VOOR KONINKLIJK GEZIN GEEN VRIJ WEEKEINDE WARME ONTVANGST Mexico maakt een onvergetelijke indruk STAKERS OP DE ZWARTE LIJST Mexicanen zijn verbaasd Onvermoeibare vorstin bekeek Maya-cultuur MINISTER LUNS: Prinses Irene spoedig terug in ons land? Woonwijk van 31000personen tussen Gouda en Waddinxveen Veertig katten bevuilden bovenwoning MAC. ARTHUR BEGRAVEN De Nederlandse vijfdaagse werkweek is blijkbaar niet van toe tsing op het staatsbezoek van de koninklijke familie aan Mexico, want Koningin Juliana. Prins Bernhard en prinses Beatrix hebben met zaterdag en gisteren geenszins kalmer aan gedaan. Onze torstin schijnt geen behoefte te hebben aan rust. Zij geniet onop houdelijk van het vele schoons dat Mexico te bieden heeft. Het wijkt of zij zich in dit zonnige land wat van haar zorgen verlicht it'oe/£. De Mexicanen zijn verbaasd over haar uithoudingsvermogen jen zij wekt bewondering om haar grote eenvoud. Het staatsbezoek Wijkt heel veel een onbezorgde vakantiereis van de koninklijke fa milie. Terwijl minister Luns zaterdag een persconferentie gaf, 5 Bernhard, wiens nauwe betrek - tingen met de Nederlandse strijd- ichten bekend zijn, de Militaire tdemie bezocht, vertoefde de Ko- .tgin in de universiteitsstad in texico City. Die universiteit van Mexico, de oudste van Latijns Ame- i en toch de modernste, is iets .Zij dateert van 1551 en is eeuwen daarna .herbouwd" tot i spectaculaire stad van tachtig touwen. Van 1950 tot 1954 hebben •veer tienduizend arbeiders aan gigantische project gewerkt. Het iplex, dat 50 miljoen dollar heeft en 78.000 studenten herbergt, j ontworpen door 150 architecten, jenieurs en kunstenaars. F De Koningin en de Prinses werden 1 het centrum van de universiteits- 1 ontvangen, in een van de opval- Iste gebouwen: een twaalf verdie- ;en hoge bibliotheek, waarvan de nloze buitenmuren gekleurde mo- aieken laten zien, die de tijd vóór e Spaanse verovering uitbeelden. De or van de universiteit schonk de ^oningin en de Prinses boeken over •dendaagse Mexicaanse schilders, lederdrachten en schetsen van kun- tenaars. Oranje boot Na de bezichtiging van de indruk- ekkende gebouwen, was er een eine ceremonie in de presndentiële adentie Los Pinos, waar op een s een oranje plastiek motorboot s geplaats. Dit was één van de vier boten, die aan de directeur van het lepartement van Agrarische Zaken Kolonisatie werden aangeboden, het kolonisatie-project in het woud van de tropische staat Ti pec he. Prins Bernhard zei in een te toespraak, dat zün echtgenote i hijzelf, bekend met de problemen i land dat aan de zee moet wor- ïen onttrokken, ook zo goed de moei- heden begrepen van hen die land inttrekken aan de wildernis. De bo- zullen op de rivier de Candelario den benut voor personenvervoer len de hieraan gelegen nederret- ingen. „Mosselman" Koningin Juliana heeft ook een kijkje genomen in een der woon- "ken van Mexico-City, die door het [exicaanse Instituut voor Sociale :erheid zijn gebouwd. Deze onge- sr twintigduizend inwoners tellende ik was versierd met Mexicaanse en irlandse kleuren. Duizenden men- waren op de been om de Konin- met haar dochter en de echtge note van de Mexicaanse president toe te juichen. I Nadat het gezelschap een der ponhuizen had bezichtigd, begaf ten zich naar een grote tribune, duizenden kinderen met vlaggetjes zwaaiden en confetti oierpen. Van de tribune af volgde iet gezelschap een uitvoering van Mexicaanse zang, dans en muziek, op één nummer na: in het Neder lands werd „De Mosselman, die woont in Scheveningen" gezon gen. Koningen en Prinses ontvin gen weer talrijke fraaie geschen ken. De zondag was voor de hoge be zoekers al evenmin een rustdag. Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix woonden 's morgens de dienst bij in de evangelische kerk in Mexico City. Daarna vertrok Prins Bernhard naar Quintana Roo om daar de eerste steen te leggen voor een suikerfabriek die door Werkspoor zal worden gebouwd. Maya-cultuur Koningin Juliana en prinses Bea trix vertrokken met de Fokker- Friendship „Insurgente" (wat op standeling betekent» naar Merida, drie uur vliegen van de Mexicaanse hoofdstad. Tachtig kilometer hier vandaan, in Uxmal bevinden zich overblijfselen van de oude Indiaanse cultuur der Maya's, die behoren tot een stad die gebouwd moet zijn om- streekt het jaar 1000. Het was in Uxmal veel warmer dan in Mexico City en daarom reisden de koninklijke gasten met hun gevolg in een Iuchtgekoelde autobus. De Koningin, bewonderde de Maya-tem pels. pyramiden, binnenhoven, beeld houwwerken en muurschilderingen. Haar onvermoeibaarheid in de hitte verwonderde de Mixicanen, maar