IND ARTSENSTAKING N BELGIE NU IN ZICHT Ipcnseel, Regering distancieert zich van Irene's daden MA REL Tweemaal 30 jaar voor moord op Colombo |25 Heden voortzetting van besprekingen in „HertoginnedaV Mortiergranaat uit koers: negen doden Prinses in Parijs: ,Geen commentaar'' Franco blijft (Due/ Compromissen over en weer Spoorstaking in Amerika uitgesteld Nog geen hogere A.O. W. - uitkering Ook Ruppert in K.L.M.-top MAJOOR UIT KATWIJK OOK SLACHTOFFER Italianen veroordeeld VOl AUTOMATISCHE IEMCO N.V. WEERBERICHT Marijnen schrijft Tiveede Kamer „Bezorgd" „Doelloos" klassewagens bel voor proefrit •£1^1 'n Etentje buitenshuis! Peter Leenen Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voorde doehetzeher U kunf automatisch wassen T - ZWART - tvs Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH VRIJDAG 10 APRIL 1964 No. 31233 DAGBLAD acteur: E. A. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees: Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze Brusselse correspondent) Gisteravond, aan het einde van de negende dag van de lelgische artsenstaking, scheen het einde ervan in zicht. Een egeringsdelegatie onder leiding van premier Lefèvre en ver- egenwoordigers van de geneesheren hadden in het kasteeltje lertoginnedal, in een der Brusselse buitenwijken, de eerste ont- loeting sinds 1 april, de dag waarop de dokters tot hun actie esloten. Er werd gesproken over de wijze waarop en de voor- raarden waaronder de besprekingen kunnen worden hervat. Vanmiddag om vijf uur zou men tezelfder plaatse verder gaan. 'remier Lefèvre deed na dit eerste contact een beroep op alle artijen nu eens geen communiqué uit te geven of verklaringen fte leggen. Maar de woordvoerder van het Nationaal verbond ran de syndicale kamers van de geneesheren, dr. Wijnen, heeft atuurlijk zijn gebaarde mond niet kunnen houden en toch ver- eld, dat er van geen van beide zijden voorwaarden waren ge teld en dat men alleen over de procedure had gesproken. Reeds gisteren waren er enige fei- tn, die op ontspanning wezen: de echtbank in Turnhout besloot de •ree dokters in vrijheid te stellen, ie waren aangehouden teneinde hun ol te onderzoeken in het overlijden un een jongetje in Tongerloo, voor ie medische hulp te laat scheen te jn gekomen; oud-minister Merlot acht gisterochtend een bezoek aan jn collega van Sociale Zaken Lebur- 10, waarop terstond daarna het icmkabinet bijeen kwam. Merlot zou en voorstel van de artsen hebben vergebracht, inhoudende dat de taking zou worden beëindigd mits nige bepalingen van de omstreden ret-Leburton zouden worden opge- chort. Ook waren gisterochtend vertegen - roordigers van het Nationaal Ver end bij de minister van Binnen- andse Zaken Gilson op bezoek ge feest om met deskundigen van zyn tepartement en van het ministerie an Landsverdediging te praten over Ie werking van de wachtdiensten van le stakers. Daarby was gebleken dat WIJ ONTVINGEN de mooiste kostuums uit binnen- en buitenland. De dessins zyn: pinheads en ruiten in midden en lichte kleuren grys. Ook met vest. f 119,- t.m. f 198,- er ongeveer 2000 van de 10.000 Bel gische dokters by die diensten zyn betrokken. Er zijn er dus permanent 2000 beschikbaar, maar gezien ae regeling van ongeveer acht uur werk per dag betekent het, dat er onge veer 6000 werkzaam zyn. Ook zijn de stakende dokters terug gekomen op hun plan de wachtdlen. In Amerika is in het belang van het land, de dreiging van een natio nale spoorwegstaking voorlopig voor vijftien dagen afgewend. Dit werd gisteravond laat door president Johnson voor radio en televisie be kendgemaakt, anderhalf uur vóór het ogenblik waarop de staking zou be ginnen. In de loop van de avond nadden vertegenwoordigers van de spoorwegen samen met de vakbonds leiders in het Witte Huis samen met de president de kwestie besproken. Tenslotte verklaarden de vakbonds leiders zich bereid "tot een uitstel van vüftien dagen, waarmee een voorstel van de president, die twintig dagen uitstel had gevraagd, gedeeltelijk werd ingewilligd. De onderhandelingen werden he denochtend in het Witte Huis voort gezet. De vakbonden hebben ernstige bezwaren tegen een