Tokio „dichterbij" voor volleyballers Engeland en Spanje in finale UEFA-toernooi Let Op uw brievenbus l Sporttoto Roodenburg- UVS vol onzekerheden margriet Een persoonlijke groet van Keizerin Farah ROYALE ZEGE OP PORTUGAL (3 - 0) Kerkhof alleen aan leiding De Oude mag weer spelen Sportsplinters Bonn ontslaat ex-SS-ers uit geheime dienst fSgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 aprii 1964 Derde fc!ad no. 31223 De liefhebbers van een „gokje" hebben de afgelopen week hun hart kunnen ophalen in de sporttoto. Liefst driemaal speelde de toto tijdens het paasweekeinde. De resul taten van de prijsvragen no. 29, 30 en 31 luiden: TOTO 29 (26/27/3) I 378,511 deelnemers. Eerste prijs: f. 87.488,05 geen mel- dingen met dertien punten; tweede prijs: f. 58.325,36. Een deelnemer met twaalf juiste voorspellingen. Hij ontvangt bruto f. 58,823,53. 1 Voor de bijzondere prijs van f25.000 waren 136 gegadigden. Zij ontvangen netto f. 183,82. TOTO 30 (28/30/3) 422.333 deelnemers. Eerste prijs: f. 136.905.53, 23 deel nemers met 13 punten. Bruto uitke ring plm. f. 6000. Tweede prijs: f. 91270,35. 218 deel. nemer met 12 punten. Bruto uitke ring plm. f. 500. De bijzondere prijs van f. 25.000 wordt door 1280 gelukkigen gedeeld, j Zij ontvangen een bedrag van onge. veer twintig gulden. TOTO 31 (30/3) 500.984 deelnemers. Eerste prils: f. 107.7§7,20. Geen meldingen met dertien punten. Tweede prijs: f. 71.fJ4.80. 11 Deel nemers met twaalf punten. Bruto uitkering plm. f. 16.000. Bijzondere prijs f. 25.000, 120 deel- nemers met acht goede uitslagen. Zij ontvangen netto f. 208,33. Sportagenda Leidse Hout (2.30 uur) Rooden- burg—UVS. Boshuizerkade (2.30 uur) LFC RVC. Haarlemmerweg (2.30 uur) Lug dunumForeholte. Montgomerystraat (2 uur) Korf- balweds brijden De Danaïden- Fluks, Zuiderkwartier[HKV 2 en CrescendoALO. De Krogt (Oegstgeest) Toernooi eersteklassers (hockey, heren Olympisch Stadion (2 uur) Fi nale UEFA-jeugdtoernooi. Hoe komt mijn club uit? Van de secretarissen van de vol gende verenigingen ontvingen wij een elftalopgave Roodenburg Keereweer, De Roode, De Jonge, Barendse, v. Koo peren, v. Weerlee, v. Rooyen, De Klerk, Ouwerkerk, Den Os, v. Es. UVS Vermeer, Balkhoven, v. d. Kaay, Ravensbergen, Blankemeyer, Lardé, Veefkind, Zuma, Teske, Wit. teman. Koren. Hans v. d. Starp staat op de zie kenlijst.Ook het medespelen van Veefkind is nog onzeker. LFC De Hoed, Kanbier, H. Sira, Cor v. d. Zeeuw, L. de Jong, v. d. Heijden, Rietkerken, A. Heymans, D. Sira, P. de Jong, H. Heymans. Lugdunum Kerkvliet, Van As, v. Meygaarden, De Roo, Bavelaar, Logeman, Pet, Leget, Bekkering, Collé, De Cler. ASC Wurzer, v. Zegveld, Zwa nenburg, v. d. Waals, W. Spiering, Bekkering, Veltman, Staal, G. Spie ring, Vogelenzang, Landesbergen, Raaphorst. HENGELO—TOKIO, een afstand van duizenden kilometers, maar voor de Nederlandse volleyballers een steeds tastbaarder wordende werkelijkheid. Want gisteravond in het stadion Veld- wijk. wederom tot berstens toe volgepropt met enthousiaste sup- porters, die uit alle delen van het land naar Hengelo waren ge komen om de Oranjehemden aan te moedigen, wonnen onze land genoten met een op drie plaatsen gewijzigd team (Jurriaan Kooien Hans van Wijnen. Jan Oosterbaan. Jacques de VinkRob Groen huizen. Dinko van der Stoep was de basisopstelling) met ruim verschil van de Portugezen. de Italianen. Immers, zouden de Az- zuri winnen, dan opende dat onge kende perspectieven