Affaire van de handige' Baker pijnlijk voor Lyndon Johnson KÏ In Australië nog belangstelling voor altijd warme Nederland 54.- Franse mening in de Zoavo geïsoleerd de sluwe Hoe kwam „Bobby" zo spoedig aan groot vermogen? panty girdle Friese Zeegat nog deze week sclwon Reclamewaarde van tulpen en klompen niet onderschatten Pijnlijk Koffie zetten? Moraal hihieus Mijnenvegers actie SUEOE VESTEN Conflict tussen Antwerpse joden en de burgemeester HENKES JONGE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 april 1964 Zesde blad no. 31239 (Van onze correspondent in Washington) Een klein watervlug mannetje staat nu al vijf maanden in het middelpunt van de belangstelling van Amerika's politici zonder dat dat hij daar zelf met één zinnig woord toe heeft bijgedragen. Het is Bobby Baker, pas 36 jaar oud, wiens fabuleuze carrière voor lopig tot stilstand is gekomen door een onderzoek van een der seiaatscommissies naar zijn onverwachte rijkdom, zijn wat troebele rehties en zakenpraktijken. Je snuggere Bobby, zoon van een postambtenaar uit Zuid- Carolina, is voor de senatoren van de commissie van onderzoek gen onbekende. Integendeel, hij diende al op zijn vijftiende jaar I all,.page" in het senaatsgebouw en baseerde zijn hele opkomst op zjji carrière daar, die liep via de stadia hoofdpage, plaatsvervan- geid secretaris en secretaris van de Democratische fractie tot seretaris van de (democratische) senaatsmeerderheid. Senaatscommissie wil de verhoren snel afsluiten Die carrière maakte het kwieke A rntje u't het zuiden niet zo maar. pbeterde er hard voor, o.a. in ju'idische faculteit van de Ame rican University in Washington, waar j,ij en titel behaalde. Maar nog b nw dan aan de7e studieprestatie hu) Baker zyn opkomst te danken Mr de loyale diensten, die hij de se tlij Bitoren Kerr en Johnson, de huidige rj Strident bewees. Jarenlang was Bobby het hulpje, t boodschapper, de propagandist en t arrangeur achter de schermen in de Democratische fractieleider jndon B. Johnson, die pas in 1961 e senaat verliet om vice-president f worden. Vooral tussen 1956 en 960 was het samenspel tussen John- on en Baker uniek. De mobiele se- retaris was byna dag en nacht in ontact met zijn meester en voerde lekkeloos uit wat hem werd inge- uisterd. Die opdrachten kwamen meestal leer op het onder druk zetten of be- ne ïvloeden van senatoren opdat zij Tiun stem uitbrachten voor of tegen wetsontwerpen, al naar gelang het azicht van Johnson. Gebruikelijk leeld in die tijd was dan ook dat "pen Bobby zag fluisteren met bin- enkomende senatoren. Zelf pochte iaker, volgens velen niets meer of linder dan Johnsons hielenlikker, at hij veel, zo niet alles van de he in senatoren af wist. Tien van hen eweerde hij zelfs volkomen in de land te hebben. Dat deze dubieuze man met zijn 'tivloedryke positie iets zou weten an te vangen, dat hem zelf tot voor stel zou strekken was eigenlijk nor- ïaal. Het gebeurde dan ook. Hoewel lakers salaris in zijn beste tijd niet iter dan ruim 19.000 dollar bedroeg ig hy kans een vermogen te ver- amelen, dat misschien twee miljoen tloopt. In elk geval bokste hij het met zijn flaties en positie voor elkaar dat anken hem leningen verstrekten, die de miljoenen liepen, dat verschil- nde lieden hem commissieloon be ulden voor transacties met het apitool, dat hy voor een zacht ";je aandelen in firma's verwierf ruil voor de belofte invloedrijke latoren voor de firma's te interes eren en dat hy voor bedrijven, raarbü by 7<vlf financieel belang lad staats- en andere opdrachten a list te verwerven. )flf Wat de kwieke Bobby op dit mo unt waard is kan niemand zeggen, n ftlaar wel staat vast dat hfj een groot indeel bezit in een automatenfirma S$ n bezitter is van meer dan één huis de betere buurten van Washing- •iii a „leverde" die naar Washington kwa men om contracten met de staat af te sluiten, dat hy op dubieuze manier geld voor Johnsons kandida tuur voor het presidentschap in 1960 bijeenbracht en dat hy adressen le verde van artsen, die bereid waren tot een abortus provocatus. Met an dere woorden, de