Grote waardering voor LDM-jubilaris De Jong INDRUKKEN CONCERTREIS LEIDS JEUGD KAMERORKEST Leids botanicus teruggekeerd uit Australisch Nieuw Guinea Kon. brons voor de heer J. Laven Felicitatietoespraken9 bloemen en cadeaus Op druk bezochte receptie Dot klinkt hiel moi Zingend naar Zwitserland Veel plantenmateriaal uit hooggebergte verzameld Prof. Sassen verlaat de Universiteit CARRIERE GEMIST Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 april 1964 Tweede blad no. 31229 aam■ag» I I'llUMIll iiih mil 1 r^FV^'VWrVllr'i-M Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gistermiddag in het kantoor van de Leidsche Duinwater Maat schappij concentreerde rond de figuur van de heer M. B. de Jong. die deze dag het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar bij de L.D.M. in dienst trad. De directeur van de LDM, ir. C. de Jong, roemde de levendige belang stelling, die de jubilaris tijdens zijn succesvolle loopbaan voor alle ver anderingen in het bedrijf heeft ge had. „U kwam in een tijd, dat hand werk mode was en U maakte een tijd van mechanisatie mee". De directeur dankte de heer De Jong voor alles wat hij in het belang van de LDM heeft gedaan en liet deze dank verge- zeld gaan van een geschenk onder couvert. Aan mevrouw De Jong waren al eerder op de middag, by de ont vangst in de directiekamer, bloemen aangeboden. Opgelaten De president-commissaris, de heer S. Menken, hield zijn felicitatietoe- spraak kort, omdat hij wist, dat de jubilaris „zich opgelaten voelde". Hy schetste vervolgens de betekenis van de heer De Jong voor de LDM en noemde in het byzonder diens con stante en attente werkzaamheid. Hij nodigde de jubilaris „oprecht en waarderend" uit dezer dagen een be zoek aan het Stadhuis te brengen voor het In ontvangstnemen van een cadeau namens het gemeentebestuur. Schakel De heer J. A. P. Moonen, de voor zitter van het jubileumfonds van het LDM-personeel, herinnerde eraan, dat de jubilaris in een periode van veertig Jaar alle administratieve ran gen heeft doorlopen en de top van de carrière al geruime tyd geleden heeft bereikt. Als kenmerkende eigen schappen van de heer De Jong noem de hy diens eerlijkheid en betrouw baarheid. „U bent een schakel tussen de direotie en het personeel en in de rationalisatie van de LDM-admini- stratie heeft U een groot aandeel gehad". De heer Moonen gaf de jubi laris namens het personeel en de ge pensioneerden een polshorloge ten geschenke. De chef van de technische dienst, de heer J. D. Harinck, overhandigde de jubilaris als biyk van waardering Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER HaarLstraat 207 heeft hem. Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle pryzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mlchiel, i. v. J. P. M. Wagenaar en W. M. T. Stoop. Caroline Hendrlka Cornelia Maria, d. v. H. Llgtenberg en E. A. C. M. Huijzer. Johannes Nlcolaas Joseph, z. v. N. J. JS. L. Wijnands en A. J. Elsgeest. Carina Joanna, d. v. J. Harms en B. J. Hoeve. Willem, z. v. T. Boomen E. G. J. van der Valk. Marca Johanna, d. v. J. C Kanegraaff en G. de Ru. Bartholomeus Theodorus z. v. J. A. van der Zon en G. A. Meijer Maria Anna. d. v. A. H. van Bolhuis en M. C. Nypels. ONDERTROUWD G. J. de Jong en H. C. M C. de Jong. W. van Duyvenbode eD M. Pas man. J. Hockx en A. P. van Hoof. J. Hulsman en J. Ladan. P. K. Wakka en S. M. M. Schimmel. C. H. Knljnenburg en C. M. de Boer. M. J. de Bock en C. Kooien. W. Brandt en E. K. Sleyser. C. P. Peters en M. J. Burger. GETROUWD J. C. van Rooden en S. M. A. van der Krogt. W. B. Johansen en J. Zirkzee. OVERLEDEN J. Durieux. 69 Jaar, wed v. J. de MoolJ, A. H. Klever. 65 Jaar. wed. v. C. Q. Verleun. G. J. van Deelen. 45 Ir. echtgen. v. C. T. M. van Roon. D. Hoogerbrug, 77 Jaar, man. E. J. Plas- meljer. 