Hei j ermans geeerd met Schakels kunst BOOT kAleiöoscoqp 't is weer tijd voor Boeiend door sterke theater-techniek Seizoen 1964 in Kurhaus LANGDURIGE HULDE Overtollige bezittingen uit Huis Doorn naar Duitsland Tienjarig jubileum van Studio Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 april 1964 Derde blad no. 31232 Dit doosje protektie tegen infektia Novelleprijzen voor v. li. Reve-Wolkers B. en W. van Amsterdam hebben op advies van de jury voor de no velleprijzen -1963 van de gemeente Amsterdam (bestaande uit Alfred Kossmann, B. Stroman en M. Ver daasdonk) besloten een prijs, groot f 2500 toe te kennen aan Gerard Kornelis Van het Reve voor zijn bundel novellen „tien vrolijke ver halen", en een prijs, groot f 2500, aan Jan Wolkers voor zijn novellen- bundel Serpentina's Petticoat. Een prijs, groot f 500 werd toege kend aan M. Cohen voor zijn no velle „Mevrouw de Valdon", ver schenen in Tirade van juni 1962. Residentie-Orkest naar Duitsland Het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otter- loo zal van 14-25 april een tour nee maken door Duitsland. Het orkest zal tien concerten geven in Hannover (Stadthalle) Ham burg (Musikhalle). Bad Hom burg (Kurhaus), Frankfurt Höchst (Jahrhunderthalle). Of- fenburg. Oberrheinhalle, Nürn- berg (Meistersingerhalle) Stutt- gat (Liederhalle), München Kongressaal im Deutschen Museum), Hanau, (Stadthalle) en Rheydt (Stadthalle). Als solisten zullen optreden: Stefan Askenase in Hannover, Elly Ney in Hamburg en Nürn- berg, Shura Cherkassky in Frankfurt, Offenburg, Stutt gart. München en Rheydt. Het muziekseizoen 1964 van het Kurhaus te Scheveningen na afloop van de periode van het Holland Festival begint dit jaar op woensdag 17 juli en eindigt op vrijdag 4 september. In die periode concerteert het Residentie-Orkest onder leiding van achtereenvolgens Carl Schuricht, Efrem Kurtz, Aram Khatsjatoerian, Charles Münch en Gustav König. Daarna volgt het Radio filharmonisch Orkest onder leiding van Jean Fournet. Het Concertgebouworkest be sluit bet seizoen met concerten welke worden gedirigeerd door Bernard Haitink en Igor Mar- kevitch. Tot de solisten, die zullen mede werken tijdens bovengenoemde woensdag- en vrijdagavondconcerten behoren Wanda Wllkomirska (viool), Elaine Schaf f er (fluit), Albert Mar kov (piano), Daniel Wayenberg (pia no), Nicole Henriot (piano). Nikita Magaloff (piano). Ruggero Ricci (viool) en Vladimir Ashkhenazy (piano). De maandagavondconcerten van het Residentie-Orkest zullen worden gedirigeerd door dezelfde dirigenten, die ook de woensdag- en vrijdag avonden voor hun rekening nemen. Verder wordt de maandagavond reeks aangevuld met concerten door het Omroeporkest onder leiding van Pulvio Vernizzi en het Promenade orkest onder directie van Benedict Silbermann. De solisten in deze reeks worden nader bekend gemaakt. Kunstsociologisch Studiecentrum In Amsterdam is een kunst- sociologisch studie-centrum op gericht. Het is genoemd naar de oud-wethouder van Amsterdam dr. E. Boekman die als eerste wetenschappelijk onderzoeker het vraagstuk overheid-kunst bestudeerde. De Dr. E. Boekman-stichtingdie een subsidie van het Prins Bernhard Fönds heeft gekregen, heeft tot doel: de bevordering van het contact tus sen kunstenaars enerzijds en het maatschappelijke en culturele leven, alsmede de overheid anderzijds, het bestuderen van vraagstukken betref fende de kunst, de kunstenaar, de maatschappelijke betekenis van kunst en kunstenaar, de verhouding van de kunsten onderling en die van kunst en overheid, het verrichten en doen verrichten van onderzoekingen die betrekking hebben op de plaats van kunst en kunstenaar in de samen leving. De stichting tracht dit doel o.m. te bereiken door „het verrichten van onderzoekingen, het bijeenbren gen van documentatiemateriaal in zake de maatschappelijke problema tiek van kunst en kunstenaar, de overheidsbemoeiing op het gebied van de kunst, het uitgeven van