4ust!*alie's kleinste trein kan ZOEKLICHT nelheid van 24 km. p/u halen ELKE WEEK PASEN ONZICHTBARE STRAAT -lude dag is financieel verzekerd PUFFENDE WIMPIE EEN OP DE BOEKENMARKT WOORD VAN BEZINNING !K0 (LEIDSCH DAGBLAD Burgers, soldaten en padvin ders sloegen de handen in een. openden hun beursen en werkten hard om ..Puffende Wimple" in leven te houden. Sterdag 4 april 1964 Pagina 1 ei m (Bijzondere medewerking; De grote actie tot redding van die ouwe getrouwe begon in 1955. Maar at ons niet vooruitlopen op het verhaal en bü het begin beginnen. >rys'bat begin begon kort nadat Engeland's Australische koloniën zich in 101 verenigd hadden tot een zelfstandige Australische Federatie. Kort Idien verscheen er in de Staat Victoria een treintje op het transport- ;I. Dat was in 1902. Het was een merkwaardig treintje, dat 'voorbe- imd was voor een bewogen leven. Het begon zyn bestaan als vracht en en bracht toen hout uit de ommelanden van Melbourne naar deze ld. Doodgewoon? Dat zeiden wij ook, tot we vernamen, dat de mensen >er dan een halve eeuw geleden al zeiden, dat het een bijzonder trein- was. Zo in de geest van de beschrijving die Vader Trom van zyn »n Dik gaf: 't Is een bijzonder kind, dat-is-tie. ■v uffende Wimpie" is de J naam, welke men aan het treintje gegeven heeft, jiffende Wimpie" heeft bijna sn vaak afscheid genomen van t publiek als een gevierde prima- nna. Steeds echter kwam hij er terug. En nu, op zijn oude g, is hij beslist een geziene en nerde figuur in Victoria. Duizen- n en nog eens duizenden vakan- jgangers, schoolkinderen zowel volwassenen, laten zich zitten de. staande of hangende in Wim- pie's bijkans antieke rijtuigen voorttrekken door een der mooiste wildernisgebieden van Victoria. Ieder weekeinde is Wimpie paraat voor zijn tocht door de prachtige Dandenong Bergen. De tocht be gint ongeveer 40 km ten oosten van Melbourne in Belgrave en ein digt een kleine 10 km verder bij Menzies' Creek. „Puffende Wimpie" is altijd een ongedwongen treintje geweest. Ge- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Harry Plateel. „De koele Gedachten". Wereldbiblio theek. Amsterdam. Deze roman kan men het beste en staal van goede lectuur op mo- lerne basis noemen. De intrige is liet oorspronkelijk. Een jongeman iet kans om zich, via een verhaal «ver de zwangerschap van zijn eni- |e dochter, door zijn directeur te Iten aanvaarden als schoonzoon. )it gegeven doet denken aan de leroemde Engelse roman van John Vain „Room at the Top". Geluk- dg heeft Harry Plateel een geheel indere ontknoping gevonden. De eschrijving van de directeursfami- ie is in het wit-zwartcliché blij - len steken. Heel wat beter is de ferhouding tussen de jongeman en lijn aan de grond geraakte vadef feergegeven. Het slot brengt de errassing van een door de hoofd- iguur zelf bewerkstelligde ontmas- :ering en uiteindelijk een opnieuw reginnen. Als ik het wel begrepen heb, is het de bedoeling van de auteur ge- Weest om aan te tonen op welke manier moderne jonge mensen lichzelf wijsmaken, dat zij niet meer toegankelijk zijn voor zoiets ouderwets als liefde. Doch als het er op aankomt, worden „de koele «dachten" toch overwonnen door iet bloed, dat kruipt waar het niet gaan kan. Deze grondgedachte is echter niet voldoende uitgewerkt. Alain Fournier. „Het gro te Avontuur". (Vertaling van „Le Grand Maulnes") Salamander 154. Querido. Amsterdam. „Le Grand Maulnes" is een ro man, die na het verschijnen in 1924, al spoedig beschouwd is als een meesterwerk van de moderne Franse literatuur. Niet ten onrech te. want het genre waartoe dit boek behoort, de poëtische roman, is een genre, dat hoogst gevaarlijk is en dat maar zelden iets voort brengt van meer dan voorbijgaan de waarde. Dat „Le Grand Maul