RINSES IRENE HUWT N HET BUITENLAND Prinses Irene gisteren op audiëntie bij paus Eerst werken en dan praten Leedwezen bij het koninklijk paar Grieken fusilleerden vier Turks-Cyprioten Voor de stakers is geen plaats meer Premier Lefèvre tot artsen: STAKING ERG IMPOPULAIR NIET MEE NAAR MEXICO METAAL NOG IN IMPASSE Abonnement op tweelingen WEERBERICHT Prins Rainier met jacht naar Lissabon ONTBINDING NED. OPERA? Stelende gasten Terroristen in Bolzano gearresteerd (0üc/ Qffiemvs ^pgerirht 1 maart 1860 DINSDAG 7 APRIL 1964 No. 31230 LEIDSCH DAGBLAD jirecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacleur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Naar haar particulier secre- iresse, mej. M. C. C. Wijnen, anmiddag op Schiphol officieel eeft medegedeeld, zal het hu- elijk van prinses Irene niet in [ederland, doch in het buiten- nd worden voltrokken. Mej. Wijnen legde een half uur na et vertrek van het toestel, dat het uninkiyk paar en prinses Beatrix aar Mexico brengt op Schiphol de ilgende verklaring af. „Prinses Irene heeft overeen- Smstig de uitdrukkelijke wens van p iar a.s. echtgenoot besloten in jn werk nu al te delen met alle r bnsequenties vandien. Daarom zal i niet meegaan op het staatsbezoek in Mexico teneinde volledig de per- lonlyke verantwoordelijkheid voor jfaar handelingen te scheiden van de trplichtingen van de koninklijke fa- ilie met name om voor de Konin- n generlei staatkundige moeilijk- eid te scheppen. In verband met in en ander zal hun huwelijk bui- in Nederland worden voltrokken". De particuUere secretaris van de Koningin mr. J. van der Hoeven deelde in aansluiting hierop mee, dat de Koningin en de Prins „met leed wezen van deze beslissing van hun dochter hebben kennisgenomen". Er heerste op Schiphol grote ver warring. Vooral toen de toeschou wers, onder wie uiteraard de pers, waarnamen, dat de stemming onder het vertrekkende gezelschap niet bijster vrolijk was. De Koningin kon bij het verlaten van de „V.I.P.-room" haar tranen zelfs niet bedwingen. Nadat het toestel was vertrokken, had in dezelfde ontvangstzaal voor belangrijke personen een bespreking plaats tussen de secretaresse van prinses Irene, de secretaris van de Koningin en de ijlings uit Den Haag overgekomen dr. G. J. Lammers, di recteur van de R.V.D. Van de vijf hofauto's, die voor het paleis waren voorgereden om de Koningin, de Prins, prinses Bea trix en prinses Irene met gevolg naar Schiphol te rijden, vertrok ken er drie leeg naar de stallen. Prinses Irene en haar verloofde wuifden de vertrekkenden vanaf de trappen van de rechtervleugel goe dendag. Na het voorlezen van de verklarin gen werden op Schiphol nog twee vragen beantwoord. De eerste vraag was of deze verklaringen on der de verantwoordelijkheid van de regering vallen. Het antwoord luidde bevestigend. De tweede vraag, welke situatie er zal ont staan als er een ongeluk mocht gebeuren met het zojuist vertrok ken vliegtuig werd beantwoord met: „Dan is Prinses Irene troon opvolgster". Er is nu echter nog geen uitsluitsel gegeven over de geheimzinnig heid, waarmee de reis van de prin ses naar Rome is omgeven. Dit is typerend voor de gang van zaken van de laatste maanden. De prin ses is zondagmorgen alleen uitge reden met haar wagen AA 18. Zy heeft in Den Haag haar vriendin Petra Brussaart afgehaald en sa men zyn ze naar Brussel gereden. De auto was inmiddels voorzien van andere nummerborden name lijk M.D. 6122. In Brussel is de prinses in een vlieg tuig gestapt zonder herkend te worden. Haar vriendin heeft de auto naar Den Haag teruggereden. Het blykt, dat de audiëntie by de paus door de Franse ambassade geregeld is en niet door de Neder landse. Vanmorgen werd de auto van prinses Irene teruggebracht door een hofchauffeur. Minister-president Marynen heeft in verband met de afgelegde verkla ringen de senioren van de Tweede Kamer byeengeroepen tegen mor genochtend elf uur in zyn kabinet. (Van onze Haagse correspondent) Werkgevers en werknemers in de letaalindustrie zün nog niet uit de npasse geraakt, die vorige week vry- ag met gevaar voor de onderlinge