JOSEPH GUY kunst kAleiöoscgqp Intree cis. D. Kenning in Noordwijk aan Zee eyermans Hagenaars Uitkomst door gevoelig gespeeld C.H.-jongeren willen meer samenwerking Nog f 50.000 nodig voor Noorderhem Verweving van misère en fantasie Nog gevechten FRANSE COGNAC „Contour 1964" geopend in Z.-Celebes Blijdschap in hetv. gemeente Bristol-beker voor Naarden Sportsplintera W ereldrecords in Blackpool Wielernieuws LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG IS APRIL 1964 .99 yan onze Haagse correspondent) jaterdagavond heeft de Haagsche medie een reprise verzorgd van rman Heyermans' „Uitkomst", het (I van droom en leven, dat vorig al in Eric van Ingens regie als derlandse toneelmanifestatie in Holland Festival ging. Steenber- c.s. namen „Uitkomst" op om er jende week ons toneel in het Pa ge Theatre des Nations weer eens e te kunnen vertegenwoordigen, t zal een voorstelling zijn waar- te men eer inlegt. De verweving van sociale misère ongebreidelde fantasie werd zo E begrip tot stand gebracht, dat aandoenlijk toneelwerk rijpte. Uitkomst" is een wonderlijk t De opzet, de verhouding van taferelen tot elkaar, lijkt op het ste gezicht tot weinig te kunnen len, maar het tintelend leven dat rermans ent op een twijfelachtige ergrond blijkt zonder meer vol lende voor toneel van allure. bijna geheel ontbreken van ie in dit spel roep onmiddellijk echows „De Kersentuin" voor de st, tragedie van de onmacht der stocratie, die onbeweeglijk de tijd gs zich voelt stormen. Een kli- at vol sfeer in staat de actie corn et te vervangen. In „Uitkomst" lat niet anders. In een volkomen engesteld milieu is de oudere ge- at ie der arbeidersklasse bijna jthisch getekend. Bij de jongeren Telt echter een heftig protest, dat geen uitweg vindt. Ook hier is dus de klok die de (negatieve) reging van de dramatische han- Ing bepaalt. Het is interessant ten hoe los van elkaar gelykgerich- artistieke concepties konden ont- EL )e ten dode opgeschreven Jantje zyn ziekbed is met een prachtig voor contrast door Heyermans de spil van het stuk gemaakt, n vlucht in de illusies, de manier arop dit knaapje ontoegankelijk is ir de hem omringende sociale el- de, voert naar een ongemeen zui- protest van Heyermans. Haagsche Comedie heeft Van Ingens al eerder geroemde ie van „Uitkomst" een even poëti- ie als touchante voorstellingen ge ren. Naar de eisen van de tjjd werd verhaal van het kruiersgezin Ba- los gemaakt van het naturalis- der eeuwwisseling. De stilering Lakt Heyermans juist voor deze weer genietbaar en meer dan Het enige nadeel van dit procé- (en in dit geval van Van Ingens is dat de functie van de twee len der opstandige kinderen zwak- is gaan klinken. Een werkzame instelling in een klimaat van pas- iteit is aldus goeddeels verloren pun. Jules Royaards wist in de rol van de kinderlijke onbevangen- jd mee te geven van een knaapje met overgave opgaat in koorts- itige visioenen. Tegenover de on- reidelde mogelijkheden, die de »m hem verschafte stond geestig Drgette Hagedoorns uitbeelding de Zwaan, die sierlijk, nuchter een beetje knorrig Jantje aan strak lijntje van zeer wereldse faiteit hield. D« prachtige toneelaankleding van Advertentie ORIGINELE HOLLANDSE PRIJS Wim Vesseur maakte dat de voor stelling in het belangrijke gedeelte voor de pauze meer dan letterlijk van de grond kwam. Ida Wasserman schetste met de genuanceerde middelen waarover zij beschikt de moeder van de zieke jon gen, een lieve, door