BERLIJN HOE HET LIJDT EN LACHT kunst kaleiöoscoqp v.s. r 1 I S I 1 Opnieuw relletjes 0111 friteskraam Roermond In Enschede: fusie van twee textielbedrijven „Chinese Nachtegaal" binnenkort op scherm IP „De lust om positief te zijn Bredase agent mishandeld MET ULTRA-WASWERKING. De „Piet toch naar BEDDEN Huishoff Bert Haanstra kreeg „Loeres" TAPIJTEN Huishoff HOOFDPIJNPOEDERS Landbouwschap niet tevreden GORDIJNEN Huishoff Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 april 1964 Derde blad no. 31226 55 Naar liquidatie Ned. Opera? (Van onze kunstredactie). Staat de Ned. Opera voor een crisis? Dit is de allesbeheersende vraag, nu er besprekingen ge voerd worden tussen vertegen woordigers van de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunste naars en van organisaties, beho rende tot de Ned. Opera met de directie en het bestuur van deze Opera, waarbij er op een over eenkomst helaas nog geen kans lijkt te bestaan. Zullen de daar voor opgeroepen orkestleden zich onderwerpen aan het voorge- j neiük* iets "had "gedronken! Jtöndöp schreven proefspel, nu de vakor ganisaties hen geadviseerd heb ben aan deze wens geen gevolg te geven? Een wellicht nog stren gere beoordeling zullen enkele solisten en leden van het koor moeten ondergaan, met alle ge volgen van dien. Sommige solis ten zullen misschien met een plaats op het tweede plan genoe gen moeten nemen. Indien orkestleden en vocalisten dit niet doen, dan zal de Ned. Opera geen opvoeringen meer ge ven. Na 19 jaar zou dan tot op heffing dezer instelling besloten worden. Dat zou een noodlottige beslis sing zijn, want men staat in ons land eerst aan het begin van een gefundeerde operacultuur. Het is volkomen begrijpelijk, dat dirigenten als Frans Bauer Theussl en Alfredo Eredo hun eisen al hebben gesteld om tot zo voortreffelijk mogelijke opvoerin gen en tot een hoog artistiek ni veau te geraken. Het is onze vurige wens, dat alle betrokkenen erin slagen een uit- Na afloop van de dinsdagochtend - markt hebben vyf inwoners van Breda, op de Grote Markt de S3-jarige politie-agent W. Roovers aangevallen en mishandeld. De agent zal geruime tijd geen dienst kunnen doen. BU het gevecht liep hij onder meer een gebroken pink en een blauw oog op. Het incident gebeurde even nadat de agent een Jongen van een Jaar of twaalf had gewaarschuwd, omdat hij zijn handen niet aan het stuur van zijn fiets had. Het vijftal, dat ken een afstand toe te zien. Eén van hen. een autohandelaar schold de agent plotseling voor hongerlijder uit. Toen de politieman de man som meerde mee naar het bureau te gaan om zich te verantwoorden voor het beledigen van een ambtenaar in functie, ontstonden de moeilijkheden. De autohandelaar gaf de agent een klap in het gezicht. De agent sloeg terug. Daarop mengden ook de andere vier zich in het gevecht. Het vijftal j zit nu in de cel. De agent is op het hoogtepunt van het gevecht ontzet door twee colle ga's. die toevallig in de buurt waren. Gure opening van circus Boltini Circus Boltini heet de lente in Den Haag te brengen. De opening van de Benelux-tournee op het Maliveld leek gisteravond echter meer op de opening van een winterseizoen. De directie had drie heteluchtin- stallaties laten aanrukken, die de weg uit de moeilijkheden te vin- temperatuur een beetje draaglijk den. maakten. Tal van autoriteiten, arties- Het moge dan zo zijndat de ten, uit de wereld van variété en Ned. Opera menige steek heeft kleinkunst woonden de galaavond Briljant cabaret voor gewone man D» „Insulaner", een cabaret van typisch Berljjnse allure, vierden hun 15-jarig jubileum. Alleen in Berljjn en nergens anders kon het zo lang bestaan en zo populair worden. Al