IN BRAZILIË DREIGT EEN BURGEROORLOG Moskou verwijt Chinezen „racisme en chauvinisme" Artsen staken in Belgie LITER MELK EEN CENT DUURDER Twee legerkorpsen zijn in opstand Vader en dochtertje in auto verbrand Vereniging van geel en zwart tegen de blanke volkeren KASTEN (Bïtcf Rechts verzet tegen president Goulart Bomaanslag op Belgische ambassade Aartshertog dreigt met een proces Hongersnood in NEPAL WEERBERICHT Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 APRIL 1964 No. 31223 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 In Brazilië dreigt een burgeroorlog, nu twee van de vier Bra ziliaanse legerkorpsen in opstand zijn gekomen en zich vanoch tend gereedmaakten om samen naar Rio de Janeiro op te rukken. De opstand is uitgebroken naar aanleiding van de hervormings voorstellen van president Joao Goulart, die volgens militaire leiders de deur openen voor het communisme. De eigenlijke stoot tot de opstand vormde echter het feit, dat de president een mui terij van matrozen en mariniers vrijdag j.l. onbestraft liet. Gouverneur Ademar Barros van Sao Paulo deelde vandaag in een radio toespraak mee, dat troepen van het tweede legerkorps uit Sao Paulo op- marcheren naar Rio de Janeiro om t,het communisme uit Brazilië te verdrijven" en voegde daaraan toe: vïk hen vol vertrouwen in de over winning". Hij sprak over Goulart als Geveltop stortte neer: 5 gewonden Met donderend geraas Is gister avond de geveltop van een huis aan het Waterloopleln in Amsterdam naar beneden gekomen, waardoor vijf per sonen werden gewond. De gevel be gaf het tijdens de verhuizing van de inboedel van de bewoner van de bo venste etage, de heer K. Worms, die evenals zijn buurtgenoten moet wij ken voor het toekomstige Amster damse stadhuis. Toen de haard, één van de laatste stukken, al bijna de begane grond had bereikt, kwam de geveltop met de hjjsbalk naar be neden. Twee verhuizers, twee helpende buurjongens en een juist passerende scholier werden door het vallende gesteente getroffen en moesten met verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. Eén der ver huizers had behalve talrijke wonden ook een hersenschudding opgelopen. de ex-presidenten zei dat zijn mannen zich in de staat Minas Ge- rais, ten noorden van Riobij het vierde legerkorps zouden aanslui ten, dat zich naar verluidt reeds aan de grens heeft opgesteld. In Rio de Janeiro zelf zit gouver neur Carlos Lacerda. een fel tegen stander van de president, opgesloten in zijn met zandzakken versterkt pa leis, dat omsingeld is door ongeveer tweeduizend regeringsgetrouwe mi litairen. Gezagsgetrouwe troepen van het eerste legerkorps trekken op te gen het opstandige vierde legerkorps in Minas Gerais. De bankgebouwen in Rio zijn gesloten, oproerige me nigten hebben naar verluidt levens- middelenbedrijven geplunderd, het spoorwegpersoneel is in staking ge gaan en het onder communistische leiding staande algemene vakverbond heeft een nationale staking afge kondigd uit solidariteit met president Goulart. Gouverneur Barros van Sao Paulo heeft verklaard, de steun van de ma rine te hebben. Een woordvoerder deelde voorts mee, dat de gouverneur ook rekent op de steun van zestig procent van de luchtmacht, de groot ste van Zuid-Amerika, die de be schikking heeft over 650 vliegtuigen en 30.000 man personeel. Volgens de gouverneur staat zijn collega van Rio Grande do Sul, waar het derde legerkorps is gelegerd, achter hem. Het is nog niet bekend, aan welke kant dit legerkorps staat. Ook de gouverneur van Santa Catarina, Ma- to Grosso, Parana en Goiaz zouden Premier Chroesjtsjow is gis teren in Boedapest aangekomen voor een officieel bezoek aan Hongarije. In het station werd hij begroet door premier Kadar. zich aan de zijde van gouverneur Barros hebben geschaard. In Rio de Janeiro werd over de radio bekendgemaakt, dat de gouver