Poolse leiders Moskou naar KREYMBORG WEEKENDER KREYMBORG SHEHERAZADE: D Films van deze week in leiden Weer poogt Anastasia te bewijzen dat zij een tsarendochter is CITOSIH nü 6.9S Arts oefende onbevoegd - praktijk uit MEN Meisje (7) verdronken bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! Woolcombers België naar Chroesjtsjow naar Cyprus? „Wetgeving" in Brazilië LEiDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 APRIL 1964 I TRIANON— De oudheid heeft al hèrhaaldelyk stof geboden tot groot spektakelstukken annex vecht- i hakpartüen. „Sheherazade", dat in het zwoele Bagdad van de nemde kalief Haroen-al-Raschid jirengt sluit er goed by aan. ANNA KARINA Sheherazade Prinses Sheherazade. van hoofd haar tot het pareltje in haar na vel één stuk boeiende schoonheid, is -ji-opweg naar kalief Haroen (in een tenu, waarin men meisjes toch ei- [IQ In hoger beroep lede •uitzit Wegens overtreding van twee ar tikelen uit de wet op de tandheel kundige inrichtingen, eiste de offi cier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank in hoger beroep twee boe tes van duizend gulden, subsidiair tweemaal drie maanden hechtenis tegen een 65-jarige arts uit Haar lem. De kantonrechter in Haarlem had hem twee boetes van 500 gulden op gelegd. waarvan twee maal 250 gul den voorwaardelijk. Tegen dit von- n.s had de arts hoger beroep aange tekend. Midden juli van vorig jaar deed de Haarlemse politie een in val in de woning van de arts om dat werd vermoed, dat onbevoegd een tandheelkundige praktijk werd uitgeoefend. Een 43-jarige tandheel kundige, een directeur en de arts werkten samen en hadden institu ten in Haarlem en Rotterdam. Zij lieten huis aan huis folders ver spreiden in gemeenten in Noord- en Zuidholland en hadden patiënten in diverse plaatsen van deze provincies. De arts was ten laste gelegd, dat hy aan de inspecteur van de volks gezondheid geen kennisgeving had gedaan, dat hij in een tandheelkun dige inrichting werkzaam was en dat hij reclame maakte voor zijn ar beid. In haar pleidooi merkte de raads vrouwe, mevr. mr. Scheltens-Scharbo, op dat de arts tandheelkundige werk zaamheden verrichtte die geoorloofd waren. Het was hem echter niet be kend, dat hij aangifte had moeten doen en dat er geen reclame mocht worden gemaakt. Zij vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 23 april uit spraak doen. Vermist gezin van „De vier zusjes" weer boven water (Van onze Brusselse correspondent). Het Belgische gezin Torreele is te recht. De zeilboot -„De vier zusjes", waar mede vader, moeder en twee kinde ren Torreele uit Nieuw Loosdrecht waren vertrokken, werd reeds dins dag onbeheerd aangetroffen in de haven van Zeebrugge. Het werd aan de ketting gelegd. Nu heeft men ook de huurders ontdekt. Het gezin woont in een hotelletje in dezelfde plaats. Vader Torreele heeft inmiddels al werk gevonden in het stadje. Hij heeft verklaard, dat de verze kering van het vaartuig niet in orde was. De verhuurder had hem gezegd, dat het normaal verzekerd was. Maar steeds als hij met de eigenaar con tact opnam hij deed dat telefo nisch in IJmuiden, Hoek van Hol land en Vlissingen —bleek, dat die verzekering nog steeds niet helemaal 1 klopte. 