niet minister Luns. „Ik heb de Koningin wel eens bU 45 graden zien klaute ren", zei hjj. De Koningin liep maar, bekeek maar en genoot. Prinses Beatrix kwam wat achteraan, druk allerlei momenten op de filmband vastleg gend. Het legertje fotografen schoot ook tal van plaatjes. Journalisten: omzwermden de onverwoestbare wandelaars. Maar de Koningin wilde ongehinderd rondkijken. Ze was hooguit tien minuten bij de Maya- monumenten aanwezig toen de claxon van de autobus voor de pers loeide. Weer ruïnes... Dit betekende voor de journalisten en fotografen dat de terugreis al zou worden begonnen, terwijl de rond gang van de Koningin nauwelijks was begonnen. Tenminste, als men niet de kans wilde lopen te voet on der de tropenzon naar Merida te gaan. Daar had niemand zin in, en ontstemd stapte men in de pers-bus. Hoe de rondleiding verder verliep valt dan ook niet te vermelden. Maar ja, vandaag staan weer ruïnes op bet koninklijke programma „De bijzonder warme ontvangst door het Mexicaanse volk en de vele be wijzen van vriendschap die de Ko ningin hier heeft ondervonden heb ben een onvergetelijke indruk op haar gemaakt. Ook Prins Bern hard, die Mexico toch zo goed kent en die altijd zegt, dat na Nederland Mexico de eerste plaats ln zijn hart inneemt, is overweldigd door het hartelijk betoon". Dit zei zaterdag minister Luns tijdens een persconferentie in Mexico City. „Ikzelf ben zeer onder de indruk van de enorme vooruitgang in vijf jaren tjjds. Want ik was het laatst hier in 1959", zei hij. Over de Mexicaans-Nederlandse be trekkingen zei de minister, dat er Prinses Irene wordt in Frankrijk bewaakt door twee Nederlandse re chercheurs. die in allerijl bij haar vertrek vorige week in dienst moesten treden. Eén van de twee heeft nog niet eens de tijd gekregen zijn koffers te pakken, hetgeen erop wijst, dat de recherche pas op het laatste moment het besluit heeft genomen mee naar Parijs te gaan. Of deze rechercheurs ook zijn meegegaan naar de nieuwe verblijfplaats van de prinses, is niet bekend. Vast staat in ieder geval, dat zij niet in Soestdijk zijn teruggekeerd. Of de prinses vandaag thuis zal ko men, is evenmin vast te stellen. Be voegde Instanties wensen geen in lichtingen te geven over Prinses Irene. Het paleis heeft thans geen prin sessen binnen zijn muren: Prinses Christine logeert bij een vriendinne tje in Baarn. Prinses Margriet is van morgen weer naar Leiden terugge keerd. (Van onze Haagse correspondent) Gedeputeerde Staten van Zuid- ver geen enkel punt van wrijving tus sen beide landen bestond en dat him gedachtengang aangaande de Holland hebben goedkeuring internationale politiek parallel liep. leend aan de veelomvattende plan' nen van Waddinxveen en Gouda, waardoor tussen deze plaatsen een woonwijk van ongeveer 31.000 perso nen zal ontstaan. Rood China De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken zei over de handels betrekkingen met rood-China, dat op het ogenblik een grote Neder landse particuliere missie op weg is naar communistisch China om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden voor de Nederlandse handel met dit land. Nederland is geen voorstander van een boycot van communistisch China, maar wel dient het vraagstuk van de handel met dit land met de nodige omzichtigheid te worden benaderd. Niettemin, verklaarde minister Luns, is de handel van Nederland met communistisch China de laat ste vier jaar verdubbeld. De plannen hebben betrekking op de Waddinxveense gronden „Bloe- mendaal", die aan de Goudse kant van de Rijksweg Den Haag—Utrecht liggen. De gemeente Waddinxveen heeft de (door Gouda opgestelde) uit breidingsplannen „Bloemendaal I en II" bU Gedeputeerde Staten In gediend. met het oogmerk de betrok ken gebieden na goedkeuring over te dragen aan Gouda, welke plaats dan voor de realisering zal zorgdragen. Aan een derde plan, dat voor een industrieterrein ten westen van Gou da, begrensd door de Gouwe, Rijks weg en spoorlijn, is slechts gedeel telijke goedkeuring verleend. Drie aannemingsbedrijven uit Amsterdam en omgeving hebben lijsten met namen en adressen van stakende werknemers gezonden aan de raad van de samenwerkende patroonsverenigingen in de bouwbedrijven in Amsterdam. Deze lijsten zijn ook gepubliceerd in twee bladen .te weten Bouwbelangen en Cobouw en gestuurd naar alle bouwbedrijven en naar het Gewestelijk Arbeidsbureau voor het gebied waar de stakers wonen. De bouwbedrijven melden de na- men van stakers in het raam van hun streven de nieuwe CA.O. Juist toe te passen en stipt na te leven. Ze willen door bekendmaking van de namen, dat de stakers bü andere bouwbedrijven