legt het dan ook de vin ger op alle wonde plekken van het politieke en dagelijkse leven, toch «taan meestal de zorgen en noden van de oude Duitse hoofdstad in het middelpunt van het gebeuren. Helaas zorgt het noodlot van de gedeelde stad altijd voor voldoende stof, waarmee iedere maand weer een heel programma kan worden gevuld. Als de „Insulaner" voor de radio op treden luistert heel Berlijn, zowel aan deze als aan gene zijde van de muur. De Westberljjners en de Westduitsers amuseren zich vooral kostelijk over de pointes en de spitsvondige liedjes voor de Oostelijke luisteraars be tekent de uitzending veel meer. Voor hen is deze een hart onder de riem en een vrolijke groet uit de vrije wereld, waar men nog wel eens iets mag zeggen, zonder in de gevange nis te belanden. Sympathiek Wat dit cabaret zo buitengewoon sympathiek maakt en het van de vele andere Duitse cabarets onder scheidt, is de „lust om positief te zijn", zoals een bekend criticus het eens zei. Niet bijtend is hun spot, niet bit ter, grimmig en ontaard. Hun grap pen hebben by alle scherpte en tref zekerheid iets gezelligs, iets oer- Ber- lyris en daarom doen ze het zo goed. De man op straat herkent zichzelf in de figuren, die nu al sinds vyftien jaar in dezelfde formatie ageren, want zij spreken zijn taal en zijn even slim en slagvaardig als hij zelf. En ook dat kleine beetje sen timentaliteit, dat bij iedere echte Beriyner hoort ,is hen eigen. En daar hun grappen vooral op het grote pu bliek zijn afgestemd, bereikten de fi guren van de „Insulaner" zo'n grote populariteit. Verscheidene pogingen, het programma te wijzigen, nieuwe figuren in te voeren en oude ver trouwden te doen verdwijnen, mis lukten telkenmale door eht storm achtige protest uit Oost en West. Iets unieks Leider van dit vrolijke groepje is Günter Neumann. Reeds voor en tij dens de laatste wereldoorlog nam hij actuele gebeurtenissen op de korrel, wat destijds allesbehalve ongevaar lijk was. Zijn grote kans kwam ech ter na de oorlog, toen Berlijn een eiland was geworden. Eerst werd er een humoristisch-satirisch tijdschrift met de titel „Der Insulaner" in de viersectorenstad uitgegeven. Toen dit tijdens de Berlijnse blokkade door pa piergebrek niet meer kon verschijnen, werden de medewerkers door de Ber lijnse zender RIAS uitgendigd, een radioprogramma te verzorgen. Het betrof slechts één enkele uitzen ding, het zijn vijftien jaar geworden. Vijftien jaar, zonder dat cie sjablone veranderd werd, ook dat is iets unieks in de wereld van het cabaret. Günter Neumann, gehuwd met Tatjana Sais. de leidster van de groep en de beste vertolkster van zijn lied jes en gedichten, heeft ook met sce nario's voor de film bewezen een groot vakman te zjjn. Zo hebben bijv. „Das Wirtshaus im Spessart", „Das Spukschloss im Spessart" en „Wir Wunderkinder" hun internationale succes te danken aan zijn briljante humor en onuitputtelijke rijkdom aan invallen. Tikje weemoed Een keer per jaar gaan de „In sulaner" op tournee door West-Duits- land en de buurlanden. En als zij Günther Neumann (l.) met een deel van zijn ensemble tij dens de repetitie. V.l.n.r. Ekke- hard Fritsch. Rita Paul en Tat jana Sais. dan beginnen met hun traditionele lied „Der Insulaner verliert de Ruhe nicht.dragen zij weliswaar iets van het zo dikwijls bewonderde op timisme van de stad naar de vreem de. Maar als het dan aan het slot heet: „...der Insulaner hofftinbeirrt, dass seine Insel wieder ein schönes Festland wird", dan klinkt er door de vrolijke voordracht heen, toch een weinig weemoed, die alle vrienden van Berlijn overvalt, als zij eraan denken, hoe het vroeger was en hoe het weer zou kunnen zijn. Nieuwe uitgaven