Nog 'n onderscheiding voor oud-nazi Aristo kunst AVOND VOL ZON EN VREUGD AAN IEDERE MAN (of vrouw...) DIE OOK AAN DE SIGAAR GAAT Moeilijkheden inzake vervoer van de Piëta Gezag van de nieuwe Oostenrijkse premier kreeg gevoelige klap kaleiÖOSCOOP Collega van Biitefisch uit Auschwitz non runi Nozems in Engeland slikken 'pep'-pillen TOON HERMANS: Proefspel 34 Operamusici Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten: Misdaad tegen de cultuur Verschil van inzicht en zware verantwoordelijkheid Bankdirecteur Chroesjtsjow in staat terecht Hongarije Vissersboot op strand Tijdschema Lenteparade Gestolen brandkast opgegraven Ongericht 1 maart 1860 Woenadag 1 april 1964 Derde blad no. 31225 1 i I S Vijf avonden is Toon Hermans met zijn ook in ons blad juichend besproken ..On e man-show'' als alom gevierde „koning van de kleinkunstde gast van K. en O. In een stampvolle Schouwburg maakt hij zijn entrée en men voelt zich op slag weer bij hem „thuis". Er is onbedaarlijk gelachen om zijn liedjes, praatjes, imitatie's en mimiek: dit alles fonkelde in een onstuitbare en ongebroken stroom onnavolgbaar van het podium, vervuld van zonnige en gezonde levenslust en -drift. Waarom nog in détails to treden over datgene wat hij brengt, na al hetgeen al over zijn kleinkunst is geschreven?Elkeen weet zó wel, wat men aan hem heeft. Het triomfale applaus bewees, dat de Leidenaars met volle teugen zijn stralend loflied op het leven heb ben ingezogen en er zich in waar heid „gelukkig" bij gevoeld hebben. Benijdenswaardig zij. die zo iets konden en nog drie avonden kun nen meemaken. De velen, die rich volgens Toon Hermans In deze tijd zo „moe" voe len, gaan gesterkt na dit bad van échte humor voor een ogenblik van elke zorg bevrjjd naar huis. En dit is het mooiste geschenk dat Toon Hermans ons aller Toon Hermans kunnen wij gerust zeggen de medemens met grote warmte kan geven! H. Weinig animo bij orkestleden (Van onze A'damse correspondent) De directie van de Ned. Opera zal 34 leden van het uit ruim 70 man bestaande opera-orkest uitnodigen voor een individueel proefspel. Een commissie bestaande uit de chef-di- rigent van de opera, Franz Bauer Theussl, de directeur van het Haagse Conservatorium, Kees van Baaren en dr. C. L. Walther-Boer, zal het proef spel beoordelen. Op grond van deze beoordeling zal de directie maatre gelen nemen die het artistieke ni veau van het orkest kunnen ver hogen. De vakbonden hebben gemeend hun leden niet te kunnen adviseren zich aan een proefspel te onderwerpen. Sommige musici overwegen geen ge hoor te geven aan de oproep, anderen menen dat de directie niet zonder meer tot ontslag van diegenen die onder de maat blijven, kan overgaan. De crisis bjj de Nederlandse Opera kan hierdoor de komende dagen een nieuw hoogtepunt bereiken. De di rectie heeft zich volkomen echter Franz Bauer-Theussl geplaatst van wie wordt aangenomen dat hjj zal heengaan als de musici hun mede werking aan een proefspel weigeren. Advertentie van klein tot Kiearen, va advies. -n allerlei soorten xr Sl3n ai;o „odig nw signr 1 Vraag r00*t Hoe rustig ietl koe »°er u 5 J De hemel zij geprezen: eindelijk weer eens een man zonder decaden tie, zonder negativisme, zonder hypo chondrie. Zyn opgewektheid Is bruisend als champagne en sleept een ieder on weerstaanbaar mee! Toon Hermans staat daar fris en blij-makend voor ons en geeft aan zijn show zelfs een specifiek Leids tintje met zijn grapjes over ons oeroud, sfeervol Schouwburgje: „Wim Kan houdt hier altijd zijn ..oud en nieuw", ik weet alleen niet, waar hij dat „nieuw" vandaan haalt". Zo vliegt een stimulerende avond om, vol van onbezorgd plezier, van levenswijsheid ook. Dit alles gevat in de ondefineer- bare sfeer, welke de „meester" in dit genre kenmerkt en waarvan hij het uitsluitend geheim bezit. Toon Hermans fluit in het koor, dat zich met dit genre bezig houdt, een héél aparte, een unieke toon. De noten van zyn een lange maar eigenlijk tóch nog te korte avond rijen zich, met die van het hem al even subliem begeleidende muziekje, aanéén tot een wonder lijke en gezegende melodie, waarvan Advertentie g Alwéér geen ladder... dank- Q g zij Libelle Non Run, gebreid 3 j> volgens het Runex procédé. 