1 De verhuurder van zijn kant houdt 'vol, dat het schip met Pasen terug had moeten zijn. Hij eist ook beta ling van de achterstallige huur. Harten, van steen In Delft is men begonnen de bomen langs de grachten, die door aanrijdingen ernstig werden be schadigd, een stenen hart te ge ven. De ontvellingendie het ge volg zijn van aanrijdingen, leiden vaak tot diepe wonden in de stam, waardoor gevaar ontstaat, dat de boom dood gaat. In de ga- 1 ten wordt nu een stenen muurtje gemetselddat wordt afgedekt met een pleisterlaag Deskundigen van de plantsoe nendienst verzekeren, dat het ftenen hart het leven van de boom kan redden. genlijk niet door de woestijn mag laten trekken) als een roverbende haar ontvoert. Een afgezant van Ka- rel de Grote, ridder Renaud. die ook op weg is naar Haroen, komt ech ter op haar spoor en slaagt er in de prinses te bevrijden. Tussen She herazade en Renaud bloeit een ga ve liefde, zoals zij alleen in de klas sieke oudheid kan bloeien. Renaud, die een missie heeft te vervullen bij Haroen, ziet later tot zijn schrik, dat zijn geliefde op een wat zonderlinge wijze de bruid van de kalief wordt. Daarmee zou het verhaal van Renaud ten einde zijn. Maar een rivale van Sheherazade en de verraderlijke grootvizier vinden dan een perfect vervolg. Zij lokken de van liefde wegterende Renaud in de appartementen van de prinses en zorgen dat Haroen. tijdig ter plaatse is om dat de ontdekken. Dan begint de lijdensweg voor de twee geliefden. Zij ontsnappen de woestijn in, waar de door 20 zweepslagen ge kwelde Renaud bijna het verstand verliest. Sheherazade. die door haar gevoe lens voor de ridder bijkans de kracht bezit van een getraind marathon loper, brengt hem ten einde raad terug naar Bagdad, waar door haar terugkomst een opstand de grootvizier en de rivale van Shehe razade uitbreekt. De rebellen rukken op naar het paleis van de kalief, la ten zich even van het werk houden door de zich juist in het bad be vindende schone dienaressen, maar nemen tenslotte bezit van 't luxu euze paleis. Renaud, die inmiddels hersteld en triest naar Karei de Grote op weg is gegaan, wordt door de in vrijheid gelaten Sheherazade gewaarschuwd dat de kalief, die toch wel een redelijke man is, in moeilijkheden verkeert. De rebellen, met aan het hoofd de cynische grootvizier, schijnen de kalief en zijn troepen net de beslis sende klap toe te brengen als Re naud met zijn mannetjes verschijnt. De kalief ziet nu ook wel in dat de door liefde zozeer aan elkaar ge kluisterde Sheherazade en Renaud, niet meer van elkaar mogen worden gescheiden. Arsène Lnpin STUDIO De originele lotgevallen van de twee zoons van de gentleman- inbreker Arsène Lupin, onder de regie van Molinaro blijken nog altijd zoveel aandacht te trekken, dat zij nog een derde week in onze stad blijven. V/ie Jean Claud^ Brialy en Jean Pierre Cassel aan het werk wil zien, kan dus van de daartoe geboden gelegenheid nog volop profiteren! REX „Piraten van het recht" een Italiaanse film. Iedereen spreekt dan ook consequent Italiaans: Engel sen, Fransen en Spanjaarden. Het is een film, zoals de Italianen er al veel hebben gemaakt. De kwaliteit is ma tig en nogal felle kleuren, die men uitsluitend bij dit soort films aan treft, met een voorkeur voor blauw. „Piraten van het recht" brengt ons terug in de historie naar 1660. Plaats van handeling is het Fran se fort Carolina in Florida, dat door Spanjaarden wordt veroverd, een Fransma heeft een verraderlijke ïol gespeeld en wordt nu gouver neur. Hij wordt bestreden door een man, die tijdens de overval met het dochtertje van de rechtmatige Fran se gouverneur is ontsnapt. Na vijftien jaar heeft de nogal gecompliceerde ontknoping plaats. Dit gaat dan gepaard met fikse vechtpartijen, list en geweld. Een storende slordigheid is het anachro nisme, wanneer de hoofdrolspeelster sentimentele liedjes zingt met bege leiding van elektrische gitaren! „firaten van het recht" draait slechts tot en met zondag. Van maandag tot en met woensdag wordt In de greep van dr. Mabuse" ver toond. Cleopatra Vierde week CAMERA Het overstapje, dat Cleopatra heeft gemaakt van de Sta tionsweg naar de Hogewoerd