75 Jaar. echtgen. v A Mourlts. M. K. Bonn. 68 Jaar, echtgen. v. W. B. een kist sigaren, terwijl de heer W. Serdyn namens de collega's ter at tentie een boeken bon aanbood. Getuigschrift Later op de middag vroeg mr. P. de Clercq het woord om de dank van het Departement Leiden van de Maatschappij van Nyverheid en Han del aan de jubilaris over te brengen, onder meer voor de voortreffelijke or ganisatie van de maandeiykse lunch- bijeenkomsten van dit departement. HU bood de heer De Jong het diploma aan met vererend getuigschrift. Dat de heer De Jong ook een voor aanstaande plaats Inneemt in het Leidse culturele en industriële leven wy schreven daar onlangs over werd duideiyk tydens de deze middag gehouden en zeer druk bezochte re ceptie. Met wethouder Menken gaven ook de wethouders, de heren S. San- nes en C. J. Piena biyk van hun be langstelling voor dit jubileum. Ver der waren aanwezig het bestuur, de directeur en vrijwel alle medewer kers van K en O, in welke stichting de jubilaris reeds zovele jaren een stimulerende kracht is, voorts vele leden van het Departement Leiden van de Nederlandse Maatschappy van Nyverheid en Handel, mr. S A. C. Begeer namens de Leidsche Ver. van Industriëlen, een deputatie van de Ver. van Comptabiliteitsambtena- ren en van de Chr. Zangvereniging Wethouder C. J. Piena [eli- citeert het echtpaar De Jong. (Foto LD/Holvast) „Con Amore" en vele relaties van de LDM en vrienden en kennissen van het echtpaar De Jong. Vele Expogé activiteiten Het district Leiden van de Neder lands Vereniging van Ex-Politieke gevangenen uit de bezettingstyd (Expogé) hield gisteravond in de bo venzaal van „Centraal" zyn jaariyk- se algemene ledenvergadering. Na het gebruikeiyke welkomstwoord, kon de voorzitter, de heer F. Voor zaat, :n zyn korte jaarrede weder om wyzen op een zeer actief ver enigingsjaar, dat zich ook nu weer kenmerkte door goede onderlinge harmonie Na voorlezing van de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, vroeg de secretaris, de heer W. M. v. d. Burg in zyn jaarverslag aan dacht voor de vele districtsactivitei ten. Naast een zevental goed bezoch te bijeenkomsten en een gezamenhjk bezoek aan de Weense IJsrevue en de Taptoe Delft, behoorden het or ganiseren van het driedaags lande lijk congres in de Stadsgehoorzaal, de Verzetstentoonstelling in De La kenhal en de St.-Nicolaasactie t.b.v. de kinderen der leden tot de meest geslaagde hoogtepunten van het af delingsleven. Ultimo december 1963 telde het district 116 leden en 35 donateurs. Het jaaroverzicht van de pen ningmeester, de heer A. Plekkringa, gaf blyk van een uitstekend finan cieel beleid, dat resulteerde in een ba tig saldo De penningmeesteresse van de „ziekenkas", mevr. C. H. Hendriksen- Snel, kon eveneens wyzen op een batig saldo, doch gaf tevens een ac tie tot opvoering hiervan met na druk in overweging. De hierna volgende bestuursverkie zing leverde geen moeilykheden op. Nadat de voorzitter jaariyks af- Dividend H.C.W. en N.E.M. In de vergadering van commissa rissen van de NV Hollandse Con structie-Werkplaatsen. is besloten om aan de op 15 mei te houden jaariykse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keren van 21 over het boekjaar 1963. <v.j. 23%). Als Interim-dividend is hiervan reeds 6 uitgekeerd. Commissarissen heb ben het voornemen om omstreeks 31 oktober, ter gelegenheid van de vie ring van het 50-jarig bestaan van de vennootschap, een jubileumdividend van 5 betaalbaar te stellen. In de vergadering van commissa rissen van de NV Nederlandsche Electrolasch Maatschappy is beslo ten om aan de op 15 mei te houden jaariykse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1963 een dividend van 15% uit te keren. (v.J. 17%) Als interim-dividend is hiervan reeds 6 pet. uitgekeerd. Mej. M. A. Busé alhier is be noemd tot lid-secretaresse van de examencommissie 1964 voor de akte N XII. Tot leden dezer commissie zyn voorts benoemd de dames J. M. van der Kley, M Th. Kneppers, V. M. van der Sanden en H. G. M. Schellings, allen alhier. C M. Gieskes en J. J. C. de Goede te Oegstgeest en de heren drs. F. L. J. Dolle en H. M. J. W. J. Kortmann, beiden alhier, dr. A. H. Bergink te Wassenaar en J. J. Rietmulder te Voorschoten. (I) Over