jMOSKOU WIL BERAAD .VAN RODE PARTIJEN K.L.M. naar Djakarta - Garoeda naar Schiphol MAREL Fel anti-Chinees rapport-Soeslow in Prawda afgedrukt Ontvluchte matroos komt vandaag terug Frederique is aan de leerplicht onttrokken Luns vermoedelijk in juli naar Indonesië (9ud mttvs wassenaar alles Vlieland VI 31 Kleinburgelijke en avontuurlijke Chinese politiek Naaldhakken vallen van „voetstuk" Automatisch wassen - ZWART WEERBERICHT THEO VAN EIJK DOOR BRIEVEN TOT BEZINNING GEBRACHT MR. STIKKER TREEDT AF Pro Minore wil onpartijdig ondersoek TECHNISCHE OVEREENKOMST BEREIKT Soekarno Ambonezen Twee blijven VOL AUTCMATWKE IEMCO N.V. klassewagens bel voor proefrit ZINGEN FLUITEN PRATEN PRONKEN Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 APRIL 1964 No. 31227 LEIDSCH DAGBLAD ïlinj Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f0.78 per weer Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 i. i 'i Het Kremlin wenst een internationale conferentie van commu nistische partijen, waarop „de belangrijkste vragen van de dag" besproken moeten worden. Dit is de korte inhoud van een rapport van dertigduizend woorden, samengesteld door Michael Soeslow, de voornaamste theoreticus van de Sowjetrussische partij. Soes low heeft dit rapport half februari aan het centrale partijcomité uitgebracht. De „Prawda" heeft het vanochtend afgedrukt. In een hoofdartikel zegt het Russische blad o.m.: „Wanneer wij zouden blijven zwijgen, zou dat niet alleen nutteloos zijn, doch het zou ook het streven der Chinese leiders bevorderen om wanorde te veroorzaken in de gelederen der internationale communistische beweging". Soeslow zegt in zijn rapport: „De politiek en het optreden der Chinese leiders vormen thans het voornaam ste gevaar voor de eenheid der in ternationale communistische bewe ging. De verdediging van het mar xistisch leninisme tegen de afwijkin gen der Chinese leiders is thans meer dan ooit tevoren aan de orde. Het is ook in het belang van het Chinese volk, dat wjj ons duidelijk uitlaten over de inzichten en het gevaarlijke optreden dezer leiders, die de voor naamste punten van de „Verklaring van Moskou" (1960) op een chauvi nistische, avontuurlijke en kleinbur gerlijke wijze hebben uitgelegd". - ..De Chinese leiders hebben vol- 'stunci geweigerd de grondbeginselen der communistische partij in acht te (Van onze Utrechtse correspondent). GEEN NAALDHAKKEN, geen spitse neuzen, geen laag uitgesneden schoenen meer: het schoeisel voor najaar en winter 1964/'65 is door de Nederlandse schoenfabrikan ten op andere leest geschoeid. De winter schoenen zullen vooral in het sportieve genre een ronde leest hebben en lage, zware, naar achter ge plaatste hakken, tot een maximum hoogte van 75 mm, aldus de prognose van de fe deratie van Nederlandse Schoenfabrikanten, die in de zevende internationale schoe- nenbeurs Nederland, die van 13 tot 15 april voor de zeven de maal in de Utrechtse jaar beurs zal worden gehouden, tot uiting gebracht zal wor den. Vraag demonstratie en prospectus HOOIGRACHT 18 - TEL. 2395] ZELFDE WEER Het K.N.M.I. verwacht van heden, tot morgenavond: Zwaar bewolkt met op vele plaat sen tijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige noordoostelijke Wind. Aanhoudend koud. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 APRIL Zon op: 6.08 uur; onder: 19.19 uur. Maan op: 2.09 uur; onder: 9.57 u. Hoogwater te Katwijk te 7.39 en 20.07 uur. Laagwater te 3.09 en 15.32 uur. Dit blad bestaat uit pagina's nemen", aldus het rapport van Soes low. Zij hebben een duidelijk anti- Russisch standpunt ingenomen en zij zijn er zelfs niet voor terugge deinsd het Sowjetrussische volk op te roepen voor een strijd tegen het cen trale comité en zijn regering. Soeslow levert heftige kritiek op de Chinese leiders, die „onder het mom van 'n ultra-revolitionaire fraseolo gie" de leiding