nes" inderdaad een meesterlijk werk is. vindt zijn oorzaak dan ook niet in het dichterlijke van het verhaal. Zeer zeker is het een dich terlijk boek, maar het is de gepas sioneerde helderheid, waarmee de avonturen van de jonge Augustin Maulnes verteld worden, die het zijn grote waarde geeft. Want de avonturen van deze leerling van een normaalschool op het platte land, zijn evenzeer feitelijke, als gevoelsavonturen. En dit is begrij pelijk. Het is de roman van de ado lescentie; de tijd waarin de mens nog de gave kan bezitten om de realiteit vleugels te geven en in staat is om het dubbelleven van ervaring en verbeelding te leven. A. M. de Jong. „Fliereflui ters tussenkomst". Sala mander 156. Querido. Am sterdam. zelligheid geeft de toon aan tijdens zijn tochten. Toen Wimpie enige jaren vóór de eerste wereldoorlog met reizigersvervoer begon, nodig de het locomotiefpersoneel altijd zoveel mogelijk passagiers uit om op de locomotief plaats te nemen. Dan bleven de reizigers lekker warm en konden zy gezellig pra ten met de machinist en zyn hel per. Wimpie is niet alleen een ge zellig, maar ook een gemoedelijk treintje. Hy streeft niet naar hedendaagse topsnelheden. Hij is tevreden met zijn aloude maxi mum-snelheid van 24 km per uur! Vallen en opstaan TOT kort vóór 1930 leidde Wim pie een onbezorgd leven. Toen echter werd de econo mische toestand in Australië (evenals elders in de wereld- veel minder rooskleurig dan voordien. Australië's kleinste treintje de bra ve Wimpie dus, werd crisis-slacht offer en werkloos. De spoorweg autoriteiten namen hem uit de vaart. Toen het na enige jaren wat beter ging, nam men hem weer in dienst. De tweede wereldoorlog doorstond Wimpie, al had hij re den om te klagen over weinig pas sagiers. Een heel zware slag moest ..Puffende Wimpie" in december 1952 incasseren. Die slag had de vorm van een aardverschuiving, die het smalle spoorbaantje totaal blokkeerde. Rappe handen hielpen Wimpie echter en na korte tijd pufte hij weer lustig over zyn ijze ren baan. Lang duurde deze vreug de evenwel niet, want in augustus 1953 doemde een tweede aardver schuiving Wimpie opnieuw tot nietsdoen. De autoriteiten ver klaarden de lijn officieel voor ge sloten. Dit was definitief het einde, meenden velen. Zij vergisten zich! De spoorbaan werd in orde gemaakt en een in Melbourne verschijnende krant or ganiseerde gratis-ritten voor dui zenden schoolkinderen „per Wim pie" om van deze ouwe getrouwe afscheid te nemen. Het was dui delijk geworden, dat Wimpie slechts kon worden gered, als er veel geld beschikbaar kwam en als hij werkelijk bleek te steunen op de sympathie van het volk. En toen begon de grote reddingsactie. Bovenstaande foto doet sterk denken aan de brug uit de ri vier de Kwai uit de film van die naam, doch in werkelijk heid is het een opname van ..Puffende Wimpie'' op een van zijn vele tochten door het Australische landschoon. Wimple's terugkeer Dat was in 1955. In dat jaar richtte een onderwijzer in Melbourne met een aantal vrienden een „Vereniging tot Be scherming van Puffende Wimpie" op. Het werd een groot succes. Thans telt die vereniging meer dan duizend leden in Victoria. In de loop der jaren 19551961 bracht de vereniging geld bij el kaar om de spoorbaan te herstel len en de niet meer helemaal jonge Wimpie te reviseren en een verfje te geven. Thans is, bijzondere om standigheden voorbehouden, Wlm- pie's financiële basis hecht en zijn toekomst verzekerd! Zelfs het Australische leger droeg een stevig brok steen bij om Wimpie te kunnen behouden. In de lange, warme Australische zo mer van 1961 zwoegde een aantal militairen op het herstel def sein installaties. Ruim vijfhonderd pad vinders of verkenners werkten koortsachtig aan het herstel van het spoor