3 g Deze kousen zijn werkelijk <P laddervrij. U herkent ze aan <j l het Runex' ff embleem op de verpakking. Koop dus 5 voortaan l 4xaterker 0 I? f 2.95 3 TOON HERMANS in een van zijn opgewekte scènes. (Foto LD/Holvast) men tegen een achtergrond van fleurige decors, nauwelijks genoeg kan krijgen en die diep tot hart en ziel door dringt. Toneelprijsvraag „Geef ons de ruimte* De Stichting tot bevordering van het Nederlands toneelrepertoire Sti- bentor, waarin een viertal Nederland se toneeluitgeverijen samenwerken, heeft ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van „Ons leekenspel", een der leden van Stibentor een prijs vraag uitgeschreven onder de auteurs in Nederland en België. De deelnemers aan deze prijsvraag kunnen, indien zij dat wensen, ingaan op de suggestie van de organisatoren een spel te schrijven dat is geïnspi reerd op het thema .ruimte". Daarbij wordt gedacht aan het gebrek aan woon- en recreatieruimte in ons dichtbevolkte land en de gevolgen daai-van op geestelijk en materieel Nederlanders exposeren in Argentinië In Buenos Aires in Argentinië is op tweede paasdag een tentoonstel ling geopend van werken van Karei Appel, Corneille, Lataster. Ten Holt, Heyboer en Lucebert. in de Neder landse ambassade aldaar. gebied. Voorts ook aan de begrippen ..ruimte en beslotenheid" met betrek king tot de intermenselijke verhou dingen in onze zo heterogene volks gemeenschap. De deelnemers zijn echter vrij om deze suggestie al dan niet te aanvaarden. Er worden drie prijzen beschikbaar gesteld, een eer ste prijs van f3000, een tweede van f 2000 en een derde van f 1000. (Het reglement van deze prijsvraag is verkrijgbaar bij het secretariaat: Gudelalaan 2, Bussum). Jahne was evenals Biitefisch direc teur van de I. G. Farben en werkte gedurende de oorlog in het I. G.- (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw is de kanselarij van Bondspresident Lübke door een wat haastig verleende onderscheiding in verlegenheid gebracht. Nadat men dezer dagen het kruis van verdienste van de voor malige SS-Sturmbahnführer Heinrich Biitefisch terug moest vra gen, is nu het grootkruis van zijn collega Jahne in gevaar. Farbenbedrijf in Auschwitz. Hij werd in 1948 in Neurenberg tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het gebruikmaken van slaven arbeid. Biitefisch kreeg daar zes jaar. Ook Jahne kwam na zijn gevange nisstraf weer keurig onder dak: hij werd president-commissaris van de Farbwerke Höchst. Biitefisch werd plaatsvervangend president-commis saris van de Ruhrchemie Oberhau- sen. Jahne kreeg zijn grootkruis reeds i.i I960. Of het teruggevraagd zal worden, kon op de kanselarij van president Lübke nog niet worden meegedeeld; de meeste functionaris sen waren met paasvakantie. gordijnstoffen gezelligheid voor uw vensters. Keuze uit853dessins en kleuren. Prijzen vanaf f4.25 tot f 13.90p.m.. Vraag uw woninginrichter. Wyers afd. decorstoffen. (Van onze Romeinse correspondent) Er zijn bepaalde moeilijkheden gerezen inzake het vervoer van de bekende groep „De Piëta" van Michel Angelo naar Amerika. Het is de bedoeling dat de groep op 5 april naar Napels zal ver~ trekken om daar aan boord van een der allergrootste Italiaanse passagiersschepen de „Christoforo Colomo" te worden verscheept. Op 31 maart zou een begin worden gemaakt met de verpakking van de groep, doch er is een verschil van mening gerezen tussen de zogenaamde „fabriek van St. Pieter". de bouwfabriek, en de Ame rikaanse commissie die naar Rome is gekomen en welke bestaat uit zes leden. Het Vaticaan had het plan voor verpakking en vervoer gereed en maakt daarbij gebruik van dezelfde middelen die al sedert euwen gebezigd worden voor het vervoer van marmeren beelden. De onthulling over Jahnes verle