[RENE laat verklaringen Van Schiphol verbeteren Hartelijk welkom voor de koninklijke familie sempra NIET ONDER DE yRUK VAN HUGO Mexicanen verrast door optreden van Koningin Juliana Tweemans-satelliet in V.S. gelanceerd VEVE0 SCHIEDAM (Bucf Qföeuws VERMINKT DOOR SCHRAPPEN EN TOEVOEGEN" 1 Compromis artsenstaking? Bonn houdt vast aan hoge graanprijs Prima start Gemini-project Ook test van Titan II gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 APRIL 1964 No. 31232 LEIDSCH DAGBLAD jecteur: E. A. E. van DishoecK ttredacteur: J. Brouwer Ofcl DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l per wees AUBLAD VUUK LtiULIN LIN UI> f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 met (Van onze Parijse correspondent) I Een doodvermoeide, maar vastberaden prinses Irene heeft itermiddag een korte ontmoeting met journalisten bijgewoond, trder was de bijeenkomst een persconferentie genoemd. Maar Pi prinses deed haar mond niet open. De bejaarde markies Guy Valous zei als haar woordvoerder op te treden. Hij las een pimuniqué voor, waarin de verklaringen, die een dag tevoren Schiphol waren afgelegd, werden „gecorrigeerd", jltjjte bijeenkomst was belegd in een kamer van de woning van prins 1vier de Bourbon-Parma aan de Avenue Marceau. Irene's verloofde |8 er niet bij. De prinses speelde nerveus met een prachtige ring, ter- R zij enigszins afwezig luisterde naar het oplezen van het communiqué. van haar daden te scheiden van de staatskundige handelingen van haar familie en om te voorkomen, dat er staatkundige moeilijkheden worden geschapen voor de Konin gin en de regering van haar land". tevoren werd gezegd, dat er on- lezingen van het Haagse com- "iniqué, dat de Prinses had uitge- fen, waren gepubliceerd en dat „de •spronkelijke tekst, volledig en zon- r de toevoegingen, die in de oor- ■onkelijke tekst niet voorkomen en zin van haar bekendmaking ver- likten" werd herhaald. !n deze herhaling werd geen ge- g gemaakt van een besluit van de tnses, haar huwelijk in het buiten, td te zullen sluiten en evenmin rd erin gesproken over „constitu- uele problemen", waarbij Konin- I Juliana betrokken zou kunnen •aken. Ook het „overeenkomstig de drukkelijke wens van haar aan- ande echtgenoot" was uit de aan- verdwenen. be markies zei: „In de eerste lats wil ik er de nadruk op leg- dat de Prinses deze perscon- „tie in Nederland had willen iden, maar dat dit door gebrek ■Mrn tijd onmogelijk bleek". 3et communique, dat daarna werd fh. jr gelezenluidde: tPrinses Irene heeft besloten t leven van haar aanstaande r htgenoot te delen met alle ge lgen van dien. Daarom zal zij lt meegaan op het staatsbezoek Iar Mexico, teneinde volledig de rsoonlijke verantwoordelijkheid Communiqué „Zoals men uit deze verklaring kan afleiden hebben de verhoudingen in het koninklijk gezin geen enkele ver. andering ondergaan", voegde de grij ze markies eraan toe. „Het besluit van de Prinses is het gevolg van een aantal dwingende omstandigheden ontstaan enerzijds door haar toetreden tot de Rooms- Katholieke Kerk, en aan de andere kant haar vastbeslotenheid haar aanstaande echtgenoot bij te staan bij zijn verplichtingen tegenover Spanje. De Prinses is naar Parijs ge komen om enkele dagen uit te rus ten. Ik zal u erkentelijk zijn, wan neer u haar helpt deze dagen in vol ledige rust door te komen. Zij is van plan begin van de volgende week naar Nederland terug te keren". Geen commentaar Nadat de markies het communiqué had voorgelezen, stond de prinses nog gekleed in de blauwgroene deux- piece. waarin zij naar Parijs was ge vlogen op en liep zij naar een aangrenzende kamer. „Zü is op de rand van een zenuw - instorting en heeft rust nodig", zei de markies, die tenslotte beweerde, dat datum noch plaats van huwelijk bekend