activiteiten van jurist Baker bewogen zich op zeer uiteenlopende terreinen en hadden de neiging vry onoverzichtelijk te zijn. Behalve Bobby zelf. die voor de senaatscommissie weigerde ook maar één vraag te beantwoorden, lykt zyn secretaresse Carole Tyler op de hoogte te zijn van zyn bezigheden, op welk vlak dan ook. Maar dit uit Tennessee afkomstige meisje weigert al evenzeer voor de commissie iets te zeggen, al verwaardigde zij zich wel, overdreven opgedoft, te ver schijnen. Zowel Bobby als zij namen echter het standpunt in, dat de se naatscommissie zich met haar onder zoek en vragen rechtbankallures heeft aangemeten en dat zij trou wens niet behoeven te antwoorden op vragen, die henzelf zouden kun nen belasten, een recht dat elke ge tuige bezit. Tot nu toe is door deze zwijgzaam heid van de hoofdfiguren maar wei nig aan het licht gekomen. Op het criminele vlak ligt alleen de ontdek king, dat er aan Bakers belasting- opgaven geknoeid is en dat o.a. de handtekening van zijn belastingcon sulent op de aangiftebiljetten is ver valst. Het pijnlijkst is de hele affaire natuurlijk voor de democraten, die jarenlang Bobby aan hun borst koes terden en hem zelfs dagelijks hemel hoog prezen. Het is dan ook begrijpe lijk, dat de zes Democratische leden van do 9 tellende ledencommissie, die de kwestie onderzoekt, de verhoren willen afsluiten en een rapport willen opstellen. En het is al even begrijpe lijk. dat de drie Republikeinse sena toren roepen, dat de doofpot wordt gebruikt en dat het nodig is meer ge tuigen te horen. Zij zouden vooral graag Walter Jenkins, assistent van de president, eens aan de tand willen voelen over het getuigenis van zekere Don Reynolds, die onder ede heeft verklaard dat hij er door Baker en Jenkins enige jaren geleden toe is ge dwongen in ruil voor 'n 100.000 dollar polis, die hij op 't leven van Johnson mocht afsluiten, de toenmalige vice- president 'n stereo-grammofoon van 588 dollar te schenken en voor 1200 dollar te adverteren op de televisie schermen van de zender Austin in Texas, die eigendom is van de fa milie Johnson. Dat zou uiteraard regelrecht de president in het geding brengen, het geen deze zelf juist heeft gepoogd te voorkomen door voor de televisie te verklaren, dat Baker nooit zijn be schermeling is geweest, een medede ling die door de hele pers meesmui lend is ontvangen. Bovendien zou het bjjna vanzelfsprekend zyn, indien de Republikeinen van de gelegenheid gebruik maakten vraagtekens te zet ten bij het ontstaan van Johnsons eigen vermogen en bij de methodes, die aangewend zyn om de politieke carrière van de huidige president te bevorderen. Vraagtekens, die al by eerdere gelegenheden zijn gezet, maar nooit definitief zijn wegge vaagd. toelaatbaar geacht wordt. Meer dan éen senator heeft in de afgelopen maanden dan ook gezegd dat Ba kers gedrag op zichzelf niet zo vreemd is, maar dat hy te ver is gegaan. Begrypelyke uitlatingen als men bedenkt dat vele vermogens van senatoren aanwijsbaar de vrucht zijn van politieke invloed en dat een arme senator even ondenkbaar is als een zwarte schimmel. Deze praktijken worden door een groot deel van de Amerikaanse bevolking echter afgekeurd. Onze regering en onze volksverte genwoordigers zyn corrupt is een veel gehoorde beschuldiging, die voor al ultraconservatieven van het type Goldwater uiten. Voor hen is het een reden te meer te eisen, dat het staatsapparaat in Washington zuini ger wordt, dat het zijn uitgaven aan defensie en buitenlandse hulp be perkt en zijn rol in de economie be snoeit. Onredelijke eisen zonder twijfel, maar men moet toegeven en de zaak Baker bewyst het opnieuw dat één van de redenen dat corruptie en viiendjespolitiek op grote schaal zo verleidelijk en gemakkelijk zyn voor diegenen, die dicht by de macht zit ten. is dat de staat door defensie uitgaven en buitenlandse hulp in ve le landen de grootste opdrachtgever en klant is. Adtertentle \k slips kantslips breeches HELANCA- Sanitized »up»r elastisch volledig geminderd Na de slotzitting van de minister conferentie van de Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie in Manil la is een kort communiqué uitge geven. waarin de organisatie haar ernstige bezorgdheid over de „com munistische agressie in Zuid-Viet- nam" tot uitdrukking brengt. Gezegd wordt dat er bewijzen zyn dat deze agressie wordt, geleid en ge steund door Noord-Vietnam en een ernstige schending van de verdnagen van Genève vormt Een nederlaag van de communistische campagne wordt in het communiqué niet alleen van belang voor de veiligheid van Zuid-Vletnam geacht, doch voor ge heel Zuidoost-Azië. De slotverklaring bevat een mede deling van de Ranse minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Mur- ville, die het verstandig acht onder de huidige ernstige omstandigheden geen enkele uitspraak met betrek king tot Zuid-Vietnam te doen. De Ranse voorstellen inzake neu tralisering van zuidoost-Azië hebben op de conferentie veel kritiek ont moet. Blijkens de afwykende mening die de Franse minister in de slot verklaring verkondigt, heeft deze kritiek niets aan de Franse ziens wijze kunnen veranderen. Minister Couve de Murville had wel Frank- ryks ..medeleven en vriendschap" uitgesproken Jegens het Vietnamese volk. „dat gedurende zo'n lange tijd zulke zware beproevingen heeft doorstaan en dat verlangt naar we- zenlyke onafhankeiykheid". Volgens diplomatieke kringen hebben de zeven andere ZOAVO-lan. den op de bijeenkomst hun vertrou wen uitgesproken in de Zuldvietna- mese regering en in het beleid van de Verenigde Staten in het gebied. Deelnemers aan de conferentie ver telden gisteren, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, tijdens het debat- op een gegeven ogenblik Couve de Murville op de man af had gevraagd of Frankrijk de Verenigde Staten eigen lijk wel succes toewenst in Zuid- Vietnam. De Franse minister had daarop geantwoord dat de Verenigde Staten de beste wensen van Frank rijk hebben. Lid van de ZOAVO zyn, de VS., Groot-Brittannië. Frankrijk, Austra lië. Nieuw-Zeela-nd. Pakistan, de Philippijnen en Thailand. (Advertentie) Ook voor Uw gezin, werkplaats, kan toor of fabriek hebben wy een pas* send apparaat. FA. SCHOONDERGANG, Leiden Lange Mare 65—67 - Tel. 32025 De moraal intussen van Bobby Bakers lied is dat het gebruik ma ken van politieke invloed ten eigen bate pas by het overschryden van een zekere graad in Washington on- F,r gaan geruchten dat Bobby ver- r betrokken is geweest by het ope- l van een gokhol, dat hij meisjes amusement aan zakenlieden „Er moet maar eens geveegd worden" ..Klaas zei: kolonel, er moet nu maar eens geveegd worden". Dit gaf kapitein ter zee f. B. Kenncma van het loodswezen als reden op voor het mijnenvegen in het Friese Zeegat. Klaas is Klaas Toxo- peusde schipper van de reddingboot „Insulinde", die in Oostma- horn op station ligt. Aan diens oordeel en aan de verzoeken die bij de Marine binnenkwamen is het te danken, dat waarschijnlijk van daag. of in ieder geval vóór het einde van deze week. luitenant ter zee tweede klasse o.c. J. A. Zoethout zijn commandant mijnen- dienst kan melden dat de ..Operatie Friese Zeegat" tot een goed einde is gebracht. m Iitz. 2 o.c Zoethout is commandant van ondiepwatermijnenvegerssqua- dron 205 van de Marine. De vier on der zyn bevel staande oorlogsbodems zyn aan het begin van deze maand met de operatie begonnen. De bodems zijn ten noordoosten van Ameland een nieuwe vaarweg gaan vegen, die loopt vanaf de Lauwerszee naar de „Kalverstraat van de Noordzee" (de Elbe). Deze nieuwe vaarweg is de laatste jaren ontstaan door het ver lopen van de wadden en banken op de Wierumer gronden en hy is door de marinemensen Noord-West Gat gedoopt. Advertentie liPI ."h »j| HERENMODE-TIP p c tipt u dit suède vest met zuiver wollen tricot rug en mouwen. De tricot In een zware steek, de suède van de allerbeste vellen. Het is een sportlef, ruim zit tend model in moderne bruine tinten. De prijs? Alléén bij p c betaalt u Yoor dit vest slechts De scheepvaart, die nu nog gebruik maakt van het steeds verder dicht slibbende Plaatgat zal er. zodra door het loodswezen een betonning