RANDSTAD VERSTIKT BEDORVEN LUCHT l' Chroesjtsjow 70 MA REL ARTSENSTAKING AFLOPENDE ZAAK Nu maatregelen en niet wachten tot studie is voltooid in een open auto morgen op Schiphol Explosie richt ravage tankstation aan 111 alles ereniging tegen luchtverontreiniging: ituatie nu al schadelijk voor gezondheid VOL AUTOMATISCHE IEMCO N.V. Automatisch f wassen ZWART urn voor het' eerleggeri! Vlieland WEERBERICHT Zweden GRAFISCHE BONDEN ROYEREN ACTIECOMITÉ „Houten pistool" FEESTVIEREN EN ZAKEN DOEN GAAN SAMEN Als Koningin het ivil In koker 'n Etentje buitenshuis! Peter Leenen Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit' "extra speling voor de doe-het-zelver "vin I klassewagens bel voor proefrit |2S CS iwass (§„ct 9M teuivs Jpgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 APRIL 1964 No. 31239 LEIDSCH Urecteur: E. A. E. van Dlshoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.36 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie36041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67065 (Van onze Haagse correspondent) De luchtverontreiniging is een vijand, die ons steeds meer be- uipt. Terwijl hij nadert zit de Generale Staf (de raad inzake de chtverontreiniging) te wikken en te wegen en meent daarvoor jfa zes jaar nodig te hebben. Maar snelle afweer is geboden lis het maar bij wijze van voorlopige maatregelen binnen het ka- er van de bestaande hinderwet. Dit is de gedachte, die ten grond- ligt aan een „Adres aan de mi- terraad inzake de luchtverontrei- Samenstelster van dit dezer »en verzonden adres in de kers- se „Vereniging tegen luchtveront- niging in en om het nieuwe Wa- weggebied". Zeshonderd leden telt atselijke of regionale afdelingen )en Haag en Delft zijn in oprich- ig). Gisteren heeft de voorzitter, mr. Versloot uit Vlaardingen, het res tijdens een persconferentie in n Haag toegelicht. Met als ietwat inische zin ter inleiding: „Wij spre- hier in de kwaliteit van mensen, vrijwel onafgebroken ademhalen, dat in het gebied van de Nieu- Waterweg". WASMACHINES AE.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO RONDO Traag demonstratie en prospectus 101GRACHT 18 ieel met kant en klare bloemzaad- atj'es van 30 x 30 cm, zes stuks voor 75. Kant en klare grasmat voor 1.— rvierkante meter. Zaaien? 180 ver- hillende bloemzaden, niet over lig maar gegarandeerd nieuw: v.a. 'et per pakje. Graszaad 1e soort i95 per 100 g tot 7.- per kg. Gróén W tuin» blóéiend uw bloemen - weet heeft «ure Rijn 50 Tfn 20824 (01710) KOUDER Het KNMI verwacht van heden- tmorgenavond: half tot zwaar be- flkt met tijdelijk enige regen. Over zend matige wind tussen zuidwest zuidoost. Lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 APRIL ®op: 5.37 uur: onder: 19.42 uur. tón op: 10.00 uur; onder: 2.09 uur. °°8Water te Katwijk te 7.22 en 20.00 Laagwater te 3.07 en 15.24 uur. De installatie van de raad inzake de luchtverontreiniging onder voor zitterschap van oud-minister Visser voltrok zich, volgens de vereniging, in een iets te blijmoedig-optimisti- sche sfeer. Staatssecretaris Bartels zei bij die gelegenheid, dat de luchtver ontreiniging in Vlaardingen nog niet de helft van Leeds bedraagt. „Maar Hoogvliet", betoogde mr. Versloot, „is er wat dat betreft viermaal zo erg aan toe als Vlaardingen". Schade Hoewel (nog) niet exact te meten, mag men aannemen dat de situatie thans al schadelik is voor de volks gezondheid. En voor de economie. Het adres betoogt, dat de schade voor de Randstand-Holland dit jaar rond 300 miljen gulden (dat is f 50,- per inwoner) zal bedragen. Be dreigd worden ook de uitbreidings plannen van de waterwegsteden Schiedam, Vlaardingen, Maassluis: in totaal 35.000 woningen in de komen de 15 jaar, kosten rond f 800 mil joen. Andere nadelen: het wegtrekken van arbeidskrachten als gevolg van de bedorven lucht, bedreiging van (Van onze correspondent in Brussel) De stakende Belgische artsen staan op het punt hun actie te ver liezen. Gisteravond heeft een spe ciaal ministerscomité vergaderd in het kabinet van de minister-presi dent. Het heeft de tekst uitgewerkt die de vier rectoren van de Belgische universiteiten vandaag zouden over maken aan het nationaal verbond van geneesheren. Dezen zouden van hun