Bond van Huis- en Grondeigenaren niet tevreden over huurbeleid Knoeierij met flats in Noordwijk-Zee? DIEVENBENDE in Katwijk opgerold Oucle deur gaat open Mr. Beernink: grens sociale verzekering nu bijna bereikt Waarom geen huurverhoging voor oucle ivonmgen SPAREN GEEFT KRACHT RECHTZAAK OM FOTO VAN BEATLES OP KAUWGUM Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 april 1964 Tweede blad no. 31223 De Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren, waarbij aange sloten de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren, is alles behalve tevreden over het huurbeleid van de regering. Men vraagt zich in deze kringen af wat de regering doet t.o.v. oude woningen, welke in het algemeen groter onderhoud vergen dan nieuwere woningen. Door het niet toestaan van een huurverho ging voor oudere woningen wordt de bewoonbaarheid van deze woningen niet bevorderd. De willekeurig laag gehouden huur van deze woningen weegt niet op tegen de exorbitante onderhouds kosten. De Ned. Bond zou deze huurverhogingen met 5% per jaar willen zien toegepast, zonder compensatie aan de huurder. Een voorstel in deze geest werd echter met weinig enthousiasme door de regering en de volksvertegenwoordiging beoordeeld. Een en ander werd duidelijk tijdens de gisteravond in restaurant Van der Heijden gehouden jaar vergadering van de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren. Zo wel de voorzitter, de heer J. van Iterson, als de secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, in zijn jaarverslag, schonken aandacht aan deze materie. De heer Van Iterson oordeelde het noodzakelijk, dat ook voor oudere woningen een huurverhoging wordt toegestaan, want anaers worden deze huizen een krot. Als verhuurders, al dus spreker, hebben wij de plicht oude woningen te onderhouden, doch dit moet dan ook mogelijk zijn door een verhoogde huuropbrengst. Spreker veroordeelde de mentali teit van vele huurders. Voor de aan schaffing van een koelkast en een auto heeft men grote bedragen over, doch men betaalt liefst zo weinig mogelijk huur voor woningen, welke reeds een groot aantal jaren staan. De heer Ten Broek merkte in zijn jaarverslag o.m. op, dat de huren niet in evenredigheid zijn gestegen met de verhoogde lonen en prijzen. Vooral voor eigenaren van oudere woningen is het niet mogelijk de nodige kosten voor onderhoudswer ken te betalen uit een huur, welke al meerdere jaren bevroren is. Het aantal leden van de Leidse Bond bedroee aan het einde van het verslagjaar 905 met een totaal aan tal ingeschreven woningen van 9337. C. Lasschuit 40 jaar bij N.R.M. De heer C. Lasschuit, monteur bij de N.V. Nederlandse Rotogravure Maatschappij, herdacht gisteren het feit, dat hij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. In de kantine gaf de oudste directeur, de heer J. C. Stafleu uitdrukking aan zijn waardering en bewondering voor deze jubilaris, die na aanvankelijk als rotatiedrukker te hebben gewerkt na een langdurige ziekte moest over schakelen op een geheel andere tak van dit bedrijf. Dat hij hierin uit stekend slaagde was mede te danken aan zijn onverzettelijkheid en zijn gevoel voor humor. Een veertig-jarig jubileum is, aldus de spreker, in dit licht bezien een bijzonder jubileum geworden. Spreker hoopte, dat de jubilaris ook de laatste jaren voor zijn pensionering nog met onvermin derd enthousiasme zich aan zijn taak zou blijven wijden. Hij wenste de jubilaris nog veel gezonde en ge lukkige jaren toe en deed deze geluk wensen vergezeld gaan onder aanbie ding van een enveloppe met inhoud Mr. S. C. H. Coebergh, mede-direc teur bood in een kernachtige toe spraak de jubilaris de gouden draag- penning en het getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan. Namens het personeel sprak de heer W. Streef land de jubilaris op rijm toe. Ook hij bood een envelop pe met inhoud aan. Namens de afdeling sprak vervol gens de heer C. Kamphues, die zijn gelukwensen eveneens van een stof felijk blijk vergezeld liet gaan. Nadat de jubilaris zijn dankwoord met hu moristische omslag had gelanceerd, bleef men nog enige tyd gezellig bij een. Aan achterstallige huurpenningen werd in 1963 in totaal f. 17.841 ont vangen. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer B. Bakels, die in deze kwaliteit de onlangs over leden heer A. P. de Rooy opvolgde, bleek om., dat de jaarrekkemng sloot met een batig saldo van slechts ruim f. 127. Een contributieverhoging is z.i. dan ook in de toekomst niet uitgesloten. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Ravestein en B. Bakels herkozen, terwijl de heer L. Zitman in de vacature van de heer De Rooy tot bestuurslid werd benoemd. In enkèle sympathieke woorden her dacht de voorzitter het overlijden van de heren De Rooy en 't Hart. die beiden als bestuurslid veel werk voor de Bond hebben verzet. Woorden van dank richtte hy tot het personeel, dat in het afgelopen jaar weer trouw op zijn post stond. Tijdens de rondvraag werden nog zeer vele problemen besproken en gaf het nieuwe bestuurslid, de heer Zitman, een uiteenzetting van de onlangs door de Leidse raad aange- nemen Bevriezingsverordening, welke o.i. met grote voorzichtigheid moet worden toegepast. Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f 800,-. JuweUer v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Mr. A. Gaaikema Studentendecaan Mejuffrouw mr. A. Gaaikema te Amsterdam is met ingang van 15 april a.s. benoemd tot studenten decaan aan de Leidse Universiteit. Mej. Gaaikema, die in 1923 te Am sterdam is geboren, heeft theologie in haar geborotestad en rechten te Leiden en Amsterdam gestudeerd. Sedert 1953 was zij werkzaam aan het Psycho-Analytisch Instituut te Amsterdam Inmiddels heeft mejuf frouw drs. C. de Bruyn Kops haar taak als studentendecaan beëindigd. Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: drs. O. C. van Belle, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst by de fysische chemie; drs. G. Horsman, tot wetenschappelijk amotenaar le klasse in tijdelyke dienst by de theoretische organische chemie; drs. P. H. W. Moy, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelyke dienst bij de geofysica en hydrogeologie; drs. H. L. W. Ange- ment, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de psy chologie; dr. J. F. Goedbloed. tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anatomie; mej. H. M. Hasevoet, arts, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse, in tijdelijke dienst by de reumatologie; drs. H. M. M. C. Kuypers. tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de conflict-psychologie; mej. M. E. van La wick van Pabst, arts, hoofdassistente op arbeidsover eenkomst bij de inwendige genees kunde, tot wetenschappelyk ambte naar le klasse in tijdelyke dienst; drs. C. K J. van Sambroek, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar le klas se in tijdelijke dienst bij de heelkun de; dr. P. J. van der Schaar, tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Thorax-chi- rurgie; drs. H. P. Wijnen, arts, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst by de Thorax-chi- rurgie. Opening nieuw Diaconessenhuis De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, zal woensdag 15 april het sinds enkele maanden ingebruik ge nomen nieuwe Diaconessenhuis aan de Houtlaan officieel openen. Deze bijeenkomst vindt 's middags om twee uur in de kapel plaats, in aansluiting waarop om vier uur een receptie wordt gehouden. Er zal deze middag tevens gelegenheid bestaan om het huis te