Israels contact met de E.E.G. tevredenheid, geen geestdrift Voor het eerst in toga Voorlopig akkoord zwijgt over twee belangrijke punten mm Eczeemlijders vergiftigd door koepokstof Meeuw tegen straaljager Weer betoging in Madrid Baby laten verhongeren LFIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 APRIL 1M4 (Van onz« correspondent in Jeruzalem) Tweeëneenhalf jaar lang heeft Israël op de deur van de E.E.G. geklopt voordat het „binnen" te horen kreeg. Maar nu is het dan toch zo ver. Onlangs heeft de ministerraad van de Zes zijn' fiat gegeven aan het openen van onderhandelingen op basis van speciale faciliteiten voor 38 Israëlische exportprodukten. Daar mee is een relatie begonnen, die, naar men hier hoopt, tenslotte tot formele aansluiting zal leiden. Dat Israël, dat voor zijn uitvoer zo sterk is aangewezen op West-Europa, tot nauwere betrekkingen met de Euromarkt moest komen, was al dadelijk duidelijk. Aanvankelijk kwam de liefde echter van één kant. De Zes waren er huiverig voor een overeenkomst aan te gaan met een land, dat geografisch niet tot Europa behoort. Niet zozeer om deze zuiver morele reden als wel om het feit, dat toelating van Israël binnen de Europese ge meenschap noodzakelijkerwijs behalve economische, ook politieke consequenties met zich moest brengen. 9T Zoet-zuur" de bres zal staan en niet anderen betere voorwaarden zal aanbieden dan zij Israël heeft geoffreerd. Dat is weliswaar erg vriendelijk, maar geen oplossing voor het probleem. Israël meent aanspraak te mogen maken op een regeling, die het in staat zal stellen zjjn in West-Europa zo in trek zijnde vruchten winstge vend te verkopen, hetgeen neerkomt op een zo laag mogeljjk douanetarief. dat de Euromarkt voor alles ten doel heeft eigen belang te dienen; Bo dat de mogelijkheid groot is. dat Zal de E.E.G. daarmee instemmen? Interne complicaties noopten de andere staten zich zullen spiegelen Italië en Frankrijk, zelf belangrijke E.E.G. meer dan eens de Israëlische j aan hetgeen Israël werd aangeboden. zuidvruchtentelers, zijn er natuurlijk „sollicitatieop de lange baan te I Van Israëlisch standpunt lükt het I weinig happig op zich door Israël of schuiven. Steeds meer Israëliërs ge- gevoel van een zekere teleurstelling loofden, dat het herhaalde uitstel l echter gegrond. In de eerste plaats van de besprekingen tot afstel zou leiden en de pers begon al hier en daar een wrange toon aan te slaan aan het adres van een gemeenschap van welvarende staten, die de toe gang ontzegde aan een land. dat be halve een goede afnemer van West- Europa ook een vooruitgeschoven post van de Westerse democratie was in een omgeving, waar de democra tische gedachte meer met de mond wordt beleden dan in het politieke leven toegepast. Geleidelijk begon het echter voor Israël te dagen en het was een groot ogenblik, toen de ministers van de Euromarkt richt lijnen vaststelden voor onderhande lingen. die op een akkoord tussen de joodse staat en de zes zouden moeten uitlopen. In Israël stak men natuurlijk zijn voldoening over dit resultaat niet onder stoelen of banken, maar het was een wat mat gevoel van tevre denheid zonder geestdrift. Aan de ene kant zag men hier heel goed in. dat in beginsel iets belangrijks was bereikt, dat Israël niet meer bij de E.E.G. op de stoep stond, maar bin nen was gelaten. Maar in Jeruza lem vond men, met alle waardering voor de ministeriële beslissing, het resultaat <om de term van een der meest gelezen bladen te gebruiken) „een zoetzure vrucht". Douane- en andere faciliteiten voor 38 van Is- raëls exportartikelen achtte men on voldoende. Men had gehoopt op een globale overeenkomst, d.w.z. een re geling, die zich niet beperkt tot spe cifieke produkten, maar