NAVO -diplomaten nieuwe stijl volgen Russisch „cardiogram" Grote bloemenexpositie op vuilstortplaats Nederland is sterk vertegenwoordigd Infrastructuur kost tien miljard gulden (naar draagkracht) Uw Kunstgebit Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 april 1964 Derde blad no. 31236 Toeristen gedood bij uitbarsting van vulkaan Bij de uitbarsting van de vulkaan Irazu nabij Cartago in Costa Rica Zijn twee personen om het leven gekomen en veertig zwaar gewond. De Irazu werkte al drie maanden, waarbij een grote hoeveelheid as naar buiten werd gestoten, maar de laatste dagen nam de activiteit IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Ja, TogaL En niet tegen reumatiek-aUeen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. ri toe tot zondagavond geweldige De Irazu bMjft nog steeds wolken as brokken gloeiend gesteente in de lucht werden geslingerd. Op dat ogenblik bevonden zich talrijke toeristen bij de vulkaan. Onder hen vielen de slachtoffers. spuwen. Men bouwt grote ste nen dammen om de stad Cartago tegen eventuele ernstige uitbarstin gen te beschermen. De vulkaan ligt ongeveer 30 km van San José. (IV) Sinds 1945 is het aantal mogendheden verdubbeld en er zijn dientengevolge tegenwoordig vier maal zoveel ambassadeurs ter wereld als vroeger. Maar de witte broeken worden steeds zeld zamer, evenals de steken, degens en oogverblindend goudstiksel. Zo is ook de hele stijl der diplomatie veranderd. Vroeger had den ambassadeurs vaak een vinger in de politieke pap van het land waar zij werkten. Chateaubriand, die anderhalve eeuw ge leden Frans gezant was in Rome, deed het in zijn diplomatieke missiven voorkomen alsof hij eigenlijk de nieuwe paus had uit gekozen. Er zijn gevallen geweest van ambassadeurs die met goede woorden en veel geld regeringen ten val brachten van het land wear zij te gast waren. Dergelijke zaken komen tegenwoor dig niet meer zo vaak voor. is: het politieke overleg tussen de le den. Zoals op nationaal niveau het mi litaire apparaat ondergeschikt is aan het civiele (politieke) gezag, zo hoort het ook op internationaal te zyn. Het militaire apparaat van de NAVO en alles wat het doet, is het gevolg van politieke beslissingen, genomen door de vijftien landen tezamen. Om tot een dergelijke politieke wilsovereen stemming te geraken is voortdurend overleg nodig, want de NAVO is geen supra-nationaal lichaam: elk van de vijftien landen behoudt ten volle zijn soevereiniteit. Permanente Raad is een novum Als men een goed voorbeeld wil zien van de diplomatie „nieuwe stijl", moet men in Parijs zijn. Daar zijn 87 ambassadeurs en 8 gezanten bij president De Gaulle geaccrediteerd. Maar geheel los daarvan bestaat er in de Franse hoofdstad nog een an der corps van diplomaten. Het wordt gevormd door vijftien diplomaten met de rang van ambassadeur: de permanente vertegenwoordigers bij de Noordatlantische Verdragsorga nisatie (NAVO), die met elkaar de „Permanente Raad' 'vormen. Hoewel die vijftien mannen in de Raad natuurlijk ook opkomen voor de belangen van hun eigen land is er toch iets dat hen onderscheidt van „gewone" diplomaten. Zij zitten er in de eerste plaats om mét elkaar iets tot stand te brengen. En dat is het nieuwe van de zaak. Tweemaal per jaar komt de Noord atlantische Raad op zijn hoogste ni veau bijeen. Dan worden de NAVO- landen vertegenwoordigd door hun ministers van Buitenlandse Zaken of (zoals in 1957) door hun regerings hoofden. Verder zijn er de ministers van Defensie bij aanwezig, als er mi litaire punten op de agenda staan en de ministers van Financiën en Eco nomische Zaken als de defensie-uit gaven onder de loep worden genomen. De najaarsvergadering van de Raad op topniveau wordt altijd vlak voor Kerstmis in Parijs gehouden, waar de zetel der organisatie is. De voorjaarszittingen daarentegen vin den telkens in een andere hoofdstad