.Vinnige aanval van oud-premier Paul Reynaud op De Gaulle Terug naar bevindelijk, praktisch christendom n#§yi Brug in Leiderdorp ligt op haar plaats HOORT U OOK BIJ DE MANNEN (...en vrouwen) DIE AAN DE SIGAAR GAAN? Kees Spierings 40 jaar toneelregisseur Werkzaamheden vlot verlopen MEEDOGENLOZE ANALYSE VAN VIJFDE REPUBLIEK Wat nodig voor onze tijd ONTKERSTENING VAN ONS VOLK IS ZORGWEKKEND De bazuin aan de mond Opening 18 september door mr. J. Klaasesz Winnaar van vele prijzen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 7 april 1964 Derde blad no. 31230 (Advertentie) (Van onze Paryse correspondent) Paul Reynaud, die nu zes en tach tig lentes telt en nog elke ochtend ir het open raam turnt om zijn le en lenige vorm vooral niet te •liezen, bewast met een strijdlus tig geschrift, dat „De buitenlandse politiek van het gaullisme" is gehe ten. nogmaals dat óók zijn politieke slagvaardigheid onder de last der ja- ,ren en der tegenslagen nog niets heeft ingeboet. Ook de kleine en kor date Reynaud, die onder de derde >n de vierde republiek vele malen minister en premier is geweest hij jeidde eveneens het onfortuinlijke ka binet, dat in mei 1940 de Duitsers het hoofd moest bieden is een der talrijke slachtoffers geweest, die De Gaulle's Vijfde Republiek onder het politieke personeel van het oude bewind heeft gemaakt. Bij de laat ste Kamerverkiezingen moest zelfs Reynaud, na een kleine halve eeuw, zetel van parlementair vertegen- woord lger van het district van Duin kerken aan een onbekende gaullist afstaan. Maar ook als ambteloos burger U heeft deze liberale conservatief die in zijn party als „enfant terrible" en „franc tireur" in zyn Europese en economische opvattingen altyd r een tameiyk eenzame positie bekleed- de, de stryd voor de denkbeelden die hy was toegedaan toch nimmer opgegeven. Na etteiyke delen memoi- I2| res en talloze krantenartikelen gepu bliceerd te hebben, is Paul Reynaud dezer dagen by de Parüse uitgevery ^Julliard met een nieuw boek te voor- _schyn gekomen, dat zonder twyfel een bewogen ontvangst tegemoet mag zien. l) Ontdekking zyn in polemische termen gestelde geschrift bevat immers een meedo genloze aanval op generaal De Gaul- die hy in 1939 als onbekende ko lonel die hy eerst inderhaast tot «brigade-generaal bombardeerde tot onderstaatssecretaris van Oorlog in zUn regering promoveerde, zodat men zeker zeggen mag, dat Reynaud de latere president der republiek als toekomstig staatsman voor het eerst ontdekte. In die half-ministeriële [functie vloog in mei 1940 de toen "ftigjarige generaal ever met 'n sage ipdracht naar Londen, om op 18 juni, Ie dag van de debacle, zijn histori- :he oproep tot zUn landgenoten te ten, die eindigde met de volzin de vorm van een klaroenstoot: •ankrijk heeft een veldslag verlo- Frankrijk zal de oorlog winnen." Toen in 1958 achttien jaren later [dus, de Franse republiek op haar indvesten wankelde onder de be- •iging van een parachutistenaan- ,1, "ale generaal Salan vanuit Al giers op ParUs wilde openen een dreigement dat, zoals later is uitge- .Jkomen, overigens met medeweten en llzelfs instemming van generaal De "(Gaulle werd geuit werden de rol len van beschermer een protégé al gauw verwisseld. Paul Reynaud was ..in die dagen nog altyd een der wan- ffkelende hoofdzuilen der republiek die "zich, voor de vorm althans, door ge- rjneraal De Gaulle (die nu opnieuw tij als redder des vaderlands werd bin nengehaald) daarom wel met enige égards zag behandelen. Paul Rey naud werd tot president gekozen van van de parlementaire commissie die, in*in overleg met generaal De Gaulle, ïeen nieuwe grondwet moest voorbe reiden. Het was vooral Reynaud, die ïaj zich opwierp als heraut van de par- iillementair-lemocratische beginselen, ba die hy ook in de nieuwe grondwet ge- jJJeerbiedigd wilde zien. 7 En toen, na het referendum en de afkondiging van die nieuwe grondwet, r al spoedig bleek dat de generaal in zijn functie van president der repu- bliek 