die de gehe le lijst van Israels exportwaren zou omvatten. En via een dergelijke re geling zou dan, naai' Israëlische zienswijze, zonder al te veel horten en stoten een weg kunnen worden gevonden naar de verwezenlijking van Israels wensdroom: regelrechte associatie bij de Euromarkt. Aan de onderhandelingen, die nu beginnen, liggen ten grondslag: een tariefver mindering met twintig procent voor drieëntwintig artikelen gedu rende een periode van drie jaar en kieinere concessies, waaronder enige verlaging van douanerechten en af schaffing van quota, voor een vijf tiental produkten. Op avokados en grapefruit werd bovendien een ta riefverlaging van resp 33 en 40 pro cent toegestaan. Sinaasappelen zeer belangrijk Op het eerste gezicht lijkt het, dat de E.E.G. tamelijk royaal over de brug is gekomen, te meer als men in aanmerking neemt: dat het hier niet om een aange sloten staat gaat; rept de basisregeling, zoals die door de ministerraad is uitgestippeld, nau welijks van Israëls voornaamste ex port-artikel: sinaasappelen. Bepaald werd alleen, dat de E.E.G. zich met Israël zal beraden alvorens onder handelingen aan te knopen met an dere landen, die zuidvruchten voor uitvoer telen. Dat schijnt te beteke nen; dat Israël door de E.E.G. wordt erkend als een land, dat het grootste belang heeft bij de handel in dit ar tikel en bijzonder gevoelig is voor concurrentie op dit gebied. De bepa ling schijnt ook in te houden, dat de E.E.G. op dit terrein voor Israël op door wie ook de kaas van het brood te laten eten. Halffabrikaten Over een andere categorie van exportprodukten zwijgt het basisak koord. Israëls export naar West- Europa van honderd procent Israë lische artikelen is betrekkelijk gering. 1-Iet merendeel van de goederen, die naar 't Westen worden verscheept, wordt gevormd door halffabrikaten, d.w.z. waren, waarvan de grondstof fen uit de Westelijke landen worden betrokken. Jaffa's worden naar West-Europa verscheept. In feite gaat het hier niet om een zuiver Israëlisch produkt, maar om artikelen, die deels van Europese, deels van Israëlische oorsprong zijn. Dat deze waren in het geheel niet worden genoemd wordt hier Israël uitgelegd als een poging van de E.E.G. hen de status te geven van zuiver Israëlische exportartikelen, waarop normale rechten worden ge heven. De Israëliërs achten dit fout en het laat zich dan ook aanzien, dat zij daar scherp stelling tegen zullen nemen en alles in het werk zullen stellen om te voorkomen, dat deze groep artikelen over één kam wordt geschoren met die waren, waarvoor de E.E.G. niet bereid is met enigerlei concessie ih te stemmen. In de tweede plaats zal het Israëlische ver zet in Brussel zich ongetwijfeld rich ten tegen de pogingen van de E.E.G. sinasappelen uit de eigen staten de sterkst mogelijke protectie te ver lenen. Tenslotte kan van Israëlische zijde ook een verbeten strijd worden verwacht voor vermeerdering van het aantal exportartikelen. waarvoor speciale faciliteiten gelden. Prinses Gracia met haar kin deren Caroline en Albert bij hun aankomst op het vliegveld van Lissabon voor een vakantiever blijf in Portugal. Als gevolg van het feit, dat hij aan natte eczeem leed en adviezen van artsen niet heeft opgevolgd, is in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam over leden de 35-jarige plaatwerker J. Dekker van de Burgemeester Kesper- weg in Ridderkerk. De heer Dekker en zijn vrouw leden beiden aan een hardnekkig eczeem. Toen zij met hun thans bijna 2-jarig zoontje Gerard bij een arts in Ridderkerk versche nen om hem tegen o.a. pokken te laten inenten, raadde de medicus dit de ouders af. Koepokstof kan voor eczeemleiders zeer kwalijke gevolgen hebben. Zij hebben daarna het kind in Rotterdam