den kwam evenals die over Büte- fisch van het Oostduitse persbureau A.D.N. Er is de laatste tijd in de Bondsrepubliek veel kritiek geweest op de manier waarop de Oostduit sers hun onthullingen over ex-nazi's op hoge posten loslaten. In plaats van de Bondsrepubliek al haar be lastend materiaal ter beschikking te stellen, leek het alsof de D.D.R. haar beschuldigingen achter de hand hield om hoog geplaatste Westduitsers een voor een „neer te schieten". Twee Oostduitse openbare aankla gers hebben inmiddels in Frankfort verklaard, dat Oost-Berlijn te allen tilde bereid is inzage in alle archie ven over het verleden te geven en dat Westduitse üistanties daar foto kopieën van kunnen maken. Het afstaan van de archieven, die zij als staatseigendom beschouwen, achten zij onjuist, ook omdat zij vrezen dat er dan materiaal verdon keremaand zou kunnen worden. In de gevallen Jahne en Büteflsch gaan de beschuldigingen tegens de D.D.R. in leder geval niet op. Bei den werden immers door een geal lieerd tribunaal op Westduitse bo dem veroordeeld! Voor de Haagse rechtbank zal op dinsdag 14 april terecht staan een 64- jarige directeur van een bank-by- kantoor te Katwijk, die zich zou heb ben schuldig gemaakt aan knoeierij. In deze zaak zou ook betrokken zijn een 47-jarige accountant uit Katwijk aan Zee, die eveneens terecht moest staan. Laatstgenoemde zou o.m. aan een oliënt van de bank hebben meege deeld, dat een cheque van f 2.000 zoek was geraakt, waarna hy in het bezit was gesteld van een blanco cheque, waarop hy f 100.000 zou hebben ge ïncasseerd. Aan de directeur wordt o.m. ver weten ontoelaatbare transacties met geldswaardige papieren, waarbij be dragen van f 22.000; f 35.000 en f 295.000 zouden zijn gemoeid. Verdachte zou een bedrag van f 15.000 aan de kas hebben onttrok ken. De fraude zou zijn gepleegd in 1961, 1962 en de eerste zeven maan den van 1963. Ir. Vacchini, belast met deze werkzaamheden, wil het beeld lang zaam naar beneden laten glijden. Dan zou de verpakking plaatsvinden in een houten kist waarin alle open plaatsen met watten opgevuld wor den. Daaromheen komt een flinke laag houtkrullen en volgt er een tweede kist, welke ook weer met houtkrullen opgevuld wordt en in een derde kist van ijzer worden ge schoven, bestand tegen hitte en kou en tevens zo is gebouwd dat wan neer een schip zou vergaan de kist drijvend zou blijven. Dit was het originele plan. Maar de Amerikanen willen een heel andere methode toepassen en him toevlucht nemen tot een volkomen moderne verpak kingsmethode van plastic „Polisti- rol", dat volgens hen de garantie zou leveren voor de integriteit van Michel Angelo's meesterwerk. In het Vaticaan gaan stemmen op dat men met Bolistirol" nog geen en kele ervaring opgedaan heeft, alleen in laboratoria. Het is natuurlijk een ontzettende verantwoordelijkheid die men op zich neemt, zowel van de zijde van ir. Vacchini, als van de zijde van de Amerikanen. Het gaat niet zo zeer om de waarde van het beeld, dat is verzekerd voor ongeveer f. 20 miljoen in San Francisco, maar omdat er geen tweede Michel Angelo is. In Rome hoopt men nog dat op het laatste ogenblik het Vaticaan zo verstandig zal zijn om het plan te laten schieten en de Piëta niet van haar plaats te nemen en niet naar New York te zenden, ook al heeft kardinaal Spelman, die achter deze zaak zit, er sterk op aangedrongen. In Italië heeft de hele affaire van de Piëta een bijzonder slechte kri tiek. Het beeld is uiterst teer, zoals alle marmeren beelden, en heeft vroeger reeds schade gehad aan de vingers van de linkerhand welke waren gebroken, maar er inmiddels weer aangezet ztjn. Juist de linker hand, welke erg uitsteekt, is het meest fragiele punt. Men heeft reeds met de Venus van Milo gezien dat het vervoer van zulke werken toch grote gevaren met zich mee brengt. Tot voor kort was het een soort heiligschennis om ook maar één kunstwerk uit de Vaticaanse palei zen, of uit de St.