was. Toen in Den Haag om opheldering gevraagd werd over de verklaringen, die nu namens Irene waren afgelegd, zei een regeringswoordvoerder: „Be sloten is, dat geen enkel officiéél commentaar zal worden gegeven op in het buitenland gedane uitlatingen of mededelingen van of namens prinses Irene". Even terug Uit het grote aantal koffers, dat Prins Hugo in gezelschap van zijn vader bij zijn terugkeer uit Neder land. uit het vliegtuig op Le Bour- get moest sjouwen, lijkt men wel te mogen opmaken, dat hij een voor lopig- definitief afscheid van ons land heeft genomen. Men verwachtte gisteren in Parijs, dat Prinses Irene, wanneer ze binnen enkele dagen nog even naar het vaderland overvliegt, in Nederland eindelijk de datum van haar huweüjk zal onthullen, dat hoogst waarschijnlijk wel in Frank rijk zal worden gesloten. In Madrid is intussen nog beves tigd, dat Hugo de Bourbon Parma drie maanden geleden een verzoek by de Spaanse regering heeft inge diend. Spanjaard te mogen worden. Het was geen verzoek tot een nor male naturalisatie, waarbij Hugo zijn Franse nationaliteit verliezen zou. Om niet alles op één kaart te zetten, wilde hij zijn Franse paspoort dus blijkbaar toch ook maar liever be houden. De Spaanse regering maakt echter weinig haast om aan het steeds drin gender verzoek van de Franse prins te voldoen. En ook de Spaanse kran ten tappen de laatste dagen uit een steeds ironischer vaatje, wanneer ze de pretenties van Hugues de Bourbon Parma afwegen. Wel zou hij, sedert zijn verloving met Irene, onlangs een tweede wat langduriger onderhoud met generaal Franco hebben gehad. Vanochtend is Prins Hugo per vlieg tuig naar Madrid vertrokken. Hij reist alleen. De reden van deze reis kon zijn zuster, prinses Fran?oise Lobkowitz, niet opgeven. Het eerste teken van doorbre king van de impasse in de Bel gische artsenstaking kwam van ochtend vroeg uit Luik, waar vertegenwoordigers van vakbe weging en artsenbond het eens zijn geworden over een basis waarop de onderhandelingen met de overheid kunnen worden hervat. Een delegatie onder leiding van Joseph Merlot, ex-minister en vakverenigingsleider, is van ochtend in Brussel aangekomen om de regering van het voorge stelde compromis op de hoogte te brengen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Componist wilde brug in Venetië vernietigen (Van onze Romeinse correspondent) De man, die onder verdenking van aanslagen in Tirol gearresteerd werd in Venetië, een zekere Andergassen, componist en leraar aan het Mo- zarteum in Innsbruck, heeft reeds verschillende dingen bij het verhoor in Bolzano bekend. Hij heeft bekend deel te hebben genomen aan ver scheidene dynamietaanslagen in de laatste jaren in Alto Adige gepleegd en verder heeft hij gezegd dat hij zich in Italië bevond met het doel een studie te maken van het opbla zen van de grote brug. die Venetië met het vasteland verbindt. De be doeling was de brug in de lucht te doen vliegen in de periode waarin er veel toeristen zijn, juni of juli, ten einde daardoor de aandacht van de hele wereld op de kwestie-Zuid-Tirol te vestigen. Aan Mexico Irene biedt excuses aan Prinses Irene heeft presi- ident Lopez Mateos in een te legram haar verontschuldi gingen aangeboden voor het op het laatste ogenblik annu- i leren van haar bezoek aan Mexico, zo heeft het Mexi caanse ministerie van Bui- tenlandse Zaken bekendge- maakt. 