publika- ties, het houden van conferenties en het overleggen en samenwerken met verwante instellingen in binnen- en buitenland", aldus de omschreven doelstellingen van de stichting. Ten behoeve van de stichting is een curatorium gevormd waarin de vol gende personen zitting hebben; prof. dr. J. Pen (voorzitter), mevr. do*. H. M. in 't Veld-Langeveld, W. Brusse, mr. G. J. P. Cammelbeeck, D. Dooijes, M. H. Flothuis, B. Groenier, mr. H. Th. J. J. F. van Maarseveen, drs. J. Henrick Mulder. J. W. Rengelink, mr. A. de Roos. W. J. H. B. Sandberg, prof. dr. J. van Smits Waesberghe 6.j. en prof. dr. G. Stuiveling. Uit het curatorium is een bestuur gevormd dat bestaat uit: prof. dr. G. Stuiveling (voorzitter), mevr. dr. H. M. In 't VeldLangeveld en mr. G. J. P. Cammelbeeck. De dagelijkse leiding van de Stichting berust bij de direc teur drs. W. Zweers. Een scène uit Heijermans' „Schakels"v.l.n.r. Josefine van Gasteren (Coba Duif). Enny Meunier Gerritje Duif), Sacco van der Made (fan Duif) en Piet van der Meulen (Dirk Duif). (Foto L.D./Holvast) Niets geheimzinnig De Westduitse Bondsregering heeft ongeveer een derde van de overtollige bezittingen van ex- Keizer Wilhelm II uit Huis Doorn teruggekregen. Het gaat om meubelen, zilver, porselein, glaswerk en linnengoed, in to taal vier verhuiswagens vol, dat nimmer deel heeft uitgemaakt van het in Huis Doorn inge richte museum. „Heus, er is niets geheimzinnigs aan de hand geweest". Dit heeft de intendant van het museum, de heer J. H. E. baron van Nagell medegedeeld. „Komt 11 zelf maar overtuigen: Huis Doorn is niet leeggehaald, had de heer Van Nagell de pers gevraagd, want hij was een beetje geschrokken van het ge rucht dat er in het museum niets zou zijn overgebleven. Uit de zilverkamer zijn alleen zes 250 jaar oude boekenkasten van Frederik de Grote verdwenen. Het zilver staat nu in glazen vitrines, waarin het volgens de heer Van Nagell veel beter uit komt. De geselecteerde goederen uit het overtollige bezit zijn voor het groot ste deel naar de burcht Hechingen gebracht, het stamslot van de Ho- henzollerns, en de rest naar de Ber- lijnse woning van Prins Louis Ferdi nand, een kleinzoon van de ex-keizer en hoofd van het Huis Hohenzollern. De zes oude boekenkasten van Fre derik de Grote staan nu weer op hun oorspronkelijke plaats in de werk kamer van de vorst in het slot Char- lottenburg. Het is overigens niet de eerste maal dat uit de overtollige bezittingen iets naar Duitsland is teruggegaan. In 1955 ls ook al een gedeelte terugge geven aan Prins Louis Ferdinand en zijn gemalin voor het inrichten van een nieuwe woning. In de oorlog ha4den zij alles ver loren. „Voor ons is het een zorg min der dat een deel van de overtollige goederen weg is", zei baron Van Na gell, die verduidelijkte dat de niet- geëxposeerde bezitingen toch een ge regeld onderhoud vergen. Na ..De wijze kater" voor het Schouwburgabonnement, her dacht K. en O. de 100ste geboortedag van Herman Heijermans met de opvoering van „Schakels" door het Nieuw Rotterdams To neel. Dat een toneelwerk, zestig jaar geleden voltooid, het heden daags publiek nog van het begin tot het min of meer melodrama tische slot voortdurend weet te boeien is een overduidelijk bewijs van de ongewoon sterke theatertechniek en scherp opmerkings vermogen van deze vertegenwoordiger van het naturalisme in Ne derland. In „Schakels" tekent Heijermans in strakke lijnen de hoofdfiguur Pan- cras Duif. Als metaalarbeider begon nen. vestigt hij een fabriekje dat in de loop der jaren uitgroeit tot een bedrijf waarin meer dan 500 man werk vinden. De omstandigheden ma ken het hem niet gemakkelijk. Zijn vrouw ontvalt hem kort na de ge boorte van hun vierde kind. Door zijn onverzettelijke wil overwint hij alle moeilijkheden. Het gebrek aan geld middelen, gevolg van de voortduren de uitbreidingen en de haast onover komelijke beslommeringen thuis. Door zijn kinderen geveld Ais het doek opgaat is de