N Groots huldebetoon aan dokter v. d. Laan Britse regering zal sclieepvaartbelangen krachtig beschermen Familie van Colombo weigerde financiële „schadeloosstelling'''' Twee overvallers van caféhouder gepakt Lichaam van overleden Hagenaar gevonden Rem. predikant naar herv. zendingsveld Regering en artsen „dokteren" nu aan einde van staking Rijkspolitie Rijnsburg regelt verkeer Felle aanval op Soekarno ^Receptie en serenade _rixier-Vignancour se, kandidaat voor presidentschap Volgende week eerste Ge mini Bedenktijd van een week Conflict over vrachttarieven 1 6 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG S APRIL 1M4 J Maleisië en Indonesië kunnen niet i samenwerken, zolang president Soe- I kamo aan de macht is. Dit ver- I klaarde de Maleisische vice-premier Toengoe Abdoel Razak gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Koeala Loempoer. Hij zei dat het Maleisië spijt dat I miljoenen Indonesiëers honger lij den. Dit is de schuld van president Soekarno die door de Indonesische I communistische partij „onder de duim wordt gehouden". Op een andere verkiezingsvergade ring herinnerde de Maleisische eer- ste-minister, Toenkoe Abdoel Rah man, er aan dat hy niet lang ge leden „veel tijd en geld had besteed om Indonesië te helpen bij het be reiken van een regeling van het con flict om West-Irian". „Ik had ge hoopt de harten van het Indonesi sche volk te winnen, maar alles wat wij terug hebben gekregen was Soe- karno's uitspraak, dat Maleisië zal verpletteren" doel Rahman. voor clir. sport Kerken collecteren Voor 't eerst in geschiedenis De laatste jaren is het onderwerp „kerk en sport' 'in de kringen van de christelijke sportorganisaties vele malen aan de orde geweest. Men tracht namelijk aansluiting te vin den tussen de taak van de kerk én het werk, dat gedaan wordt voor de sportbeoefenende jeugd. Het is te be grijpen, dat er veel misverstanden moeten worden weggenomen. Om te beginnen zal men het er over eens moeten zijn. dat sportbeoefening een grote vormende waarde heeft. De tya, dat velen bijv. gymnastiek be schouwden als „kunsten maken" moet tot het verleden behoren. Met name de Ned. Chr. Sport Unie NCSU heeft contact met de ker ken gezocht om de gedachten te pei len en om positief medewerking te verlenen aan de meningsvorming. Uit een destijds ingestelde enquete is ge bleken, dat bi) de kerkeraden de be langstelling voor de sport gering was. Het huldigingscomité had wel rwacht dat zeer velen naar de M Vliethof in Rijnsburg zou- n komen om dokter E. E. van r Laan te feliciteren met zijn veren ambtsjubileum en zijn veren huwelijksfeest, maar t er zo'n stroom van mensen u komen had niemand kunnen nken. *£jA\et hele korps rijkspolitie van was in de weer niet een om het verkeer te regelen, iar ook om er voor te zorgen ^it iedereen de gelegenheid eeg om het jubilerende echt- ar te feliciteren. ^2^llit dit alles blijkt wel dat ikter Van der Laan in Rijns- irg en omgeving een gezien an is. Dm half acht gisteravond begon receptie, terwijl de drumband van VS een serenade bracht. Burge- sester B. H. Koomans bood na- ;ns de Rynsburgse bevolking een schenk onder couvert aan. HU fietste de jubilaris als een zéér ge lardeerde huisdokter en huisvriend met zijn gezin nu al 25 jaar, zo sp geworteld staat in de Rijnsburg- samenleving. „Rynsburg zonder familie Van der Laan is gewoon denkbaar". We zouden wel een hele dag nodig bben om onder woorden te bren- i wat op dit ogenblik in ons bin- ïste leeft aan sympathie en dank- jarheid voor uw ijver, energie en Van onze ParUse correspondent) De vermaarde Parijse advocaat