amenwerking is ontstaan, nadat het iverleg in de vakraad over de onder - lemingsgewijze differentiatie vastliep. Gistermiddag hebben de voorzitters lan de drie metaalbedrijfsbonden in en bemiddelingsgesprek met de di- ecteur van de FME, de federatie van rerkgevers in de metaal en elektro- echnische industrie, nogmaals uit- engezet wat hun standpunt is over e toepassing van de vier procent xtra bij het wederzijds verlangen e zwarte loonbestanddelen te_ wit- en. Uit de spaarzame mededelingen »a afloop van het gesprek viel slechts f te leiden, dat wederzyds terrein s verkend en dat de ontmoeting wel- icht zal worden gevolgd door een loging het overleg weer op gang te irygen. (Van onze Brielse J correspondent) f De 41-jarige mevrouw VroegrijkGevers uit de j buurtschap De Schijf bij Roosendaal, heeft voor de vijfde achtereenvolgende maal het leven geschonken aan een tweeling. Het echt paar heeft nu elf kinderen. Het eerste kind uit het hu welijk kwam alleen. Daarna werden er vijf tweelingen géboren, steeds een jongen en een meisje. De oudste tweeling is tien jaar. Tevens zijn er twee tweelingen op 9 dezelfde dag jarig. t De buurtschap De Schijf (Van onze Haagse correspondent) Aan de vooravond van het vertrek van de Koninklijke Fa milie naar Mexico heeft gisteren in paleis Soestdijk familieberaad plaatsgehad tussen Koningin en Prins en de vader van Carlos, prins Xavier van Bourbon-Par- ma. Prins Xavier was daartoe eerder op de dag met prinses Irene en Carlos meegekomen uit Rome, waar het verloofde paar 's morgens door de paus in au diëntie was ontvangen. Naar achteraf bleek is Prinses Irene reeds zondag in alle stilte via Parijs naar Rome gereisd, waar zy haar aanstaande schoonfamilie trof. Het bezoek van Irene en Carlos aan de paus was tevoren zorgvuldig geheim gehouden, maar het nieuws werd snel bekend door een foto, die van de audiëntie was gemaakt. De Prinses was zondagmorgen met haar particuliere auto van Paleis Soestdijk vertrokken, maar zij reed niet, zoals men aannam, naar de kerk, maar regelrecht naar Parys. Daar heeft zy volgens de R.V.D. zonder verder oponthoud het vliegtuig naar Rome genomen, waar de familie van Car los reeds enige dagen vertoefde. heeft een zekere vermaard heid door het vrij grote aan tal tweelingen dat-er wordt géboren. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelyk opklaringen, later toenemende bewolking maar droog Weer. Zwakke tot matige wind tus sen noordwest en zuidwest. Vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 APRIL Zon op: 05.59 onder: 19.25. Maan op: 0.54 onder: 14.07. Hoogwater in Katwyk: 0.05 en 12.39. Laagwater: 7.45 en 20.38. Eenvoudig Volgens berichten uit Rome had de audiëntie een eenvoudig karakter. De Prinses, was zoals is voorge schreven by pauselyke audiënties, gekleed in een lange, zwarte japon, waarop zy een paarl^n collier droeg. Carlos droeg avondkleding met sjerp en medaille. Over het besprokene zyn geen mededelingen gedaan, behalve dan dat de audiëntie werd verleend in verband met het voorgenomen huwelyk. Het is gebruikelyk, dat rooms-katholieke telgen van vorsten huizen. die voornemens zyn in het huwelyk te treden, tevoren de pause lyke zegen vragen. Na afloop van de audiëntie poseerde het paar samen met de paus voor de officiële foto graaf van het Vaticaan. Van het bezoek van de Prinses aan Rome was tevoren op geen enkele wyze gewag gemaakt. De Nederland- sche ambassade in de Romeinse hoofdstad bleef zelfs de gehele dag ontkennen, dat de Prinses in Rome was, totdat de foto van de audiëntie Prins Rainier van Monaco zou vermoedelyk vandaag met zyn in Nederland gebouwde jacht „Albeca- ro" uit Vlissingen vertrekken. Vorige week donderdag is de prins in Vlissingen aangekomen. Het ligt in de bedoeling van Vlissingen naar L.ssabon te varen, waar prinses Gra- cia en haar twee kinderen, alsmede haar moeder, zich aan boord by prins Rainier zullen voegen. Van daar de reis worden voortgezet naar Monaco. Kort voor de komst van prins Rai nier heeft de „Albecaro" nog een kleine beschadiging opgelopen. In de haven van Vlissingen