strijd ge streden, hij is een gezeten, welvarend man geworden. Twee van zijn zonen en zijn dochter zijn getrouwd, zijn jongste zoon studeert (met een groot vraagteken) in Parijs. Zijn huishou ding wordt bestierd door een jonge vrouw van midden dertig jaar. Zijn zoon Henk is nu directeur van de fa briek, hijzelf is gedelegeerd commis saris. Nu de 57-jarige Pancras geen zorgen meer heeft en niet meer ge heel in beslag wordt genomen door zijn zaken begint hij zich eenzaam te voelen. In Marianne, die hem tijdens een ziekte voorbeeldig heeft ver pleegd, ziet hij de vrouw die hem in de toekomst nog veel kan vergoeden en vraagt haar ten huwelijk, zij wei gert aanvankelijk en bekent hem dat zij een buitenechtelijk kind heeft Maar als hij haar bezwaren weg wuift en haar er op wijst dat dit een reden te meer is om de toekomst van haar zoon zeker te stellen, geeft zij toe. Pancras Duif doet zijn kin deren schriftelijk mededeling van zijn plannen, waarmee hij een com plete familie-revolutie ontketent. Zijn jongste zoon weet zich meester te maken van de papieren die het verleden van Marianne bloot leggen. In een familie-raad besluiten Pan cras kinderen hun vader, na een psy chiatrisch onderzoek onder curatele te doen stellen. Voor Marianne is dit de doorslaande reden haar woord te rug te nemen en het huis te verlaten. De kledn-burgerljjke hebzucht heeft gezegevierd. De strijdbare Pancras Duif is geveld door zijn kinderen. Knap spel De regie berustte bij Jan Teulings die de typische Heijermans humor, soms mild Ironisch, zo nodig met sarcasme, volledig tot zijn recht deed komen. In Heijermans tijd zouden we er aan gesmuld hebben. Thans, 40 Jaar later, nu wij gewend zijn aan meer ingehouden spel en psychologi sche karakterontleding, vragen we ons af of de door Heijermans gegeven tegenstellingen niet wat minder fel onderstreept hadden kunnen worden. Dit geldt voornamelijk voor Jan, de makelaar, Pancras oudste zoon en Dirk de man van zijn dochter. Intussen is er door het gehele en semble behoudens deze bedenking knap werk geleverd. Richard Flink gaf een levensechte uitbeelding van de stoere werker, die na zijn succes volle loopbaan dezelfde eenvoudige man bleef, ongecompliceerd en recht door zee, niet in staat de houding van zijn kinderen te begrijpen. De in zijn lot berustende en levenswijze Hein Duif vond in Jan Teulings de ideale vertolker, zich met een zekere waardigheid verzettend tegen zijn helleveeg van een vrouw, Gerritje, op éclatante wijze door Enny Meu nier weergegeven. Verder zagen wij van Thera Verheugen een beschei den, aantrekkelijke Marianne, van Leo de Hartogh een in alle opzichten aanbaardbare Henk. de directeur, niet onsympathieker dan hij behoefde te zijn, van Hans Culeman een perfide Toon de student, van Josephine van Gasteren een juist afgestemd» Coba en van Elizabeth Versluijs een in den treure jengelende en proteste rende Margriet. Het talrijke publiek toonde zijn in genomenheid met deze voorstelling door een langdurige hulde aan de spelers. Namens K. en O. ontvingen de dames een bloemenhulde. I B. H. Opening congres „Kerk en kunst" Het tweede congres „Kerk en Kunst", culturele dagen voor studen- j ten aan Vlaamse en Nederlandse ka- tholieke theologica en filosofica, dat tot en met 11 april in de Stads schouwburg te Tilburg wordt gehou den, is gisteren in aanwezigheid van vele kerkelijke en wereldlijke autori teiten, door organisator Wim Bary geopend. Deze wees erop dat de tyd van de kunst „enkel en alleen omwille van de kunst" voorgoed voorbij lijkt. De kunst is de tolk geworden van de mens in zijn wereld en wil als zodanig niet meer bekeken maar beleefd wor den. De Belgische ambassadeur F. X. baron Van der StratenWaillet sprak van een bijzonder boeiend gebeuren, doch achtte de Belgische deelname nog te gering. Hij juichte overigens het contact en de wisselwerking tus sen het Vlaamse en Nederlandse talengebied ten zeerste toe. Mgr. Bekkers beoordeeld^ het con gres als een getuigenis van de open heid in de kerk voor de wereld, de mens en andere levensbeschouwingen. De dichter-predikant ds. J. Wit. hield een lyrisch betoog over kerk en kunst, waarin hy er o.m. de nadruk op legde dat „alle kunst dienende kunst is". De deelnemers zullen in kleinere gespreksgroepen ontmoetingen heb ben met kunstenaars en spreken over flim, ballet, toneel, muziek, literatuur etc. Daarenboven zullen zy voorstel lingen by won en van het Ned. Dans Theater, de toneelgroep Theater met „Spooksonate", hef. N.