bezuinigingspro gramma van de spoorwegmaatschap- pyen ten bedrage van 600 miljoen dollar per jaar. Het gaat speciaal om de vraag of er op diesellocomotieven nog stokers nodig zy, en om de samenstelling van het personeel van een trein. PRINSES BEATRIX tijdens de ontvangst in het stad huis van Mexico City. sten voor een deel op te heffen en de verantwoordelijkheid voor het al of niet bezoeken van patiënten aan regeringsdokters (met name dus aan de militaire artsen) over te laten. Dat was een gevolg van de schrik, welke de dokters van het Nationaal Verbond had overvallen, toen de twee medici uit Tongerloo werden aangehouden. De regering heeft direct daarop verklaard dat een dergelijk bewys van goede wil van de zijde van de stakers harerzijds zou worden beantwoord. Toen stond eigenlyk niets het opnieuw beginnen van de besprekingen in de weg. Daarby kan dan nog worden be dacht, dat beide partijen handelden met kennisneming van de oproep van kardinaal Suenens, met de wetenschap dat Koning Boudewijn de staking van uur tot uur volgt en een oplossing van het conflict wenst. Enerzijds wist de regering zich ge steund door de Katholieke Volks- party en anderzijds was de stakende doktoren uit betogingen en uit de meeste Belgische dagbladen duidelyk gebleken dat de openbare mening zich steeds meer tegen hen begon te keren. Over dat laatste punt heeft dr. Wynen gistermiddag tijdens de dagelykse persconferentie van het Nationaal Verbond nog een kruisvuur van vragen moeten ondergaan. Hij beweerde in antwoord daarop, dat de patiënten begrypen „dat het om hun eigen belangen gaat en dat de popu lariteit van de Belgische geneesheren in de ogen van hun patiënten in genen dele is aangetast". Maar be halve hyzelf gelooft niemand in België zoiets. Minister Veldkamp (Sociale Za ken en Volksgezondheid) deelt in antwoord op schriftelyke vragen van het tweede-kamerlid de heer Suur- hoff (PvdA) over de AOW-uitkerin- gen mee, dat er naar zyn mening geen aanleiding bestaat, in afwach ting van de optrekking van de AOW- uitkeringen tot een sociaal minimum, thans reeds maatregelen tot verho ging van deze uitkeringen te nemen. De bewindsman wyst erop, dat het in de AOW neergelegde systeem voor aanpassing van de pensioenen aan de algemene welvaart zodanig is, dat de pensioenbedragen de loonontwik keling met enige vertraging volgen. (Van onze Haagse correspondent) De aandeelhoudersvergadering van de KLM zal in laatste instantie be slissen over het toetreden van de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State en oud-voorzitter van het CNV tot de te vormen raad van commis- sarissen. Hy heeft zich bereid ver- j klaard opnieuw zitting in deze KLM- top te nemen. Zoals gemeld heeft ook oud-premier dr. J. E. de Quay zich reeds beschik baar gesteld: als president-commissa ris. Dr. De Quay is gisteren benoemd tot commissaris van de chemische fabriek L. van der Grinten N.V. in Venlo. Intussen heeft minister mr. J. van Aartsen zelf nog geen kandidaten voor de KLM-top genoemd. (Van onze correspondent in Bonn) Het ernstigste ongeluk dat de zijn bestaan Bundeswehr sinds De twee Italianen Sergio Squazzardi en Enrico Prisco zijn gisteren in Rome veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf elk wegens moord op de Mila nese zakenman Bruno Colombo in Amsterdam in 1961. De jury kwam, na zes uur te heb ben beraadslaagd, tot de slotsom, dat beklaagden schuldig waren aan moord, roof en het verbergen van de stoffelyke resten van hun slachtof fer. De openbare aanklager had le venslang voor beiden geëist. Tydens het proces beschreven de twee beklaagden hoe zy de moord pleegden in een auto en daarna het stoffelyk overschot by Amsterdam begroeven. Squazzardi gaf toe het dodelyk schot gelost te hebben, maar zei dat het voornemen tot de aanslag op Colombo van Prisco afkomstig was. Prisco, ten tyde van de moord student, beschuldigde Squazzardi van het beramen van de moord. „Ik zei dat ik het niet eens was met het vermoorden van Colombo". De officier van Justitie zei, dat de misdaad met voorbedachten rade was gepleegd. Een bewys daarvoor is, dat één van de beklaagde de schop