L MAAK U - NET ALS VROEGER MOOI VOOR HEM VOORJAARSKOLDER Recepten met biest HET VERSCHIL TUSSEN MANNEN EN UW EIGEN MAN DUITS HUISHOUDBOEKJE ^Moedert ij overpeinzing Zaterdag 4 april 1964 Pagina 3 Wat het verschil is tussen mannen en uw eigen man? Mannen nemen U mee uit dansen; uw eigen man is te moe. Mannen hebben wat te ver tellen; Uw man zakt geluidloos weg achter zijn krant. Mannen brengen een boeket mee als compliment; een ruiker van uw man is eerder „om iets goed te maken". Mannen geven er niet om of het laat wordt tijdens een avondje uit; manlief wordt bleek of zijn gezicht wordt donkerder naarmate de klok verder de nieuwe dag intikt. St. Laurent ontwierp dit en semble in een oker en witte Schotse ruit. Het jasje heeft een hoge taille en het hoedje is van most>rdkieurige wol. Mannen dragen je pakjes, hel pen je instappen, zijn vol attenties en vinden het een eer je in de keu ken te helpen, een mén, och, na de zoveelste huwelijksverjaardag ken je het verschil. En vergeet je volkomen dat die man eens ook tot de mannen behoorde, ja, in de ogen van anderen er nog steeds toe behoort. Vraag een echtgenoot, welke echtgenoot dan ook, of hij nu sinds zijn huwelijk echt zoveel veranderd is als zijn vrouw be weert en hij zal schouderophalend antwoorden dat hij nog steeds de zelfde is. Menige vrouw gelooft op recht van die bewering geen cent. De begrijpende vrouw echter weet dat het de waarheid is: hij is nog steeds dezelfde man, al leen een paar jaartjes ouder, in een situatie die anders is en hij is geen vrijgezel meer. De engel van een vrouw realiseert zich dat ze hem voor haar hu welijk maar van één kant kende en pas later het gehele beeld te zien kreeg. Tegelijkertijd be grijpt ze dat ditzelfde ook om gekeerd opgaat en dat de „fout" niet alleen bij manlief ligt maar net zo goed schuilt in haar eigen metamorfose van jong meisje tot huisvrouw. Wat beiden zo vaak te kort ko men is de tgd, de rust om eikaars gezelschap te appreciëren en ervan te genieten in de wetenschap dat ze elkaar na zoveel jaren beter kennen, maar dat de stralende ver liefdheid er niet langer is om alles in een rozig licht te zetten. Me neer is na de verantwoordelijkheid en zorgen van de werkdag moe en zoekt rust en tegenwicht in het al dan niet opbeurende wereldnieuws of de stilte van een kruiswoordpuz zel, na het rumoer van de kan toormachines wil hij niet nog het rumoer van mevrouws klachten aanhoren. Mevrouw is na een dag sloven in huis afgemat, prikkel baar en de muizenissen die haar tijdens het stoffen ineens in het hoofd gesprongen zijn, zijn mis schien wel gegroeid tot de omvang van een donderwolk. Een donder wolk die zo geladen is dat het min ste vonkje En dat vonkje is waar haar moede brein het maar wil zien, in meneers stilzwijgen, of zo maar ergens midden in de ka mer. ndien het bovenstaande het aanloopje voor een advertentie was, dan zou de ontknoping van het verhaal van alles kunnen z\jn. De televisie-adverteerder zou besluiten: wat meneer en mevrouw nodig hebben is een t.v.-apparaat; dat leidt eventuele huiselijke bliksem af, betekent gedeeld genot voor hem en haar. Voor de fabrikant van wasma chines ligt de oplossing eveneens voor de hand: geen wasdagmoe heid meer, mevrouw kan zelfs op maandag van haar vrije tijd genie ten en aangekleed uitgaan. Ook de plasticsfabrikant weet er raad op: gebruik zijn vloeibare plastic voor uw vloeren en het zwa re werk van boenen is voor altijd uit uw leven gebannen. De aangeprezen dishwasher brengt nieuw leven in het versleur- de huwelijk: de machine wast af, houdt meneer uit de keuken, neemt de naweeën van ontvangen weg, geeft het echtpaar een bijna voor huwelijkse rust om van de koffie- na samen te genieten. Papieren zakdoeken en handdoe ken beloven: minder wasgoed, minder werk dus en meer vrije tijd. Centrale verwarming betekent: schaf dat vermoeiende kolenschep pen en -dragen af. Koop een elektrische deken: niets is meer bevorderlijk voor een goede nachtrust, uw gehele welzijn en uw goede humeur. 