Pentagon aan twee ergert nieuwe zich films as ESSING contra de Zwolsmangroep De Gaulle Zoeterwoude gedupeerd door geopereerd llogere omlerwijsko9ten Voorzieningen B en W tegen wateroverlast? Onjuiste indruk landen met in weinig kennis van zaken II BEURS VAN AMSTERDAM Expositie van beeldhouwwerk LMD8CH DAGBLAD VWJDAG 11 APRIL MM (Van onze Haagse correspondent) Essing Zwolsman krijgt meer geld van Ben Essing. dan wisman te goed heeft. Daarop komt het verweer neer van Zwolsman's EMS. die in Kt geding voor de president van de Haagse rechtbank is gedag- ard om aan de ontslagen organisator Essing achterstallige sala- tantième en voorgeschoten onkosten te betalen: totaal 13.500 Iden. 0 Essing wil, zo zette zyn raads- mr. A. P. C. Peters vandaag voor president, jhr. mr. G. Wifcsen Elias ■n, het geld snel hebben, omdat financien zijn uitgeput. Dat de Essing nog salaris heeft te vor- ontkent de EMS niet. Mr. A. G. ij Ës zei namens dit. concern, dat de 5gere empolyé zijn achterstallig ris en later ook het tantième (Es- r fcreeg in totaal 40.000 gulden per ■i zou krijgen als de heer Essing ;t aan zijn verplichtingen tegen- de EMS heeft voldaan, jj zou nameiyk, toen hij in juli j tn dienst kwam van de EMS zyn E&ntsatldbureau goodwill en in- 2 taris) voor f 70.000 hebben ver- hl aan de EMS. Het bureau zou 1 bestaan, maar het zou in de worden opgenomen. Winsten ook ten goede komen aan de ïolgens mr. Maris heeft de EMS K een cent gekregen van Essing. 'dn F6* ?eraamde winsten voor het Kantoorbe<lientle icht verloofde op Geen cent vorig jaar 45.000 gulden bedroegen. Dit Is voor de EMS aanleiding ge weest bij het ontslag van de heer Es sing zijn salaris, dat nog niet was uit betaald. voorlopig in te houden. De heer Essing, die op het ogenblik zfjn organisatie- bureau in Alkmaar op de oude voet voortzet, beweert dat de netto winsten van zijn bureau ter beschikking staan van de EMS, Zijn raadsman zei dat het geld weliswaar op eigen giro-rekeningen en bank rekeningen van de heer Essing staat, maar dat deze hierover niet beschikt. Volgens mr. Peters is de belangstel ling van de EMS niet zo groot voor Essing's bureau. Beneden standing De heer Zwolsman zou hem eens plotseling, in een nachtelijk telefoon gesprek hebben gezegd: „Dat bureau van jou moet maar weg. Het levert te weinig op en het Is beneden onze standing". De president zal volgende week vrijdag uitspraak doen. De ruzie tus sen de heer Essing en zijn vroegere werkgever heeft niet alleen tot dit kort geding geleid. Voor de kanton rechter zal nog een procedure worden gevoerd, waarbij de rechtmatigheid van het ontslag wordt betwist. VOORSCHOTEN Drs. A.J.v.d. Meer over politieke eenwording Europa Tijdens een bijeenkomst van de Protestants Christelijke Groep in Voorschoten, de A.R, en C.H.U., sprak drs. A. J. van der Meer, secretaris van het verbond van Prot. Christ. Werkgevers, over het onderwerp: Po litieke eenwording van Europa. De zes E.E.G.-landen beogen een economische eenwording met een politiek doel n.l. het voorkomen van een nieuwe wereldoorlog. Om dat te bereiken worden drie fasen onderte kend: De douane-unie; 2. Harmoni satie van het nationale beleid der zes E.E.G.-landen en 3. Het realiseren van de politieke eenwording. De der de fase, is volgens spreker achterge bleven. voorbeelden hiervan zijn Frankrijk en Duitsland. De taak van West-Europa na de eenwording is het leefbaar maken van deze wereld, waardoor er ge dacht moet worden aan de opdracht van West-Europa ten opzichte van de ontwikkelingslanden. West-Euro pa zal zich moeten gaan richten tot deze onderontwikkelde gebieden niet in de vorm van liefdadigheid, maar door economische bestaansmogelijk heid te verschaffen b.v. door middel van industrialisatie. Vanzelfsprekend zal Europa dan opengesteld moeten worden voor de afzet van de produk- ten uit deze landen. Na afloop van deze causerie ont stond er een zeer geanimeerde vlotte discussie. Emmabloemcollecte In Voorschoten zal deze week de jaarlijkse Emmabloemcollecte ter be strijding van de