't is weer tijd voor NSF verdeelt DRIE miljoen uit totopot b I fietsi if Chinees blad wenst „liquidatie'' van de Russische premier Historie van ORANJE en reformatie zijn nauw verweven Record aantal teams n volleybaltoernooien Afd. Leiden NeVoBo Rijnsburgse sportleidster getrouwd met collega NOC grootste slokop blijf jong, blijf fit. C.H.-geliiid over r.k. Koningsschap Nederland besturen als chr. staat in protestantse zin „Onzalig uur" Getuigen van massamoorden in Polen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 april 1964 Vijfde blad no. 3122S Advertentie De Nederlandse Sport Federatie heeft voor 1964 ruim driemiljoen verdeeld onder de sportbonden, waar bij de nadruk ligt op de komende Olympische Spelen in Tokio. Het Nederlands Olympisch Comité is dit jaar dan ook de grootste slokop. Aan het N.O.C. werd een slotuitkering van f 500.000 verstrekt ten behoeve van de uitzending van Nederlandse ploegen naar de Olympische winter en zomerspelen. In dfc voorgaande jaren ontving het N.O.C. reeds f 300.000 voor dit doel, zodat in to- taal f800.000 aan het N.O.C. is ge- voteerd. jj In de aan de bonden toegewezen i bedragen is voor wat betreft de ..Olympische bonden" overeenkom stig het advies van het N.O.C. mede begrepen een bedrag van totaal f 460.940 voor training, wedstrijden, medisch onderzoek en trainers ten behoeve van de topsport. Verdeling De „pot" werd als volgt verdeeld: NOC f583.000; Ned, culturele sport bond f44.500; NKS f 182.500; Kon. Verb. Ned. Watersport Ver. f 100.000. Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart f33.000; Ned. Hippische Sportbond f83.625; jKNAC f27.000; Fed. van bur. v. Me dische Sportkeuring f63.000; Kon. .-j Ned. Ver. v. leraren en onderwijzers jé in de Lichamelijke Opvoeding f 10.000; IR -K. ver. van leerkrachten L.O. „St.- Thomas van Aquino" f5000; Stich- Gevaarlijke sport De Argentijnse zwaargewicht AJe- jandro Lavorante, die sinds 21 sep- |tember 1962 in coma was, is woens- dagmorgen in Mendoza (in noord- jwest Argentinië) overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Lavorante werd 21 september 1962 1 in San Francisco door de Amerikaan se zwaargewicht Johnny Riggins k.o. geslagen. Dit was de derde maal in ■successie dat hij k.o. ging. Enkele maanden daarvoor was hij door Cas- |sius Clay (de huidige wereldkampioen 1 zwaargewicht) en Archie Moore tegen het canvas geslagen. WIELRENNEN Avondvierdaagse sluit in Leiden ON De sluitingswedstrijd van de inter nationale avondzetiiaagse, welke 6 juli a.s. aanvangt, zal op zaterdag middag 11 juli (aanvang 2.30 uur) te Leiden plaatsvinden. De organisatie 's opgedragen aan de Swift Combi- latie. De wedstrijd wordt gereden op iet bekende parcours in de omgeving Van de Vijf Meilaan. Zondag rijden de Swift-amateurs 50 en nieuwelingen om de ,.In Memo- riam Reinier Rlethovenbeker". De 50adspiranten strijden om de „6 april- beker". ==- Advertentie Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de 'damesbladen. ting Spel en Sport f15.000; KNGV f 137.000; Ned. Kath. Gym. Bond f66.000; KNZB f225.000; KNLTB f83.000; Ned. Handbal Verbond f115.000; Kon. Ned. Korfbal Bond f62.300; Kon. Ned. Hockey Bond f53.000; Ned. Volleybal Bond f43.000; Fed. van Ned. Jiu Jitsu en Judo Bonden f50.000; Ned. Jiu Jitsu en Judo Bond f42.000; Ned. Amateur Judo Associaltle f29.400; KNAU f 131.925; Ned. Tafeltennis Bond f28.000; Kon. Ned. Biljart Bond f 29.000; Ned. Wandelsport Bond f19.500; Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond f 11.985; Ned. Roeibond f70.825; Kon. Ned. Kaatsbond f3000; Kon. Ned. Honkbal Bond f60.000; Kon. Ned. Kegelbond f 11.000; Kon. Ned. Cricket Bond f 11.000; Ned, Bond. v. Handboogschutterijen f6700; KNMV f20.000; Ned. Basketbalbond f 45.000; Ned. Badminton Bond f21.600; Ned. Golf Comité f12.500; KNWU f85.000; R.