De Schouwburg in Graz antiek gerestaureerd in KAMER en TUIN Geslaagde restauratie Goethe's geboortehuis Gecultiveerde stijl in klassiek werk MMi Drommen bezoekers uit de hele wereld EEUWENOUDE TONEELTRADITIE NA ONEINDIG GEDULD; Kom er ACHT-er woorden nu aan hedendaagse eisen. Maar er is niets veranderd aan de gevel noch aan het interieur. (Van onze Weense correspondent) DE hoofdstad van Stiermarken Graz heeft voorname attrac ties: ten eerste de opera, voor een provinciestad als Graz een kolossaal groot gebouw dat voor goede zangers en zangeres sen werkelijk als springplank dient om in Wenen, Hamburg of Berlijn te landen. Het artistieke peil is hier zéér hoog en het repertoire veelomvattend. De tweede attractie is de schouwburg die geheel in de oor spronkelijke stijl werd gerestaureerd en onlangs werd heropend. Oostenrijk bezit schouwburgen in de meest uiteenlopende stij len: renaissance, barok, rococo, klassiek, nieuw-barok en zelfs modern, maar het heeft bij mijn weten maar één onvervalste Em- pire-schouwburg en die staat in Graz op het Vrijheidsplein. Levensgevaarlijk oeuvre van Richard Strauss op hu; repertoire hebben staan. Kracht en moed De opera van Graz heeft nie alleen die moed gehad, maar ooi de kracht en de nodige talenten 01 „Elektra", „Frau ohne Schatten", „Rosenkavalier", „Salome", „Ara bella", „Ariadne" en „Liebe de Danae" regelmatig op te voerei evenals de gehele „Ring" van Wag ner. Ook modernere werken al van Bartok, Dellapiccola en Pro kofjew staan op het repertoire. In de gerestaureerde schouwburi zal men zich voornamelijk toeleg) gen op Oostenrijkse werkei; o.» Het gerestaureerde interieur. Het was al jarenlang een ver vallen gebouw en bovendien levensgevaarlijk, zodat het in 1952 uit veiligheidsoverwegingen gesloten moest worden. Het interieur zag er allerliefst uit, maar het was helemaal van hout, ook de trappen, galerijen, de loges en vooral de sierlijke, maar uiterst dunne pilaartjes met fijne Empire-cannelures en rozetten. Toen deze schouwburg na de slui ting meer en meer verviel, ontdek ten de inwoners van Graz opeens hun oude liefde. Ze riepen een ver eniging tot herstel van de oude schouwburg in het leven en ge steund door de staat, provinciale staten en gemeente wist men een bpdrag van tien miljoen gulden bij elkaar te bedelen. Toen kwam de grote vraag: „Hoe zullen wij de restauratie doorvoe ren? Tien mijloen gulden is een heel bedrag en voor dit geld kun nen wtf niet alleen een moderne schouwburg bouwen, maar ook een grotere met meer plaatsen". Na diepgaand overleg ontdekte men ook in Graz het beproefde Oostenrijkse beginsel: alleen het oude is goed genoeg. Dat kostte bovendien de minste inspanning, omdat men zich kon houden aan de oude ontwerpen. Natuurlijk zorgde men wel voor een modern draaibaar toneel, hield men reke ning met de veiligheidsvoorschrif ten vooral in verband met de ver lichting en belichting. Ook de kof fiekamers en de vestiaires beant- De inwoners van Graz zijn ziels gelukkig met hun hernieuwde schouwburg, ook al valt het wat tegen dat de ruimte voor de toe schouwers even beperkt is gebleven en dat de zaal evenals vroeger niet meer dan 570 zitplaatsen en 50 staanplaatsen telt. Wat de kwali teit betreft zal de schouwburg zich moeten inspannen om een zelfde niveau te bereiken als de opera. Er zijn namelijk in Europa maar wei nig opera-ensembles in provincie steden die zich er op kunnen be roemen dat zij vrijwel het gehele van Nestroy, Raimund, Grillparzfl en Wildgans, en daarnaast op an dere klassieken zoals Shakespeare Goethe, Schiller en Lopez de Vega Men speelt in Graz nu al een paai eeuwen toneel en daarom zal di stijl van de opvoeringen zeer ge cultiveerd zijn, getuigend van goede smaak, zonder een spoor van over drijving en toch niet volslagen con servatief. kers aan een groot aantal blank- gepoetste koek- en puddingvormen, geweldige braadpannen, koperen ketels, maar vooral aan de enorme afmetingen van het fornuis zien, welke bijzondere huishoudelijke kwaliteiten Goethe's moeder bezat. In de huiskamer ernaast het vertrek waar de familie bij voor keur verbleef zijn de wanden met het beroemde behang bespan nen. Bij het venster, waarvoor een mooi smeedijzeren hekwerk is aan gebracht, ligt het kussen, dat door de vrouw des huizes met kantwerk werd versierd en in de hoek staat de grote ijzeren kachel, waarin de jonge Johann Wolfgang zo graag appels pofte. Geestelijke atmosfeer De pronkkamers van het huis liggen op de eerste verdieping. Men vindt er vrolijke kleuren, sier lijke rococo-meubels en de rond het Jaar 1750 zo in trek zijnde „Chinoi- serien". Op de tweede verdieping echter heerst de „geestelijke atmos feer" van de keizerlijke raadsheer. Een zijvenster in de bibliotheek van de oude heer Goethe, dat de vader liet aanbrengen om onop vallend op straat te kunnen kijken, gaf de jonge student bij menige nachtelijke thuiskomst aanleiding het huis langs een omweg aan de achterzijde binnen te gaan. Maar wat wel de meeste indruk maakt op de bezoeker is de studeerkamer van Goethe op de derde