Streep door collectieve verticale prijsbindingen „Chroesjtsjow dood" bleek onjuist bericht Maatregel treedt op 15 juni in werking Wettelijke regeling rijscholen gevraagd Doodtij in Belgische doktersstaking (Due/ o Minister Andriessen zet zijn zin door Opstand in Zuid-Celebes neergeslagen Bemanning voor Gemini aangewezen WEERBERICHT CYCLOON IN PAKISTAN 250 DODEN Corso week uitgesteld teutvs Jpgerlcht 1 maart 1860 DINSDAG 14 APRIL 1964 No. 31236 DAGBLAD )lrecieur; E. A. E. van Dlsüoeck loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Minister Andriessen gaat toch een streep halen door de onder- inge prijsafspraken van fabrikanten, die bindend aan de afne- ners worden opgelegd. De bewindsman heeft reeds enige tijd geleden zijn voornemen kenbaar emaakt tot generiek (in dit verband dus: per soort artikel) onverbin- end verklaren van collectieve verticale prijsbinding. Onmiddellijk stak en storm van protesten op bij middenstand, industrie en handel. De mi- ister zette desondanks door. En in het staatsblad van vandaag is de Igemene maatregel van bestuur opgenomen, die op 15 juni in werking al treden en dan een einde zal maken aan alle vormen van collectieve wrticale prijsbinding. Deze kwestie is niet van vandaag gisteren. Reeds in maart 1960 oeg de toenmalige staatssecretaris a Economische Zaken om advies in de Commissie Economische Me id inging. Pas in april vorig jaar jam het antwoord. De commissie tek sterk verdeeld in haar mening, s meerderheid in de commissie ver aarde zich wel tegen een afschaf- ng van de individuele verticale ijsbinding (de gevallen dus, waar de prijsafspraken en de toezicht r de naleving daarvan slechts een ak is tussen één leverancier en zijn nemers). De bewindslieden de aatregel is ondertekend door de atssecretaris van Economische Za- n en de ministers van O., K. en van Volkshuisvesting, van land- _v en van Sociale Zaken heb- n dit advies van de commissie op- yrolgd en laten de individuele ver- &le prijsbinding voorlopig onge- oeid. „Behalve daar, waar de be- raren duidelijk naar voren sprin- n. Met name in de sectoren, waar de artikelen uitsluitend of vrij- 1 uitsluitend met toepassing van t systeem van verticale prijsbin- ng worden verkocht", zo voegen zij aan toe. Remmend De kleinst mogelijke meerderheid n de commissie was echter wel de collectieve verticale prijs- g. Volgens het ministerie van eonomische Zaken waren zelfs vrij- el alle leden van de commissie van 1, dat bepaalde vormen zeker at konden worden geduld. Een andpunt, dat volkomen onderschre- in wordt door de ondertekenaars van de nu genomen algemene maat regel van bestuur. Zij zijn blijkens de memorie van toelichting van oordeel, dat de ver ticale prijsbinding remmend kan werken op de ontplooiing van effi ciënte distributie-ondernemingen. Voor minder doelmatig werkende handelaren verzwakt het systeem ook de stimulans om de betere bedrijfs- genoten te volgen. De artikelen moe ten overal voor dezelfde prijs ver kocht worden. Hoe hoog de kosten, dat maakt voor de prijs geen ver schil. Lagere kosten kunnen niet in de prijzen tot uiting worden gebracht. Dus de consument kan er niet van profiteren. Trouwens, ook de effi ciënt werkende handelaars niet, als hij door prijsconcurrentie zijn omzet zou willen gevoelen. Dat mag im mers niet. En dat bezwaar doet zich het sterkste gevoelen in branches, waar alles aan die verticale prijs banden ligt. Daar is geen uitwijk mogelijkheid naar niet-prijsgebon- den artikelen. duurst werkende handelaren, dan toch wel op de