leewater zoet maken Bodegraafse garagehouder met autowrak op de weg B. Roolvink spreekt voor A.R. Leimuiden in op verschillende manieren Boek vol wandaden van politie-agenten Officier: „Misbruik handelaarskenteken RAEL ZOEKT )ORDELIGSTE NAAR DE METHODE Omzet van 50.000.000 OPVALLENDE PUBLIKATIE Duits schip vergaan Voor Alphens kantonrechter LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 APRIL 1M4 (Van onze correspondent in Jeruzalem) aël is een land ,dat te weinig water heeft voor zijn groeiende king. In Galilea schommelt de gemiddelde regenval per jaar 5e duizend millimeter, maar in de Negeb wordt niet meer dan Vakcentrales eisen 1 investeringsloon De volgende berichten hebben wü gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage geplaatst. Eis vakcentrales De drie vakcen trales zün het met elkaar eens. dat I 'n bezitsvormingsprogramma nood- zakelijk zal zijn als aanvulling voor de loonpolitiek. Binnenkort is een i rapport te verwachten, waarin zij I tot de dringende eis komen: ver- mogensaanwasdeling of lnveste- ringsloon. Dit heeft vice-voorzitter F. W. van der Gun van de KVP in Utrecht gezegd. Opvoering van de prod uk tie komt alleen tot stand met medewerking van de werk nemers. Die hebben dus ook recht j op een deel van de winst, die hef j vermogen vergroot of voor investe ringen gebruikt wordt. Sneeuwbalkrediet De minister van Maatschappelijk Werk. Financiën j en Scholten hebben een wijziging van de geldschieterswet voorge steld (de werkingssfeer wordt van f1500 op f4000 gebracht), waar- mede zij de pot- en sneeuwbalkre- 1 dieten verder aan banden willen leggen. Bioscoop gesloten Het Limburgse toeristencentrum Valkenburg zit zonder bioscoop, nu de exploitant van de Hollandia-bioscoop de deu ren heeft gesloten in verband met een conflict over de vermakelijk heidsbelasting. Vragen melkprijs Het Tweede Ka merlid dr. A. Vondeling (PvdA) heeft de minister van Landbouw schriftelijke vragen gesteld over de consumentenprijs van melk. Installatie voor de ontzilting van zeewater in Eilat. bleken is echter, dat de produktie per eenheid zonder bezwaar kan worden verdubbeld, wat uiteraard de kosten drukt. Toch neemt dit niet weg. dat uit een economisch oogpunt de thans gebruikte methoden te duur zijn. Israëlische geleerden en technici j zijn druk bezig te trachten door ver- j eenvoudiging van het ontziltingspro- hceft een huurovereenkomst, welke ets de productiekosten te beinvloe- aa, aaneegaan tussen de heer R. den. De Israëlische bevolking nadert T„ur tr Begraven en de eigenaar de drie miljoen. De inbedrtifstellmg i van he, rt,r„.hl op die deel van het vee) besproken nationale uitmak,n van de polder Nieuwkoop terprojeet. aarbij water uit het v™,k.» „„i.ii.a Sportvisser wordt visrecht ontnomen De Kamer voor de Binnenvisserij ig gemeten. De hoeveelheid water waarover men op het ogen beschikt, wordt op vijftienhonderd miljoen kubieke meter ge- maar sommige experts zijn van oordeel dat dit nogal aan de kant is. Hoe dan ook, voor de zich steeds uitbreidende behoef- lerproject. waar,,,, waier u„ ne,,,n v„ ian water IS er veel te weinig en vandaar de belangstelling voor Meer van Tiberias naar de Negeb toornen, vernieuga \nemingen om zeewater te ontzilten en zo de beschikking te j wordt gestuwd, kan niet meer dan Het betreffende Water staat in di en over een onuitputtelijke bron die bovendien niet onderhevig n klimatologische invloeden. lens een diner in New York itentje dat iedere gast twee- rdvUftig dollar kostte ver president Johnson onlangs zijn toten met een aanbod aan Is- ;n andere staten om samen te Imenteren met het ontzouten leewater door van kernenergie ik te maken. Israël liet over oorstel geen gras groeien en vrijwel dadelijk zijn vice-pre- Abba Eban naar de VS om be- Ingen te voeren. Het staat wel dat het hier gaat om een