voor onze land genoten. Maar reeds van de aanvang af en het werd steeds duidelijker naar mate de wedstrijd vorderde bleken de Fransen met hun fantasierijker aanvalsspel en grotere beweeglijkheid toch duidelijk superieur. Moeizaam vergaarden de haantjes de punten in de eerste set (1511), waarbij duide lijk tot uiting kwam, dat de grote man Jean Louis Cassinni is. Hij Ls de spelverdeler en de afmaker, tezamen met aanvoerder Alfred Arroya en Jean Bacque. Sterk vooral toonden de Fransen zich in de verdediging, waarbij de meest onmogelijke ballen werden gehaald. Toch was het geen groots volleybal, dat wij te zien kre gen. temeer daar de spanning ont brak omdat de Fransen in de tweede (15—7) en in de derde set (15—9) met ruime cijfers zegevierden. Grote dag Vandaag zal dus de grote dag zijn. Dan staan Nederland en Frankrijk in de finale tegenover elkaar. Dan valt de beslissing in dit toernooi en ook voor de zo begeerde reis naar Tokio. Nederland staat met één voet op het platform en de andere in het vliegtuig. Zaterdagmiddag gaat het er om, nog eenmaal tot het niveau I te rijzen van donderdag. Want dan 1 zijn zelfs de Fransen machteloos. Duidelijk is echter, dat het nog te vroeg is om te juichen. Ronde van Tunesië Belg Van Rooy won in sprint I De Belg Van Rooy zegevierde giste ren in de elfde etappe van de Ronde van Tunesië, een 172 km lange rit van Sfax naar Soussa. Van Rooy legde de afstand af in 3 uur 52 minuten en 7 seconden. Hij versloeg in de sprint de Oostduitser Buzke en de Roemeen Moiceanu, die respectievelijk tweede en derde werden. De uitslag was ver der: 4. Chappe (Fr) 3.5223; 5. Vyncke (Belg) z.t 6. Boltezar (Z-S1> 3.52.25. Varkevisser heeft één puntje nodig U krijgt post van MARGRIET. Een fleurige folder, die geld waard is! Want het grootste en gezelligste damesblad van Nederland geeft elke nieuwe abonnee een kostbaar boek cadeau. Als tastbaar bewijs dat MARGRIET een échte vriendin is, die niet met lege handen komt! De Katwijkse dammer Cees Varke visser heeft gisteravond in Rotterdam de tweede partij van de herkamp om de Coca Cola Cup tegen de Rotter dammer Theo van Prooijen in remise omgezet en staat er nu wel bijzonder gunstig voor om een jaar in het bezit van de beker te komen. Varkevisser, die enige weken geleden de eerste partij van Van Prooijen won, heeft uit de resterende partij nog slechts één punt nodig. De remise van de Katwijker was verdiend. Hij speelde met zwart de Tumond-variant en kreeg in het ver gevorderde eindspel een licht positie voordeel. Varkevisser nam echter het zekere voor het onzekere en koos een voor de hand liggende remise-combi natie, mede omdat de winstkansen niet erg groot waren. De derde en laatste partij van deze herkamp wordt waarschijnlijk zater dag 11 april in Leiden gespeeld. Cees Varkevisser heeft dan voor de eind zege aan remise voldoende. Chavrin won vijfde race in Cannes De Rus Yiri Chavrin won gisteren de vijfde race van het Europees kam pioenschap in de Draken-klasse, dat voor Cannes wordt gehouden. De Rus zeilde in het Franse jacht Astrid 3. De Deen Aage Birch was tweede en de Westduitser Oldendorf derde. Met nog één wedstrijd te zeilen, heeft de Griek Eskidzoglov, die uit- 1 komt in het jacht van de Griekse I koning Constantijn, de leiding met 19 punten. Dit aantal punten is ook be reikt door de Italiaan Sorrentino. Gemakkelijker Het dient gezegd, dat onze landge noten, die donderdag tegen de Italia nen