tuberculose gehou den worden. De gehele opbrengst zal ten goede komen aan de stichting „Gezondheidszorg" te Voorschoten. De burgerij wordt verzocht met gulle hand te geven en begrip te tonen voor wat Koningin Emma reeds 60 jaar geleden heeft gezegd: ..Tuber- President De Gaulle is hedenmor gen in het Cochin-hospitaal te Parijs geopereerd, zo is meegedeeld in krin gen rond het kabinet van de Franse premier. De operatie werd verricht door de uroloog professor Aboulker en prof. Roger Couvelaire. Van de zijde van het ziekenhuis werd meegedeeld, dat de operatie ..bevredigend" was verlopen. Men had het personeel van het ziekenhuis verzocht niets over de operatie los te laten. De Gaulle is 73 jaar. Het commerciële radiostaion Euro pa I meldde, dat De Gaulle een „lichte operatie" aan zijn prostaat heeft ondergaan. AFP meldde dat de operatie „aan de urinewegen" van morgen om tien minuten over acht begon en een uur geduurd heeft. Het was geen spoedoperatie geweest. De Raad van State houdt zich momenteel bezig met een beroep bjj de Kroon van de raad van Zoeter woude tegen de beschikking van de Staatssecretaris van Onderwijs, waar bij deze de raad niet ontvankelijk verklaarde in zijn verzoek om te be palen. dat met betrekking tot 1963 de enige openbare school ter plaat se buiten aanmerking zal worden gelaten bij de vaststelling van het bedrag, zoals gebruikelijk krachtens de lager- onderwijswet. De raad heeft aan de bijzondere scholen f 60 per leerling toegekend. Het verzoek van de raad steunt op de overwegingen, dat het gebouw, waar in de openbare school is gevestigd, zeer oud is en dat dientengevolge voor deze school veel hogere kosten moeten worden gemaakt dan on der normale omstandigheden het ge- Jaarvergadering 'Niemv H assenuar' val zou zijn geweest. Het bedrag per leerling zou komen op f73,12. Een vergoeding van f 60. zoals voor de bijzondere scholen acht de gemeente echter redelijk. Volgens de Staatssecretaris ls dit gesprek niet ontvankelijk omdat het te laat was binnengekomen. Intus sen heeft Zoeterwoude by de Raad van State aangevoerd, dat de ge meente op deze wijze ten zeerste zal worden gedupeerd. Immers schrijft de lager- onderwijswet voor (art 55 quater». dat de kosten van het be drag per leerling van bijzondere scholen worden bepaald door de kos ten van het openbare onderwijs in dezelfde gemeente. De grote uitgave voor de gemeente komt zodoende op f 11.808, terwijl de begroting voor dat jaar reeds een tekort van ruim f72.000 heeft. De financiële positie zegt zij laat deze extra uitgave niet toe. De gemeente gaf toe. dat het verzoek te laat was ingediend, hetgeen ver oorzaakt was door langdurige zie kte van enkele ambtenaren. De gemeente heeft op grond van een en ander verzocht het besluit van de Staatssecretaris te vernietigen.De Kroon zal hierover binnenkort be- slisses. De buurtvereniging „Nieuw Was senaar" heeft gisteravond de jaar lijkse algemene ledenvergadering ge houden. Als plaats van samenkomst was gekozen: Kasteel De Wittenburg. De belangstelling voor deze verga dering was bijzonder groot. De heer G. H. J. M. Peijnenburg, voorzitter van de commissie, die zich culosebestrijding is een zaak die ons I bezig heeft gehouden met maatrege- allen persoonlijk aangaat. len in verband met de wateroverlast dei va ih» tc 4n onze Haagse correspondent) n Ie Haagse politie heeft een 25-ja- kantoorbediende aangehouden, ryn „verloofde" f 6612.29 afhan- heeft gemaakt. De man is ge- maar leeft sinds 1963 geschei- van zijn wettige echtgenote. Hy stuurloos en kwam in contact een vroegere verloofde, die hij ^beloften deed. De kantoor- ende beloofde te zullen scheiden i Rijswijk een huis te zullen ko- Het 23-jarige meisje gaf hij de 7-- Aker in g. dat hij zielsveel van hield Het meisje op haar beurt de kantoorbediende bijna f6000. haar spaargeld. ..Geef mij nou je bankboekjes maar", vroeg de later. „Als je ouders merken er zoveel af ls, krijg je moeilyk- Die mensen mogen mij im- niet man kreeg de boekjes en met machtigingen nam hij het geld