neurs van de staten Bahia, Sergipe, Pemambuco en Rio Grande do Norte de regering hun steun hebben betuigd. Generaal Jair Dantas Ribeiro, de Braziliaanse minister van Oorlog heeft laten weten dat uit alle delen van Brazilië troepen onderweg zijn om de regering te helpen. Zo is uit Parana een eenheid op weg naar Sao Paulo. De minister deelde voorts mee, dat in Brasilia, de federale hoofdstad, gezagsgetrouwe groepen de toestand volledig in de hand heb ben en dat er volmaakte rust heerst. President Goulart staat voortdurend telefonisch in contact met de gou verneurs die hem trouw gebleven zijn. Volgens generaal Ribeiro staan aan de rivier de Paraibuna gezags getrouwe en opstandige troepen te genover elkaar. Daar hebben op standelingen de federale hoofdweg van Rio naar Brasilia versperd. (Van onze correspondent in Parijs) Een deel van het gebouw van de Belgische ambassade in Parijs is gis teren door een explosie verwoest. Twee Franse bezoekers en drie le den van het ambassadepersoneel wer den licht gewond. De aangerichte schade was vanmorgen nog niet nauwkeurig opgenomen, maar zal in elk geval zeer beduidend zijn. Aangezien geen gasleiding loopt door de kamer waar de explosie zich voordeed, neemt de politie aan dat een kneedbom de ontploffing heeft veroorzaakt. Men koestert verdenking tegen een jonge blonde man met een snor die kort tevoren op dezelf de etage is gesignaleerd, doch na het ongeluk spoorloos was verdwenen. Waarschuwingen of dreigbrieven had de Belgische ambassadeur of een zijner medewerkers de laatste maan den niet ontvangen. Onder die om standigheden lijkt de Franse politie de keuze te hebben tussen twee mogelijkheden. De bom kan zijn ge deponeerd door 'n Waalse of Vlaamse activist die de Belgische ambassadeur in Parijs van partijdigheid zou kun nen betichten. Maar de bom zou ook een Frans luchtje kunnen hebben. En in dat verband dacht men vanmor- In een interview met het Weense blad „Express" heeft aartshertog Franz Joseph von Habsburg ver klaard „de enige rechtmatige Car- listische pretendent op de Spaanse troon te zijn". De aartshertog zou het voornemen hebben een klacht in te dienen bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag indien prins Hugo van Bourbon Panna, de verloofde van Prinses Irene, voort gaat de titels „hertog van Madrid" of „graaf van Molina" te dragen. De aartshertog zei dat hij de enige is die het recht heeft bovengenoemde titels te voeren. gen in het bijzonder aan een moge lijke wraakneming van de OAS op België dat onlangs een gevaarlijke chef van de rechts-extremistische be weging aan de Franse autoriteiten had uitgeleverd. (Van onze Nijmeegse correspondent) Een ongelukkige inhaalmanoeuvre op de snelweg Nijmegen— Grave heeft gisteravond geleid tot een verschrikkelijke frontale botsing. Twee mensen verloren het leven: de 26-jarige heer F. den Tuinder uit Eindhoven en zijn 5-jarig dochtertje. Zij kwamen om in een brandend autowrak. Het ongeluk gebeurde op de Graaf- seweg in Nijmegen. Daar reed de heer Den Tuinder als bestuurder van een kleina, oude Renault, die hij en kele uren tevoren derdehands had ge kocht op een automarkt. Juist op het bochtigste gedeelte van de weg be gon hij aan een inhaalmanoeuvre, om enkele vrachtauto's voorbij te ko men. Op dit moment naderde uit de tegenovergestelde richting 'n vracht auto uit Staveren. Bij het remmen begon de personenauto te slippen. Al remmend en slippend botste de auto frontaal tegen de vrachtwagen. De Renault schoof onder de vracht wagen en werd tientallen meters meegesleurd. De vonken deden uit stromende benzine ontvlammen. Zo wel de verpletterde personenauto als de vrachtwagencabine brandde uit. De vrachtwagenchauffeur zag kans aan het vuur te ontsnappen. De stof felijke resten uit de Renault kon den pas worden geborgen, toen de brandweer de vuurzee had