van de internationale communistische beweging willen ne men en de andere partijen en de nationale bevrijdingsbewegingen wil len onderwerpen aan hun „enge egoïstische belangen". Zij zouden de andere communistische partijen or ders willen uitdelen als in hun eigen rijk. Hun krachtigste aanvallen zijn geheel en al gericht tegen de com munistische partij van de Sowj et- Unie en de andere leninistische par tijen en niet tegen het imperialisme. Om hun doel te bereiken vertrappen zij de beginselen van het proletari sche internationalisme, ontkrachten de marxistisch-leninistische leer, ge bruiken zij als wapen de ergste tra dities van het kleinburgerlijke natio nalisme en geven zij zich over aan demagogie en laster van de onwaar digste soort Door hun verkeerde opvattingen scharen de Chinezen zich naast re actionaire anti-communistische en imperialistische organisaties. Zij val len niet alleen de buitenlandse maar ook de binnenlandse politiek van de Sowjet-Unie aan en proberen de economische wedloop tussen de com munistische en kapitalistische stel sels in diskrediet te brengen, aldus Soeslow, die wijst op de economische vooruitgang in de communistische landen, waarvan de produktie meer dan een derde der wereldproduktie zou omvatten. Slot pag. 2 (Van onze Haagse correspondent) Theo van Eijck heeft besloten naar Nederland terug te keren. De marine-elektromonteur, die op 7 maart op Malta een vliegtuig stal en ermee naar Libië vloog, zou vanmiddag met het KLM- toestel uit Benghazi op Schiphol aankomen. De marechaussee zal hem daar opwachten om hem in Den Haag onder arrest te stellen. Matroos van Eijck heeft aanvankelijk de indruk gewekt, dat hij de ma rine wilde ontvluchten. Na zijn spectaculaire eenmansvlucht, die onder vliegers bewondering af dwong. landde hij op het nippertje in Libië. Daar zou hij politiek asiel hebben gevraagd, maar zijn com mandant, luitenant ter zee Haver man, is ervan overtuigd, dat dit op een misverstand moet berusten. De taalproblemen hebben vermoedelijk zowel Van Eijck als de Libische autoriteiten parten gespeeld. Hoe het ook zij, na bijna vier weken arrest in een kazernekamertje in Benghazi, komt de 21-jarige uit Riel in Noord-Brabant afkomstige marineman terug. Dat is voorna melijk te danken aan de activiteit van de Nederlandse diplomaten in Cairo (die ons land ook in Libië vertegenwoordigen) en aan de brie ven van zijn ouders, zijn vrouw en van de burgemeester van Riel. VOOR KRIJGSRAAD Het lijdt geen twijfel of de ontvluch te matroos zal voor de marine- krUgsraad worden gebracht. Wat ook de drijfveer tot rijn merkwaar dige daad mag zijn geweest nie mand gelooft dat hjj werkelijk de dienst uit wilde, want h(j had nog kort tevoren een korporaalsoplei ding aangevraagd de auditeur militair zal hem „desertie in tijd van oorlog" en „ontvreemding van rijksgoederen" ten laste moeten leggen. Het ontbreken van een vredesverdrag met Duitsland betekent, dat ons land juridisch zich nog steeds „in staat van oorlog" bevindt. Op de strafmaat heeft dit in de praktijk geen enkele invloed, maar in het geval van Van Eijck betekent het, dat zijn vlucht als „desertie" moet worden gekwalificeerd en niet als „onwettige afwezigheid". Als Van Eijck vandaag terugkomt, heeft hij 27 dagen op de appèls van de marine ontbroken. Mevrouw Soebandrio, de echt genote van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. Mevr. Soebandrio bezichtigt de automatische vac- cin-kweek. Mr. D. U Stikker, de Neder landse secretaris-generaal van de NAVO, heeft vandaag zijn voornemen bekendgemaakt om in de loop van deze zomer af te treden. Hij deed deze medede ling op een bijeenkomst van de permanente NAVO-raad in Pa rijs. De heer Stikker die 67 jaar is leidt sinds 12 april 1961 het al gemeen secretariaat van de NAVO. De voogdijvereniging Pro Mi nore heeft gereageerd op de be richten, volgens