uiterst tar proces, dat waarschijnlijk t de tien en twintig jaar zal om praktisch nut af te werpen. iel beschikt thans over twee eactors, of juister: over één, de tweede is nog in aanbouw, estaande heeft een capaciteit rfjf megawatt. De andere krijgt aximuin-vermogen van vieren- zdg. Het gaat hier om experi- j ^le installaties voor vreedzame i .nden. al kan moeilijk worden inomen dat Israels defensie- j lteiten niet hun voordeel zul- i oen met de proefnemingen die i irorden uitgevoerd. Voor het ion-project hebben deze reac- I geen betekenis. >r de ontzilting van zeewater middel van kernenergie komen i i reactors in aanmerking, wier j liteit niet in de tientallen, maar tienduizenden megawatt loopt. andigen denken aan een I itbron met een vermogen van n de 10.000 en 25.000 megawatt. >etekent. dat de bouwkosten er- 1 zouden liggen tussen de 200 en biljoen dollar. Conventioneel &ël is op Johnsons suggestie driftig ingegaan en zoals gezegd preliminaire besprekingen al ie gang. Men is hier echter rea- :h genoeg om zich er van be te zijn, dat welke grootse pers even zich misschien ook mogen en bij gebruikmaking van ikracht voor ontzouting. vele jaren zullen voorbijgaan _;r veel meer dan theoretisch ge- Men gaat hier dan ook voort proefnemingen die reeds enige morden uitgevoerd en die zonne- hebben bewezen dat men op oede weg is. Het gaat hier om processen, die men conventio- zou kunnen noemen, omdat energie er geen rol in speelt, t minst belangrijke is de af ding van mineralen door elec- tialyse. Voor zeewater is deze lodè onbruikbaar, maar wel bt zij beloften in te houden voor water. n veel groter belang is een tikaans systeem met genera to rn ontzoutingsapparatuur, gedre- door stoom, die door speciale Ines wordt opgewekt. Israëls na- ile elektriciteitsbedrijf is mo- teel doende een dergelijke „fa- c" in Eilat te bouwen met een citeit van zesduizend kilowatt Tische stroom en vierduizend eke meter ontzout zeewater per zijn de produktiekosten te hoog voor gebruik van liet „bewerkte" water op grote schaal Men heeft berekend, dat als men er in zou slagen zee water met behulp van atoomenergie te ontzilten. de prijs per kubieke me ter tussen de tien en twaalf dollar cent zou schommelen. Bij gebruikmaking van het Ame rikaanse systeem met stoom, door speciale turbines opgewekt, kost het water veertig dollarcent. De Zarchin-methode is voorlopig nog het voordeligst. Bij een produktie van 250 kubieke meter per dag had men berekend dat de prijs eveneens op veertig dollarcent zou komen. Ge- i - - nei oetreuenae waterstaat een gedeeltelijke oplossing brengen recte verbinding met een groot com- voor dit probleem, zeer zeker niet nu piex wateren, toebehorende aan de er voorlopig alleen nog maar sprake is van het eerste stadium van dit machtige werk. Zal eenmaal dc dorre Negeb weer bloeien als in de tijd van de Nabataeën, dan zal er water in grote hoeveelheden beschikbaar moe ten zyn. Vandaar de ernst, waarmee men hier het vraagstuk van de ontzil ting van zeewater benadert. Zullen alle moeite, alle toewijding, alle in spanning. alle kosten te eniger tyd hun rendement afwerpen? In we tenschappelijke kringen hier twijfelt men daar niet meer aan. Er is een gestadige vooruitgang merkbaar, technisch en economisch. En zoiets werkt bemoedigend. heer O. P. N. Blom te Lage Vuur- sche. De Kamer voor de Binnenvis serij oordeelde, dat de sportbevissing van de heer Treur ondoelmatig is. De heer Treur is van dit besluit in beroep gekomen bij de Kroon, die echter dit beroep ongegrond heeft verklaard. De Kroon overwoog hier, dat in het betreffende water een aaneengesloten beheerseenheid is ontstaan en dat door de heer O. P. N. Blom een goed visserybeheer ge voerd wordt. Met de Kamer voor de Bninenvisserij heeft de Kroon nu ge oordeeld, dat de door de heer Treur gesloten