mr xier Vignancour heeft gisteren of- 'ieel bevestigd ,dat hij zich kandi- tat zal stellen voor de presidents- fkiezingen, die volgend jaar in rankrijk zullen worden gehouden, p 20 april a.s. zal hij in Parijs een irsconferentie houden om zijn pro- amma nader toe te lichten, een bgramma dat zonder enige twy- I op ultra-rechtse en hyper-natio- ilistische leest zal zijn geschoeid. xier-Vignancour is de advocaat, die '<f£|na alle leiders van de OAS in de ïle processen der laatste jaren met |n machtig oratorische talent ver- kligd he<(t. Als kandidaat-presi- I Int maakt Tixier-Vignancour ech- Ift geen enkele schijn van kans. IHettemin zou hij toch een deel van conservatieve stemmen kunnen frwerven, die anders bij gebrek aan !n rechtse kandidaat zich vermoe rt Uk wel voor De Gaulle hadden Itgesproken. De kandidatuur-Tixier-Vignancour >u De Gaulle een 5 a 10 pet. der emmen kunnen kosten, waardoor Mijn kans om de absolute meerder- fid te halen nog geringer dreigt worden. De socialistische kandi- mt Gaston Defferre wordt over het Jgemeen en op dit ongenblik een 0 a 35 pet. der stemmen toegedacht, ingezien men zich evenwel moeilijk |oor kan stellen dat generaal De t«aulle met een betrekkelijke In- ilaats van een absolute meerderheid *noegen zou willen nemen is, onder Be gezichtshoek, de kandidatuur van «fixier-Vignancour niet van politiek ontbloot. is Doodgeschoten jongeman dader homaanslag? zV&n onze Brusselse correspondent) De Parijse politie heeft reden te (doven dat een jongeman, die gis tten door een agent met een kogel *erd gedood, de dader is van de jomaanslag waardoor maandag een Jeel van de Belgische ambassade *ttd verwoest. Het schot werd, vol lens de politie, door de agent gelost |>n te voorkomen dat de jongeman J'e hem met een pistool bedreigde, pbizelf zou doden. Op de man wer 'papieren gevonden, die bewijzen guden dat hij de aanslag op de Bel- ambassade georganiseerd en ook gepleegd had. De burgemeester wees er voorts op dat de jubilaris ook als raadslid het algemeen plaatselijk belang op voor treffelijke wijze dient. „Wat U hier aan versiering ziet en aan belangstelling voor Uw jubileum kan nauwelijks een afspiegeling ge noemd worden van onze sympathie voor u en uw gezin, met name ook voor uw vrouw die zich heeft ont popt als uw onovertroffen assistente, als zorgzame huismoeder en als de tactische beschermengel, die zich minzaam en beschermend over haar goedmoedige echtgenoot heenbuigt en hem bewaakt tegen een al te vrij postig gebruikmaking van diens aan geboren bereidwilligheid om dag en nacht klaar te staan. De Maleisische eerste-minister zei dat hU besloten had zich in 1969 niet herkiesbaar te stellen, omdat hij „de rest van zijn leven wil wijden aan de Alliantieparty". De 61-jarige Abdoel Rahman zei er de voorkeur aan te geven, dat een Jongere poli ticus de leiding van de regering over neemt. Onder de „vele bekwame jon ge mensen" neemt zijns inziens vi ce-premier Abdoel Razak een voor name plaats in. Burgemeester Koomans biedt j De al dikwijls uitgestelde eerste het zilveren echtpaar Van derrulmtevlucht van een vaartuis In T het kader van het Amerikaanse Ge- Laan een geschenk aan. mini-programma is gisteren tot (Foto LD/Holvast) woensdag 8 april uitgesteld, omdat Aan het eind. van dere m druk Daarna is men met de neus op de problematiek gedrukt o.a. bij de to to-kwestie. De NCSU (waarin 112.000 Indonesië j sportbeoefenaars verenigd zijn) aldus Ab- sprak o.a. met de Raad voor Kerk i en Samenleving van de Herv Kerk en met de Deputaten van de Geref. Ker ken. Door de financiële commissie van de NCSU (het