laten inenten. Er werd op gewezen, dat zjj onder geen beding het verband mochten aanraken. Er zou wel een verpleegster komen om het te verversen. Zij hebben zich niet aan deze waarschuwing gehouden met als gevolg, dat zowel de man als de vrouw door de koepokstof, waar mee zij werden besmet, ernstig ziek werden. Zij zijn overgebracht naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. De heer Dekker is overleden en zijn vrouw verkeert in levensgevaar. Het echtpaar had twee kinderen. Piloot ernstig aan oog gewond De Belgische straaljagerpiloot ad judant Anton d'Hane kwam gisteren boven de Waddenzee in botsing met een meeuw, waardoor de linkervoor- j men op alle eventualiteiten voorbe- ruit van zijn cockpit werd verbrijzeld reid was. Initiatief van VVSB voor oprichting tenn isvereniging In het door de gemeente Noord- wijkerhout aan te leggen sportpark „De Boekhorst" zijn ook tennisba nen geprojecteerd. Om nu tijdig klaar te zijn en het gemeentebestuur enig inzicht te verschaffen in de animo, die er voor de tennissport be staat, heeft het bestuur van VVSB het initiatief genomen om te komen tot oprichting van een zelfstandige tennnisvereniging. De uit het VVSB-bestuur ge vormde oprichtingscommissie nodigt allen, die bij de tennissport geïnte resseerd zijn. uit om op donderdag 23 april 's avonds 8 uur naar hotel Van der Geest te komen ten einde te trachten tot oprichting van een tennisvereniging te komen. Treslongtuin in Hillegoni komt in bloei De Treslongtuin aan de Weere- steinstraat in Hillegom komt zo langzamerhand in bloei. De chef van de tuin, de heer N. J. de Wit, plantte ondermeer de volgende bolgewassen: 6680 hyacinthen in 23 variëteiten, 1079 narcissen in 73 verschillende soorten, 35.520 tulpen in 259 soorten, 2600 anemonen in 8 soorten, 2725 krokussen in 18 soorten, 2245 irissen in 24 soorten en 12.725 diverse bij goedartikelen in 69 soorten. Ver schillende hyacinthen-, botanische tulpen- en narcissengroeperingen zijn dezer dagen in volle bloei ge komen. De politie in de Spaanse hoofdstad heeft gisteren een groep van onge veer 500 studenten uiteengedreven, die trachtten by het ministerie van Onderwfjs opheldering te krijgen over een zit-betoging van studenten in het oude universiteitsgebouw, die zich vorige maand heeft afgespeeld. Volgens de Madrileense politie zijn er gisteren geen arrestatie verricht. De studenten wilden er bij de Spaanse minister van Onderwijs op aandringen, geen maatregelen te ne men tegen de deelnemers aan de be toging van vorige maand, die het op schorten van een reeks colleges gold. Vader en moeder gearresteerd (Van onze Haagse correspondent) Een 33-jarige Haagse moeder heeft door opzettelijke verwaarlozing haar bijna zeven maanden oude zoontje laten verhongeren. Het kind is in de nacht van 5 op 6 april overleden. Het stoffelijk overschot werd door de politie in beslag ge nomen en er is sectie op verricht. Gisteren zfjn de vader een 30- jarige havenarbeider en de moe der van het slachtoffertje aange. houden en ingesloten. De twee an dere kinderen uit 't gezin, 3 en m jaar oud, zfjn bij familie onderge bracht. De omgekomen baby is eerder op het nippertje aan de hongerdood ont snapt. Op initiatief van een buur vrouw werd de kleine drie maanden oud op 22 november van het vorig jaar, naar het Juliana kinderziekenhuis gebracht. Het kind was er erg aan toe. Meer dan een maand later, op 4 januari, is het kind weer aan de moeder meegegeven. De moeder heeft zich echter niet aan het voorgeschre ven dieet gehouden en het ook verder verwaarloosd. Het werd vervuild aangetroffen. De huisarts heeft, na het vaststellen van de doodsoorzaak van de baby, de politie ingelicht. Onmiddellijk werd het moeilijke onderzoek ge