huurovereenkomst een doel matig bevissen van dit complex van wateren zou belemmeren. Bij de HBG De coöperatieve bloembollenveiling HBG in Lisse heeft gisteren een om zet van f 50.000.000, gerekend vanaf het begin van dit Jaar, bereikt. Dit betekent een record in de geschiede nis van de veiling. De firma Van Zonneveld en Co. voerde de party aan, die de vyfde miljoen volmaakte. Koper was de fir ma J. J. Bos uit Lisse. Directeur C. Segers overhandigde aanvoerder en koper een geschenk en hield een toespraak ter gelegen heid van deze feesteiyke gebeurtenis. (Van onze A'damse correspondent) „De wandaden van de politie zijn begrypeiyk. maar niet vergeeflijk. Het pistool, dat de agent draagt is een brevet van onvermogen. Het is tevens een vogelvryverklaring". De ze uitspraak is van drs. mr. A. L. C. Knook, psychologisch adviseur bU de DFCI^TCIFF^T I Gewestelijke Arbeidsbureaus in ucwJUCCOi Noord-Holland, Noord-Brabant en Limburg, die gistermiddag een voor dracht hield in het gebouw van uit geverij „De Bezige By" in Amster dam ter gelegenheid van de verschy- ning van het pocketboek „Slaags met de politie". Het boekje omvat een collectie van dag- en weekblad artikelen, die een beeld geeft van vier Jaar politiële actie in Amster dam. P. J. Kolderman erevoorzitter Raiffeisenbank De Coöp. Raiffeisenbank „Leiden— Oegstgeest" hield haar 75e ledenver gadering die onder leiding stond van de voorzitter van het bestuur, de heer P. J. Kolderman. Het ere-lid, de heer P. Oudshoorn en de voorzitter van de Coöp. Groenteveiling, de heer B. v. Vliet, werden in 't bijzonder welkom geheten. Uitvoerig ging de voorzitter in op de toegenomen financiering door deze bank van het bedryfsleven. De door de Nederl. Bank gestelde kredietbeperking en de heersende geldschaarste remmen de kredietver strekkingen. Door de gestegen wel stand in den lande zijn de spaargel den belangrijk toegenomen, terwijl op het kredietverlenlngsbedrijf een groot beroep werd gedaan. Bij de verkiezingen werden de he ren C. G. Meijer en Th. C. Deckers Volgens drs. mr. Knook is het bui ten kijf. dat de politie wandaden pleegt. Dat dit mogeiyk is wijdt hy aan de houding van de Nederlandse pers. die als typisch kind van het Nederlandse volk zeer slaafs, bang en te netjes zou zijn „Als in Nederland een jongen met een sabel wordt doodgestoken, zijn er maar weinig kranten, die het op- I treden van de politie fel hekelen. Als in het buitenland zoiets gebeurd, wordt de verantwoordelijke functio naris. of het nu de hoofdcommissa ris of de minister is, in de dagblad pers zo volkomen kapot gemaakt, dat de man moet heengaan". Het boekje „Slaags met de poli met deze documentaire van feiten, die een on tactvol optreden van de politie onderstreept. Na de door de heren F. H. Berg man, drs. J. P. A. Gruyters, H. J. A. Hofland, H Lange. mr. J. D. van der Meuten, J. Vryman en mr. P. H. Remarque verzamelde en gegroepeer de gegevens komen er pas in 't na woord wijze woorden, die inderdaad duidelyk een betere verhouding poli- tie-burgerij nastreven. Hier is aan het woord zal „Slaags met de poli tie" bydragen tot een betere ver houding tussen politie en publiek? Of is het bedoeld om door de aan dacht op de excessen te richten al leen de houding van de politie te beinvloeden? Bezige Bij-directeur Geert Rubberhuizen zei desgevraagd: „Dit boekje gaat alleen over de Am sterdamse politie. In Rotterdam is de situatie dusdanig dat er geen boekje nodig is. maar Den Haag is er bijna aan toe geweest in hun functies herkozen. In de va- tie" wü een beter begrip kweken tussen burgerij en gezagdragers, wy betwyfelen of dit het geval zal zyn cature wegens bedanken van de heer P. J. Kolderman als bestuurslid werd gekozen de heer M. Verhaar, terwijl in de plaats van de heer M. Verhaar tot lid van de raad van toezicht de heer J. v. d. Gevel werd