nonrun Lente- en zomermode in show van V en D Leiden beschikt over een rijk archief \Leidse archeologische expeditie legde 3} oud-christelijke kerk in Egypte bloot Ruim f255.000 aan vrijwillige bijdragen ■Prachtige muurschilderingen in veiligheid gebracht Supp-hose' Hervormd Leiden offert f 40.000 meer dan in 1963 „Nonsens" jicht 1 maart 1860 Vrijdag 10 april 1964 Tweede blad no. 31233 Residentie-Orkest in komend seizoen DRIE GASTDIRIGENTEN Het Residentie-Orkest zal in het komend seizoen wederom een serie van acht abonnementsconcerten ge ven. Op 1 oktober dirigeert Van Ot- terloo het eerste concert, met mede werking van de Wiener Sangerkna- ben en solisten. Op 29 oktober is Bruno Maderna gastdirigent; solist is de pianist Wilhelm Kempff. 26 november zijn solisten en violisten Theo Oloff en Herman Krebbers o.l.v. Van Otterloo. Deze dirigeert ook het concert op 10 december met mede werking van Elisabeth Lugt (so praan» en Koos Verheul (fluit). 21 januari treedt als gastdirigent Lo- vro von Matacic op en is solist de vermaarde cellist Leonard Rose. Pierre Boulez leidt het orkest op 11 februari, solist is dan de violist Ti- bor Vanga. De violisten Adrienne De Smet is de soliste op het concert van 4 maart (dirigent Van Otterloo) en ten besluite volgt het optreden van de drie pianisten Alfons, Aloys en Bernard Kontarsky o.l.v. Van Otter loo. iaiet Nijldal en het omliggende woestijngebied ten zuiden van de zijnde Assoeandam zullen binnen afzienbare tijd voor- ed verdwijnen onder het water van een groot stuwmeer. Dat be- tent behalve welvaart dank zij energievoorziening en irrigatie- jgelijkheden dat de archeologische bodemschatten voorgoed rloren zullen gaan voor zover zij niet tijdig in veiligheid zijn ge acht. Er zijn dan ook de laatste jaren talrijke opgravingen gaan- door archeologen uit de gehele wereld, die trachten zoveel mo- erlijk van deze rijke bodemschatten te behouden of althans aan het ht te brengen en te onderzoeken. Lf>e directeur van het Leidse Rijksmuseum van Oudheden prof. 'l.j A. Klasens heeft twee seizoenen dergelijke expedities geleid en —onlangs van de laatste van deze expedities met zijn medewerkers ■uggekeerd: zeer voldaan over verrassende en belangrijke vond- !n waarover hij ons in een onderhoud het een en ander vertelde. Goed bewaarde nederzetting In het ruim 200 kilometer lange tot 25 kilometer brede gebied, dat ttertijd het stuwmeer zal vormen, bben prof. Klasens en zijn mede- rkers (onder wie studenten) op- tvingen verricht op ongeveer 24 ometer ten noorden van de be- «nde tempel van Aboe-Simbel. torig seizoen werd in deze omge- ig van de Nubische woestijn een roitisch dorp blootgelegd. De hui- i van dit dorp uit de tweede en rde eeuw van onze jaartelling ble- a tot het dak toe in uitstekende fit geconserveerd te zijn in het •estijnzand, dat omstreeks het ein- van de derde eeuw zover was op drongen dat bewoning onmogelijk rd. Het was de best bewaarde ne- rzetting uit die periode. Van de vroegere bewoning in Jypte is weinig overgebleven, door- Kt de meeste nederzettingen in het «Ijldal gevestigd waren zodat de Ipten telkenmale door het Nijlwa- jr werden overspoeld. Het blootge- Cfde dorp was iets verder van de C||l gevestigd dan gebruikelijk en ts hoger gelegen, waardoor het voor W verwoestende werking van het wa- i p werd gespaard. Die hogere ligging i-l er tevens oorzaak van geworden fpt het dorp verlaten moest worden ■too de opdringende woestijn bewo- Een van de vele prachtige muurschilderingen, die in veilig heid kon worden gebracht: het Christus-medaillon dat in uit stekende staat bewaard is ge bleven. ning onmogelijk maakte. Het woes tijnzand heeft sindsdien voor een uitstekende conservering van het verrassend Intact gebleven dorp ge zorgd. Kerk van kleisteen Tijdens de jongste expeditie heb ben prof. Klasens en zijn medewer kers een oud-christelijke nederzet ting uit de zevende tot twaalfde eeuw blootgelegd. De belangrijkste vondst daarbij was een christelijk kerkje, opgetrokken uit kleisteen, dat in een uitstekende staat bewaard bleek te zijn. Ook deze kerk was geheel on der het woestijnzand verborgen. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht. dat de kerk nog in gebruik is gebleven tot het zand reeds reikte tot aan de dakrand. In deze kerk heeft men bijzon-1 derwaardevolle voorwerpen en muur- schilderingen aangetroffen, welke I laatste men dank zij moderne tech- I nleken heeft kunnen overbrengen i Het blootgelegde vroegchris telijke kerkje in de Nubische woestijn. Op de achtergrond rechts de Nijl. Rechts op dc voorgrond de ingang van de kerk, waar omheen een muur naar veiliger oorden.Het bestaan van dit kerkje was voorheen zelfs niet vermoed en alleen zorgvuldige studie van het terrein leerde, dat op deze plaats wel eens een belangrijke vondst zou kunnen worden gedaan: een vermoeden dat in alle opzichten in vervulling bleek te gaan. De vijftig Egyptische arbeiders, die de uit zes man bestaande Leidse ex peditie behulpzaam waren, hebben vele tonnen zand moeten verwijde ren, voordat de kostbare resten van deze vroegere christelijke beschaving aan het licht kwamen. Hoewel de inventaris van de kerk grotendeels was verwijderd toen de opdringende woestijn dit gebied on bewoonbaar maakte, werden toch nog enkele stukken achtergelaten, die thans van groot cultuur-histori sche waarde zijn. Daaronder bevin den zich een bronzen wierookvat en een bronzen kruis. Belangrijke vondst De belangrijkste vondst waren evenwel de prachtige geconserveerde muurschilderingen met christelijke voorstellingen. Daaronder bevonden zich een Christus-medaillon, afbeel dingen van heiligen en engelen, van Maria, voorts de geboortescène en andere christelijke figuren. De muur schilderingen hebben hun prachtige kleuren uitstekend behouden. De betekenis der voorstellingen kon worden gedetermineerd uit bij schriften en door de kennis van sym bolen. gewaden en dergelijke bijzon derheden. Veelal vond men in de muurschilderingen ook afbeeldingen van de schenker. Dergelijke schen kingen kan men vergelijken met vele huidige gebrandschilderde kerkra men. Dertig vierkante meter In de omgeving van de Neder landse expeditie werkte tezelfdertijd ook een gemengd Joegoslavisch- Egyptische technische missie. die over de kennis en vaardigheid be schikte inzake het in veiligheid bren gen van muurschilderingen. Dank zy assistentie van deze missie konden de door prof. Klasens blootgelegde schilderingen behouden worden. Men kan de techniek van het afne men van muurschilderingen enigs zins vergelijken met het verdoeken van oude schilderijen. De schilde ringen zijn op grote vellen linnen overgebracht en naar veiliger oorden verzonden. Over hun uiteindelijke bestemming is nog geen beslissing genomen. Zij beslaan een opper vlakte van meer dan dertig vierkante meter! werd gebouwd waarbinnen een trap naar de toegangsdeur. Hieruit blijkt, dat de kerk in gebruik is gebleven tot het op dringende woestijnzand tot de dakrand reikte. Prof. Klasens heeft de Egyptische autoriteiten geadviseerd, de kerk el ders nauwkeurig na te bouwen en in te richten als museum. In dat geval zouden de oorspronkelijke schilde ringen weer in deze nagemaakte kerk kunnen worden aangebracht, maar zoals gezegd is hierover nog geen beslissing genomen. De overige vond sten zijn toegewezen aan het Rijks museum van oudheden en er zijn reeds enige kisten uit Egypte ver zonden. Grote medewerking Prof. Klasens toonde zich bijzon der enthousiast over de medewer king, welke hij van de Egyptische autoriteiten heeft ondervonden. In Egypte toont men een groot verant woordelijkheidsgevoel met betrekking tot de rijke bodemschatten uit vroe ger