dat er nog op tegoed stond, t geld is op. De man heeft sinds niet gewerkt en met het geld A het meisje kon hij in zijn isonderhoud voorzien. De moei- 7 eden groeiden naar een climax rorige maand kreeg het jonge A iwtje argwaan. Toen haar gelief- ^^iog steeds geen aanstalte maakte te gaan scheiden en toen duide- werd dat van het geld niet veel over zou zijn, nam zij de politie i arm. De man werd aangehou- en is aan de officier van Justitie geleid. izers schrijven Reizen en religie (Van onze correspondent In Washington) Men is in het Pentagon, dat indrukwekkende vijfhoekige gebouw waarin het Amerikaanse militaire apparaat zetelt, niet bijster gelukkig met een aantal nieuwe films, die de laatste tijd op het witte doek zijn gebracht. Men fronst door dc werkbrauwen, omdat deze films volgens de militairen en ook volgens vele politici, de indruk zouden kunnen wekken dat Ameri- ka's kern wapenarsenaal in handen is van mannen wie het aan geestelijk evenwichtigheid cn aan verantwoordelijkheidsgevoel ontbreekt. Deze indruk zou in de hoofden van niet erg wereldwijze toeschouwers vooral kunnen ontstaan in landen waar de voorlichting omtrent en de kennis van de verhoudingen in de Verenigde Staten te wensen overlaat, j Daar zouden de mensen uit deze films, vreest men hier, wel eens de ge- volgtrekking kunnen maken, dat regeringsleiders en politici in de Ver enigde Staten de teugels niet in handen hebben en dat de militairen een eigen en dan hoogst gevaarlijke koers kunnen volgen. iedereen plannen maakt om I vakantie te gaan wil ik U nwral de jongeren onder U - em- ichuwen om zorgvuldig na te l met welk reisbureau deze Intie denkt te gaan vieren. Ik een briefwisseling met de di van een ..Reisbureau voor Deze schreef mij dat hij „Dr. Strangelove' en „Seven days May" in .v.. owiicti z.m ua« Het zijn vooral twee van de ge- stelt ook op religieus niveau, wraakte films, waartegen men hier eer: „het dragen van religieuze uit zuiver politiek cn propagandis- ferpen is niet mogelijk ook niet de tisch oogpunt bedenkingen heeft. De *--* ene film draagt de wat ongewone en zeker wat langdradige titel van „Dr. Strangelove, or how I learned to stop worrying and love the bomb" (vertaald: „Dr. Vreemdliefde, of hoe ik leerde op te houden met tobben en van de bom te houden") Met de hom wordt dan de waterstofbom be doeld. gebaren bij het gebed De de fies van het geloof, zoals de •landers die bedrijven, vormen !uniek-Nederlandse aangelegen- in het wereldgebeuren, die in mdse ogen eerder lachlust respect afdwingt en terecht. Ik kan U zeggen dat wij te pro- ilef zijn om ons te onderwerpen allerlei wetten en gebruiken, die nieuwe concilies en herderlijke over vele jaren voor de mas- nch weer worden gemoderniseerd, is ons geestelijk privilege om die astand in denkvermogen niet te even volgen Ik zoek medewer- die het geloof in het hart dra- Ik ben niet geïnteresseerd in de les van mijn reisbureau alleen", it zover enkele citaten uit twee fen. Ik meen U hiermee te heb- laten zien dat men met zorg reisbureau moet kiezen. J. A. W. M. J. Kortmann-. „Oud-Raadwijk" ZOETERWOUDE. 'S hi ILECTANTENCOLLEGE ÏT.-PETRUS 100 JAAR 2j|et Collectantencollege ,St Petrus' lenkt op zondag 26 april zijn rtal derdjarig bestaan. Ter gelegen- qt Ivan dit eeuwfeest recipieert het 3 uur die dag van 45 uur in rest. der Heijden, 's Ochtends wordt Heilige Mis van dankbaarheid |befdragen- Onze stadgenoot, de heer D. ison is benoemd tot lid van d<ï rnencommissie 1964 voor diverse m N Nijverheidsonderwijs. Medische diensten Uerdorp: Dokter Hennink, «tsslngel 166. tel. 33666. tptgeest Dokter Van Wal- tel. 52130. Dokter v. Vliet- Vries. tel. 51321. oorschoten Dokter v. Dam, Asserlaan 26. tel. 3960. Wyk- i Gezondheidscentrum, Wijn- tdenlaan, tel. 2177. Tandarts v. - Kon. Julianalaan 32. za. en 330 uur. nef*rmond Dokter Bots, Voor- I, tel. 02532—7393 Zr. Muhlhaus, Kuy perlaan 3, Voorhout, tel. 8122. r Wassenaar Dokter Ten Cate, D' fchtlaan 9. tel. 3027. Dokter Boo- St. v! 's Gravensandeweg 1. 