Aanvalsmacht van Oranje doet Oostenrijk wankelen Kruiver: „nou doe je eens niets terug" Attractief Bergholtz en Kruiver uitgevallen Sporttoto NEDERLAND KREEG MET TE WEINIG Een ramp Verontwaardiging over grof Oostenrijks spel Elek Schwartz triomfator Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 april 1964 Vierde blad no. 31296 (Van onze sportredacteur) Het verrassend attractieve treffen tussen Nederland en Oostenrijk confronteert de beschouwer met enige lastige vragen. Academische, vanzelfsprekend, omdat de ant woorden, op dit moment althans, moeilijk te vinden zijn. >'a de vlakke, doelpuntloze en wat krampachtige partij voetbal van enige weken geleden in Deurne, welke de kijkers morrend het Bos uilstadion uitjoeg, ineens deze snelle, voor rust haast sierlijke wedstrijd tegen de Oostenrijkers die de door regen en wind geteis terde toeschouwers tot de laatste minuut geboeid op hun plaatsen gekluisterd hield. Het was zo'n volledige gedaantever wisseling, dat men zich of schoon aangenaam verrast wel moet afvragen: was dit vele klas sen betere spel van de oranjefor matie te danken aan eigen kracht, het beter ingeschoten raken op het 4-2-4-systeem dat in ieder geval deze middag een heel wat plezie riger aanzien toonde of was dit een gevolg van het, overigens be paald niet vaststaande feit, dat de Oostenrijkse ploeg qua krachts verhouding in geen enkel opzicht een vergelijking met de Rode Dui vels zou kunnen doorstaan? Met andere woorden: heeft het Neder landse elftal beter en vooral fris ser kunnen spelen omdat de tegen stander dit toestond? Dit Is de academische vraag. Toege geven, de „derby der lage landen", waarin de traditie zo'n grote rol speelt, levert weinig bruikbaar ver gelijkingsmateriaal op. De angst om te verliezen was op 22 maart in de Sinjorenstad duidelijk groter dan gistermiddag in het Olympisch Stadion, waar het Nederlands elf tal toch in feite gemakkelijk een aanleiding had kunnen vinden om zich krampachtig op de verdediging te gaan concentreren, toen de Oos- I tenrjjkse rechtsbuiten Flögel reeds in de eerste minuten op zeer fraaie wijze Eddy Pleters Graafland pas seerde. Dit gebeurde gelukkig niet. In tegendeel. Stoelend op voortreffe lijk spel van vooral het viertal Bennie Muller (brilja-nt), Fons van Wissen (het werkpaard), links buiten Lambert Verdonk (glad als een aal) en rechtsbuiten Bergholtz i (razendsnel en handig) drukte Nederland het Oostenrijkse team terug. Met deze vier in bijzonder goede vonn stekende spelers bij wie zich even later ook de binnenspe- lers Nuninga en Kruiver voegden werd het bewijs geleverd, dat het 4-2-4 ook aanvallend aantrek kelijk kan zijn, al moeten we hier echter weer als restrictie aan toe voegen, dat de dekking van de Oostenrijkers heel wat minder straf was dan die der Belgen. Voor rust althans. Want na de her vatting Bela Guttmann zal de heren wel iets in het oor hebben gefluisterd ging de Oostenrijkse verdediging uit een ander, heel wat grover vaatje tappen. Van dit te zwaar op de man spelen een duidelijk bewijs van het onbehagen in de roodwitte gelederen wer den eerst Bergholtz, die op weinig faire wijze door linksback Hasen- kopf werd uitgeschakeld en vervol gens Piet Kruiver het slachtoffer. Met deze bepaald niet sympathieke „breekmethode", waartegen de Tsjechische arbiter Fencl te lank moedig optrad, hadden de Oosten rijkers in zoverre succes dat de Nederlandse aanval het verband verloor de invallers Bosveld en Koeman kregen te weinig tijd om zich In de opwindende strijd in te voegen en het spelbeeld in voor hen evenwichtiger banen werd ge leid. Maar tot winst leidde dit niet. Daarvoor