leed getekende vrouw. Frans van der Lingen speel de met neerslachtige gelatenheid de vader, de kinderen (door Sonja Brill en Jules Croiset) werden met een nauwelijks ingehouden verzet goed gespeeld, afgezien van het eerder ge noemd bezwaar. Bob de Lange ging als een clowseske buurman, het zon netje in huis, net niet te ver in het karikaturiseren, wat wel enigszins het geval was met Coen Flink, die de bakker te luidruchtig gestalte gaf. De overige rollen bleken goed afge stemd. Nationaal Ballet voert bekroonde libretti öp Het Nationaal Ballet geeft op zaterdagmiddag 18 april in Carré in Amsterdam een voorstelling waarop vier der zes bekroonde libretti van de door het ballet uitgeschreven prijsvraag worden uitgevoerd. Ook vindt deze middag de prijsuitreiking plaats. Uitgevoerd worden: „De audi tie", libretto van Vera Whistler uit Oosterbeek, choreografie Robert Fisher en Slmon André, muziek Pro- kowjew; „De Spiegel", libretto van Lennaert Nijgh uit Heemstede, cho reografie Sonia Gaskell, muziek Wi- told Lutoslawski; „Da Capo", libret to van Mirjam Koen uit Eemnes (le prijs), choreografie Karei Shook, mu- z'ek Kees Bladergroen, decor Toer van Schayk, kostuums Billy Wilson; „Cumuleren", libretto van Jacques Vriens uit Amsterdam, bewerking Robert Kaesen en Ger v. Leeuwen, muziek elektronische muziek van Henk Badings, decor en kostuums Jan Beutener, projectie Ger van Leeuwen, teksten gesproken door Will van Seist. Dit programma zal op 15 mei wor den uitgevoerd in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage. In dit programma treedt Sonia Gaskell voor het eerst sinds lange tijd weer als choreografe naar voren, terwijl de dansers Robert Fisher en Simon André met „De auditie" hun debuut als choreografen maken. Reeks cursussen in Méridon In het Frans-Nederlandse volksho geschoolcentrum kasteel Méridon te Clievreuse in Frankrijk worden in het komende zomerseizoen cursussen gehouden over de volgende onder werpen: 9 tot 16 mei film; 6 tot 13 juni Franse klassieke muziek; 18 tot 25 juli Nederlandse en Franse schil derkunst; 26 juli tot 1 augustus Frankrijk; 1 tot 15 augustus vakan tiecursus voor jongeren; 5 tot 12 september ontmoeting tussen Fran sen, Nederlanders en plattelands vrouwen uit Norfolk (Engeland). Het Nederlandse secretariaat voor Méridon is gevestigd in de volks hogeschool te Bergen (N.-H.). Russische trawler gezonken Hedenmorgen vroeg is ter hoogte van Falsterbo, in het zuidwesten van Zweden, een Russische treiler ge zonken, na in aanvaring te zUn ge weest met het 1260 ton metende Deense fregat „Esbern Share". De gehele bemanning van 23 koppen van het Russische schip werd door de „Esbern Share" aan boord geno men; een van hen was gewond. Het Deense schip kreeg een lek aan de boeg, doch kon op eigen kracht de reis naar Kopenhagen voortzetten. PER I HELE FLES (Van onze Haagse correspondent) Van de C.H.U. mag worden ver wacht, dat ztf zich voortdurend over de politieke verdeeldheid tussen de protestanten zal bezinnen. „Wan neer in dit verband van CH-zyde be paalde initiatieven zouden kunnen worden genomen, zou ik dat zeker toejuichen". Dit zeide de voorzitter van de federatie van C.H.-jongeren- groepen, de heer J. Baarda, zaterdag op de algemene ledenvergadering in Hattem. De heer Baaxda meende, dat de A.R- en C.H.