-K. Dames Korfbalbond f8500; Ned. Ski Ver. f3600; Ned. Kruisboog- bond f7300; Kon. Ned. Krachtsport- bond f19.000; Ned. Dames Sofball Bond f 5000; Ned. Kano Bond f 29 .900; Ned. Rolschaats Bond f 10.800; Ned. Boksbond f33.690; Kon. Ned. Ama teurs Schermbond f 19.600; Ned. Kolf- bond f 750; Kon. Ver. v. Ned. Scherp schutters f 10.000; Ned. Waterski Bond f6000; Ned. Rugby Bond f3100; Ned. Squash Rackets Bond f2500; Ned. Onderwatersport Bond f 1500- Ned. IJshockey Bond f5000; Ned. Casting Federatie f2000; Kon. Ned. Alpen Ver. f3600; Kon. Ned. Bond tot- het redden van Drenkelingen f 10.000; Ned. Politie Sportbond f 14.000; Ned. Studenten Sportstich ting f5000; Ned. Invaliden Sport bond f38.700; Kon. Ned. Doven- sportbond f 10.000; Stichting Moderne Vijfkamp f25.000; Kon. Ned. Schaak- Bond f 10.000; Nederl. Bridgebond f6000: Kon. Ned. Dambond f6000; Stichting Ruimte voor de Jeugd f5000; Twentsche Klootsch. Bond f1000; Comité Sportaktief. 's-Bosch f 2000. zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. Tijdens de algemene vergadering van de Chr. Hist. Unie Amsterdam heeft het hoofdbestuurslid, ds. S. Gerssen, hervormd predikant te Utrecht er gisteren geen twijfel over laten bestaan dat hij veel bezwaren koestert tegen het optreden van een r.-k. Koning of Koningin. Onder de titel „Christelijk His- „onzalig uur". Het betrof hier een torisch" sprak de predikant over louter theoretische vraag, afschoon enkele actuele vraagstukken met yelen de gedachte aan een r. k. Oran jevorst moeilijk kunnen verdragen. De historie van Oranje en de refor matie zijn nauwe verweven. ito Weinig interesse voor wedstrijd tegen Oostenrijk De interland NederlandOosten rijk, die op 12 april in het Olympisch m Stadion wordt gespeeld, zal door een «sjechische scheidsrechter worden I geleid. De naam van dc arbiter is nog biet bekend. Ider De belangstelling van de Neder landse voetballiefhebbers voor deze z-: Wedstrijd is overigens nog niet erg groot gebleken. In totaal zijn nauwe- g^jjks 20.000 kaarten tot nu toe aan de man gebracht. De mogelijkheid, dat de wedstrijd op het televisiescherm tal komen, is daardoor wel erg kleip •gdgeworden. Het Nederlandse universitaire yoetbalteam heeft woensdag tijdens sen internationaal toernooi te Lon- len met 1—0 van Frankrijk gewon- Het enige doelpunt werd in de vierde minuut gescoord. Frankrijk had de dag tevoren met 21 van En geland gewonnen. een levensbeschouwend aspect. Naar aanleiding van de ge loofsovergang van Prinses Irene, ivees hij erop dat de verbonden heid van het Koningshuis met het Nederlandse protestantisme een nationale mythe is. „Ik hui ver voor de gedachte, dat ons volk van haar historische ivortels zal worden losgesneden. Als een volk van haar nationale mythe wordt beroofd, wordt het tot een losse verzameling individuen". Ds. Gerssen zei overigens dat men uit zijn woorden niet mag afleiden dat de rooms-katholieken tweede rangs burgers zouden zijn. Ook wees hij erop, dat de christelijk histori sche wens, dat Nederland wordt be stuurd als een christelijke staat in protestantse zin, het tegenoverge stelde betekent van discriminatie. Want juist in zo'n staat bloeit de geestelijke vrijheid en verdraagzaam heid. Uitgaande van de vrijheid van de staat ten opzichte van de kerk noem de