imponeerde hun aanvals- linie, waarin Fiala vóór en Nemec na de rust zich om onduidelijke re denen hadden laten vervangen, te zelden. Slechts de uitstekende rechtsbinnen Flögel noopte Eddy P-G. enkele malen tot solide ingrijpen. Nederlands grote kans om de wed strijd met ruim verschil en dik verdiend te winnen heeft dan ook in de eerste helft, gelegen. In die periode was het overwicht op vallend groot en danste niet Oos tenrijk dat na de openingstreffer, die zo veelbelovend leek, niet meer tot positieve daden kon komen, niaar de oranjeformatie lichtvoetig de Weense Wals Het is lang geleden, dat een Nederlands elftal tot zulke goede, gevaarlijke combi naties kwam. Het gevarieerde aan- valsspel, waarbij de korte en lange Pass elkaar voortdurend op verras sende wijze afwisselden, het tikje opportunisme, bracht de Oosten rijkse defensie herhaaldelijk in moeilijkheden. Indien Nuninga en Kruiver, die in deze periode samen drie levensgrote kansen om zeep hielpen, beter hadden opgepast, zou whist er ze- Jjfr zijn uitgekomen. Nu bleef het h(j een overigens zeer mooie ge lijkmaker van eerstgenoemde. ®et l-l spel was een te karige belo ning voor de verrassend goed spe lende Nederlandse ploeg, maar het hcwijs, dat „voetbal ook een ander gezicht" kan hebben, verzoende velen met het resultaat. Een mooie en opwindende voetbalmiddag. Men kan dit geluid de laatste tijd widen laten horen. Of Elek Schwartz met zijn voorbe reidingen op de goede weg is. Het de laatste vraag waarop we nog leen definitief antwoord kunnen Het Nederlands elftal heeft zich gistermid dag in het Olympisch Stadion gerehabiliteerd voor de weinig imponerende prestaties, die tot op heden in dit seizoen waren geboekt. De Oranjehemden behaalden een knap gelijkspel tegen Oostenrijk: 1-1, een stand, die bij rust reeds was verkregen. Meer nog dan het resultaat was het spel van de Nederlandse ploeg een verrassing. Met brui send aanvalsspel, dat talrijke boeiende ogen- Het begin scheen een ramp voor Nederland in te houden. Het fluitsig naal van de Tsjechische arbiter Fencl had zich nauwelijks een weg gebaand door het dikke regengordijn of linksbinnen Fiala was al vlot en eenvoudig door de Nederlandse lhiies gedrongen. Pieters Graafland redde wel fraai, doch zag geen kans de bal in handen te krijgen. Er was een desperate sliding van Kraay voor nodig, waarbij de bal over het doel vloog om een doelpunt te voorko men. Maar de treffer zou niet lang op zich laten wachten. Uit de daarop volgende hoekschop tikte linksbuiten Skerlan naar Skocik, die de bal snel op het hoofd van Flögel deponeerde. De Oostenrijkse rechtsbinnen be hoefde het leer slechts even te be roeren om even later al zijn landge noten vol vreugde rond zich heen te zien verzameld. Het was een beter begin dan Gutt mann zich zal hebben gedacht. De tiid scheen rjjp om het Nederlandse elftal gelijk een karpet voor zich uit te rollen. Maar schijn bedriegt vaak. Zo ook hier. Het doelpunt van de Oostenrijkers was te vergelijken met een eenzame roos aan de rand van een totaal verdorde woestijn. Anders gezegd: Guttmans aanvallers had den hun activiteiten in de eerste helft zoals het vervolg zou Ieren samengevat in één, met geweld gela den minuut „The rest was silence" Offensief Nederland ving de dreunende tik van de eerste minuut voortreffelijk op. Muller en Van Wissen luidden luidruchtig de bel voor een langdu rig tegenoffensief, dat de Oostenrij kers allerakeligst in de knoei bracht. Onze kanthalfs, die het middenveld op en aan galoppeerden .waren de motoren waarop de Oranjeploeg diaaide. De Oostenrijkers lieten de Oranje-aanval even begaan, met de zwier hen