plaats. Dit jaar is Den Haag aan de beurt, waar de Raad zijn werkzaam heden op 12 mei zal beginnen en waar men thans al druk in de weer is om de ontvangst en huisvesting voor te bereiden vah de vijftien de legaties en een deel van het Interna tionaal Secretariaat. Op dergelijke ministersvergaderin gen, die op zijn hoogst drie dagen duren, worden meestal alleen de grote lijnen van het NAVO-beleid behan deld. Het dagelijkse werk wordt ge daan in de Permanente Raad, d.w.z. door de vijftien ambassadeurs- nieuwe stijl". Zij komen minstens ééns per week bij elkaar in een der vergaderzalen van het NAVO-ge- bouw rond een grote cirkelvormige tafel met zestien microfoons. In dringende gevallen kan de Raad binnen het uur bijeenkomen, zelfs op zon- en feestdagen, zoals kort gele den het geval was. Voorzitter van de Raad is de secretaris-generaal van de NAVO, op het ogenblik nog onze landgenoot, oud-minister Stik- er, die in 1961 zijn Belgische collega Paul-Henri Spaak is opgevolgd, maar binnenkort om gezondheidsredenen helaas zal moeten aftreden. Politiek overleg Waar wordt in die Raad over ge sproken? Natuurlijk over alle zaken die het bondgenootschap aangaan, zoals benoemingen en militaire, or ganisatorische. technische, en finan ciële problemen. Maar er is nog iets anders dat minstens even belangrijk Toen het duidelijk was geworden, dat men de landen van West-Eu ropa niet meer één voor één straf feloos kon aanvallen, zoals dat een kwart eeuw geleden zogemakkelijk ging, zijn de Sowjetrussischeleiders in (en ook op) andere gebieden actief geworden: in Azië, Afrika en sinds kort ook in Midden- en Zuid-Ameri ka en dat dan niet altijd militair maar veeleer politiek, economisch en psychologisch. Uit zuiver militair oogpunt heeft de NAVO alleen te maken met de verdediging van West-Europa en Noord-Amerika. Het gebied, dat te gen eventuele gewapende aanvallen van buiten wordt verdedigd, is in het Noordatlantische Verdrag nauw keurig omschreven. Maar daarbuiten zfjn er tal van andere punten op de wereld, die ln politiek opzicht van groot belang zijn voor het bondge nootschap: Cuba, Cyprus, Indo- China, zuidoost-Afrika. Daarenboven zijn er de grote we reldproblemen, zoals de ontwapening de betrekkingen tussen de rijke en de arme landen, de moeilijkheden tussen Moskou en Peking en het steeds groeiend gewicht dat de on gebonden landen in de wereldweeg schaal leggen. In 1957 al heeft de Raad beslo ten om behalve militaire kwesties ook geregeld aandacht te gaan besteden aan dit soort politieke zaken, bezien in het licht van de Sowjetrussische- pressie. Om in dokterstaai te spre ken: het bondgenootschap houdt voortdurend de vinger op de pols van „de ander". Het is een onafge broken elektrocardiogram van de Sowjet-Unie dat de Permanente Raad volgt. Door dit overleg trekken de lan den profijt van eikaars inlichtingen en politieke analyses. De kleinere landen van het verbond krijgen daar bij de mogelijkheid evenzeer hun stem te laten horen, iets waar zij vroeger geen gelegenheid toe had den. Gezamenlijk Dank zij het overleg in de Raad zijn de landen gekomen tot een ge zamenlijk standpunt over de kwes- tie-Berlijn en over de problemen met betrekking tot „de twee Duits- landen", ook inzake details zoals paspoorten van Oostduitse schaak meesters of een gezamenlijke Duitse vlag voor de Olympische spelen. Ge regeld komt een van de vertegen woordigers der vier NAVO-landen die in Genéve discussiëren op de ont wapeningsconferentie, in de Raad verslag uitbrengen. En zo raadpleegt men elkaar ook als er geantwoord moet worden op een van de vele nota's die het Kremlin van tijd tot tijd aan de Westerse mogendheden richt. Dit vaststellen van een gezamen lijke gedragslijn is voor de groten natuurlijk een offer omdat hun be leid vaak aan een kritisch onder zoek wordt onderworpen door de klei nen. Geen mens