ds. Gerssen het ogenblik, dat het geloof van de vorst in de Tweede Kamer ter sprake werd gebracht, een Twee van de Nederlandse verte genwoordigers bij de all-England bad mintonkampioenschappen in Londen, werden in de eerste ronde uitgescha keld. Henk Weys verloor van de ge plaatste Deen Henning Borch met 8—15, 4—15. Imre Rietveld werd met 811, 912 verslagen door de Indonesi sche mej. Minanni. >f Als een soort „nakomertje" van de viering van het 12%-Jarig bestaan ,r Van de Afdeling Leiden zal in de pe- 1 'riode van 13 april t/m. 26 mei een laBlJubileum" toernooi worden georga- ejcchiseerd, waaraan wordt deelgenomen _Jmet 39 heren, en 34 damesteams. Een record aantal deelnemers, waarbij ook vereniging DIO uit de Noordwijk- 5veto* competitie vertegenwoordigd is. De teams zijn ingedeeld in klassen i(volgens de normale competitie) en kunnen, wanneer zij als nummer 1 (geklasseerd worden, promoveren naar een volgende klasse enz. De finales van de dames vinden [plaats op dinsdag 26 mei in het Gym- jhasium, aanvang 20.15 uur en die der op dinsdag 19 mei, eveneens in het Gymnasium. Aanvang 20.15 uur. Een groot succes is eveneens het toernooi voor de Jeugd. Liefst 3 meis jes- en 7 jongensteams nemen deel aan dit toernooi, dat tevens een ex periment vormt om in september te komen tot de vorming van een Jeugd- competltie. Naar het zich laat aanzien zal dit voornemen zeker slagen. De verenigingen DES Alphen) KVC (Katwijk aan Zee), Rijnsburg (Rijnsburg), DDS. Kangoeroes, ID, LV, Nieuw Brunhilde, Or. Groen '54 en SVL (alle uit Leiden) hebben in geschreven. Dit proeftoernooi zal plaatsvinden in de periode van 13 april t/m. 29 mei. Positie van leger predikant Ds. Gerssen sneed ook de kwestie van de hoofdlegerpredikent ds. Bos versus de legerpredikant ds. Dieker- hof aan. Aan laatstgenoemde wer den taken ontnomen, omdat hy zich achter het kernwapenrapport van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk stelde. Om ds. Bos alleen te kritiseren vond ds. Gerssen onbillijk. Op grond van de verhouding kerk en staat hebben de defensie-bewinds lieden terecht gesteld, dat geestelij ke zaken en bevoegdheden niet on der hun competentie vallen. Het evangelie, zo zei ds. Gerssen, is de boodschap van het komende rijk van God en geen bevestiging van het heden. Hij had de indruk, dat ds. Bos de legerpredikant meer vanuit het leger, dan vanuit het evangelie wilde zien. Anderzijds vroeg spreker zich af of een pleidooi voor eenzijdige kernontwapening behoort tot de absolute vrijheid van verkon diging van het evangelie. Deze vrije verkondiging behoeft niet samen te gaan met het propageren van elke willekeurige mening. Volgens ds. Gerssen is het kern wapenrapport van de generale syno de een momentopname in het pro ces van meningsvorming over deze brandende kwestie. De synode, zo zei hij met nadruk, heeft het kernwa penrapport ter overweging aangebo den. Daarmee staat of valt de vrij heid van verkondiging van het evan gelie niet. Ds. Gerssen twijfelde er aan of van wijs beleid gesproken kan worden indien eenzijdige kern ontwapening tot dogma wordt ver heven. Evenmin vond hij het ver standig of barmhartig eenvoudige soldaten aan deze moeilijke vragen bloot te stellen. Pacifisten zullen bij dienstweigering naar zijn inzicht ton onrechte een beroep op dit synodale rapport doen. Predikant geen militaire rang De kernvraag is hoe de vrijheid van verkondiging ln het leger ge hanteerd moet worden. DaarbU is de legerpredikant de dienaar des woords in het leger. Ds. Gerssen zou het eigenlijk beter vinden