43000 Westduitse gezinnen heb ben een jaar lang voor het statis tisch bureau van de Bondsrepu bliek is Wiesbaden ijverig boekge houden over hun inkomsten, uit gaven en gespaarde gelden Bijna zes maanden duurde het voordat het omvangrijke cijfermateriaal verwerkt was en uit deze werke lijk representatieve enquête gege vens konden worden gedestilleerd, die voor de eerste keer duidelijk lieten zien, wat een gezin in de Duitse Bondsrepubliek verdient en voor welke doeleinden dit geld ge bruikt wordt. Voor een juiste beoordeling van dt uitgaven was het nodig, dat de ondervraagden ook opgaven, welke verbruiksgoederen en installaties zij reeds bezitten. De antwoorden waren vaak verbluffend: wie zou gedacht hebben, dat van de ge zinnen, die per maand een inkomen hebben dat lager ligt dan 300 mark 3 procent autobezitters zijn? Trou wens iedere vierde familie beschikt tegenowoordig ver een auto. Bij huidhoudingen, die van een maan delijks netto-inkomen van meer dan 1200 mark leven heeft 67 pro cent een wagen. Het grootste deel van deze autobezitters noemt zich nog niet lang zo: slechts 4 procent langer dan 10 jaar, maax 65 pro cent nog niet eens 5 jaar. Volgens de door het statistisch bureau verzamelde gegevens beho ren al bijna tot de standaarduit rusting van ieder Westduits huis houden: een koelkast (55 procent), een stofzuiger (65 procent), een naaimachine (75 procent), en een fototoestel <42 procent). Ook tele visietoestellen staan al in meer dan een derde van alle woningen. Als luxe voorwerpen gelden echter nog een grill, koffiemachines, filmca mera's en dia-projectoren. Er zal ook een dag komen, dat men over deze statistieken uit het jaar 1963 zal glimlachen .Misschien over 30 jaar, misschien over 50 of 100 jaar, zoals wg thans met ple zier in het huishoudboek van een Frankfurter burger uit het jaar 1842 bladeren, dat eveneens bg het statistisch bureau in Wiesbaden wordt bewaard. Wilde men een brief versturen, dan kostte dat 120 jaar geleden 8 kreuzer, voor het zelfde bedrag kon men ook een paar schoenen laten verzolen. Een pond ham kostte destijds even veel als een pond psek of lYz pond suiker of 57 naainaalden. Tegen woordig moet men voor een pond ham zoveel betalen als voor 3,2 pond spek, 9 pond suiker ot 600 naainaalden. Koop een filmcamera en geniet van het familieleven. Neem deze pillen of dat prepa raat en verjaag die moeheid. Geef uw vrouw een moderne keuken en maak haar de gelukkig ste vrouw ter wereld Tja, als je het poëtisch proza van de advertenties gelooft zijn er oplossingen en middeltjes te over om dit aardse leven geluk kig en zorgeloos te maken, het werk te halveren, de moeheid te verjagen en ontspanning te ver dubbelen. Voor de dienstbode van weleer kwamen weliswaar alle mogelijke werkbesparende apparaten in de plaats, maar waar de dienstbode, eenmaal ge ïnstrueerd, voor onbepaalde tijd aan haar lot kon worden over gelaten. daar moeten de huis houdelijke machines door me vrouw op tijd! worden be diend. De voormalige dienstbode ging er wel eens van door, moderne ma chines raken wel in 't ongerede, maar ze halen tenminste geen vrijer in huis en passen niet me vrouws avondjaponnen aan. Niet tegenstaande alle elegante, smet teloze mechanisatie in de keuken, blijft de achtenveertig-urige werk week voor de huisvrouw echter nog steeds een droom. Meneers alsmaar krimpende werkweek brengt nog meer gadgets in huis en stelt de wonderen der techniek in dienst van zijn vrijetijdsbesteding, zo lui heid van geest en lichaam bevor derend. Natuurlijk is het belangrijk dat meneer en mevrouw de tijd heb ben om samen om een televisie programma te lachen en er over te discussiëren. Natuurlijk is het belangrijk dat mevrouw minder hoeft te sloven dank zij de machine die wast en het goed dat (zij het niet kreuke- loos) droogdruipt, of minder hoeft te bukken dank zij de oven die op ooghoogte is ingebouwd. Maar wat je ook aan apparaten en machine- riën in huis haalt, mannen blij ven mannen en een man blijft nu eenmaal