opend. Doktoren, verpleegsters, bu_ ren, familie en bekenden van het gezin werden verhoord. Uit alles bleek, dat het huwelijk slecht was. De vader kwam alleen thuis om te eten en te slapen. De moeder heeft haar jongste kind vrijwel nooit aandacht en liefde geschonken, waarschijnlijk uit reactie op de levenswandel van haar echtgenoot. Omstanders boden geen hulp: man verdronken De 71-jarige heer D. de Hoog uit Utrecht is gisteravond in de Utrecht se Tolsteegsingel gevallen en enkele uren later ten gevolge van dit on geluk overleden. Hij raakte op onverklaarbare wijze te water. Toen de door omstanders gewaarschuwde politie arriveerde, stonden ongeveer twintig mensen toe te kijken zonder hulp te bieden. Een hoofdagent sprong gekleed en wel in het water, later gevolgd door een col lega. die eerst de GGD had gebeld. Nadat zij het slachtoffer op het dro ge hadden gebracht, pasten zij kunstmatige ademhaling toe. Ook de broeders van de GGD kwamen even later te hulp. De heer De Hoog kwam na enkele minuten weer tot bewust zijn. Hij werd naar het beademings centrum van het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren later echter is overleden. Bloembollencultuur kiest voorzitter De leden van de afd. Rijnsburg van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur kwamen gisteravond in café Centraal in ver gadering bijeen. Het belangrijkste punt uit de beschrijvingsbrief voor de op maandag 20 april te houden algemene vergadering in Haarlem was het stemmen voor een nieuwe voorzitter. De voorzitter van de afd. Rijns- burg, de heer J. Schoneveld, wees in zijn openingswoord er op dat hij nu een prettiger geluid kon laten horen dan in de vorige vergadering, omdat de planten en bolgewassen door de niet al te strenge winiter dit jaar een goede groei hebben. De handel en kwekerij kan normaal worden voortgezet. Na zijn openingswoord kreeg de se cretaris, de heer G. v. d. Haak, ge legenheid tot het lezen der notulen, waarna de penningmeester, de heer J. van Egmond, een overzicht gaf van de financiën waaruit bleek, dat de kas met een batig saldo van f 433,78 sloot Bij de bestuursverkiezing werd in de ontstane vacature van J. van Eg- mond de heer P. Zandbergen Nzn gekozen. Wat het voorzien in de vacature van jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden als voorzitter van de Kon. Algm. Veren, voor Bloembol lencultuur bleek, uit de gevoerde discussies, dat dé afd. Rijnsburg als één man stond achter de kandida tuur van de heer De la Mar. Dat werd ook duidelijk uit de stemming de 35 aanwezigen brachten op deze kandidaat hun stem uit. terwijl er nog 7 volmachtstemmen waren bin nen gekomen, zodat de heer De la Mar 42 stemmen op zich verzamelde. Tot afgevaardigde werd de heer Jac. den Haan Albzn benoemd, die met een van de bestuursleden de afde ling zal vertegenwoordigen. In zijn slotwoord bracht de voor zitter nog hartelijk dank aan de scheidende penningmeester, de heer Van Egmond, die 27 jaar als pen ningmeester de vereniging trouw heeft gediend. Als geschenk kreeg de heer Van Egmond een bijzonder mooie plant. Australië steunt Maleisië Australië zal Maleisië nog meer militaire steun verlenen, zo heeft de Australische minister van Defensie, Paul Hasluck, gisteren in het parle ment verklaard. De hulp zal worden gebruikt om de infiltratie over zee in Serawak en Sabah tegen te gaan. voor werk zaamheden van de genie in Borneo en voor operaties vanuit de lucht langs de noordgrens van Malakka. De Australische regering heeft be sloten Maleisië twee mijnenvegers, een eenheid genietroepen en vier wentelwieken ter beschikking te stel len. Voorts zal ook hulp worden ver leend voor het vervoer door de lucht in het grensgebied tussen Maleisië en