1 „Het spijt mij oprecht, mijn 1 ouders op het laatste moment niet naar Mexico te hebben kunnen vergezellen", zo staat j in het met „Irene" onderte- kende telegram. „Deze laatste maanden iza'i ir°omde ik er niet alleen van, mijn dierbare vrienden in die ogenblikken van per- 1soonlijke blijdschap weer te WÊzlen, maar vooral hen terug te zien in uw land, waar ik \van houd en dat ik altijd in mijn hart zal meedragen. Ik hoop Carlos spoedig te kun nen laten delen in de vreug de, u te kennen en uw land dat, tot het tegendeel bewe zen wordt, hetmooiste ter wereld is", aldus prinses Irene. WEERBERICHT VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond tijdelijk zwaar bewolkt i bet plaatselijk enige regen, overigens en dan opklaringen. Matige tot hl krachtige wind ruimend van Widwest naar west tot noordwest. (Agere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 APRIL Zon op: 5.55 uur; onder: 19.29 uur. [iaan op: 5.41 uur; onder: 16.44 uur. hoogwater te Katwijk te 1.54 en 14.12 pur, laagwater te 9.52 en 22.20 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's „Zon, bloemen en kinderen hebben haar hart veroverd'' De Mexicanen waren zichtbaar verrast, toen Koningin Juliana de begroetingstoespraak van president Adolpho Lopez Mateos in het Spaans beantwoordde voor de batterij van radio en televisie- microfoons. En toen zij tot slot sprak Viva Mexico", klaterde een warm applaus op van het zonovergoten vliegveld van Mexico City. Op dat moment scheen het of de ceremonie bij het begin van het staatsbezoek aan Mexico haar een ogenblik te machtig werd. Bijna ongemerkt haalde de Koningin haar zakdoek uit haar tasje en maakte een snelle beweging over haar gelaat, een gebaar van enkele seconden. Saluutschoten weerklonken toen de Koningin gisterochtend elf uur plaatselijke tijd (zes uur 's avonds Nederlandse tijd) als eerste het vliegtuig verliet. Nau welijks waren de rookwolken verwaaid of de volksliederen klonken. Stram in de houding stond prins Bernhard in zijn luchtmachtuniform, naast hem de Koningin in 'n blauwe japon, met blauwe mantel en zwarte hoed. Prinses Beatrix was in het groen gekleed. Na de hartelijke begroeting reed het gezelschap naar de presidentiële residentie „Los Pinos" (de pijnbo men) met zijn prachtige tuinen, zwembaden, golfterrein temidden van bossen enparken. Langs de rou te stonden soldaten, politiemannen, brandweerlieden en vrij veel Mexi canen, die grote spandoeken droe gen met het Nederlandse opschrift „Welkom in Mexico Majesteit en Ko ninklijke Hoogheid". De kleurtoon der vertrekken van het koninklijk paar is gedempt. Kris tallen kroonluchters, spiegels en ser- vres porcelein. De slaapvertrekken in het paleis, waar een maand geleden nog generaal De Gaulle met zijn echtgenote logeerden zijn nu aan Koningin Juliana en Prins Bernhard toegewezen. Het speciaal voor de Franse generaal gemaakte bed van 2.20 bij 2 meter is niet veranderd voor Prins Bernhard. De gereser veerde vertrekken voor prinses Irene blijven leeg. 9 Slot pag. 2 Onderzoek naar Lee Oswald in Mexico Drie leden van de Amerikaan se senaatscommissie van onder zoek naar de moord op president Kennedy zijn vandaag in Mexico aangekomen. Hoewel zij weigerden iets te zeggen, vermoedt men, dat zij meer te weten willen komen over het verblijf van Lee Os wald in Mexico vóór de moord op president Kennedy. Koningin Juliana en Prins Bernhard worden op het vlieg veld van Mexico City verwel komd door president Lopez Ma teos. Frankrijks minister van Landbouw, Pisani, heeft bij zijn bezoek aan Bonn de Duitsers niet kunnen be wegen hun graanprijs te verlagen tot een aanvaardbaar Europees niveau. Een consultatie tussen de twee speciale bondgenoten was vrien delijk maar zonder resultaat. De Bondsregering houdt vast aan haar allerwege omstreden besluit om voor het economisch jaar 19641965 de Duitse graanprijs op het huidige ho ge niveau te handhaven en ook voor de tijd daarna geen toezeggingen omtrent een verlaging te doen. De Westduitse regering zal de ko mende dagen het compromisvoorstel van de Nederlander Spierenburg ver der overwegen. Spierenburg stelde voor dat de andere