is aan gebracht, gebruik van kunnen maken. Onschadelijk Er is nog geen enorme waterzuil gezien, die wijst op het springen van een mijn. Maar dit neemt niet weg dat er in het Noord-West Gat heel wat van dit oorlogstuig moet liggen. De mijnen springen niet meer. neemt de Marine aan, omdat het zeewater er zo op is ingewerkt, dat ze onscha delijk zijn gemaakt. Het vegen gebeurt met een akoes tisch en magnetisch veegtuig. Door honderden meters lange kabels wor den zeer sterke elektrische stromen gestuurd. Dit wekt een elektrisch veld op dat magnetische mijnen tot ont ploffing brengt.. Het veegtuig bevindt zich op ongeveer zeshonderd meter achter de schepen. (Van onze correspondent in Sydney) Er is eigenlijk geen directe verklaring te vinden voor de bijzon dere belangstelling, die Australië voor Nederland koestert, want gezien de vermindering van de stroom van Nederlandse emigran ten naar dit deel van de wereld tot nauwelijks een paar duizend per jaar, is het verwonderlijk hoe dikwijls Nederland op de voorgrond wordt gesteld. Het is verwonderlijk, omdat b.v. het aantal Ita liaanse immigranten velen malen groter is dan dat van de Neder landse nieuw-Australische burgers. De bijzondere belangstelling, waarover ik hier spreek, heeft echter een indirecte oorzaak, name lijk de historische verbondenheid tussen beide landen, welke ver bondenheid in de namen Tasman, Houtman, Hartog e.a. tot in het heden voortbestaat. Bladen schrijven over vee en over gevoelige verhalen Tegenwoordig worden er heel wat namen aan toegevoegd en wordt de geschiedenis uitgebreid met die van Nederlandse cultuurverspreiders. Daar is o.a. Bob van Oven, bassist van de Dutch Swing College Band, waarvan de naam wel bekend was onder Australische jazz-liefhebbers, maar die met de aankomst van Bob (op 17 maart) onder de aandacht van het gehele Australische publiek is gebracht. Dat Bob van Oven voor de ook in Europa befaamde Austra lische band van Graeme Bell („All Stars") gaat spelen, oefent extra aan trekkingskracht uit op de Australi sche pers, die omdat de jeugd hier goed geld verdient haar be richtgeving vooral op deze „jonge kapitalisten" concentreert. Nog voor de Australische pers het bericht over Bobs komst naar Au stralië publiceerde, was ik in de ge legenheid een jonge Australische jazz speler daarover In te lichten. Zyn reactie was er een van verwondering en verwachting, want als student aan de universiteit van Sydney hoop te hy Bob van Oven te kunnen ver leiden een kykje te komen nemeh (en te spelen) in de pas geopende „jazzkelder" in een studentengebouw op het terrein van de universiteit. Behalve de Australische dagbladpers heeft natuuriyk ook de Nederlands- Australische pers foto's gepubliceerd van Bob van Oven's afscheid van Nederland. Zy vormden niet 't enige tribuut, dat aan Nederland werd ge bracht. Want in dezelfde week kwam „The Herald" (het grootste dagblad van Victoria in de miljoenenstad Melbourne) met een foto van de 22-jarige Ria Luyben op de voorpa gina. Ria, een Nederlands meisje, was namelyk gekozen tot „Moomba- koningin" en de foto toonde haar in een hermelynen mantel en ge tooid met een fonkelende kroon. Als Moomba-koningin heeft zy in het zomerfeest van Melbourne triomfen geoogst, die haar roem tot in alle Australische Staten deden doordrin gen. Zelfs de ..West Australion". het grootste dagblad van Perth <byna drieduizend kilometer van Melbour ne verwyderd» liet z'n lezers genie ten van een foto van de charman te sprookjeskoningin, die als zodanig (Van onze correspondent in Brussel) Er is al enkele dagen een conflict tussen de joodse gemeente In de stad Antwerpen en de socialistische burge meester Lode Craeybecks. De vereni ging B'nai B'rith, die de belangen van de Antwerpse joden behartigt, beeft een motie aangenomen waarin de houding van de burgemeester wordt afgekeurd. Deze zou in een café in de Antwerpse binnenstad onlangs allerlei uitlatingen hebben gedaan, die een duidelijk antsemi- tisch karakter droegen. Ze waren in elk geval van zoda nige aard dat de Antwerpse Joodse gemeente, die