Christelijk Natio naal Sportfonds) Is daarop een be roep op de kerken gedaan om bij te springen d.m.v. een collecte in de actieweek 12 - 19 april 1964. In eer- Op 12 en 19 april zullen er in Amsterdam twee merkwaardige kerkdiensten worden belegd. De eerste zal worden gehouden in de Nieuwe Remonstrantse Kerk en de tweede in de Hervormde Koe pelkerk, beide diensten zijn vastgesteld onder de gezamenlijke ver antwoordelijkheid van de Hervormde en Remonstrantse kerkeraad en in beide diensten zullen predikanten van beide kerken voorgaan. De aanleiding tot dit alles is de uitzending van de Remonstrantse predikant ds. F. Rosingh als zen dingspredikant der Ned. Herv. Kerk, verbonden aan de classis Amsterdam. Te kerkorde der Hervormde kerk heeft de mogelijkheid geschapen, dat predikanten van andere kerken te vens vol berechtigd zendingspredi kant der Ned. Herv. Kerk kunnen worden. Van deze mogelijkheid heeft de Generale Synode nu gebruik ge maakt om ds. Rosingh, die Remon strants predikant was in Sommelsdijk en die onlangs het examen aflegde aan de zendingshogeschool in Oegst- geest, te beroepen om uitgezonden te worden naar Ghana. De Remon strantse Broederschap, die enige ja- •«.v.vwv^o. e- - H L. ren geleden een Commissie voor We- ste instantie werd door ongeveer 250 relddiaconaat en zending instelde, kerken van verschillende denomina- j weet zich met de Hervormde Raad ties gunstig gereageerd. Aangezien 1 voor de Zending voor zijn uitzending het Chr. Nation; *<- plan heeft opgevat jaarlijks in april een actieweek te houden, wordt in deze kring aangenomen, dat steeds meer kerken zich zullen scharen in de rij van kerken, die de christelijke sportbeweging metterdaad willen steunen. Sportfonds het verantwoordelijk. Om deze reden zijn de genoemde kerkdiensten in geza menlijk overleg vastgesteld. In de dienst in de Remonstrantse Kerk zal aan ds. Rosingh de opdracht wor den gegeven als zendingspredikant der Broederschap werkzaam te zijn waarna hij in deze dienst door de bezochte receptie er waren onge veer duizend bezoekers dankte dr. Van der Laan ontroerd voor dit grootse huldebetoon. Aan de eerste kinderen die hy in Rijnsburg ter wereld had gebracht bood hij cadeaus aan en wel aan de heer A. van Egmond een vogelkooi met vogel, aan IJ. van der Mefj boe ken over de zee en aan L. Kromhout 'n schaakbord. Tenslotte bracht ook de muziekvereniging Wilhelmina een serenade aan het zilveren echtpaar. (Van onze Brusselse correspondent).. De Belgische doktersstaking duur de gisteren onverminderd voort en niets wijst erop, dat daarin vandaag verandering zou kunnen komen. Het is trouwens in België gebruikelijk dat de staking van wie dan ook eerst een dag of acht duurt en dat dan stappen worden ondernomen om partijen tot elkander te brengen. In het onder havige bijzondere geval zou men van die „klassieke" bedenktijd toch wel willen afwijken en het was gisteren duidelijk dat achter de schermen druk werd „gedokterd" aan een mo gelijkheid tot hernieuwd overleg. Het moeilijke daarby Is, dat het voor beide partijen, regering met vak bonden en werkgeversorganisaties enerzijds en anderzijds de artsen, by wie zich thans ook de tandartsen hebben aangesloten, niet zo gemak kelijk is een eerste stap te doen. De regering vindt dat men wel weer kan gaan praten, doch dat de staking dan in ieder geval moet worden beëindigd. De dokters zyn van oordeel, dat de voorzitter van het Katholieke ver bond van werkgevers hen heeft be ledigd door te zeggen, dat het niet om de principiële kwestie ging, maar om het geld. Hy zal die beweringen dus volgens hen moeten