benoemd. De scheidende voorz.tter van het j bestuur werd waarderend toegespro ken door de voorzitter van de raad van toezicht, de heer A. P. van Eg- mond. Een voorstel tot aanbieding van het. ere-voorzitterschap had de volle instemming van de vergadering. De heer L. Snoeker wees op de goede sfeer, welke er tijdens de vergaderin gen o.l.v. de heer Kolderman altijd heerste. Een polshorloge werd als schouw d. De loodsboot ..Castor" heeft Lezers schrijven Loslopende honden De heer J. J. H. Starrenburg heeft zich beklaagd over loslopende hon den. Hy laat zich daarby kennen als een man. die grote kwalen met kleine middelen wil bestrijden. Inderdaad vertoont Leiden hier en daar ver vuiling. Doch deze is niet veroorzaakt door honden, doch door mensen. Ook komen veel vernielingen voor. Wederom niet veroorzaakt door hon den. doch door mensen. Verkeerson gelukken door honden veroorzaakt. zijn te verwaarlozen, vergeleken by I het aantal verkeersongelukken uit menselyke oorzaak. J In parken worden wandelaars niet gehinderd door loslopende honden, doch door fietsen en brommers, die j zich niet storen aan verbodsbepalin gen. Maar de hond moet aan de lUn aandenken aangeboden Een financ'eel verslag werd uitge bracht door de kassier, dhr. A. Jan sen. Een aanwas der toevertrouwde middelen van f 2.2 miljoen en een vermeerdering der uitzettingen met f 1.9 miljoen bracht het balanstotaal op byna f 16 müjoen. Een bedrag van f 233 miljoen werd in 1963 omgezet- Door de winst bij het reservefonds te boeken overschreed dit fonds de f 400.000. Na een uitvoerige toelich ting op de balans werd deze goedge keurd. Aan het slot van de vergadering dankte de scheidende voorzitter voor de hartelyke woorden tot hem ge sproken. Het Duitse schip „Nordmark" (282 ton), dat vannacht ten westen van y u uv de Friese eilanden een s.o.s. uitzond j voigens de jieer starrenburg. Daar en lichtfakkels afvuurde, schijnt als door worden 's mensen trouwste verloren te moeten worden be- yj-jend en z^n meester beknot in hun levensvreugde. Ik meen. dat de heer Starrenburg tvorom.™ s«»noen, zonaer inzit-dierenvriend is. It hoop, dat lenden. Later haa de de „Castor drie f y mensenvriend is. doden uit zee. Het Nederlandse schip v „Keizersveer" heeft in zee een red- Met dank voor plaatsing, dingboot aangetroffen, die nog met W.S.J. een dekzeil was overtrokken en een tweede reddingboot, die omgekeerd I in het water dreef, een leeg zwem vest. een reddingsboei met de naam I een reddingboot met de naam „Nordmark" gevonden, zonder inzit Hondenbelastingin Voorhout .Nordmark delen. Hamburg" en wrak- 55 Het komt gelukkig weinig voor, dat een garagehouder met der gelijk gebrekkig materiaal op de weg komt als eind vorig jaar een Bodegraafse garagehouder heeft gedaan. De man werd op weg naar de kerk met zijn voertuig, dat nau welijks nog aanspraak kon maken op die naam, aangehouden door de Rijkspolitie. Uit het onderzoek bleek, dat het voertuig vele ge breken toonde waarvan de officier tijdens de zitting, zoals hij het noemde, slechts een „bloemlezing" gaf. ■■Éote belangstelling heeft men 1 ook voor de zogenaamde Zar- ■■^methode, genoemd naar haar nder. de ingenieur Alexander ihin in Tel Aviv. By dit systeem It zeewater bevroren. De proef ingen worden deels in Israël, ih de VS uitgevoerd, in samen- ufllting met een grote Amerikaanse Fairbanks-Whitney. 