gemiddelde kosten van de handelaren, die de leveran cier voor de afzet van zijn goederen denkt te moeten inschakelen. Hoe groter de spreiding van het aantal wederverkopers, hoe klemmender dit bezwaar. Verticale prijsbinding zo con cluderen de bewindslieden heeft derhalve de tendens de verkoopprij zen hoger te doen liggen dan econo misch noodzakelijk is. En de bezwa ren worden volgens hen niet wegge nomen door de prijsconcurrentie tus sen de producenten op de consumen tenmarkt. De mening van de bewindslieden staat los van de conjuncturele situa tie. Toch springt zo zeggen zij de betekenis van de invloed der ver ticale prijsbinding op het prijsniveau van verbruiksgoederen onder de hui dige economische omstandigheden bijzonder in het oog. De praktische gevolgen van de be zwaren tegen de verticale prijsbin ding komen volgens de bewindslie den niet overal in dezelfde mate voor. Bovendien kunnen zich in be- Te duur De bewindslieden hebben nog meer bezwaren. Het systeem leidt er vol gens hen toe, dat de prijs, die het publiek tenslotte voor het artikel moet betalen, in het algemeen wordt vastgesteld op een niveau, dat is af gesteld zo niet op de kosten van de paalde bedrijfstakken bijzondere om standigheden voordoen, waardoor het voortbestaan van de verticale prijs binding, ondanks de daaraan verbon den bezwaren, wordt gerecht vaardigd. Er kan dan ontheffing wor den aangevraagd. Voordat de over heid daarover kan beslissen moet de Commissie Economische Mededin ging om advies hierover worden ge vraagd. Controle Tenslotte de controle. Die mag niet worden overgelaten „aan anderen". Dus speciaal daarvoor ingeschakelde bureaus. Dat mag ook niet meer bij de individuele verticale prijsbinding. Derden mogen alleen bij opsporing van overtreding optreden als zij voor elk geval afzonderlijk zijn gemach tigd. Bij het opleggen van sancties mag slechts de gewone rechter wor den ingeschakeld. Bedrijfsrechtspraak dus boetes uit te delen door een controlebureau is niet meer toege staan. De autorijschoolhouders, die lid zijn van bij de Federatie van Neder landse Organisaties voor het personenvervoer aangesloten bonden, dringen er in een gisteren aangenomen resolutie bij de regering op aan het auto rijschoolwezen in Nederland zeer spoedig wettelijk te regelen. Zij verzoeken de minister van Ver keer en Waterstaat maatregelen te treffen, die leiden tot het geven van voorschriften aan de vestiging van nieuwe autorijscholen en het stellen van vakbekwaamheidseisen voor de rij instructeurs. Bovendien verzoeken zij de minister van Economische Zaken de prijzenbeschikking autorij scholen 1964 in te trekken of te her zien. De rijschoolhouders zijn van me ning, dat zeer vele rij instructeurs wegens het ontbreken van gedegen vakkennis de toekomstige weggebrui ker een ontoereikende opleiding ge ven. Gemini verbrand Naar het Amerikaanse bureau voor luoht- en ruimtevaart heeft mede gedeeld, is het onbemande ruimte voertuig „Gemini" dat vorige week woensdag in een baan om de aarde werd gebracht, zondagavond boven het zuidelijk deel der Atlantische Oceaan in de atmosfeer teruggekeerd en verbrand. Koningin Juliana en prinses Beatrix zien van de bovenste verdieping van het Universi teitsgebouw bij Mexico City uit over het universitaire complex. Ruim 700 opstandelingen in Zuid- Celebes hebben zich aan de regerings- strijdkrachten overgegeven, aldus meldt Antara uit Makassar. Zoals gemeld begonnen de rebellen onder kolonel Andi Selle Mattola op 5 april een opstand. In de omgeving van Makassar