herroepen, of de regering er zich in elk geval van moeten distantiëren. By dat alles is het wellicht nuttig er nog eens aan te herinneren waar om het thans eigenlijk gaat. In juli 1963 heeft het parlement de wet-Le Burton aangenomen, welke betrek king had op een nieuwe regeling voor de ziekteverzekering. Eigeniyk is die wet er wat doorgedreven omdat de socialisten het aannemen eisten als een soort compensatie voor hun toe geven in het vaststellen van de taal grens en van de aanverwante onder wijsproblemen. Reeds toen was een deel van het geneesherenkorps tegen de wet en de regering neeft toen be loofd een aanvullende wet uit te vaardigen waarmee aan hun bezwa ren tegemoet zou worden gekomen, j Dat gebeurde en op 1 januari j.l. tra- den beide wetten in werking. Tydens de voorbereidingen was overleg ge pleegd met de vertegenwoordigers van de Belgische dokters. Daarna bleek plotseling, dat die niet repre sentatief konden worden geacht en meer of minder spontaan heeft zich toen de vakorganisatie van de medici gevormd. Begin februari werd, ook al onder dreiging van staken ,een soort wapenstilstand van twee maan den gesloten. En die liep 1 april af. de doktersvisites contant te beta len. komt de fiscus van deze in- komsten niet veel te weten. Over 'die punten Is men het nu nog steeds niet eens kunnen worden al schijnt de regering geneigd, de ver goeding van de behandeling voor re kening van de ziekenfondsen wel te verhogen. Naar Valkenburg De berichten over de staking waren ook gisteren nog verre van duidelyk. Het schynt wel vast te staan, dat vele artsen zeggen dat zy staken, doch hun patiënten, die om hulp vragen, normaal tegen contante betaling by- staan. In sommige steden zoals Brug ge is de staking niet algemeen. In andere, met name Waalse delen van het land wordt er door byna 95 procent van de geneesheren gestaakt. Daar zyn ook vele artsen met „va kantie" naar Luxemburg en, ten ge tale van 300 in Valkenburg ver trokken. Het is een gebaar, dat zjj nog wel een of twee weken kunnen volhouden, maar dat toch op den duur te kostbaar zal zijn. Wanneer zij zich inderdaad dergelyke lange afwezigheden kunnen veroorloven, zal het voor de fiscale recherche zeker lonen zich wat intensiever met hun i-nkomens bezig te houden. Dat be grijpen ze ook wel en daarom zullen ze zeker niet te lang wegbiyven. De nooddiensten sclhjnen overal in het land goed te werken, behalve in de provincie Brabant, dat is het ge bied rondom Brussel en Leuven. Het ministerie van Defensie heeft gister avond echter laten weten, dat het daar zo nodig tweehonderd hospitaal - bedden ter beschikking kan stellen en in geval van nood zelfs een com pleet militair hospitaal met vijfhon derd bedden. de grond kortsluiting heeft voorge- I daan. De lancering van een onbemand ruimtevaartuig, voor het eerst voor- zien in augustus van het vorig jaar. I zal de eerste van twee experimentele lanceringen zyn alvorens men het j vaartuig zal bemannen, wat in sep tember van dit jaar zou moeten ge beuren. Wachten ep de zon Krokussen in de Bollenstreek De achter ons liggende langdurige koude periode heeft de bloei van de bolgewassen aanmerkeiyk vertraagd. Op het ogenblik bloeien overal in de streek de gele, paarse en witte kro kussen. De narcissen staan reeds geruime tijd dik in knop, het wach ten is echter op de zon. Op de Keukenhof bloeit het kleine goed. in de grote verwarmde kas is een uitgebreid assortiment van bij zondere tulpen te bewonderen. Mevr. Peabody op vrije voeten Mevr. Mary Peabody, de 72-jarige moeder van de gouverneur van de staat Massachusetts, heeft de gevan