'fl'Aprü a.s. hoopt men gereed te süeen met de constructie van vier wolleden in Eilat. Twee daarvan buien al sinds enige tyd. Het resul- Ste' is bemoedigend. De beide een- sn leveren vyfhonderd kubieke ,DIer zoet water per dag, honderd y^fent meer dan men meende dat leefeouden produceren. En plannen in de maak voor een installatie, Israëls zuideiyke havenplaats en jeving dageiyks van vyfduizend *ieke meter ontzllt zeewater zal rzien dat voor alle doeleinden ••Hkbaar is. I Duur ■"let gaat in dit stadium niet meer ,.de vraag, of het mogeiyk is zee- in zoet water om te zetten, ^•uitvoerbaarheid is glashelder ge- nen. Het bezwaar dat aan alle f jhventionele" methoden kleeft, is ■^>rijs van het produkt. Tot dusver Deze zaak had reeds eerder ge diend, maar toen bleek, dat de va der was gedagvaard als de bestuur der van het voertuig. Deze dagvaar ding werd toen ingetrokken en nu moes' de zoon terecht staan omdat hy met een in zeer slechte staat verkerende auto had gereden en de vadèr stond nu terecht als de eige naar van de auto omdat hy met zulk een wagen had laten ryden. De officier had voor beiden geen goed woord over. Ook nam de of ficier de man hoogst kwalyk, dat hy het handelaarskenteken had mis bruikt voor deze wagen. Hy waar schuwde dat dit kentekennummer wel eens kon worden afgenomen. De geragehoucïer wees op zyn slechte financiële omstandigheden en op het feit, dat hy die zondagmorgen steeds heeft gezegd, niet met die wa gen te wülen ryden, maar op aan dringen van zyn zoon toch maar is ingestapt De officier legde vader en zoon elk totaal f 140 boete op, welke be dragen hy na kennis genomen te hebben van de financiële zorgen van de garagehouder verlaagde tot resp tieveiyk f 100 en f 75. Mr. Kirschhei- ner veroordeelde beiden hiertoe, ter wijl hy het voertuig aan het ver keer onttrok en verbeurd verklaar de. „Hij doet niets" „Hy doet nooit iets, weet nooit iets en zegt nooit iets" aldus een opper wachtmeester der Rykspolitie uit de Haarlemmermeer die moest getuigen in de opnieuw op verzoek van de verdachte, een grondhandelaar en schipper uit de Haarlemmermeer aan dc Leimuiderdyk, aangehouden zaak. De man die dit keer verstek liet gaan, had de vorige keer ontkend dat hy een verklaring tegenover de politieman zou hebben afgelegd be treffende de door zyn knecht met eer gr aalmachine veroorzaakte a&n- ryding in Leimuiden. De politieman noemde nu het tydstip en de plaatst waarop hy de schipper-grondeige- naar had gehoord, nameiyk in zyn eigen schuur. Conform de eis van de officier werd de man nu by verstek veroor- huurder, die de wagen reeds enkele weken in huur had. had gezegd de achterbanden te laten verwisselen voor nieuwe. Het zou de huurder zyn eigen schuld zyn geweest, dat de banden niet waren vernieuwd. We gens 't niet voorkomen van 't ongeluk en het ryden op de gladde banden werd de huurder veroordeeld tot een boete van totaal f. 170, conform de eis. De autoverhuurder kreeg even eens conform de eis een boete van f. 90. Omdat een plaatwerker uit Alphen aan den Ryn op 19 december van het vorig jaar met een auto had gere den waarvan de ramen waren bevoren kreeg hy een boete van f 90. Toen de jongeman zich er over beklaagde dat hy toch terecht moest staan ondanks de belofte van de po litieman ter plaatse, dat hy het by een rapport, zou laten als de schade aan een andere automobilist zou worden vergoed, wees de officier er cp een vraag van de kantonrechter op. dat de politie het wegens perso neelsgebrek by een rapport mag la ten als de partyen het over de scha- deregelmg eens kunnen worden. Mr. Kirchheiner gaf duidelyk te kennen het met deze stelling niet eens te zyn. Een chauffeur van 'n melkauto en een autobestuurder uit Utrecht kre gen beiden f50 boete om dat de de eerste zyn wagen voor het opla den van melkbussen links van de Goudse straatweg had geparkeerd en de Utrechtenaar omdat hy niet had voorkomen, dat zyn wagen tegen de melkauto was gebotst. Een inwoner van Ter Aar had in zyn woonplaats het doorryverbod by Vyfgatenbrug genegeerd, waardoor een andere auto in moeilykheden was gekomen. Hij kreeg daarvoor f. 75 boete. Wegens het laten overwerken zon- „Het is mijn eigen schuld" zei een der vergunning moest een Boskoopse deeld tot drie maal f 30 boete of drie maal tien dagen hechtenis. Een