heeft haar geen kwaad gedaan. Integen deel. Zij heeft ook daar zoveel be langstelling gekregen, dat een prolon gatie gerechtvaardigd bleek. Zij gaat in Leiden dus de vierde week in. ilflillllllliiill llllllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllHIIII iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiHiiiiiifiiiiiiinninnii Wereld van plezier Show en zang LIDO Na de vele films die ons al hebben geïntroduceerd in vrijwel alle belangrijke nachtclubs ter we reld, komt „Een wereld van plezier" (Canzoni del mondo; Engelse titel: Songs of the world) als een soort restant-opruiming. Het brokkelige geheel bestaat voornamelijk uit show en zang met als bindmiddel enkele stereatpipe stritease-scènes. Van de geadverteerde nacht clubs krijgen we meestal alleen de neonreclame te zien; het gros van de opnamen lijkt ons te zijn gemaakt in de Italiaanse film studio. Veel interessants biedt dit wereldje-van-plezier overigens niet. We zien o.a. uitgebreid Dean Mar tin in een auto rijden en horen heel even Gilbert Bécaud (natuurlijk Et maijintenant), Juliette Créso (na tuurlijk Les feuilles mortes) en Rika Zarai (natuurlijk Hava naguila zin gen. Voor de enige frisse noot in deze cliohé-brij zorgt Georges Ulmer. Man, vrouw en huwelijk Nog een week „voorlichting' LUXOR De „voorlichtingsfilm", die sinds vorige week in het theater aan de Stationsweg draait, schijnt veel belangstelling te trekken, ook al hebben sommige bioscoopbezoekers moeite om stil op hun stoel te blij ven zitten wanneer „het wonder van de geboorte" zich op het witte doek voltrekt. Het filmpje wil duidelijk maken, dat twee jonge mensen on danks hun „jeugdzonden" gelukkig kunnen worden. Het schenkt voorts aandacht aan het leed, dat door een geslachtsziekte kan worden aange richt en aan de gevaren, die aan vruchtafdrijving zijn verbonden. Dat het een kassucces is staat als een paal boven water. "Ar "I 1 u '.7„óv •- fe*<r v.-V» e 4 V" /5V v'': Eigenlijk zou het f 14.88 moeten kosten. Men-Top Is nog nooit in prijs ver laagd, het kost f 14.90 en daarmee uit. Fout, dat hadden we niet moeten doen, want we hebben het garantiebewijs mee gerekend. Twee cent teveel en het Is ten slotte onze garantie en niet de uwe. We kunnen het niet meer veranderen, het zit nu eenmaal in de kostprijs. Vindt u het erg? OVERHEMDEN YOUNGMEN-TOP JONGENSOVERHEMDEN WOMEN-TOP DAMÉS- EN MEISJESBLOUSES Eerste groep komt in mei Grieken naar de Staatsmijnen De Staatsmijnen hebben van de regering toestemming gekregen 500 Grieken te werven voor ondergrondse en 50 voor bovengrondse arbeid bij de mijnen. De werving geschiedt in het kader van het ontwerp wervings verdrag tussen Nederland eh Grie kenland. De regering verleende eer der toestemming een tweede groep Joegoslaven (500) te werven. De mo gelijkheid bestaat, gezien de mede werking van de Joegoslavische auto riteiten, dat dit contingent tot 1000 man wordt verhoogd. Er wordt voorts gedacht de wervingen in Kroatië te hervatten. De eerste groep arbeiders uit Grie kenland zal eind mei in Heerlen ar riveren. Er werken reeds 150 Grieken bü de staatsmanen, en wel in de chemische industrie. De hoofddirectie van de Staatsmünen i6 vol lof over hun prestaties. (Van onze Bossche correspondent) Het 7-jarige meisje Willie van der Heyden uit Den Bosch is gister middag voor de ogen van haar 5- jarlg broertje Bennie en haar vriendinnetje verdronken. Ook in Katwijk Joegoslaaf pleegde talrijke inbraken (Van onze Groningse correspondent) De Joegoslaaf Alexander Mijhajlo- vix die door de rijkspolitie van Rolde in samenwerking met de Asser ge meentepolitie in verband met in braken in Eelde en Rolde van zijn bed in een hotelkamer