gaan werken. De drie aannemingsbedrijven hebben 132 namen bekendgemaakt. Aan de leden van de samenwer kende patroonsverenigingen zijn richtlijnen gegeven voor de naleving van de nieuwe C.A.O. De patroons weten aan de hand van deze aan wijzingen wat hun bij de staking te doen staan. De minister van Sociale Zaken heeft opdracht gegeven de looncon- troledienst met bekwame spoed in te zetten. De controle is inmiddels met voortvarendheid begonen, zo wordt nog in de richtlijnen meegedeeld. mPrinses Beatrix had grote be- uw! lan9stelling voor de prille jeugd i in een kindertehuis in Mexico City. Die belangstelling werd kennelijk niet volledig geretour neerd. (Van onze Groningse correspondent). Daar de buren bezorgd werden over het welzijn van de bewoon ster van een bovenhuis aan de Sint Jacobstraat in Leeuwarden, die ze al een paar dagen niet had den gezien, alarmeerden zij de politie en de dierenbescherming De bewoonster ivas namelijk in het bezit van „twee katjes", zoals ze zelf beweerde. De omwonenden vermoedden echter allang, dat het er zeker tien waren. Toen enige politicmannen de deur van het bovenhuis hadden geforceerd, kwamen er niet min der dan veertig katten de trap af naar beneden. De ontzettende stank, die uit het huis kwam, dreef de politie en de mannen van de dierenbescherming eerst terug. De toestand, die zij bij een hernieuwde poging het huis bin nen te komen aantroffen, was onbeschrijflijk. De uitwerpselen lagen centi meters dik op de vloeren. Het di- vanbed van de vrouw leek een eiland in een zee van uitwerpse len. Bij nader onderzoek bleek, dat de vrouw zich reeds vrijdag op eigen initiatief in een psychia trische inrichting in Franeker had laten opnemen. In deze in richting wordt ook reeds haar on gehuwde zoon verpleegd. De echt genoot van de vrouw is vorig jaar overleden. De poesen werden vandaag door een dierenarts onderzocht. Het ligt in de bedoeling ze op te nemen in het asiel. Terwijl negentien saluutschoten werden afgevuurd en de Last Post werd geblazen is zaterdag het stof felijk overschot van generaal Mac- Arthur in het Mac-Arthur-gedenkte- ken in Norfolk, in de Amerikaanse staat Virginia, ter aarde besteld. De generaal, die vorige week op 84-jarige leeftijd in Washington is overleden, had ook op de Arlington- begraafplaats in Washington begra ven kunnen worden, doch hü had verzocht in de geboorteplaats van zün moeder te worden begraven. President Johnson werd bij de plechtigheid vertegenwoordigd door de minister van Justitie. Robert Ken nedy. Ook was een aantal oorlogska meraden van de generaal aanwezig. Bloedige strijd in Zuid-Vietnam In Zuid-Vietnam hebben twee ba taljons V ietcong- rebellen de stad Kien Long ongeveer 200 kilometer ten zuidwesten van Saigon aange vallen en korte t-üd bezet. Een batal jon parachutisten werd naar Kien Long gezonden om de communisten te verdreven. Ook werden troepen aangevoerd met helikopters van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens officiële cüfers werden aan regeringszüde 44 personen, onder wie tien burgers, gedood, dertig gewond en twintig als vermist opgegeven. Er zouden zich enige Amerikanen onder de slachtoffers bevinden. Zeker dertig opstandelingen werden gedood. Vol gens militaire kringen is het aantal doden en gewonden echter veel groter. De rebellen voerden op hun terug tocht slachtoffers met zich mee. Onvermoeid ondergaan Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix het overwel digend enthousiasme waarmee de Mexicanen hun bezoek aan hun land begeleiden. Deze fo to's geven enkele beelden van de prettige sfeer welke alle manifes taties tijdens dit officiële bezoek omringt en die getuigt van de waardering welke men over en weer koestert. Boven een koele dronk van de Koningin in gezelschap van de echtgenote van president Ma- teos, een verfrissing die wel no dig was na het beklimmen van vele piramiedetrappen in het warme weer. Daaronder een op name van Prinses Beatrix, ge tooid met een tulbandhoed. bij haar bezoek aan San Juan Teo- tinuacon. Vervolgens de aankomst van de Koningin bij het stadhuis van Mexico City, waar haar het ere burgerschap en de sleutels van de stad werd aangeboden. Zij werd het stadhuis onder een re gen van confetti binnengeleid door burgemeester E. Uruchur- tu. In het midden Prins Bern hard en Prinses Beatrix, rechts op de achtergrond minister Luns Tenslotte de onderste foto: Prinses Beatrix ontvangt een geschenk bij haar bezoek aan een kindercrèche. .Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 april 1964 Derde blad no. 31233

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5