geblust en een kraanwagen de autowrakken uit elkaar had getrokken. (Van onze Haagse corrspondent) De consumentenprijs voor de melk wordt met ingang van maandag aanstaande verhoogd met één cent per liter. Ook de prijzen van melk- produkten als yoghurt, pap en vla gaan één cent omhoog. De koffie melk wordt twee en een kwart cent per liter duurder. Aan het eind van het jaar zal de melkprijs met nog één cent per liter stijgen. De prijs stijgingen zjjn een gevolg van de hogere produktiekosten van de melk. Volgens de berekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut zijn die produktiekosten sinds vorig jaar april met f 2,— per 100 kg melk ge stegen. Daarom heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, voor het nieuwe melk prijsjaar, dat vandaag is begonnen, een richtprijs af-boerderij vastge steld van f 31,— per 100 kg melk met 3,7 procent vet. De nieuwe richtprijs geldt voor alle af te leveren melk (volgens raming 6,3 miljard kg) en ligt f 2,— per 100 kg melk hoger dan In Nepal, in de Himalaja, worden achtduizend mensen door de honger dood bedreigd, aldus verklaarde het parlementslid Rajbhandari in Kat- mandoe. „Zij houden zich nog in le ven door het eten van gras, maar zelfs dit begint schaars te worden", aldus verklaarde hij tegenover een medewerker van een in Katmandoe verschijnend dagblad. De Nepalese regering onderhandelt intussen met Amerika over de levering van 15.000 ton graan ter leniging van het te kort aan levensmiddelen, dat ver moedelijk nog wel drie maanden zal aanhouden. Op het ogenblik worden levensmiddelen per vliegtuig uit an dere delen van Nepal naar het ge bied, waar hongersnood heerst, over gebracht. Volgens de regering zou het tekort door vervoersmogelijkheden worden veroorzaakt. Maar volgens anderen zou de oorzaak gelegen zijn in de grote droogte van het vorig jaar, de toegenomen uitvoer naar Tibet en het uitgeven van vergun ningen voor rijstuitvoer naar Paki stan. Zuid-Vietnam en Laos contra de communisten Zuid-Vietnam en Laos zijn over eengekomen gezamenlijk de spoor weg van Noord-Vietnam, waarlangs de Vietcong, de rebellenorganisatie in Zuid-Vietnam, wordt bevoorraad, af te snijden. Deze spoorweg loopt langs de grens van Laos en Vietnam. Volgens het blad wordt zware artil lerie naar deze grens gestuurd om bases van de Vietcong in Laos te be schieten. Bovendien zou in Saigon een nieuwe zending jachtbommen werpers zijn aangekomen. De over eenkomst houdt niet in dat Vietna mese troepen in Laos of omgekeerd sullen worden gebruikt. AANHOUDEND KOUD Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Aanhoudend koud weer met veel bewolking en plaatse lijk enige neerslag. Matige, af en toe oachtige noordoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 APRIL Zon op: 6.13 uur; onder: 19.15 uur. Maan op: 0.06 uur; onder: 8.44 u. Hoogwater te Katwijk te 6.24 en 18.42 uur. Laagwater te 2.08 en 14.28 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) het richtprijspeil in de afgelopen vijf maanden. De in het kader van een ruimer melkprysbeleid in november aangebrachte verbetering met f 2, per 100 kg is dus volledig gehand haafd. De beslissing van minister Bies heuvel, gisteren goedgekeurd door het kabinet, wijkt belangrijk af van de wensen, die het Landbouwschap had kenbaar gemaakt. Het schap, waar van de minister voor zijn optreden als bewindsman zelf deel uitmaakte, had om een complex van voorzienin gen gevraagd, gericht op een richt prijs van f ö,33 per liter. Wel heeft minister Biesheuvel ge hoor gegeven aan het verzoek van het landbouwschap compensatie te geven voor de aanpassingsloonronde, die per 1 januari is doorgevoerd. Hij heeft alsnog besloten de industrie- melktoeslag, die voor de interimpe riode van 1 november 1963 tot 1 april 1964 was vastgesteld op f 8.over die periode te verhogen tot f 8,50 