kant de staking vandaag op schorten en dan is de weg voor nieuwe besprekingen vrij. Gisteren hebben de dokters tijdens hun dagelijkse persconferentie weer enkele toontjes lager gezongen. Zij hebben gezegd dat zij „loyale" sa menwerking met de regering zoch ten. Zij hebben openlijk toegegeven dat hun staking ,een wanhoopsdaad' is geweest en hun woordvoerder zei (niet zonder charme)„Wij voelen ons als trapezewerkers in een circus, die veel risico lopen, maar die ge lukkig weten dat er een vangnet on der hen hangt". Het is wel heel andere taal dan die, welke zij een week geleden uit ten tegen de regering en in feite tegen iedereen, die het niet eens was met hun staking. De liberale partij houdt inmiddels niet op met zich meer of minder op te dringen als bemiddelaar. De dok ters hebben aanvankelijk wel oor gehad naar de plannen van de voorzitter van de PCV doch zij zagen gisteravond in dat een bemid deling van de rectoren zeker meer succes zou hebben. En daarmee stond de PCV dan voor de zoveelste keer als Cassandra alleen. Tot zover onze correspondent. Ook in Zweden zijn er ontevreden artsen. De Zweedse artsen federatie, die ongeveer 2.500 leden telt, heeft vandaag voor 310 aan ziekenhuizen verbonden artsen een ontslagaan vrage ingediend, nadat de onderhan- In de duinen bij Bloemendaal heeft gisteren een kortemaar hevige brand gewoed, waarbij zestien hectare duinterrein ver woest werd. Het vuur werd be streden door omwonenden, die het tenslotte met zand en schop pen de baas werden. delingen met de vereniging van graafsohapsraden over verhoging met vijftig procent der artsenhono raria en verhoging met dertien pro cent der salarissen van de aan de graafschapsziekenhuizen verbonden artsen waren mislukt. Waarschijn lijk zal thans van regeringswege een bemiddelingscommissie worden in gesteld. Een woordvoerder van de federatie verklaarde, dat er geen kans be staat op een artsenstaking als in België. De federatie vertegenwoor digt in deze kwestie uitsluitend de aan de graaf schapszi eken huizen ver bonden medici. Huisartsen en de artsen in de stedelijke ziekenhuizen zijn niet bij het conflict betrokken. investeringen voor recreatie in Oo?t- voorne en ideële schade: „Als wij van margarine jeuk krijgen, protes teert ieder. Moeten wij dan toe staan, het veel universeler levenmiddel lucht sterk verontreinigd tot ons te ne men?" Vuile lucht betekent: schade, ook aan de geestelijke volksgezond heid, frustatie, beperking van le vensmogelijkheid. Het adres zet uiteen, dat lucht verontreiniging technisch is te voor komen. Het vraagstuk is er één van kosten. Door het scheppen van even wicht in de concurrentieverhoudingen moet de overheid de mogelijkheid voor de bedrijven scheppen de kos ten (mede) te dragen. Maar over een verdeling der kosten spreekt de ver eniging zich niet uit. Controle De hinderwet in haar tegenwoor dige vorm schiet te kort als het gaat om effectieve bestrijding van lucht verontreiniging. Die verontreiniging is een regionaal probleem, de hin derwet geldt slechts in geval van vaststaande of bewijsbare hinder, schade of gevaar binnen het ge bied van een gemeente. Een gemeen tebestuur stelt voorwaarden, ge meenteraden hebben daarop geen praktische invloed. De controle op de naleving is niet openbaar. Bovendien houdt de hinderwet zich alleen met technische, niet met economische problemen bezig. Adviesdienst De vereniging stelt in haar adres voor de arbeidsinspectie, waarin de wet voorziet, uit te breiden met een technologische en economische ad viesdienst inzake luchtverontreini- ning. Deze dienst moet bij alle aan vragen voor vergunningen die ge vaar voor de lucht kunnen opleve ren, advies uitbrengen. Voorts wenst de vereniging, dat de luchtverontreiniging wettelijk wordt aangeduid als ernstige hinder. Sa menwerking van gemeenten moet bevorderd worden. Het verdient aan beveling organisaties van belangheb bende consumenten zo mogelijk bij het overleg in te schakelen. De hoofdbesturen van de Algeme ne Nederlandse Grafische Bond en de Nederlandse Katholieke Grafi sche Bedrüfsbond hebben de negen bestuursleden van de centrale com missie van vertegenwoordigers van dagbladbedrijven en grafische in dustrieën geroyeerd. Het betreft