Ton van Duinhoven presenteert jongere collega aan de kijkers Militair verdwenen Portret van Ulbricht door W. L. Brugsma V.P.R.O. -filmploeg in Rome bestolen NUCHTER KITTY COURBOIS in scène Nachttrein naar Hannover: niet steeds reëel genoeg Moskou wil conferentie In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos! Neem direct Rheumin. RADIO EN TV MORGEN AL NAAR MEXICO MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 APRIL 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. DE Sociaal Economische Raad heeft in een advies aan de regering geconcludeerd, dat er maar beter voorlopig niet* veranderd lean worden aan het niveau van de kin derbijslag, Een conclusie, die velen vóór hem reeds hebben getrokken. Nog onlangs wees de CHU-voorzitter, mr. Beemink er op, dat de boog van de sociale voorzieningen nu zo strak is gespannen, dat elke aanvulling overbelasting zou kunnen betekenen. BOVENDIEN heeft de regering. Marijnen een optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum in haar programma geschreven. Dit immers behoorde tot het veelbespro ken Akkoord van Wassenaar. Minis ter Veldkamp heeft al laten weten, dat hy de»e optrekking per 1 Januari 1965 een feit wil maken. Een belofte, die veel stof heeft doen opwaaien, omdat vele werkgevers menen, dat dit een te zware kluif is, waarop we ons economisch wel eens zouden kunnen stukbijten. WAAROM verbaast het, dat de S.E.R. toch met de „aanbeve ling" komt om de kinderbijslag in het tweede kwartaal met zestien procent te verhogen. Daarvan zouden de hogere kosten van het vakantie verblijf van grotere gezinnen bestre den kunnen worden. Zo'n extra vakantietoeslag zal ln de eerste plaats een moeilijk te verteren brok zijn voor de kleine zelfstandigen, die het al zonder de gebruikelijke vier pro cent moeten stellen. Maar bovendien zou het een nieuwe aanvulling bete kenen van de sociale voorzieningen, die toch al zo zwaar belast zijn. Een „aanbeveling" van de S.E.R. is nog geen wetsontwerp. Maar de S.E.R. dient toch te weten, dat zoiets ver wachtingen wekt. DAARNAAST suggereert de S.E.R. om de kinderbijslag voor kin deren van 0 tot 5 jaar met twintig procent te verminderen en deze te verhogen voer kinderen van 11 tot en met 15 Jaar met het bespaarde bedrag. Een spaarpotje dus. Gaat onze sociale zorg niet een beetje te ver als we van de Raad van Arbeid ook een verplichte spaarkas willen gaan maken? Er moet toch ergens enige ruimte blijven voor eigen ver antwoordelijkheid. 1 E gemeenteraad van Katwijk heeft gisteravond een adres van het comité Zuld-Afrika om reclame voor een bepaald merk sinaasappel van de gemeentelijke reclameborden te weren voor kennis, geving aangenomen. Daarbij heeft de raad van deze badplaats getuigd van meer kritische geest en nuchter ver- stand dan de Amsterdamse raad. die zich in meerderheid stelde achter dit adres. Ook als men apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika veroordeelt, dan nog Is dit een kwestie, die buiten een Nederlands gemeentelijk be stuurscollege moet blijven. Het is eenvoudig belachelijk zich op dat niveau een oordeel aan te matigen over een zaak, waarover men pas na een diepgaande studie tot ©en standpunt kan komen. f D' De Koninklijke Marechaussee van de vliegbasis Gilze Rijen, is sinds woensdagavond op zoek naar een verdwenen militair. Het betreft hier een Rotterdammer, die als kortver- band-vrUwilllger is Ingedeeld bi) het bewapeningskorps van de vliegbasis. Woensdagavond ging hij met een andere soldaat op patrouille met een rijwiel in verband met de uitge strektheid van de basis. Nadat hy en zijn collega uiteen gegaan waren, omdat de patrouille dat met zich meebrengt, is de Jongeman verdwe nen met medeneming van zijn uzi- pistoolmitrallleur. De verdwenen militair stond be kend ais tamelijk gesloten, doch hij verrichtte zijn dienst correct. Hij gaf nimmer aanleiding tot moeilijkheden. Ondanks alle naspeuringen ont