inwoner uit Maarsen. welke zaak reeds op 6 maart had gediend, werd vry gesproken van het hem ten laste gelegde, nameiyk dat hy schul dig zou zyn aan een aanrijding op of by de betonnen brug aan de west- zyde van Hoogmade, waarby ook een rij-instructeur betrokken was. De man werd bygeötaan door zyn broer mr. Van Schaik uit Utrecht. Na de eis van f 40 boete v. d. officier sprak mr. Kirchheiner de verdachte vry omdat mr. Kirchheiner van mening bleek, dat het gevaar niet door ver dachte was veroorzaakt. Vyfenzeven- tig gulden boete kreeg de vader van een 13-jarig meisje uit Burgerveen omdat hy zyn kind niet regelmatig naar school had gestuurd maar in het aardappelland had laten werken. „Eigen schuld" hope] plaatse in acht wilde nemen. Een groot aantal snelheidsovertre ders kreeg boeten variërend van f 45 tot f 25. Daarby was ook een aantal bromfietsrijders. die in Boskoop, Bo degraven en Alphen aan den Ryn tegen de lamp was gelopen. Inbraak in kantine van Altior In het clubhuis van de voet balvereniging Altior in Ter Aar is ingebroken. Een electrische klok twee schemerlampen, een straallamp en een tafelkleed worden vermist. De diefstal werd ontdekt door be stuurslid H. Versluis. Hy ontdekte dat de inbrekers door het Indrukken van een ruit in de gang waren ge komen. In de bestuurskamer .waar van de deur niet op slot zat, heerste een revage. Reserveshirts lagen her en der verspreid. De koffer, waarin zy hadden gezeten, was meegenomen. De inbrekers zyn niet in de kantine geweest, waarschyniyk omdat de kantinedeur, in tegenstelling tot de deur van de bestuurskamer, op slot zat. Er is aangifte gedaan by de po litie. jongeman uit Bodegraven die zon der in' het bezit te zyn van een rübewijs met een auto de RU ksweg opreed, waarby hy onvoldoende op hel andere verkeer lette .Dokter Age- ma uit Alphen aan den Ryn botste daardoor met zyn auto tegen de auto van de Bodegraver. De doktersauto werd totaal vernield. De jongeman had wel reeds met succes ryproeven afgelegd, maar door het inzenden van verkeerde foto's was er vertra ging ontstaan by de afgifte van het rybewys. Hy kreeg een boete van totaal f 100, waarna de jongen opge lucht de rechtzaal verliet. Eer. jongeman uit Alphen aan den Ryn was met een huurauto in Lei muiden van de provinciale weg ge raakt en van het meters hoge talud in de wegberm gereden, waardoor de wagen totaal werd vernield. Het on geluk was veroorzaakt doordat de wagen was gaan slippen. Uit het door de Rykspolitie ingestelde onderzoek, bleek dat de achterbanden van de wagen geheel glad waren opgesleten. De Jongeman had zyn moeder ge stuurd, die ook in de wagen had ge zeten. Ook de autoverhuurder moest terecht staan omdat hij met een wagen met gladde banden had laten ryden. Deze verklaarde, dat hy de fabrikant zich verantwoorden. Vier van zyn personeelsleden had hy la ten overwerken waarvoor de man tot viermaal f. 25 boete werd veroor deeld. Erbarmelijk Een niet verschenen autobestuur der uit Oegstgeest had op de Goudse straAlweg in Bodegraven met een snelheid van 70 km gereden d aar waar men maar 50 km per uur mag ryden. Uit de schriftelijke verklaring van de man bleek, dat hy dit had gedaan om een frontale botsing met een tegenliggere te voorkomen di plotseling van een der korte wegom- leidingen de bituumweg was opgeko men. De kantonrechter wees op de erbarmeiyke verkeerssituatie die daar op de Goudse straatweg was ge schapen door de beide wegom- leidingen. „Wie dit heeft •ütgedacht", aldus de kantonrechter „heeft van het hele verkeer weinig of niets begre pen". Na de eis van de officier van f. 35 boete werd de Oestgesstenaar door de kantonrechter schuldig ver- Met grote voldoening heette gis teravond de voorzitter van de A.R.