bezichtigen. Tot leden van de examencom missie 1964 akten Nt. N n a, N n b en N XI en het pedagogisch getuig schrift m.o. zyn benoemd de heer M. Meijer alhier en H. Th. Heegstra te Aalsmeer. Tot leden van de examencom missie wiskunde m.o. 1964 zjjn be noemd prof. dl'. W. T. van Est alhier, dr. G. W. M. Kallenberg te Oegst- geest, di-. W. J. Claas te Leiderdorp en prof. dr. J. P. Murre te Voorscho ten. Lezers schrijven... Hondenbelasting Voorhout 150% verhoogd! In het Leidsch Dagblad van 23 maart las ik tot mijn grote verbazing dat het gemeentebestuur van Voor hout besloten had, de hondenbelas ting van f. 20 op f. 50 per hond te brengen. Hoe is dit mogelijk? Heeft het gemeentebestuur zich wel afgevraagd, wat dit voor gevol gen zal hebben, zowel voor de eige naar als voor de hond? We leven wel in een tijd van wel vaart, maar hoeveel mensen zullen er zijn, die dit bedrag niet kunnen betalen? Neem b.v. de mensen, die van him AOW moeten leven. Hoopt het gemeentebestuur nu werkelijk, dat vele inwoners van Voorhout zich van hun hond zullen moeten ont doen? En op welke manier? Laten we hopen, dat de politie er streng op toe ziet, dat dit. op een humane manier gebeurt. Als een winkelier zijn waren te hoog verkoopt, is hij straf baar. Heeft het gemeentebestuur nu maar het recht de belasting met 150% te verhogen? Laat men de eigenaren van hon den verplichten de honden in de bebouwde kom aangelijnd te houden, en zo dit niet gebeurt een boete te laten betalen, daarmede zal men meer bereiken. Tenslotte is er in Voorhout gelegenheid om zijn hond onder toezicht vrij te laten lopen. Hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. F. HAAKSMA, Kievitspark 52, Voorhout. Bestuurslid v. d. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren afd. Oegstgeest. Tot lid-voorzitter van de exa mencommissie Franse taal l.o. 1964 is benoemd prof. dr. S. Dresden, alhier, tot lid de heer W. de Kier te Oegst geest en tot plaatsvervangend lid de heer W. J. A. Bots, eveneens te Oegst geest. EXAMENCOMMISSIE APOTHEKERSASSISTENT Tot lid en voorzitter van ue exa mencommissie apothekersassistent 1964, welke te Leiden werkzaam zal zijn is benoemd de heer M. H. J. van Gerven alhier; tot lid en plaatsver vangend voorzitter dr. A, Keilholz, te 's-Gravenhage; tot lid en secretaris G Beudeker, te Voorschoten; en tot leden de heren ir. A. L. Backer, te VlaardingenJ. Bosman, te Scheve- ningen; L. S. Go, te Oegstgeest; H. Hes van Zweeden, te 's-Gravenhage; mejuffrouw N. Hoedemaker. te Vlaardingen; mejuffrouw L. Hoek stra te Leiden; J. de Jong te Schie dam; R. de Jong te Scheveningen; dr. J. C. de Kenning te Rotterdam; G. A. W. J. O. E. Paris te Gouda. J. M. H. van der Sande, te Vlissingen; mej. J. C. H. T. Schuurmans Stekho ven, te Leiden, en J. H. Versteeg te Bilthoven; tot deskundige J. G. Noor- landt te Leiden. Tot leden van de examencom missie 1964 staatsexamen hbs en al gemene ontwikkeling zijn benoemd de heren drs. J. A. H. Cranssen en dr. J. P. Duyverman te Leiden, J. H. A. Hendriksen en H. A. J. van Woerden te Oegstgeest en J. Smit en drs. M. A. Taal te Alphen aan den Rijn. Bestrijding van schadelijke organismen Te komen tot een wetenschappe lijk verantwoord overzicht van de gevaren en mogelijkheden van de verschillende methoden die worden toegepast ter bestrijding van schade lijke organismen, met name van che mische bestrydingmiddelen doch ook de alternatieve mogelijkheden: dat is wat de biologische raad van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen beoogt met zyn symposium dat gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam onder de titel „Op leven en dood" is gehouden. Dit sym posium wordt gepresideerd door prof. dr. J.W. Tesch, voorzitter van de Ge zondheidsorganisatie T.N.O. Aan het symposium nemen ongeveer 600 che mici, biologen, landbouwkundigen, natuurbeschermers, industriëlen en belangstellenden deel. Het is finan cieel mogelijk gemaakt door giften van het bedrijfsleven. Op 14 april voor Haagse rechtbank De Haagse rechtbank zal op 14 april een strafzaak behan delen tegen een veertigjarige bedrijfsleider uit Laren (N.