-H. Philh. Orkest en een drietal films zien van Bert Haanstra. Venus van Milo nu in Tokio te zien Een Japanse prinses heeft gisteren de openbare expositie van de Venus van Milo in Tokio officieel geopend. Prinses Takamatsoe. echtgenote van een van Keizer Hirohito's jongere j broers, verrichtte de opening door met een gouden schaar een lint door te knippen. Het is voor de eerste maal dat het beroemde, op het eiland Milo gevon den Griekse beeldhouwwerk buiten Frankrijk te zien is. De Franse premier Georges Pom pidou en zyn Japanse ambtgenoot Hwyato Ikeda woonden de plechtig heid by, tezamen met nog een 200 Japanse en Franse functionarissen, leden van het corps diplomatique en journalisten. Prinses Takamatsoe droeg een grijze kimono met een rood-gouden obi (strik) toen zy de openingsplech tigheid in het Oeeno park waar een koude regen op de Japanse kerse bomen viel. verrichtte. De Venus van Milo is verleden maand in Japan aangekomen. De Franse regering heeft het beeld uit geleend ter gelegenheid van de Olympische Spelen, die in oktober in Tokio zullen worden gehouden. MICROTHEATER IN DEN HAAG Den Haag krygt binnenkort de be schikking over een zg „microtheater" met 98 zitplaatsen. Daartoe wordt een bestaand pand aan het West einde verbouwd. De stichting jeugd theater „Het Masker" wil het theater „In de steeg" ln de weekeinden zelf bespelen, maar daarnaast zullen an dere kunstenaars en amateurtoneel verenigingen er kunnen optreden. Tenslotte denkt de artistiek directeur van „Het Masker", de heer Sjef van Leeuwen, aan instructieve program ma's voor de schooljeugd. Opera van Zagreb in Holland Festival De Opera en het Ballet van Zagreb de tweede stad van Joegoslavië, zul len met een goed geselecteerd pro gramma deelnemen aan het Holland Festival. Er zal een uitsluitend Sla, visch repertoire worden uitgevoerd, bestaande uit de opera's ,3oris God- oenow" van Moessorgsky en „Kateri- na Ismailova" van Sjostakowitsj; de balletten „Rhapsodie" van Rachma- ninov, Mouvements" van Kabalevski en de Joegoslavische balletten „D© Man en de Spiegel" van Keieman en „Triptiek" van Peter Konjevitsj. Ongeveer 300 medewerkers van opera en ballet zullen naar ons land komen. Onder de solisten bevindt» zich ook de beroemde bas Miroslav Cangalovitsj die aan de opera van Belgrado is verbonden maar als gast meegaat. Hy zingt de titelrol in „Boris Godoenow". Andere bassen zyn Tomislav Neralisj, Latko Koro- setsj. en Drago Bernarditsj. De so pranen zyn Mirka Klaritsj, Branca Stilinovitsj en Milka Bertapele; voorts de tenoren Franjo Paulik. Noni Zoenetsj, Zvonomir Prelsjetsj en Frano Lovritsj. Als dirigenten gaan mee Samo Hoebad en Milan Horvat en als regisseurs voor de opera's Vido Ha- boenek en Kosta Spaitsj. De opera „Boris Godoenow" zal vijf keer worden opgevoerd en verwacht wordt, dat deze opvoeringen het meeste publiek zullen trekken. Toch is ook Katarina Ismailova" van groot belang. De opera van Zagreb heeft deze opera met groot succes opgevoerd te Napels en Sjostakowitsj. die de eerste opvoering bijwoonde, heeft de gehele bezetting zeer geprezen, inzon. derheid Mirka Klaritsj. die de hoofd, rol zong. Advertentie I IWIIU\ BODEGRAVEN Tel. 01726 2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst FRANZ-PAUL DECKER DIRIGEERT TE LONDEN Franz-Paul Decker, de dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, zal komende week in