't niet zo overdreven nauw nam met de letter en zelfs de geest van dit staatsdocument, was ojhet alwéér de vinnige Reynaud, die in'als een David zyn banvloeken als speren wierp in de richting van de 7Goliath die hy niettemin zelf zyn troon in het Elysée had helpen be- klimmen. j Selectie n! In zyn nieuwe boek vindt men nu, t zo te zeggen, een selectie van grieven en banvloeken tegen generaal Dc Gaulle, zyn voormalige protégé, ge- l bundeld. Die aanvallen hebben voor- f{»l betrekking op het buitenlandse 1 beleid van het gaullistische bewind, maar niettemin vindt Reynaud toch ook nog gelegenheid al zyn gal uit te spuwen over de eigenzinnigheid om maar geen ander woord te ge bruiken waarmee De Gaulle een einde maakte aan het parlementaire bewind in Frankryk. Het merendeel der een en twintig hoofdstukken be licht echter de diverse aspecten van De Gaulle's buitenlandse beleid waarby Reynaud, in bijna dezelfde bewoordingen als des generaals te genkandidaat. de socialist Gaston Defferre, felle kritiek levert op de tegenwoordige officiële houding van Frankryk jegens Engeland, Amerika, de partners van de Euromarkt en vooral ook de Verenigde Naties, die door de huidige president eens als een „machin". een onbenullig nie mendalletje. werden afgedaan. Ook over De Gaulle's troetelobject, het Franse atoomzwaardje. maakte j Reynaud een aantal opmerkingen waartegen niet veel ingebracht lykt te kunnen worden. „Gelooft De Gaulle nu werkeiyk", aldus Reynaud, „dat de twee enige grootmachten ter wereld, de Sow jet- Unie en de Verenigde Staten, die meetellen als atoom-mogendheid rustig de armen over elkaar zullen slaan, om af te wachten dat wy hèn eindelyk hebben ingehaald? Het is waar. dat de atoomwapens het laat ste woord spreken in een toekomstige oorlog. Maar alleen landen, die over de ruimte en de rijkdommen van een heel continent beschikken, zyn in staat zich die wapens te smeden. Onafhankelykheid? Maar ons lucht- waarschuwingssvsteem wordt van daag door de NAVO beheerd en be kostigd en op dat allereerste punt Advertentie Grote beloning voor iedereen Reeds jaar en dag worden in vrijwel alle plaatsen van Nederland regel matig (en zelfs veelal dagelyks) grote beloningen uitgereikt. Het betreft hier een openlucht-koopcen trum waarvan men er in ons land honderden aantreft en dat zich on der meer kenmerkt door uitzonder- ïyk lage prijzen: de markt. Wie daar rondkijkt en rondwandelt en er pro fiteert van de dageiykse koopjes en de enorme keus, ontvangt zyn belo ning in de vorm van het geld dat hy bespaart. En bovendien door gratis gezelligheid. Kopen op de markt maakt het leven stukken goedko per. Bovendien is de markt, door de heel byzondere, „eigen" sfeer die er heerst, de beste combinatie van profijt en plezier. Daarvoor zorgen marktkoopman en straathandelaar, die hun klanten elke dag opnieuw bewyzen: OP DE MARKT IS Iff GULDEN EEN DAALDER WAARD zyn we dus al van onze bondgenoten afhankehjk". En ook hier luidt dan de conclusie van Reynaud dat „het gaullisme in de buitenlandse politiek op een aftands dogma de natio nale soevereiniteit gebaseerd is". Wakker schudden Toch laat de schrijver ook wel uit komen dat hy .De Gaulle natuuriyk niet enkel als een geïsoleerd ver- schynsel beschouwt, omdat een volk meestal het bewind heeft, dat het verdient, zyn geschrift is dan ook bedoeld als poging de openbare me ning wakker te schudden die „ge chloroformeerd" is. en „de Fransen de gevaren doen begrypen die hun land door toedoen van De Gaulle thans loopt". Een lang fragment is daarom gesteld in de bezorgd bestraf fende toon, die een vader aanslaat die zyn zoon de les moet lezen: het uur is gekomen dat je nu eindelyk weer gaat denken en handelen zoals een volwassen en vry volk betaamt, zo je je eigen geschiedenis tenminste waardig wilt biyven. Wat zullen je nakomelingen anders wel van je zeg gen? Waarom heb je 't hoofd gebo gen? Omdat je welvaart genoot en De Gaulle je heeft gezegd: „die dank je aan my. zo