waar mee Colombo op 10 november werd begraven, twee dagen tevoren had gekocht. De advocaat van Squazzardi achtte zyn cliënt „een zwakkeling, onstand vastig van geest" Prisco's advocaat hield vol, dat zjjn cliënt „geestelijk ziek" was. Hy was bezweken voor Squazzardi's „sterke persoonlijkheid", Advertentie WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO RONDO LAGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond licht tot half bewolkt en droog weer. Aan de kust mogeiyk enkele mistvlagen. Zwakke tot matige wind overwegend tussen west en Wldwest. Iets lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.45 uur) 11 APRIL Zon op: 5.53 uur; onder 19.31 uur. Maan op: 6.01 uur; onder: 18.06 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.33 en 14.52 mir; laagwater te 10.35 en 22.58 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's. zei hij. De verdediging maakte later bekend, dat zy in hoger beroep zal gaan. Kinderen in Mexicaanse kos tuum bieden Koningin Juliana en Prinses Beatrix bloemen aan bij haar bezoek aan ten kinder tehuis in Mexico City. (Van onze parlementaire redactie) De regering distancieert zich volledig van de activiteiten van prinses Irene cn wenst niet lan ger voor haar woorden en han delingen verantwoordelijk te worden gesteld. Dat blykt uit de brief, die de mi nister-president, mr. V. G. M. Ma- rynen, aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De premier deelt de Ka mer mee, dat de regering de houding van de Prinses betreurt ZU heeft deze houding echter als een feitelyk gegeven moeten aanvaarden en trekt daaruit thans de staatkundige consequenties. Zo zal de Ryksvoor- lichtingsdienst geen berichten van Prinses Irene meer doorgeven. De regering staat op het stand punt, zo schryft de premier, dat Piinses Irene, zolang zy ongehuwd is, zich dient te onthouden van poli tieke activiteiten. Het werd echter steeds duideiyker, dat de Prinses en haar aanstaande echtgenoot deze op vatting niet konden aanvaarden. Met name bleek de Prinses reeds voor haar huwelyk te willen deelnemen aan de activiteiten op politiek terrein van haar aanstaande echtgenoot. Daardoor werd het gevaar voor po litieke demonstraties by het huwelyk groter. De regering heeft deze ontwikke ling met bezorgdheid gevolgd, zy heeft gemeend onverminderd te moe ten vasthouden aan haar sfandpunt. Uit het communiqué van de Prinses biykt nu, aldus de premier, dat zy inziet, dat haar wens deel te nemen aan het werk van hrar aanstaande echtgenoot, met de staatkundige ver houdingen in ons land niet in over eenstemming is. Zy wenst nu de per- sooniyke verantwoordeiykheid voor haar handelingen te scheiden van de verplichtingen van de konlnkhjke familie, vooral om de Koningin geen staatkundige moeilykheden te be zorgen. De regering betreurt volgens de brief deze houding van de Prinses. Geruchten ontzenuwd Generaal Franco heeft gister avond in een rede in Madrid ge zegd dat hij zich aan het land zal blijven wijden zolang God hem de kracht daartoe geeft. De 71-jarige Caudillo ontzenuwde daarmee de geruchten over zijn aftreden. „Veel bevoegdheden, die in myn persoon zyn verenigd kunnen door hun aard onmogelijk worden overge dragen. Voor de toekomst is het dus noodzakelyk een regeling te treffen waarin de functies worden vastge legd van het staatshoofd, de rege ringsleider en het hoofd van de be weging en waarin het systeem wordt vastgelegd hoe zy moeten worden aangewezen". De nationale beweging moet in de toekomst het brede kanaal zyn van politieke promotie, zei Franco. Het Spaanse staatshoofd sprak op een byeenkomst van de Falangis- tische Nationale Raad, die uit 150 ledei. bestaat. Tevoren had deze raad een motie aangenomen waarin werd voorgesteld de fundamentele wetten van het land in de vorm van een grondwrt samen te vatten. De voor naamste Falangisten vroegen tevens de macht van de beweging te ver groten door deze te doen vertegen woordigen in lichamen zoals de Ryksraad. Maar voor hetgeen de Prinses nu doet en zal gaan doen kan de afge leide ministeriële verantwoordelijk heid voor het handelen van leden van het Koninkiyk Huis niet meer