Londen vyf concerten van het BBC orkesl 'eiden. Grafheuvel te Exloo Te Exloo (gem. Odoorn.Dr.) is op het gebied van het landbouwbedrijf Tewes, even buiten het dorp, een grafheuvel gevonden van ongeveer 2000 jaar voor Christus. De graf heuvel stamt uit het „Iaat-neolithi- cum". De laatste tfjd worden door het Biologisch Archeologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Gronin gen onder leiding van de weten schappelijk hoofdambtenaar J. D. van der Waals geregeld opgravingen ver richt, waarbij sporen zijn gevonden van de oudste inwoners van Drenthe. Bij de grafheuvel in Exloo is wel de steenmantel blootgelegd en ook ls de ringsloot gereconstrueerd, maar het eigenlijke graf ls evenals by vorige gelegenheden nog niet ontdekt. De vondst is zeer inetressant, zodat bui tenlandse archeologen thans ter ge legenheid van het „Second Atlantic Colloquy" in Groningen verblijven, gistermiddag een excursie naar de grafheuvel hebben gemaakt. Gratis voorstellingen voor de jeugd met Frenkel Franks Spinoza (Van onze Hilversumse correspondent) Tien jaar geleden is de toneelgroep Studio, gevestigd in de Brakkegrond te Amsterdam, begonnen met een première in Emmen in de aula van een lyceum. Het was toen een gezelschap van acht man. Zonder subsidie, zonder erkenning, zonder verleden. Thans heeft het ensemble na tien jaar en vier jaar rijkssubsidie 25 acteurs gecontracteerd en Kees van Iersel als regisseur en artistiek leider. Men zal dat 10-jarig bestaan vie ren, met een enquête onder de Jeugd. Met een blik dus op de toekomst ge richt. Dankzy steun van het Prins Bernhard Fonds, zo'n kleine f20.000 en dankzy veel morele steun van el ders wordt er ln elf steden van de elf provincies een Jubileum-voorstel ling gegeven, waar de Jeugd gratis entree-biljetten voor zal kunnen krygen. Men hoeft om deze biljet ten te ontvangen alleen maar een enquête-formulier (Houdt u van to neel, hoe vindt u toneel op de tele visie, op welke dag gaat u het liefst naar de schouwburg?) ingevuld by de kassa in te leveren. In Amster dam geeft men overigens vier voor stellingen omdat de Brakkegrond slechts 250 bezoekers kan herbergen. De uitnodigingen gaan o.a. via jeugdorganisaties en personeelsver enigingen naar de jongelui. De be doeling van de enquête, waarvan de gegevens worden verwerkt door een nieuw opgericht bureau, de Dr. E. Boekman-Stichting, een kunst-socio logisch centrum, pas opgericht op initiatief van de Federatie van be roepskunstenaars en gefinancierd Advertentie Ver koudheidsbacillen |2ijn als de dood voor door het Prins Bernhardfonds, ls een oriëntatie over wat de jeugd van het toneel verwacht en verlangt. De gegevens zullen straks in het najaar in een rapport worden gebundeld en gepubliceerd. Dat is dan het jubileum zoals Studio dat wil gaan vieren. De voorstelling, waarvoor de jeugd gratis wordt uitgenodigd, is een opvoering van het nieuwe stuk „Splnoza" van de schrijver Dimltri Frenkel Frank, dat op 24 april in Amsterdam in première gaat. De plaatsen van deze jeugdopvoeringen zyn o.a. Groningen, 20 mei, Zwolle 22 mei, Arnhem 30 mei, Lelden 2 juni. Salarisverhoging voor musici BRjkens een voorlopige mededeling van het College van Rijksbemidde- laars is goedkeuring gehecht aan een verhoging van de salarissen met 10.6% per 1 januari 1964 van de mu sici die deel uitmaken van de ge- subisideerde orkesten, die onder de salarisregeling van dit college vallen. Tevens gaat het college akkoord met een nabetaling van 0.2% over het jaarsalaris van 1963, zoals ook aan het overheidspersoneel is toege kend, aldus deelt het contactorgaan van symfonie- en opera-orkesten in een communiqué mee. De musici van het Residentie orkest verdienen 10% meer dan de leden van de overige orkesten, be halve de leden van het Concertge bouworkest, die 20% meer verdienen. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. zó zacht zó geurig

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5