assenaarse auto-knoeierij firma van verdacht Mobilisatie Belgische artsen bijna volledig pfè Generaal Grivas nog niet naar CYPRUS Vlees van kadavers in consumptie gebracht Fraude met auto's van diplomaten en van verlofgangers Wassenaarse scholier bij aanrijding gedood gewonden bij •aketexplosie Per maand 2500 Duitse kneusjes over de grens Noorse koning in september naar ons land Schandaal in Beieren Ook politici doen een duit in het zakje Met 40.000 km per uur terug in de atmosfeer gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 APRIL 1964 No. 31237 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte SLogeJ l, Leiden - Giro no 57055 AMI (Van onze Haagse correspondent) sr p De Wassenaarse autohandelaar J. van der M. zou zich hebben huldig gemaakt aan knoeierijen met diplomatenauto's en wagens n verlofgangers. Dit zou gebleken zijn uit een onderzoek van Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst in Amsterdam. Het dcrzoek dat toevallig werd ingesteld na de aanhouding van douanebeambte, die auto's ver onder de prijs in Nederland t invoeren zal nog wel enkele weken vergen. Aan een ge- rek met de heer Van der M. heeft de F.I.O.D. nog geen be- De fraudeleuze handelingen zouden het autobedrijf een jdrag van vele tienduizenden guldens extra hebben opgeleverd. gen tegen te spreken". De heer Van der M. is waarschijnlijk naar Spanje. Hjj zou in of vlakbij Alicante een bedrijf willen beginnen. Clandestiene verwisseling van kentekens Ie autohandelaar die in Noordwü- iout een „bungalow bewoont, is „op 'n zakenreis". De procuratie- K-^der van zijn zaak fameus om i aanbiedingen van occasions en i miljoenenomzet verklaarde ter nadrukkelijk, dat zijn direc- allenninst de wijk heeft geno- „Hü zal integendeel nu wel snel ir Nederland terugkeren om op persconferentie de beschuldigin- IG te SMI p e 14-jarige scholier Ton Koot uit Benaar is gistermiddag bij een leersongeval om het leven geko- i. Via een opening in de heg stak op de fiets over van de oostelijk de Rijksstraatweg gelegen secun- SMC e weg naar die aan de andere e. Aan deze kant naderde juist op moment een vrachtauto met aan- gwagen, bestuurd door een chauf- uit Lisse. die een aanrijding niet voorkomen. De jongen werd ge ien en was op slag dood. ar de politie meedeelt is de itauto, kort voor de aanrijding, bromfietser en een wielrijder ge leerd, die vermoedelijk dus getuige geweest van het ongeval. De ver- spolitie van Wassenaar verzoekt ampl i getuigen zich met haar in ver- a™ mg te stellen. f ingenieurs en technici liepen jren brandwonden op, toen tij- I de voorbereidingen op Kaap idy voor het lanceren van een (raket, zich een ontploffing sed. De toestand van twee der den is levensgevaarlijk. Wijl men bezig was een met in- nenten uitgeruste capsule op de t trap van de door vaste brand-. Ijuuigedreven raket te bevestigen «e van een beschermende plas- aag te voorzien, begon plotseling potor van deze derde trap te wer- j Direct daarop ontstond brand, folgd door een explosie. let platform van de lanceertoren volkomen in vlammen gehuld, Jde zich daarop bevindende men- Ibereikten. Ttor de ontploffing werd de cap- Iop de grond gesmakt, waart>ij t schade werd aangericht, middellijk na het ongeluk werd imgeving afgezet en begonnen luidigen van het bureau voor r en ruimtevaart een onderzoek £de oorzaak. Een der mogelijk- i is dat de raketmotor bij ver- ig door een radiosignaal in wer- I werd gesteld. IfEERBERICHT DGERE TEMPERATUUR h Bilt verwacht van heden- tot genavond matige zuidelijke wind rdere stijging van temperatuur. ";ng afgewisseld door zonnige Op de meeste plaatsen g weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 16 APRIL 5.42 uur; onder: 19.39 uur. Jean op: 8.13 uur; onder: u. fOgwater te Katwijk te 5.47 en F14 uur. water te 1.36 