per 100 kg melk. In aanwezigheid van Prinse» Beatrix is gisteren in Rotterdam de nationale herdenking 1813* 1963 afgesloten met een jeugd bijeenkomst. De Prinses in ge* sprek met minister-presldeni Marijnen. Alaska: 178 doden en vermisten Het aantal doden en vermisten als gevolg van de aardbeving in Alaska is gisteren gestegen tot 178 na meldingen van net eiland Kodialc waar 78 of meer doden en vermisten waren geregistreerd. De nieuwe cij» fers werden gisteren bekendgemaakt door functionarissen van de burger lijke verdediging. In verband met de aardbeving in laska. die het vliegveld van Ancho rage onbruikbaar heeft gemaakt, gaat de KLM haar tweemaal weke lijkse dienst over de Pool naar Tokio tijdelijke via Vancouver in Canada leiden. Deze omlegging betekent een verlenging van de vluchtduur met bijna drie uur. zodat de reis thans circa negentien uur zal vergen. ..Communistisch-China voert op het ogenblik een racistische en chauvinistische politiek, die niet van het nazisme verschilt. De dolzinnige anti-communisten in de Verenigde Staten willen een oorlog van rechts, de dolzinnige Chinezen willen een oorlog van links, er is geen verschil". Dit verklaarde de vice-voorzitter van het „Sowjetrussische comité voor Afrikaans-Aziatische solidari teit", Gafoerow, die als voorzitter van de Russische delegatie de conferentie voor Afrikaans-Aziatische solidariteit in Algerije heeft bijgewoond, gisteren in Parijs. Over de erkenning van commu- nistisch-China door Frankrijk zei Gafoerow: „Begrijpen de Fransen niet, dat de Chinezen de gele en zwarte rassen tegen de Europeanen, tegen de blanken willen verenigen? Het propageren van het nationalis me en het chauvinisme door de Chi nezen is niet alleen gevaarlijk voor de Sowjet-Unie, maar voor alle lan den." De Rus zei verder, dat de Chine zen in hun land een politiek van gedwongen assimilatie voeren, o.m. jegens de Mongolen. Gafoerow zei verder, dat de Chi nezen zich tijdens de conferentie in Algerije als echte herrieschoppers en nozems hebben gedragen. Slechts en kele aanwezigen hadden hun stand punt gesteund en dit waren mensen die uit hun land waren verbannen en van het geld der Chinezen, aldus Gafoerow. Ook de vergadering, die de (com munistische) „Internationale Vere niging van democratische rechtsge leerden" gisteren in Boedapest heeft gehouden, is in wanorde geëindigd, nadat zich een scherp conflict tus sen de Sowjetrussische en de commu- nistisch-Chinese afvaardiging had voorgedaan. De afgevaardigden schreeuwden en klapten in hun han den, waarmee zij, al naar gelang van hun mening, bijval voor of af keuring van het Sowjetrussische of het Chinese standpunt te kennen gaven. Pierre Cot, een der Franse vice- presidenten, dreigde te zullen aftre den, „indien de Russische en de Chi nese vertegenwoordigingen niet be reid zijn hun twistgesprekken te staken". De Chinese communisten hadden gesteld dat er een land is, dat „de jonge landen, die onafhankelijk pro beren te worden, niet steunt". Deze aantijging was door de Russische lllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll Russen storen Chinese radio 1 Russen kunnen niet meer de Russische uitzendingen van Ra- dio-Peking beluisteren. Op twee golflengten van dit radiostation is nu een zo krachtige Rus- sische zender gekomen, dat de Chinese uitzendingen niet meer te volgen zijn. Op de vijf andere H Chinese golflengten zijn Rus- sische stoorzenders werkzaam. Dit is geconstateerd door de luisterdienst van het Franse persbureau AFP. iiiillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll vertegenwoordiger Smirnow verwor pen. „De Chinese afgevaardigde, mevr. Han Joe Toeng, heeft geen enkel land met name genoemd, doch een ieder weet dat zij de Sowjet- Unie bedoelt", verklaarde hij. Daarop snelde mevr. Han Joe- Toeng naar het spreekgestoelte, waar zij uitriep: „Ja, ik heb de Sowjet- Unie bedoeld!" En zich tot Smirnow richtend zei z(j: U spreekt met de tong der Amerikaanse imperialisten!" (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische artsen zijn sedert vanmorgen vier uur in staking. De onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers van de re gering, de ziekenfondsen en de syndicale kamer van de genees heren, welke gistermiddag om half drie waren begonnen en de gehele avond en de nacht heb ben voortgeduurd, werden toen afgebroken. Beide partijen, de regering en de medici, verwijten elkander kwade trouw. De voorzitter van de syndicale ka mer heeft een beroep gedaan op de voorzitters van Kamer en Senaat om in het conflict te bemiddelen. Het ligt voor de hand dat dezen aan het verzoek gehoor zullen geven. In ie der geval staakt een groot deel van de Belgische dokters vandaag en het zal daarmee waarschijnlijk nog wel enige tijd doorgaan. Voor urgente ge vallen zijn noodorganisaties in het le ven geroepen. Het zal er thans om gaan wie van de beide partijen, de regering of de medici, de langste adem heeft. De grote problemen waarover gis teren is beraadslaagd, waren de hoog te van de honoraria voor de specia listen en de tijd welke de voor de ziekenfondsen werkende artsen (dat zjjn vrijwel allen, omdat in België alle in loondienst werkenden bij een ziekenfonds zijn aangesloten), zouden mogen besteden aan een particuliere praktijk. Over beide kwesties kon men niet tot overeenstemming gera ken. Premier Lefèvre heeft vanochtend om half vijf verwijtende woorden tot de medici gericht. Hij zei van oordeel te zijn, dat de standpunten elkander aan het naderen waren, doch dat over de twee genoemde problemen nog moet worden onder handeld. Hij verweet de medici dat zij van hun monopoliepositie mis bruik maken en hij noemde deze artsenstaking een belangrijke mijl paal in de sociale geschiedenis van België. Enerzijds, zo zei hij, willen de dokters uit hoofde van hetgeen zij hun speciale positie noemen, steeds rechten doen gelden op een voorkeurbehandeling, maar aan de andere kant blijkt nu dat zij staken zoals ieder gewoon mens die een be paald vak uitoefent. Men wist vanochtend nog niet of de regering de artsen zou vorderen, iets waartoe de Belgische wet haar het recht geeft. Men verwachtte dat zij eerst eens zou aanzien hoe de staking wordt opgevolgd. In het alge meen bestaat in België de verwach ting dat een deel van de artsen er zich niet aan zal houden. Bij het publiek is de staking niet populair. In verscheidene grote industriële on dernemingen in Wallonië heeft het personeel gisteren reeds betogingen gehouden tegen de steking. Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst verklaart met betrekking tot het in België ontstane artsen* conflict dat het zich niet kan bege ven in een oordeel over deze interne Belgische aangelegenheid. Voor zo ver echter dit conflict onrust kan Lebben verwerkt in Nederland, ver klaart het dagelijks bestuur van de maatschappij, dat de Nederlandse artsen zich uit traditie en overtui ging verplicht achten de gevraagde medische hulp onder alle omstandig heden te waarborgen. •extra speling voor de doe-het-zelver Hogewoerd 99 - Leiden Telefoon 22536 Uit het Leidsch Dagblad van 31 Maart 1864: Het Prov. Gerechtshof van N.-Holland heeft K. P. Mooy schuldig verklaard aan moed willige brandstichting waar bij te voorzien was, dat men- schenlevens in gevaar zouden worden gebragt en hem ver oordeeld tot de straffe des doods, uittevoeren binnen Alkmaar. (Advertentie) Ten behoeve van het kind, op den 27en dezer geboren, in een vaar tuig liggende in het Rapen burgverklarende onderge tekenden zich bereid tot ont vangst van gelden en kle dingstukken. P. Blaauw, Heerderge- buurte no. 9. C. F. Muller, Breede- straat no. 269.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1