EINDELIJK Bemiddelingspogingen in Belgische staking N.T.S. onderzoekt thans mogelijkheid t.v.-reclame sempra Mysterieuze misdaden in „Loreley-express" Vonnissen treinroof 307 jaar Sobere betoging bij aankomst van vorstin VEVE0 SCHIEDAM Succes voor l Goldwater IJ-EXAMEN IDUURDER Bespreking met oud-minister Meyers Unieke politiemaatregelen Vóór 15 juli gesprek met minister Bot Oostduitsers vluchten in sportvliegtuig Parkeren van vrachtauto's Hillman-Imp JONGELEEN" ©tref Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 APRIL 1964 No. 31238 jlrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Leiden - Giro no 57055 O '\ndelijk lenteDe jeugd trekt I len naar het zonovergoten is gebracht voor het nieuwe sei- t emmertjes scheppen en bal- strand, waar alles in gereedheid zoen. Senator Barry Goldwater heeft de publikeinse voorverkiezingen in de "•ikaanse staat Illinois gewon- Hij behaalde een vrij grote ining op senator Margaret Smith, zijn voornaamste te- ïdster. Mogelijke andere Re- :einse kandidaten als de Ame- e ambassadeur in Saigon, Hen- Jabot Lodge, gouverneur Roeke en de voormalige vice-president ,rd Nixon namen niet recht aan de verkiezingen deel, hun namen kondien door hun langers op de stembriefjes wor- ingevuld .Volgens de voorlopi- uitslag kreeg Goldwater 64 pro- it van de stemmen, mevr. Smith procent, Cabot Lodge 5 procent Nixon 2 procent. Er bestond geen w jfel, dat Goldwater de voorver- lingen in Illinois zou winnen. De 'j ag was slechts hoe groot zijn erderheid zou zijn. 'an onze Haagse correspondent) len enkele dagen is de ministe-- beschikking te verwachten, Ij wordt bepaald, dat het rij- len ook buiten de bebouwde kom worden afgenomen. De duur het examen zal dan tevens wor- verlengd tot één uur. Als gevolg irvan én als gevolg van het feit, ii tde examinatoren moeten delen in '"algemene salaris-verhoging zal het ïengeld worden verhoogd, it bedrag, dat het CBR thans in len krijgt, bedraagt f 9.50. Als wij ld zijn ingelicht zal deze som min os op f 13.50 worden gébracht. andere reden, waarom het t prijs wil verhogen is gelegen het feit, dat deze instelling voor tere kosten komt te staan, omdat ^verschillende plaatsen van ons J bij de grote wegen gelegen op- Jlaatsen moeten worden inge- it. Naar wij menen te mogen aan- en zal één en ander per 1 mei kracht worden. WEERBERICHT 1 KANS OP ONWEER feet KNMI verwacht van heden- 1 morgenavond: iVeranderlijke bewolking met Jatselijk enkele buien en een kans I onweer. Matige wind ruimend zuidoost naar zuid tot zuid- t en lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 APRIL op: 5.39 uur; onder: 19.41 uur. op: 9.01 uur; onder: 1.04 uur. 'ater te Katwijk te 6.32 en 19.01 laagwater te 2.20 en 14.40 uur. De vreemde omstandigheden waar onder dinsdag een man de dood vond en een vrouw zwaar werd gewond, hebben geleid tot een uitvoerig on derzoek van de Westduitse recherche die zich over geheel West-Europa uitstrekt. In het byzonder wil men de iden titeit nagaan van de passagiers, die dinsdag met de „Loreley-express" tussen Bazel en Hoek van Holland hebben gereisd. De criminele politie in Mainz vermoedt namelijk, dat er sprake is van een misdaad en speurt vooral naar een onbekende man met een opvallend lange neus. Naar de recherche in Mainz giste ren meedeelde, werd dinsdagavond langs de spoorbaan bij Oppenheim het lijk gevonden van een veertig jarige man, de in Krefeld wonende bouwkundige Jan Fryc'z uit Tsjecho- Slowakije. Op het lijk werd een trein- biljet aangetroffen, waaruit bleek dat de man dinsdag met de „Loreley- express" uit Bazel was vertrokken. Verder is dinsdagmiddag bij Mül- heim een 26-jarige Hongaarse vrouw uit de rijdende trein gegooid. De zwaar gewonde Hongaarse, die van Locarno naar Keulen reisde, heeft verteld dat zij in het gangpad van de „Loreley-express" door een onbe kende man was gegrepen en uit de trein geworpen. Zij beschrijft de da der als een ongeveer 30-jarige, 1.65 a 1.70 meter lange man met een smal gezicht en een opvallend lange neus. Hij zou een zuidelijke taal, vermoe delijk Italiaans, hebben gesproken. De „Loreley-express" die dinsdag van Bazel naar Hoek van Holland reed. was overigens een ware „onge- lukstrein". 