kon kapitein Ive Caruso niet voorkomen ,dat de zware wind vat op het schip kreeg. Het botste tegen een ander in de haven liggend schip op, waardoor de .Albecaro" een kleine deuk in de voorsteven opliep. Voor de Vlissingers is het smette loos witte schip een grote beziens waardigheid. Scherp steekt het jacht af tegen de grauwgryze oorlogssche per van de Nederlandse marine, die ook in de Vlissingse haven liggen. Regelmatig verzamelen zich vele in woners uit Vlissingen voor de hek ken in de hoop een glimp van de prins, die op zyn eigen jacht lo geert, op te vangen. Het bestuur van de Stichting de Nederlandse Opera, gevestigd te Am sterdam, maakte vanmiddag bekend, dat de ontwikkeling van de situatie by deze instelling er toe heeft ge leid, dat het bestuur voornemens is, met inachtneming van het in de sta tuten bepaalde, een besluit tot ont binding van de stichting te nemen en dit aan de overheid ter goedkeu- het bewys van haar aanwezigheid leverde. Ook de Osservatore Romano, het officiële dagblad van het Vaticaan, had het bezoek van de Prinses aan de paus niet aangekondigd in de lyst van audiënties, die dit blad pe riodiek afdrukt. Zelfs de gisteren verschenen editie maakte van het bezoek geen melding. Wel werd be kend, dat de vader van Carlos, Prins Xavier, zaterdag door de paus in particuliere audiëntie was ontvangen. Nadat de prinses reeds in gezelschap van verloofde en aanstaande schoon vader 's middags om vier uur in Soestdyk was teruggekeerd, bevestig de de R.V.D. de berichten uit Rome. Aangenomen moet worden dat het familieberaad, dat gisteravond in Soestdyk volgde, het komende huwe lyk tot onderwerp had. Geruchten als zou Irene's verloofde de Konink- ïyke Familie naar Mexico hebben willen vergezellen, werden door de R.V.D. tegengesproken. Aan het be raad ten Paleize werd ook deelgeno men door Prinses Beatrix, die daar toe omstreeks acht uur in Soestdyk arriveerde. Naar gemeld bracht eer der op de dag premier Marynen reeds een bezoek aan de Koningin, dat drie kwartier duurde. De woordvoerder van de R.V.D. beschikte gisteravond nog niet over de huweiyksdatum. Een Turks-Cyprische voorlich tingsambtenaar heeft gisteravond in Nicosia meegedeeld, dat Grieks-Cy prioten bij de toegang tot het oude, ommuurde gedeelte van de Cyprische hoofdstad vier Turks-Cyprioten heb ben aangehouden, meegevoerd en er gens „op een ry hebben gezet en r.eeegeschoten". De Turks-Cypri sche zegsman had dit vernomen van een van de vier betrokkenen, die door drie kogels was getroffen maar toch ontsnapt was. Volgens hem waren twee van de anderen gedood en was de derde gewond. Een verbindingsofficier van de Verenigde Naties heeft bevestigd, dat Britse militairen de lyken van twee Turks-Cyprioten hebben gevonden, naar de vierde man wordt nog ge zocht. Volgens de Turks-Cyprische zegs man werden de vier mannen by de Famagusta-poort aangehouden door 'naa ntal gewapende Grieks-Cyprio ten, van wie enkelen in uniform wa ren. De vier Turken, die uit Limas sol op zuidwest-Cyprus kwamen, wa ren eerst afgeranseld met yzeren staven vooi ze neergeschoten werden. In het gebied van het Turks-Cy prische doip Kokkina en het naby ge legen Grieks-Cyprische dorp Pak- hyammos, waar in de afgelopen paar dagen reeds werd gevochten, hebben zich gistermorgen opnieuw enkele schietpartyen voorgedaan. De Tur ken bliezen een tussen beide dorpen gelegen brug op, waarvoor zy in de voorafgaande nacht de nodige voor bereidingen hadden getroffen. Ook by het dorp Ayios Theodhoras kwam het opnieuw tot incidenten, waarby een Grieks-Cyprioot werd gedood. In de afgelopen drie dagen vielen by de gevechten in een vyftal dor pen in het noordwesten van het eiland twee doden en elf gewonden. De Turkse regering heeft besloten de Turkse schepen die naar de basis Golsjoek aan de Zee van Marmora waren teruggekeerd, naar Iskende- roen (noordoosteiyk van Cyprus) te laten terugkomen. De Turkse pers schrijft, dat Turkye zyn rechten op Cyprus zal blyven uitoefenen, en dat elke agressie tegen de Turkse be volkingsgroep aldaar zal worden af geslagen. Een winkelier aan het