nog altyd in aantal vrij belangrijk is. er aanstoot aan heeft genomen. De vereniging heeft inmiddels ook contact gezocht met de leiding van de socialistische party om zich te beklagen over hetgeen de burgemeester heeft gezegd. Het socialistisch lid van de Belgische Ka mer en tevens wethouder ran Ant werpen Detiege heeft de vertegen woordigers van de vereniging ge vraagd een vergadering te beleggen waar de burgemeester zich zou kun nen verantwoorden. Zy hebben dat echter geweigerd. Vandaag zou een afvaardiging van belangryke Amerikaanse en Canadese diamanthandelaars, die in Antwerpen geregeld voor miljoenen Belg. franken diamant kopen, een officieel bezoek aan h et stadhuis brengen en uit handen van de bur gemeester zouden twee van hen de gouden medaille van de stad ontvan gen. Hun gastheren, Antwerpse dia mantairs, hebben dit bezoek afgezegd. Het is over het algemeen bekend, dat de burgemeester van Antwerpen in bepaalde café's een zeer trouwe en ijverige klant is die niet altyd zyn tong in bedwang heeft. was gekozen uit vierhonderd kandi daten. Ontroerend Ria, die verkoopster is In een schoenmagazyn, heeft gezegd de door haar gewonnen auto te zullen verkopen en de opbrengst daarvan met de tweeduizend gulden als ex tra geldprys te zullen gebruiken voor afbetaling van het pension, dat haar moeder achttien maanden ge leden heeft gekocht. Zoiets kan geen geen Australische moeder zonder dro ge ogen lezen. De „Herald" was er daarom als de kippen by Ria nog maals voor het voetlicht te brengen, in een nog grotere foto, die haar (naturiyk) toont als schoenver koopster. De „Holland Australia Post" bracht een vier-koloms foto van Ria over de gehele pagina. Terwyl de Neder lands-Australische en de Australische pers gezamenlyk de lof zongen van Nederlands expo nenten van schoonheid (Ria Luy ben i en kunst (Bob van Oven», werd daarnaast ook de lof gezongen van baron Frederik van Pallandt, die met z'n Deense vrouw Nina de harten van alle Australiërs (jong en oud) heeft gewonnen met klankvolle volkszangen, begeleid door Frederik op z'n gitaar. Frederik en Nina traden niet al leen op in Sydney's beroemdste en meest luxueuze hotel (Chevron,Hil ton», maar verschenen ook hethaal- delijk voor radio en televisie. De kranten brachten ellenlange Inter views, verlucht met foto's en steeds werd de Nederlandse afkomst van Frederik als zoon van de Nederland se ambassadeur in Denemarken, naar voren gehaald. Zelfs Austrahes beroemdste en meest ervaren radio- journaliste Andrea (mevr. Jenner», die nooit om woorden verlegen is, had moeite haar grote bewondering voor deze volkszanger te uiten, alsof de hoogste lof ontoereikend ware. Klompen en kangoeroes Dit alles viel ln dezelfde periode, waarin de nieuw benoemde Neder- landse consul-generaal, de heer Wil* lem Frowein (45) in Sydney arriveer de en tegenover Australische jour nalisten verklaarde het plan te heb- ben af te rekenen met het aloude beeld, dat men in Australië van Ne derland heeft, namelyk als zou het alleen maar een land van „kleine tulpen en grote klompen" zyn. „Ne derland is dat net zo min als dat Australië een land is van boemarangs en kangoeroes", zei de heer Frowein, die er aan toevoegde te proberen een ander beeld van Nederland te schilderen, daarby o.m. denkende aan Nederlands industrieën. De heer Frowein weet vermoedelyk nog niet, dat er op een bevolking van elf miljoen in Australië naar schatting zeven miljoen kangoeroes zyn. Zyn vergehjking gaat dus niet helemaal op. Ook heeft hy klaarbiykeiyk niet geweten, dat de Australische minister van Immigratie, oud-wielrenner Her- bert Opperman, onlangs op klompen heeft meegedaan aan een Volendam- se klompendans en dat Australië nu al meer dan tien Jaar lang tenmin ste elke week op zulke dansen wordt vergast door een groep Nederlandse volksdansers. De Australiërs zyn er dol op en de Australische pers pu bliceert eerder Volendammers op klompen en tulpen (en zelfs wind molens) dan de sluizen en hoogovens van IJmuiden of de Euromast van Rotterdam. Wie de Australische kranten gro tere aandacht aan