welke de Kat- wijkse mevrouw Bartelings met haar bijna 7-jarig pleegkind naar Spanje is gevlucht. Volgens Pro Minore is er geen sprake van dat de voogdijver- (Van onze Haagse correspondent) Nederland heeft een akkoord over technische samenwerking gesloten met Indonesië. Vanmiddag hebben de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, die vanochtend zijn opwachting bij de Koningin heeft gemaakt, en zijn Neder landse collega mr. Luns, dit akkoord getekend. Minister Soebandrio zei gis teravond na een dag onderhan delen, tijdens een receptie in kasteel Oud-Wassenaar hier over: „Het gesprek is bijzonder vlot verlopen. Minister Luns en ik zijn het over zeer veel pun ten geheel eens. Ik ben er van overtuigd, dat onze samenwer king ook in de toekomst uitste kend zal zijn". Dr. Soebandrio zei mr. Luns te hebben uitgenodigd voor een bezoek aan Djakarta. Dit bezoek zal nog deze zomer plaatsheb ben, waarschijnlijk in juli. Wat de komst van president Soekarno naar Nederland betreft, hierover liet minister Soebandrio zich niet positief uit. Tijdens een kort onderhoud, dat wij in kas teel Oud-Wassenaar met hem hadden zei hij: „De president zal een eventueel bezoek aan Neder land gedurende de zomer bren gen. Maar de komende zomer zal dat niet gebeuren. Zowel minis ter Luns als ik zijn van mening, dat wij beter nog even kunnen wachten". Dr. Soebandrio liet doorschemeren, dat een dergelijk Morgen wordt in Den Bom mel op Goeree-Overflakkee dit beeldje van de bekende strip figuur Ollie B. Bcmmel onthuld. Het is vervaardigd door de Schiedamse beeldhouwer André Henderickx en wordt aangebo den door de Leidse studenten club Ollie B bezoek wellicht voor de volgende zomer zou kunnen worden gear rangeerd. De technische overeenkomst gaat om een „mantelakkoord". In het kader van dit akkoord zullen later afzonderlijke afspraken worden ge maakt over specifieke terreinen, waarop technische hulp zal worden verleend. Er zal een gemengde com missie worden ingesteld, die de kwestie van de schadevergoeding voor door Indonesië genationaliseer de Nederlandse bedrijven gaat rege len en er is overeengekomen nog dit jaar ambassadeurs uit te wisselen. Voorts is overeenstemming bereikt over de landingsrechten voor de K.L.M. op het vliegveld Kemajoran b(j Djakarta. De bedoeling zou zijn, dat de K.L.M. in de toekomst twee maal per week op Djakarta gaat vliegen, terwijl de Indonesische luchtvaartmaatschappy Garoeda eveneens twee maal per week een dienst op Schiphol zou gaan onder houden. Vóór het zover ls zouden echter de landingsbanen van Kemajoran ver lengd en verstevigd moeten worden. Dr. Soebandrio zou zyn Nederlandse ambtgenoot hebben verteld, dat In donesië hiertegen geen bezwaar heeft mits Nederland een deel van de zeer hoge kosten van dit project voor zyn rekening neemt. Minister Luns zou een Nederlandse bydrage in deze kosten hebben toegezegd. Dr. Soebandrio heeft beloofd al het mogeiyke te zullen doen een snelle repatriëring te bevorderen van Am bonezen, die dat willen. Deze repa triëring zal tot nu toe slechts lang zaam gebeuren, omdat Indonesië nog groepen repatrianten uit de Philip, pünen moet opvangen en de econo mische positie van het land laat momenteel geen grote opvang-pro jecten toe. Minister Luns heeft zyn Indonesische ambtgenoot echter ver zekerd, dat Nederland een groot deel van de eerste opvangkosten voor zyn rekening zal nemen. Mevrouw Soebandrio, de Indonesi sche vice-minister van Volksgezond heid, die enkele revalidatiecentra heeft bezocht, zei gisteravond: „Ik ben zeer onder de indruk van de wijze waarop U in Nederland deze revalidatie aanpakt. Ik zou er veel voor voelen Indonesische artsen in Nederland te laten afstuderen. En ik denk dat dit, onder de huidige om standigheden, geen moeilijkheden zal bieden. Ik heb al met enkele functio narissen van uw ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gesproken en niets staat een dergelijk project meer in de weg". Morgen vertrekt de Indonesische delegatie weer naar Djakarta, waar minister Soebandrio de behaalde resultaten met het kabinet zal be spreken. Twee leden van de delegatie zullen echter nog vyf dagen in Ne derland blijven: kolonel Joesoef. staf chef voor de ontwikkeling van de grensgebieden, en de Indonesische ambassadeur in Tokio, Harsono Reksoatmodjo zullen gedurende die tyd economische besprekingen voeren met het Nederlandse bedrijfsleven. Deze besprekingen lopen vooruit op het bezoek, dat de minister van Economische Zaken, Chalroel Saleh, dit voorjaar aan Nederland zal bren gen. enigfng een actie te begonnen om het kind uit het pleeggezin weg te halen en dat mevrouw Bartelings pas daarna met de noorderzon zou zijn vertrokken. Het bestuurslid mej. mr. Huis mans te Den Haag deelde gis termiddag mee, dat mevrouw Bartelings plotseling met Frede rique en haar eigen kinderen naar Spanje is gegaan zonder Pro Minore om toestemming te vragen. Pro Minore kan onmo gelijk achter dit plotselinge ver trek staan temeer daar mevrouw Bartelings op deze wijze Frede rique aan de leerplicht onttrekt. Ook met Kerstmis is mevrouw Bar telings met de kinderen veel langer in Spanje gebleven dan de vakantie duurde, aldus mej. Huisman, „wy konden toen echter niet ingrypen omdat Frederique nog niet leerplich tig was en wy over mevrouw Bar telings eigen kinderen natuuriyk niets te vertellen hebben. Maar wel hebben w(j gewaarschuwd, dat wy eer herhaling niet op prijs zouden stellen. Niettemin is mevrouw Bar telings eind februari naar Spanje vertrokken". Mej. Huismans stelt uitdrukkeiyk, dat het er Pro Minore niet om te doei in Frederique uit het pleegge zin weg te halen als hiertoe geen aanleiding bestaat. Het enige wat de vereniging wenst is een onpartydig onderzoek. Tot nu toe heeft volgens de woordvoerster van de vereniging de familie Bartelings hieraan op geen enkele wyze willen meewerken. Wy zullen nu zien of mevrouw Bar telings het kind zaterdag naar Ne- nederland terugbrengt, aldus mej. Huismans, die het overigens sterk to twyfel trekt. Als het kind terug is zal Pro Mi nore eventueel een onderzoek naar de geschiktheid van de familie Bar telings als pleeggezin voor Frederi que afdwingen. Mej. Huismans wees er ook nog op dat de familie Barte lings zich begin 1960 heeft gewend tot de Raad voor de Kinderbescher ming in Den Haag met het verzoek de voogdij over het kind toegewezen te krijgen. De raad heeft aan het verzoek niet willen voldoen en wees in plaats van de heer en mevrouw Bartelings Pro Minore als voorlopig voogdes aan. Mej. Huismans vreest dat door het optreden van mevrouw Barte lings thans Frederique's eigeniyks moeder naar voren zal treden met een eis de voogdU over het kind te rug te krijgen. Advertentie WASMACHINES AK.G - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO RONDO Advertentie Een lieve lust la Vlietend^ vogel afdeling. Tropische vogels, kana ries, parkieten, papegaaien - rond om hebt u voor het kijken, luiste ren, kiezen. Gevederde vriendjes, die leven en kleur en muziek brengen in uw huis. Kom lang* verheug u In zo veel vogel# bij elkaar in de speciale afdeling. Ntauwa Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 2 April 1864: In de straat Mastel te Pa rijs heeft zich dezer dagen een ontploffing plaats gehad, zoo hevig als nooit te voren. De heer R. had een branden de lucifer in het privaat ge worpen en dadelijk geraak ten de daarin aanwezige brandbare gassen in vlam en sprong het locaal uiteen. In Engeland worden bui tengewone toebereidselen ge maakt om Garibaldi te ont vangen. Al de stoombooten en andere beschikbare vaartui gen zijn reeds tegen den dag van zjjn aankomst te South ampton besproken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1