eigen. Toen Verdonk na wat te uitgesponnen gecombineer van Muller en Kruiver in de vijfde minuut zijn voet onder een voorzet va- Bergholz zette en dreunend naast schoot, veranderde dat. Maar zelfs een geconcentreerde Oosten rijkse verdediging kon de Oranje- aanval niet voldoende opvangen. Na een verrassend doorschietertje van Van Wissen kreeg Nuninga een kans om de vingers bij af te likken. Nie mand legde hem een strobreed in de weg. Maar de GVAV-er wist er, zo dicht bij doelman Pichler, geen raad mee. Hij stoeide net zo lang met de bal tot Pichler het leer bij hem van daan kwam halen. Niet teleurgesteld door de tegen valler kwam Nederland terug. Muller lanceerde Nuninga: naast. Nuninga speelde Kruiver vrij: al weer naast. blikken telde, dreef Nederland de mannen van coach-tovenaar Guttmann terug. Gezien het overwicht en vooral de kansen, had Neder land zeker een zege verdiend. Dat die overwin ning er niet is uitgekomen, is niet zo heel erg. Belangrijker was dat ruim 50.000 toeschouwers voor het eerst sinds lange tijd weer eens hun hart hebben kunnen ophalen aan een inter land buiten Europa Cup-verband nog wel welke bijkans alle kwaliteiten bezat, die voet bal tot zo'n meeslepend kijkspel kunnen maken. Het geschut stond in stelling, maar de zuiverheid was zoek. Verdonk en Bergholtz profiteerden naar hartelust van de slordige of nauwelijks aanwezige mandekking. In de 16de minuut leek het te gebeu ren. Kruiver kreeg de bal voor de voeten en rende een niemandsland in. Maar Pichler, de dappere Pichler was er ook nog. Hfj verliet zfjn doel op het moment dat Kruiver aan zijn rush begon en drukte zich bliksem snel tegen de grond toen de Feye- noorder de lage kogel in zond. Ver dwenen was de kans. Gelijkmaker Eindelijk, eindelijk in de 24ste mi nuut konden de 50.000 overeind ko men voor de gelijkmaker. Een pass van Muller bereikte Bergholtz via een Oostenrijker. De Feijenoord-speler zwiepte de bal met een magnifieke omhaal voor doel, waar Nuninga met een juweel van een schot langs Pichler vuurde: 11. Oranje wilde meer en bleef onstui mig aan- en opdringen. De Oosten rijkse aanval was lamgeslagen. Rechtsbuiten Nemec, van wie zo hoog was opgegeven, liet niet veel bijzonders zien, zodat Veldhoen wat meer aandacht kon besteden aan de gevaarlijke Flögel. In de 38 ste minuut kreeg Kruiver van een langs twee man geglipte Het Oostenrijkse doelpunt, v.l.n.r Schrijvers. Veldhoen, de koppende Flögel en Bennie Muller. Nuninga een parel van een kans. De Feijenoorder, die deze middag veel goede dingen deed maar in schot vaardigheid iets tekort schoot, trapte te gehaast en te achteloos in. Weder om griste Pichler met een snelle reactie de bal van de grond. Nuninga miste direct daarop een goede sco- ringsgelegenheid toen de goalie de bal uit zijn handen liet vallen, maar cle Groninger reageerde te traag. In de laatste fase voor rust werkten de Oostenrijkers, bij wie Fiala was ver vangen door Knoll, zich wat los. Schrijvers en de zeer goed ingrijpen de Haak smoorden de pogingen van Skerlan en midvoor Grausam in de kiem. Aan de sporttoto namen 470.648 personen deel. die voor een inleg van f 538.736 zorgden. Door de afgelas ting van drie wedstrijden bleven er „slechts" twaalf over waarvan de uitslagen konden worden voorspeld. Voor de eerste prijs kwam beschik baar f 97.781. Er heeft zich nog nie mand gemeld met 12 goed voorspelde uitslagen. Voor de tweede prijs van f 53.335 hebben zich reeds twee ge gadigden met 11 goed voorspelde uit slagen gemeld. Aangezien er meer dan 10 wed strijden in een gelijk spel eindigden, zal de extra-prijs van f26.667 bjj die van de komende week gevoegd