werken. Haar woorden en handelen kunnen derhalve het kabinet niet meer worden toegerekend. De regering was van mening, zo schryft de premier, dat by een hu- weiykssluiting in Nederland geen demonstraties van politieke aard zou den mogen plaats hebben. Deze zou den de waardigheid van de huwe- lykssluiting kunnen aantasten. Ook zouden dergeiyke demonstraties tot politieke moeilykheden aanleiding kunnen geven. Waar de huwehjks- sluiting ook plaats heeft, de Konin gin mag in geen geval aan het ge vaar worden blootgesteld in politieke acties betrokken te geraken. De Tweede Kamer zal de brief dinsdag in behandeling nemen. Prinses Irene wilde geen commen taar geven op de brief van de minis ter-president. „Wegens herhaalde onjuiste uitleg van haar vorige ver klaringen". zo heeft de zuster van Prins Hugo, Prinses Lobkowitz, gi teravond uit haar naam meegedeeld. Prinses Irene verblyft ten huize van Prinses Lobkowitz. Deze zei, dat Prinses Irene het doelloos vindt, nog meer commentaar te geven over de tegenstellingen, die door haar huwe- lyksplannen zyn ontstaan. heeft getroffen, heeft aan d« Nederlandse majoor L. van der Spek uit Katwijk en acht ander» militairen het leven gekost. Bij een schietoefening op het NAVO-terrein Bergenhohne in West- Duitsland werden vrachtwagens met militaire toeschouwers door een aan tal middelzware mortiergranaten ge troffen. Er vielen negen doden en tien gewonden. Behalve majoor Van der Spek werden een Indonesische officier, twee Duitse officieren, twee onderofficieren en drie soldaten do- deiyk getroffen. Onder de gewonden bevinden zich een Canadese en een Koreaanse officier. Het raadselachtige ongeluk gebeur de tydens een manoeuvre met ar tillerie en tanks. De jeeps en vracht wagens met toeschouwers stonden ongeveer negenhonderd meter van het doel verwyderd. De artillerie had zich al ingeschoten en haar vuur was goed. Toen de tanks voorwaarts begonnen te rollen, openden de mor tieren op een afstand van ongeveer twee kilometer het vuur De eerste inslagen lagen al onmiddellyk ver naast het doel. De toeschouwers dachten dat er extra explosieven werden afgestoken en maakten zich geen zorgen. Plotseling sloeg de eerste 81-mm granaat in de buurt van de toe schouwers in. Onmiddellyk werd er door de waarnemers over de radio bevel gegeven het vuren te staken. Aangezien de baan van een mortier granaat zeer steil is en zyn vlucht dus betrekkelyk lang duurt, waren er al vier of vyf granaten onder weg Deze sloegen midden tussen de wagens met waarnemers ln. die zich niet allemaal in dekking hadden be geven. De uitwerking was verschikkeiyk: een vrachtwagen met circa twintig waarnemers kreeg een voltreffer. Hier vielen de doden en gewonden. Pas toen hield het schieten op: het bevel tot het staken van het vuren had de mortieren bereikt. On- middelijk gingen hospitaal-soldaten aan het werk. Gewonden werden met helikopters weggebracht. Experts van de Bundeswehr bre ken zich het hoofd over de vraag hoe het ongeluk mogeiyk was. Er wordt nu verder een onderzoek In gesteld. De eerste verklaringen luid den: sterke zywind of een breuk in het stabilisatorvlak van de granaat. Beide klinken uiterst onwaarschyn- Ujk, want er sloegen een hele serie granaten in. De Westdultse minister van defen- die, Von Hassel, heeft zich vandaag naar Bergen-Hahne, dat ten noor den van Hannover ligt, begeven. Majoor Van der Spek was evenals zyn buitenlandse medeslachtoffers gedetacheerd aan de Fuhrüngs-Aca- demie van de Bundeswehr. Advertentie Bezoek dan ON8 RESTAURANT! Ook voor recepties en partyen. Zondags geopend van 12—24 nor. GANGETJE 14 TEL. 24905 Advertentie VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 Uit het Leidsch Dagblad van 9 April 1864: Rossini schrijft naar men verneemt een nieuwe opera; indien dit zich bevestigt, is dit ongetwijfeld een goede tijding voor de kunstwereld. Aan B. en W. van Leiden is vergunning aangevraagd door W. C. Chimaer van Oudendorp, fabrikant, om in het perceel Middelweg, wijk VII: no. 846 een fabriek ter vervaardiging van kunstwol uit lompen daar te stellen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1