in Assen werd gelicht, blijkt een insluiper en dief in optima forma te zün, die niet alleen Nederland als „werkterrein" koos. By een onderzoek kwam aan het licht, dat hy ook inbraken op zyn kerfstok heeft in Vught, Berkel, Sliedrecht, Ede en Katwijk. De poli tie acht het niet onwaarschünlijk, dat er nog meer inbraken door deze arrestatie zullen worden opgehelderd. Via Interpol ontving de commandant van de Rükspolitie in Rolde bericht, dat deze verdachte niet minder dan zeven maal bü de politie in Zwitser land wegens inbraken genoteerd staat. Thans wordt nagegaan in wel ke Europese landen hü zich nog meer aan deze strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. De verdachte gaf zich in Nederland uit voor fotograaf, die verbonden zou zün aan een dag blad ln Parüs. Felle bosbrand op militair terrein Een fele bosbrand heeft gisteren gewoed op het militaire oefenterrein onder de gemeente Mellck-Herken- bosch. Toen militairen bezig waren een terrein kaal te branden, sloeg net vuur over naar een aanplant jon ge dennen en struikgewas. Ongeveer 70 hectaren daarvan ging verloren. Vierhonderd militairen van het gar nizoen in Roermond werden ingescha keld om te trachten het vuur te doven. Ze werden daarbü terzüde ge staan door de brandweer van Roer mond. Advertentie Anna Anderson, een bejaarde in valide vrouw uit een dorp in het Zwarte Woud, is gisteren een nieuw hoofdstuk begonnen in haar strüd om te bewijzen dat zij grootherto gin Anastasia, de dochter van de in 1918 te Jekaterinenburg vermoorde tsaar Nicolaas II is. Zelf zal zfj om gezondheidsredenen niet aanwezig zün als haar advocaten in Hamburg een beslissing van drie jaar geleden aanvechten, volgens welke zü er niet in geslaagd zou zün haar aanspra ken te bewüzen. In 1961 wees de Hamburgse recht-, bank echter ook de stelling van de 43-jarige hertogin Barbara van Mecklenburg van de hand, dat Anna Anderson in werkelükheid een Poolse boerendochter zou zün, Franclszka Szanckowska, die zioh als Anastasia zou voordoen. In 1920 verklaarde Anna Ander son voor het eerst dat zü de tsaren- dochter was, die met hulp van een Poolse soldaat aan het bloedbad, waarbü de bolsjewisten haar familie vermoordden, zou zün ontkomen. Het eerste proces eindigde in 1941 met de uitspraak, dat haar aanspra ken niet konden worden erkend. Naarmate de jaren verstreken werd de kans, dat zü wel erkenning vindt, steeds geringer, doordat steeds min der getuigen overbleven. Het proces in Hamburg is het laatste waarop nieuw bewijsmateriaal kan worden overgelegd. Daarna is alleen nog een beroep in cassatie mogelük. Anna Anderson heeft steeds ver klaard. met haar actie geen mate riële voordelen na te streven, doch alleen als een erkende Romanow te willen sterven. De nalatenschap van de Romanows in Duitsland is gering, doch in Engeland zouden nog mil joenen wachten op een erfgenaam. Sinds 1933 maakt de genoemde her togin van Mecklenburg aanspraken op deze erfenis. Medisch rapport Het proces in Hamburg is giste ren begonnen met een medisch rap- Advertentle Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern snel- tablet in 'n glas water. Kük, het valt uiteen in een nevel van micro- deeltjes. PUlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met'de pijlen. Pijn en koorts verhogen de be hoefte aan vitaminen: Citosil be vat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie, om uw weerstand te verhogen. Citosil ls een sneltablet. Duszonder bümenging van schade- lüke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f L-. GEVITAMINEERDE STTGLTAB LETTEN tegen pijn, griep en koort» port over de poging tot zelfmoord, welke Anna Anderson in 1920 deed door in een