genis van St. Augustine in Florida verlaten, waar zij enkele dagen ge leden werd opgesloten wegens deel neming aan een betoging tegen de rassenscheiding. Mevr. Peabody heeft twee nachten in de gevangenis door gebracht .voordat zy zich bereid verklaarde 450 dollar te storten om voorlopig op vrUe voeten te worden gesteld. voorzitter der Amsterdamse Her vormde kerkeraad ds. J. R. Wolfens- berger zal worden vervangen. In de dienst in de Hervormde Kerk zal ds. Rosingh dan door de voorzitter der classicale vergadering tot her vormd zendingspredikant worden be vestigd waarna hy namens de clas sis Amsterdam en de Remonstrantse Broederschap in deze dienst zal wor den uitgezonden door prof. dr. G. J. Hoenderdaal, hoogleraar vanwege de Broederschap aan de Leidse Univer siteit. Ds. Rosingh is een jong predikant, die zyn studie aan de Leidse Uni versiteit met een doctoraal examen bekroonde en met zyn vrouw, die wika is, opgeleid op „Kerk en We reld" in Driebergen, werkte in de Remonstrantse Gemeente op Goeree Overflakkee. Ds. Rosingh heeft als jonge man veel in de kringen van Youth for Christ verkeerd. Het visum voor ds. Rosingh wordt binnenkort verwacht. Daarna zal hij zich onmiddeliyk met zUn vrouw en beide kinderen naar Ghana begeven. Dan zal voor het eerst in de ge schiedenis een Remonstrants predi kant als zendingspredikant werk zaam zyn. j Van onze Londense correspondent) De Britse regering zal alles doen lom de rechten van de Britse scheep- vaartmaatsehappUen te beschermen ln het conflict over de Amerikaanse vrachttarieven. De raad der Vereniging van Euro pese Reders welke gisteren in Londen bijeenkwam, noemde de Amerikaanse stap volkomen ongerechtvaardigd en heeft de leden, die by het conflict be trokken zijn Nederland behoort daar ook bij verzocht er bij hun regeringen op aan te dringen in Washington op de meest nadrukke- ïyke wyze te protesteren. De vereni ging vertegenwoordigt de helft van de wereldtonnage der koopvaardy. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Transport zei, dat de Amerikaanse maatregel inbreuk maakt op de jurisdictie van het Ver enigd Koninkrijk. De Britse regering zal geen schending van de contrac ten tussen de scheepvaartmaatschap- pyen en de exporteurs dulden. De Amerikaanse actie onder de anti- trustwetten kan de vrachtpryzen met 15 procent opdryven. Lord Harlech, de Britse ambassa deur in Washington, kreeg reeds op dracht om bij de Amerikaanse rege ring te protesteren. Butler, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, zal de zaak zo goed als zeker opnemen met David Bruce, de Amerikaanse ambassadeur ln Londen. Van onze Romeinse correspondent) Gisteren is het getuigenverhoor In zake de moord in Amsterdam op de Italiaan Bruno Colombo geëindigd. De laatste getuige, die werd gehoord was de verloofde van Enoico Frisco, mej. Melita Bagini, die elf Jaar ou der is dan haar verloofde. Ze is van beroep mannequin en was nogal op vallend gekleed. De zaak waarover men haar ondervroeg was het ver kopen van de gouden voorwerpen, die het eigendom waren geweest van Colombo. Zy vertelde dat Frisco haar die drie dagen nadat hy uit Nederland Bezwaren (Van onze R'damse correspondent) Twee jongelieden, die zaterdagmor gen in Hoek van Holland hebben getracht een caféhouder neer te I slaan, zijn dankzy de grote oplet- De bezwaren van de artsen waren tendheid van een hoofdagent van politie gisteren gearresteerd. Eerst werd een 19-jarige losse werkman aangehouden en daarna een 17-jari- ge. Beiden zijn uit Rotterdam af- de volgende zy moeten overeenkomsten aan gaan met de ziekenfondsen, waar