anders. Geen enkele van die gadgets immers geeft bij de lokkende be lofte van meer vrije tijd de ga rantie dat ze ook jeugdige ver liefheid terugbrengen in huis. En zolang de techniek daartoe niet in staat is, blijven er mannen en echtgenoten. Een omstandigheid waarvan de begrijpende, ver standige vrouw het beste maakt. Als ze maar eerst haar eigen moeheid bestrijdt, wat minder prikkelbaar wordt, dan is ze tegen de situatie opgewassen. Wat drommel, een man mag te moe zijn om te gaan dansen, al danste hg vroeger de stukken er af, maar is het dan geen indirect compliment dat hij zijn avond rustig aan mevrouws zijde wil doorbrengen? Een man mag geluidloos achter zgn krant wegzinken, maar is dat niet voor mevrouw een puike ge legenheid om zelf even dat boek uit te lezen, waar ze anders geen gelegenheid voor zou hebben? Een man's ruiker mag dan bedoeld zijn om iets goed te maken, maar is het soms niets waard dat hij op die in directe manier schuld bekent en de moeite neemt met een fleurige noot een wanklank te begraven? Een man mag dan als regel niet je pakjes dragen, maar als hij het af en toe wel doet is het dubbele waardering waard. Hij mag het niet langer een eer vinden je in de keuken te helpen, maar die vrou wen wier echtgenoot wel helpt be zitten iets dat zelfs de duurste, meest ingenieuze machine niet eve naren kan: een man die waarde ring voor zijn vrouw toont. Laat hem dan maar de juskom vóór de glazen omwassen, ondanks haar handen die jeuken, kijkt ze er even vertederd naar als in die lang voorbije jaren toen ze nog hóópte huisvrouw te worden. Een man mag haar nieuwe japon niet op merken, maar, opgepast, hij ziet wel degelijk of vrouwlief er van top tot teen gesoigneerd en aan trekkelijk uitziet en zonder er mis schien een woord over vuil te ma ken waardeert hg dat wel dege lijk. Is hij er tenslotte niet (sinds kort na de eerste kennismaking aan gewend geraakt dat mevrouw zich voor hem mooi maakt? J.V. Bij de foto: Een man ziet mevrouws nieuwe jurk niet omdat die nieuwe jurk, hoe anders misschien ook in haar ogen, eenzelfde genre, eenzelfde geest ademt als alle andere kle dingstukken waarmee mevrouw haar type en persoonlijkheid on derstreept. Maar neem de proef eens op de som, doe het eens radi caal anders, met een aardappelzak, een shit (als u nooit anders dan ceintuurs gedragen heeft), een pantalon (wanneer u die in uw le ven nog nooit heeft aangehad), een hoog opgedoft kapsel (indien u al twintig jaar dezelfde krulletjes en golf heeft gedragen), iets heel bonts (als u altijd in donkere ge dekte kleuren verschijnt), een enorme, romantische witte organ- dikraag, kortom iets schokkend an ders. En zie het resultaat. De hier afgebeelde eenvoudige japon is van een opvallende imprimé van Schwarzenback in zwart, oranje en grijs. J.V. De zon schijnt, de zon! In de tuin beginnen de eerste worteluit lopers de aarde omhoog te duwen, het wasgoed flappert voor het eerst sinds maanden weer aan 't lijntje en begint te geuren naar wind, en, och heden, prompt worden we goed gek. De zoons ontdekken eensklaps hoe geweldig sportief ze zijn; ze kunnen nog slechts praten, dromen en aandacht schenken aan een voetbal. De velden zijn droog, de wind is heerlijk fris, het is ideaal weer om op topsnelheid heen en weer te rennen, slidings te maken, op een bal te duiken, een weerga loze voorzet weg te geven. Rennen jongens, dat huiswerk komt straks wel Vader duikt ook, niet naar een bal, maar onder de motorkap. In het voorjaar schijnt elke auto aan een grote beurt toe te zijn. moeten er opeens talloze onderdelen ver nieuwd worden, schijnen alle accu's het te begeven en dienen alle roest- plekken radicaal verwijderd te wor den. Gedurende de winter droeg het voertuig ons waarheen we wilden, zo snel als we wilden, zo ver we wensten. Doch nu het voorjaar los breekt deugt er opeens niets meer vanzegt vader. Nu stoot en hakkelt en piept de motor aan alle zijden en blijkt de uitlaat levensgevaarlijk versleten, werken de schijnwerpers niet