kanaal in BerlRn te springen. Volgens dit rapport had Anna, toen zü in een ziekenhuis werd opgenomen, geweigerd haar naam en beroep mee te delen. ZR had toen gesproken met een „deftig" Zuidduits accent, hetgeen z|J zou hebben getracht te verbergen. Als re den voor de ziekenhuisopneming was geestelüke depressie opgegeven. De president van het hof van be roep, dr. Petersen, deelde mee dat het hof eventueel zich naar Unter- lengenhardt zal begeven om Anna Anderson in een plaatseUJk café te horen. Bü het vorige proces dat drie ëneenhalf Jaar duurde, heeft de pre sident van het hof slechts éénmaal een half uur met mevr. Anderson gesproken. De president heeft voorts ver klaard, dat het hof zich uitsluitend zal bezig houden met stukken die beide partüen overleggen. Bewüsma- teriaal van derden zal niet in behan deling worden genomen. Verwacht wordt, dat het proces een jaar zal duren. Eén feit en twee verklaringen Slechts twee verklaringen en één feit ondersteunen Anna Andersons beweringen. Een antropoloog en een grafologe hebben verklaard, dat An na Anderson en Anastasia zonder twijfel een en dezelfde persoon zün. En na de moord op de tsarenfamilie hingen er in Moskou bulletins, waar in tegen beloning de opsporing van grootvorstin Anastasia werd verzocht. Men was er niet zeker van, dat zy dood was. Men had uit de brokstuk ken der lichamen, die in een bos werden verspreid, niet meer de ge hele tsarenfamilie kunnen recon strueren. Wat spreekt er tegen Anna An dersons beweringen? Personen die de Poolse landarbeidster hebben gekend, onder wie haar eigen zuster, her kenden haar weer in Anna Ander son. Beiden hadden de eigenaardige gewoonte de mond met een zakdoek te bedekken in gezelschap van an deren. Beiden hadden knobbels aan de voeten. Beiden haaden een litte ken aan de linker ringvinger. Anna Andersons verklaringen over haar vlucht en de toestanden aan het hof klinken vaak onwaarschün lijk. Waarom vluchtte een tsaren- dochter naar Roemenië lnplaats van naar Koltsjaks Witrusslsche leger, dat vlakbü Jekaterinenburg stond? Waarom spreekt zü geen woord Rus- sich en kent zü niet de ritus van de Orthodoxe kerk? Waarom spreekt zü geen Engels, de tweede taal aan het tsarenhof? Anna Anderson zegt, dat zü als Anastasia bü de moordparti' werd gewond. Waarom weigert zi. een gerechtsarts haar littekens te la ten onderzoeken? Daar tegenover staat de vraag: Waarom zou een Poolse landarbeid ster voorwenden een Russische tsa rendochter te zün? Grootheidswaan of zelfzucht misschien? Maar hoe heeft zü haar rol dan zo overtuigend kunnen spelen dat tenminste sommigen erin hebben ge loofd? Het is al bU eerdere processen ge bleken, dat Anna Anderson na 1922 bevriend was met de Berlünse druk ker Von Schwabe, die een Russische emigrantenkrant uitgaf. Sommigen veronderstellen dat zü daar toegang heeft gekregen tot de historische bronnen waaruit ztf haar soms niet kloppende maar altüd verbazend gedetailleerde kennis over het Russische hof zou kunnen hebben geput. En ook, dat het haar pas daar ingevallen zou zün dat zfj als de jongste tsarendochter zou kunnen poseren. Sportlef shirt In no-lron, 4 kleuren. Ook In de broek tedragen leeftijd 8 Jaar kleine stijging per meet Alleen geldig 11 april Woolcombers Ltd in Bradford (En geland) en de Hart Organization in Amsterdam hebben medegedeeld dat zij tezamen een bod hebben uitge bracht op de wolkammerü, de machi nerieën en de gebouwen van Hau- zeur-Gerard Fils in Venders (België). Dit bod is aanvaard en nu worden büzonderheden van de transactie uitgewerkt. Hauzeur-Gerard Fils ls verworven in plaats van een wolkammerü te vestigen in het ontwikkelingsgebied van Vlissingen, omdat een