door hun honoraria werden vast gelegd en er een bepaalde controle over hun prestaties zou komen; bepaalde categorieën oude en arme mensen moeten gratis worden ge holpen de regeling eist van de artsen een 45-urige werkweek en dat zou dezen, zo beweerden zy, te weinig tyd laten voor hun particuliere praktyk. Die is nameiyk het meest winstgevende van hun werkzaam heden. De tarieven zyn vrij en omdat het in België gewoonte is komstig. Het is niet gebleken dat de bela gers van de caféhouder Wurtz het vooropgezette plan hadden deze te beroven, zy gebruikten ln het café, „De Kleine Kroon" aan de Eerste Scheepvaartstraat, een consumptie, toen een meisje binnenkwam om honderd gulden te wisselen. Blykbaar heeft de portefeuille, waaruit de heer Wurtz de bankbiljetten tevoorschyn haalde, de begeerte opgewekt van twee jongemannen. Terwyl de één een babbeltje maakte met de hore- caman, greep de ander een volle sherryfles en sloeg daarmee de heer Wurtz op het hoofd. De aangevallene was wel enigszins versuft, maar hy bleef by zijn positieven .Daarvan schrokken zyn belagers zo, dat zy hals over kop uit het café vluchten. Dezelfde morgen had een hoofdagent een jongeman in de Hoek zien lopen, die hy niet helemaal vertrouwde. Hy ging na de aangifte van de overval naar het hoofdbureau van politie aan het Haagseveer in Rotterdam om by de herkenningsdienst foto's van lieden na te kyken, wier levens wandel niet helemaal honderd pro cent is. Hy ontdekte het portret van de jongeman, die hy nogal verdacht had gevonden. Ook de heer Wurtz haalde die foto er uit. Er was geen twijfel mogeiyk. het moest een van de twee jongelui zyn, die de café houder hadden belaagd. Nadat hy was aangehouden. volgde zyn „vriend" spoedig. was teruggekeerd, gegeven had en hy vertelde dat hy geld nodig had. zy moest dan proberen deze voor werpen op de vlooienmarkt te ver kopen. Zy had toen één uitzondering gemaakt, nameiyk een ring met een briljant, die zy voor zichzelf gehou den had. Verder vertelde ze, dat ze met Prisco naar het station was ge weest om daar een koffer af te ha len die vanuit Nederland was nage zonden. Dat bleek de koffer te zyn, waarin zich de kleren van Colombo bevonden. Mej. Bagini verklaarde ter rechtzitting, dat zy wat er ook zou gebeuren, op Prisco zou wachten al zou hy 20 jaar moeten zitten. Na mej. Bagini kwam een advocaat aan het woord, die de belangen behar tigd had van de familie Colombo. Hy begon met de verklaring, dat de moord door belde personen gepleegd ls. Prisco alleen had niets kunnen doen, Sguazzardi evenmin, zy zyn beiden en in geiyke mate verant- woordeiyk voor hun misdaad, ook al heeft alleen Sguazzardi het fatale schot gelost. Op de rechtzitting toon de geen van beiden een ogenblik van afschuw voor hun misdaad. Volgens de advocaat ligt de schuld grotendeels by Prisco, die een zwak en onevenwichtig persoon als Sguaz zardi gemakkeiyk kan beïnvloeden. Hy zag in Sguazzardi een mislukte man, die altyd van kleine werkjes en van scharrelen heeft geleefd. Prisco was een intelligente student wiens intelligentie ver boven de mid delmaat uitstak. Het is dus begrij- peiyk dat de „verstandigste" de lei ding had. Wel sprak de advocaat nog over het aanbod van de onders van Pris co om door middel van een bedrag van 12 miljoen lire een schadeloos stelling aan de familie van Colombo te doen toekomen. Wanneer ln Italië volgens de regels zo'n schadeloosstel ling wordt aangeboden en door de benadeelde party wordt aanvaard, kan de straf aanzieniyk verminderd worden. Maar de familie is niet op dit voorstel ingegaan en heeft koel geantwoord: „De