kwam het tot hevige gevëchten tussen de opstandelingen en de in allerijl naar dit gebied ge zonden regeringstroepen. Volgens de laatste gegevens van Antara zou de opstand zijn neergeslagen. Er werd echter geen mededeling gedaan van Mattola's verblijfplaats. Evenmin werd bekendgemaakt hoeveel slacht offers deg evechten hebben geëist. De Amerikanen Gris.som en foung zijn gisteren aangewezen ;m eind 1964 of begin volgend aan boord van een twee persoons ruimtevoertuig van het rpc Gemini een ruimtevlucht te aken, die hen driemaal rond aarde zal voeren. Majoor Grissom maakte in ?61 al een ruimtevlucht. Luite- int Young werd in 1962 bij de andidaat-ruim'tevaarders ge legd. Voor die tijd was hij stpiloot. Als reservebemanning voor deze langrijke volgende stap van het merikaanse programma om een «ns naar de maan te brengen zijn ngewezen Walter Shirra en Tho- Stafford, een andere nieuwe tronaut. Shirra is de oudste van de 'en oorspronkelijke Mercury- imtevaarders nu majoor Glenn fo heeft teruggetrokken. In 1962 telde hy zes tochten rond de aar- De eerste Amerikaanse ruimte- wder, Alan Shepard, kon wegens a oorontsteking niet voor de vlucht aanmerking komen. «ral ets hogere temperaturen kt KNMI verwacht van heden- morgenavond: Opklaringen en i hier en daar een bui. Matige, aanvankelijk nu en dan krach- zuidwestelijke wind. Iets hogere apera turen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 APRIL Zon op: 05.44 uur; onder: 19.37 uur. wn op: 07.35 uur: ouder: 23.47 Br. Hoogwater in Katwijk: 5.06 uur en 27 uur, laagwater.: 0.57 uur en 13.25 Dit blad bestaat uit 16 pagina's De wereld heeft gisteravond enige tijd in onzekerheid verkeerd over de Russische premier Nikita Chroesjt- sjow. Tegen tien uur meldde het Westduitse persbureau DPA uit Mos kou, dat de premier was overleden. Op de telexmachines van de Neder landse dagbladen verscheen dit be richt, onder langdurig belgerinkel als waarschuwing voor zeer belangrijk nieuws, zoals hiernaast is gereprodu ceerd. DPA verklaarde het bericht aan het Russische persbureau Tass te hebben ontleend, maar toen het van geen enkele zijde werd bevestigd verzocht het Westduitse persbureau kort na tien uur zijn geruchtmaken de mededeling nog niet te publiceren. Later werd bekend, dat het bericht op een misverstand berustte. De oorzaak van het ontstaan van het foutieve bericht was gelegen in een onderbreking van het Tass-ver- slag van een toespraak van Chroesjt- sjow aan een diner in het Kremlim met Poolse afgevaardigden. Tass on derbrak het verslag voor het vermel den van leuzen, die door het centrale comité van de Russische communis tische partij waren opgesteld in ver- ba'nd met de komende 1 mei-viering. Een Japanse journalist informeerde toen bij Tass, waarom de toespraak van de premier in de Engelse dienst niet was voortgezet. Op dat ogenblik was het verslag in de Russische dienst van Tass al voltooid, maar de Engelse dienst was inderdaad onder broken. Tegelijkertijd kwam het be richt binnen, dat Chroesjtsjow aan het diner onwel was geworden of al thans een benauwdheid had gekre gen. Daaruit ontstond het gerucht, dat de premier was overleden. Er was niet veel tijd voor nodig om vast te stellen, dat er inderdaad van een misverstand sprake was. De eer ste redacteur van Tass kon dan ook al spoedig verklaren, dat het bericht van DPA „onzinnig" was, waarop DPA zelf meldde, dat zijn medede ling op een misverstand berustte. Het bericht van het overlijden van Chroesjtsjow werd dadelijk na ont vangst ter kennis gebracht van