breekt tot nu toe elk spoor. (Van onze rtv-medewerker) ln de programmabladen van deze week staat vermeld, dat Ton van Duinhoven vanavond in ..Voorstelling" een scène zal spelen met Anriebeth Tausk. Maar studente Annebeth Tausk was door verblijf in het buitenland niet in staat het noodzakelijke aantal repetities voor haar televisiedebuut bij te wonen en zij werd daarom ver- vangen door Kitty Courbois. „Kitty Courbois is een bijzonder talentrijk meisje," zei Ton van Duin hoven ons gisteren". En zy heeft zeer hard gewerkt op die scène uit Schnitzlers „Reigen". Ik heb er trouwens ook op moeten zwoegen. Schnitzlers stukken hebben allemaal een typisch Weense nostal gie en ze zijn bijzonder moeilijk te spelen voor Nederlandse acteurs. Als Je het mij vraagt, is Schnttzler in Nederland eigenlijk nog nooit echt goed gespeeld. Er zyn wel gezel schappen, die er zich aan gewaagd hebben, maar de resultaten waren toch altijd minder dan in Wenen. Dat kan ook niet anders. Ik geloof, dat wij die specifieke Schnitzler-sfeer niet voor honderd procent kunnen overbrengen." Andere opzet Het programma „Voorstelling" heeft ook in de aflevering van van avond zijn oorspronkelijke opzet de presentatie van een debutant (e) door een gevestigd artiest laten varen. In de vorige uitzending zagen wü Ramses Shaffy 'die men toch moeilijk een debutant kan noemen). Ditmaal wordt de camera gericht op Kltty Courbois, die dan wel tot Ne derlands Jongste actrices gerekend mag worden, maar beslist niet tot het zogenaamde „onbekende talent". Kltty Courbois behoort tot de vaste groep van de Nederlandse Comedie en heeft ook al verschillende malen voor de televisiecamera's opgetreden. Ton van Duinhoven zei hierover: „Ach, de V.A.R.A. heeft dat program ma nu eenmaal Voorstelling genoemd en van huls uit heeft het mis schien ook wel het karakter gehad van een „presenteren". Maar dat is nu niet meer dan een wassen neus. De V.A.R.A. heeft Kitty Courbois ge woon geëngageerd voor deze rol en naar mijn smaak is dat Juist. Hoe het kleurtje van zo'n uitzending ook is, het belangrijkste blijft, dat er goe de kwaliteit wordt geleverd. En ik verzeker u, dat er voor deze scène van „de echtgenoot en het lieve meisje" echt wel een actrice nodig ls, die enige ervaring heeft. Het is een verleidingsscène, die zich afspeelt in een chambre separée. En we hebben er onze handen vol aan gehad." Voetbalstrijd tegen Oostenrijk vrijwel zeker niet op t.v. (Van onze rtv.- medewerker) Het is vrijwel uitgesloten, dat de televisiekijkers zondag 12 april ln hun huiskamers ooggetuige zullen zjjn van de voetbalwedstrijd Neder land-Oostenrijk, die dan ln 't Olym pisch Stadion in Amsterdam wordt gespeeld. Op het ogenblik zijn de onderhan delingen tussen de N.T.S en de K.N.V.B. over deze aangelegenheid definitief afgebroken, maar het is niet helemaal uitgesloten, dat zU weer zullen worden geopend als het Olym pisch Stadion volledig is uitverkocht. Bij de N.T.S zei men ons giste ren: „Wij hebben ons al z(j het met pijn in het hart neergelegd bij de onmogelijkheid de wedstrijd in een rechtstreekse reportage op het scherm te brengen. Maar is nog een heel klein kansje en we blijven dus nog hopen." De N.T.S. houdt voor zondag 12 april ln leder geval personeel en ap paratuur beschikbaar, om desnoods op het laatste moment het stadion in de huiskamers te kunnen brengen. DUET IVYLOIVS met GRATIS spaarzegels Ton van Duinhoven en Kitty I ..Voorstelling" op het televisie- Courbois. zoals zij vanavond in I scherm te zien zullen zijn. Het is een heel gewone zaak dat de actualiteitenrubrieken de zelfde onderwerpen behandelen -als de kranten, of zelfs aanhaken bij wat een of meerdere kranten hebben bericht. Me dunkt echter, dat de NCRV gisteravond het plagiaat plegen benaderde, toen een der activiteiten van de Stichting Oorlogs pleegkinderen (het laatste pleegkind was meerderjarig geworden) onder de aandacht werd gebracht. Vorige