Schoten vallen ln Bangkok, door J. Bruce. Speel nooit met vrouwen, door J. Bruce. Wild ls de nacht, door D. Gray. De Drakenbloed boom, door V. Can ning. De Duitser en Ik, door S. Delmer. Noorderzon, door Theun de Vries. Het einde van een gentleman, door G. Stmenon. Ca«dno Royale, door I. Fleming. De laatste overtocht, door V. Canning Bulldog Drummond hi Dartmoor, door Sapper. Oavlaar en cocaïne, door Havank. De smeerlappen, door A. Wadman. Portret van Alison, door Fr. Dur- brldge. Nacht ln duizend bedden, door J. van den Broek. Dorp ln de Provence, door H. Jans- •en. Het teken van de overkant, door Dekema. Het onvoltooide lied, door M. Na- ritza. In dienst van Hare Majesteit, door I. Fleming. Schandaal '63. Een analyse van de zaak Profumo, door C. Irving De beste science fiction verhalen, verzameld door E. Crispin Zwarte Beertje. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. 1111 Locatelli- herdenking In de gevel van het huis Prinsen gracht 506 te Amsterdam waar de Italiaanse componist en violist Pietro (Van onze Romeinse correspondent) p, i Anionic Locatelli op 30 maart 1764 tel. op de traditionele^ Itali- 'n'erle"i wordt dinsdagmiddag7 april aansc manier van haar voetstuk worden genomen, doch op Ameri kaanse wyze worden vervoerd verpakt in polistirol. De Amerikaan commissie van de wereldtentoon stelling van New York zal de ver antwoordelijkheid dragen omdat de beeldengroep in Amerika is verze kerd. Volgens deze commissie is het grootste gevaar by een zeereis brand en heeft men om de kist asbest-la- gen aangebracht. Een andere moei lijkheid is de plaats op het schip. De kapitein van het schip wilde de lading in het ruim in het midden van het schip plaatsen, waar deze het minst aan schommeling onderhe vig zou zyn. De Amerikanen echter zUn van mening dat de lading boven op het dek moet blijven, daa.r de verpakking zo gemaakt is dat bij een eventueel zinken van het schip de lading kan bhjven drijven, het geen by een plaatsing onder het dek uitgesloten is. Steun Nederlandse lielite muziek Het comité van Nederlandse amu sementsmuziek Conamus, heeft de mogelijkheid geopend dat personen of instellingen die grammofoonpla ten vervaardigen van werken in het betere genre amusementsmuziek van Nederlandse componisten en zulks zonder direct commercieel oogmerk, een beroep doen op een toelage uit een door Conamus hiertoe gecre- eerd fonds. Deze toelage bedraagt maximaal 30 van de produktiekosten. De componisten, eventueel de tekstdichters, moeten Nederlander zyn en aangeslotenen van de Buma. Conamus wil hiermee de Nederlandse lichte muziek steunen en propageren. dinsdagmiddag 7 april cru twaalf uur een gedenksteen ont huld. die de geboortestad van de componist, Bergamo, aan het ge meentebestuur van Amsterdam heeft aangeboden. Een deputatie uit deze Italiaanse stad zal daarby aanwezig zyn en avonds in gezelschap ran loco burgemeester, wethouder en mevrouw Van Wyck in de kleine zaal van het Concertgebouw een concert bijwonen van het Kunstmaandorkest, dat met medewerking van de violist Jo Juda werken van Locatelli zal uitvoeren. STUDIE-OPDRACHT T.V.-BALLETTEN De minister van O. K. en W. heeft op voorstel van de adviescommissie studieopdrachten televisie aan de choreograaf K. van de Velden te Amsterdam, 'n opdracht verleend in het buitenland de regie en eventuele produktie van balletuitvoeringen te bestuderen. Mr. Bot beschermheer „Concert des Nations" laten vallen, er zijn toch ook ge noegzaam gunstige voorstellingen geweest, welke het voortbestaan der Ned. Opera volkomen recht vaardigen. Het zou in hoge mate te betreu ren zijn, indien men tot liquidatie zou besluiten. Wat gedurende een lange