-H.) en een bouwondernemer uit Hil versum. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan knoeierij bij de bouw en verkoop van flatwoningen in het flatgebouw „Bosflat" in Noordwijk. Dit zou zijn gedaan in 1962 en in de eerste vyf maanden van 1963. De bedrijfsleider zou met een aantal personen en firma's in januari 1961 een contract hebben gesloten voor de Vele Oostduitsers naar het Westen In Neder-Saksen zijn zeventien Oostduitsers er in het paasweekein de in geslaagd naar het Westen te vluchten. Zij kwamen op verschillen de plaatsen over de grens. De Westberlijnse politie meldde, dat gisterochtend vroeg aan de Oost- berlynse kant van de muur by de Franse sector schoten waren gehoord en dat men later een ziekenauto had zien wegrijden. Op Goede Vrydag hadden West- duitse douane-beambten gezien dat een man, die by Kassei (Hessen) de grens trachtte over te vluchten, door Oostduitsers werd neergeschoten en bewegingloos bleef liggen. Ook hy werd later met een ziekenauto weg gehaald. Het is niet bekend of de man werd gedood. bouw en de levering van flats vol gens bestek en tekeningen, zoals deze zyn gedeponeerd ten kantore van een notaris in Noordwyk. Verdach ten wordt verweten: het listiglyk be lemmeren tot inzage van dit bestek en deze tekeningen voorts het ver strekken van onjuiste en onvolledige mededelingen omtx-ent de inhoud daax-van. Ze zouden hebben doen voorkomen alsof bestek en tekenin gen van een architectenbureau wer den gebruikt. Dit bureau wist er ech ter niet vanaf. Bestek en tekeningen die zouden zyn vervalst, wekten de indi*uk, dat deze van het architec tenbureau waren en als zodanig zou den ze op 14 mei 1963 aan de kopers van de flatwoningen zyn voorgelegd. Er zyn in deze zaak vele getuigen gedagvaard. Sparen geeft kracht, vermogen. Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u óók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbanken met volledige bankservlce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Jongens van 15 tot 17 jaar Duizenden guldens ontvreemd Op Tweede Paasdag werd bij de politie in Katwyk aangifte gedaan dat in een woning aan de Boulevard was ingebroken. Uit een geldkistje, staande in een van de kamers van deze woning, bleek f2200 te zijn ont vreemd. Onmiddellijk werd een uit gebreid onderzoek ingesteld, het geen resulteerde in de ontmaskering van vier knapen in de leeftyd van 15 tot 17 jaar, allen goede bekenden van de kinderpolitie. Behalve genoemde diefstal bleken zy zich in het verleden aan meer diefstallen schuldig te hebben ge maakt waarmee onder meer bedra gen van f 200 en f 150 werden buit gemaakt. Een van de daders bekende by zijn vroegere werkgever regelmatig kleine bedragen uit de winkellade te heb ben weggenomen tot een totaalbe drag van f 500 a f600. Een van zyn „collega's" bekende onlangs in de noordduinen een bromfiets te heb ben ontvreemd en zich tevens In de gemeente Wassenaar aan diverse kleine diefstallen te hebben schul dig gemaakt. Van bovengenoemd be drag ad f2200, kon f2195 worden achterhaald. By een van de daders thuis werd f 1195 tussen het plafond gevonden. Een ander had f585 verstopt In een platenwisselaar, terwijl een derde zijn spaarpot had bedacht met f 200. De rest beschouwde hij als „zak geld". Tegen de daders is proces-ver baal opgemaakt. Zij zullen voor de officier van Justitie in Den Haag worden geleid. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hansweert R. G. J. Tim- mers te Hulst (Zuid Vlaand.); als pred. voor buitengewone werkz. (geest. verz. v. d. Rekkense Inrichtingen te Rekken) J I. J. Knottnerus te Kropswolde. Aangenomen naar Utrecht (als jeugd - predlkant) A. Dronkert Jr. vie te De venter naar Utrecht (als pred. voor bultengew. werkz.) (voorganger afd. Ver. van Vrijz. Herv. en v. d. Ned. Prot. Bond) D. Oosten te Enschede. Bedankt voor Koudum J Th. W. Quak te Mijnsheerenlana; voor Goes (4e pred. pl.) W. M. Kalmijn te Rot terdam-Charlois: voor Bleiswljk P. D. de Bruyn te Opijnen. GEREF. KERKEN Beroepen te Biels wijk F. Spoelstra te Schermerhom te Numansdorp. Culemborg, Moordrecht, H R. Juch, kand. te Rotterdam te Oudewater W. de Vries te Oude en Nieuwe Bildt- zyi. Benoemd tot hulpprediker te Klaas waal G. Warnlnk, a.s em. pred. te Zaandijk, die deze benoeming ook aan nam Bedankt voor Sellingen P. J. Jansen te Tzummarum voor Vlaardingen (vac. dr. H. J. Mulder* Joh. Dijkstra te Klazlenaveen voor Rotterdam-Z. (vac. A. L. Bos) G. Meyster te Ede voor Oud-Beijerland J. Kindriks te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ede J. Kampman te R1BeSdankt voor Ermelo en voor Klun- dert C. den Hertog te 's-Gravenhage- West voor Maassluis P v Zonneveld te Bennekom voor Vlaardingen J. Brons te Bunschoten-Spakenburg. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Arnhem (nieuwe pred. pl. - evang, pred. voor Dieren, Doe- tinchem en Ede) G. v. 't Wout te Muntendam. Het Amerikaanse dagblad Balti more Sun zegt in een artikel over Indonesië, dat terugkeer van de Ne derlandse invloed Indonesië's redding zou kunnen zyn. President Soekarno heeft het geduld van de meesten van zyn Westerse vrienden op de proef gesteld, maar een oude deur, die op ruwe wyze was gesloten, opent zich. Er zyn tekenen van herleving van de Nederlandse invloed, met een aantal formele besprekingen in het vooruit zicht. Het welslagen daarvan zou de redding van Indonesië kunnen zijn, aldus de Baltimore Sun. Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: De Indonesische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, die sinds zaterdag in Parys vertoefde op doorreis naax Den Haag, heeft o.m. zyn opwach ting gemaakt op de Quai d'Orsay, waar het ministerie van Buitenland se Zaken is gevestigd. Hy had een gesprek met zijn Franse collega Mau rice Couve de Murville. Voor die ont moeting heeft Soebandrio nog een correspondent van het Franse pers bureau AFP te woord gestaan, waar- by hy byzonder hoog opgaf over ge neraal De Gaulle. Indonesië heeft, aldus dr. Soebandrio, groot respect voor de politiek van generaal De Gaulle, die de wereldproblemen poogt op te lossen, niet aan de hand van een verouderd streven tot overheer sen, maar door het diepe begrip dat hy voor de volkeren aan de dag legt. Zyn erkenning van China was, zo vond de Indonesiër, een goed voor beeld hoe men de werkeiykheid nu wel benaderen moet. Aan die lofuitingen, welke de In donesische staatsman de Franse ge neraal toezwaaide, ligt overigens een duidelijke bedoeling ten grondslag. Ofschoon Franse ondernemers en in genieurs thans in Indonesië al ver scheidene dammen, fabrieken, vlieg velden en elektrische centrales aan leggen, zou Indonesië niettemin graag zien, zo liet dr. Soebandrio door schemeren, dat Frankryk zUn tech nische samenwerking nog veel hoger opvoerde. En bovendien wilde de mi nister een beroep doen op Parijs om de economische banden nauwer aan te halen, want de handelsbetrekkin gen tussen beiden landen zyn voor het moment, zo betreurde hij, nog al- tyd een factor die vrijwel te ver waarlozen valt. (Van onze parlementaire redactie» zich, aldus mr. Beernink, by de sa- De verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen tot een sociaal