goed als de politieke stabiliteit die ik je ook al geschonken heb". Of het vaderlyke vermaan van de oude Reynaud De Gaulle van ge dragslijn zal doen wyzigen, mag wel betwyfeld worden. Maar indien dit heldere en ge spierde geschrift zou kunnen bydra- gen tot de noodzakelyke demystifi catie van de nationale held en diens verering die aan het gaullisme ten j grondslag ligt, dan zullen de inspan- ningen van Paul Reynaud toch niet voor niets zyn geleverd. (Van onze correspondent) ..Wij willen de oude theologen weer onder het volk brengen. De reformatie moet weer echt gaan leven onder de Nederlanders. Daarom brengen wij de mensen in contact met de predikaties van de oud-vaders, die het echte, onvervalste evangelie verkondigen". Dat zegt ds. G. A. Zijderveld, predikant van de Geref. Gemeen te in Middelburg, leerling van prof. G. Wisse, die tien jaar in Amerika en Canada heeft gewerkt en nu als Amerikaans staats burger zijn reveil-serie Nederland instuurt, samen met de uit gever Pieters uit Oostburg. heid heeft daartoe geleid. We moe ten weer terug naar Gods woord en het onvervalste evangelie brengen van ellende zonde en genade". 7APRIL tt/FRELOGEZOMDHEIDSDAG n de ontwikkelde landen is de gem. le. vensduur rond de 70 jaar. In de onderont. wikkelde landen is dit ongeveer 45 jaar. mot In de ontwikkelde landen moeten 700. 1500 mensen het met 1 arts doen. In de onderontwikkelde landen isdit50.00Ó_ 200.000mensenü! 1Ü Voor direct heeft de wereld dringend ruim één miljoen artsen méér nodig! Jaarlijk sterven er 1 miljoen mensen aan malaria!!!!! 500miljoen kinde. ren inde wereld krijgen onvoldoende medische zorg De wereld moet ca. duizend soorten ziekten bestrijden!! ^if§ Dagelijks worden 3 v.d: 5 mensen in onze wereld door onder, voeding bedreigd!!! Oetelft van de mensheid krijgt te eenzijdig voedsel!! „Wat is nodig voor onze tijd?" vraagt ds. Zijderveld in het voor- ivoord tot het eerste hoekje, „Re formatie en geestelijk reveil. Dat de Heere Zijn Geest opnieuw mocht uitstorten op ons en er een grote geestelijke opwekking kwam in de kerk. De geest van onze godvrezende vaderen moet ons gegeven wor den opdat de vreze Gods weer zal wonen in de harten van het volk. De leer van onze calvinistische en puriteinse vaderen moet op nieuw ons volksleven inspireren en dan zal God ons genade en ere geven". Ds. Zyderveld heeft, in Amerika gezien, hoe de oude theologen het daar weer „doen". Ze worden in nieuwe styi herdrukt en de belang stelling er voor is zeer groot. Het zelfde wil hy in Nederland bereiken. Er is een „Smytegelt-fonds" opge richt, dat een interkerkeiyk karakter draagt. „Vader" Smytegelt „De preken gaan by duizenden het land in", zegt hy. Het fonds is genoemd naar de be kende theoloog Bernardus Smytegelt. Hy was niet alleen een befaamd pre dikant, maar hy was ook een Zeeuw en het Is begrijpeiyk dat men hem gaarne als symbool heeft gekozen. Smytegelt. die in 1665 in Goes werd geboren, is van grote betekenis geweest voor het kerkeiyk leven in de na-reformatorische tyd. Zyn pre diking was bybels en mystiek, hy legde sterk de nadruk op het bevin- delyke leven. Deze kenmerken van „vader" Smytegelt zyn ook wel de kenmer ken van de Reveilbeweging, die van uit Zeeland is begonnen. Men wil terug naar het bijbelse, praktische en bevindeiyke christendom en kykt daarby graag naar de bloeityd van het puritanisme in Engeland. Terug naar de bron „Tegenwoordig Ugt de nadruk in de theologie vooral op de historische exegese", zegt ds. zyderveld, „maar de schriftuurlijke mystiek is daarbij teveel op de achtergrond geraakt. We moeten weer terug naar de bron. De ontkerstening in brede lagen van ons volk is zorgwekkend. De vrijzinnig- „Zoet gefluit van Rome" Het Smytegelt-fonds stuurt de bro chures geheel Nederland in. Men wil er niet alleen mee bereiken, dat het bybelse, praktische christendom wordt bevorderd. Men wil ook de heilige stryd aanbinden. Tegen de hiërarchie van de R.