-jongeren er goed aan zullen doen de samenwerking, die zij reeds kennen voort te zetten en waar mogelijk te verstevigen, maar dan met eigen politieke visie en eigen princi piële inbreng. Hij sprak er zijn blijd schap over uit, dat beide jongeren organisaties hebben gesloten zater dag a.s. gezamenlijk een conferentie te houden over het onderwerp „De houding van de protestant in de politiek". Aan deze conferentie zal worden deelgenomen door jonge pro testanten uit confessionele en niet- confessionele partijen. Gereserveerd De voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beumnk. die eveneens het woord voerde, toonde zich meer ge reserveerd over toenadering tot de A.R.P. „Mij voor ogen houdende dat juist de jeugd zo'n afkeer heeft van compromissenpolitiek, wil ik eens in alle duidelijkheid zeggen dat samen gaan van A.R. en .CH. of vorming van een Nederlands C.D.U. nog veel 'meer compromissen met zich mee zal brengen. Ik ben van mening, dat dit niet alleen veel ouderen, maar ook veel jongeren niet zou bevallen". Mr. Beernink noemde in zijn be toog enkele karakteristieke eigen schappen van de C.H.U.onder meer ,.ae spreekwoordelijk geworden Chris- telUk-Historische trouw", het vrij heidsbegrip, het gouvernementele karakter van de Unie en haar open heid naar alle kanten van het volks leven. Expositie over Tagore in Gouda De ambassadeur van India, de £(er Rajkumar Raghunath Sinha, zaterdagavond in het Christe- (ïk lyceum aan de Heemskerkstraat 10 Gouda een tentoonstelling ge- JWnd, die is gewijd aan de Indiase filter en wijsgeer Rabindranath lagore. De expositie, die wordt gehouden wider auspiciën van de vereniging -Onnash" omvat reprodukties van itiiilderijen en manuscripten van Tagore en foto's van de dichter en ïan Santiniketan. Ook maakt een wilectie van meer dan zestig boeken 'gedichtenbundels, toneelstukken, ro- fans, essays etc.) in de Engelse ver- taiing deel uit van de tentoonstel- die tot vrijdag duurt. In aanwezigheid van verscheide ne genodigden onder wie tal van exposerende kunstenaars is zaterdag middag in museum „Het Prinsenhof" te Delft de salon „Contour 1964" ge opend door de heer R. W. D. Oxe- naar, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo. „Contour" die tot 11 mei duurt, is georganiseerd door de kring Vereniging voor scho ne kunsten te Delft en wordt thans voor de dertiende maal gehouden. De expositie omvat schilderijen, grafiek, beeldhouwwerk en keramiek, dat werk is uitgezocht door een advies commissie, die dit jaar bestond uit de heren ir. A. S. Galis, voorzitter van de kring, M. J. M. van Beek, C. Doelman dr. R. A. G. Mooren, R. E. Fenning drs. H. Redeker en G. L. A. de Brauwere, secretaris. Dit jaar is de nadruk gelegd op het non-figuratieve in de beeldende kunst. Er nemen 48 kunstenaars aan deel. Geen fusie" 99 Die openheid houdt ook in, dat men zal openstaan voor samenwer king met anderen. „Samenwerking" zo vervolgde mr. Beernink, ,Is iets anders dan fusie. Wanneer de CHU een fusie zou aangaan met een andere party zou dat beteke nen, dat de Unie zou verdwijnen. Het eigene van onze Unie. haar ei gen plaats in ons volksleven, haar eigen uniekarakter doen my zeggen, dat wU onder de huidige omstandig heden onverstandig zouden hande len als wij de Unie zouden doen opgaan in een groter verband. Voor samenwerking met anderen en dan vooral met degenen, die ons geeste lijk het naast staan, moeten wy ech ter altijd een open oog houden". Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft in Djakarta meege deeld dat in Zuid-Celebes nog steeds wordt gevochten. Hij zei, dat para chutisten uit Djakarta naar het eiland zijn vervoerd doch dat zij nog niet in het opstandige gebied z\jn afgeworpen. De woordvoerder zei niet over ge gevens inzake het aantal slachtoffers te beschikken. Zaterdag had luite nant-generaal Ahmad Jani, stafchef van het Indones sche leger, verklaard, dat de rebellen onder lu: tenant-kolo nel Andi Selle Mattola 250 man had den verloren toen zij vorige week zondag de plaatselijke legercomman dant, kolonel Joesoef, in een hinder laag wilden laten lopen. Deze hin derlaag, nabij Makassar, had de op stand doen ontbranden. Volgens An tara had Jani gezegd dat de volledige kracht van het Indonesische leger zal worden gebruikt om de opstandelin gen te vernietigen. Volgens het persbureau Antara heeft de politie in Oost-Sumatra za terdag zeven personen gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd een tegen de regering gerichte actie te hebben gevoerd. In Koeala Loempoer zei de waar nemende eerste-minicter van Malei sië, Abdoel Razak, dat de moeilijk heden op Celebes het bewijs leveren dat de Indonesiërs „genoeg hebben" van president Soekarno. Hij noemde de opstand „Gods straf voor de wijze waarop Soekarno met kwellingen en bedreigingen Maleisië tracht te ver nietigen". Pers(on) vrijheid in Indonesië De correspondent van het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek Robert 'McCabe, die gisteren in Djakarta werd gearresteerd, zou vandaag wor den vrijgelaten. Dit heeft president Soekarno de ambassadeur van de Ver. enigde Staten in Djakarta, Jones, laten weten. De journalist was zon dag door militaire politie uit zijn hotel gehaald. De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken heeft intussen verklaard, dat de Ameri kaan was gearresteerd omdat hij in zijn artikelen aanvallen van Indo- nesiëers op buitenlanders en buiten landse eigendommen had voorspeld. President Soekarno, die vandaag een massabijeenkomst op het Mer- dekaplein in Djakarta toesprak, waarschuwde zijn toehoorders aan het slot van zyn rede zich er niet toe te laten verleiden buitenlandse ambassades aan te vallen. Johnny Halliday veroordeeld De politierechter in Parijs heeft de Franse zanger Johnny Halliday ver oordeeld tot een geldboete van 750 franken. De zanger had op 18 januari een 16-jarige jongen mishandeld in de Olympia-haJ te Parijs. Johnny Halliday moest ook op verzoek van de vader van de mishandelde jongen een symbolische schadevergoeding van één frank betalen. Het was gisteren een blijde dag voor de hervormde gemeente van Noordwyk aan Zee. De vacature, ont staan door het met' emeritaat gaan van Ds. N. J. Cupédo, werd name lijk vervuld door de komst van Ds. D. Keuning uit Blokzijl. In de mor gendienst bevestigde ds. YV. Hoekstra de nieuwe predikant met een preek over Johannes 10 vers 11 ,,Ik ben de Goede Herder", 's Middags deed ds. Keuning zyn intrede, welke on der meer werd bijgewoond door afgevaardigden van de classis Lei den, de ring Bollenstreek .vertegen woordigers van de plaatselijke Ge reformeerde- en Rooms-Katholieke Kerken, leden van het gemeentebe- Exclusief verkrijgbaar bi) de kapper Detailhandel in vis met volkshogeschool een dag in IJmuiden De jaarlijkse volkshogeschoolbij - eenkomst voor de visdetailhandel wordt dit jaar in IJmuiden gehouden. De reden hiervan is, dat het bakken van vis In het centrum van de be langstelling wordt geplaatst. Het In stituut voor Visserijprodukten TNO heeft het