verantwoord minimun zal tot onver- mydelyk gevolg hebben, dat een be roep wordt gedaan op de algemene middelen. Dit is de mening van de voorzitter van de Christelyk-Histo- rische Unie, mr. H. K. J. Beernink, en hy vertolkte deze vanmorgen ty- dens de jaarvergadering van de Unie in Amsterdam. Mr. Beernink zal het toejuichen, wanneer de verhoging op 1 januari 1965 zal worden ingevoerd. Hy zei te geloven, dat de grens voor de premie betaling voor de sociale verzekering langzamerhand bereikt is, of althans in zicht is. Met een geringe premie verhoging zou hy wel akkoord kun nen gaan. Hy noemde enkele verlangens, die geld kosten: uitbreiding van de ont wikkelingshulp, verbetering van de onderwyzerssalarissen, afschaffing van de gemeenteclassificatie en, zo als gemeld, optrekking van de A.O.W. en A.W.W. De voorzitter van de C.H.U. meen de, dat het kabinet over uitstekende Christelyk-Historische bewindslieden beschikt. By het voornemen van de regering om met name tegen de in dividuele verticale prijsbinding in een aantal branches op te treden, heeft het echter ontbroken aan goed over leg. De regering zou zyns inziens Juist handelen door nog eens zeer nauwkeurig na te gaan, of de ver wachte voordelen van deze maatre gel wel opwegen tegen de nadelen, waarvoor men in het byzonder in middenstandskringen algemeen be ducht is. De geloofsovergang van Prinses Irene kreeg In de rede van mr. Beer nink uitvoerige aandacht „Nog steeds begrijp ik niet, waarom in deze zaak geen klaarheid is gebracht. Ik geloof, dat zy, die deze klaarheid kunnen brengen, er goed aan zouden doen. op de kortst mogelyke termyn opening van zaken te geven". Samengaan mensprekingen leiden door de ge zindheid, dat moet worden gezocht naar wat bindt en niet naar wat scheidt. Deze gezindheid heeft een zeer grote rol gespeeld. De verhou ding tot de A.R.-party kwam aan de orde by de behandeling van voorstel len o.a. van de kiesvereniging Voor schoten, die coördinatie en zo moge- ïyk integratie van het politiek stre ven van de C.H.U en de A.R.P. aan beval. Uit het applaus van de talrijke aanwezigen bleek echter duidelijk, dat het aantal van hen, die niet zo snel willen lopen op de weg naar de samenwerking ver in de meerderheid was. Mr. Beernink meende in zyn antwoord, dat by het zoeken van toenadering enige voorzichtigheid moet worden betracht. In verschil lende plaatsen is men daarvoor nog niet ryp. Comité Nationale Herdenking is ontbonden Minister-president nu-. V. G. M. Marynen heeft gistermiddag in Rot terdam het Comité Nationale Her denking 1813-1963 ontbonden. Tevoren had Prinses Beatrix ge- luistei-d naar een vraag- en ant woordspel tussen jeugdige scholieren, studenten en jeugdleiders, dat als thema had meegekregen „Het Ko ninkrijk der Nederlanden, nu en in de wereld van morgen", maar er werd evenwel uitsluitend gesproken over de waarde van een Verenigd Europa, over de taak en de verwezenlijking ervan. In een hooggestemde rede, zei Prinses Beatrix o.m., dat het een bewogen herdenkingsjaar is geweest.. „Overal in den lande doken de ini tiatieven op" zei zy. „Men organi seerde boeiende evenementen, die be trekking hadden op verleden en he den". Volgens de Prinses was „het voor veel mensen een ontdekking, zich al kijkend, lezend en luisterend opeens Gisteravond vertelde mr. Beernink {pï-^e hercknking betrokken te voe- reeds, dat by de besprekingen tussen 1 de dagelykse besturen van de Chris- telyk Historische Unie en de Anti Revolutionaire Party op heel veel punten overeenstemming is bereikt. Toch is er nog geen eensgezindheid. Het hoofdbestuur van de C.H.U. laat De restauratie van de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam vordert J.echts langzaam. Ge~ bleken is. dat de verflagen op het houtsnijwerk