enorm voor de dag waren geko men, het nu wat gemakkelijker opna men. Ook gisteren zat er een be stuurslid van het Nederlandsch Olym pisch Comité, in de persoon van KNVB-voozitter Schroder, langs de lijn. HU was, evenals chef de mission Simon de Wit, die na de wedstrijd tegen Italië onze landgenoten com plimenteerde met het vertoonde spel, tevreden met de Nederlandse zege. Coach Henk Blok, die indruk maakte door zijn weloverwogen beslissingen en adviezen, liet tegen Portugal de teugels wat vieren, trok zelfs „smasher-par-excellence" Jacques de Vink terug en liet voor hem in de plaats de 17-jarige hbs-er Fred Con stance optreden. Al haalde het Ne derlandse spel niet het niveau van een dag tevoren, de nerveuze Portu gezen werden in drie sets verslagen met 15—5, 15—5, 15—6, wederom im ponerende cijfers. Onze landgenoten begonnen de eerste set een beetje weifelend. De combinaties in aanval en verdediging klopten niet altüd, maar het werd toch 3—0, 51, 9—5 en met een serie „molenwieken" van Rob Groenhuizen 15—5. In de tweede set hetzelfde beeld. Beter spel van de Nederlanders, die met 7—3, 10—5, 15—5 de zege tot zich trokken, dit alles in een tijdsbestek van nog geen 16 minuten. Zo gingen ónze landgenoten op de ingeslagen weg voort, rukten de verdediging van Voetbalprognoses Een spelbeeld uit de wedstrijd NederlandItalië, welke door onze landgenoten met 3-0 werd gewonnen. Jacques de Vink smasht het leer hard langs het Italiaanse blok. de Portugezen, die nog van 52 tot 65 terugkwamen, uiteen en maak ten er tenslotte een wel zeer eenzUdig geheel van: 156. Fantasierijker Uiteraard ging de belangstelling van de 1600 toeschouwers uit naar de tweede wedstrijd, die tussen Frank rijk Nederlands aartsvijand en De voetballiefhebbers in Leiden kun nen morgen hun hart ophalen aan enkele bijzonder pakkende wed strijden. In 2A is alle aandacht gericht op het treffen tussen Roo denburg en UVS, een derby die zonder twijfel in alle hevigheid zal ontbranden. Roodenburg moet aantreden zonder Eelke de Jonge en Olivier, maar dat houdt beslist niet in dat de blauwzwarten een gewillige prooi voor UVS zullen vormen. Daarbij komt nog dat op UVS de druk rust van het moeten winnen en het voor de eerste plaats zo goed als uitgeschakelde Roo denburg vrijuit kan spelen. In de schaduw van dit duel speelt LFC eveneens een zeer belangrij ke wedstrijd tegen RVC, waarvan het de eerste keer verloor. Betrof het nu een uitwedstrijd van de Kanaries dan was er niets aan de hand, want buiten de deur pleegt LFC de tegenstander grondig de les te lezen. Maar aan de Boshui zerkade wil het niet erg.... een merkwaardige kwaal, die de geel zwarten kennelijk van Lugdunum hebben overgenomen. Men mag echter aannemen dat LFC de Rijswijkers de baas kan blij ven, hetgeen wel eens van zeer groot belang kan zijn, gezien de duels RoodenburgUVS en QuickNeptunus. In 2B (West I) zit Hillegom nog altijd op rozen daar de concurren tie er maar niet in slaagt van de inzinkingen der Hillegommers te profiteren. Morgen speelt Hille gom de belangrijke strijd tegen Velsen, dat derde op de ranglijst staat. De kansen van de Hillegom mers in dit duel zijn gunstig. De strijd in 3A is in een allerzon derlingste fase geraakt. Clubs als VIOS en Foreholte krijgen tik op tik te incassereri en dat heeft tot gevolg gehad dat Lugdunum nog uitstekende kansen op het kam pioenschap heeft. Het ongelukkige met de Kikkers is echter dat zij de ene