EWI VA L ITALIA /^S Amphora's ran Keizer Nee lyj J de leren tassen van de del en de witte Mantels van Home Stoffen uit de Bottega van Giovanni Siciliaanse kapittelstokjes de hals Zoete kiezelsteentjes uit de Arno en de wielrennerstruien van de Giro Brink-als-je-kan kannen uit Deruta Bologneseplacemats met n 1842-affiche en wat de kleine meisjes in de Villa Borghese dragen Paraplu's door Schiaparelli gesigneerd en Vino Santo in Ktruskische vazen en Gioietta's bikini's van nappa en en en en en en en en en en en. Het andere Italië vanaf morgen in deBijenkorf |erfare«n kent het Italië van de chianti, de gondels en de macaroni. Maar er Is een ander Italië: dat van de duizenden leersnijders en glasblazers en zijdespinners en zilversmeden en modepioniers en boerenambachtslieden en kleuren- goochelaars en levensverbeteraars. Geen land ter wereld Ijeeft zoveel kleine, onvindbare ateliers en winkeltjes: men moet reizen van Bergamo tot Bari en van Toscane tot Sicilië - minstens een jaar lang - om die hele bruisende, verfijnde, bonte veelheid te ontdekken. Wij hebben dat ge daan, lènger dan een jaar, om u het andere Italië te laten tien zoals het nog nooit buiten Italië in Europa te vinden was. En in Italië niet eens voor de Italianen zelf: wie van hen zal ooit ideeën-reizen zoals wij? Boerenstoelen uit de Apennijnen Wij vonden handgemaakte boerenstoelen in de Apennijnen en in de Via Monte Napoleone van Milaan de Alta Moda stoffen van Giovanni Baldini, zoals hij ze elk jaar in het Palazzo Pitti toont. Wij ontmoetten een echtpaar in Florence Bat maar acht exclusieve japonnen per week maakt (wij hebben er tachtig) en een antiquair die ons meterhoge en twintig eeuwen oude amphora's, uit zee opgediept, leverde. (Ve ontdekten dat bij Como - in het noorden I - nog hand- geweven Siciliaanse tapijten gemaakt worden en we haalden jiit Sicilië zelf (achter in de auto) smeedwerk uit de 19e teuw. Deze zomer zult u nappaleren bikini's dragen, als u tenminste de bikini-boutique van Gioietta in Florence kent (of die van de Bijenkorf) en het spreekt vanzelf dat we ook de Florentijnse nachthemden, de mooiste ter wereld, lieten komen. Uit Venetië haalden we die befaamde toastjes, de Baicoli, en uit het dorp Deruta namen we de majolica bevi-se-puoi- kannetjes mee, die met handigheid bespeeld moeten worden wilt u kunnen drinken (wij leren het u). Bijous van een abstract schilder Sommige in Italië bekende, maar hier onbekende boutiques brachten we praktisch helemaal over: bijvoorbeeld de kol- lektie Raoul Calabro, een abstrakt schilder die sinds enige tijd zeer bijzondere bijous maakt (omdat hij zijn eigen schilderijen niet wil verkopen). We vroegen de meesters van de Florentijnse leerschool om hier te komen en voor uw ogen hun tassen met goud te appliqueren en we brachten Siciliaanse kapittelstokjes mee voor ongewone colliers. In Rome zagen we de turkooizeen witte mantels van het nieuwe aeré en het was verbazend höe bijzonder grofge- breide mohair mantels in Italië zijn als je weet wéér te gaan. De Couturiers van Italië Italië heeft zo'n weelde aan belangrijke mode - de coutu riers steken Parijs naar de kroon - dat het moeilijk is om te kiezen: we brachten daarom meer bloezes en pakjes en pullovers en separates en badpakken mee dan we ooit uit één land deden. Als grapje kochten we de originele wiel rennerstruien van de Giro d'ltalia (maar ze zullen hier door meisjes op jeans gedragen worden) en we stortten ons in het 'dolce vita*, de duizenden zoetigheden van Italië, zoa de Ghiaie dell'Arno, kiezelsteentjes van amandelen m suiker, die u vindt naast de Napolitaanse Vino Santo 0 de Groppi soda en de karakteristieke hammen en kazen S worsten, sommige van Gargantuaans formaat. Prijsvraag laat u reizen Er zijn theateraffiches uit Bologna als placemats en viltet Giochi dell'oca, ganzenborden om aan de muur te hangs en vierhonderd verschillende stoffen die nog nooit hier t zien waren en komplete keukens uit Milaan en gevlochter metalen tuinfauteuils die tot nu toe alleen in een enkel Toscaanse tuin stonden en handbeschilderde strandpakjj en koffers van tapijtstof en laarsjes van boerenzakdoeke en zwart-witte paraplu's met de handtekening van Schii parelli en de meest vertederende kleine-meisjes-jurkjes dr in het park van de Villa Borghese te zien waren en es prijsvraag-in-de-Bijenkorf die u nog dit jaar kan laten reizs naar dat èndere Italië in Italië zelf... Evviva l'ltalia We hebben ook de chianti. En de macaroni. Maar dat i bijzaak deze keer: wij willen laten zien dat Italië een vei fijning te bieden heeft, op ieder gebied, van een creatie niveau dat nergens geëvenaard wordt. En dat voor prijze die vaak verbazend zijn voor zo minutieus uitgevoerd hant- werk. Vanaf morgen heerst 'Evviva l'ltalia' in de Bijenkorf Leve het levende, levendige, levenverbeterende Italië!

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4