en 14.06 uur. P Hommer bestaat alt 18 pagina». (Van onze Arnhemse correspondent) De officier van Justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. F. O. Leusink, heeft tien maanden gevan genisstraf. waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar geëist tegen een 36-jarige, niet verschenen koopman uit Utrecht. Deze wordt ervan ver dacht een zevental auto's uit Duits land ons land te hebben binnenge bracht met valse invoerdocumenten. „Ongeveer 2500' tweedehands auto's, in de regel kneusjes, wor den maandelijks via de grenspost Bergh ofschoon de invoer zich grotendeels heeft verplaatst naar Kerkrade hier ingevoerd om hier in onderdelen te worden gedemon teerd. De prijzen in Duitsland zijn aan de hoge kant, maar toch wordt aan deze invoer behoorlijk verdiend door het overleggen van valse facturen, waarvan dan de invoerrechten en de omzetbelasting worden ontdoken". Dit merkte de heer J. Muysson, amb tenaar van de douane-recherche in deze zaak als getuige gehoord, op. Gewone reizen van koninklijk linis „Er bestaat geen algemene rege ling omtrent het aandeel in de reis kosten van leden van het Koninklijk Huis, dat ten laste van den lande kan worden gebracht, indien deze reizen niet het karakter dragen van een officieel staatsbezoek", aldus mi nister mr. J. M. A. H. Luns in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer betreffende de begroting van Buitenlandse Zaken over 1962. Incidenteel plegen de nodige re gelingen te worden getroffen bij de voorbereiding van de betreffende reis. De reizen, die Prinses Beatrix In 1962 en 1963 naar verscheidene Azia tische landen maakte kostten resp. rond f 185.000 en f135.000. Onder deze bedragen vallen ook de uitgaven die werden gedaan voor de voorlich tingsactiviteiten, die met de reis ver band hielden. Deze foto van het Russische persbureau Tass, gedateerd 14 aprilmoet bewijzen dat de ge ruchten omtrent het overlijden van Chroesjtsjow onjuist zijn. Links de Russische premier in gesprek met de uiterst rechts gezeten Poolse partijleider Go- moelka. Het autobedrijf handelt veel in wagens van en voor diplomaten en van en voor buitenlanders, die korte tijd hier verblijven. Deze auto's kun nen zonder invoerrechten Nederland worden binnengebracht. Een tweede eigenaar echter moet wel de invoer rechten betalen. Om hieraan te ont komen zou Van der M. voor onwaar schijnlijk lage bedragen wrakken uit Duitsland hebben ingevoerd. Deze krijgen aan de grens een kenteken waarop auto- en chassisnummer staat vermeld. Wrakken De wrakken, zo zou by het onder zoek gebleken zijn, verdwenen geruis loos, het kenteken werd gebruikt voor de vroegere CD-, GN- of BN-wagens. De oude motor- en chassisnummers werden uitgevyid en de nummers van de wrakken erop overgebracht. Met een zogenaamde kobaltlamp is dit wijzigen van motornummers wel te constateren, Maar de RUksdienst voor het Wegverkeer acht het on mogelijk alleen aan de hand van steekproeven het totale Nederlandse wagenpark te bestrijken. Van der M„ die zich na de oorlog van boerenknecht tot succesvol za kenman heeft opgewerkt, bezit be halve zyn voornaamste bedrijf aan Den Deyi in Wassenaar filialen over het gehele land. Ook in Duitsland heeft hy er een. Hij heeft eveneens een restaurant bedrijf en een verzekeringsbedrijf. Van der M. is dealer voor Ford en Lancia en knapte tweedehandswa gens in recordtijd op tot fraaie „occasions". Sinds de vijftiger jaren zou hij ruim veertigduizend auto's verhandeld hebben. Zijn wassend kapitaal stelde hem in staat plannen op te stellen voor een grote super markt voor auto's, die in Oudenrijn moet komen. Het staat nog niet vast of Van der M. bij zijn manipulaties ook auto's opzettelijk heeft veranderd of vuiler gemaakt om ze tegen bescheidener invoerrechten over de grens te krij gen. De Wassenaarse recherche heeft niets van frauduleuse handelingen bij het bedrijf van Van der M. be merkt en is tot nu toe niet bij het onderzoek ingeschakeld. „Als er iets fout zit", zo zei men, „dan moet het zich hoofdzakelijk aan de grens heb ben afgespeeld. Hij heeft hier in Wassenaar geen enkele slechte wagen staan, daar kennen we hem te goed voor. De oudste wagens zyn van 1962" Koning Olav van Noorwegen zal 9. 