- kiesverenigin in Leimuiden, de heer W. Muys, de oud-staatssecretaris B. Roolvink, lid van de Tweede Ka mer welkom. De heer Roolvink sprak over het hoe en waarom van een christeiyke politiek. Aan de hand van een geplande woningbouw van 90.000 huizen voor 1964, (45.000 woningwetwoninfen. 25.000 premiewoningen en 20.000 wo- MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 3 april. Groenteveiling Waa peen (per kist) A-extra 1260-1360. AI 114.M260, All 550-830. B-extra 1210-1340 BI 1110- 1310, rodekool: AI 1300-16.00 All 1400 BI 900-1500, Bil 1100, prei All 4000- 5300. sla (per 100 «t AI 2200-2800, Cl 1200. spinazie AI 8000. radys All (per 100 boa) 3200. knolselderle All (per 100 st.) 1000-1600 selderie (per 100 boe): AI 3900-4400. All 2400. schorseneren: AI 4000, BI 4100, Cl 900 Aanvoer waspeen 194 000 kg RIJNSBURG. 3 april. Bloemenveiling Flora Tulpen. Lustige wltwe 250-295. Galata 245-250, Gudo Snick 300-345, Golden Harvest 300-310, Apeldoorn 280-360. Bonansa 250-255. Copland 260- 290, Red Gtant 245-280 Pr. Roseveld 300-310. Mount Fa com a 290, White Trlumphator 250-265. Basra 300-320. V. d. Eerde 265-290, Royal Court 360, Paris 280-340. Christmas Gold 290, Hyacinten 150-180, alles per bos. Anemonen 800-1400. Narcissen van de koude grond 500-900 Der 100 RIJNSBURG, 3 april. Groenteveiling. Waspeen AI 5600-6400, BI 5200-5900. All 1800-3500, rode kool 950-1260 per 100 kg. selderij 2900 per 100 bos. TER AAR, 3 aprh. Groenteveiling Witlof A 118-125, B 92-96. stek 41-48, alasandyvle 104. spinazie 83-110. B 73- 81. prei 98. stoofsla 25-38, rabarber 57- 80, uien 8 alles per kg. sla A 25-32, B 16-20, C 6-13, komkommers 26-45, knolselderij 11 alles per stuk. radys 28- 39. B 10-24, selderij 3 alles per bosje, stoofsla 180-280. per kist, aardbeien 100-140, Idem klein 60 per doosje. Komkommers Export: B 72, Idem C 66, Idem D 60, E 54 alles per stuk. Kom kommers krom 109 per kg. BOSKOOP. 3 april. Rhodo Cataw. blense 59-36. (kort) 29-17. White But terfly 68 cent per stuk, Japanse kers lisakura 220-190-95-80 per tak. 570-500 ir bos. Witte amandelen 29-25-20 per klaard zonder toepassing van straf, i Aphalandra 50-27. pei tak. Japanse Azalea Heieen 65. Adonis 70. rood 75-35. Rhodo Pink Pearl 100- 75 per knop Columnea 115-85 per stuk Anemonen 130-125-105 per bos Deutzla Peperomla 46, Marantha 50-49, Ringen in de vrye sector) stelde hy de vraag of deze verhouding wel juist is. Hy meende dat het er in Nederland niet best zou uitzien, als nog geen 20% ln staat zou zyn de kostprys van een vrye-sector-woning op te brengen. Deze verhouding be tekent, dat velen, die een hogere huur zouden kunnen betalen in wo ningwetwoningen komen, waardoor de subsidies die op deze woningen zyn gegeven terecht komen by hen die er geen recht op hebben. „De bouw in de vrye sector moet daarom meer worden opgevoerd", vond de heer Roolvink. „Door de wet van vraag en aanbod is de prys van de huizen in deze sector enorm om hoog gegaan. Dit is niet tegen te gaan met een belasting van de winst op de verkoop van onroerende goe deren. De enige oplossing is het weg nemen van de schaarste in deze sector". Na de pauze volgde een gemoede- ïyke discussie, waarin de heer Rool vink het huidige politieke bedrijf te veel als een belangenstrijd ken schetste. Ook stipte de heer Roolvink het probleem van de bejaarden aan. Hy formuleerde het als volgt: „De gryze top van het Nederlandse volk be draagt op dit ogenblik 9.6% een ze gen. maar iets waar we wel degelyk rekening mee moeten houden. Ook deze bevolkingsgroep komt voor zyn belangen op, want eerstdaags zullen deze bejaarden in Utrecht demon tieren voor hogere uitkeringen". De heer Roolvink vroeg zich af of het in een gecompliceerde maat- schappy als de onze wel mogeiyk is om christeiyke politiek te bedrijven. Eén der vraagstellers vroeg de heer Roolvink wat hy dacht over een soort C.D.U.