week zaterdag bracht het ren en met een nozemtrui aan wel (Van onze rtv-medewerker) Documentaire-regisseur Bouke Poelstra van de V.P.R.O.. die in Rome verblijft voor filmopnamen, is dezer dagen op klaarlichte dag bestolen van zijn volledige uitrusting, waaronder een kostbare filmcamera. Bouke Poelstra stond midden in Rome met zijn ploeg te overleggen en lette enkele ogenblikken niet op zijn auto, die in zijn onmiddellijke nabijheid geparkeerd stond. In die korte tijd hebben dieven kans gezien hun slag te slaan. Het is de tweede maal, dat een Nederlandse camera ploeg in Rome van een complete filmuitrusting werd beroofd. Vorig Jaar overkwam K.R.O.-regisseur Ben Mettrop ten tijde van het Vaticaans concilie dezelfde onaangename erva ring De V.P.R.O. (die aanvankelijk aan één aprilgrap van Poeistra dacht) heeft Inmiddels per snelste gelegen heid nieuwe apparatuur naar Rome verzonden en op dit moment is de V.P.R.O.-ploeg daarmee alweer aan het werk. De Nederlandse filméquipe verblijft ln de Italiaanse hoofdstad voor de eerste opnamen van een serie televisie-documentaires over tegen stellingen tussen rooms-katholleisme en protestantisme. In Hilversum worden nog onder handelingen gevoerd tussen V.P.R.O. en K.R.O. over de mogelijkheden de serie ln co-produktle te maken. Algemeen Handelsblad aan de hand van Eva Margadant (bekend van het tv-spel „Wie van de drie?") hierover een uitvoerig artikel, waarin als hoofdpersonen dezelfde mensen fun geerden die gisteren door de N.C.R.V werden geïnterviewd. Op die manier werd geprofiteerd van het speurwerk van een ander, wat zonder bronver melding een onbehaaglijke indruk wekte. De programma's met Caroline Kaart zijn aan lichte schommelingen onderhevig. Het ene is wat beter dan het andere, maar ze zijn allemaal hetzelfde, en allemaal goed, door trokken als ze zijn door de gelijkge richte persoonlijkheden van Carline Kaart, Willy van Hemert en Cor Le- maire. Caroline Kaart is een baken in de-zee. In andere rubrieken werd het woelen van die zee in verschillen de vormen onder onze aandacht ge bracht. De Toto-nieuwe-stijl. de verhoogde accijnzen voor de sigaretten en de overvallen op benzine-pompstations waren inderdaad actuele onderwer pen die werden aangesneden. Nog steeds actueel is ook Walter Ulbricht, het opperhoofd van de Duitse Democratische Volksrepubliek, bij ons beter bekend als Oost-Duits- land. Ome reisred acteur W. L. Brugsma wjjdde een venijnig portret aan deze politieke figuur, waarin de „roddel" niet geschuwd werd. Af en toe moest men onwillekeurig denken aan het verwerpelijke N.C.R.V.-programma „Doorlopend verraad" van de heer Lunshof maar diens achterklap re sulteerde slechts in verdwaalde losse flodders, terwijl Brugsma het beeld, dat Ulbricht met enkele persoonlijke „aanwezigheden" al van zichzelf schetste, alleen nog maar waar schijnlijker maakte. Ulbricht diende als een soort sluit stuk van het TV-spel „Nachttrein naar Hannover", dat de in Hollywood toegekende „Golden Globe" won voor het beste buitenlandse scenario. Het bleek een spel met enkele verspreide, goede, soms uitstekende scène's, voor al waar Henk Rigters maar toch ook Alex van Royen, Wim de Haas, Elisa beth Andersen en op de keeper be schouwd alle anderen er aan te pas kwamen (regisseur Gerard Rekers had voor hecht „ensemblespel" ge zorgd, maar de uiteindelijke indruk was toch, dat het meer een stuk was voor over honderd jaar om de men sen van dan bij te brengen hoe het in 1963 ongeveer toeging in het ver deelde Duitsland, dan voor nu, voor de West-Europeanen die dichter by de muur leven dan (byv.) de Ame rikanen in hun eigen land. De reactie van de West-Duitsers in de trein deed vermoeden dat we met de allereerste Oostduitse vluchte ling te maken hadden, de manier waarop over die jongen gesproken werd („als ratten breken ze eruit") strookt weinig met de realiteit. In het algemeen was de filosoferende reactie van de