indien de Een vrouwelijke getuige in het pro ces tegen vyf voormalige SS-officie- ren. die in Brunswijk terecht staan op beschuldiging in augustus 1941 in Pinsk duizenden joden te hebben vermoord, verklaarde gisteren, dat op zes kilometer buiten Pinsk. dat vroeger tot Polen behoorde, ongeveer predikanten bij de strijdkrachten i zesduizend joden werden doodgescho- ten. De getuige, die in Israël woont en wier verklaring werd voorgelezen door de rechtbank, zei dat zelfs vanuit een vliegtuig met een machinege weer op de bijeengedreven joodse be volking was geschoten. Verscheidene Duitse getuigen, die vroeger tot de SS hadden behoord, verklaarden dergelijke massaterecht stellingen te hebben gezien. Zij had den deelgenomen aan het bijcendrij- ven van de joden, doch zij verklaar den niet zelf te hebben geschoten. Een der Duitse getuigen verklaar de, dat vele joden voor hun terecht stelling hadden gezongen en gebeden. Vandaag zou de voormalige Duitse staatssecretaris, Hans Globke, wor den gehoord. geen militaire rangen zouden heb ben. De rang van predikant is al hoog genoeg, zo vond hij. Binnen de C.H.U. zal een commissie worden gevormd om deze moeilijke materie verder te bestuderen. Tijdens de jaarvergadering heeft minister mr. Scholten mede namens zijn ambtgenoot dr. Andriessen en de staatssecretarissen dr. Diepen horst en de heer Haex dank ge bracht voor de steun, die de partij aan het kabinet-Marijnen geeft. De CHU-bewindslieden zijn geen la; heb bers of vertrouwensmannen van de partij. Zonder het gegeven vertrou wen zou het hen niet of nauwe lijks mogelijk zijn hun taken te ver vullen, aldus de minister. Het in Hongkong in de Chinese taal verschijnende communistische dagblad Wen Wei Pao drong giste ren aan op „onmiddellijke liquida tie" van Sowjetrussische-premier Chroesjtsjow. Dit is volgens het blad noodzakelijk op de volgende „gron den": Chroesjtsjow heeft de Sowjet- Unie „verkocht" en zijn land en volk benadeeld. Hij heeft nog grotere schade toegebracht aan de zaak van de communistische wereldbeweging door een „revisionistische" richting in te slaan en daarnaast voor de Verenigde Staten „gecapituleerd". Het blad stelde de vraag: „Is het niet hoog tijd, dat Chroesjtsjow ge liquideerd wordt. Waarom nog lan ger wachten?" Op het Partjse vliegveld Orly ver klaarde Alexei Adzjoebei, schoon zoon van Chroesjtsjow, aan journa- Bestand ingegaan Ethiopië-Somalië Gisteren heeft zich bij Teferi Ber. in Ogaden, opnieuw een treffen voor gedaan tussen Ethiopische en Soma lische grenstroepen. Vandaag werd het in Chartoem (Soedan» bereikte bestand tussen deze twee landen van kracht. De Ethiopische minister van Defensie heeft verklaard dat hij zijn troepen opdracht had gegeven het vuren te staken. Van Somalische zijde werd hetzelfde verklaard. Tientallen kinderen stonden gisteren voor het raadhuis van Rijnsburg. Zij zwaaiden met vlaggetjes en droegen ere- bogen. want hun juffrouw ging trouwen. Mej. C. Starkenburg (22) is kleuteronderwijzeres en instructrice van de Rijnsburgse gymnastiekvereniging D.W.S. Zij is gisteren in het huwelijk getreden met de 29-jarige sport leider T. G. Debeij uit Monster. In het raadhuis waren behal ve de familieleden ook enkele uitverkoren meisjes van D.W.S.. gekleed in witte sportpakjes en met oranje sjerpen, aanwezig. Gemeentesecretaris J. J. Geld hof voltrok het huwelijk. Hij gaf het jonge paar de raad. niet te streven naar individuele presta tie.maar te trachten gezamen lijk het hoogste geluk, te berei ken. Ook zei hij. dat jonge ge liefden de verliefdheid