pre sident Johnson en veroorzaakte in het Witte Huis grote consternatie, welke allengs afnam, toen duidelijk werd, dat het niet juist was. Ook in het hoofdkwartier van de V.N. in New York wekte het bericht gevoe lens, die uiteenliepen van bezorgd heid tot ontsteltenis. Diplomaten en internationale ambtenaren spoedden zich naar de kantoren der persbu reaus, waar men koortsachtig bezig was met een onderzoek naar de juist heid van de geruchten. In Parijs werd namens de Sowjet- russische ambassade verklaard, dat het door DPA in omloop gebrachte bericht „een provocatie" was. De am bassadeur, Winogradow, had echter niet eens de moeite genomen Mos kou op te bellen, zo verklaarde hij, omdat hij geen vertrouwen had in de bron. buit 67 chroesjtsjov overleden bónn,13/4 (a f p +d p a meldt dat chroesjtsjov is overleden. (dc/mc 21.57 chroestsjov overleden (2) afp.- chroesjtsjov is maandag te 20,19 uur, moskouse tijd, vier ■i*0fvoor hij zeventig jaar zou owcrden, overleden, aldus meldt d p a in een telegram uit moskou, (dc/mc 22.004 buit 80 chroestjov overleden (3) reutxr.- d p a heeft zijn bericht aan +tass+ ontleend, het bericht is nog niet van andere zijde bevestigd. (dc/mc 22.12 buit 86 overlijdensbericht chroësjtsjov misverstanx hamburg,13/4 (awx -het bericht over het overlijden van premier chroesjtsjov berust op een misverstand, aldus meldt het west duitse persbureau d p a ldh/mc (Van onze correspondent in Brussel) In het conflict tussen de Bel gische regering en de stakende dokters is men gisteren geen stap verder gekomen. Wel kan men het als een succes voor de regering beschouwen, dat van de 3500 medische reserve-offi cieren er zich gisteravond onge veer 2800 hadden gemeld. Men wist bovendien dat nog een paar honderd zich opmaakten om het zelfde te doen. Volgens de laatste berichten zijn 250 mensen omgekomen door de wer velstorm, die zaterdag heeft gewoed in het district Jessore van Oost-Pa- kistan. De gouverneur van Oost-Paki stan, die een bezoek aan het getrof fen gebied heeft gebracht, vertelde dat hij in de baan van de cycloon geen menselijk wezen of enig spoor van begroeiing meer heeft gezien. In Ivoorkust Zelfmoord na verijdeld komplot Een gewezen president van het hooggerechtshof van Ivoorkust, Er- nest Boka, heeft zich opgehangen nadat hij had bekend een aanslag op het leven van de landspresident, Houphouet-Boigny, te hebben be raamd. Dit is gisteren door president Houphouet-Boigny in de nationale vergadering meegedeeld. De speciale bijeenkomst werd bijgewoond door drie r.k. bisschoppen, mohammedaan se leiders, verscheidene diplomatieke vertegenwoordigers en Europese in gezetenen. De president las een brief voor, waarin Boka ook enkele bedriegerijen bekende uit de tijd toen hij minister was en meedeelde dat hij betrekkingen met bepaalde communisten heeft onderhouden. Boka is ruim een jaar geleden als president van het hooggerechtshof ontslagen. Dit was na de ontdekking van het eerste komplot tegen Houphouet-Boigny. De president zei dat Boka zich beeft laten lelden door voorspellingen van medicijnmannen. Ook de leiders van twee vroegere komplotten ston den onder Invloed van wonderdoe ners. Een kok van het presidentiële paleis had zich bereid verklaard de president op bevel van Boka te do den. President Houphouet-Boigny riep de bevolking op zich niet met zwarte kunst in te laten. Wel schijnt het dat een deel van de opgeroepenen lijdelijk verzet pleegt. Zo moeten velen hun stethos coop en bloeddrukmeter en andere instrumenten niet hebben meege