zeer hard zijn en niet met chemische middelen te verwijderen zijn. Men is nu bezig met mesjes en borsteltjes deze verflagen af te schuren. John Winston Lennon, George Harrhison, James Paul McCartny en Ringo Starr (pseudoniem voor Ri chard Starkey), allen te Liverpool, bekend als The Beatles, vinden het niet goed. dat de N.V. Ebro, fabri- kante van chocolade- en suikerwer ken, drop- en hoestartikelen. in Den Haag de naam „Beatles" of een foto van hen verbindt aan het handels- produkt kauwgom. En omdat de Ebro foto's van de muzikanten met óe kauwgom aan de man en de vrouw brengt, hebben zy de Haagse fabrikant laten dagvaarden om vol gende week woensdag voor de recht bankpresident jhr. mr. G. Witsen F.lias te verschijnen. Ze verwachten, dat de Haagse fabrikant in kort ge ding op straffe van f 10.000.per overtreding zal worden verboden nog langer hun naam of foto te gebrui ken. The Beatles staan niet alleen in hun eis. By hen in de rU hebben zich drie ondernemingen geschaard: de publiciteitsmaatschappij van de jongelui uit Liverpool, een kauwgum- fabriek uit Romford in het Engelse Essex en een handelsondernemini levensmiddelen, conserven, suil werken en kousen in Amsterdam. De publiciteitsmaatschappy en The Beatles beroepen zich op de auteurs- ig in ker- wet. De Nederlandse auteurswet kent namely k bepalingen die, in hun kern samengevat, verbieden, dat zo maar in het wilde weg voor commer ciële doeleinde foto's worden ge bruikt. De twee bedryven daarentegen hebben him eis gegrond op de Ne derlandse merkenwet. zy hebben naam en foto van The Beatles ge kocht om te mogen gebruiken als merk op kauwgom. De Engelse fa briek maakt de lekkemy en de Am sterdamse onderneming hoopt er in ons land byzonder veel van te ver kopen. Daarover moet niet gering worden gedacht. Volgens de procu reur van de eisende partyen. mr. Paauwe, kost het al gauw honderd duizend gulden om de foto van The Beatles te mogen voeren. De omzet van kauwgom wordt wel tien keer zo groot als er een afbeelding van de Beatles by worden geleverd, dan wanneer zo'n plaatje ontbreekt. Maar mr. Paauwe vindt ook. dat in ons land op wel zeer grote schaal gebruik, of liever misbruik, wordt gemaakt van „handelswaar" die The Beatles hebben aan te bieden. Alles kost geld. Wie gordynen met een Beatlepruik in het dessin gaat ver kopen moet voor het gebruik van deze verfraaiing betalen. Wie de K.L.M. mag over Pool naar Tokio blijven vliegen (Van onze Haagse correspondent) De KLM mag voorlopig viermaal per week in Tokio blyven landen. De Japanse regering heeft gisteren toe gegeven aan de verlangens van de Nederlandse delegatie, die al sedert begin maart in Tokio onderhandelde, en goed gevonden dat de bestaande rechten gehandhaafd blijven. Krachtons het JapansNederland se lucht vaart verdrag mag de KLM tweemaal per week via de zuideiyke route naar Tokio vliegen en éénmaal per week over de Pool. Een tweede vlucht over de Pool is toegestaan op een speciale tijdelyke vergunning die Nederland destijds heeft gekregen toen de Biak-lyn voor de KLM uit viel. Het is over deze vergunning dat steeds weer moet worden onderhan deld. De Japanners vinden het Ne derlandse aandeel in de luchttran sport over de Pool te groot, maar zo lang de KLM kan bewijzen dat zy voldoende vervoersaanbod heeft, is Japan bereid de vergunning te ver lengen. sigaret van het merk ,3eatle" ver koopt verplicht zich zeer aan de jon gens uit Liverpool. Kortom: naam, embleem, portret, foto, alles van de Beatles is handelswaar. Mr. Paauwe vil met het kort geding voor de pre sident van de Haagse rechtbank een voorbeeld stellen. Naar zyn mening exploiteert de N.V. Ebro de faam van de Beatles zonder daartoe gerech tigd te zyn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3