zal verwachten dat men het in alle gevallen eens wordt. Zo hebben sommige landen dan anderen vertrouwen in ontspanning. Er zijn er die de „trapsgewijze" ver dediging prediken terwijl anderen ge loven, dat iedere aanval op het Wes ten automatisch in een totale atoom oorlog zal ontaarden. Grote mogend heden zijn natuurlijk veel meer ge neigd om een onafhankelijke poli tiek te voeren dan de kleine, die hier nu eenmaal minder toe in staat zijn. Maar men moet de betekenis van die meningsverschillen ook weer niet overschatten. Dc soep wordt niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Hoever de theoretici ook van elkaar af staan, in de praktijk is men, als het erop aankomt toch wel groten deels akkoord. De methodes kunnen anders zjjn maar het uiteindelijke doel is hetzelfde. Turkse arbeiders bezig met het oprichten van een van de grote parabolische antennes, die deel uitmaken van het NAVO-ver binding ssysteem, dat reikt tot het uiterste noorden van Noor wegen. In de loop der jaren is het poli tiek overleg tussen de NAVO-landen steeds nauwer geworden. Door de voortdurende uitwisseling van in lichtingen en ideeën is men elkaar beter gaan begrijpen en men houdt meer dan vroeger met eikaars be langen rekening. Onderbouw Een heel ander gebied, waar het overleg tussen de vijftien „ambassa deurs nieuwe stijl" ook bij te pas komt ls dat van de z.g. „infrastruc tuur", de internationale onderbouw, die het de geallieerde strijdkrach ten mogelijk maakt hun taak te ver vullen. Daartoe behoren bijvoorbeeld de lange-afstandverbindingen. In 1951 moest de toenmalige opperbevelheb ber in Europa, generaal Eisenhower, vaak uren wachten op een telefoon gesprek met Noorwegen, dat via de nationale telefoonnetten moeizaam tot stand werd gebracht, soms zelfs via Oost-Duitsland! Nu heeft de NAVO een netwerk van eigen tele foonlijnen, radio- en telexverbindin gen, waardoor de commandoposten zonder ook maar een seconde te wachten met elkaar in contact kun nen treden. Verasheidene van deze verbindingen worden in vredestijd ook voor het civiele verkeer gebruikt Behalve telefoon- en radioverbin dingen is ook de aanleg van vlieg velden en oliepijpleidingen, van radarinstallaties en havens, geza menlijk ter hand genomen. Het aantal vliegvelden dat de opperbe velhebber in Europa ter beschikking staat is van 1951 tot nu gestegen van 20 tot meer dan 200. In enkele jaren tijd zijn er 9000 km pijplei dingen, 200 pompstations en opslag plaatsen voor 2 miljard liter brand stof aangelegd. Om een indruk te geven van de betekenis van dit pijpleidingennet: één leiding, die van Metz in oost-Frankrijk tot in West-Duitsland reikt, kan in 24 uur een hoeveelheid brandstof vervoeren, waar anders 700 spoorweg-tankwa gens voor nodig zouden zijn! Kostenverdeling Dit alles kost natuurlijk veel geld: alleen al voor dit gezamenlijk in frastructuur-programma is totnutoe ongeveer 10 miljard gulden uitgege ven. Die uitgaven worden omgesla gen over alle ledenstaten volgens een verdeelsleutel die naar hun draagkracht berekend is. De Var- (Van onze correspondent in Wenen) Donderdag wordt de Wiener Internationale Gartenschau, de internationale tentoonstelling van horticultuur geopend. De voor bereidingen hebben hun eindstadium bereikt, het wachten is alleen nog op een beetje warmer weer. Er is een aparte voorlichtings dienst en de leider daarvan, dr. Fischlein, heeft ons in zijn jeep meegenomen om het terrein nu reeds te bezichtigen. Een voertuig is wel nodig, want het terrein heeft een oppervlak te van een miljoen vierkante meter, terwijl de wegen die hier zijn aangelegd .alles bij elkaar een lengte van 25 kilometer hebben. Zo dra echter de expositie geopend is, mag hier geen jeep of auto meer rijden om de bezoekers niet te storen. Daar echter vervoer middelen nodig zijn, heeft men zijn toevlucht genomen tot een miniatuur-spoortje, een