'sM;ddags kwam op het station Eimeldingen bij Lörrach nog een 44-jarige vrouw onder de trein. Zij werd dodelijk gewond. Outwerpconventie Kankerinstituut Engeland heeft Frankrijk, west- Duitsland, Italië en de Verenigde Staten-een ontwerp-conventie gezon den voor een internationaal bureau voor kankeronderzoek. In de convenbie wordt de ledein- staten verzocht in gelijke mate bij te dragen tot een vaste begroting voor de instandhouding van het bu reau. De conventie is gebasseerd op een in hoofdlijnen aangegeven overeen- kost op in december en februari in Farijs gehouden bijeenkomsten van vertegenwoordigers van de vijf ge noemde landen. Het bureau zou nauw verbonden moeten zijn met de Wereld Gezond- Zeven mannen zijn vandaag in Aylesbury ieder tot dertig jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens hun aandeel in de grote Engelse treinroof. Twee beklaagden kregen ieder 25 jaar, één 24 jaar, één 20 jaar en één drie jaar gevangenisstraf. De twaalf beklaagden zijn tezamen dus tot 307 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Van onze Brusselse correspondent) De taal van alle partijen in de Belgische doktersstaking is gis teren over de gehele linie ge matigd geweest. Premier Lefè- vre ontving gisteren de rectoren van de vier universiteiten (Brus sel, Leuven, Luik en Gent). Men bracht dit bezoek in verband met bemiddelingspogingen ach- „Het is de bedoeling de mati ging .waarop minister-president Marijnen aandringt in acht te nemen"zo zegt de Amsterdam se bedrijfsorganisator B. .Nor den, die druk bezig is met de voorbereiding van een massale aanhankelijkheidsbetuiging voor Koningin Juliana en Prins Bern- hard als zij zaterdagochtend uit Mexico terugkeren. Na een bezoek aan dr. G. J. Lam- mers, die als woordvoerder van de minister-president optrad, voegde de heer Norden eraan toe. dat mr. Ma- rijnens wens niet negatief bedoeld is. Hij streeft er niet naar de spontani teit af te remmen. Zyn wens werd alleen ingegeven door redenen van veiligheid en het welzijn van het hele koninklijke gezin. Mr. Marijnen heeft alle begrip voor de reacties op het idee. Dr. Lammers bevestigde de woorden van de heer Norden. „Maar alles dat de begroeting een emotio neel karakter kan geven, dient te worden vermeden. Tegen een sobere betuigring van trouw en aanhanke lijkheid jegens het koninklijke ge zin bestaat echter niet het minste be zwaar." Volgens de heer Norden zullen geen vlaggetjes, spandoeken, bloemen cl wat dan ook worden meegevoerd. Niets zal worden aangeboden. Er zul len ook geen muziekkorpsen aan te pas komen. Het wordt slechts een sobere, doch hartelijke begroeting. De vele adhesiebetuigingen, die de heer Norden uit alle delen van het land heeft ontvangen, doen een grote drukte verwachten. De politie verwacht zo'n toeloop, dat zij even veel politiemensen op de been brengt als bij een bollenzondag in het hart je van het seizoen. Rijks- en ge meentepolitie staan onder één com mando. kolonel H. A. van Steenis uit Amsterdam. Het is de eerste maal in de geschiedenis, dat bij terugkeer van het koninklijk paar uit het bui tenland dergelijke uitgebreide voor zorgsmaatregelen zijn genomen. Maar men wil koste wat het kost een herhaling voorkomen van de woelige nacht van Soestdijk, toen een handje vol politiemannen niet opgewassen bleek tegen de mensenstroom. Op hoog niveau worden besprekingen gevoerd om de belangstelling bij de aankomst om half acht op Schiphol, de tocht naar Soestdijk en de be groeting thuis in goede banen te lei den. Op Schiphol is eigenlijk alleen de promenade ter beschikking van de belangstellenden. Deze promena de biedt ongeveer 7.500 mensen ruim te De N.T.S. zal geen rechtstreekse reportage van de aankomst op het televisiescherm brengen. Daardoor zou de belangstelling extra worden gestimuleerd, wat tegen de wens van de minister-president ingaat, zo zegt men in Bussum. Het journaal zal wel aanwezig zyn. Of in de loop van de dag nog wat van de aankomst zal worden uitgezonden hangt van de loop der gebeurtenissen af. Zo niet, dan komen de beelden 's avonds om ter de schermen. Het nationaal verbond van de stakende art sen zong gisteren duidelijk een toon lager. Van die zijae gaf men toe, dat gezocht wordt naar bemiddelinq en men onder streepte, dat er punten van overeenstemming tussen rege ring en stakers zijn. De stakings leiding had een lang onderhoud met de oud-minister van Volks gezondheid Meyers, wat deed veronderstellen, dat men hem heeft gevraagd