tijden. Van Egyptische zijde is dan ook aandrang op archeologen uit de gehele wereld uitgeoefend, om in dit spoedig ontoegankelijk wor dende terrein opgravingen te ver richten. De eigen archeologische diensten van het land zijn vanzelf sprekend niet in str%it, cm dit kolos sale werk in üe korte beschikbare tijd uit te voeren. Zelfs de talrijke expedities uit andere landen, die hier de laatste jaren aan het werk zijn, kunnen niet hopen dat alles aan het licht wordt gebracht wat de bo dem verbergt. Egypte zelf heeft het archeologisch onderzoek elders in het land voorlopig gestaakt om zich ge heel op die gebied te kunnen con centreren. Het land besteedt vele miljoenen aan dit werk. De Leidse expeditie is financieel mogelijk gemaakt door belangrijke steun van de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. De elegante steunkoui f 17.90 Onzichtbaar.dun Gegarandeerd laddervrij 4 x sterker - f 2.95 (Van onze bijzondere medewerkster) De entrée van zes mannequins, gekleed in zomermantels in vro lijke zonnige kleuren, was het be gin van de goed verzorgde mode show van Vroom en Dreesmann, Leiden. Deze ontmoeting met de nieuwe mode", gehouden in de bovenzalen van restaurant Van der Heijden gaf een beeld van de collectie,, die V. D. in huis heeft op het gebied van damesconfectie, hoeden, handschoenen, shawls en kousen. Vlot en vrouwelijk is de mode dit jaar. Vlot was het zwart linnen pakje, waaronder een roze pied de poule blouse, langs de hals gerim peld en versierd met een biesje en een strikje van dezelfde stof. De blouse werd in de rok gedragen. Echt vrouwelijk vonden we de lan ge strakke japon in cashmirdessin, een klein mosterd-kleurig vestje in de diepe V-hals en als grappig détail een strakke brede band om de hals. De mantels zijn vaag getailleerd en hebben een slankmakend effect. Bijzonder kleine zwarte knoopjes in een dubbele rij zagen we op een blauwe mantel met laagvallende halslijn. Witte nertz-manchetten en een grote ronde kraag gaven aan een zwarte mantel cachet. Van Cardin - Parijs was een bij zonder modieus ensemble in beige met bruin. De beige mantel (we kon den geen sluiting ontdekken) had verticale steekzakjes en een op taille hoogte uitlopende sjaalkraag. Advertentie OLIFANT OP TAFEL Voor de een 'n Jonge, voor de ander een oude, maar voor allemaal een echte, eerlijke Olifant-borrel op tafel. Dat is echt genieten. Genieten van Olifant jenever uit Schiedam. Daar om: wees gezellig en pak ook "n Olifantje. Proost! Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service. Egptische arbeiders in actie bij het verwijderen van het zand uit het kerkje. Met mes in lies gestoken Een 22-jarlge slager uit Bodegraven heeft zich gistermorgen omstreeks kwart voor tien, toen hij in een sla gerij in de Vrouwensteeg bezig was met het uitbenen van vlees, in de linkerlies gestoken. Het mes gleed uit op een stuk bot en schoot vervolgens door. De Bodegraver kreeg een slag aderlijke bloeding en moest met grote spoed naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. Aan de kleding voor de a.s. moe der was veel aandacht besteed. Van de getoonde modellen noemen we een roze linnen japon, middenvoor gegarneerd met een lange rij zwarte knoopjes om het lengte-effect nog te accentueren. De diepe plooi op de rug werd onderbroken door een klein stukje ceintuur. Linnen is dit seizoen favoriet, zelfs voor avondkleding, ook in combina tie met zijde. In het genre vakan- tie-kleding was er een leuke witte lange pantalon met dito hesje. Aan één kant van het ensemble was een grote camelia geappliqueerd. Het einde kwam met de in een Zwitsers bruidskleed getooide bruid, gevolgd door een stoet van vijf in stijl geklede mannequins. PENSIOENEN TE LAAG De Bond van Gepensioneerden bij Ned. Spoor- en Tramwegen hield gisteren een propagandamiddag in „Rehoboth". Er