de concertreis van het Leids Jeugd Kamerorkest naar Zwitserland schrijft mevrouw Lucia Steinbach: Zürich. paasmorgen Klokgelui uit alle torens van de stad en dat zijn er héél wat. de Grossmünster met de tweelingtorens aan de Linmat. de Sankt Peter met zijn wijzerplaat van zoveel meter doorsnee en nog tientallen andere. Guten Morgen, gut geschlafen?'' Natuurlijk hebben we dat. Na de rit LeidenZürich is het nog steeds heerlijk onder het donzen dekbed te verdwijnen. Na het ontbijt: eigengebakken brood, een paashaas van boter. „Schwarztee" en zelfbeschilderde eieren, gaan verscheidene Lei- naars naar een kerkdienst. Anderen willen alleen maar musi ceren. By de ene gastheer is de akoestiek geweldig, bij de andere staat een machtig mooie vleugel. Het is fyn te snuffelen in stapels onbe kende muziekboeken. Notenbalken zyn overal hetzelfde en het resultaat is, dat er in de Arbentalstrasze duo's van Telemann klinken en in Ross- weidle trio's va/n Beethoven worden geprobeerd. Je kunt natuuriyk ook wat gaan klimmen: blauw en wazig nodigt de Uetliberg: ,,Nur eln chlünes Stückli De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Nieuw-Guinea (Wong) heeft het vorige jaar een subsidie verleend aan drs. W. Vink, wetenschappelijk ambtenaar aan het Rijksherbarium in Leiden, om te kunnen deelnemen aan een Australische expeditie in Australisch Nieuw-Guinea. Deze expeditie ging in het Kubor- gebergte alpineplanten verzamelen, dat wil zeggen de vegetatie die men boven de boomgrens aantreft. De expeditie werd georga niseerd door de Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation uit Canberra en werd geleid door de botanicus R. Pullen. Speciaal kruiden Behalve drs. Vink ging er nog een gast mee, namely k de ornitholoog E. Hitchcock. treden zyn hamer aan vlce-pre6l- dente mevr. C. H. Hendriksen-Snel, had overhandigd, werd hy by accla matie herkozen en enige ogenblik ken later met een toepasselyk woord door de vice-presidente wederom als voorzitter geinstalleerd. De periodiek aftredende bestuurs leden, mevr Hendriksen en de heer Van der Burg, werden eveneens by acclamatie herkozen, waarna wegens het vertrek van de heer J. F. Beek man uit Leiden op voorstel van het bestuur de heer H. Bol tot diens op volgers werd gekozen. Tot leden van de ballotage-com missie werden de heren E. Beens, A. H. Hartman, en A. Plekkringa en tot leden van de kascommissie-1964 me vrouw C. Smit-Zaalberg en de heren S. Moeliker en P. de Bil gekozen c.q. herkozen. Hierna besprak de vergadering uit voerig de ingekomen- en in te dienen voorstellen voor het Congres-1964 in Arnhem en werd ook de kandi daatstelling van enige leden voor het hoofdbestuur aan een beschouwing onderworpen. De heer Pullen heeft zich voor- namelyk beziggehouden met het ver zamelen van de struikvegetatie en onze landgenoot met het byeenbren- gen van kruiden. De heer Hitchcock heeft zyn aandacht behalve aan vo gels ook aan zoogdieren gewyd. Nieuw Guinea was voor de heer Vink niet een totaal onbekend land, want hy ls vroeger in het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea drieeneen- half jaar by het boswezen werkzaam geweest en wel als chef van de sec tie bosbotanie met als standplaats Manokwari. Het was nu echter de eerste maal dat hy in het hoogge bergte verzamelde. Veel veldwerk nodig In een onderhoud vertelde de heer Vink die onlangs van deze expeditie terugkeerde, allereerst, dat men tot nu toe maar weinig afweet van de al pineflora in Nieuw-Guinea. Wel zyn er indertyd enige expedities voor dit doel gehouden. Zo was er in 1912/1913 de Engelse expeditie onder leiding van Wollaston, die een botanisch on derzoek heeft verricht in het Car- stenzgebergte. Dit is het hoogste ge bergte dat op Nieuw-Guinea wordt aangetroffen en reikt tot vyfduizend meter. Wollaston en de zynen zyn niet hoger gegaan dan de sneeuw grens, maar de expeditie-Colyn, die er in 1936 was, heeft als eerste de top van het Carstenzgebergte beklom men. Het toen meegebrachte mate riaal berust