10 en 11 september een staatsbe zoek aan Nederland brengen. De ko ning, die het bezoek op zijn verzoek en op uitnodiging van Koningin Juliana en Prins Bernhard brengt, zal op de laatste dag van zijn ver blijf in Nederland Rotterdam be zoeken. Hy zal dan namelijk aanwezig zijn bij de inwijding van de Noorse kapel, die voor Noorse zeelieden in het Europoortgebied is gebouwd. De in wijding van dit typisch Noorse kerkje gebeurt door de Lutherse bissohop van de stad Bergen, mgr. Juvkamp, die speciaal voor deze gelegenheid naar ons land overkomt. „Om de atmosfeer niet nog slechter te maken Zowel de Griekse regering als president Makarios acht het wenselijk het plan om de vroe gere EOKA-leider, generaal Georges Grivas tot opperbevel hebber van de Grieks-Cyprische strijdkrachten te benoemen, uit te stellen om de atmosfeer op nog slechter tg Inval in boerderijtje bij Barneveld De algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft in samenwerking met de veterinaire inspectie van de volks gezondheid een inval gedaan in een landbouwbedryfje van twee broers in Zwartebroek, gemeente Barneveld, waar de kadavers en delen van tien tallen gestorven kalveren en ook van varkens werden aangetroffen. De gebroeders bleken deze kada vers bij boeren in de omgeving te hebben opgekocht. Het ministerie van Landbouw heeft meegedeeld, dat het kadavervlees werd uitgebeend en aan een tussenpersoon in Amersfoort werd vrekocht, die dit „vlees" tegen „concurrerende" prijs aan consumen ten heeft afgezet. Het aangetroffen destructiemateriaal waaronder een half vergaan varken is in beslag genomen. De officier van Justitie in Utrecht is van een en ander in kennis ge steld. Reeds geruime tyd waren er ver moedens, dat er in de omgeving van Barneveld een kadaverslagerij was. Op het bedryf je werd een onbeschrij felijke rommel aangetroffen met hele kadavers en delen daarvan, die op allerlei plaatsen in een kippenren en onder een bed lagen geborgen. Mede in verband met de huidige hogere vleesprijzen zyn de veterinai re volksgezondheidsinspecties voort durend op pad om te waken tegen het in consumptie brengen van on- In Beieren dreigt een politieke storm op te steken, nu bekend is ge worden dat de regering van deze deelstaat in 1957 de voormalige nazi hotels en -villa's in Berchtesgaden, Hitiers geliefde bergoord, voor een zevende van hun werkelijke waarde aan een particuliere hotelmaatschap- pij heeft verkocht. De verkoop was destijds geheim gehouden maar is nu aan het licht gekomen doordat de betrokken hotelmaatschappij van de regering ruim negen miljoen schade vergoeding eist. Zij heeft nameiykde voor ruim 2,7 miljoen gulden ge kochte hotels en villa's nog niet kun nen gebruiken, omdat ze voor de Amerikaanse troepen als recreatie centrum dienen. Alle fracties in het Beierse parlement hebben een onder zoek geëist. deugdelijk vlees. Hierby wordt de herkomst van het in croquetten en gehaktballen en dergelijke eetwaren verwerkte vlees scherp in het oog ge houden. In het oprollen van deze kadaver slagerij vindt de veterinaire hoofd inspectie van de volksgezondheid aanleiding het publiek nog eens aan te raden vlees eh eetwaren, waarin vlees is verwerkt, uitsluitend door middel van de bonafide handel te betrekken. Cyprus niet maken. President Makarios, die gisteren met generaal Grivas heeft geluncht, zei dat de toekomstige rol van