goed, is de motor niet behoorlijk afge steld... We hebben klaarblijkelijk maandenlang in een goed functio nerend wrak rondgereden, 't Zal wel zo zijn, vader heeft er verstand van, ik niet. En ik weet al sedert jaar en dag dat Je met logisch denken niet ver komt in het voor- Jaar. Marian is van de ene dag op de andere een nieuw kind geworden. Vijf maanden achtereen heeft ze lange gesprekken met mij gevoerd. Negenduizend vragen heeft ze op mij afgevuurd, die ik naar beste weten trachtte te beantwoorden... en waar is ze nu plotseling geble ven? De stoel tegenover de mijne blijft leeg, t weetgierige meisje steekt na schooltijd «ven haar hoofd om een hoekje van de deur. gilt: Dag hoor! en verdwijnt. Een half uur na etenstijd komt ze hij gend binnenvallen, schrokt wat koud geworden voedsel naar binnen en tuurt hunkerend door de ramen. „Mag ik nog even? 't Is nog niert: eens donker". Na het invallen van de duister nis haal ik haar met geweld naar binnen. „Nog een half uurtje Puk, dan is het bedtijd". Ik ga vast klaar zitten, want nu zullen de vragen weer losbranden. Maar Marian vraagt niet meer, zo loopt onrustig rond, weet met ziohzelf en haar energie geen raad, zeurt en klaagt; ze wil maar één ding: naar buiten. Rennen, draven, springen, dwaze dingen doen, met leeftijdsgenootjes en loslopende huisdieren. Zou ik bij zoveel losgebrande le vensdrang kalm kunnen blijven? Ook op mij oefenen de zon, de mil de windvlagen, de zoete regen een verbijsterende invloed uit, Ik kijk het wilde gedoe van de huisgenoten aan en voel de opstandigheid groei en. Het huis moet van boven tot onder worden schoongeboend, jawel maar hoe heerlijk zou het nu niet zijn om dat huis te verkopen, de rugzak om te binden en op pad te gaan, waarheen mijn voeten mij maar dragen vUdeo, De grot» wijde wonderlijke wereld door, regelrecht naar de bloesems van de Bergstras- se, naar de blauwe meren van Ti- cino, naar de besneeuwde toppen van de Atlas en de withete muren van Aden. Hoeveel Nederlandse huisvrouwen krijgen ooit de Victo- riawatervallen te zien? Als ik géén gezin hadJa als ik vrij en eenzaam was geble ven, alleen verantwoordelijk voor mijn waardeloze ikjewat zou ik dan vér kunnen gaan, veel kunnen zien en beleven, diep kunnen den ken. prachtig kunnen schrijven De komst van de bakker snijdt de droom in tweeën. Hij praat over re clamekoekjes en ik versta Koeweit. Hij informeert naar mjjn belang stelling voor krentenbrood en ik denk aan het stenen suikerbrood van Rio, dat ik alleen van plaatjes ken. De brave man begrijpt niet dat ik hem zo kortaf te woord sta, waarom ben ik niet opgewekter; de zon schijnt toch? Hij kan niet weten dat ik als een gevangen trekvogel mijn vleu gels lam sla tegen de tralies. Dooh dan vallen de kinderen bin nen en van al hun wilde activiteiten is slechts dit ene overgebleven: hon ger! Ze roepen mij terug uit de An des en rammelen met het bestek. „Véél mams, we willen véél eten!" Marian komt aanrennen, met rode wangen, tintelende ogen en een spraakwaterval die het gedonder van de Niagara zou overstemmen. Pa, met een olievlek op de neus en een gescheurde nagel smijt een paar ontstellende cijfers over de tafel: de prijs van de nieuwe onderdelen. Boem! De piramide van Gizeh en de Taj Mahal spatten uiteen. Ik zal ze nooit zien, zeker niet zo lang auto-onderdelen zo duur blijven. De zon, die oude vriend en vijand schuilt weg achter een wolkJa, verdwijn maar zon, je kunt de tra lies van mijn zelfgebouwde kooi toch niet doen smelten. En nu we met ons vijven om de tafel zitten, allen tegelijk praten, ons door een knappend brood heeneten, moet ik erkennen; 't is een gezellige kooi, met tralies van zonneschijn en etensbakje» overlopend van geluk. THEA BECKMAN. (W)ETENS WAARD In het voorjaar is er op de boerderij weer biestmelk en misschien bent U in de gelegen heid dit heerlijke produkt te bemachtigen. Biest is de eerste melk die wordt afgescheiden na de geboorte van het jonge dier en ze heeft een andere samenstelling dan gewone