-Pieterskerk, bui ten het Vaticaans territorium te verplaatsen. Helaas houdt men zich daar op het ogenblik niet meer aan. Het Is te hopen dat men deze oude wet weer Invoert want het verplaatsen van zulke belangrijke kunstwerken Is eigenlijk een mis daad tegenover de cultuur. MANUSCRIPTEN VAN ERNEST HEMINGWAY De weduwe van Ernest Hemingway heeft aan de bibliotheek van John F. Kennedy, die aan de Harvard- universiteit wordt ingericht, alle ma nuscripten, aantekeningen en brie ven van de Amerikaanse schrijver geschonken. Premier Chroesjtsjow is gisteren met een speciale trein in de Hongaar se hoofdstad Boedapest aangekomen voor een „officieel vriendschapsbe- zoek". De Russische afvaardiging werd aan het station verwelkomd door de Hongaarse premier en partij leider Janos Kadar. Mevrouw Kadar overhandigde mevrouw Chroesjtsjow een boeket rode rozen. Chroesjtsjows delegatie bestaat uit o.a. de minister van buitenland se zaken, Gromiko, en Joeri Andro- pow ,een partysecretaris en voorma lig ambassadeur in Hongarije. De (Van onze Weense correspondent) De nieuwe minister-president van Oostenryk, dr. Klaus, heet zyn voorganger herhaaldelijk verweten, dat hij in zijn beleid tegenover de socialisten veel te zwak zou zijn ge weest. Dit was dan ook de reden waarom Klaus door zyn vrienden en voorstanders werd gepresenteerd als de sterke man die het beter zou doen dan Gorbach. Bij zijn onder handelingen over het regeringspro gramma en vooral in de kwestie- Habsburg heeft Klaus de socialisten als onverzettelijke onderhandelaars leren kennen, die hem dan ook heb- heid van de bevrijding van Hongarije door de Russische troepen üi 1945 bij te wonen, die op 4 april een climax bereiken. De delegatie zal acht tot tien dagen in Hongarije blijven. De eerste Höngaars-Russische be sprekingen in Boedapest zijn in „een hartelijke en kameraadschappelijke sfeer verlopen, aldus Radio-Boeda- pest gisteravond. Onder beide dele gaties bestond volledige overeenstem- ming over alle besproken vraagstuk- L 3 if™! ^n. Volgens het radiostation werd 141 uit Den Oever is vanochtend „een groot aantal zaken ran weder- vroeg op het strand van Vlieland ge- zyds bdang besproken", lopen. Het schip is op een golfbreker lek geslagen. De gehele bemanning i van drie koppen heeft het schip ver laten. Twee opvarenden zyn met de reddingboot Carlot op weg n;- -r Ter schelling, het derde bemanningslid Is met de reddingploeg van het redding- station Vlieland meegegaan. De ber gingsmaatschappij Doeksen van Ter schelling zal vandaag pompen via de wal naar het schip laten brengen en trachten het schip te bergen. In de Bollenstreek Het bloemencorso in de bollen streek, dat als „Lenteparade 1964" jong en modern op 25 april met ongeveer 30 praalwagens en 10 mu ziekkorpsen van Sassenheim naar Bennebroek en terug zal rijden, ral drie kilometer lang zyn. Om half elf wordt van Warmonder- dam vertrokken, waarna tegen elf uur het hart van Sassenheim wordt ge passeerd. Om tien voor twaalf wordt het centrum van Llsse bereikt en om twintig voor één dat van Hillegom. Uit Bennebroek wordt om «irie uur de terugweg aanvaard. Twee dagen voor het corso kan men in de veilinghallen van het HBG In Lisse de opbouw en voltooiing van de praalwagens be zichtigen. Op de zondag na het corso staan de versierde wagens verspreid over de bollen dorpen te pronk. delegatie is gast van de Hongaarse ben gedwongen op vrijwel alle pun- communistische partU en regering ten toe te geven. Het gezag van om de feestelijkheden ter gelegen geven. Het gezag Klaus als de sterke man van de (r.