nagedachtenis aan Colombo ls niet te koop". Een van de problemen voor de Britse regering is, dat de Ame rikaanse Federale maritieme com missie, welke de maatregel af kondigde, strikt genomen geen rege ringslichaam is, maar een onafhan kelijk orgaan, hoewel het de politiek van de Amerikaanse regering weer geeft. Het is mogeiyk dat het con flict zal worden onderworpen aan een proefproces voor een Engelse rechter, om te zien wat de maatregel precies behelst. Het Amerikaanse verzoek was op 27 maart gedateerd, terwyl Britse scheepseigenaren een opzegtermyn van 90 dagen in acht moeten nemen om een contract te wyzigen. Het is mogeiyk dat een scheepvaartmaat- schappU een contract zal vervallen verklaren, zodat een exporteur de zaak voor de rechter kan brengen. In dat geval zal de kwestie ongetwU- feld naar het hogerhuis gaan, Engelands hoogste rechtsinstantie. Twee zienswijzen De heer Walton, secretaris van de Vereniging van Noordatlantische verschepers, verklaarde dat er in zyn kring grote verontwaardiging heerst omdat de Amerikanen zich mengen in een aangelegenheid die hun niet aangaat. Het conflict is een botsing tussen twee zienswijzen. In Europa gaat men ervan uit dat het zeerecht en de collectieve regelingen, welke de scheepvaart economisch moeten ma ken, dienen te berusten op interna tionale overeenkomsten. Het Ameri kaanse standpunt is geheel omge keerd en berust op een regeling, voor geschreven door de importhavens, j Men acht het in Londen overigens niet byzonder dat de Amerikanen, evenals in het verleden, op verschil- j lende manleren trachten hun eigen I kwUnende scheepvaart te bevorderen. De koopvaardy onder Amerikaanse vlag is reeds lang oneconomisch ge weest en moet sterk worden gesubsi dieerd. De Amerikanen trachten daarom de vrachttarieven van bui tenlandse schepen te verhogen. Tegen het Amerikaanse bezwaar tegen goedkopere tarieven voor in komende ladingen en de Verenigde Staten wordt aangevoerd, dat deze tarieven lager moeten zyn, om zoveel mogelyk vracht aan te trekken voor de vaak halflege schepen, die naar Amerika varen. Op de terugreis zyn ze meestal vol. Londen waarschuwt dat, als de Amerikaanse actie ter bescherming van de eigen scheepvaart te ver wordt gedreven, dit tot een scheep vaartoorlog zou kunnen leiden. Maar het is onwaarschyniyk dat de Vere nigde Staten het zover laten komen. Vooral met het oog op hun wankele betalingsbalans. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 3 april. Aangevoerd 3 partijen Goudse en geen Leidse kaas Noteringen: Goudse kaas le kwal. tot f 2.82. Handel goed._ LEIDEN. 3 april. Groente- en Fruit veiling. Andijvie 95-128, Snijbonen 5. Kroten, gekookt 35, Prei 100-124. Rabarber 83-95. Spinazie 72-94, Stoof- sla 25-51, Spruiten A 150 komkommers 79-120, Tomaten 200-360, Sla A 10-43. LEIDEN. 3 april. Veemarkt. Melk- koelen 115 900-1360 per stuk iets wil liger. Vette koelen 310, f3.25 tot f 4.35 kg sch. gew. vlug. Vare koelen 70, f 675 tot f 1150 per stuk, matig. Pinken 12. f150 tot f625 per stuk. kalm. Vette kalveren 99 f 2.50 tot f 3.30 kg lev. ge wicht, vlug. Nuchtere kalveren 248. X 1.15 tot f 1.45 kg lev. gew. redeiyk. Vette schapen 80, f 90-f 135 per 6tu)e redeiyk. Fokschapen 120 f 150 tot f 300 per stuk, goed. Vette lammeren 726. f 130 tot f 180 per stuk. redelijk. Var kens 35 f 525 tot f 625 per stuk. lui. Schrammen 154, f 110 tot f 135 per st. lui. Biggen 469, f80 tot f95 per stuk, stuk. Totale aanvoer 2706 stuks vee. KATWIJK AAN DEN RIJN 2 april. Groenteveiling. Waspeen (per kist) A- extra 1090-1360. AI 910-1370. All 410- 740, B-extra 920-1400, BI 760-1390, Bil 250-360, breekpeen (per kist): BI 60, Cl 210, spinazie AI 6900, selderie Al (per 100 bos) 5000-6100. Peterselie AI (per 100 bos) 7800, radijs (per 100 bos)AI 4800. AH 3300. Aanvoer was peen 180.000 kg. LISSE, 3 april. Gladiolcnvelllng. De gladlolenprijzen waren weer lager dan. verleden week. De aanvoer was hele maal niet overstelpend, de verkoop was goed. echter alleen voor lagere prijzen waren er weer kopers. Gladiolen: Atlantic 10/12 270, 8/10 205, Elan 165, 115. Johan Strauss 280. 