Vuurtoren- plein in Noordwyk aan Zee, die een groep Engelse jongens in zyn zaak kreeg, betrapte een hunner op dief stal van een sigarettenaansteker. Hy maakte korte metten en zette de knapen de deur weer uit. Na hun vertrek bleek hem echter, dat toch nog een aansteker was verdwenen. Deze werd later teruggevonden op het terras, waar de jongelui door een politiepatrouille werden aangehouden Prinses Irene en haar verloop de hebben gisteren een bezoek gebracht aan Paus Paulus VI, met wie zij poseerden voor de fotograaf. De Italiaanse politie heeft da afgelopen dagen in het gebied van Bolzano zeventien personen gearresteerd, die deel zouden uitmaken van terroristische or ganisaties. Tot de gearresteer den zou de leider van het Be vrijdingscomité Zuid-Tirol", de muziekleraar Günther Ander- gassen, behoren. De zestien an deren worden ervan verdacht, te hebben geschoten op carabinieri of dynamietaanslagen te hebben gepleegd. AMSTERDAMSE AANNEMERS: Voor stakers is op de Amsterdamse bouwwerken geen plaats meer. De grote hoofdstedelyke aannemers zyn vastbesloten de wegens „wan gedrag" ontslagen arbeiders niet weer in dienst te nemen. De aan nemers z(jn van mening dat ze (Van onze correspondent in Brussel) De aanhouding van twee artsen in Turnhout, die schuldig zou den zijn aan het niet verlenen van geneeskundige hulp aan een kind dat daardoor zou zijn gestorven, en een ferme verklaring van premier Lefèvre dat pas met de medici zal worden onderhandeld wanneer de staking is beëindigd, vormden gisteren de hoofdpunten van het nieuws over de artsenstaking. Het nationaal verbond van de syndicale kamers van de geneesheren heeft het ligt voor de hand alle verantwoordelijkheid voor de dood van het anderhalf jaar oude jongetje afgewezen. (Dit uammer bestaat alt 14 pagina's) ring voor te leggen. Het verbond heeft daarbij zonder- omhaal van woorden z(jn visie op het geval gegeven en die scheen ge loofwaardig. Aanvankelyk zou nie mand. ook de moeder van het kind niet, hebben vermoed dat het ern stig ziek was. En pas later toen alle hulp reeds aanwezig was en het kind in een ziekenhuis was opgenomen, zou daarin verandering zyn geko men. De ouders houden echter vol dat de artsen te laat by het ziekbed van hun kind zyn gekomen. De dokter, die namens het natio naal verbond de verklaring aflegde, sprak daarby een hardklinkend maar toch waar woord: men mag niet ver geten dat er per dag in België ge middeld 350 mensen sterven en men moet niet verwachten dat dit cyfer nu opeens lager zal worden omdat de dokters staken. Hoe het ook zy, voor de populariteit van de staking by de Belgische bevolking is dit sterfgeval zeker geen bydrage. Vooral in de Waalse industrie- en mynstreken, waar men altyd met het zwaard van Damocles van een ern stige ramp of een bedrijfsongeval boven zich leeft (men mag aan Mar- cinelle denken), is de bevolking tegen de staking gekant. Ook gisteren weer heeft zy in verscheidene steden, vooral in de omgeving van Luik, ty- dens het middaguur betogingen op touw gezet waaraan duizenden, als regel gekleed in hun werktenue, heb ben deelgenomen. Zij behoorden zo wel tot de socialistische als tot de roomskatholieke vakbonden. De be togingen hebben een ordenteiyk ver loop gehad en dit bewyst ook wel dat de manifestanten zich van de ernst van de kwestie volkomen bewust zyn. Maatregelen De Belgische regering is dat ook wel. Zy heeft gisteren beperkte kabi netsraad gehouden, teneinde eventu eel te nemen maatregelen te bespre ken en voor te bereiden. Uiteraard speelt het leger daarby een grote rol. De patiënten die in de ziekenhui zen en militaire hospitalen moeten worden opgenomen, worden thans ook met ziekenauto's van het leger vervoerd. Uit de openbare burger ziekenhuizen zyn patiënten overge bracht naar de militaire hospitalen. Een ongewoon gevolg daarvan is ge weest, dat gisteren in het hospitaal te Brussel drie baby's zyn geboren, een uniek feit in de geschiedenis van het Belgische militaire-hospitaalwe- zen. De afdeling Brussel van het Bel gische Rode Kruis, waarvan prins Albert van Luik voorzitter is, heeft alle