4466 Wassenaar se Apotheek, iwweg 32. tel. 2402. Deze film is, heel kort samenge vat, het wat fantastische verhaal van een kennelyk geesteszieke gene raal van de Amerikaanse luchtmacht, die op eigen houtje een escadron bommenwerpers van het strategische luchtmachtcommando naar Rusland stuurt met het bevel daar water stofbommen af te werpen Deze ge neraal had zich kwaad gemaakt op de Russen omdat, zo meende hij, de Amerikaanse drinkwatervoorziening hadden gefluoreerd. De tweede film, een verfilming van het boek „Seven days in may" (Ze ven dagen in mei), in vertaling ook in Nederland verschenen, beschrijft een samenzwering van leden van de commissie van stafchefs, onder lei ding van de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger, tot omver werping van de regering. Ze willen zich van de president ontdoen omdat hij volgens hun mening een gevaar lijk politiek en „appeasement" volgt, een politiek van verzoening door middel van concessies aan de \yand. Vooral een verdrag over kernwapenen bracht, meende de sa menzweerders, de veiligheid des lands ir. dodelijk gevaar. Koren op de rode molen Zo beschrijft de eerstgenoemde film een wereldramp door een kernoorlog, teweeggebracht door 'n op eigen ge zag handelende, kennelijk uit z'n evenwicht gestoten generaal, cn de tweede een geval van landverraad, van omstoting van het democrati sche staatsbestuur, op touw gezet door een aantal generaals. De critici geven grif toe. dat men hier uiter aard geen sinister communistisch komplot achter zoeken kan: de boeken en de films zijn zuiver- Amerikaans, kennelijk alleen maar geinspireerd door het verlangen naam en geld te maken. Maar on middellijk voegen de critici eraan toe dat deze kunstprodukten dan toch maar koren op de molen van het Kremlin zijn. Vooral de film over de kernoorlog vinden ze gevaarlijk. Miljoenen men sen. die niet beter weten, zouden wel eens kunnen geloven dat de Russen toch wel eens gelijk konden hebben dat het Amerikaanse militaire ap paraat een wereldgevaarlijk instel ling is omdat de een of andere dol leman met een paar sterren op z'n kraag een kernoorlog kan ontkete nen, een oorlog die de verantwoor delijke regeringsleiders helemaal niet willen. Het befaamde boek „Failsa- gaf al. aanleiding tot eenzelfde debat. Evenals toen acht men het, in militaire en politieke kringen, op nieuw nodig nog eens met nadruk de aandacht te vestigen op de zorg vuldige en ingewikkelde voorzorgs maatregelen tegen het onverantwoor de gebruik van kernwapenen. wondering verdienen is een andere zaak. Er is echter voor het ontstaan van deze werken nog een andere en veel achtenswaardiger verklaring. Drie dagen voor hij het Witte Huis aan John F. Kennedy moest overdragen waarschuwde oud-presi dent D. Eisenhower in een rede tegen de gecombineerde invloed van het industriële en militaire Apparaat. Met het industriële apparaat bedoel de hij dan vooral de bewapenings industrie. Hij wees erop, dat het ge vaar bestond dat die combinatie te veel invloed van de politiek kon gaan uitoefenen. „Wij moeten nooit toestaan", aldus de oud-px-esident", dat de macht van deze combinatie onze vrijheid en onze democratische instellingen gaat bedriegen". En i.ts verder: „Slechts een waakzame en goed onderlegde burgergemeenschap kan de waarborg geven dat het enorme Industriële en militaire verdedigingsapparaat ver weven kan worden met onze vreed zame doelstellingen en methoden, zo dat zowel onze veiligheid als onze vrijheid gedijen kunnen". Spanning Dat deze man, zelf een oud-bevel hebber. die zijn roem als militair leider in een wereldoorlog had ver diend. aldus meende te moeten spre ken achtte men toen veelbetekenend. Sedertdien zijn dan ook vele artike len en boeken geschreven en zijn er redevoeringen gehouden in de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging, waarin de invloed van het Pentagon en van de bewapeningsindustrie be handeld werd. in Wassenaar-zuid, bracht verslag uit. Hij herinnerde eraan, dat zich in 1958 voor het eerst moeilijkheden in verband met een hoge