215. Mary Housley 210, 120. Picardy 220, 120. Sneeuwprlnses 195, 120, Un surpassable 250, 170. Gladiolen 14/op: Agnita 450. Artist 380, Bloemfontein 405, Concordia 440. Gold Dust 465, Jo WageDaar 350, Jo han Strauss 410, Life Flame 410, Lustige Wltwe 625, Morning Kiss 350, Prinses Beatrix 470. ROELOFARENDSVEEN. 2 april. Bloemenveiling. Irissen 380-480. Fre sia's 90-225. Anemonen 88-138, Narcis sen-glas 90-215, V. grond 47-76. Tulpen Early Queen 170-195, First Lady 270- 280. Apeldoorn 170-290, Edith Eddy 170 -240, Couleur Cardinal 175-190. Picca dilly 230-245. Purper Copland 200-265. Scarlet Sensation 170-175 Parkiettul pen 200-390, Wlntergold 165-195, rose Copland 200-275. Golden Harvest 180- 290. V. d. Eerden 200-285, Pr. van Oostenrijk 150-190, Crown Imperial 170 -185, Reforma 195-240, Paris 230-275, Queen Elisabeth 240-290 lustige Wlt we 200-265, Rhelnland 240-260. Dub bele tulpen 100-190 per bos. Am. An jers 38-70, Rozen 26-96 per stuk. RIJNSBURG, 2 april. Bloemenveiling Flora. Tulpen Copland 230-265. Edlth Eddv 200 V d. Eerde 250-290, Apel doorn 175-315, White Angel 340. Bo nanza 220. Dumortler 220, Golden Harverst 250-290. Gudosntch 340-360. White Sail 240-265. Brillant Star 100- 140. Remagen 350-370. Ornament 200- 240. Lefeber's Favorite 360, Narcissen: Carlton 200-215. Geranium 160-165. Hyacinten bos 150-170, per bos. Nar cissen koude grond 550-820. Anemonen 8-14 per 100. TER AAR, 31 maart Groentevei ling. Sla I 21-25. II 8-20. C 10-13, komkommers A 54. B 57. C 49. D 45. E 38. F 23-30 alles perstuk. Radijs 26- 37 per bos. Raapstelen 6-8 per bos, Stoofsla 15-30. witlof I 94-99. Idem af- wykend 78. stek 35. Spinazie I 61-71. II 53-63. Drei 81. andllvle 79. alles per kg. Aardbeien 120-130 per doosje. Stoofsla 70 per bak. Lugubere ontdekking in Knokke (Van onze Brusselse correspondent) Een jonge vrouw uit de Belgische badplaats Knokke, heeft in een villa, die zij wilde huren, een lu gubere ontdekking gedaan. Onder een deken lag op een bed ln een der slaapkamers het stoffelijk over schot van een man. Later bleek dat het de 40-jarige N. Collet uit "Den Haag was. De vrouw werkt voor de zomer in een hotel ln Knokke. De paasdagen en de dag daarna was zy in het hotel gebleven. Woensdagavond ging zjj met een vriendin naar de villa om de inventaris op te maken. Zy vonden er meer dan zy verwacht ten, want onder de in wanorde op j het bed limnde dekens ontdekten I de belde dames het lichaam van I een man. Zy waarschuwden on middeliyk de politie, die de Iden titeit van de overledene kon vast stellen. De huurster van de villa kende hem niet. En men weet evenmin hoe en wanneer de man in het huis was gekomen. Op het lichaam werden geen sporen van geweldpleging gevonden. Het lichaam was gekleed in een trui en een broek en in de kamer werden nog een das en een overjas gevon den. In de broekzak zaten de sleu tels van de villa en allerlei genees middelen. Nagegaan werd of Nicolaas Collet wellicht een Casino-bezoeker was die belangryke sommen had ver loren. Dat bleek niet het geval.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15