treinreizigers in de gegeven omstandigheden zo buiten de werke- lykheid, dat het voor „nu" nog niet leek te gelden. Pas over 100 jaar zal men geloven, dat het zo is toegegaan In die trein naar Hannover. Daar kwam by dat de schrijver de Oostduitse vluchteling (die ongescho- erg contrasteerde met de mensen in wie hy wilde opgaan)) stommetje liet spelen, een vervelend trucje, dat wel eens effect kan sorteren, maar hier indruk maakte dat Oost-Duits een totaal andere taal is dan West- Duits. Buiten de werkeiykheid was ook, de Vopo het transistorradiootje te laten zien alsof aan een in het oerwoud levende bosjesman de we king van een aansteker werd gede monstreerd. Zo waren er nog wel enkele details die te wein:g met de schrijnende ac tualiteit strookten (met Pasen vluchtten 8 Oostduitsers over de zone-grens, onder wie 4 middelbare scholieren) om het stuk op ons, op dit ogenblik, een bevredigende indruk te laten maken. Nico Scheepmaker. Herdenking van „De maandagcent" De Stichting Wereld-Schoolkind- Steunfonds „De maandagcent" heeft gisteren in het Koninklyk Instituut voor de Tropen in Amsterdam een by eenkomst gehouden ter herdenking van de dertigjarige arbeid tot bestry- ding der tubercu'pse in de wereld. De geesteiyke vader van de maan- dagcentgedachte, de heer C. H. W. van der Ven uit Hilversum, thans secretaris der stichting, vertelde de talryke aanwezigen, hoe hy zyn actie ln 1934 als onderwyzer op een school O Vervolg van pag. I In hun strijd tegen de leninisti sche politiek van vreedzame coëxis tentie met de gedachte dat de oorlog de revolutie ten goede kan komen zyn de Chinese leiders zo ver gegaan te beweren dat de oor log een toelaatbaar middel i sen in feite het enige om de tegenstellingen tussen het kapitalisme en socialisme op te lossen. Zy hebben getracht de pogingen van de Sowjet-Unie en an dere communistische landen een dreigende wereldoorlog af te wenden, ongedaan te maken. Soeslow wyst in dit verband op de grote crisis rond om Cuba en het Chinees-Indiase grensconflict. De Chinese leiders hebben door hun optreden tegen In dia een grote dienst bewezen aan de imperialistische krachten en ernstig nadeel berokkend aan de nationale bevrijdingsbeweging en de vooruit strevende kringen in India. Soeslow onderstreept voorts, dat de Chinezen onlangs zyn begonnen af- zonderiyke organisaties op te rich ten in de landen van Azië, Afrika en Latyns-Amerika. organisaties welke zy willen uitspelen tegen het (communistisch-georiënteerde) We reldvakverbond en „andere interna tionale organisaties". Zo wordt hun leuze „De oostenwind is sterker dan de westenwind" duidelyk: deze ver vangt een klassenstryd door een geo grafische en zelfs raciale. Over de Russische hulp aan China zegt hy, dat de Chinezen de Sow- jetrussische specialisten in hun land het werken onmogeiyk hadden ge maakt. Daarom waren dezen terug- -geroepen. De Chinezen hadden in geen enkel opzicht rekening gehou den met de adviezen van deze spe cialisten, Wat de grensgeschillen betreft had de Sowjet-Unie het initiatief tot overleg genomen, uitgaande van de overtuiging dat er geen territoriale kwesties tussen de Sowjet-Unie en China bestaan, dat de grensafbake- ning historisch gegroeid en dat het gehele geschil slechts enkele grens- stukken betreft. De „laffe" Chinese aanvallen op de Sowjetrussische pogingen om het levenspeil van de bevolking te ver beteren een streven dat de Chi nese leiders als „verburgerlijking" hadden bestempeld onthullen een diepe minachting voor de vitale be hoeften van de mens en de beginse len en ideklen van de socialistische gemeenschap. De Chinezen willen hun leer als universele waarheid opdringen, een leer welke èen gemeenschap als voor beeld stelt waarin het geweld wordt geidealiseerd, de democratie beperkt en de persoonsverheeriyking wordt gecultiveerd. Een dergelyke opvat ting valt niet in de smaak by het Sowjetrussische volk of by andere