waterstand in het zuidelijk deel van de gemeente openbaarden. Er werden daarover vragen gesteld in de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders zegden een onderzoek toe. In mei 1962 kwa men maatregelen in verband met de wateroverlast in de raad ter sprake. Wat de Wittenburgerweg en omge ving betrof, werd besloten nadere maatregelen te bezien in het kader van de reconstructieplannen. In augustus van het vorig jaar wendde het gemeentebestuur zich tot de bewoners van de Wittenburgerweg met de vraag of zij belangstelling hadden voor het aansluiten van hun tuinen op een door de gemeente aan te leggen systeem van buizen voor de afvoer van overtollig hemelwater. De buurtvereniging heeft zich daarna met het gemeentebestuur in verbinding gesteld, omdat de over last zich niet alleen aan de voorzijde, van de Wittenburgerweg openbaarde, maar vooral in de achtertuinen en ook in de lanen achter de Wittenbur gerweg. Er hadden besprekingen plaats met de directeur gemeentewer ken en de wethouder voor openbare OEGSTCEEST Autobotsing na het carnaval In de nacht van 8 febr. reed een 23-jarige verkoper uit Oegstgeest met de door hem bestuurde auto met grote snelheid, die wel op 100 km werd geschat, over de Kon. Juliana- weg te Leidschendam. Hij verloor de macht over het stuur en botste fron taal tegen een tegenligger. Twee dames, inzittenden van de auto door de verkoper bestuurd, wer den zwaar gewond. Wegens het in gevaar brengen der veiligheid van het verkeer, eiste de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank 3 maanden hechtenis en ontzegging der rijbevoegdheid gedurende twee jaar. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot een maand hechtenis, 1 jaar ontzeg ging der rijbevoegdheid en 6 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. WARMOND Jaarvergadering van Chr. Kleuterschool In het Trefpunt werd de algemene Onmogelijk Het was bijna onvermijdelijk dat er ook films over zouden worden ge maakt, want het onderwerp leent zich nu eenmaal by uitstek voor l drama en spanning. De Amerikaanse regering kan en wil uiteraard op de inhoud van boe- ken en films geen invloed uitoefenen. JÏX li ir, SClove" bp- Ev,nmin kan ar de vertoning v,n ,ilnls beletten. Men leeft hier nu ra.l vol? ecn 6ene" eenmaal in een vrij land. waar cen- luchtmacht plotseling suur „n onduldbaar ding is. z n verstand kan verliezen zoals dat ook mogelijk is met een Russische een Siamese of Egyptische generaal, of uit welk land ook dat bestrijdt men niet, Maar dat hy in staat zou zyn kernbommen over Rusland te laten neerwerpen, dat is onmogelijk. Alleen de president van de Verenigde Staten is bevoegd over het gebruik van Amerikaanse kernwapenen te beslissen. Bovendien en daarom gaat het dan volgens de deskundigen vooral geen enkel man, hoeveel sterren hij ook op z'n kraag heeft kan op eigen houtje het signaal voor een kernaanval geven. Daaraan ko men altijd op z'n minst twee man aan te pas. Het hele systeem, de hele commandostructuur, is met zo zorg vuldig gekozen veiligheidsmaatrege len omringd, dat het lichtvaardig of onverantwoord gebruik van kernwa penen menselijkerwijze tot de onmo gelijkheden behoort. gevormde commissie stelde een en quête in bij 207 bewoners van Wit tenburgerweg en daarachter gelegen lanen. Van de 192 bewoners, die het enquêteformulier terugzonden ver klaarden er 131 last te hebben van de hoge waterstand en 112 bewoners waren in principe bereid voorzienin gen te treffen. Op het ogenblik is de kwestie bij burgemeester en wethou ders in behandeling. Het is de bedoe ling de afvoerbuizen zodanig over particulier terrein door te trekken, dat ook de achter de Wittenburger weg gelegen tuinen daarop kunnen worden aangesloten. Drs. J. J. P. Boezeman, secretaris van het bestuur, gaf in zijn jaar verslag een overzicht van de verschil lende activiteiten. Er werden diverse feestelijkheden voor de jeugd geor ganiseerd: een paashazenspel, Ko ninginnedag. de Sint Maartens optocht. een wedstrijd in het leggen van bloemmozaieken en een