-K. Kerk. We zyn niet tegen samenwerking met de reformatorische vrienden. In tegendeel, maar „we zyn sterk tegen een verkeerde oecumene, we willen waarschuwen voor het zoete ge fluit van Rome", zegt ds. zyderveld. We willen met heilig vuur stryden voor Gods eer en de beginselen der reformatie. We willen het volk leren, dat het maar om één ding gaat: hoe raak ik weer met God verzoend?" Daarom geeft men niet alleen bro chures uit met preken van de oud- vaders, maar distribueert men ook brochures met duideiyke titels als „De onfeilbaarheid van de Paus". „De heiligenverering" en „Is er een vagevuur?" De vos in het kippenhok We moeten als zonen der reforma tie onze Roomse landgenoten Gods woord in de hand geven, opdat ze tot God bekeerd zullen worden", zegt ds. zyderveld. „Dat men priesters op de protestantse kansels toelaat is de vos in het kippenhok toelaten en de er fenis van onze vaders verkwanselen". „In Middelburg is een oecumeni sche vergadering met een liefde- maaltyd besloten", zo schrijft hy in zijn kerkblad. „Wat zouden onze Ne derlandse martelaren daarvan zeggen, zo ze tot ons konden spreken, de mannen en vrouwen, die door de roomse inquisitie tot as verbrand en wreed vermoord zyn? O volk van Zeeland, zonen van martelaren, na zaten van heldengeslacht, wordt eens wakker, ontwaakt uit uw sluimering, uw vrijheid wordt bedreigd. Zonen der reformatie zet de bazum aan de mond". „Wy willen, dat het Nederlandse volk weer zal leven uit de beginse len der reformatie", zegt ds. zyder veld. „Het. gaat om de eer Gods en de zaligheid van de ziel". Birgit Nilsson in octie tegen discriminatie De beroemde Zweedse sopraan Bir- git Nilsson heeft een concert te Jackson in Missisippi afgelast uit vrees voor rassendiscrimminaties. zy zou donderdagavond voor een naar ras gescheiden publiek zyn op getreden. Mevrouw Nilsson had ver klaard te willen zingen, indien zy haar honorarium zou mogen schen ken aan een kinderinstelling die niet discriminerend is. Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten De nieuwe basculebrug over de Oude Rijn in Leiderdorp is vanmorgen op de onderbouw geplaatst. Omstreeks half zeven werd met de werkzaamheden begonnen en om tien over half Francois Mauriac beschrijft De Gaulle Dc Franse Nobelprijswinnaar Fran co is Mauriac werkt sinds ryf maan den aan een boek over president De Gaulle, dat in oktober van dit jaar zal verschijnen. HU wordt by zUn werk geholpen door zyn zoon Claude, die tydens de tweede wereldoorlog particulier secre taris is geweest van generaal De Gaulle, die toen de leider was van de vrU« Fransen. De schrijver van jongensboeken en toneelstukken de Bossche naar Kees Spierings. die ook landelijk bekendheid geniet, viert morgen in Den Bosch zijn 40-jarig jubileum als regisseur. Na 20 jaar onderwijzer te zijn geweest ging Spierings zich geheel wijden aan toneel en literatuur. Rond 1925 kreeg Spierings contact met Cor Hermus. Ko Arnoldi en Frits Bouwmeester. Van hen heeft hij het regisseren geleerd. Hij voerde o.a. op „Kinderen van ons volk". Marleken van Nieueghen, Vondels Gysbrecht en zyn eigen „Carnaval de Venise". By het 750- jarig bestaan van 's-Hertogenbosch als stad (in 1935) was hy assistent regisseur van „Beatrijs". Voor het Schouwtoneel heeft hy o.a. bewerkt „De schone voleinding". In opdracht van de KAB kwam „De lichte mast" ten tonele. Later zyn nog diverse to neelstukken uit zyn pen gevloeid, die alle met meer of minder succes dlk- wyis door studentenkringen vertolkt werden. Voorts heeft Spierii.gs na de twee de wereldoorlog in zeker tien ver schillende plaatsen van Noord-Bra bant met groot succes openluchtspe len geregisseerd, oa. in Heeswijk en Boxtel. Asten, Roosendaal en Luyks- gestel. Verder trad hy op in Utrecht Leeuwarden en Maastricht. In 1959 won „Moyses Bosch de Rederykers- kamer waarvan hy tevens regisseur is met „Odysseus in Diependaal" van Dimitri Frenkel Frank de nationale prUs voor het beste amateurtoneel- stuk van dat jaar. Kees Spierings heeft