Nederland wil doen schenken dan nu al gebeurt, oogst meer succes met „hartroeren de" verhalen, zoals de plannen, die er in Nederland bestaan om een schip te bouwen dat tegen goedkoop tarief vrienden en verwanten van Nederlandse immigranten in staat wil stellen Australië te bezoeken. Reeds hebben Australische kranten dit plan onder grote, min of meer sensationele koppen vermeld, nadat Coen Meischke (directeur van de Nederlandse informatiedienst in Syd ney) er het een en ander over had verteld. „Plan voor een heimwee- schip" luidde een vier-koloms kop in vette letters. Dat is taal, die de Aus traliërs verstaan. Bloed en tranen Dat dr. A. C. van der Leeden, con servator van het museum voor Vol kenkunde te Lelden, op 21 maart in Australië arriveerde om de we- tenschappelyke onderzoekingen te verrichten in Arnhem land. waar de |Nunggubuju inboorlingen als noma- 1 den leven, kreeg wel vermelding in de kranten, maar de bloedige histo rie van wat deze pers noemde de „multi-moordenaars" van de Bata via, die in 1629 schipbreuk leed aan de westkust van dit continent waar na muiters 120 mannen, vrouwen en kinderen vermoordden) was een veel groter kolfje naar haar hand. Die gelegenheid tot herschrijving van dit verhaal van bloed en tranen kreeg de Australische pers by de verschy- ning van het nieuwe boek van de Australische schryfster Henrietta Drake-Brockman, „Voyage to disas ter. the life of Francisco Pelsaert". Het boek is gebaseerd op de Jour nalen van Pelsaert. Zy zyn in ver taling «voor E. D. Drok) achterin het boek opgenomen. Fries vee Twee jonge Oostduitsers zijn gisteren met een klein sport- vliegtuig naar het Westen ge- Aquarium op Navito Op de eerste internationale visserU- tcntoonstelling NAVITO, die van 7 t/m 18 mei wordt gehouden in de Houtrusthallen in Den Haag, zal een groot aquarium worden geplaatst met een inhoud van .76.000 liter. In dit aquarium zullen leden van de Ne derlandse Onderwatersport Bond de monstraties geven. Deze enorme watertank, de groot ste, die ooit voor een dergelyk doel in Europa is gebruikt, is zes meter lang, drie meter breed en twee meter hoog. Het stalen geraamte, dat een ge wicht heeft van 3000 kilo. zal per auto naar de Houtrusthallen worden vervoerd. Daar zullen de wanden van 16 mm dik kunstglas er worden in gezet. vlucht. Na een vlucht van twee uur bereikten zij Minden aan deze zijde van het ijzeren gor dijn. Geen van beiden had al eerder aan de stuurknuppel van een vliegtuig gezeten! De twee vluchtelingen bij het toestel, waarmee zij de vrijheid bereik ten. Open Deurdienst Zondagavond wordt in de Pieters kerk een Open Deur-dienst gehou den o.l.v. dr. P. L. Schoonheim. Or- ganis tis Adriaan Blankenstein. In het eerste gedeelte van de dienst zal een liturgie worden gevolgd, ter Inleiding op de prediking, die deze keer een be antwoording zal zyn van vragen, die tijdens de samenzang door bezoekers schrifteiyk worden ingediend. Behalve voor bloed en tranen is de Australiër oo k gevoelig voor vee, want Australië is overwegend nog een Landbouw- en veeteeltland. De ver bondenheid in de historie met Ne derland moge enerzyds „bloedig" zyn, de oorsprong van 't Friese vee bestand in Australië is een voorbeeld hoe die verbondenheid ook op ander gebied de harten van de Australiërs beroert. Een van de grootste land bouwweekbladen bracht dezer dagen vele pagina's met beschryvingen van het Hollandse vee, waarvan de in voer voor het eerst plaats had in de jaren 1890 en daarna. Het wemelt nu nog van Nederlandse namen, die de nakomelingen aanduiden van een grote schare Friese „immigranten" en een ".echte band vormen tussen beide landen, ook al liggen zy 20.000 km van elkaar verwyderd. De ..Friezen" kregen veel meer pu bliciteit dan de benoeming van de Australische Sir Percy Spender tot president van het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag. al moet er kend worden, dat ook dit feit weder om aanleiding voor de Australische pers is geweest om op de „verbon denheid" met Nederland te wyzen. I

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11