in het herbarium In Bo- gor (Indonesië). Ook heef de vorige directeur van het Ryksherbarium in Leiden, prof. dr. H. J. Lam, indertyd veel materiaal verzameld, toen hy de Doormantop besteeg. Voor een verdere uitbouw van onze kennis van het gebergteflora is nog veel veldwerk nodig. Daar door de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea dit land niet meer voor onze wetenschapsmen sen toegankeiyk was moest drs. Vink zyn materiaal wel verzamelen in Australisch Nieuw-Guinea. waar de bergen echter niet zo hoog zyn en niet boven de sneeuwgrens —4.800 meter uitkomen. Kuborgebergte Het Kuborgebergte, waar hy ge weest is, bevindt zich in het centrale bergland, ten oosten van de Mount Hagen. Van Minj uit, dat in het dal van de geiyknamige rivier is gelegen en waar men een bestuurs post en een vliegveld aantreft, ging de expeditie met een landrover bet gebergte in, naar het op 1.800 meter hoogte gelegen Kamang. Van deze plaats trok men te voet verder naar Winba, waarby 180 koelies de mee gebrachte bagage droegen. In Winba werd het basisbivak ingericht op een voetbalveld. De expeditieleden von den hier onderdak in een leegstand huis en voor de voorraden werd voor zes pond een optrekje gebouwd. Van van W«k. Gisteren was het veertig jaar ge leden, dat de heer J. Laven als ko- lenwerker by de Algemene Brand- stoffenhandel van de firma K. T. Caron in dienst trad. Een aantel ja ren later werd hy chauffeur-bezor ger, welke functie hy ook thans nog bekleedt. In verband met dit Jubileum werd de heer Laven met ztJn echtgenote, kinderen, kleinkinderen naaste fami lieleden gistermiddag door de loco burgemeester, wethouder S. Menken, ontvangen in de koffiekamer van het Stadhuis, waar hem als blyk van waardering, de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd opgespeld. In zyn toe spraak, schetste wethouder Menken de loopbaan van de heer Laven en legde daarby de nadruk op de grote yver en plichtsbetrachting, waarmede de Jubilaris zyn vrij zware taak steeds verricht. „Uw omgang met cliënten en collega's is steeds voor beeldig geweest en wordt door Uw directie uitermate gewaardeerd", al dus de wethouder. Uit handen van de directeur, de heer A. Westgeest, ontving de Jubila ris de by deze onderscheiding beho rende draagmedaille. Tydens de intieme huldiging, die gistermorgen in het kantoor der fir ma plaats vond, ontving de Jubilaris onder meer de gouden erespeld met briljant van de Steenkolenhandels vereniging. Deze byzondere onder scheiding werd hen» door de direc teur. de heer A. Westgeest, uitge reikt. Zilveren tafelbel voor de Lakenhal De vereniging van Belangstellen den ln de Lakenhal heeft gister avond ln de Grote Pers van het mu seum vergaderd. De waarnemend voorzitter, de heer A. Koningsveld, bood by deze ge legenheid een zilveren tafelbel uit de 18de eeuw aan van de Leidse meester Willem van Goorberg. Prof. dr. H. A. van de Waal hield voor een talryk en aandachtig ge hoor een causerie over fotografie en kunstgeschiedenis. Aan de hand van sprekende lichtbeelden gaf hy een beeld van de ontwikkeling van de fotografie van de vroegste tyd tot de huidige dag. Hy wees op merkwaar dige overeenkomsten en verschillen van de fotografie met de beeldende kunst De heer Koningsveld dankte de spreker voor zyn boeiende voor dracht Winba uit kapte men zich een pad naar omhoog. In totaal heeft de expeditie van een drietal kampen gebruik gemaakt. Het eerste was op 2.880 meter hoogte in een mosbos gelegen, het tweede in een alpine- struikvegetatie op 3.250 meter hoogte en het derde op een hoogte van 3.590 meter in het alpinegrasland, op een van de voortoppen van het Kubor gebergte. Van het derde kamp uit is men aan het verzamelen gegaan op de in de nabyheid gelegen toppen tot 4.090 meter hoogte. Materiaal verdeeld Het door Pullen byeengebrachte materiaal is naar Canberra gegaan, waar het bestudeerd en gedetermi neerd zal worden. Daarna zal het Ryksherbarium in Leiden er dou bletten van ontvangen. De door drs. Vink verzamelde