Thailand en voor vrachtvluchten van Malakka naar Borneo. Moskou is tegen Amerikaans plan voor ontwapening De Russische afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie in Genëve^ Tsarapkin, heeft een nieuw Ameri kaans plan verworpen, waarin werd voorgesteld een verdrag te sluiten, dat voorziet in de „bevriezing'* van de aantallen transportmiddelen voor kernladingen en van de produktie van splijtbaar materiaal voor gebrudk in kernwapens. Daaronder zouden da volgende wapens vallen: raketten met een bereik van tenminste 5.000 km, op de grond geïnstalleerde raket ten, strategische bommenwerpers, strategische anti-raket-raketsyste men. De Russische afgevaardigde was van mening, dat het Amerikaanse plan de arsenalen in de wereld niet zou verminderen en dat het slechts aantoonde, dat het Westen „de mo gelijkheid van een kernoorlog wfl handhaven". Overigens was hij be reid het plan zorgvuldig te bestude ren, al had hij gehoord, dat het niets nieuws bevatte. „Menselijke fout" Het Westduitse persbureau DPA betreurt de Russische maatregel waardoor het bureau in Moskou ge sloten moet worden naar aanleiding van het foutieve bericht over de dood van Chroesjtsjow. Het begrijpt ten- volle, aldus een bekendmaking van DPA, de grote verontwaardiging van de Russische regering, maar her haalt, dat zijn correspondent in Mos kou hieraan geen enkele schuld heeft gehad en integendeel alles in het werk heeft gesteld de zaak op te hel deren. Al eerder heeft DPA tot twee maal in telegrammen diep leedwezen uitgesproken over het gebeurde en daarbij verzekerd, dat er geen sprake van provocatie is geweest. Wel kan van een menselijke fout worden ge sproken. DPA hoopt, dat een her nieuwd onderzoek zal leiden tot her ziening van het nu genomen besluit tot sluiting van het kantoor in Mos kou. Bloembollencultuur kiest drs. Letschert Ook de afdeling Lisserbroek van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur heeft gisteravond uitvoerig ge sproken over de kandidaatstelling van een voorzitter voor de algemene ver eniging. Men was het er over eens, dat het hoofdbestuur wonderlijk ge handeld heeft. BU de stemming wer den op drs. eLtschert 24 stemmen uit gebracht en op de heer De la Mar 13 stemmen. De voorzitter, de heer A. J. Mes man. waarschuwde in zijn openings woord hen, die van plan zijn hun be drijf om te schakelen naar een trek- kersbedrijf, want het investeren voor de kassencultuur kost veel geld. De jaarverslagen gaven blijk van een goed verenigingsleven. verbroken. Ondanks al deze handi caps maakte de vlieger een perfecte landing op de Leeuwarder basis, waar en de adjudant vrij ernstig aan zjjn linkeroog gewond raakte. De radioverbinding met het geha vende toestel was door de botsing Adjudant d'Hane is in het St. Bo- nifaciushospitaal opgenomen De kans bestaat dat hjj zijn linkeroog zal moeten missen. **•-v MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 april. Aangevoerd 3 partijen Goude kaas en géén partijen Leidse kaas. Noteringen: le kw. tot f 2.65. Handel kalm. LEIDEN. 17 april. Veemarkt Stie ren 13 f700 tot f 1100 per stuk. handel goed. Melkkoeien 125. f315 tot f1375 per stuk. williger. Vette koelen 250. f 3,25 tot f 4.40 per kg sch. gew., rede lijk. Vare koelen 207, f 700 tot f 1200 per stuk. tamelijk. Pinken 35. f 450 tot f 625 per stuk kalm. Vette kalveren 103 f2.80 tot f3.20 per kg lev. gew., lui. Nuchtere kalveren 170, f 1.30 tot f 1.55 kg lev. gew., lui. Vette schapen 40, f 90 tot f 130 per stuk, flauw. Fok schapen 110, f115 tot f300 per stuk goed. Vette lammeren 576 f 125 tot f 160 per stuk, flauw. Varkens 31 f470 tot f 575 per stuk stug. Schrammen 125 f 105 tot f 130 per stuk, stug. Big gen 355 f 70 tot f 85 per stuk. stug. Totale aanvoer 2380 stuks vee. BOSKOOP. 