vestiging aldaar ondanks de waardevolle medewerking van de Nederlandse autoriteiten onmogelijk is gewor den als gevolg van een wüziglng in de omstandigheden in Nederland. Een Poolse delegatie, bestaande uit leden van partü en regering, zal binnenkort Moskou bezoeken op uit nodiging van de Russische partij. De delegatie, die zal worden geleid door Gomoelka, eerste partüsecreta- ris, en premier Cyrankiewicz, wordt op 17 april in de Russische hoofd stad verwacht. Op die dag is Het trio was aan het spelen bü een j Chroesjtsjow jarig. Volgens diploma plas, toen een speelgoedhelm in het j tieke kringen in Boedapest heeft de water terecht kwam. Willie en Ben- reis van de Poolse leiders ten doel nie probeerden de helm uit het wa ter te vissen. Ze vielen daarbü bei den in het water. Bennie slaagde erin op het droge te komen en ging met het vriendinnetje naar zün een kilometer verder gelegen ouderlyk huis, om moeder te waarschuwen. 5Ü belde de politie, maar noemde ln haar verwarring een verkeerde plaats Daaraan was het te wyten dat politie, brandweer en GGD pas ter plaatse kwamen, toen het kind al een uur in het water lag. Het verdronken meisje kwam uit een gezin van zes kinderen. te bemiddelen in het ideologische ge schil tussen de Sowjet-Unie en Chi na. Volgens gewoonlük betrouwbare bron zullen voorts o.a, Novotny van Tsjecho-Slowakye, Kadar van Hon- garüe, Ulbricht van Oost-Duitsland, Zjikow van Bulgarye en Tsedenb&l van Mongolië naar Moskou komen. Aan het eind van zün tiendaagse bezoek aan Hongarije heeft premier Chroesjtsjow in een rede tot onge veer 2.500 toehoorders in het sport stadion in Boedapest opnieuw een scherpe aanval gedaan op China. Hü zei, dat de Chinese leiders kleine afgesplitste groepen vormen van „af valligen en verraders" van de be langen van het volk. Met deze „avon- tuurlüke politiek" verzwakken zü de communistische strüd voor vrede en tegen imperialisme, „Wü zün tegen die leiders die links zün zich verbergen achter de marxistisch-leninistische ideo logie, maar in feite het Chinese chau vinisme vertegenwoordigen". De andere communistische partü en hebben een maximum aan ge duld en zelfbeheersing opgebracht tegenover de Chinese partü en steeds weer openlüke besprekingen voorge steld, maar de Chinezen gaan des ondanks door met een lastercampag ne tegen de andere marxistisch-leni nistische partüen. „Wü zullen ster ker dan tevoren verrijzen na het gevecht met de Chinese scheurma kers", aldus Chroesjtsjow. De rede van Chroesjtsjow duurde büna een uur, maar hü sprak zelf slechts do eerste en laatste zinnen Openlijke breuk in Indiase CP In de Indiase communistische par tü is gisteren een openlüke breuk ontstaan door het weglopen van Chi nees,gezinde leden van de partü van de stormachtige büeenkomst van de centrale bestuurscommissie. Commu nisten zeiden, dat deze commissie daarna een resolutie aannam, waar in uitstoting van bepaalde leden werd aanbevolen omdat deze had den gestreefd naar het vormen van een aparte groep. Een van hen is de fractieleider in het Hogerhuis, BhoepesJ Goepta. Nadat hü was weggelopen, zei hü tegen de pers dat hü uit het se cretariaat van de partij was getre den. De onenigheid op de vergadering ontstond door een agendakwestie. Bloemisterij wil een hogere reclamesubsidie In de algemene vergadering van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" is gistermiddag in in Utrecht besloten, dat het bestuur het Produktschap voor Siergewassen zal verzoeken, een bedrag van f 150.000,- uit te areaalheffing bloem- kwekerü te bestemmen voor in 1965 te voeren onpersoonlijke reclame en voorlichting in het binnenland. Men wil daardoor het gebruik van bloemkwekerij