auto- rally. De penningmeester, de heer G. II. J. M. Peynenburg deelde mee. dat de financiële toestand van de vere niging nog altyd zeer gezond was. ondanks het feit, dat de contributie na. 30 jaren nog altyd maar f. 1,I per jaar bedraagt. Het ledental steeg tot 327 Voorzitter Jr. J. Steenhuis deelde I mee. dat op Koninginnedag voor de jeugd en ouderen een zeer byzonder feest zal worden georganiseerd door een daartoe ingestelde commissie. Na het huishoudeiyke gedeelte hield de heer L. G. Visser, inspecteur van politie te Wasrsenaa een inte ressante causerie over het voorko men van inbraken en brand. chr. kleuterschool. De voorzitter, de heer J. Kool, heette de weinige leden welkom. Hy was verheugd, dat het zo goed gaat met het onderwüzend personeel, nadat er een kleuterleid ster bij' ls gekomen. Daar de secretaris afwezig was las de heer De Jong de notulen voor. die onveranderd werden goedgekeurd. De penningmeester meldde een klein nadelig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de voorzitter, de heer J. Kool en het bestuurslid, mevr. W. C. BergmanStarrenburg. Onze plaatsgenote mej. drs. P. Landsaat is benoemd tot plaatsver vangend lid van de examencommissie Engels l.o. 1964. ■EUftSOVERZICHT Afbrokkelende markt Amsterdam. 17 april. Het Damrak heeft vanmiddag, voor de laatste dag van deze beurs week. by de opening een licht verdeelde stemming voor de internationale waarden laten zien. Hierby zette Philips op f 158.70 (f 157.30» de vaste tendentie van de voorgaande beurs- dagen verder voort, terwyi Hoog ovens een flinke veer moesten laten op 653. Gisteren verloor dit fonds 7 punten tot 662%. Er vonden Ln de Hoogovenhoek hernieuwde verkopen voor Amerikaanse rekening plaats. Dit aanbod kwam in een zeer dunne markt. Het werd slechts op een sterk verlaagd niveau opgenomen. Hoewel Philips aan de vaste kant was. kon toch 't hoogste niveau van donderdagavond, toen f 159.20 voor de stukken werd betaald, niet wor den geëvenaard. Aku. Unilever cn Kon. Olie schommelden rond het voorgaande slotniveau. Het zeer uit gebreide verslag van de Kon./Shell- groep over 1963 hield voor de beurs geen verrassingen meer in. De han del in de hoofdfondsen was. mede in verband met het naderende week einde stil. Ook in de Philipshoek was het een stuk kalmer vergeleken met de voorgaande beursdagen. Later op de middag brokkelden de koersen af als gevolg van licht aanbod In een zeer dunne markt, Philips daalde tot f 158, Unilever tot f 144.40 na een opening op f 144.90. Vergeleken met de slotprys van de vorige week boek te Philips deze beursweek een koers winst van by na vyf gulden. Daarte genover daalde Hoogovens circa achttien punten. Aku bleef praktisch onveranderd. Unilever verbeterde 'n paar dubbeltjes, terwijl Kon Olie circa een gulden moest prijsgeven. De scheepvaartsector sloot de beursweek af met een gedrukte stem ming. De koersverliezen bedroegen een tot drie punten. De handel in deze hoek was gering. Van de leiden de Cultures bestond wederom aan bod in certificaten Deli. De prijs daalde van f 127.50 tot f 126 60. tegen gisteren als slotprys f 128.10. De beurs vreest dat Deli het dividend over 1963 zal verlagen. Vorig jaar werd zes procent dividend door deze maatschappij uitgekeerd. De staats fondsen lagen zwaar in de markt. Als gevolg van de krappe geldmarkt ls het tarief voor daggeld (call mo ney) vandaag met een half procent verhoogd tot 2% procent. Mede hierdoor lagen de Staatsfondsen onder druk. Tevens verwacht men in deze hoek binnen niet al te lange tyd een nieuwe lening van de Bank voor Ned. Gemeenten. In de lokale afdelingen ging wei nig om. Aandelen Kon. Zout Ketjen werden wederom hoger geadviseerd als nawerking op het verschenen jaarverslag. Belangrijke veranderin gen voor de fondsen in de lokale af delingen in welke richting dan ook kwamen niet voor. WISSELKOERSEN Amsterdam. 