werden kleurenflims over een groot aantal landen vertoond en een lid van het hoofdbestuur, de heer Molenaar, sprak over de pensioenen van het spoorwegpersoneel en die van het trampersoneel. Vooral deze laat ste pensioenen, die niet waardevast zijn gemaakt, steken volgens de heer Molenaar droevig af bij de spoorweg pensioenen. Er zal in samenwerking met andere bonden bij de Tweede Kamer worden aangedrongen op ver betering van de pensioenen. De heer Molenaar wijdde ook aandacht aan de hoge ziekenfondspremie voor de laagst gepensioneerden. Hij merkte tot slot nog op, dat de bond 13.500 leden telt, maar dat er jaarlijks zes procent van deze leden sterft. De bond is derhalve voor uitbreiding vatbaar, aldus de heer Molenaar. Enkele jaren geleden besloot het College van Kerkvoogden der Leidse hervormde gemeente te breken met het (onsympathieke) systeem van de verplichte hoofdelijke omslag (kerkelijke belas ting) en daarvoor in de plaats te stellen een door gemeenteleden zelf te bepalen vrijwillige bijdrage. Hetgeen verwacht werd, is uitgekomen: de hervormde gemeente heeft gunstig gereageerd op dit besluit. Werd in 1963 in totaal voor f211.010 aan vrijwillige bijdragen ontvangen, na drie maanden is de stand thans reeds f 255.040. Dat is reeds nu ruim f 40.000 meer dan vorig jaar. Deze hogere opbrengst is mede te danken aan het feit, dat dit jaar voor het eerst vrijwillige krachten, gerecruteerd uit alle hervormde wijkgemeenten, op stap zijn geweest om alle her vormde gezinnen en alleenwo- nenden te bezoeken. Een z.g.n. bliksemactie, waarvoor maar en kele toeken waren uitgetrokken. Tijdens een gisteravond ln de Mare- kerk gehouden bijeenkomst van ambtsdragers en medewerkers (sters) aan deze actie zijn de resultaten be sproken en ervaringen uitgewisseld. Ir. H. A. v. Oerle voor Oud-Leiden'' Oude poorten in beeld Ir. H. A. van Oerle hield gister avond in „De Lakenhal", op een bij eenkomst van de Vereniging „Oud- Leiden", een lezing met lichtbeelden over „De stad Leiden buiten de muren". Hij begon met op te merken, dat Leiden het voorrecht heeft te be schikken over een rijk en goed geor dend archief. Vele historici hebben daarom de stad Leiden uitgekozen voor hun studie, aldus ir Van Oerle. Na het beleg van Leiden werd de grondslag voor het archief gelegd. De energie van de Leidse bevolking bleek na het beleg niet te zjjn geblust. In tegendeel. er kwam een peiiode van grote bloei tijdens welke ae stad sterk uitgroeide. Aan het eind van de zes tiende eeuw had er een volkstelling plaats en werd de stad door bekwame landmeters gekarteerd. Al deze kaar ten werden in 1601 gebundeld in een grachten- en stratenboek, dat nu nog een belangrijke bron van informatie is. Hierdoor is het voor Leiden moge lijk geworden de tijd van 1575 tot 1600 te reconstrueren. Ir. Van Oerle liet dia's van oude kaarten zien, waar duidelijk uit blijkt wèkr de grens van Leiden heeft gelegen en die ook een landschappelijk beeld geven van de warmoestuinen rond de stad. Leiden was in die tijd omringd door drie ambachtsheerlijkhedenLeiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Er lagen in de naaste omgeving van de stad tal van kloosters en kastelen, waar over ir. Van Oerle enkele bijzonder heden vertelde. Voor de pauze schonk hij achtereenvolgens aandacht aan de verschillende stadspoorten. De Witte Poort moet van een buitengewone architecteur zijn geweest, de Koe poort met haar twee torens eveneens een merkwaardige bouw en ook de RUnsburgerpoort met daarbuiten het I Pesthuis was in die tijd van groot belang. Ir. Van Oerle liet verder nog beelden zien van de oude Hoge- woerdspoort, de MorepooU en de Zijlpoort. Paspoort tijdig aanvragen Het bureau paspoorten (Stadhuis) deelt ons mede, dat, hoewel het aan tal paspoortaanvragcn aanmerkelijk is toegenomen, nogmaals wordt aan geraden, het