periode moeizaam is opge bouwd, zou weer met èèn slag vernietigd worden. Moge het zover niet komen! programma bracht hoofdza- traditionele nummers. De by. Het keiyk Fran?aise Marfa la Corsse presen teerde acht tygers, de jonge Aumar i Bombay opvallende acrobatische pre- sentaties. Leon de Rousseau een do- j densprong uit de nok van het cir cus en de Marakech Troupe uit Ma- rokko een piramide van zeven man. in totaal 500 kg. op de tors van haar hoofdman. Vermakehjk was verder het optreden van de Spaanse lilliputtergroep de Eduardini's. Advertentie Spui 56 's-Gravenhag? Monteux onwel De wereldberoemde 88-jarige dirigent Pierre Monteux is gis teravond tijdens een concert in Rome onwel geworden en van het podium gestort. Ondanks te genwerpingen van het publiek ging hij twintig minuten later, op een stoel gezeten, verder met dirigeren tot het gehele concert was beëindigd. Pierre Monteux werd door een zelfde flauwte overvallen als die wel ke hem by zyn laatste, recente be zoek aan ons land overviel. Monteux, die op zaterdag zUn 89ste verjaardag hoopt te vieren, di rigeerde op het ogenblik dat de zwak te hem overviel het orkest van de Academia dl Santa Cecilia van Rome in Maurice Ravels .Pavane voor een overleden Infanta". Toen Monteux tussen het speciaal voor hem opgerichte hekwerk in de ruim 1.80 meter lager liggende or kestbak viel, steeg een kreet van ont zetting uit het publiek op. Artsen onder de aanwezigen verleenden hem eerste hulp. Na zyn rust van twintig minuten verklaarde Monteux zich voldoende hersteld om het concert te vervolgen. Hy vroeg het eerst aan het publiek, dat „nee" antwoordde. De dirigent ging toen weg, maar be dacht zich halverwege en ging weer dirigeren. Twee artsen die het hem ontraadden wuifde hy weg. De Pavane en Debussy's „la Mer" dirigeerde Monteux zittend. Het ap plaus na afloop was ovationeel. Shokespeare-expositie in Den Haag In de Centrale van de Openbare Bibliotheek. Bilderdijkstraat te Den Haag, zal van zaterdag 11 april t/m zaterdag 2 mei aan William Shake speare een tentoonstelling worden gewijd. Er zullen te zien zyn vele studies over zyn leven en werk, oudere en nieuwere uitgaven, zyn sonnetten en toneelstukken, in het Engels en in Nederlandse vertaling, enz. Ook zal een gedeelte worden ge- wyd aan de muziek die door het werk van deze grote meester van het toneel werd geïnspireerd. KINDERTEKENINGEN TE ENKHUIZEN In het internationaal studenten centrum „De drommedaris" te Enk huizen wordt van 11 t/m 30 april een expositie gehouden van ruim 200 kindertekeningen met als onderwerp „Zo spelen wij". De tekeningen zyn afkomstig uit de V.S., Duitsland, Me xico, Kenya, Frankryk, Dakar, De nemarken, Israël, Australisch Gui nea. Iran, Haiti Hongkong, Nieuw Caledonië en Finland. De Roermondse jeugd heeft gis teravond voor de tweede maal ge demonstreerd voor het behoud van een friteskraam op het plein voor de h.b.s. Honderden jongens en meisjes dromden gisteren al vroeg ln de avond op het Roermondse Munsterplein samen. Zij schreeuw den: „wy willen frites". Aanvam- keiyk leek deze betoging rustiger te verlopen, dan die vorige week donderdagavond, toen het tot wilde De cineast Bert Haanstra heeft gisteravond als winnaar van de Prix de Joke 1964 de fronzen Loeres", een kopy van het inder tijd als grap op het Zandvoortse strand gezette paasbeeldin ont vangst mogen nemen. Hij kreeg deze prijs voor zijn met een ver borgen camera opgenomen film Alleman". De jury bestond uit de heren Simon van Collem, Rein van Rooy, en Peter Craghs. De win naar werd toegesproken door de initiatiefnemer van deze grap, de beeldhouwer Edo van Tetterode, en door Simon van Collem. Eervolle vermeldingen