volkeren, aldus Soeslow, die de Chi nezen verwyt dat zy met het mar- xistisch-leninisme en de beginselen van het proletarisch internationalis me hebben gebroken. „Als een god" Soeslow richt zich ook tegen Mao Tse-toeng zelf met te verklaren dat deze, evenals Stalin eertijds, „als een god zou willen zetelen boven alle partijen" en naar believen over hun politiek en werk wil beslissen. „Maar de geschiedenis herhaalt zich niet". Soeslow heeft in zyn rapport nog de volgende punten naar voren ge bracht. De Sowjetrussische regering had het initiatief tot overleg over de vast stelling van grensgedeelten tussen China en de Sowjet-Unie genomen nadat schendingen van de Sowjet- grens in 1962, '63 een permanent verschynsel waren geworden en de vorm van grove provocaties hadden aangenomen. Verder zegt hy, dat nu nog Chi nese kaders hun studie in Moskou voortzetten en dat de Sowjet-Unie China nog helpt by de opbouw van tachtig industriële ondernemingen. In februari 1961 was een Russisch- Chinese conferentie gehouden om het geschil over "de Russische eco nomische bystand te regelen. China had tydens die conferentie te ken nen gegeveh, dat het een vermin dering van de Sowjetrussische hulp wenste, omdat het zyn economie „met eigen inspanning" wilde opbou wen en' het tekort van de betalings balans wenste te verminderen. voor jonge Batakkers aan de oostkust van Sumatra, begon. Het inzamelen van geld by de schooljeugd, ieder kind elke maandag een cent, ten bate van de tbc-bestryding ln de tropische ge bieden. De actie had direct al veel succes en sloeg over op Java, zodat er uiteindelijk 10.000 scholen in Indone sië by waren betrokken. In Nederland begon de gedachte van de maandag cent pas goed veld te winnen toen in 1956 de stichting „De maandagcent" werd opgericht. Werd er aanvankeiyk met 60 scholen gespaard, langzamer hand liep dit aantal op met 50 k 60 per jaar tot 400 scholen ln 1964. In 1963 werd 15.000 gulden opgebracht, bestemd voor de ontwikkelingsgebie den. RADIO EN TV VANAVOND Denise de Weerdt presenteert om 8.45 uur het VARA-programma „Voorstelling", waarin een aantal in hoofdzaak Nederlandse artiesten zyn opwachting maakt Jan Blokker, Ri- nus Ferdinandusse en Dimitri Fren- kel Frank zyn de redacteuren van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat om 9.40 uur de lucht in gaat „Prisma" (NCRV, 8.30 uur) heeft dit keer de examentyd onder de loep genomen. Per Jordal redigeert „Langs de wegen van het lied" (11.10 uur). Shirley zingt om 9 uur by het Metropole-Orkest, dat voor de VARA-microfoon concerteert. Theo Eerdmans is de spelleider in de ra dio-competitie „Alle elf" (9.30 uur). Gabri de Wagt regisseert om 10.40 uur „Marimba", dat nu langzamer hand op z'n eind loopt, omdat Ga bri de Wagt naar de televisie is over gestapt. VOOR ZATERDAG Hilversum I 402 m KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed 7.15 Klass. grmuz., 7.45 Geesteiyke liederen, 7.55 De kerk zijt gij, lezing, 8.00 Nieuws, 8.15 Strip voor de jeugd, 8.20 Dlinn: gev. progr., 12.00 Angelus, 12.04 Katholiek nieuws, 12.10 Country- and Western Express, 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Licht instru mentaal ensemble en zang, 13.00 Nws, Advertentie Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig 1 Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 75 et. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! Koninklijk bezoek (Van onze Haagse correspondent). Radio en televisie sturen grote equipes naar Mexico om dagelijk se reportages te maken van het bezoek, dat Koningin Juliana, Prins Bemhard en de oudste twee prinsessen gedurende de periode van 7 tot 18 april aan Mexico brengen. De tv-equipe staat onder leiding van Dick Simons, hoofdredacteur van de N.T.S.-joumaaldienst. Verder gaan mee redacteur-verslaggever Fred Emmer en twee cameralieden. Het N.T.S.