zondag onweerstaanbaar alles omver kunnen spelen om het vol gende weekeinde als een begin nend scholierenelftal te falen. Op dit moment is Lugdunum in bla kende vorm en de kans op winst tegen het afzakkende Foreholte is groot. Zelfs in een thuiswedstrijd. Het terugvallende DOSR krijgt het uiterst zwaar tegen Olympian Al- phia kan wellicht een gelijk spel bevechten op VIOS en Wassenaar, dat zich kranig herstelt, heeft een kansje tegen VOC. In 3B zal Alphen bij GDA toch zeker wel op een punt beslag kun nen leggen, maar voor Bodegra ven ziet het er tegen het onweer staanbare DHZ heel wat minder gunstig uit. Ingelast in 4A is de wedstrijd LisseOranje Groen, die voor de Leidenaars van zeer groot belang is. De bezoekers zijn zeker niet kansloos te achten. In 4B kan morgen de beslissing val len. Wint ADS van Boskoop en dat mag men toch wel verwach ten dan zijn de Hagenaars kampioen. ASC blijft natuurlijk hopen op het „onmogelijke" en zal derhalve de uitwedstrijd tegen Haastrecht winnen. De uitslagen van de zevende en achtste ronde van het toernooi om het jeugdkampioenschap schaken te Rotterdam luioen: JansenToorman 01Marcus Simon M—M; De Wilde—Van der Berg 'A; Van Baarle—Greben te—KKerkhoff—Ree 1—0; Noorda —Timman 1—0; Schouten—Damen 10; De WildeSimon 10; Schou ten—Greben 1—0; Van der Berg— Jansen 10; ReeMarcus 10; Da- menNoorda ViTimman Toorman 10; Van BaarleKerkhof 0—1. Na de voorlaatste ronde is de stand als volgt: 1 Kerkhof 6 pnt., 2 t/m 5 Timman, Van Baarle, Schouten en Damen, al len 5 punten. VOETBAL Het bestuur van de eerste divisie club VW heeft gisteren na een be spreking met de spelers van het eer ste elftal, waarbij de geschorste Arie de Oude zijn excuses heeft aangebo den, besloten de opgelegde straf van een maand schorsing in een voor waardelijke straf om te zetten. Door dit besluit zal De Oude zondag in Am sterdam tegen de Volewijckers als aanvalsleider van de party zUn. DAMMEN BOM nog steeds aan de leiding In Apeldoorn zUn gisteren de par tyen gespeeld voor de 14e en voor laatste ronde van het persooniyk damkampioenschap van Nederland 1964. De uitslagen waren: Bergsma—Vos 1—l, SteensmaD. de Jong 1—1, Hobbelen—Van der Sluis 2—0, Okrogelnik—Laro6 2—0, Van Snippenburg—W. de Jong 0—2, Van SilfhoutRoo zenburg 02, Bronstring —Van Dyk 1—1, Gordyn—Bom 1—1. De stand is nu: 1. Bom 20 pnt„ 2. Roozenburg 19 pnt., 3. Van Dyk 18 pnt., 4/5 Gordijn—en W. de Jong beiden 17 pnfc. In de stryd om de Europese be ker op degen hebben de schermers teBBBBBBMBI van zaal Abrahams uit Den Haag het j ren van de werknemersvertegenwoor- Beraad in vakraad metaalindustrie is afgebroken (Van onze parlementaire redactie) De onderhandelingen in de vak- raad voor de metaalindustrie over de toepassing van de ondernemingsge wijze differentiatie, die gisteren zyn \oortgezet, hebben niet tot resultaten geleid. De werknemers verlieten 's middags de vergadering nadat bleek, dat de werkgevers niet van zins waren hun standpunt (dat de vier procent moet worden gebruikt om zwarte loonbestanddelen aan de tarievenkant van de beloning te wit ten) te wijzigen. De vakbonden wen sen de zwarte lonen te witten, door aanpassing van de basisloncn, een standpunt dat niet op verzet is ge stuit van de Stichting van de Arbeid. De situatie werd van werknemers- zijde als ernstig gekenschetst. De vakbonden, die niet van zins zyn toe te geven, zullen verder geen stappen ondernemen. Dat ook aan werkge- verszyde