onderzoek visbakken afge sloten en zal daarover een voordracht met demonstraties houden. Deze de monstraties kunnen het best in het instituut worden gegeven. Als datum is gekozen maandag 27 april. In de morgenbijeenkomst, die wordt gehouden in de bovenzaal van hotel Royal", zal de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten, drs. D. J. van Dijk, zijn visie ge ven op de toekomstmogelijkheden voor de visdetailhandel. De heer L. Cohen, secretaris van de Commissie Visdetailhandel, zal zich met de deel nemers afvragen of er wel voldoende jonge huisvrouwen in de viswinkel komen. Het vorig jaar heeft de heer Keus het weken van haring besproken. Voor dit voor de vishandel zo belang rijke onderwerp heeft TNO eveneens een onderzoek verricht. De resultaten daarvan zullen worden besproken door de heer H. Houwing van het In stituut voor Visserijprodukten TNO stuur, collega's van ds. Keuning en een deputatie uit Blokzijl, de vorige gemeente van de predikant. Ds. Keuning aanvaardde zijn ambtswerk in Noordwijk aan Zee met de woorden van de apostel Paulus in Fijippenzen 3 vers 10 en 11: ,Dit I alles om hem te kennen en de kracht Zijner opstanding en de gemeenschap aan Zijn lijden of ik aan Zijn dood gelykvorming wordende, zou mogen I komen tot de opstanding uit de do- I den". In zijn intreepreek legde ds. Keu- i ning de nadruk erop, dat deze op roep van Paulus niet alleen de Filip- penzen raakt maar ook tot ons is gericht. De apostel verzet zich tegen leden der gemeente, die van mening varen, dat de besnijdenis en andere joodse ceremoniën noodzakelijk wa ren. Dergelijke gedachten staan niet zover van ons af. Ook wy willen vaak elkander binden aan een be paalde keuze van een politieke par tij, een bepaalde school of een be paalde manier van zondagsviering. Deze dingen, zei hij, zijn wel van belang, doch als men zich daarop vastlegt, poogt men zichzelf te recht- \aardigen. Voor Paulus waren der gelijke dingen vuilnis geworden. Het ging er hem om Christus te kennen. In Gods oog beteken wy niets, maar door Christus mogen wij leven uit de kracht van zyn opstanding. De ze kracht heeft de dood vernietigd en stelt ons in staat een nieuw le ven te beginnen. Gemeenschap hebben aan zyn lij den doet pyn. Het betekent zelfver loochening en tegen bepaalde din gen „neen" 'zeggen. Het kan ook leed van buitenaf zijn, het martelaar schap, maar bovenal het niet ,ja" zeggen tegen de Heer. Eerst bij dit ja komen wij met Paulus tot de op standing uit de doden zoals hij zelf zegt: .Ik jaag naar het doel met als einde de opstanding. Na de dienst werd ds. Keuning toegesproken door burgemeester Mr. G. F. W. van Berckel, die de nieuwe predikant verzocht de overheid van Noordwyk in het gebed te blijven gedenken. Ds. J. van Dok riep hem een welkom toe in de classis, ds. A. Smits deed hetzelfde namens de ring en ouderling A. Plug vertolkte de ge voelens van kerkeraad en gemeen te. In opdracht van de gemeente bedrijven voor gas. water en elektriciteit in Katwijk werd za terdag .even ten westen van de in aanbouw zijnde brug over het Uitwateringskanaal. door de N.V. HANAB te Valkenburg (Z-H) een zinker gelegd voor de gas- en watervoorziening van de woonwijk Hoornespolder. Op het ogenblik wordt deze wijk nog van gas en water voor zien via de leidingen langs de binnensluis, doch de capaciteit hiervan is niet groot genoeg om te zijner tijd alle woningen te kunnen bedienen. Voor dit werk werd vrij veel zwaar