-team vertrekt morgen, om ln Mexico tydig de nodige voor bereidingen voor het werk te kunnen maken. Het ligt in de bedoeling, dat de tv-kykers thuis gedurende het koninkiyke bezoek aan Mexico dage- ïyks een reportage van ongeveer vyf minuten te zien zullen krygen, na het laatste N.T.S.-journaal. De equipe is groter dan by zulke gelegenheden gebruikeiyk is, omdat ae N.T.S niet alleen de activiteiten in Mexico van Koningin, Prins en Prinsessen wil tonen, doch ook opna men wil maken van het land zelf en de omstandigheden, waaronder men daar leeft. Radio Radio-reportages zullen in de pro gramma's van A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V., V.A.R.A. en wereldomroep worden uitgezonden. De eerste impressie vanuit Mexico is te beluisteren op dinsdagavond in het A.V.R.O.-programma van 22.40. In de daarop volgende dagen zullen de luisteraars geregeld op de hoogte worden gehouden van de gebeurte nissen in Mexico. Ook radioverslag gevers zullen morgen naar Mexico vertrekken. BINNENLAND Het centraal militair hospitaal „Oog in Al" in Utrecht beeft een nieuwe naam gekregen. Het heet voortaan: „Militair Hospitaal dr. Mathijsen". Dr. Mathijsen was een militair arts, die in 1851 voor het eerst gips gebruik te voor het permanent verband by beenkreuken. Jn mei 1852 verscheen zijn eerste brochure over het gipsver band. Zijn toepassing van het gipsver band vond daarop algemene navolging en verkreeg Europese vermaardheid. Het besluit tot naamsverandering is genomen bij beschikking van de mi nister van Defensie van 24 maart. Gistermiddag is de dertienjarige zoon van de landbouwer Steeghs ln het plaatsje Het Zand bij Asten by werkzaamheden op het land onder een walsrol geraakt en om het leven ge komen. Het ongeluk werd omstreeks vier uur ontdekt door een passerende scooterrijder, die het vreemd vond, dat het paard stil stond op het land. Hy ging op onderzoek uit en vond de Jongen liggen. Gulf Oil (Nederland) N.V. in Rot terdam, heeft een concessieaanvrage ingevolge de mynwet 1310 bij Gede puteerde Staten van Friesland inge diend. Het gebied, waarvoor de aan vrage geldt, omvat de eilanden Vlie land, Terschelling, Ameland en Schier monnikoog met de Waddenzee tot aan de vast wal van Friesland. De eerste steen van bet N"-)erlcn-'~° villr ..E' nab°l" in Malaga is dinsdag gelegd. Het dorp zal ongeveer 500 bungalows tellen is bestemd voor Nederlanders, die uit Indonesië zyn teruggekomen, maar het in Nederland te koud vinden. Er gaan echter ook andere Nederlanders naar toe. BUITENLAND In de Westautrallsche stad Perth ls een 49-larlge lector ter dood veroor deeld omdat hij zyn geestelijk onvol waardige zoontje van vier Jaar had doodgeschoten. De beklaagde had ver klaard tot zijn daad te zyn gekomen omdat hy het kind een verblijf in in richtingen wilde besparen. Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend dat er kortgeleden ln Hongarije honderden mensen gearresteerd zyn op de be schuldiging van staatsgevaarlijke acti viteit. Reuter had op 29 maart mel ding gemaakt van onbevestigde ge ruchten volgens welke er in Hongarije honderden aanhangers van Sandor Nagy waren gearresteerd. De plaatsver vangend perschef van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde echter, dat Nagy, die destijds met de Stallnprijs werd onderschelden, gear resteerd Is omdat hy staatsgevaariyke activiteit bedreven zou hebben. De leider van de Italiaanse com munistische party. Togllattl, moet op doktersadvies wegens „uitputting enige tyd rust houden. Togllattl is 71 Jaar oud. Met man en macht wordt gewerkt om het pakys op te ruimen ln een 250 km lang stuk van de Weichsel in midden-Polen. Het ys meet weg zyn voordat het smeltwater het gebied van Warschau bereikt. Tientallen dorpen langs de Weichsel zijn ontruimd en grote stukken land staan onder water. In het centrale deel van Polen, waar het gevaar voor overstromingen het grootste is, heeft men ysbarrlères van uit wentelwieken gebombardeerd en versterken genietroepen de dijken. Op de