contact met de regering op te nemen. Iutussen wordt van overheidswege, met name door minister Leburton de minister van Sociale Zaken, die de „vader" is van de omstreden wet nog steeds vastgehouden aan het standpunt, dat de staking eerst moet worden beëindigd of, en dat is een nieuwe, meer aannemelijke formule ring, opgeschort aleer de regering verder met de stakers wil spreken. De (kleine) vereniging van socialistische artsen, die zich oorspronkelijk ten gunste van de nieuwe ziekte- en in validiteitswet uitsprak, koos gisteren een nieuw bestuur, dat zich niet ak koord verklaarde met de medisch- ethische kant van de wet-Leburton. Het wil streven naar een tijdelijk, technisch akkoord om daarna het werk te hervatten, onder beding ech. ter, dat onderhandeld zal worden over een voor de artsen bevredigende oplossing ten aanzien van de medi sche beginselen. In de Brusselse raad vroeg het liberale lid Schalkens naar de juist heid van een gerucht, dat in de eer ste helft van april minder inwoners overleden zijn dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. De desbetreffende wethouder moest toegeven, dat verleden jaar 93 sterf gevallen waren ingeschreven, tegen 77 nu. Waarop de heer Schalkens acht uur in het dagelijks journaal. dankbaar gebruik maakte van een Sabotageproces in Kaapstad Dr. Neville Alexander, een doctor in de wijsbegeerte van gemengd bloed en 4 anderen zijn gisteren in Kaap stad, op beschuldigingen van sabota ge, tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Twee anderen werden tot zeven jaar, vier anderen tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Allen waren eerder op de dag schul dig bevonden aan sabotage. Zij zou den door een revolutie, guerrilla strijd en sabotage de regering hebben willen onverwerpen, waarbij „per heids Organisatie. Leden van de I sonen zouden worden gedood WHO kunnen lid van het bureau staatseigendm zou worden bescha- worden. 1 digd en vernield". uitspraak van de Fransman Bernar- din de Saintpierre (anderhalve eeuw geleden)„Overal waar veel advoca ten en geneesheren zijn, zijn ook meer processen en zieken". Een op merking, die aanleiding gaf tot gro te hilariteit. De dokters, die reserve-officier zijn vervullen intussen nog steeds hun,' dienst en naar het schijnt hebben zij, die dat de eerste dag nog wel deden, het lijdelijk verzet opgegeven. Uit Valkenburg zijn er gisteren nog on geveer 60 teruggekeerd. Thans zijn er nog 130 artsen in Valkenburg over. Enige recalcitrante reservisten zijn naar Zwitserland gevlucht, omdat zij menen, dat zij daar veiliger zijn voor een eventueel verzoek van de Belgi sche regering hen uit te leveren we gens desertie-in-vredestijd. Het be wijst wel, dat zij niet tot de lieden behoren, die zich druk behoeven te maken over de hoogte van hun hono raria. Instemming en afkeuring Voor zijn vertrek uit Valkenburg heeft de reserve-officier Y. Galloy, penningmeester van de artsenkamer Luik-Luxemburg, gistermiddag moei lijkheden gehad. Hy wenste niet, dat zijn vertrek door een persfotograaf werd vastgelegd. Onenigheid hierover had tot resultaat, dat hij de foto graaf een klap gaf. Alvorens hij in do auto stapte om zich in België bij zijn militaire commandant te melden, moest hy in Valkenburg eerst voor het opmaken van een proces-verbaal by de rijkspolitie verschijnen. De fo tograaf had namelijk een aanklacht ingediend wegens mishandeling. Het Luxemburgse verbond van vak verenigingen heeft zich gisteren in een resolutie gekeerd tegen de zich in het groothertogdom bevindende stakende Belgische artsen. De drie honderd in Clairvaux in de Luxem burgse Ardennen vertoevende artsen wordt met klem verzocht, onverwijld het land te verlaten. Tevens is een beroep gedaan op de bevolking en de verantwoordelijke instanties, de sta kers links te laten liggen. Het Westduitse vakverbond (DGB) heeft gisteren zijn scherpe afkeuring uitgesproken over een verklaring van Westduitse artsen, waarin deze hun sympathie betuigden met hun sta kende Belgische collega's. Volgens de stakingsleiding stromen adhesiebetuigingen met de strijd om de ethdsch-medische principes binnen, ook uit het buitenland De Belgische tandartsenorganisatie heeft zich on voorwaardelijk aangesloten bij de sta kers. De tandtechnici. groepen Belgi sche advocaten, de Franse en Euro pese vereniging van jonge artsen