materiaal aangevoerd, zodat het plaatsen van de zinker een spectaculaire aanblik bood. Vele inwoners maakten dan ook van de vrije zaterdag ge bruik om een kijkje te gaan ne men. De foto werd gemaakt op het ogenblik dat de zinker op enige dekschuiten op de plaats van bestemming was gebracht en werd klaargemaakt om in de tevoren gebaggerde sleuf te worden neergelaten. Het werk werd in het weekeinde uitge voerd om zo weinig mogelijk hinder voor het scheepvaartver keer te veroorzaken. (Foto L.D. J. van Duyn'Katwijk a/Z.) Daling werkloosheid in de bollenstreek In maart 1964 is het aantal werk lozen in de Duin- en Bollenstreek aanmerkelijk gedaald en wel van 296 per eind februari tot 162 per eind maart. Deze daling is een gevolg van seizoenomstandigheden in de agra rische sector en de daling zou onge twijfeld nog groter zijn indien de weersomstandigheden gunstiger wa ren geweest. Door beëindiging van de pakkeryen in de bloembollenbe- drijven nam het aanbod van bollen- paksters toe; in de sector horecabe drijven was sprake van vermindering van het aantal ingeschrevenen. In de verschillende sectoren ston den de volgende aantallen ingeschre ven: mannen: land- en tuinbouw 51; visserij 49. handels- en kantoorbe dienden 12, los personeel 15, gehandi capten 22. overigen 22; voorts ston den 36 ongehuwde en 41 gehuwde vrouwen ingeschreven. Jaarvergadering Braassemermeer ZWEMMEN 99 Op de rekening 1963 van de w.v. Braassemermeer staat de eerste uit- gavepost voor de jachthaven aan de Noorderhem. Het is een bedrag van f 843, waarvan f 274 voor de benodig de vergunningen voor Rynland en f 569 voor grondonderzoek bij de Noorderhem. De vereniging moest vo rig jaar met de werkzaamheden zyn begonnen om aanspraak te kunnen maken op de bydragen van O.K. en W. Thans is het zover, dat alle vergunningen worden verleend, indien de vereniging zorgt, dat de laatste f 50.000, benodigd om de be groting vol te maken, er komen. Dat was het zwaartepunt van de jaarvergadering, welke zaterdag avond in „De Woelige Baren" in Roelofsarendsveen onder voorzitter schap van de heer C. Boekei werd gehouden en die vrij druk bezocht werd in vergelijking tot voorgaande jaren. De leden der kascommissie drongen aan op een bijzondere alge mene vergadering teneinde het gehele Noorderhemplan nu eens grondig op poten te zetten. Gevraagd werd dit plan in een stichting onder te brengen met een eigen bestuur en eigen boekhouding. De secretaris, de heer P. H. Verdel, deelde mede, dat men op het ogenblik nog niet verder is gekomen dan het lossen van wat grond. Administratief is de zaak klaar, maar men wacht op het laatst benodigde bedrag. De penningmeester, de heer E. R. Behrend, voegde hieraan toe. dat de aanvankelijke begroting door de tijdsduur alweer is overschreden, maar het nu opgezette plan is zoda nig geconstrueerd, dat de vereniging de eerste jaren na de aanleg bijna geen onderhoudskosten zal hebben. De commissie, welke in de vorige jaarvergadering tot taak kreeg zoveel mogelijk ligplaatsen onder de leden aan de man te brengen, zal zich nu in de komende weken belasten met hij bijeenbrengen van een garanti- fonds voor de laatste f 50.000. Wie zich voor een bedrag garant stelt, zal hiervoor een 3% rentende obligatie krijgen. Over vier weken zal in een nieuwe vergadering beslist worden hoe de verdere gang van zaken zal z;jn. Tevens zal dan een voorstel aan de orde komen om de contributie voor 1965 te bepalen. De