acht ANGB-leden en een lid van de ka tholieke grafische bond. Het roye ment is geschied „op grond van han delingen in strijd met de belangen van beide bonden". De centrale commissie werd-zoals bekend vorig jaar opgericht na en kele wilde stakingen in voorname lijk Amsterdamse dagbladbedrijven. De bestuurders hebben steeds ver klaard, dat zij niets voelen voor een categorale vakorganisatie, maar door activiteiten in de drie erkende bon den hun doel willen bereiken, te we ten „meer zeggenschap van de le den en democratisering van de be stuursorganisaties". De geroyeerde bestuurders hebben verklaard, dat beide bonden door het royement hebben willen voorkomen, dat de oppositie zal doordringen in de bestuursorganisatie van de A.N. GB, die in juli zijn groepering con gres houdt in het Hilton Hotel in Amsterdam. De oppositionele groepering was voornemens reorga nisatievoorstellen op het congres in te dienen en kandidaten voor de vakgroepsbesturen te stellen. Volgens het geroyeerde bestuur hebben werknemers in de verschil lende grafische bedrijven zich soli dair verklaard met hun uitgestoten collega's. Morgen wordt in Amster dam een landelijke bijeenkomst van de centrale commissie gehouden ter bespreking van een actie tegen de royementen. Prins Bernhard bekijkt in heemse kunstprodukten tijdens zijn bezoek aan Oaxaca. Jules Moch, voorzitter van het Franse comité tegen de strategische kernmacht, heeft een betoging op 26 april aangekondigd. De Franse (so cialistische) oud-minister van De fensie en voormalige Franse verte genwoordiger bij de ontwapenings conferentie van de VN, zei, dat Frankrijk moet beseffen, dat het tegen een wereldconflict niet opge wassen zal zijn. Hij noemde het Franse kernzwaard waardeloos bij een offensief en nog meer als af schrikwekkend wapen. Ook zijn waarde in de diplomatie vond Moch twijfelachtig. Kortom, het is een „houten pistool". Premier Chroesjtsjow heeft vandaag, op zijn zeventigste ver jaardag, niet over gebrek aan belangstelling mogen klagen. De communistische partijleiders Gomoelka (Polen), Novotny (Tsje- cho-Slowakije), Ulbricht (DDR), Zjiwkow (Bulgarije), Kadar (Hongarije) en Tsedenbal (Mongolië) en premier Maurer van Roemenië waren naar Moskou gekomen om samen met de Rus sische leider het feest te vieren. Als enige niet-communistische staatsman woonde president Kekkonen van Finland de viering van Chroesjtsjows verjaardag bij. Chroesjtsjow kreeg voorts geluks telegrammen van o.a. president Johnson, president De Gaulle, Bonds kanselier Erhard, premier Nehroe, president Soekarno, president Tito en president Zahir van Afghanistan. De Russische leider heeft zelfs een lang telegram gekregen van de com- munistisch-Chinese leider Mao Tse- toeng, waarin deze hem „nog vele jaren In goede gezondheid toewenst en voorts zegt dat hun twist over de communistische leer „slechts tijde lijk" Is. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft Chroesjtsjow de titel van „Held van de Sowjet-Unie" ver leend, de hoogste onderscheiding die Rusland kent. President Breznjew bood Chroesjtsjow vanmorgen de aan deze onderscheiding verbonden Orde van Lenin en medaille van de Gou den Ster aan. De Russische leider heeft voorts de titel „Hel van de Volksrepubliek" gekregen, alsmede de daaraan verbonden Gouden Ster en de Orde van Georg Dimitrow. Roe menië bedacht Chroesjtsjow met de Ster van de Roemeense republiek. Overigens biedt de verjaardag van Chroesjtsjow een unieke gelegenheid tot overleg over de geschillen in de •I nummer bestaat uit 24 pagina's, ik internationale communistische bewe ging. De aanwezigheid van een groot aantal communistische topfunctiona rissen maakt het zeker, dat deze gelegenheid zal worden benut voor een informele „kleine topconferen tie". Volgens welingelichte kringen zul len bij de besprekingen, die naar verwachting verscheidene dagen zul len duren, twee belangrijke vragen aan de orde komen: 1. of nu nog een poging moet wor den gedaan het conflict bij te leggen en de openbare polemieken te beëindigen; 2. of Choesjtsjows oproep tot het bijeenroepen van een internatio naal communistisch congres moet worden gesteund. Op een derge lijk congres zou de houding van de Chinezen vermoedelijk officieel