-party in Nederland, zo als men die in Duitsland vindt. Het antwoord was dat dit vooreerst niet mogeiyk zou zyn omdat de Neder lander hier niet enthousiast genoeg is. en men zich liever by de toestand wü houden zoals die nu bestaat. Met verbazing las ik in uw blad, I dat in Voorhout de hondenbelasting zou worden verhoogd van f 20,- tot maar liefst f50,-! Enkele Jaren ge leden had al een verhoging van f 10.- op f20.- plaats gevonden. Ik vraag: my af: mag een gemeente zulke exorbitante belastingen aan zyn inwoners opleggen? Als de fi nanciën van een melkboer in de war zouden zyn en de man zou daarom zyn prijzen met 150% verhogen, dan zou daar toch wel het een en ander over te doen zyn! Het ergerUjke in dit geval is. dat het hier om levende wezens gaat, dat er zeker inwoners van deze gemeente zullen zyn. byv. oude mensen, die van een klein pensioen moeten le ven, die zo n bedrag niet op kunnen brengen en die zich genoodzaakt zul len zien de trouwe vriend en met gezel van hun laatste levensjaren, af te laten maken. Of grote gezinnen met kinderen, die hun meest ge liefde speelkameraad op deze ellen dige wyze zullen moeten missen Ik vind dit ronduit een onmense- ïyke, volkomen harteloze maatregel en dat in een gemeente, waar naar ik meen veel katholieken wonen: de geest van Sint Franciscus is wèl ver te zoeken! Laten we hopen, dat er toch nog zoveel christeiyke naasten liefde by de Voorhoutse raad aan wezig zal blyken te zyn, dat deze absurde verhoging géén doorgang zal vinden. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Met de meeste hoogachting. L van der Vorm-Becherer, Hofdyck 57. Oegstgeest. Naar Spanje Met verontwaardiging heb ik in de krant gelezen „Katwykse vrouw met haar pleegkind naar Spanje ge vlucht." Niet lang geleden hebben we zo'n zelfde geval gelezen. De mensen, die pleegkinderen verzorgen, schijnen overgeleverd te zijn aan de willekeur van enige dames. Wy weten dat het kind gelukkig is by het gezin Bartelings en dat het daar meer liefde ontvangt dan in een tehuis. Dat de leiding van de Zeemacht zich voor dit karretje laat spannen, komt my uitermate vreemd voor, daar dit geval zich in de privé sector van de familie Bartelings afspeelt. Gedurende de oorlog heeft de heer Bartelings aan zeer vele oorlogsvluch- ten deelgenomen en is hiervoor on derscheiden met het Vliegerskruis. Toen heeft hy zich Ingezet met z'n gehele persooniykheid, ook voor ons Nederland: nu heeft hy dat gedaan voor een kind. Ik vraag aan ieder, die dit leest: betuig uw medeleven met deze familie en aan degenen die deze mensen raad kan geven. In '40-'45 heeft U zijn steun gehad. Laat zien dat we niet in een dictatuurstaat leven, maar in vrij Nederland. Een oud-collega, G. N. OTTEN, Rynmond 121 Katwyk aan Zee. NOORDWIJR INBRAAK IN KANTINE Ongenode bezoekers hebben zich dit weekeinde toegang verschaft tot de kantine van de voetbalvereniging „Noordwyk" op het Gemeentelijk Sportpark. Een kast werd opengebro ken. Uit een fooienpot werd enig geld ontvreemd. RHNSBURG Ongekend duur Het koude weer en de grote vraag voor export maken, dat de bloemen ongekend duur biyven. De gemiddel de prys van tulpen ligt om de f. 2.50 per bos, sommige soorten gaan ver boven de f.3.Het zyn vooral de tulpen uit de z.g. koude kas. welke het meest gevraagd zyn, maar ook het restant uit de warme kas gaat weg voor pry zen als zelden voorheen. Narcissen van bulten worden nu ook aangevoerd, meestal kort van steel, en zeer onryp, maar ook van dit massa-artikel ligt de prys hoog. Anemonen komen er meer en meer en noteren van f.8 tot f.14 per 100a Fresia's worden naar kwaliteit duur betaald. Van de anjers waren de wil de soorten het meest gevraagd, voor rood en rose werd van 38 tot 44 cent per stuk gegeven. Wit was nog duur der. Voor de tyd van 't Jaar is de dageiykse aanvoer ver beneden nor maal.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15