vijf EEG-landen een uniforme prijs zouden vaststellen en dat Duitsland zijn eigen prijs zou handhaven. Men vreest in Bonn. dat dit het isolement van de Duitse po sitie nog verder zal accentueren en haar bij de Kennedy-ronde tot een zaam doelwit der kritiek zal maken. Blijkbaar wil Bonn ook de andere EEG-landen van een uniforme prijs afhouden. R De Titan-II raket start van Cape Kennedy om de eerste on bemande Gemini-ruimtecapsule in een baan om de aarde te bren- gen. De eerste proefneming in de nieuwe fase van de Amerl- kaanse ruimtevaart is uitstekend verlopen. In Amerika is gisteren met volledig succes het eerste onbe mande Gemini-ruimtevaartuig gelanceerd. De Gemini-capsul® biedt plaats aan twee ruimtevaarders. Het is de bedoeling dat nog enkele onbemande Gemini-capsules worden gelanceerd voordat tegen het einde van dit jaar of begin volgend jaar een bemand ruimte-vaartuig van dit type in een baan om de aarde wordt ge bracht Het Gemini-project, dat volgt op de serie Mercury-vluchten, fs een overgang naar het Apollo-project voor een bemande vlucht naar de maan. Met de Gemini zullen in het bijzonder proeven worden genomen met betrekking tot de rendez-vous-techniek, het verblijf van ruimtevaarders buiten hun capsule en vluchten van zeer lange duur. de ruimte blijven alvorens ln de dampkring terug te keren en ver moedelijk to verbranden. Er zal geen poging gedaan worden om de capsule te bergen. Het ligt in de bedoeling nog twee onbemande vluchten te maken en daarna in november of december een bemande vlucht van drie omwente lingen, vervolgens een bemande vlucht van vier dagen en daarna een bemande vlucht van twee weken. De eerste bemande Geminivlucht zal vermoedelijk gemaakt worden Alan Shepard en een lid van de „nieuwe groep" van ruimtevaarders. De lancering van de eerste onbe mande Gemini vanaf Cape Kennedy in tegenwoordigheid van de 29 hui dige Amerikaanse astronauten vond plaats met behulp van een Titan-II raket. Het 3175 kg wegende ruimtevaar tuig kwam in een baan om de aarde waarvan de hoogte varieert van 160 tot 310 kilometer. Deze baan wijkt slechts weinig af van de beoogde. De lancering geschiedde niet al leen om de kwaliteiten van de cabi ne te beproeven, maar ook als test voor de tweetraps Titan-raket. Deze 35 meter lange raket werd ln het laatste jaar belangrijk veranderd om hem geschikt te maken voor beman de ruimtevluchten. Deze veranderin gen hebben tot een aanzienlijkever - traging van het Gemini-programma geleid. Nog steeds is men niet geheel te vreden over de werking van de Titan. Wanneer de raket, die een stuw kracht heeft van een kwart miljoen kg, in de eerste fase van de vlucht snelheid krijgt, treden er zware tril lingen op, die een gevaar zouden kunnen betekenen voor de beman ning van ruimtevaartuigen. Waar schijnlijk zullen dus nieuwe veran deringen aangebracht moeten wor den voordat bemande Geminivluch- ten gemaakt worden. Niettemin was de lancering van gisteren een groot succes. Men be sloot onverwijld voorbereidingen te treffen voor een tweede lancering, waarbij speciaal het hitteschild van de Gemini beproefd zal worden. De gisteren gelanceerde Gemini zal ongeveer drieëneenhalve dag in Elegant en sterk f 1,95 Advertentie verf van Uit het Leidsch Dagblad van l 8 April 1864: 1 Voor het geneeskundig be- 1 roep in Engeland heeft voor 1 het eerst een vrouw een re- gelmatig en formeel examen afgelegd. Op dien dag werd Elisabeth Garrett, na het eer- ste examen als lid van het corps med. doctores toegela- ten. Door het Ministerie van Marine heeft de aanbesteding J plaats gehad van het maken van een ijzeren zeekaap op Rottumeroogde minste in schrijver was de firma Schretlen en Co alhier, voor f 4684,—.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1