planten zyn voor lopig gedetermineerd door de staf van het Ryksherbarium in Leiden en worden daarna gedistribueerd on der specialisten voor verdere bewer king. Doubletten hiervan zullen te zyner tyd naar Canberra worden gezonden. Over het verzamelde bo tanische materiaal was de heer Vink zeer tevreden, want hy meende ze ker 95 procent van de soorten krui den die daar groeien te hebben ge zien. Voor deze wetenschappelyke ar beid is onze landgenoot zes weken boven de boomgrens geweest. De ge hele expeditie heeft drieeneenhalve maand geduurd. laufe". Eerst heel leuk door de mod der en dan nog veel leuker over de sneeuw met Kier en daar een bloelen de primula en een heel donkere eek hoorn, die Je het gevoel geeft, héél ver van het stadsrumoer te zyn. Maar dè,t is helemaal niet waar; draai je om, neem de trolleybus en in een kwartiertje loop je in één van Euro pa's mooiste, drukste en duurste winkelstraten: die Bahnhofstrasze Juwelier, bontzaak en Elisabeth Arden, daarnaast juwelier, bontzaak, en Helena Rubinstein. Een serie lu xueuze triolen zou je het kunnen noemen maar misschien wat eento nig op den duur? Op die eerste koude vrijdagmorgen in Zürich was het wel aardig: weer eens wat anders voor onze slaperige ogen na al die honderden kilometer® Autobahn-duisternis. Ofschoon, die heuvels en dalen in de route zün zeer spectaculairje raast zelf mee in de stroom van alleen-maar-rode-achter lichten. die omhoog klauteren en de tegenliggers komen als een soort wa terval van witte koplampen naar be neden. Na het vertrek op het Pieterskerk hof reden we door Leidens binnen stad alsof daar een onbekend dool hof was. De chauffeur zocht hoeken, die de twaalfeneenhaJve meter lange bus nemen kon; by elke bocht een klein beetje minder wuivende uit- geleiders. Het J.KL.-bestuur had plaats ge nomen op de achterste zetels van de bus en hield zich geruime tyd on ledig met het bevestigen van het bord met opschriftJeugdkamerorkest Leiden, met daarachter vermeld: Holland, waaruit ieder weldenkend mens kon opmaken, dat dit musice rende gezelschap zich ver over de landsgrenzen wilde begeven. We rijden en zingen: ,Jk ben een boer nit Zwitserland" (Boer GR» 1® altist en komt uit Nederland, maar dat doet niet terzake). We eten pin da's, ruilen boterhammen, passeren de grens, proberen een clublied in elkaar te zetten, zyn heel vrolyk en soms een beetje draaierig, maken lekker luie stoelen en pogen met een windjack over het hoofd (voor de concentratie) wat te slapen. Bruchsaal is de derde pleister plaats. Kippesoep en koffie verster ken ons voor de laatste etappe naar Zwitserland. Buiten is het erg koud en donker en het stortregent. „Kom, ik ga eens kyken, of de knopjes al uitbotten", zo verzint één van onze strykers en hy verdwijnt in de natte nacht. Om kwart voor zes rijden we Bazel binnen, om acht uur drinken we de eerste Zürcher Kaffee en dan volgen spannende ogenblikken: wie komt b(J wie? De concertmeester van het Ju- gendorchester Zürich roept de Hol landse namen af op zyn manier. Dat klinkt „hiel moi". Daarna alleen nog: slapen. Eén van onze orkestleden zegt na de maaltyd: „Ich lege mich für ein Viertelstunde hln". Ze sliep van twee tot half zes! By KB is aan prof. dr. F. L. R. Sassen, gewoon hoogleraar te Lei den in de wysbegecrte, op zRn ver zoek eervol ontslag verleend als zo danig per 1 sept. a.s. in verband met het bereiken van de pensloenver- plichte zeventigjarige leeftyd. Prof. Sassen is sinds 1946 hoogleraar in Leiden geweest. Prof. Sassen werd op 13 september 1894 te Nymegen geboren. Hy stu deerde wysbegeerte aan de Univer siteit te Freiburg waar hy in 1916 promoveerde. In 1929 werd hy be noemd tot hoogleraar in de geschie denis der Griekse en Romeinse wys begeerte, de geschiedenis der pedago giek en de didactiek aan de R.