stoeltjeslift en 25 gemotoriseerde, maar geruisloze riksja's. enigde Staten, die in de eerste jaren bijna de helft van de kosten voor hun rekening namen, betalen thans, nu Europa zyn welvaart herkregen heeft, nog maar 30 percent. Het Ne derlandse aandeel bedraagt iets min der dan 4 percent. Zo is toch wel iets veranderd in de afgelopen twintig jaren. Vóór de tweede wereldoorlog zou het ondenk baar zyn geweest dat bijvoorbeeld Nederland mee zou hebben betaald aan een vliegveld in Italië of dat Canada een aandeel zou hebben ge nomen in de kosten van een pijplei ding in Frankrijk. Nu is dat voor de NAVO-landen een volkomen normale gang van zaken geworden. Het „infrastructuur" (onder- bouw-) programma van de NAVOdat gezamenlijk door de aangesloten landen wordt gefinancierd, omvat o.a. een net van 8.000 km oliepijpleidingen en opslagtanks met een capaci teit van 2 miljoen kubieke me ters. De DONAU-TOREN Men kan zich nauwelijks voor stellen dat dit kleurrijke terrein vroeger niets anders is geweest dan een grote vuilstortplaats die nu in een prachtig park is ver anderd. Na de tentoonstelling zal het als ,J)onaupark" de Weense bevolking ter beschikking staan. De ontwerpers hébben er niet al leen een vijver voor kinderen en een grote speeltuin aangelegd, maar ook een groot kunstmatig meer en een uitgestrekt bos met looj- en naaldbomen. Er werden bruggen gebouwd en een open lucht-toneel en een bioscoop op getrokken. Als kenteken en sym bool dient de ,J)onautoren"die 252 meter hoog is, een Weense variant van de Euromast. Op deze toren is een uitzichtplat form voor 500 personen aangebracht en daarboven bevindt zich een dub bele recreatiezaal, namelijk eerst een tearoom en daarboven een restaurant die alle twee (maar in verschillend tempo) ronddraaien, zodat men tege lijk van zijn Wiener Schnitzel en van de bloemenpracht kan genieten. De altijd mopperende bevolking van Wenen voorspelt nu reeds dat deze Expo met een groot tekort zal eindigen, maar de gemeentekas is goed gevuld en draagt dan ook het grootste gedeelte van de kosten, die alles bij elkaar een bedrag van zestig miljoen gulden uitmaken. De burge meester vindt echter dat dit geld voor de gezondheid van de bevolking goed is besteed, want Wenen is nog wel geen moderne steenwoestijn, maar ook deze stad heeft steeds meer be hoefte aan .sociale groenvlakte" en daarvoor zorgt dit nieuwe paark. Concurrenten Een groot voordeel ls, dat het ter rein niet ver van de stad ligt. De Stefansdom ligt slechts op een af stand van vier kilometer en het ter rein kan gemakkelijk met tram of autobus worden bereikt. Dat alle landen die een vooraanstaande rol spelen in de bloemkwekerij en de tuinaanleg, hier vertegenwoordigd zijn, spreekt vanzelf. De grootste be langstelling gaat nu reeds uit naar Japan en naar ons land. Het is echter van groot belang dat hier landen voor het eerst optreden en deelnemen aan de internationale concurrentie. Landen achter het iizeren gordijn hadden zich tot nu toe afzijdig gehouden, maar in We nen kan men nu topprodukten leren kennen van Bulgarije, Honga rije, Polen Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, Indonesië en San Salvador. Vooral Indonesië wil een opvallend goede beurt maken en heeft geld noch propaganda gespaard, presi dent Soekarno heeft zelfs enkele maanden geleden hier persoonlijk een kijkje genomen en de nodige in structies gegeven. Het is natuurlijk ondoenlijk om ook maar een vluchtige indruk te willen geven van de rijkdom en de pracht die liier in zo grote veelzijdig heid wordt geboden. We hebben de getallen en cijfers opgeschreven die onze begeleider, dr. Fischlein. op noemde. Het aantal bloemen, bollen, planten, struiken, heesters en bomen die hier werden geplant, loopt in de miljoenen met het gevolg dat zij de fantasie niet meer aanspreken. Men moet deze pracht zelf in