zo lang mogelijk moeten vasthouden listen, dat de Sowjet-Unie wel heeft besloten zich te onthouden van elke polemiek met China, maar haar passieve houding toch niet eeuwig kan bewaren. In antwoord op vragen zei Adzjoebei, die een bezoek brengt aan Frankrijk: „Bij een bokswedstrijd gebeurt het vaak, dat de ene bokser de tactiek volgt, enkele ronden alleen maar te incasseren. Zijn tegenstan der wordt dan overmoedig, overschat zijn kracht, bekommert zich niet meer om zijn dekking en stelt zich bloot aan een plotselinge tegenaan val". Premier Chroesjtsjow verklaarde gisteren in Boedapest, dat als Lenin de taal van de Chinese communisten had gesproken, de Russische arbei ders en boeren zich alleen maar „achter de oren hadden kunnen krabben". In een toespraak tot vierduizend fabrieksarbeiders sprak Chroesjtsjow over „die lieden die zich marxisten leninisten noemen en die zeggen dat men niet moet streven naar een beter leven, maar naar revolutie". „Als Lenin het Russische volk een revolutie had voorgesteld voor een niet beter maar misschien slechter leven zouden de boeren en arbeiders zich achter de oren hebben gekrabd over deze verwarde woorden", aldus de Russische premier. De Chinezen hebben gisteren op het congres van de (communistische) Internationale Vereniging van demo. cratische juristen te Boedapest bj) een stemming een zware nederlaag geleden. Het is niet bekend, waarover gestemd werd en hoe de uitslag pre. eies was. Afgevaardigden naar het congres hebben meegedeeld, dat de bijeenkomst, die dinsdagavond laat abrupt werd verdaagd nadat de Chinezen een hevig tumult hadden veroorzaakt, na een uur was hervat en de gehele nacht voortduurde. De debatten waren herhaaldelijk onder broken door wild gebarende en schreeuwende afgevaardigden, van wie een aantal de Chinezen en Rus. sen in hun twist steunde, terwijl anderen ertegen protesteerden. De moeilijkheden waren dinsdag avond begonnen toen mevrouw Han Joe-toeng, het hoofd van de Chinese delegatie, een aantal beschuldigingen aan het adres van de Sowjet-Unie uitte. Toen de Rus Smixnow deze beschuldigingen van de hand wees, snelde mevr. Han naar het spreek gestoelte waar zij met overslaande stem schreeuwde: „U spreekt met de tong der Amerikaanse imperialisten". Het congres duurt tot 5 april. Rookverbod in de stadsbussen van Manchester (Van onze Londense correspondent) Manchester heeft het roken en sigarettenadvertenties verboden in de 1400 stadsbussen, welke advertenties een Jaarlijks bedrag van f 125.000 plachten op te brengen. De maat regel, welke uniek is in Engeland, gaat over twee maanden in. Het voorstel tot het rookverbod werd ge daan door een gemeenteraadslid dat zelf wel rookt. Hij zei dat vele rokers hem steunen. De regel in Engelse dubbeldeks bussen is, dat er alleen op de bene denverdieping niet mag worden ge rookt, een verbod dat reeds sinds onheuglijke tijdens bestaat en niets te maken heeft met vrees voor kan ker. De bovenverdieping is altijd voor rokers gereserveerd. In Man chester wordt terecht opgemerkt dat vele passagiers, wanneer er beneden onvoldoende plaats is. gedwongen I worden boven in de rookafdellng te (Foto LD./Holvast) I gaan zitten. omdat dit de sleur van het hu welijk doorbreekt. Buiten vormden de kleuters een ere-haag van de uitgang van het stadhuis tot de ingang van de hervormde kerk. waar ds. H. van Gosliga het huwelijk kerkelijk inzegende. De drumband van D.W.S. bracht het bruidspaar gister avond in de zaal Vliethof een serenade.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15