indienen van de aan vraag niet uit te stellen tot de zo mermaanden. De voorzitter van het College van Kerkvoogden, de heer D. van dier Kwaak, was verheugd, dat hervormd Leiden zo gunstig op deze actie had gereageerd. Wjj zijn blij, aldus spreker, maar wij zijn er nog niet. Ruim 11.000 ge zinnen, dan wel alleenwonenden, zyn door deze actie benaderd, van wie er 5830 gunstig hebben gereageerd. Dit is nog maar ruim 50%. Ook de zon dagse collecten „de kerkcent is nog niet verdwenen" vertonen de laat ste jaren geen enkele stijging en dat terwijl de uitgaven enorm zijn geste gen. In 1955 beliepen de uitgaven cir ca f 160.000, terwijl de uitgaven voor 1964 zijn geraamd op f 316.000. Ondanks dit pessimistisch geluid op deze tot dankbaarheid stemmende avond, had de heer Van der Kwaak er vertrouwen in, dat hervormd Lei den het College van Kerkvoogden in staat zal stellen aan zijn verplichtin gen te voldoen. In alle wijkgemeenten is voor een hoger bedrag aan vrijwil lige bijdragen ingetekend, dan in het verleden, t.w. in de Boshuizerwijk voor f 31.880 (v.J. f 22.330), Morskwar- tier f 33.070 (f 28.890), Rembrandtwijk f 15.700 (f 13.744). Marewijk f 9670 (f 7 926). Staalwijk f 38.940 (f 31.9381. Pniël f 20 480 (t 17.422). Molenwijk f 16.420 (f 16.268). Kooiwijk f 11.710 (f 9.322) en Levendaal f 77.170 (f 62.600). Na deze toelichting werden de op gedane ervaringen bij het „huisbe zoek" uitgewisseld, waarbij tevens tal van waardevolle suggesties werden gedaan. Ds. P. Kloek, voorzitter van de Centrale Kerkeraad, sprak een kort slotwoord naar aanleiding van een schriftgedeelte uit Handelingen 6. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcel Maarten, zn van J. G. Ande- weg en C. van der Marei; Johannes Anthonlus. zn van J. A. Zandbergen en J. G. J. van Eeden; Jan Marlnus. zn van M. Itmhorn en J. Haasnoot. Ingrld. dr van P. Hijman en F. de Vries; Robertlno Nlcolaas Cornells, zn van W. Kloots en I. E. van den Eshof; Johanna Jacoba, dr van J. J. Knetech en T. de Graaf; Esther Everdlna. dr van J. van Wingerden en G. de Bock. GETROUWD J. T. de Haan en C. J. A. Groenen dijk: C. J. Langezaal en W. M. van Haasterecht; H. Pruim boom en J. Bo te rmans; G. A. Spek en J. M. M. Ha- braken; H. J. Noest en A. de Tombe; N. J. van der Hulst en E. Blansjaar; L. Holtrop en J. Kooreman; J. Lange- veld en G. Kapaan; J. van Tongeren en C. M. C. Turk. OVERLEDEN A R. B Kreuger, 58 Jr, vrouw; C. Dreef. 62 Ir. man; J. van Leeuwen. 78 van den Boe, 90 Jr. w.v. A. Piket; J. Dreef. 62 Jr. man; J. van Leeuwen, 78 Jr. e.v. S. Koeten J. L. van der Boom, 1 dag, aoon. HBS-leerlinge won fotoprijs Een leerlinge van de tweede klasse der Louise de Coligny-h.b.s., Vonny Hayes heeft met een van door haar ingezonden foto's in Brussel „het gouden objectief" gewonnen. Eind 1963 won zij in hasr leeftijd groep de 2e prijs in Nederland (voor zwart-wit foto's) in de wedstrijd „Wij Europeanen" („Hoe we leven", „hoe we werken", hoe we onze vrije tijd besteden"), uit geschreven door het Europese comité „Foto en Film". De bekroonde foto ging door deze prijs naar Brussel, waar de desbe treffende foto door een internationale Jury de prijs het .gouden objectief" werd toegekend. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, vindt de beschuldiging dat Groot-Brittan- nië tijdens de strijd in Korea gehei me gegevens aan communistisch- China verstrekt zou hebben „de grootste nonsens". Dit is gisteren van de zijde van het Amerikaanse mi nisterie meegedeeld. De beschuldi ging was vervat in een tien jaar oud vraaggesprek met generaal MacAr- thur, dat woensdag in het blad „World Telegram" werd gepubli ceerd. Het stoffelijk overschot van de ge neraal ligt opgebaard in de grote rotonde van het kapitool. De begra fenis vindt eaterdag in Norfolk plaat*

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3