vrees bestaat voor het af- brekén van de samenwerking in de vakraad. bleek uit een mededeling van die kant, dat alsnog getracht zal worden het overleg weer op gang krijgen. Uit de commenta- niet ver gebracht. In de tweede voor ronde van het toernooi, dat in Hei- denheim wordt gehouden, moesten zy het opnemen tegen de F. C. Goete- borg, die vorig jaar de eindstryd be- digers bleek, dat slechts een nieuw initiatief van de werkgevers tot her vatting van het overleg kan leiden. De werknemers zullen hun visie op het geschil nader per brief aan reikte. De Zweden wonnen met 91. de werkgevers bekend maken. Van vrouw tot vrouw vertelt Keizerin Farah in Margriet over haar huwelijk, haar moederschap, haar taak als Majesteit. Een verhaal dat U van week tot week zal boeien als een roman. Het is één van de vele hoogte punten uit het blad.waarvanUméérdanooit hoort zeggen: is VÉÉL GEZELLIGER! Het Nederlandse studenten- hockeyteam is in het toernooi van Munster gestart met een 40 neder laag tegen Frankrijk. De ruststand was 20. Duitsland verloor met 21 van Engeland. PORTUGEZEN RILLEND TEN ONDER Engeland en Spanje hebben zich gisteren geplaatst voor de eindstrijd van het UEFA-jeugd toernooi. De Britse junioren ver sloegen op het ADO-terrein voor 6000 toeschouwers Portu gal met 4-0. In Den Bosch won Spanje met 3-2 van Schotland. Vijf duizend toeschouwers waren getuige van dit duel. dat pas in het laatste kwartier werd beslist De nuchtere Britse eenvoud won het van de grotere artisticiteit der Portugezen. De keiharde, in uitste kende conditie verkerende Engelse semi-profjes, die samen een homo geen team vormden, speelden in ruim een half uur, elf rillende Portugezen van het veld. De lange, op maat gesneden pas ses van de Engelsen leverden altyd ?:evaariyke situaties op voor het Por- ugese doel. Korte combinaties van de donkere Zuiderlingen daarentegen stierven in ingewikkeldheid of in de modder. De Engelsen speelden in de eerste helft ook in een ongekend tempo. Geen tydrovende individuele acties, maar snelle aanvallen, vooral geleld langs de rappe Redknapp en de zeer gevaariyke Dave Dadler, Manchester' United's hoop. De Portu gezen kwamen gehandicapt in het veld. Hun trefzekere midvoor Jorge ontbrak door een blessure. Ook de weers- en terreinomstandigheden wa ren te zeer in hun nadeel om zich met succes tegen de Engelsen te we ren. Hun grote troef, linksbuiten Joao Carlos werd afdoende bewaakt en de overigen geloofden te weinig in eigen kunnen of hadden het te moeilyk met zichzelf. De vele Portugezen op de tribunes uitten zich tenslotte op eigen luidruchtige wyze teleurgesteld over de prestaties van hun landgenoten. Het weer was al bar slecht, „hun" Damas was vier maal gepasseerd en er kon tenslotte nog niet eens een tegendoelpunt af Kleumend Het „ra.... ra.... Espana", van de honderden heetgebakerde Spaanse supporters had eindelijk uitwerking. Tot de 35ste minuut van de tweede helft moesten de kleumende, donkere toeschouwers in het slecht verlichte stadion „De Vllert" wachten voordat Arieta voor Spanje een finaleplaats in he UEFA-toernool veilig stelde. Toch zag het er aanvankeiyk naar uit, dat de Spanjaarden in de halve finale tegen Schotland een gemakke- ïyker zege zouden behalen. In de der de minuut al opende rechtsbuiten Lavandera de score. Een tegenpunt van Stevenson, een tiental minuten Een moment uit de UEFA- voetbalwedstrijd Schotland Spanje. Het eerste Schotse doel