aftredende bestuursleden, de heren J. N. van der Meer, E. R. Behrend en M. R. van der Veld wer den zonder tegenkandidaten herko zen. Zeventien nieuwe leden werden aangenomen. Het wedstrydprogram voor het komend seizoen werd als volgt vastgesteld: 2526 april: Pri mus inter Pareswedstryden, 11—15 juli Braassemweek, 34 oktober Na- Braassem en tenslotte onderlinge wedstrijden in mei, juni en septem ber. WIELRENNEN Olympia's Tour groter dan ooit Olympia's Tour door Nederland 1964 belooft alle voorgaande edities van deze amateurronde ver te gaan overtreffen. Op het ogenblik hebben zes landen België, Denemarken, Zweden, Polen, Bulgarije en Enge land reeds toegezegd een ploeg te zullen sturen, terwyl de onderhande lingen met West-Duitsland, Austra lië, Nieuw-Zeeland, C'anada en Luxemburg in een ver gevorderd stadium zyn. Wat de Nederlandse afvaardiging betreft, staat de deel name van zes geadopteerde ploegen reeds vast, terwyl er ook weer een jeugdploeg van Olympia zal starten. Als het bestuur van de Amster damse vereniging de financiële moei lijkheden. waarmee men nu nog kampt, te boven kan komen (men hoopt dit te bereiken door de onont beerlijke steun van het bedrijfs leven), is het de bedoeling, dat maxi maal 20 ploegen van zes renners aan de ronde van dit jaar zullen deel nemen. De zwemvereniging Naarden heeft in Eindhoven de Bristolbeker voor een jaar overgenomen van PSV. De wedstrijden leverden enkele verras singen op. De prachtige overwin ning van Winnie van Weerdenburg op de 100 meter vrije slag vóór Adrie Lasterie bijvoorbeeld en de fraaie tyd van Betty Heukels op de 200 meter vrije slag in 2.48.2. Ook het zwemmen van de jonge Vonhoff gaf reden tot optimisme. Hij won de 100 meter vrije slag in de opval lende tijd van 1.001.4. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren: 200 meter vrije slag: 1. Van Lint (PSV). 2.11.0: 200 meter schoolslag: 1. Mensonides <ZIAN> 2.36.6; 100 meter vlinderslag: 1. Bastiaan (Mei-wede) 1.5.1; 100 me ter rugslag heren: 1. Van Dongen (PSV) 1.8.8. Dames: 200 meter schoolslag: 1. Bettv Heukels (PSV) 2 48.2; 100 m. vlinderslag: 1. Adrie Lasterie (Naarden) 1.11.5; 100 meter rug- slag: 1. Ria van Velsen (ZIAN) 1.12.0. De 28-jarige Amerikaan Willie Pastrano heeft zijn wereldtitel bok sen in het halfzwaargewiclit, die hy te New Orleans op het spel zette in een gevecht met de Argentijn Gre- goria Peralta, behouden. Een ern stige wond boven Peralta's linker oog opgelopen in de vierde ronde, was voor de ringarts aanleiding aan het einde van de vijfde ronde in te grypen. De Duitser Heinz Staubach heeft gistermorgen op een parcours in het Kralingse bos in Rotterdam een in ternationale 20 km snelwandelloop gewonnen. De Duisburger noteerde een tijd van 1 uur 37 minuten en 48.6 seconden. Hein Zethof werd in 1.39.08 precies twee minuten bo ven het Nederlandse record van Jan Cijs tweede. Een voortreffelijke prestatie leverde de junior Arie Kos ter (RWV), die met 1.43.24 vijfde werd en daarmee een Nederlands Juniorrecord vestigde. De tweedaagse zweminterland tus sen Groot-Brlttannië en Rusland heeft behalve een 109-94 zege voor de Russen ook een groot aantal re cordverbeteringen opgeleverd. Zowel vrijdag als zaterdag werd in deze te Blackpool gehouden wedstrijd een drietal wereldrecords scherper ge steld. Vier verbeteringen kwamen op naam van Rusland, voor twee zorg den de Britse dames. De benjamin van de Russische ploeg, luisterend naar de