aan de kaak worden gesteld en zou China uit de communistische be weging worden gestoten. Dit zou de breuk volledig maken en het is bekend, dat sommige Oosteuropese leiders daarom ernstige reserves hebben met betrekking tot een dergelijk congres. Koningin Juliana en Prins Bern hard worden zoals bekend morgen ochtend om half acht op Schiphol uit Mexico terugverwacht. De DC-8, waarmede het Koninklijk paar de terugreis maakt, zal voor de ICA- vertrekhal tot stilstand komen. Daar na zullen als de Koningin daar mee iostemt en de weersomstandig heden toelaten onze vorstin en de Prins op het platform (waarop geen publiek zal worden toegelaten) in een auto met open dak stappen en daarin langs de mensenmenigte op het stationsgebouw rijden. Vervolgens zullen zij, nadat de kap van de auto Is gesloten, via de gewone ingang Schiphol verlaten. Deze regeling is het resultaat van overleg, dat betrokken autoriteiten gisteren op Schiphol hebben ge pleegd. Vele reisbureaus hebben de luchthaven laten weten dat zij morgenochtend in alle vroegte naar Schiphol zullen komen met volgela den bussen. Vermoedelijk zullen de eerste bussen reeds kort na zes uur airiveren. De heer B. Norden, de initiatiefne mer tot wat hij noemt een jegens Koningin en Prins te uiten „hartver warmend welkom" heeft inmiddels nogmaals aangdrongen op een waardige houding en een volkomen discipline ten aanzien van alle door de politie getroffen en nog te treffen maatregelen. Om een zo vlot moge lijk verkeer te waarborgen, verzoekt hij allen, die per auto aan dit wel kom deelnemen: op de rechterzijde van hun voorruit als herkennings teken voor de politie een „O" aan te brengen. All'ien wordt verzocht om zeven uur op Schiphol of acht uur bij Paleis Soestdijk aanwezig te zijn. Op Schiphol zijn ongeveer 200 zitplaat sen beschikbaar voor invaliden en ouden van dagen, die hun verlangen Inbrekers gevlucht na forse ontploffing in kluis Een explosie in de kluis van een tankstation aan de Rijksweg Utrecht-Amsterdam heeft van nacht een enorme ravage veroor zaakt. De ontploffing was het werk van inbrekers, die de kluis wilden laten springen. Hun methode bleek niet zo doelmatig als ze hadden gewild: niet alleen werd het tankstation half geruï neerd. maar bovendien bleef van het geld in de kluLs (meer dan vijf duizend gulden) vrijwel niets over. De explosie kwam wat te hard aan. De daders schrokken er zo van, dat ze zonder buit Ijlings de vlucht namen. Ze waren het tankstation, dat vlakbij het industrieterrein La ge Weide ligt, binnengekomen door een raam waarvan ze een ruit hadden ingeslagen. De politie neemt aan. dat dit niet lang na middernacht moet zijn gc- I beurd, want de elektrische klok is om even over half één blijven stil staan. De ingemetselde muurkluis heeft een gecombineerd sleutel- en cijferslot dat alleen door de exploitant kan worden geopend. De pompbediende die het station 's avonds afsluit doet het ontvangen geld in een plastic buisje en gooit dat door een stalen koker in de kluis. Door deze koker moeten de inbrekers ook de springstof in de kluis hebben ge kregen. De lading is waarschijnlijk met een lont aangestoken. Bij de explosie schoot de muurkluis gedeeltelijk open. De ravage in het station was ontzettend. Alle ruiten, die al een waarde van 3000 gulden vertegenwoordigen, werden ver nield. En de telefoon lag in diggels op de grond. hebben geuit deel te nemen aan deze begroeting Maarse en Kroon legt van morgen ochtend, zes uur extra bussen In van Station Leiden rechtstreeks naar Schiphol. Advertentie Bezoek dan ONS RESTAURANT! Ook voor recepties en partijen. Zondags geopend van 12—24 uui\ GANGETJE 14 - TEL. 24905 Advertentie t Uit het Leidsch Dagblad van J 16 April 1864: t Aan Burgemeester en Wet- houders van Leiden is ver gunning aangevraagd door W. Hoogenstraaten en Zn, fa briekanten, om een tweede gemetseld fornuis te mogen doen plaatsen in hun pand op het Steenschuur. Te Noordeloos heeft een bijna ongelooflijk ongeval plaats gehad. Een kind van 6 1 jaren oud kreeg een voortge- 1 trokken marmeren rolblok van 800 Ned. ponden over zich heen. doch tot aller ver wondering bleek het kind weinig of niets gedeerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1