kregen de fotografen Theo van Hout en Henk de Marl van het weekblad Panorama, die Haanstra op hun beurt met verborgen camera's hebben beet genomen, alsmede Frans van Lier voor zijn rubriek „goed geschoten" in het blad Te- levizier. Spui 56 's-Gravcohage N.C.R.V. MAAKTE OPNAME VAN BALLET SAMEN MET DUITSE TV (Van onze Enschedese correspond.) De Koninklyke Textielfabrieken, Gebr. Van Heek N.V. (Schuttersveld) en Gerhard Jannink en Zn. N.V. hebben een akkoord bereikt over een volledige fusie. Deze zal tot stand wor den gebracht door een uitwisseling van aandelen. Het volledige aan delenkapitaal van Jannink zal wor den geruild tegen aandelen Gebr. Van Heek. Beide bedrijven zullen worden verenigd. Jannink blijft ech ter bestaan als produktie- en afzet- bedryf en zal in de toekomst eigen De minister ran O.K. en W. Z. Exc. "*tn naam W«T'n Th H. Bot, heeft het beschermheer- *erKOPen- schap op zich genomen van het „Concert des Nations", dat op zater dag 11 april a.s. zal worden gegeven ln het Concertgebouw te Amsterdam en waaraan een groot aantal buiten landse kunstenaars van wereldnaam hun medewerking zullen verlenen. Een comité van aanbeveling is ge vormd, waarin zitting hebben geno men de ambassadeur van de Bonds republiek Duitsland, de ambassadeur van Griekenland, de Chargé d'Affai res van Groot-Brittannië, de ambas sadeur van Israël, de ambassadeur van Italië en de ambassadeur van Zwitserland. Een gedeelte van het niet C-A.O. personeel hun aantal biyft bene den de 20 zo werd ons meegedeeld heeft gisteren een brief ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat zy op lange termyn, dat wil zeggen in de loop van dit jaar zullen worden ont slagen. zy die gisteren geen ontslag brief hebben gekregen kunnen aan nemen, dat zy voortaan, aldus deel de de president-commissaris, dr. J. van Rhee uit Leiden ons mee, dezelfde bestaanszekerheid zullen ge nieten als het geval is in elk goed geleid bedrijf in de textielsector. Wel zal een aantal personen, die dicht by hun pensioen zitten, afvloeien, zodat het totale personeelsbestand van Jannink, dat op het ogenblik 450 man bedraagt, zal worden terug gebracht tot circa 400. Het artikelenpakket van beide be drijven overlapt elkaar voor een deeL Deze overlapping heeft vooral betrek king op de zogenaamde poolartike- ler., zoals tinneroy, corduroy en man chester. Aangezien de directie van mening was, dat een middelgroot be drijf als Jannink, dat op zichzelf ope reert. weinig kans van slagen heeft gezien de felle concurrentie in de Euromarkt, kwam de wenselijkheid nuarvoren om in groter verband sa men te werken. Het Schuttersveld concern omvat thans de Koninklyke textielfabrieken Gebr. Van Heek N.V. met 1450 personeelsleden, de N.V. Textielfabriek Borne In Borne met ruim 100 man personeel, M. van Dam en Zn. in Enschede met ruim 60 personen en thans is hierby geko men Gerhard Jannink met straks ongeveer 400 man, in totaal ruim 2000 personen. Gebr. Van Heek heeft voorts een aanzleniyk belaag in Rigtersbleek, voorheen G. J. van Heek en Zn.. N.V. en het bezit de meerderheid der aandelen van de Fablo overhemden- fabriek. (Van onze rtv-medewerker) Kreeg de NCRV-tv enige tijd geleden nog honderden protest brieven na iedere voorzichtige de kijkers vertrouwd te maken met ballet vandaag de dag zijn de reacties op een bal letuitzending maximaal tien. Er is dus sprake van terreinwinst en de NCRV is er blij mee. wy vinden, dat wy de taak hebben het publiek de ogen te openen voor deze kunstuiting, die in Nederland nog te weinig aanvaard wordt", zei N.CJLV.'s hoofd dramatische pro- dukties David Koning, na de voor vertoning van het tv-ballet dat 6 mei in Nederland op het scherm komt, maar eergisteren reeds door de Duitse tv werd uitgezonden. Coproduktie Dat kon, doordat de N.C.R.V. de opname van het speciaal voor tv ge schreven ballet" De Chinese nachte gaal" naar Andersen's sprookje „De nachtegaal" in coproduktie maakte met de Duitse tv een vry unieke aangelegenheid ln ons vaderlandse tv.