en fleurden het station netje by Menzies' Creek op met een fikse laag verf. Glorieuie entree De 28ste juli 1962 werd Wimpie's gloriedag. Toen trad hy triomfan telijk weer in dienst. Op die dag maakte hij een erereisje met ze venhonderd passagiers door de wil dernis! Bij zijn terugkomst ver welkomde men hem eerbiedig en hartelijk. Een der topfiguren van de spoorwegen van Victoria had Wimpie als machinist gereden. Een militaire kapel speelde liederen in het station. Een minister was na mens de regering aanwezig om wensen. Duizenden mensen ston den langs de rails en juichten en wuifden Wimpie toe, als hij schok kend, hijgend en puffend voorby- Wimpie te huldigen en geluk te Dat „Puffende Wimpiezijn naam met ere draagt, bewijst deze opname van een solorit. Het tracé gaat dan ook vrij steil omhoog! Spoedig zal de weg die leidt naar een groot ziekenhuis in de West- duitse stad Hagen zyn verdwenen, hoewel men de straat nu pas begint aan te leggen. De vreemd gevorm de betonnen ondergrond «zie foto) werd speciaal uitgedacht om een „onzichtbare straat" te scheppen, die past in het door de veeleisende tuinarchitecten geprojecteerde park rondom het-ziekenhuis. In de sleuven van de geprefa briceerde platen, wordt, nadat zij zyn gelegd, met graszaad vermeng de aarde gestrooid, die de beton- baan binnen afzienbare tijd zal veranderen in een gazon. De pla ten zijn niet alleen van sleuven voorzien, maar hebben ook gaten en zyn vervaardigd van poreuze beton, zodat het gras zijn voedsel kan opzuigen uit de onderliggen de bodem. De beton-gras-straat. zoals de bouwers de onzichtbare rijbaan noemen, kan het zwaar ste vervoer dragen, zonder dat het grastapijt er onder ïydt. De be tonnen uitsteeksels vangen de vol ledige druk van de wielen op. Na een grote brand in een zie kenhuis, die enkele maanden ge leden in Hagen plaatsvond en waarby de 200 patiënten slechts met moeite geëvacueerd konden worden, bleek, hoe noodzakelijk aanvoerwegen aan alle zyden van het ziekenhuis, vooral in geval van een catastrofe, zyn. Het onzicht bare stratennet rondom het nieu we ziekenhuis voldoet geheel aan de gestelde eisen zonder afbreuk te doen aan de schoonheid van het geprojecteerde park. In het beton onder het grastapyt zyn overigens ook verschillende kranen voor de brandweer en het sproeien van het gazon aangebracht. HOEWEL Pasen Juist voorby is, ïykt het my goed om nog eens te herinneren aan het feit, dat het Paasfeest elk Jaar op een zondag wordt gevierd. U weet, dit is volgens de Evan gelieverhalen. Jezus is, zo getui gen de schryvers, op zondagmor gen verrezen. De eerste christenen hebben hun weekindeling gegroepeerd rondom deze voor hen zo verras sende en ingrypende gebeurte nis. Zeker, in het Nieuwe Testa ment wordt men geen enkel woord opzetteiyk bevolen, dat de dagen en data in ons leven ken nen? Even sta je stil by het ver leden. Een ogenblik, soms langer, is er gelegenheid na te denken over de loop van Je leven en de betekenis daarvan. De zondag, als feestdag van Pasen, is niet uitsluitend herha- 'ing, herinnering, bezinning. de beste gaven, die het evangelie ons te geven heeft. In een over vloed en met een vrygevigheid. die ons uit de nieuw testamenti- sche verhalen over de biydschap en de energie van de eerste christenen nog altyd, op be schamende wyze, duideiyk kan worden. Kleren versiyten. Ook de kle ren van „Paasbest". Onze geesteiyke kleding, de vormen die wy hebben om ons in godsdienst en geloof te bewe gen. verouderen en verdwynen zelfs wel. Monica Dickens. „Rhapso- die in Londen". (Verta ling) Zuidhollandse uitge versmij. Den Haag. Deze uitermate omvangryke ro man van Monica Dickens is werke lijk de moeite van het lezen wel waard. Het is een verhaal op brede basis. Deze basis