wor den. De volgende wedstrijden golden voor de toto: NederlandOostenrijk 1-1; Arse nal-Blackburn Rovers 0-0; Birming hamStoke City 0-1; BurnleyLi verpool niet gespeeld; E verton-Wol verhampton Wanderers 3-3; Fulham West Ham United 2-0; Leicester- Blackpool 2-3; Manchester United Sheffield United niet gespeeld; Shef field WednesdayTottenham Hot spur niet gespeeld; West Bromwlch AlbionNottingham Forest 2-3; StuttgartHamburger SV 2-2; Bo- russia DMeidericher SV 0-0; Eln- tracht Braunschweig-Kaiserslautern 0-1; Munchen '60Eintracht Frank furt 1-1; SaarbrueckenHertha BSC 3-0. Juist ingevuld zag het toto-formu lier er als volgt uit: 3-3-2-x-3-l-2-x-x 2-3-3-2-3-1. In de eerste 20 minuten van de tweede helft bleef het beeld, zoals dat voor rust was geweest Nederland snel en doortastend in de aanval en Oostenrijk lucht scheppend met uit vallen over Flögel. In de vierde mi nuut bracht Bergholtz doelman Fichler in grote moeilijkheden met een torenhoge boogbal, die niet meer dan een hoekschop opleverde. Flögel voelde Pieters Graafland aan de tand met een vurige kogel van 30 meter. Op rechts De Nederlandse aanvallen concen treerden zich voornamelijk op rechts, waar Bergholtz steeds stérker ging spelen. Linksback Hasenkopf verloor meer duels v an de rotterdamhier dan hem lief was en begon toen met iets heel anders dan Weense zwierig heid Bergholtz de voet dwars te zet ten. In de 15de minuut ging Pummy opnieuw langs de Oostenrijker met een sprint als een rukwind en zette scherp voor. Begerig gleed het been van Kruiver naar de bal toe, maar Kirnschrodt had het tijdig bemerkt, schoof zijn been iets verder uit en voorkwam daarmee een doelpunt. De Oostenrijkers, die zowel letter lek als figuurlijk nattigheid begon nen te voelen, grepen naar forse om niet te zeggen bedenkelyke middelen BENNIE MULLER ster van het veld om de Nederlandse opmars tot staan te brengen. Bergholtz, voor de Oos tenrijkers de lastigste van alle Oran jehemden, werd het eerste slacht offer. In tomeloze vaart dreef hij weer eens langs Hasenkopf de goede man paste daarop een knie-annex f heupworp toe, geheel nieuw voor de I voetbalsport, die de Feijenoorder ogenblikkelijk buiten gevecht stelde. Een minuut of vijf later boorde I Skocik Kruiver diep het gras in arbiter Fencl vond het geen straf schop waard en ook deze Feije noorder ging aan de kant. Zij wer den vervangen door resp. Bosveld en Koeman. Nemec had het intussen ook tyd gevonden om zich te laten vervangen: door Frank. Ontdaan van zijn angels was de Oranje-aanval, die vreemd genoeg na rust bijna geen gebruik meer maakte van Verdonk. een vrijwel krachteloze linie. De laatste 20 mi nuten waren voor de Oostenrijkers, maar het lage tempo, waarin de aanvallen werden opgezet en uitge voerd. was een kolfje naar de hand van Kraay c.s. Zonder in moeilijkheden te gera ken hield Nederland zich tot de finish krachtig overeind. R. D. PAAUW Een enerverend moment voor het Oostenrijkse doel. v.l.n.r. Hirnschrodt (op de grond). Van Wissen, doelman Pichler en Bergholtz. Elek Schwartz stond als een triomfator te midden van zijn nog duidelijk vermoeide pupil len. „Nu is het bewezen: 4-2-4 kan ook aanvallend zijn Toch was de bondscoach lang niet tevreden over de afloop van de ontmoeting. „Natuurlijk ben ik teleurgesteld dat we niet met hetzelfde elftal tot het einde hebben kunnen spelen. Jammer, want voor de rust werd er goed gespeeld. Dat ene ogenblik waarop de verdediging niet at tent was, heeft ons de zege ge kost. Dat gebeurt je maar een maal. Als je tien minuten ge speeld heb kan het niet meer voorkomen. De jongens hebben puur voetbal gespeeld, offensief