ge neraal Grivas bij de verdediging van Cyprus nog op hoog niveau in Athe ne wordt bepaald. Men wil in elk geval in Athene gebruik maken van de ervaring van de generaal voor het organiseren van de verdeling van Cyprus in geval van nood. Gisteren braken op enkele punten in de Cyprische hoofdstad, Nicosia, schietpartijen uit tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Patrouilles van de I VN begaven zich in allerijl naar deze plaatsen. Een Griekse en een Turkse Cyprioot kwamen hierbij om het le ven, twee andere Griekse Cyprioten werden gewond. Volgens een gisteravond in Nico sia uitgegeven officiële verklaring heeft de Cyprische regering besloten zelf maatregelen te nemen om bur gers te beschermen tegen „aansla gen van Turkse Cyprioten", na de incidenten van gisteren in de Cypri sche hoofdstad, en om vrede en orde te herstellen. Naar de mening van waarnemers zal de toestand op het eiland, indien deze maatregelen worden uitgevoerd, nog slechter worden. Volgens de officiële verklaring openden de Turken gisteren in Ni cosia op acht plaatsen het vuur. „De regering wil de nadruk erop leggen dat zij dergelijke aanslagen niet duldt". Engeland zal waarschynlijk afwy- zend beschikken op een verzoek van secretaris-generaal Oe Thant om een klein contingent burgerpolitie naar Cyprus te zenden. Dit is gisteren van gezaghebbende zyde in Londen verklaard. De wyze waarop de Britse militai ren in dienst van de VN op het eiland door Griekse Cyprioten wor den behandeld, heeft in Engeland aanleiding gegeven tot veel veront waardiging. Het zenden van een con tingent politiemannen zou onder deze omstandigheden byzonder wei nig sympathie ontmoeten. Oostenrijk zal, gehoor gevend aan het verzoek van Oe Thant, dertig man politie naar Cyprus zenden. Minister-president Marijnen vond gisteren blijkbaar van tijd tot tijd ook nog wel een vrolijke noot in het toch overigens ern stige kamerdebat over Prinses Irene. (Van onze Brusselse correspondent) In de staking van de Belgi sche artsen heeft zich gisteren geen nieuwe ontwikkelingen voorgedaan. De volgende feiten zijn van belang: de mobilisatie van de dokters, die reserve-officier zijn, is vrij wel compleet: gisteravond had den zich 3100 van de 3600 bij hun militaire chefs gemeld. In Valkenburg heeft gisteren een aantal artsen-officieren na een bewogen vergadering op last van het stakingscomité in Brus sel hun vertrek voor tenminste 24 uur uitgesteld; de voorzitter van de Belgische senaat (Eerste Kamer), de heer Paul Struye, heeft zich infor meel ter beschikking gesteld om in het conflict te bemiddelen mits alle partijen het daarmee eens zijn. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt de gang van zaken in de particuliere en openbare ziekenhuizen thans met het uur nor maler ofschoon vele ziekenhuizen nog overvol zyn. De gemobiliseerde artsen zullen, tegen vergoeding, voor het thuis bezoeken van patiënten hun eigen auto mogen gebruiken. In het stakingshoofdkwartier van de artsenfederatie was men gisteren zeer tevreden over de morele steun van de Franse artsenorganisatie, van een Duitse huisartsenvereniging en van de Duitse Hartmannbund van specialisten. Van deze zyde is hulp geboden aan Belgische artsen, die door de staking in moeilijkheden komen. Aan de stakingsleiding is de vraag voorgelegd, waarom niet uitsluitend administratief wordt gestaakt door te weigeren ziekenfondsformulieren In te vullen en te ondertekenen. Men wil dit volgens de federatie niet doen, omdat de fondsen hun verzekerden toch zouden uitbetalen terwijl de nimmer slapende fiscus de artsen grote moeilijkheden zou kunnen be rokkenen wegens het ontvangen van honoraria zonder kwitanties. In Mechelen is de situatie intussen opgeklaard. Daar heeft thans onge veer driekwart van de ongeveer 100 huisdokters