internationale luchthaven van Buenos Aalres zyn gisteren 12 personen gearresteerd, dio lid zouden zyn van een communistische cel, aldus een woordvoerder van de politie. De groep had communistisch propaganda materiaal, dat op het vliegveld was binnengekomen, door de douane ge smokkeld. De machinist van de trein, die in december van het vorige Jaar ln Hon garije op een andere trein inreed, waarbij 45 mensen om het leven kwa men, ls tot elf Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De machinist had ver klaard, dat hy door zware mist een sein niet had kunnen zien. Van een kade ln de Newyorkse haven ls gisteren een verzegelde zak met 1.900 aandelen American Tele phone and Telegraph ter waarde van ruim 900.000 gulden gestolen. De zen ding, die bestemd was voor een bank in ZUrlch, zou ln een Brits passagiers schip wevden geladen. De lege zak werd later in een tollet teruggevonden. De Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben besloten de drastische reisbeperkingen voor Oostduitsers, die zy na de bouw van de muur in Beriyn als repressallle- maatregel hadden opgelegd, te ver zachten. Op enkele uitzonderingen na hebben de geallieerde autoriteiten ln West-Berlljn tot dusver oostduitsers visa voor be-oeken aan Westeiyke lan den geweigerd. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musiceret de dilettanten, 13.40 Franse le», 14.0 Voor de Jeugd, 15.00 Lichte planomui en zang, 15.20 Metropcle orkest e: zangsollst, 16.00 Grensland: ultzendln, voor Jonge mensen, 16.15 Jazzmuzle met commentaar, 16.40 Licht lnstru mentaal septet, 17.00 Lichte grjnuz 17.30 Boekbespreking, 17;40 Roulette muzikaal spelletje. KRO: 18.00 Kunstkroniek, 183 Lichte orkestmuziek. 18.50 Lichtbaker lezing, 19.00 Nieuws. 19.1Q Actualltel ten. 19.22 Sportperlscoop, 19.30 Klaa orkestwerken (stereof. uftz.h 2030 Rl» leksen: am.progr., 21.30 Buurman, krant: informaties uit het buitet land. 21.50 Bric Brec, cabaret, 22.1- 22.25 Boekbespreking, 22.30 Nwi 22.40 Kruispunt: discussie over de vet schyningsvowu van d« ke^k in de wt reld van vandaag, 23.10 Bespreking va nieuwe klassieke grammofoonplatei 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 ra VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch «trydlle 7.23 Lichte gr.muzlek (Om, 7.30 V& de voorpagina). 8.00 Nws, 8.18 Licht grammofoonrivuziek, 8.30 Wegwys: tip voor trips en vakantie, 8 40' Licht grammofoonmuz. (vervolg), 9.00 Loo: naar werken, uitzending, Tn samenwer king met het NVV, 9.10 Voor r(ot)onde, gev. progr. VPRO: 9.40 BIJ belse miniaturen, godsdienstige lezlnj 9.55 De school van morgen, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoven 10.15 Rotonde, gev. progr., 12.30 Mee t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Sport nieuws. 13.00 Nieuws, 13.15 VARA Varia, 13.20 Lichte gr.muz. voor teer agers, 14.10 Programma voor twlnti gers, 14.45 Artistieke staalkaart, 15.1 Radio Jazzclub. 15.45 Reportage van d conferentie Blik op het Oostblok, be treffende de veranderingen ln de com munisti6Che wereld, 16.00 Radlophll harmonisch orkest en solist, klassiek en moderne muziek. In de pauze: pin 16.55-17.15 Boekenwysheld. VARA: 18.00 Nieuws en comment»» op het nieuws, 18.20 Lichte muzlel 18.30 Muzlekklosk. 18.55 West Euro pees Volleybalkampioenschap ln Her gelo, 19 00 Voor de kinderen, 19.1; Radioraad, 20 00 Nieuws, 20 05 VARA' Bekercompetitie, wedstrijdprogrammi 21.00 Socialistisch commentaar, 21.1* Liedjes, 21.45 Licht pianospel met ln strumentale begeleiding, 22.00 Lang vergeten wegen, hoorspel, 22,50 Babj sitten: lichte en klassieke grammo foonmuzlek met verbindende tekster 23.20 Licht Instrumentaal trio m« zangsoliste: Jazzmuziek, 23.40 Licht gr.muz., 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 15.00 De avonturen van Cristo bal tv-fllm. NTS: 15.25 Report. West europees volleybal kampioenschap Nederland-Frankrijk. KRO: 16.15 Hulr thuis, wonen, 17.00-17-45 Voor de kin deren, 1930 De avonturen van Ivan hoe, tv-film (29), NTS: 20.00 Journaa en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brand punt, 21.00 Mldavqndserenade, show programma, 21.40 Ergens ln Nederland 21.50 Suite en Seize, programma var de Waalse TV: muzikaal, en balletpro gramma, 22.30 Gehuwd en ongehuwd NTS: 23.00-23.05 Journaal. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 n 12.00 Kroniek voor automobilisten 12.30 Interviews, 12.55 Weerbericht ei programmanleuws, 13.00 Nieuws, 13.11 Hersengymnastiek. 13.40 Gev. muzlei met commentaar, 14.10 Hoorepel, 15.11 Hoogtepunten uit de programma's va: de afgelopen week, le.OO Lichte mui 1630 Am.progr., 17.00 Lichte orkest muziek, 17.55 Weerbericht en program manieuws, 18.00 Nieuws, 18.10 Regio naai nieuws. 18.15 Sportprogramm» 18.45 Am.muz., 19.30 Gev. muzikaa 2030 Hoorspel. 22.00 Nws kbesprekirig, 22.40 Avondge* beden, 22.59 Weerbericht, 23.00 Nw^, 23.02-23.45 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in 12.00 Kritieken op grammofoon' platen. 12.31 Sportpara.de, 12.55 Recorc Roundabout, 14.00 Gevarieerd progt met reportage motorraces, 15.45 Re portage motorrace, 16.00 Voetbalrepor tage, 18.00 Bioscooporgelspel. 1831 Filmprogramma, 19.00 Nieuws en Jour naai, 19.25 Voetbaluitslagen, 19.81 Con cert. 20.30 Nieuws en gr.muzlek uli het verleden, 20.50 Orkestconcert, 21.31 Klankbeeld, 22.31 Jazzmuziek 23.56 24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 n 12.00 Nieuws, 12.15 Am.muziek, 13.CX Nieuws. 13.15 Lichte muziek, 14.00 Ge varieerde muz., 15.00 Gev. muz., 15.31 Jazzmuziek. 16.00 Nieuws, 16.05 Am, muziek, 18.55 Klokgelui en koorzang 19.00 Nieuws, 19.20 Koorzang, 21.0 Jazzmuziek, 2130 Nieuws, 22.55 Gei muziek. 24.00 Nieuws. 0.10 Dansmuz 1.00 Gev. muziek, 2.00 Weerbericht «i gev. muziek. Frankrijk 8, 280 en 235 m 12.00 Gr.muz., 12.30 Nieuws, 12.4! Moderne muziek, 13.37 Kamermuziek 15.00 Gr.muzlek, 15.15 Kamermuziek 17.00 La Donna Serpentie, opera, 19.61 Nieuws, 20.42 Hoorspel, 23.52-24.0I Nieuws. Brussel 324 en 484 m 324 m.: 12.00 Nieuws. 1203 Nieuwe grammo foonplaten, 12.30 Am.programma, 12.61 Programma-overzicht, 13 00 Nleuwi 13.20 BRT Hit Parade, 14.20 Program ma voor filmliefhebbers, 15 00 Nieuw» 15.03 Hoorspel. 16.18 Belgische muziek 17.00 Nieuws, 17.17 Liturgische zangen 17.25 Koorzang. 17.45 Engelse les, 18.0 Nieuws. 18.03 Voor do soldaten, 18.21 Paardesportberlchten, 18.30 Orgelreelta 19.00 Nieuws en commentaar, ui Amerika, 19.40 Lichte muziek, 20.0 Uitzending voor de platenliefhebberi 21.00 Lichte muziek, 22 00 Nieuws e: berichten, 22.16 Chansons, 23,00 Nw». 23.05 Lichte muz 23.30 Lichte mua. 23.55-24.00 Nieuws, 484 m.: 12.18 Gev. muziek, 15.03 Gevarieerd» muziek. 16.03 Bel Canto programm» 17.00 Nieuws, 18.03 Voor de soldaten 19.08 Lichte muziek, 2030 Chanson» 22 00 Wereldnieuws, 22.16 Jazzmuziek 22.55 Nieuws, 23.00 Gev. muziek, 23.6! Nieuw». WfcSRRAPPORTËN (Van hedenmorgen 7 our) a s sa ma V a a s CJS a Sg 0 i Amsterdam motregen 4 2 0.1 Den Helder regen 3 2 0.1 Ypenburg motregen 4 2 0.1 Vllssingen motregen 4 3 0.1 Eelde motregen 2 1 1 De Bilt geh bew. 4 2 0 Twente geh bew. 4 3 0 Eindhoven motregen 5 3 0.1 Z.-Llmburg motregen 6 4 0.1 Helsinki onbewolkt 5 -8 0 Stockholm zwaar bew 9 -4 0 Oslo onbewolkt 10 -4 0 Kopenhagen zwaar bew. 5 1 0 Aberdeen half bew. 8 -1 0 Londen motregen 5 2 0.1 Brussel mist 4 2 0 Luxemburg regen 9 4 0.1 Purys geh. bew. 5 4 1 Bordeaux regen 13 6 5 Grenoble onbewolkt 16 4 6 Nice onbewolkt 14 7 3 Beriyn motregen 5 2 0.1 Frankfort regen 13 5 5 MOnchen zwaar bew. 19 7 0 Züricb zwaar bew 13 5 0 Genève ^waar bew. 12 5 16 Locarno regen 9 4 56 vVenen gen bew. 18 10 0 Innsbruck zwaar bew. 18 5 0 Belgrado zwaar bew. 23 14 0 Athene zwaar bew. 11 0 Rome zwaar bew 21 11 0 Ajacclo half bew. 15 6 11 Madrid zwaar bew. 12 5 0 Mallorca geh. bew. 17 .7- 0 Lissabon regenbul 15 8 18

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2