voetbal en zich goed hersteld na dat snelle doelpunt". „Een harde wedstrijd?" was de vraag die Elek Schwartz steeds weer werd gesteld. „Laat ik zeggen", begon de bondscoach voorzichtig, „een moeilijk gelijk spel voor Oostenrijk". Ben van Gelder, de secretaris van PSV, vulde Schwartz meteen aan: „behaald met grove middelen Bekerstijl ..Dag zeg ik niet", merkte Schwartz haastig op, „laat ik het zo zeggen, ik vond het jammer dat ze beker stijl hebben gespeeld geven. De tweede voorbereldings- wedstrijd van deze maand tegen Zweden op de 29ste in Rotterdam zal deze vraag wellicht gestalte kunnen geven. R. H. VOS ..Pummey" Bergholtz. de man die een kwartier na de rust op volko men unfaire wijze door linksback Hasenkopf werd uitgeschakeld, was heel wat minder beminnelijk in zijn commentaar. „Dat was toch geen voetbal meer. Pak JU hem of pak ik hem, hoorde ik om me heen. Jammer het ging zo lekker". Voorzichtig kleedde de verontwaardigde Feije noorder, die een zware bloeduitstor ting op de linker dij had opgelopen, zich aan. In gedachten was hij al bij de derby Feyenoord-Sparta van zondag a.s., een duel dat de oud- Limburger wel zal moeten missen. Meer vreugde Klaas Nuninga kon tenminste met meer vreugde aan de ontmoeting die zUr tweede interland-doelpunt ople verde terugdenken. „Tegen België moest ik Hanon stoppen, dat ligt mij niet. Ik moet vrij kunnen voetbal len. je kunt niet altijd zeggen hij komt in dat gaatje. Maar een ge lukstreffer was het echt niet „In de tweede helft kon Je toch niet voetballen", zei een duidelijk te leurgestelde Lambert Verdonk, die maandag het infanterie depot te Maastricht zal komen versterken". „Het was hard, soms zelfs gemeen. Tegen de Belgen ging het veel beter. Maar dit nee Ook Hans Kraay had weinig sym pathie voor zijn tegenstanders. „Ik vind het vreemd dat een grote ploeg als Oostenrijk zo moet voetballen". Opnieuw beleefde de Feijenoorder de trieste eerste minuut. „Niemand sprong. Je was er nog niet in", zei hy hoofdschuddend. best" en had daar achteraf be paald spijt van. „Ik verkoop ze lie ver een oplawaai terug dan kijken ze een tweede keer wel uit. En je ziet het, nu deed ik het een keer niet en wat was het gevolg?" Met een verongelijkt gezicht wees de Feijenoorder naar de bloeduitstorting op zijn heup, veroorzaakt door de harde tackle van linkshalf Skocik. „En als het nu nog een ongelukje was geweest, zou ik het niet zo erg gevonden hebben, maar dit was van te voren beraamd, dat zweer ik je. Als Oostenrijk gewoon was blijven voetballen, zouden we beslist gewon nen hebben". Tevreden Spijt Dokter Pannekoek helpt de geblesseerde Bergholtz naar de kleedkamer. „Nou doe je eens een keer niets terug en prompt vlieg je eruit", mop perde Piet Kruiver. De blonde Feije- noord-midvoor had besloten ondanks de felle charges van zijn tegenstan ders correct te blijven spelen „mijn reputatie ia toch al niet so In de door de hete douche-dam pen mistig geworden kleedkamer nummer 53 heerste een tevreden, maar zeker niet uitbundige stem ming. Het Oostenrijks elftal was, me de gezien het spelverloop, niet on tevreden over het gelijke spel, maar toch drukte spelers en trainer de gedachte, dat oranje met zijn bel de gevaarlijke speerpunten Bergholz en Kruiver, heel wat sterker was dan na hun uitvallen. Natuurlijk, Bela Guttmann was tevreden, even als „bundeskapltan" Josef Walter en bondstrainer gerhardt. Maar Ger- hardt, vertolkte toch wel zo ongeveer de mening in het Oostenrijkse kamp toen hij zei: „Wij zijn hierheen ge komen met de wetenschap een groot risico te lopen. Wi) hebben onze ploeg nieuwe tactische opdrachten meegegeven en voor een