produkten stumuleren. Tot nu toe bedroeg de jaarlükse „re clamesubsidie" van het produktschap f 125.000,-. Het bestuur van de Ver eniging „De Nederlandse Bloemiste- rü" meent echter, dat de bevorde ring van de afzet niet achter mag blüven bü de tonemende produktie. Het acht een verhoging van het re clamebudget bovendien gewenst,om dat de kosten voor deze reclame de afgelopen jaren zün gestegen. Indien het produktschap besluit, aan het verzoek om een subsidiever hoging te voldoen, zal de vereniging ook de andere participanten in de financiering van de onpersoonlüke reclame vragen, hun bijdrage aan te passen. uit, een tolk las de rest van een Hongaarse vertaling voor. Zün aan val op de Chinese leiders was de bitterste, langste en meest gedetail leerde tüdens zün bezoek aan Hon garije. Stille Rijn, t.o. de Hartebrugskerk Volgens het Engelstalige blad Cy prus Mail zal premier Chroesjtsjow de volgende maand naar verwach ting naar Cyprus komen na zijn bezoek aan Egypte. Er is geen offi ciële bevestiging te verkrügen, aldus het blad, maar het plan bestaat de Russische premier binnenkort uit te nodigen. In regeringskringen wordt er op gewezen dat president Maka- rlos onlangs in een vraaggesprek ver klaarde, dat Cyprus gaarne de Rus sische leider zal ontvangen indien de ze het eiland wil bezoeken. Het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteravond in een communiqué meegedeeld, dat de Britse regering Turkije heeft laten weten dat zü het garantieverdrag in zake Cyprus nog steeds van kracht beschouwt. In de artikelen 181 en 182 van de Cyprische grondwet zün de bepalingen ten aanzien van dit garantieverdrag opgenomen en aan gezien het de Britse regering niet bekend is dat de grondwet buiten werking is gesteld of gewüzend, be schouwt zü deze bepalingen nog van kracht, zo luidt het antwoord van Groot-Brittanndë op de nota die Tur- küe maandag had gezonden naar aanleiding van de eenzüdige opzeg ging van het verdrag door president Makarios. Intussen voerde dr. Ralph Bunche, ondersecretaris van de Verenigde Na ties voor politieke aangelegenheden, gisteren op Cyprus besprekingen met president Makarios en de Turks- Cyprische vice-president. KUtchük waarna hü een langdurige ontmoe ting had met generaal GJanl, de be velhebber van de VN-vredesmacht^ en diens politieke adviseurs. De Braziliaanse minister van oor log, admiraal Costa de Silva, heeft gisteren een „institutionele wet" afgekondigd, krachtens welke de pre sident de komende zestig dagen le den van het Congres hun mandaat kan ontnemen. De wet, die is on dertekend door de drie ministers van de strüdkrachten, werd afgekondigd nadat het Congres eerder op de dag een wet van dezelfde strekking niet had willen goedkeuren. Intussen richtte het Chinese par lement zich gisteren in een bood schap tot het Braziliaanse Congres met het verzoek, zün invloed aan te wenden om de vrylating te be werkstelligen van de negen Chine zen die verleden week in Brazilië zün gearresteerd. Volgens deze bood schap, verspreid door het persbureau Nleuw-China, hielden de gearresteer den zich slechts bezig met economi sche vraagstukken „en de ontwikke ling van de handelsbetrekkingen tussen Brazilië en de Chinese Volks republiek". De Amerikaanse regering heeft de Braziliaanse laten weten, dat z(j be zorgd ls over de perscensuur, die in Brazilië wordt uitgeoefend na de val van Goulart. Dit is gisteren mee gedeeld door een woordvoerder van het State Department. In de loop van deze week werd uit Brazilië ge meld. dat men officieren belast had ir het onderzoek van telegrammen van de buitenlandse correspondenten ln Brazilië,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15