alsmede Belgische organisatie van vrije beroepen en middenstan derd zeggen de strijd van de Belgische artsen te steunen. De overvolle Brusselse ziekenhuizen kampen op het ogenblik met de moeilijkheid, dat zy geen of vrijwel geen besmettelijke zieken kunnen op nemen. Behalve niet-urgente patiën ten, die, voorzover zy niet naar huis kunnen, in ziekenhuizen buiten de stad worden ondergebracht, worden nu ook operatiepatiënten buiten Brussel geholpen. Burgemeester Kolfschoten van Den Haag heeft gisteren op passende wijze het politiemu seum in Den Haag geopend: hij gebruikte hiervoor een bij de po litie bekend „kraakapparaat" waarmee onwillige deuren ont sloten kunnen worden. Als (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse Televisie Stichting onderzoekt thans welke praktische mogelijkheden er zijn tot invoering van reclame in de televisie. Om dit onderzoek is gevraagd door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Bot. die zich op korte termijn over de praktische problemen welke met die invoering zijn gemoeid, wil oriënteren. Spoed Dit blad bestaat ait 20 pagina's Aangenomen moet worden dat de pacificatiecommissie, die de minister j officiëel voor 1 juli 1965 van advies t moet dienen over de bezetting en de exploitatie van het tweede net, tegen die tjjd reeds tussentijds rapport zal hebben uitgebracht over de prin- I cipiële vraag of reclame op dit net De minister heeft daartoe reeds op gramma's kan worden ingepast. Af- toelaatbaar is. De commissie komt 25 maart een gesprek gehad met het I gesproken is, dat de NTS zich op de morgen bijeen om over dit speciale bestuur van de NTS. Daarbij bleek, uitvoeringsproblemen zal beraden, vraagstuk van gedachten te wisselen dat in die kring nog geen vast om- om in een nieuw gesprek, dat voor Kennelijk rekent de minister erop, lijnde denkbeelden bestaan over de 15 juli moet plaatsvinden, wat meer dat de commissie tot beperkte invoe- wijze, waarop de reclame in de pro- 1 beslagen ten ijs te komen. I ring van reclameboodschappen op het tweede net zal adviseren en wil hij zo spoedig mogelijk van de prak tische mogelijkheden op de hoogte zijn om met die invoering vaart te kunnen maken. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat hoofd van de politie mocht zich dit wel veroorloven. hij Twee jonge Oostduitsers zijn van nacht met een sportvliegtuig van Halle naar West-Duitsland uitgewe ken. Na een vlucht van twee uur zet ten zij het toestel onbeschadigd bij Minden in Noordrijn-Westfalen aan de grond. Volgens de politie van deze plaats had het tweetal nooit eerder achter de stuurknuppel van een mo torvliegtuig gezeten. Wel hadd/n zij een opleiding voor zweefvliegen ge volgd. Het toestel behoorde aan een paramilitaire club voor sport en techniek in Halle. de bewindsman zal proberen het be- de openbare De Haarlemse rechtbank heeft de algemene politieverordening van Wormerveer onverbindend verklaard, wat betreft de artikelen die het par keren van vrachtauto's langs de openbare weg verbieden als dit het karakter heeft van het gebruiken van sluit tot invoering van reclamebood schappen nog vóór 1 oktober door het parlement te krygen, op die datum beginnen de omroepverenigingen, aan wie de bezetting van het tweede net tydeljjk is opgedragen, officieel met programma's. Op het ogenblik dragen de programma's op het tweede net nog een experimenteel karakter. weg als opslagplaats. Het was een principiële zaak tegen een expediteur uit Wormerveer, 'die door de kantonrechter in Zaandam was veroordeeld. De officier van Justitie in Haarlem had reeds geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging, omdat hij de gemeentelijke verordening in strijd achtte met de wegenverkeerswet. Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF ST.-JACOBSGRACHT 1»—16 LEIDEN TELEF. 21560 verf van Uit het Leidsch Dagblad van 15 April 1864: Z. Keiz. H. Prins Napoleon heelt te Leeuwarden bij een goudsmid gekocht een zilve ren oorijzer, een gouden ket ting en drie paar gouden oor bellen, zooals zij in Fries land worden gedragen. Men meldt uit Petersburg, dat ten behoeve van de groo- te rijks-ijzersmederij in ge- melde stad een stoomhamer is vervaardigd van buitenge wone grootte en zwaarte. De steel is lang 38 voet. Het ge- wigt van den hamer is 150 ton.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1