elftal, dat jaren lang gewend is een bepaald systeem te spelen, is het bijzonder moeilijk zich in korte tijd om te schakelen. Het had verkeerd kunnen uitpakken, dan hadden wij met 5, 60 verloren en daarom is dit ge lijke spel voor ons eigenlijk een overwinning. Al moet ik u eerlijk zeggen dat de Nederlanders wel een zege hadden verdiend". De kleine, donkere en sympathieke Walter was het daarmee zeker eens. „wat een conditie hadden uw spelers. En die I blonde midvoor blijft gevaarlijk, zelfs als hij geen bal heeft. Gelukkig dat onze keeper zo goed was,.' liet hij met een goedkeurende blik in diens richting erop volgen. De slanke Pich ler had het vertrouwen van Walter niet beschaamd. „Alleen dat doel punt, hé. Ik zag hem wel aankomen, maar ik kon op het gladde veld niet voldoende afzetten voor een grote sprong. Maar ik ben toch wel te vreden. Zondag in een competitie wedstrijd werd ik vijfmaal gepas seerd. Maar u weet het, een slechte generale De pas 21 Jaar oude midvoor Grausam was over zijn debuut niet tevreden. „Ik had natuurlijk liever een doelpunt gemaakt. Maar ik kreeg er weinig kansen voor. De Nederlandse verde diging was te goed. Hard, maar eer lijk", vertelde Grausam. Slimme rot Bela Guttmann lachte van oor tot oor. „Een juiste uitslag", beweerde hy met stelligheid, „en ik ben dik tevreden over onze jongens. Zy heb ben hard gewerkt en waren tegen het eind duideiyk sterker dan de Ne derlanders. Op onze vraag, of daar aan het uitvallen van Bergholtz en Kruiver niet vreemd was. riposteerde de oude, slimme voetbalrot op de hem eigen gevatte wyze. „Misschien, maar er stonden tot de laatste mi nuut toch elf spelers in het veld. Die biyven gevaariyk tot het laat ste ogenblik. En vooral Neder landers zei de man, wiens pres tige onder de dreigende aanvallen van oranje, vaak wankelde, soms leek te bezwyken, maar tenslotte toch ongedeerd bleef vrywel onmogelijk maakte, met een penalty te bestraffen. „Het leek al lemaal erger dan het was. Ik heb zelf ook gespeeld en ik weet daar om, dat dergelyke dingen o zo ge- makkeiyk voor kunnen komen". De 44-jarige sportleraar uit Praag had het een goede wedstryd gevonden. „Die nummer zeven van u, wat een voetballer", prees hy. Bennie Mul ler had wel zeer veel indruk op de Tsjech gemaakt, evenals trouwens Bergholtz en Kruiver. Het feit, dat Juist deze laatste twee in de tweede helft geblesseerd waren geraakt, be schouwde Fencl als louter toeval. „Er werd soms wel eens wat te hard ge speeld. maar dat kwam hoofdzakehjk door het gladde veld", was zijn me ning. Wel nee... „Een strafschop voor zo'n over treding? Nee, dan moet er wel Iets ergers gebeuren". De Tsjechische scheidsrechter Milan Fencl had er geen moment aan gedacht om de overtreding van linkshalf Skocik, die midvoor Kruiver het verder spelen Overtreding van artikel 12 Scheidsrechter Joop Martens, die nog duideiyk veel last heeft van zün vorige week by de ont moeting Sportclub Enschede DWS opgelopen spierscheuring, was het lang niet eens met de veelbesprokende indirecte vrye trap van arbiter Milan Fencl. De Tsjech bestrafte de ruwe actie waarmee kanthalf Skocik in de 24ste minuut na de rust Piet Kruiver in het penalty- gebied ten val bracht met een indirecte vrye trap, alle protes ten van spelers en toeschouwers ten spyt. „Het was 'n strafschop, daar aan is geen twyfel. Een overtre ding van artikel 12 (het opzet telijk doen vallen van een te genstander) was het en de straf daarop is een directe vrye schop. Dus in het strafschopgebied een penalty", luidde zyn commen taar in de catacomben van het Olympisch Stadion.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7