-k.) Volksparty heeft dan ook in geheel Oostenrijk een gevoelige klap gekregen, terwijl het morele aanzien van de socialisten aanmerkelijk is gestegen. De nieuwe minister-president heeft nu twee jaar de tijd om tesamen met de socialisten constructief werk te verrichten. Het kabinet-Klaus treedt deze week in actie. Er moe moeten beslissingen worden geno men over integratie en gemeen schappelijke markt, over woning bouw. prijscontrole en stabilisatie. Na deze twee jaar zullen er alge mene verkiezingen worden gehouden en dan zal 't Oostenrijkse volk moe ten beslissen welke party meer ver trouwen verdient: de Volkspartij of de socialisten. Tot nu toe was de Volkspartij nog altijd de sterkere, zij het ook met een kleine meerder heid. De socialisten echter willen straks het bewijs leveren dat zij meer aanhang bij het volk heb ben gevonden en het is niet uit gesloten dat zU in het gelijk wor den gesteld. Het verschil zal ook dan wel niet groot zijn, maar Oostenrijk zal in dat geval een socialistische premier krijgen. Dat heeft dit land nog nooit meegemaakt, Klaus zal het dus heel moeüljk krijgen, want vooreerst moet hij zijn persoonlijk gezag herstellen en vervolgens zal hy alles in het werk moeten stellen het kleine over wicht van de Volkspartij te hand haven. (Van onze correspondent in Londen) Het ontstellende optreden van honderden nozems in het paasweek einde in Clacton heeft nog eens het gevaar onderstreept van het illegale gebruik van opbeuringsmiddelen en andere verdovende middelen. De pillen, welke op het ogenblik het meest in ti^ zijn heten „purple hearts" en de clandestiene handel daarin bloeit. Sommige jongeren vin den, dat zij niet meer meetellen als ze het zonder deze pillen moeten stellen. Ze z\jn dan niet meer „with it" (erbjj). Zoals het meegaan met de extreme jeugdgewoonten van deze tijd in de jongerentaal genoemd wordt. Gisteren heeft de Britse regering een wetsontwerp ingediend waarbij de clandestiene handel in al dit soort pillen welke voor vijftig Cöt Zestig cent per stuk zwart worden verkocht, met maximaal f 2.000 boete of Zes maanden gevangenis strafbaar wordt gesteld. Sommige conservatieve La gerhuisleden willen dat de regering i hardhandiger optreedt tegen het jeugdige geboefte. Enkelen ijveren reeds lang voor de wederinvoering van lijfstraffen, maar de regering voelt er niets voor omdat dit een te ruggang in de geschiedenis bete kent. De nozems geven door hun wanda den de Engelse jeugd geheel ten on rechte een slechte naam: zij vormen immers slechts een uiterst kleine minderheid. Al vormt hun verbijste rend optreden misschien het symp toom van een vooral in Engeland door naoorlogse aanpassingsmoeilijk heden heersende diepe morele ma laise. Maar de Britse jeugd heeft gelukkig nog een andere kant Een scherp contrast met de stompzinnige uitbarsting in Clacton vormde op paasmaandag een vreedzame invasie van 3.000 Jongeren, die een pelgrims tocht ondernamen naar de kathe draal van Guildford in het graaf schap Surrey. Hier en bi) vele ande re paasbijeenkomsten zag men een volkomen gezonde jeugd. Maar die krijgt weinig publiciteit, omdat nu eenmaal alleen datgene dat van de regel afwijkt vermeldenswaard is. (Van onze Roermondse correspondent) In de buurt van Vijfhuizen in de Haarlemmermeer is bij baggerwerk- zaamheden een brandkast opgediept die op 25 februari ji. uit het ge meentehuis van het zuidlimburgse Urmond werd geroofd. Enkele be langrijke gemeentebescheiden konden eveneens worden opgedregd. Maar van het bedrag van ongeveer f 12.000 dat in de brandkast was opgeborgen is niets teruggevonden. De brand kast is voor een uitgebreid onder zoek opgezonden naar Den Haag. De politie in Limburg meent ver band te moeten leggen tussen de brandkastroof in Urmond en de diefstal van een partij tabaksartike len ter waarde van circa f 12.000 die veertien dagen geleden in Geleen plaatsvond. De dader van deze laat ste diefstal kon nog dezelfde nacht in Weert in de kraag worden gegre pen. De man was met zijn buit per bestelauto op weg naar Amsterdam. Behalve de party tabakswaren, vond de politie in zijn auto ook een aan tal inbrekerswerktuigen, dat speciaal bestemd was voor het kraken van brandkasten De rijkspolitie in Lim burg en oost- Noord-Brabant hoopt dat deze arrestatie zal leiden tot het oprollen van een, naar hun me ning, goed georganiseerde bende van vakkundige inbrekers.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5