17 april Londen 10.09%—10.10; New York 3.60H—3.60H: Montreal 3.33^13 34 Parys 73.59'—73.54',Brussel 724'^ —7.25; Frankfort 90.75—90.80; Stock holm 70.16—70.21: Zilrich 83.55*4— 83.60&; Milaan 57.70»,i—57.75%; Ko penhagen 52.27 K-6232*2 Oslo 50.44Ji—50.49',4- Wenen 13.96—13.97. Lissabon 12.57*1—12 59. VrUdac, 17 april 1964 ACTIFVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000.— vorige slotkoers koers v. heden Geen enkel man heeft al de knop pen en schakelaars binnen zijn be reik, die een kernoorlog kunnen ont ketenen. Om een enkel voorbeeld te geven: voor het afvuren van een kernprojectiel zyn twee man nodig, die zich bovendien niet in eikaars on- middeliyke nabyheid bevinden. Af gezien daarvan bestaan er dan nog allerhande elektronische veiligheids kleppen, waardoor men zich dubbel en meer dan dubbel tegen kwaadwil ligheid, misverstanden of fouten be schermd heeft. Groene Kruis wil garage voor zuster Op de jongste ledenvergadering van het Groene Kruis kwam weer de I kwestie ter sprake van de stalling van de dienstauto, in gebruik bij wijkzuster G. de Haan. Weliswaar wLst men nu en dan een redelyk .onderkomen te vinden, doch dit was nooit afdoende. Daarom lijkt de bouw van een eigen, permanente garage by het wijkgebouw de beste oplossing. Van de gemeente kan men een passend strookje grond huren ten noorden van het wijkgebouw voor dit doel. Ondanks de onlangs verhoogde contributies blyven de geldmiddelen van de afdeling beslist ontoereikend om een dergeiyk object te finan cieren. Daarom doet het bestuur een dringend beroep op alle leden, om een extra-bydrage te geven voor de realisering van deze garage. De be stuursleden zullen daartoe dezer dagen bij de leden langs komen. '58 4'.a '59 4'.i '60-1 4 Va '60-11 4Va '59 4*4. Ned '60 414 Ned '61 4*1 Ned '63 4*4 Ned '53 334 Ned Gb obi 3*4 Ned '47 3li '51 3*4 *53 I-II ~*i *56 3'4 '48 3*4 bel cert 314 '50 I-II 3'4 '54 I-n 3*4 I wea '55 I 3*4 Voor de leden van de VVassenaarse Ne(j jj 31^ Ned *37 3 Ned Gb ob *46 3 Ned dol In. *47 3 Ned Inv. cert. 3 Ned '62-64 3 WASSENAAR Prof, van Panhuys sprak voor Reserve-Politie Ned Ned Ned Ned Med Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned \\/QU^f^UQQl£ reserve-politie heeft Prof. jhr. mr. H. 1 F. van Panhuys gisteravond in de Niet toevallig Men vraagt zich hier af hoe zulke boeken en films plotseling byna ge- lijktyidig het licht zien. Helemaal toe vallig is dat natuuriyk niet. Er is al zo vaak. in de laatste Jaren, over de verschrikking van de atoomoorlog geschreven en over het gevaar van een oorlog ,door misverstand of on- verantwoordeiykheid, dat het niet al te erg verwonderen kan dat zulke denkbeelden in de hoofden van schrUvers en filmvervaardigers opko men. Of zulke produkten uit literair oogpunt of uit kunstoogpunt, omdat ze een verschrikkelijk onderwerp als massale afslachting door kernwapc mei hun vaak herhaalde bewering, nen behandelen, waardering of be- De groep „Zuid-Hollandse Beeld houwers" zal haar voorjaarstentoon stelling dit jaar in Leiderdorp hou den. De beeldhouwwerken zullen ge- dcelteiyk in de tentoonstellingswa gen. waar de groep over beschikt, en gedeelteiyk op het grasperk van het Burg. Brugplein worden opgesteld. Er zullen in totaal 40 stukken van 21 beeldhouwers worden geëxposeerd. De tentoonstelling wordt gehouden van woensdag 22 tot en met zaterdag 25 april en zal dagelijks van 10 tot 20 uur zyn te bezichtigen. iheoriericzaal van het politiebureau een causerie gehouden over de ge schiedenis van ons Koninkryk in de laatste 150 jaar. Prof. van Panhuys, die volkerenrecht doceert aan de Leidse universiteit belichtte in zyn uiteraard summier overzicht van de voorbije anderhalve eeuw in het by zonder de internationale relaties. Hy herinnerde aan het Congres van Wenen, dat aan Nederland het grondgebied van België en Luxenburg toebedeelde en bepaalde dat de kolo niën onder Nederlands bestuur zou den komen. Nadat de vereniging met België tot een einde was gekomen leefde Neder land een rustig leventje, er naar stre vend zich buiten de internationale verwikkelingen te houden. Die pas sieve rol dat streven naar neutrali teit, heeft eigeniyk geduurd tot het uitbreken van de tweede