verdieping, een vriendelijk en licht, maar eenvou dig ingericht vertrek, waarvan het markantste meubelstuk een oude schrijftafel nl. het familiebezit van „Frau Rat Goethe" is. Aan deze tafel schreef de jonge Goethe zijn eerste ge dichten, zijn ,,Götz" en „Lei den des jungen Werther". Een paar inktspatten op de gewre ven bovenplaat, een silhouet van de geliefde Lotte het ideaal van de jonge Werther verplaatsen de bezoeker naar het jaar 1774, toen de jonge Goethe voor het eerst in zijn leven hartstóchtelijk verliefd werd. In de aangrenzende kamer tenslotte staat het voorwerp van zijn allereerste liefde, het beroemde poppentheater, waar in David met de reus Goliath 4 april 1864 Pagina 2 JJt EN linde breidt haar dicht bladerdak over het tuintje van het huis aan de Grosse Hirschgraben". Toen het boompje geplant werd, woonde er in het ruime bur- gerhuis een kleine jongen, die hartstochtelijk graag met zijn pop pentheater speelde en voor zijn volgende première zojuist een schokkend drama „David en Goliath" had geschreven: het aller eerste van een lange reeks literaire werken, die hem onsterfelijk zouden maken. Kijkje in Goethe's studeerkamer Elke dag weer komen er drom men bezoekers uit de hele wereld naar het stille huis aan de Frank- furtse Grosse Hirschgraben, om hier, in het hart van de bedrijvige jaarbeursstad, het genie Goethe een groet te brengen. Het geboortehuis van de dichter, dat evenals de rest van de Frank- furtse binnenstad in 1944 in vlam men opging, is na de oorlog met behulp van particuliere schenkin gen uit de gehele wereld volgens de oude tekeningen weer opge- streed. Een eenvoudig bouw- e sel van planken en verf, maar o voor de jongen omgeven door een geheimzinnige glans van een tweede irreële wereld. Gevel van het gerestaureerde GoetheHaus te Frankfurt bouwd en ingericht. De eerste steen voor het „nieuwe" Goethe- Haus legde André Gide in het jaar 1947. In 1951 werd het grote huis met de prachtige gevel voor het publiek opengesteld. Sindsdien hebben tienduizenden bezoekers uit alle delen van de we reld het al bezichtigd. In de ge boortekamer van de dichter staat een grote schaal, die dagelijks op nieuw gevuld is met visitekaartjes, die opdrukken dragen in alle talen met adressen uit Tokio. New York en New Delhi, uit Helsinki, Buenos Aires, Sydney en Lissabon. Sierkussen van Goethe's moeder Met oneindig geduld hebben ar chitecten en kunsthistorici uit de bergen puin van het oude Goethe- Haus, dat sinds 1863 een museum was. de onbeschadigde rode zandstenen van het fundament, de oude deur- en vensterlysten, de wapensteen met de drie lieren, die tegenwoordig de huisingang weer siert en de mooie smeedijzeren trapleuning bijeengezocht. Het in terieur van het historische bouw werk had men elders onderge bracht, daarbij Inbegrepen het be hang, waarop Goethe's moeder zo trots was, zoals men in haar brie ven kan lezen. Trouwens, de hele briefwisseling van mevrouw Goethe evenals me nige passage uit Goethe's autobio grafie „Dichtung und Wahrheit", leverden vele minutieuze details voor de restauratie. In de keuken bijv. kunnen de vrouwelijke bezoe- 1. rechterdeurt je van kastje anders 2. aquarium anders van vorm 3. mond jongetje kleiner 4. bloem minder op rok van Japon 5. man heeft meer haar 6. oor hondje langer 7. blad plant links onder nerf minder 8. raam ln huis op schilderij De onvervalste Empire-schouwburg van Graz Zuldewindlelies. Ornithogalum thyrsiodes wordt de uit de Kaap afkomstige zui- dewindlelie genoemd; een fraai bloeiend bolgewas, dat ook in de volle grond van de tuin ge kweekt kan worden en waarvoor men geen kassen of bakken no dig heeft. De lange, witte bloem trossen worden voor bruidsboe ketten gebruikt; het grote voor deel is dat ze niet slap gaan hangen en bovendien zijn het niet alleen heel mooie tuinplan ten. doch ook prima snijbloe men. Zes weken kan men er soms plezier van hebben, doch dan moet men ze maar niet op kaal water zetten, doch dient men er snij bloem en voedsel in op te lossen. Dan behoeft men het water ook niet zo dikwijls te verversen en zal het ook niet onaangenaam gaan geuren. De zuidewindlelies kunnen in april gepoot worden. Ze komen uit de Kaap en alleen daarom al hebben ze een zonnig plekje nodig; ze verlangen ook een zeer voedzame grondsoort. Men moeT de grond eerst goed los spitten en dan werkt men er een beetje oude mest doorheen. Indien de grond voldoende voed zaam is. kan men ook heel goed korrelmest gebruiken. Hiervan heeft men ongeveer dertig gram per vierkante meter nodig. In- plaats van oude stalmest kan men ook heel goed kompost door de grond werken. Zuidewindlelies kunnen op een diepte van ongeveer zeven centimeter gepoot worden en op ongeveer dezelfde onderlinge af stand. Na de bloei kan men het gewas rustig laten afsterven en rooit men de bolletjes, als ze geheel zijn afgestorven. Ze laten zich echter niet zo gemakkelijk bewaren; in feite is het dus beter elk voorjaar wat nieuwe te kopen; dan zit men nooit zonder bloemen. G. KROMDIJK.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10