omspel- lingsprobleem vragende naam van Galina Prozumenschikova, was zeker de verrassing van deze interland. Het vijftienjarig meisje zwom za terdag een prachtige 220 yards schoolslag, die ze won in 2 min. 47.7 sec., zodat ze zowel het wereldrecord op de 220 yards met 2.50.2 in be zit van de Britse Stella Mitchell als dat op de 200 meter (Karin Beyer. Oost-Duitsland, 2.48.0) ver beterde. Toch zouden ook de Britten op de tweede dag niet zonder nieuw we reldrecord blijven. De dames wissel slag-estafetteploeg bestaande uit Jill Norfolk. Diane Harris, Glenda Phil lips en Sandra Keen zorgde daar voor op de 4 x 110 yards wisselslag, die Groot-Brittannie in 4 min. 43.4 sec. won. Het van 17 september j.l. daterende record van de Oostdultse ploeg (4.44.7) werd daardoor ruim overtroffen. De Zweedse wereldkampioen motorcross Rolf Tibblin heeft glste- I ren de grote prijs van Zwitserland. de eerste race voor het wereldkam pioenschap 1964 motorcross (550 cc), op zijn naam gebracht. HU eindigde met zyn Husqvarna voor de Brit Jeff Smith en zyn landgenoot Sten Lundin. De uitslagen van de wedstryden die zaterdag voor de eredivisie van de volleybalcompetitie werden ge speeld, luiden: Odulphus—Kweek school 3—0; Cito—Olhaco 1—3; Oranje Nassau—Valbovol 3—0; SOS —Tornado 3—0; AMVJ—SFC 3—0; DESLibanon 2—3. Na spannende stryd is de ont moeting tussen de A-teams van Ita lië en Tsjecho-Slowakye. zaterdag te Florence gespeeld, geëindigd in een doelpuntloos geiyk spel. De Fransman Jean-Claude An- naert, dit seizoen o.a. reeds tweede in ParysNice, heeft de omloop van de „Provencal" voor professionals ge wonnen. In de eindrangschikking eindigde zyn landgenoot Joseph Groussard als tweede en de Belg Victor van Schil als derde. De laat ste etappe, die een monotoon verloop kende, leverde een sprintzege op voor de Brit Tommy Simpson. André Barrigade en Jacques Anquetil ein digden respectievelijk als tweede en derde. Onze landgenoot Jan Janssen staakte in de voorlaatste etappe, in gezelschap van wereldkampioen Be- heyt, de stryd. De vierde etappe werd gewonnen door de Belg De Wolf. Rudi Altig heeft in Dortmund voor ruim 80.000 toeschouwers zyn uitste kende vorm van de laatste weken weer eens bevestigd met een fraaie zege. Altig zegevierde in de eind sprint van een 138 kilometer lange wegwedstrijd door de straten van Dortmund vóór zyn landgenoot Jun- kermann en Peter Post. Drie kilo meter voor de finish lagen Junker- mann en Post nog veertig seconden voor op een kleine groep renners, bij wie o.a. Altig. De oud-wereldkam pioen achtervolging haalde de twee vluchters echter in en versloeg hen in de eindsprint. 1. Rudi Altig (Did) 138 km. in 3.33.52; 2. Junkermann (Did) z.t.; 3. Peter Post (Ned.) z.t.; 4. Rik van Looy (Big.) op 2.23; 5. Lauwere (Big); 6. Sorgeloos (Big.) op 6.24; 7. Lykke (Den.)8. Jo de Roo (Ned.) op 7.48. De Nederlandse amateur Piet van der Lans heeft zondag in Bonn een internationaal criterium over 70 km gewonnen. Twintig kilometer voor het einde ontsnapte Van der Lans uit het peloton, waarna hy een voor sprong van 25 seconden opbouwde, zyn tyd was 1 uur en 44 minuten. De tweede plaats was voor de Duit ser Kobusch terwyl een andere Duit ser, Weiss, derde werd. Carlos Ortiz, de werelkampioen in het lichtgewicht, heeft zyn titel zaterdag in San Juan met succes verdedigd. Ortiz versloeg zyn Ame rikaanse uitdager Kenny Lano od punten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13