bracht „omdat het niet in het mobi lisatiebevel stond vermeld". Ook blijkt dat zij zoveel mogelijk patiën ten naar de ziekenhuizen doen ver voeren. zodat daar weer ruimtege brek gaat heersen. Met de opkomst van de gevorderde burger-artsen verliep het iets minder vlot. Een woordvoerder van het na tionaal verbond van de stakende ge neesheren heeft overigens verklaard, dat „honderden leden" van de balie van Brussel een telegram hadden ge zonden waarin zij verklaarden dat die vordering niet wettig was. Nader hand bleek eens temeer hoe voor zichtig men met dergelijke uitlatin gen van het verbond moet zijn. Ne gen „jonge Turken" van de balie hadden een telegram gestuurd en in hun tekst stond, dat zij „namens honderd collega's" spraken, hetgeen nog moet worden bewezen. Er is gisteren ook nog al wat te doen geweest over het zogenaamde akkoord van Mechelen. Honderd artsen hadden daar zondagavond tij dens een bijeenkomst met de auto riteiten van de stad en met vertegen woordigers van de vakbonden en ziekenfondsen besprekingen gevoerd. Zeven hadden namens hen een voor lopige conventie getekend over het ten uitvoer brengen van de bepalin gen van de wet-'Leburton. Daarbij hadden zij een voorbehoud gemaakt met betrekking tot enkele principiële kwesties, zoals de strafmaatregelen voor het niet-invullen van de zie kenfondsformulieren e.d. Zij zouden gisteren de staking beëindigen en het akkoord zou ter goedkeuring worden voorgelegd aan het zogenaamde Be heers tinstituut, de gemengde, in da wet-Leburton voorziene commissie, die haar fiat aan dergelijke overeen-* komsten moet geven. Dat fiat Is ook gegeven, maar In middels bad het nationaal verbond, geschrokken van de aldus ontsta.no bres in het stakingsfront, zijn „orde troepen" naar Mechelen gestuurd, onder aanvoering van de baardige dokter Wijnen. Daar heeft een meer dan rumoerige vergadering plaats gevonden en toen is met 92 tegen 30 stemmen besloten verder te staken. De Mechelse dokters, zo zei het verbond, zijn in een door de politici opgezette val gelopen. Het akkoord dat zij zondagavond hebben gete kend, was niet precies hetzelfde als wat door het Beheersinstituut was geparafeerd. „Dat is niet waar", verklaarden da dertig die niet meer zullen staken, „wij wisten precies wat wij deden"; en zij betwistten de geldigheid van die 92 stemmen .omdat deze zouden zijn uitgebracht door dokters van buiten Mechelen. Vanochtend wist nog niemand pre cies hoe de vork in de steel zat en beide partijen, regering en stakers, meenden dat zij succes hadden ge boekt. Dat is tekenend voor de situa tie. De regering heeft zich gisteren overigens nogal afwijzend getoond tegen alle mogelijkheden van nieuwe besprekinen met de stakingsleiding, zolang de staking niet is beëindigd. Het Corso-comité heeft vanochtend besloten het bloemencorso, dat op 25 april door de Bollenstreek zou rijden, uit te stellen tot 2 mei. Door het koude weer staan de hyacinten nog niet in bloei en een corso zonder hyacinten is ondenkbaar. De Bloe- menfeesten in Lisse vinden wèl door gang op de vastgestelde data. Uit het Leidsch Dagblad van 13 April 1864: Te Scheveningen worden door 2 Engelse ingenieurs op het strand opmetingen ge daan. welke in verband zou den staan met de ontwerpen eener zeehaven aldaar. Het hof van assises te Port-au-Prince (Haiti) heeft onlangs vier negers en vier negerinnen ter dood veroor deeld ter zake van moord op een 7-jarig meisje, hetwelk zij later gezamenlijk opgege ten hadden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1