dat hij gezien had hoe Wilhelm Boger de uitvinder van de „Boger-schommel" in 1944 vier Russische gevangenenen had opgehangen. Boger was op een Rus sische gevangene aangevallen en toen deze probeerde te spreken, had Boger hem geslagen. Boger had later beweerd dat hij de Russen had op gehangen, omdat zy hadden getracht te ontsnappen. Wilhelm Boger ontkende hetgeen de getuige had verklaard. HU zei dat één van de Russen de handboeien had weten los te maken. Toen hy hem de handboeien weer wilde aan doen, ontstond een worsteling waar- zy Boger een rib brak. Hy bleef vol houden dat het bevel om de Russen op te hangen, uit BerlUn was geko men. De volgende getuige, Erich Kölka uit Praag die het boek „De Do- denfabriek" heeft geschreven toonde een album met in het kamp genomen foto's. Dit album was door een Tsjechische vrouw gevonden in de villa van een SS-officier. Kölka herkende dr. Viktor Capeslus van de foto's wyzend op hem zei hy: „HU droeg een SS-uniform en selecteerde ons voor de gaskamers". Ook her kende hy de beschuldigden Broad, Kaduk en Boger. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3