hulpkrachten, ook wanneer zy slechts over enkele uren per dag mochten beschikken, opgeroepen. Het ligt in de bedoeling dat zy het per soneel van de grote Brusselse zie kenhuizen zullen assisteren, want dit is oververmoeid als gevolg van de te grote bezetting van die instellin gen. Weliswaar zyn er in Brussel nog 600 bedden vrij in privéklinie- ken, doch de dokters van de door de stakers georganiseerde wachtdiensten weigeren patiënten daarheen te la ten vervoeren omdat zy van oordeel zyn dat deze klinieken ook aan de staking moeten meedoen. Moeilijkheden Het is duidelyk dat b(j voortduren van de staking moeilijkheden niet uit zullen blyven en dat de regering tot vorderingsmaatregelen zal over gaan. Premier Lefèvre heeft giste ren, na de zitting van de kabinets raad verklaard, dat „op het ogen blik" daartoe nog niet was besloten, doch dat men wel maatregelen in portefeuille had, die zouden worden toegepast naar gelang de noodzake lijkheid eraan zich zou doen gevoe- De gezondheidsdienst van het leger heeft gisteren alvast personeel en materiaal uit Duitsland naar België laten terugkomen en dat zal ook worden „ingezet" zodra het nodig mocht blijken. De minister-president heeft nog ge zegd dat de gebeurtenissen de zware verantwoordeiykheid bevestigen die de geneesheren met het afkondigen van de staking op zich hebben ge nomen. „De besprekingen", zo zei hjj daar bij onomwonden, „die nooit hadden mogen worden afgebroken, kunnen echter alleen maar worden hervat wanneer de staking wordt beëindigd. Het is niet het gezag van personen", zo zei hy nog, „maar dat van instel lingen dat op het spel staat. Wy zyn bereid te praten, zodra de ge neesheren, dat wiUen, maar eerst moeten zjj van hun bereidheid ge tuigen en een einde aan de staking maken." De voorzitter van het nationaal verbond van de geneesheren van zyn kant, heeft ook weer een lange verklaring afgelegd, waarin voor de zoveelste keer de schuld van de sta king op de regering werd geworpen, aan wie onbegrip werd verweten. Desondanks blyven geruchten de ronde doen, volgens welke aan beide zyden pogingen worden aangewend om op een eervolle wyze het gesprek weer te kunnen opnemen. Nog steeds wordt prins Albert als bemiddelaar genoemd en ook de commissies uit Kamer en Senaat, die indertyd heb ben gerapporteerd over de wet-Le- ton, zouden wellicht hun goede dien sten kunnen bewyzen. De tweede week van de staking is thans begon nen en ieder zinnig mens in België is wel van mening dat er een eind aan moet worden gemaakt. t Slot pag. 2 daarmee de werkwilligen een dienst bewyzen. Z(j beschouwen de nieuwe C.A.O. als een contract dat strikt moet worden nageleefd. Dit wordt o.m. gezegd in een commu niqué, dat is uitgegevea na afloop van een vergadering van aanne* mers, die belangryke werken in Amsterdam uitvoeren. De moeilykheden in de bouw zyn ontstaan, toen de nieuwe C.A.O. in werking trad. Hierdoor werden de voorheen betaalde „zwarte lonen gewit". Het gevolg was dat de werknemers weinig méér in hun loonzakje vonden, dan tijdens de „zwarte-lonenperiodeBy diverse grote projecten, o.m. by de Amster- damsche Bank, namen zij dat niet en staakten. Hierop volgden ontslag wegens „wangedrag". Het besluit van de aannemers heeft het de ontslagen arbeiders nu moeilyk ge maakt in Amsterdam werk in de bouwsector te vinden. Lijk van Engelse raketspecialist in zee gevonden Een Britse raketdeskundige is dood in zee aangetroffen voor de kust van het eiland Wight, niet ver van een proefterrein voor Britse raketten. Het is de 35-jarige Michael William Wrangham, de hoogste technisch ad viseur van het proefterrein. J Uit het Leidsch Dagblad van 6 April 1864: Het provinciaal gerechts hof van Gelderland heeft bij arrest van j.l. Zaterdag Hen- drica Kelderman, ter zake van vergiftiging van haren man, veroordeeld tot de straffe des doods. In jaren werden zoo vele haringen niet gevangen in de Zuiderzee als ditmaal. Zij worden bij millioenen aange voerd en verkocht de 220 d 240 (een vatvoor den prijs van tusschen de 7Vi en 10 cents.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1