15 april. Bloemenveiling. Jap. kers Hlsakura II 85-60 per tak. 400-280 per bos. White Butterfly 39- 32 per stuk. Prunus triloba 37-29-20 per stuk. 180-120 per bos Anemonen 60-70 per bos. Jap. kers I 120. II 100. III 75. Hertshoorn 310-320 per stuk. Primula 43-40. Peperomla 52. Maran- tha 63. Begonia 29-30-33. Anthurlum 230-140. Columnea 130-110, Phyloden- dron 260-220. KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 april. Groenteveiling. Waspeen (per kist) A-extra 810-890, AI 650-840. All 200- 790. B-extra 770-820, BI 690-810. BU 260. B-grof 200-280, breekpeen (per kist) 160, andijvie 8700. prei 5100- 5300. rabarber 5400. uien (per kist) 300 radijs (per 100 bos) 1600-1800, selderie (per 100 bos), 200, Aanvoer waspeen 187,000 kg. LISSE, 16 april. Gladlolenvelllng. De aanvoer was niet groot, behoudens een enkel flink partij waren het tn hoofdzaak kleinere restanten Gladio len 14/op: Carmen 345. Hawaii 340. Jo Wagenaar 335. Leeuwenhorst 350. Life Flame 360.Picardv 410. Sans Souel 485 Sneeuwprlnses 360. Gladiolen 12/14: Aristocrat 285. Bloemfontein 290. Elan 310. Jo Wagenaar 280. Pactolus 250. Polygoon 285. Sans Soucl 430. Sneeuw prlnses 240. ROELOPA RENDS VEEN. 16 april. Bloemenveiling. Fresia 45-95. Ane- mon 30-69. Irissen 210-295. Troschry- santen 230-265. Narcissen glas 26-50, koude grond 10-24. Tulpen Apeldoorn 230-285. Roze Copland 78-132, Lustlee Wit we 60-122. Edlth Eddv 78-117. Golden Harvest 90-137, Piccadilly 81- 122. Queen Elisabeth 80-124. Kansas 60-103, Krelage 40-78. Zenober 60-90, Crown Imperial 48-87, Pr. van Oosten rijk 67-110, Wlntergold 80-115, White Sail 50-105. China Pink 73-112. Cou- leure Cardinal 63-108. Sulpher Triumph 67-105. V. da Eerden 82-128. Bonanza 100-111. Br. Star 30-61. Ibis 45-72, dubbele tulpen 25-70. per bos. Am. Anjers 17-36, Rozen 15-59 per st. RIJNSBURG, 15 april. Bloemen veiling Flora Anemonen 380-700, Narcissen 150-280 Am. Anjers Sim wit 1800-2400. rood 2000-2700'. roze 1800- 2800. Arthur 2000-2700, Irissen 69 alles per 100. Tulpen V. d. Eerde 105- 140. Mottherday 150-165. Basra 165-200 Sweet Harmonie 220-230, Piccadilly 130-135. Diorama 140-145. Kansas 130- 150. Elmus 145 150. Apeldoorn 200-225 Paris 115-150. AJadin 150. Dlvr Fresia'» W-l« aUei per bos. Voor de eerste maal in de geschie denis van de Alphense zangvereni gingen zal een koor zich presenteren in toga; een donkerblauwe met witte bef en witte das. Dit zal gebeuren door het Gereformeerd Kerkkoor tij dens het volgende week in de Salva- torikerk te geven concert ter gele genheid van de eerste lustrumviering van het koor. Het koor, dat ruim ze ventig leden telt, staat onder leiding van Hans Boelee uit Leiderdorp. Het koor werd 12 februari 1959 op- Icht met 24 leden. Dit aantal 1» spoedig opgelopeu De secretaresse van het koor, me vrouw H. BijlBaars, die reeds vijf jaar in deze functie optreedt, schrijft in het tweemaandelijkse contactor gaan „Kerk-Koor-Klanken" over de activiteiten van het koor in deze vijf jaar. Deze bestonden uit concerten, opnamen voor grammofoonplaten, doofstommendiensten, Jeugdconcer- ten, intrede van predikanten, opna me voor de N.C.R.V., medewerking aan Leger des HeilsbUeenkomsten etc. De heer Boelee te vanaf de oprich ting dlrlgea* ook van bel dat spoedig na het grote koor werd opgericht. Aan het volgende week te geven concert werken mee, de jeugdkoren, de sopraan Aleida Verdoes, de tenor Gerard Koolhaas en Jan Bonefaas, orgel. Ook wordt de mis „Te Deum Laudamus" van Hans Boelee uitge voerd. Er bestaan plannen om in de toe komst tot een gezamenlijke zang avond te komen met het Alphes* hervormd kerkkoor. (Foto Lektech

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15