-besteL Hoe die samenwerking tot stand kwam, vertelt David Koning: Vorig jaar zagen wij in Duitsland een op name van een ballet. Technisch zag het er voortreffelijk uit, maar er werd zeer slecht gedanst. Wy heb ben de Duitsers toen voorgesteld samen een opname te verzorgen. Wy zeiden: jullie hebben tv-regisseurs die op ballet zyn ingespeeld en jullie hebben veel meer geld. Wij zorgen voor mensen, die kunnen dansen en voor studioruimte". Drie dagen En zo werd in de Bussumse studio Vitus drie dagen lang gewerkt onder Duitse regie- van Alexander Amcz, op muziek van een groot Duits sym fonie-orkest en met door de Duitse tv betaalde balletdansers en danse ressen. Maar die dansers en danse ressen waren (op een enkele uitzon dering na) afkomstig uit ons eigen „Nationaal Ballet". Woensdag 6 mei kunt u het zien. rafereien kwam. Maar ook gisteren kwam het later op de avond tot een hardhandig treffen tussec een groep van ongeveer dertig politie mannen en de jeugdige demon stranten. De jongelui, die aanvan kelijk alleen maar zongen om het behoud van hun friteskraam, be gonnen later het verkeer te hin deren door de straat te versperren met fietsenrekken en banken. En kele politiemannen ruimden deze barricaden rustig op en de demon stratie leek afgelopen. Enige tyd later echter werd opnieuw een bar ricade opgeworpen en probeerden enige Jongelui een bestelauto, die toch wilde doorryden omver te werpen. Aanmaningen van een adjudant van politie tot het bewa ren van de rust had geen enkele uitwerking. Toen joegeh zes vol ledig bemande politie-auto's het plein op. Een wilde achtervolging op de demonstrerende studenten werd ingezet. Zwaaiend met, hun. wapenstokken stormden de politie mannen op de jongelui en het tal rijke publiek af. Overal waar meer dan vier of vyf personen bijeen stonden werd dreigend de wapen stok geheven en gesommeerd door te lopen. De omstreden frites kraam die met ingang van 1 april ver dwenen had moeten zUn heeft woensdag nog de gehele dag zaken gedaan. Advertentie PER ETUI VAN 6 EN 12 S Bufferzone langs ijzeren gordijn De Amerikaanse luchtmacht heeft langs de communistische grenzen in Europa een „bufferzone" ingesteld om het neerschieten van Amerikaan se vliegtuigen te voorkomen. Luchtmachtpiloten is gewaar schuwd deze zone, die ongeveer 120 kilometer breed is en loopt van de grens tussen Oost- en West-Duits land en de Baltische zee naar Oos tenrijk, niet te overschrijden. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht in Europa verklaarde dat de maatregel nu officieel van krachtwas geworden De maatregel is het gevolg van het neerschieten van twee vlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht. Hogere melkprijs (Van onze Haagse correspondent) Het Landbouwschap, dat gisteren vergaderde over de door minister Biesheuvel op 31 cent gestelde afle- veringsprys voor melk, ls over deze regeringsbeslissing zeer ontevreden. Het bestuur, aldus voorzitter Bie- wenga, wil op zo kort mogelijke ter myn alsnog gaan onderhandelen met een zo breed mogelijk samenge stelde regeringsdelegatie. Zoals be kend had het schap de regering ge adviseerd de afleveringsprys te stel len op 33 cent per liter. Het Landbouwschap wil by de be sprekingen met de regering ook de runaveeprys aan de orde stellen. Spui 56 '«•Gravcohage

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5