ogenschouw nemen, men heeft daarvoor de tijd van 16 april tot 11 oktober. Ons land Van ons land wordt veel verwacht. Onze collectieve Inzending beslaat alleen al een derde van de grote haL By de ingang leggen wij al dadelijk beslag op een oppervlakte van 2000 vierkante meter, daarna treden wij op bij een rozen-expositie, vervolgens bij de tentoonstelling van snijbloe men met een oppervlakte van 1000 vierkante meter en bij de laatste show in de grote hal met een opper vlakte van 800 vierkante meter. Ofschoon ons land met een col lectieve inzending optreedt, worden toch de deelnemers afzonderlijk ge noemd en bekroond. Naast de vereniging .De Neder landse Bloemisterij" (Den Haag )is ook de vereniging .De Narcis" (Haarlem) vertegenwoordigd. Zo ook de Vereniging van Hollandse Lelie kwekers. Onze bloemisterijen hebben alleen voor de randversieringen 1500 lelies in dertig soorten. 250 stuks narcissen in zestig soorten en ver der 3000 kilo narcissenbollen ter be schikking gesteld. In de maanden april en mei zullen 12000 stuks Iris Hollandlca bloeien, daarop volgen dan onze tulpen waarvoor de grootste belangstelling bestaat, verder 20.000 narcissen en ln de zomer zullen 1700 rododendrons en 2200 azalea's uit ons land en uit België zeker de aan dacht trekken. Lees tuin Men mag echter zijn ogen niet sluiten voor de specialiteiten van an dere landen die niet te onderschat ten concurrenten zijn. Op het gebied van de rozenkwekerij zal Bulgarije hoogst waarschijnlijk een voorname rol gaan spelen. Uit de Latijns-Ame rikaanse landen worden geheel nieu we soorten cactussen, orchideeën en exotische planten verwacht, die ons continent steeds meer gaan verove ren. Een nouveauté is tenslotte de leestuin met banken in verscholen hoekjes en op heuveltjes; hier kan men zich terugtrekken, mediteren, en wanneer men wil lezen, zorgt een boekenpaviljoen voor de nodige lec tuur. niet alleen vaklitteratuur, maar ook belletrie Hoe houdt U de gehete dag stevig op zijn pf Hel is niet nodig, dat U stevig op zijn plaats? is niet nodig, dat U angst h< dat Uw gebit losschiet bij net eten. heeft. lachen of niezen! Een weinig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaat ge strooid - houdt Uw gebit onwrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic fla cons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Polen steunt Rusland In conflict met Peking De leider van de Poolse Communis tische party, Gomoelka, ls gisteren in Moskou aangekomen en terstond ln het Kremlin besprekingen begon nen met de Russische premier. Chroesjtsjow. Hoewel in officiële kringen in Moskou niets is gezegd over deze besprekingen, wordt alge meen verondersteld, dat rij in hoofd zaak zullen gaan over de vete tussen China en de Sowjet-Unie. BjJ zijn aankomst op het vliegveld in Moskou zei Gomoelka, o.a. dat de communistische partijen van de Sowjet-Unie en Polen het eens waren over de taken van de communistische landen. De eenheid van de commu nistische staten en partijen was een „door het gevoel van gemeenschappe lijke historische verantwoordelijk heid" opgelegde plicht. Acties die ge richt waren tegetn deze eenheid waren „onverantwoordelijk en uitermate schadelijk". De Russische leider zei, dat de Poolse partij geen moeite had ge spaard om de eenheid van de com munistische beweging te versterken. Vorige week publiceerde de Poolse party een verklaring waarin het Rus sische standpunt in de twist met China werd gesteund. In de Poolse part y verklaring werd evenwel niet gerept over de Russische oproep tot een communistisch wereldcongres om het op een beslissing met China te laten aankomen. Noorwegen blijft er buiten De Noorse communistische party heeft na een congres van twee dagen verklaard, dat de Noorse party bulten het conflict tussen Moskou en Peking wenst te biyven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5