punt gemaakt door Stevenson. later gescoord, haalde echter het ritme uit de Spaanse ploeg. De ver dediging ging fouten maken en had nauwelyks vat op het directe, aan- trekkeiyke Schotse spel. Een offen sief van de eilandbewoners volgde. Succes kon niet uitbiy ven en een mis ser in de Spaanse defensie leverde dan ook een tweede Schots doelpunt op. Wel bracht Arieta de balans nog voor rust in evenwicht, doch een Spaanse zege scheen nauwelyks mo- geiyk. Pas na de hervatting herstelde de ploeg zich. De Schotten kregen het vaak uiterst moeihjk. Vooral de zwer vende linksbuiten Roman zorgde voor kritieke momenten. Een fout van de Schotse rechtshalf Watson, die Arie ta vyf minuten voor het einde van de aantrekkeiyke ontmoeting niet direct aanviel, bracht de beslissing. Beheerst schoot de linksbinnen in. vyf minu ten later konden de overgelukkige supporters, alle pogingen van de politieagenten ten spyt, hun helden elndeiyk de passende hulde brengen. (Van onze correspondent in Bonn) De grondwet van de Westduitse Bondsrepubliek zal niet langer door ex-SS-ers worden beschermd. De mi nister van Binnenlandse Zaken, Höcherl, heeft in een brief aan de parlementsfractie van de drie politie ke partyen meegedeeld, dat zestien ex-SS-ers. die in de Westduitse ge heime dienst werken, zullen worden overgeplaatst. Höcherl deelde mee, dat deze ambtenaren die by Hitlers elitekorps dienden in de nazi-tyd geen strafbare handelingen hadden gepleegd, maar hy het toch wense lijk vond niet langer gebruik te ma ken van hun diensten by het „ambt tot bescherming van de grondwet", zoals de Duitse geheime dienst plechtstatig heet. Hun verwydering is inmiddels te danken aan het feit dat Erhard de teugels heeft overgenomen van Ade nauer en dat hy aanzienlijk krachti ger optreedt tegen mensen met „een bruin verleden" in de openbare dien sten. Adenauer, die de ondertekenaar van de Neurenberger rassenwetten, dr. Hans Globke als zyn rechterhand gebruikte, heeft evenals de voormali ge minister van Defensie. Strauss, verklaard: „Men moet wel degeiyk onderscheid maken tussen de gewone j SS en de Waffen-SS. De laatste heeft zich nooit schuldig gemaakt aan het vermoorden van Joden en I gyzelaars. Zy bestond in het alge meen uit uitstekende soldaten". Van ideze vrijspraak maakt de „Hiag", de hulporganisatie van oud-SS-ers, nog steeds dankbaar gebruik. NAVO mag niet verslappen, zegt Jolinson Tydens een plechtigheid in het Witte Huis in verband met het feit, dat de Noordatlantische Verdragsor ganisatie (NAVO) vandaag 15 jaar bestaat, heeft president Johnson gis teren verklaard dat de Verenigde Sta ten verlangend zyn met een nieuw, verenigd Europa „op elk niveau van macht en verantwoordeiykheid" sa men te werken. De president zei dat de NAVO, in de 15 jaren van haar bestaan, goed had gewerkt. Maar al hoewel het gevaar is afgenomen is het nog niet geheel verdwenen en de verleiding om de waakzaamheid te laten verslappen moet volgens John son steeds worden weerstaan. Hy zei verder om. dat in het by- zonder de nieuwe geest van verdeeld heid in Oost-Europa in het oog moet worden gehouden. De plechtigheid werd o.a. byge- woond door de ambassadeurs van de NAVO- landen, door de leiders van de Congrespartyen en door Dean Acheson, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, die in 1949 na mens de Verenigde Staten het At« lantische Pact ondertekende. r

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5