-K. Universiteit te Nymegen. In 19451946 was hy directeur-gene raal van het onderwys. In 1946 volgde zyn benoeming tot hoogleraar te Leiden, welk ambt hy op 17 mei van dat Jaar aanvaardde met een oratie over „Katholicisme en wysge- rig denken". Sedert 1936 is prof. Sassen lid van de Koninklyke Academie van Weten schappen. Hij heeft talrijke publika- ties het licht doen zien, terwyi hy meermalen ons land vertegen woordigde by Internationale con gressen. zyn verdiensten werden on der meer erkend door zyn benoe ming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. „U hebt kennelyk uw carrière ge mist". constateerde de offlecier van Justitie jegens een 61-Jarige portier uit Leiden, die een zwak heeft om „politiemannetje" te spelen. Dat had hy vaker gedaan, niet direct met kwade bedoelingen, zoals de rechter vaststelde. Volgens verdachte wilde hy eigen- Ujk de politie helpen, omdat er zoveel overtredingen worden gemaakt en hy zich daaraan ergerde. Dat hy zelf 'n ernstige overtreding beging, drong biykbaar niet tot hem door. Ver dachte had op 16 dec. In de Fred, van Eedenlaan te Leiden een wiel- rydster aangehouden en haar ver maand. dat zy geen licht op de fiets voerde. Hy nam een soort notitie boekje en schreef de naam en adres van de vrouw op. .Dat kost u vyf gulden, die kimt u in de Zonneveld straat brengen", zou verdachte heb ben gezegd. De wielrydster verklaar de evenwel, dat verdachte het woord ..kantongerecht" had gebezigd. Toen zy nogal opspeelde tegen de man verkondigde hy: „Nu gaat het u een tientje ko6ten". Niet onbegrypeUJk liep zyn optre den verkeerd uit en zat de pseudo- politieman spoedig zelf in de „Zon neveldstraat". Het bleek dat hy vaker personen had aangehouden onder wie veel schoolkinderen. RIJKSTOELAGE VOOR UNIVERSITAIRE STUDIE BELASTINGINSPECTEUR De overheid zal belangrijke finan ciële steun verlenen aan hen, die ge schikt worden geacht voor een op leiding tot het ambt van inspecteur van 's Rijks belastingen in het ka der van de in Leiden geconcentreer de universitaire studie in de belas tingwetenschap. Gedurende da maand april zal op nader te bepa len plaatsen gelegenheid gegeven worden, een onderzoek naar de ge schiktheid voor deze opleiding te on dergaan. zy, die geschikt bevonden worden, zullen een tegemoetkoming in de studiekosten ontvangen van f 3000 per jaar. Deze tegemoetkoming be hoeft, ln geval men het ambt van inspecteur vyf Jaar heeft vervuld, niet te worden terugbetaald. Tot het onderzoek kunnen ongehuwde Ne derlanders die jonger zyn dan 21 jaar worden toegelaten. Van deze leeftydsgrens kan worden afgeweken wanneer de militaire dienstplicht is vervuld. Het conflict bij de Ned. Opera De directie van de Ned. Opera ver klaart dat thans besloten te over te gaan tot het doen voorspelen van ca, 30 (van de 74) leden van het opera- orkest voor een commissie. De directie heeft tot leden dier commissie benoemd: haar muziek directeur Franz BauerTheussl, het bestuurslid Kees van Baaren en do brigade-generaal b.d. dr. C. L. Wal ther Boer. Het rapport van deze be oordelingscommissie zal aan de Di rectie worden voorgelegd. „Ik wilde de politie helpen die het toch al zo drk heeft Ik heb trouwens al eens geholpen om een inbraak op te helderen", deelde verdachte mee. De officier vond het prachtig dat verdachte zo goed tegenover de po litie staat, doch stelde vast dat ver dachte toch een gevaarlyk terrein betreedt Want wel werden geen „boetes" geïncasseerd, doch dat kon er uiteindelyk weieens van gaan ko men en dan zou er nog mee narig heid zyn. Bovendien wordt het een chaos, indien iedereen zich maar gaat bemoeien met overtredingen. De eis luidde dan ook f 100 boete en een week gevangenisstraf voorwaardeiyk. De verdediger voerde juridische be zwaren aan, doordat het vragen van iemands naam niet strafbaar is ge steld. Verdachte heeft een overgrote mate van plichtsgevoel en pleiter vond een geldboete voldoende correc tie De rechter wees erop, dat verdach te, die in portiersuniform was ge kleed, de indruk gaf een ambt te bekleden dat hy niet bezat en vra gen van naam, adres enz. wel als strafbaar moet worden geschouwd. Het vonnis werd f100 boete.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3