melk. Het eiwitgehalte (voor al- bumine) is zeer hoog, waar door biestmelk bij koken zou gaan schiften. Daarom wordt de biest voor gebruik in pap geweld, d.w.z. langzaam onder voortdurend roeren tot onge veer 80 graden verhit. We ge ven U een paar recepten van smakelijke gerechten die U van biest kunt maken. Biestkoekjes Laat een halve liter biest wellen en vervolgens uitlekken in een vochtige doek. Vermeng de over gebleven massa met 100 g. tot room geroerde boter, 100 g. bloem en iets zout. Laat dit mengsel opstij ven. Rol vervolgens het deeg uit tot een niet te dikke lap en steek er met een glas rondjes uit. Leg deze 2 aan 2 op elkaar met wat jam ertussen en druk ze aaan de randen goed op elkaar. Bestrooi de koekjes met wat suiker en bak ze in ongeveer 15 minuten in een matig hete over gaar. Officieel huicel ijks b u rea u Een officieel huwelijksbureau van de stad Praag is begonnen contac ten te leggen tussen eenzame Tsje chen, die een man of vrouw van hun eigen volk of uit het buiten land willen. In Tsjecho-Slowakije, dat 14 miljoen inwoners heeft, zijn zo'n 300.000 meer ongetrouwde vrouwen dan vrijgezellen. Deson danks blijken de mannen het trouwlustigst te zijn. Een Praags blad meldt dat een boerendochter 194 antwoorden had gekregen op een door haar geplaatste huwe lijksadvertentie. De mannen, die via de krant een vrouw proberen te vinden, krijgen gemiddeld maar 10 25 brieven. Er zijn zelfs bla den, die „groepsadvertenties" heb ben geplaatst, zoals bijvoorbeeld die waarin alle Jongemannen van een dorp bekendmaakten dat zij op zoek waren naar een vrouw voor hun leven. In de afgelopen vijf jaar zijn er in Tsjecho-Slowakije 75.000 echtscheidingen gere gistreerd. Verder worden er in het land jaarlijks 10.000 onwettige kin deren geborep, ongeveer 5 Re foei en Bak op de gebruikelijke ma nier flensjes aan een zijde. Meng gewelde biest met bruine basterd suiker, gewelde rozijnen en kren ten, verkruimeld roggebrood en ka neel en leg dit mengsel daarna op de ongebakken zij van de flensjes. Biestebrij Meng gewelde biest met maïze na (40 g. op 1 liter biest) en bind dit onder goed roeren. Geef de bies tebrij met boter en witte basterd suiker. Zaterdag soepdag Een publikatie, waarin stond dat in de grote steden bgna de helft van de bevolking op zaterdag geen warme maaltijd meer krijgt, heeft grote beroering gewekt. Angst voor ondervoeding bij de jeugd, het aan kweken van ongewenste gewoon ten, waren slechts enkele van de reacties op dit bericht Toch be hoeft een warme maaltijd beslist niet meer werk te geven dan een aangeklede boterham. Het dekken van de tafel voor een broodmaal tijd brengt meer werk mee dan het dekken voor een warme een- pansmaaltgd. Vooral als die maal tijd genoten wordt in de vorm van een stevige soep, die aan alle voe- dingseisen voldoet. Dit betekent vlees, gekookte of rauwe groenten en zetmeel bevattende ingrediënten. De laatste kunnen zowel brood, rijst, vermicelli, erwten, bonen als aardappelen zijn. Zo'n stevige soep wordt meestal getrokken van vlees met been. An dere soepen worden getrokken van groenten, terwijl er in de laatste tien minuten verse gehakballetjes meegekookt worden. Neemt u de balletjes uit een blikje, dan is de kookduur nog korter. Maak dit weekeinde eens een stevige toma tensoep van verse tomaten. Reken per vier personen een kilo toma ten, honderd gram ui en driehon derd gram gemengd gehakt. De tomaten met de in stukken ge sneden ui in een bodempje water met wat zout goed gaar koken en zeven. Dan de gehaktballetjes toe voegen en de soep nog een minuut of tien zachtjes laten koken. Heeft u van de vorige dag nog een kopje rijst over, dan smaakt die uitste kend in de soep. Geef er brood bij: zowel tarwebrood als wit brood smaakt er bi). Een andere samenstelling voor de tomatensoep is, in plaats van een kilo tomaten per vier personen, een pond tomaten en een half pond wortelen te nemen. U heeft dan wel iet» mee» water nodig.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11