de praktyk hervat en iets meer dan de helft van de specialis ten. Ook in andere steden schynt het huisbezoek van de dokters, die het nu welletjes gaan vinden en die de re laties met hun patiënten toch wel willen aanhouden, toe te nemen. De politici van België blijven hun duiten in de zakjes doen. De voor zitter van de liberale party, de enige politieke party die de stakers steunt, heeft opnieuw gevraagd Kamer en Sena8t byeen te roepen. De voorzit ter van de Senaat, Struye, zou, zoals hierboven gezegd, graag bemiddelen. Het schijnt echter twyfelachtig dat men hem de geschikte figuur acht. Verder is de toestand in het land niet al te overzichtelijk. In de pro vincie Luxemburg zyn de wachtdien sten door militaire dokters overge nomen. In steden als Antwerpen en Gent schijnen steeds meer particu liere dokters het werk te hervatten, maar de ziekenhuizen zijn er overvol. Vandaar dat er, evenals trouwens in Brussel, nogal eens heen en weer wordt gereden met patiënten, die worden overgebracht naar andere hospitalen. In Luik heeft een aantal internisten besloten op post te blijven en particuliere dokters hervatten hun praktyk. Moedige vlieger onderscheiden Testpiloot kapitein-vlieger M. G. Janssen uit Noordwyk, die op 16 januari jj. een brandende Starfighter straaljager aan de grond zette en zo danig manoeuvreerde, dat Hengelo of Enschede aan een ramp konden ont komen, is gistermiddag op de vlieg basis Twenthe onderscheiden. Hij ontving voor het front van de troep uit handen van de bevelhebber Luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal Zielstra een tevredenheidsbetui ging, alsmede een zilveren plaquette voor moedig vliegerschap, de eerste welke aan een Nederlandse piloot is uitgereikt en die speciaal naar aan leiding van deze gebeurtenis is ont worpen. Bij de huldiging waren aanwezig de echtgenote van kapitein Janssen, de staatssecretaris Koninkiyke Lucht macht, de heer W. den Toom en de commandant Luchtverdediging, gene- raal-majoor A. L. Cox. Kapitein M. G. Janssen zri in de zaterdagmiddag in ,.'t Zwaantje" te Soesterberg te houden algemene le denvergadering der Koninklijke Ver eniging „Onze Luchtmacht" worden onderscheiden met de medaille van verdienste van die vereniging. Amerikaanse geleerden heb» ben gisteren vanaf Kaap Kenne dy, in de Amerikaanse staat Flo rida, een kleine klokvormlg ruimtevaartuig, dat negentig ki logram weegt, met behulp van een tweetraps raket gelanceerd. Ruim een half uur na de lan cering stortte het experimentelt ruimtevoertuig volgens plan op 8.320 kilometer afstand van Kaap Kennedy, in de Atlanti sche Oceaan. Met behulp van camera's en ande re optische instrumenten werd de duik in de oceaan geregistreerd. Het uitwerken der door de vlucht verkre gen gevens zal enige weken in beslag nemen. Men wLlde met behulp van dexe lancering nagaan aan welke gevaren ruimtevaarders bloot staan, wannee* zy, met een snelheid van veertigdui zend kilometer per uur, van een rei» naar de maan naar de aarde terug keren. De lancering geschiedde met een Atlas-raket, waarop een Antarea-11* raket was aangebracht. De Antares-11 -raket, gaf by terug val naar de aarde de genoemde snel heid aan het ruimtevaartuig, aan boord waarvan zich instrumenten bevonden. (0ucf 'Ht>S Uit het Leldsch Dagblad van 14 April 1864: Zondag 1.1. bij aankomst van den middagtrein uit Ant werpen heeft men aan het kantoor van visitatie te Ro- sendaal een aanhaling ge daan van Brabantsche kan ten ter waarde van circa f 2400, die een dame tusschen japonnen en andere voorwer pen had ingenaaid. De hoeveelheid haring te Edam binnengebragt was de zer dagen zoo groot, dat het tal niet meer kon gelden dan 1 of 2 cent. Het zonderlingste is, dat de visscher nog reke ning maakt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1