wereldoor log Nederland dankt aan Hugo de Groot een zekere reputatie wat be treft het volkerenrecht Omstreeks de eeuwwisseling wer den in ons land twee Vredesconfe renties gehouden en toen op de twee de conferentie besloten werd tot het instellen van een Permanent Hof van Arbitrage werd Nederland het land van vestiging van het Vredes paleis. Toen de Volkerenbond ontstond na j de eerste wereldoorlog, stond men in Nederland byzonder aarzelend tegen over toetreding tot dit orgaan. Neder land werd tenslotte lid. Na de tweede wereldoorlog was er geen sprake meer van een streven naar neutraliteit en toetreding van ons land tot interna tionale organisatie als de NAVO le verde geen enkel probleem meer op. Na een pauze werden aan de hoog leraar diverse vragen gesteld, waar uit zich een interssante gedachten- wisseling ontwikkelde. Commissaris W. H. v. Ballegoyen de Jong dankte prof van Panhuys voor zyn byzonder interessante inleiding. Indië '37 3 Indië *37 A 3 Ned wonbl. '57 6 Ned. wonbl '57 4*4 Ned wonbl '60 4*4 97 9611 9611 96% 95 94 94 93 89'4 74*« 864 93*4 90 89'a 83 81*2 83', 85;, 8411 88*4 87*4 87*4 92 97'4 100*4 98 91*4 104*4 95*4 96 '4 97 96*4 96'IJ 96*4 94% 93*4 93*4 93*8 89'4 79 4 86,** 94 5 90'1 89'g 83,** 83,»* 85*4 85 87'4 88'1. 877s 92'4 97^8 104*i 95\ ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 118*4 118v. Ver. HVA-my. 164',4 164 *4 A.K 536 535 Dell My. cert. 128.10 126.90 Hoogovens cert. 662*4 653 Philipo gem bez 157.40 158.10 Unilever cert 144.90 144.50 Dordtse petr. 706*4 712',2 Kon P (50 f 20) 153.60 153.90 Holl Amer Lyn 120'i 119 Java China Pak 161M 161 K.LJV1 75 74.10 Kon Ned. St.boot 155 153 Kon Paket My 163*4 164 y« Stoomv My Ned 143 142 Niev Goudr eert 116*4 5 116',4 v Ommeren eert 282*4 282 Kon. Rott Lloyd 149*4* 149*4 N Scheepv Unie 145*4 144*4 MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov eD Gem-lenlngen A'dam '47 3*4 92 92 A'dam '43 3*4 92 92 R'dam -53 I 4*4 95 95 idem *37 I-m*H 91S 91 *i Bankwezen Bank N O 85' 6*4 101M 101«4 Idem '58 6 100H 10015 ld N WB *52 4*4 95'i 95't BVG Rspbr '52 163*ib 164*4 BVG Rspbr f500 14214 142*4 Irdostr Obligaties Philips Dol *51 90 9014 VERKLARING DER TEKENS uedaan en laten l Gedaan en bieden Premieleningen vorige slotkoers koers v heden Alkmaar '56 2Ï4 82x 80 A'dam '53 3 117% A'dam *51 I 2H 84 84 A'dam '56 I 2H 80*1 80*4 A'dam *56 n 2H 93*» 94 x A'dam '56 ni2*>4 92 92 Breda '54 2V4 81*4 82 Dordrecht '56 2*4 81 >4 81 '4 Eindhoven '54 ?*4 82 82% Enschede *54 2*4 87b 86*» Den Haag *52 I 2'4 89'i 897» Idem II 2Vt 94TS R'dam *52 I 2V» 91 90% Idem tl 2*4 91*4 90*. Idem *57 2M 88*2 88 Utrecht '52 2*4 97s; Z.-Holl 1957 2*4 89% 89% Zuid-Holl *59 2*4 93'.-X 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f 50 Nefo f 50— Robeco ünitas f 50 Ver Bez v 94 f50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank O eert Ned Handelmy Ned Mid bank Rott Bank Twentsche Bank Albert Heljn Berkei's Pat. Borst 1 my -Wehry Bronsw Calvé Delft eert K Pap v Gelder K Ned Grofsm De Gruyter pref b Holl Constructie Ing bur v Bnilv Internatlo v Kemp en Beg Kon Zout Ketten Leidse Wolspj-y MUller en Co NB Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd My Ver Mach fa br Ver Pouwfabr Vihamy Walvisvaart Wemink's Bet.my Wilton FUenoord Wyk Heringa Zaalberg MHnbouw en petrol Blllton 2de r. Kon Petr (f20) Amer fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Genera) Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific ün States Steel I Bieden p Ex dividend d Exclaim e I Laten g 202 202 113 113.— 229 229 53550 535.50 135 135 375*4 375 28 27*4 238', 238% 361 362 211*4 221% 331'1 333 304*4 305 ingen 599 599% 239 240 78 79% 169'4 169 985% 985% 200 199% 139% 138% 163 160 503 499 158 285% 288'4 144 144*8 889% 895 622 624 343 339 435 435 55.70* 55.50 331 333'4 206% 205% 433 430 179 179 57 56% 259% 260 240% 240'4 145 127% 128 »um 462 460 153.50 153 40% 40% 81% 81% 44 43 H 37 36% 66 T4 68*4 81% 81% 81*4 81 45% 46*4 48*4 4V« 40% 57% 57 1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19