wordt nl. gevormd door een hele Londense stadswyk, die op de nominatie staat om af gebroken te worden, omdat de gro te verkeersweg alle menselyk ge krioel uit zyn baan gaat schuiven. Het gaat om een wyk, die in de Victoriaanse tyd gebouwd is, doch die, op het moment dat hy tegen de grond zal gaan, veranderd is in een wyk van huurkazernes. Met zeer realistische levendigheid te kent de schryfster de verschillen- de typen van mensen, met hun on der- en achtergronden en hun I wijze van bestaan in de volgepropte I huizen. De kinderen en hun school nemen een grote plaats in. Het ge heel is een boeiende staalkaart van hedendaags leven in een wereld- Msut Deze herdruk sterkt de lezer in de overtuiging dat A. M. de Jong een van Nederlands grote vertel lers is geweest. Een klein verhaal als dit heeft werkelyk alles wat het hebben moet: een kostelyk gege ven, een uitstekende tekening van mensen, dialogen waar, by wijze van spreken, de vonken afvliegen. Voorts een boekje vol warmte en uitbundigheid en bepaald een op- frissertje in deze tyd van literaire verbetenheid. Marie Schmitz. „Zonder Pardon". Salamander 157. Querido. Amsterdam. Een diepernstige roman over het leven van de jonge dokter Taco Tuinstra, die na de dood van zyn vriend en collega Erik Brandt, het werk van de laatste voortzet zon der te bekennen, dat hy gebruikt maakt van de vondsten van zyn gestorven vriend. Met het geld van zyn vrouw zet hij een moderne kliniek op touw. die hem veel geld in de lade brengt. De tweede we reldoorlog maakt aan alles een grondig eind. CLARA EGGINK i B.l DNG lens api Not Le >pbo t tu len. fl! ?ena :en l 14 'an an i te! irk( kwam. Wimpie was getooid met kleunge linten. Rood, zwart en goud waren de kleuren, waarin men hem ter ere van zyn terug komst had geverfd. Kortom, Wim pie toonde dat hij werkelyk heel kras is voor zyn jaren. En sedert die feestdag heeft hy alweer tien duizenden mensen, jong zowel als oud, voortgetrokken door de wilder nis. „Wimpie krijgen ze nooit dood", zei een bejaarde spoorwegman, toen wy met hem over het treintje spraken. „Welnee, dat gebeurt nooit. Wimpie is nog zo'n stoere Australiër uit de goede oude tijd, weet u, zo'n echte taaie, geloof my maar!" We hopen, dat die spoor wegman gelyk krijgt. zondag voor christenen de weke- ïykse terugkerende feestdag moet zyn en U mag ook wel een andere dag kiezen. Niettemin, op grond van de aandacht, die in het Nieuwe Tes tament, vooral ook in de brieven van Paulus aan Jezus' opstan ding wordt gegeven, mogen ook wy nog altyd de zondag als „eerste dag van de week" vieren. Het is .goed om te vragen: „Waarin bestaat dan eigeniyk de betekenis van de zondag als paasdag?" Is het uitsluitend een herinne ringsdag. zoals wy ook bepaalde De eerste christenen, volgens de by bel zelf, belééfden echt deze dag. De zekerheid, dat Je zus Christus by hen was, door zyn Heilige Geest, aanwezig wil de zyn in de bevestigende teke nen van brood en wyn, maakte hen wekelyks nieuw. Het was dit Jaar geen weer om in nieuwe zomerkleren te gaan. Dat is wel het gebruik Zo ont stond immers ons spreekwoord: „Op zyn Paasbest". Maar, bent U, ben ik, door Pasen weer gees- teiyk in het nieuw gestoken? Was het inderdaad: „Op zyn Paasbest?". Dat wil zeggen: met Uiteriykheden zyn volgens het paasevangelie ook geheel by- komstig. Jezus Christus overwon van binnen uit. Hy was een Ko ning zonder uiterlyke glorie, zy. die Hem herkenden en erken den, werden door inneriyke aan raking getrokken tot geloof in Zyn Werk en Ryk. Pasen is voorby. De zondagen blyven. Als da gen om vernieuwd te worden. Op zyn „Paasbest". Zo kan het zyn. voor U en my: Elke week Pasen. Dr. P. L. Schoonheim. Pred. Byz. kerkewerk Herv. Gem. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9