oa. met Anton Sweers, Bernard Verhoeven, Gabriel Smit en Albert Welling het werk verband Katholiek Amateurtoneel opgericht. In 1954 viel hem te Am sterdam de eerste prijs van het Prins Bernhardfonds ten deel. In 1958 ver wierf hy de provinciale prys van Noord-Brabant voor toneel en het vorige jaar de Eduard Verkadepen- ning van het W.KA.. Op 7 april zal zyn 40-jarig regisseurschap in het Bossche Casino gevierd worden met de opvoering van „Driekoningen avond". tien rustten de twee delen op de betonnen landhoofden. Daarna is men begonnen met het mon teren en het plaatsen van het machineframe. De brug zal 18 september officieel worden geopend door de commissaris der Koningin In de provincie Zuid- Holland mr. J. Klaasesz. Niet alleen het monteren van de brug, maar ook het aanleggen van de toegangswegen zal nog wel enige maanden vergen. Deze basculebrug een geheel ge laste constructie werd gebouwd door de Kon. Ned. Grofsmederij in Leiden. Men heeft het in twee delen Veiling Venetiaanse kunstschatten Gisteravond zouden de schatten van het fabelachtige Labia-paleis in Venetië onder de hamer komen. De Mexicaanse miljonair Don Car los de Beistequi, die van dit palels aan het Grand Canal een residentie heeft gemaakt welke een doge zou passen, heeft besloten het paleis te verkopen en de inhoud onder de hamer te brengen. Het paleis zelf zal een kantoorge bouw worden. Het verluidt dat de Italiaanse Televisie gegadigde is. De Beistequi kocht het palels in 1949. herstelde het in zyn oorspron- gelyke luister en richtte het met veel kunstgevoel in. Toen alles in 1951 klaar was, gaf hy een feest dat de Venetianen zich nog goed herin neren. Van over de gehele wereld kwamen de adel en de filmberoemd heden naar het gekostumeerde bal. Voor Venetië was het „het feest van de eeuw". Sommige kavels van de velling zullen de Dogenstad misschien nooit kunnen verlaten. De autoriteiten heb ben een „territoriaal beslag" gelegd op een aantal Franse gobelins ter waarde van 200 miljoen lire. Op grond van dit beslag kunnen de autoritei ten bepalen dat de nieuwe eigenaar de gobelins in Venetie moet laten. Een van de delen van de nieuwe basculebrug over de Oude Rijn bij Leiderdorp is door de drijvende bok op de on derbouw geplaatst. (Foto L.D./Holvast) gedaan in verband met het monte ren. Door 200 pasbouten worden deze delen aan elkaar gekoppeld. De breedte is over de leuningen 16 meter en de lengte ongeveer 17 me ter. De doorvaartwydte bedraagt 10 Vz meter. Het gewicht van de brug is 65 ton schoon. Daarby komt dan nog 75 ton ballast voor het balan ceren. Deze ballast bestaat, uit 50 ton staal en 25 ton beton moet nog wor den aangebracht. Het machineframe weegt 10 ton en het motorvermogen is 11 pk. De nieuwe brug heeft een rybreed- te van 7% meter. Aan weerszyden komt een rijwielpad, dat 2.57 meter breed is en een voetpad met een breedte van 1.63 meter. De beide delen werden één voor één op een 100-tons dekschuit van het bedrijf van de Kon. Ned. Grof- smedery naar de brug gevaren en doormiddel van een drijvende bok van 80 ton van de firma Goedkoop uit Amsterdam op hun plaats gezet. Het eerste deel rustte om tien over acht op de onderbouw en het tweede om tien over half tien. Voorstellingen van Clare Boothe's „The woman" The Anglo American Theatre Group The Hague zal op 13. 14 en 15 april in het Kurhauspaviljoen te Scheveningen opvoeringen geven van „The Woman" van Clare Boothe. met een rolbezetting van niet min der dan 35 vrouwen. Het stuk geeft een inzicht in de levens van een groep rijke Amerikaanse vrouwen, die door haar roddelpraatjes, als gevolg van verveling, allen terechtkomen in het echtscheidingshof van Reno Het is een typische handeling voor onze eeuw. Het stuk beleefde 657 suc cesvolle voorstellingen op Broadway, werd voorts vertoond in de ganse Ver. Staten en werd verfilmd De opbrengst van de voorstelling komt ten bate van de Ned. Blinden bibliotheek.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5